Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 14:36
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehit Teğmen Kır’ın cenaze törenine katıldı
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...:
Gündem Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehit Teğmen Kır’ın cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehit Piyade Teğmen Kır’ın cenaze törenine katıldı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit olan Piyade Teğmen Muhammed Kır’ın Erzurum Ulu Cami yanındaki Çifte Minareli Medrese önünde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Kılınan Cuma namazının ardından Erzurum Çifte Minareli Medrese önünde çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen cenaze töreninde; Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen da hazır bulundu.

Kılınan cenaze namazının ardından yaptığı kısa konuşmada, şehit Muhammed Kır için Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevgili Peygamberimize en yakın olan bir makama uğurlayacağımız sevgili Muhammet’imize öncelikle bu şahadet makamında inşallah başta ailesi olmak üzere tüm milletimize sabırlar diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlar Sevgili Peygamberimize ve peygamberlere en yakın makamda muamele görecekler, düşünmesi gereken biziz. Akif merhumun ifade ettiği gibi, ‘Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, / Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber.’ Peygamber Efendimize uğurluyoruz, inşallah komşu olacaklar” sözlerine yer verdi.

Teröre karşı verilen mücadelede ve Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı'nda fethin ve müjdenin yakın olması temennisinde bulunarak sözlerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende şehidin babası Zeki Kır ve yakınları ile de görüşerek başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sonrası yapılan duaların ardından, askerî tören mangası ve şehit yakınlarınca top arabasına konan şehit Muhammed Kır'ın naaşı, toprağa verilmek üzere Kars Kapı Şehitliği'ne götürüldü.

“Türkiye, güvenliği için kimseden icazet beklemeden harekete geçebilecek güce sahiptir”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye, kendi güvenliği ve kendi geleceği için, bin yıllık kardeşleri yardıma ihtiyaç duyduğunda kimseden icazet beklemeden harekete geçebilecek güce, imkâna, dirayete sahip bir ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Erzurum 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Yakutiye Buz Hokeyi Salonunda düzenlenen kongre öncesinde kendisini bekleyen vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından kongrenin yapılacağı salona geçerek partililere hitap etti.


“HER SEFERİNDE MAZLUMLARA ENSAR OLDUK”

Türk askerinin kar-kış demeden, teröristleri inlerinde bulup imha ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye artık, kendi güvenliği, kendi geleceği için, bin yıllık kardeşleri yardıma ihtiyaç duyduğunda, kimseden icazet beklemeden harekete geçebilecek güce, imkâna, dirayete sahip bir ülkedir. Ülkemizin yanı başında 1990’lardan beri önce Irak’ta, ardından Suriye’de ve onunla birlikte yine Irak’ta, güya buraları kurtarmak için gelenlerin yol açtığı büyük bir yıkım var. Her seferinde, yaşanan zulümden kaçanlara biz kucak açtık. Mazlumlara her seferinde biz ensar olduk” dedi.

“AFRİN BÖLGESİNİN DÖRTTE ÜÇÜNDE KONTROL SAĞLANDI”

Türkiye’nin, Afrin bölgesinin dörtte üçünde kontrolü sağladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Şimdi bir yandan İdlib tarafındaki gözlem noktalarımızı genişletip tahkim edecek, diğer yandan da Mümbiç’e yöneleceğiz.”

Amerikan yönetiminde yeni görev alına kadroların Mümbiç konusunda nasıl bir yol izleyeceğini bilmediklerini de ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika Mümbiç’te niye vardı? DEAŞ’ı oradan kovmak için değil mi? Peki, şu anda Mümbiç’te DEAŞ var mı? Yok. Öyleyse, Mümbiç’te Amerika’nın da, onun himaye ettiği terör örgütü mensuplarının da varlıklarının gerekçesi ortadan kalkmıştır. Biz gerek Cerablus, El Bab, Azez tarafında olsun, gerekse güvenliğin sağlanmasıyla birlikte Afrin’de olsun, sadece teröristleri oradan kovmakla kalmıyoruz. Aynı zamanda bu bölgeleri, asli sahipleri olan Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hâle getiriyoruz” dedi.

“DEMOKRASİYİ SADECE KENDİSİ İÇİN İSTEYEN ANLAYIŞIN DEVRİ SONA ERMEK ÜZERE”

Türkiye’nin sınırları boyunca terör koridoru oluşturmaya çalışanların, Türkiye sahaya girince birden barışsever ve hümanist kesildiklerini ama Irak ve Suriye’de katledilen milyonlarca masum konusunda seslerinin çıkmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz denizlerden 6 yılda 170 bin kişiyi toplayıp hayatlarını kurtarırken, onlar bu insanları, bindikleri botları delerek ölüme terk ediyor, sınırlarına tel örgüler çekiyorlardı. Son yıllarda yaşadığımız her hadise, bunların yüzlerindeki makyajı biraz daha dökmüştür. Demokrasiyi sadece kendisi için isteyen, insan haklarına sadece kendi insanıysa saygı duyan, ekonominin kurallarını sadece kendi çıkarlarına göre belirleyen, ırkçılığa bir adım mesafede duran bu anlayışın devri sona ermek üzeredir.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Şehit, Teğmen, Kır’ın, cenaze, törenine, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı