Haber Detayı
07 Nisan 2017 - Cuma 19:28
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Suriye Halkının Can Güvenliğini Hedefleyen Her Türlü Çabaya Destek Vereceğiz
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Reyhanlı saldırısı niye yapıldı? Cerablus, Rai, El-Bab operasyonunu niye gerçekleştirmek zorunda kaldık? Türkiye tüm bu fedakârlıkları yaparken, sırf kendi konforları bozulmasın diye parmaklarını sallayarak bizi tehdit edenlere yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Suriye Halkının Can Güvenliğini Hedefleyen Her Türlü Çabaya Destek Vereceğiz

Hatay’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye’ye yönelik operasyonu hakkında “Artık başka hiçbir hesap gütmeksizin sadece ve sadece mazlum Suriye halkını korumaya yönelik olarak her alanda ciddi ve netice almaya yönelik adımlar atılmasının zamanı gelmiştir. Bize göre son gelişmeler Türkiye’nin Suriye’de terörden arındırılmış güvenli bölgeler oluşturma çabasının ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. İtfaiye Meydanında düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“ÇOCUKLARIN HUNHARCA KATLEDİLDİĞİ BİR DÜNYADA, KİMSE KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDEMEZ”

Hatay’ın tarihin her döneminde olduğu gibi, bugün de kardeşliğin şehri olduğunu ve bu özelliğini, sözle ve şekille değil, mağdurlara ve mazlumlara el uzatıp kucak açarak gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu duyguları hmek için insan olup insanlığın kaybedilmemesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye rejiminin İdlib’e kimyasal silahla düzenlediği saldırıyı hatırlatarak, saldırıda şehit olan çocukların ve sivillerin hayatta kalabilmiş olan yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Çocukların hunharca katledildiği bir dünyada kimsenin kendini huzur ve güvende hmeye hakkı olmadığını ve bu yaşananların ardından herkesin bulunduğu yeri, pozisyonunu gözden geçirmesinin kaçınılmaz hâle geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimse işledikleri insanlık suçlarını, çocuk katliamlarını DEAŞ’la mücadele kılıfı altında gizlemeye kalkmamalıdır. Suriye’de yaşananlar DEAŞ kılıfına sığmayacak kadar açıktır, trajiktir. Rejimin, rejim tarafından desteklenen, kullanılan terör örgütlerinin, PYD gibi, YPG gibi, bütün bu güçlerin gerçekleştirdikleri hoyratça saldırıların hiçbir meşruiyeti, vicdanları teskin edecek hiçbir gerekçesi kalmamıştır” şeklinde konuştu.

“MAZLUMLARIN AHI, BİR GÜN MUTLAKA O ZALİM ŞAHLARI YERİNDEN İNDİRECEKTİR”

“İdlib’deki ve diğer bölgelerdeki mazlumların ahı bir gün mutlaka o zalim şahları yerinden indirecektir, o devlet terörü estirenleri yerinden indirecektir, bu zamanın çok da uzak olmadığına inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nin bu doğrultuda olumlu açıklamaları ve girişimlerinin olduğunu, Türkiye’nin de Suriye halkının can güvenliğini hedefleyen her türlü çabaya destek vereceğini ifade ettiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Bu gece Amerika Birleşik Devletleri’ne ait savaş gemilerinden İdlib’e yönelik saldırıların gerçekleştirildiği hava üssüne yönelik bir operasyon düzenlendi. Akdeniz’deki Amerikan savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleriyle Suriye’nin bu hava üssü vuruldu. Esed rejiminin kimyasal ve konvansiyonel silahlarla işlediği savaş suçlarına karşı atılmış somut bir adım olarak bunu olumlu bulduğumuzu burada, Hatay’dan ifade etmek istiyorum. Yeterli mi? Ben bunu da yeterli görmüyorum, çünkü bundan sonraki süreçte ne olacağını hep birlikte takip etmeliyiz. Artık başka hiçbir hesap gütmeksizin sadece ve sadece mazlum Suriye halkını korumaya yönelik olarak her alanda ciddi ve netice almaya yönelik adımlar atılmasının zamanı gelmiştir. Bize göre son gelişmeler Türkiye’nin Suriye’de terörden arındırılmış güvenli bölgeler oluşturma çabasının ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.”

“SURİYE’DE KATLİAMLAR SON BULSUN DİYE ÇABALIYORUZ”

Kuzey Suriye’de Türkiye’nin sınırında 4-5 bin kilometrekarelik güvenli bölge ilan edilmesi ve burada konutların inşa edilerek hem Türkiye’den dönmek isteyen ve ülkelerinde yaşayan Suriyelilerin iskân ettirilmesi teklifini daha önce defalarca dile getirdiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası toplum ‘doğru söylüyorsunuz’ dediler; ama ne yazık ki bu konuda adım atmadılar. Şimdi uluslararası toplumun göstereceği ortak kararlılıkla rejimi ve bölgede insanlık suçu işleyen tüm terör örgütlerini durdurma imkânına sahip bulunduğunu özellikle düşünüyoruz. Amerika’nın İdlib saldırısına karşı ortaya koyduğu aktif tutumun bu yönde gelişmelerin adeta bir başlangıç olmasını diliyorum” diye ekledi.

Suriye’deki gelişmeleri bu gece saat 04’ten itibaren arkadaşlarıyla yakından takip ettiğini aktaran ve kendilerine düşen görevin, eldeki imkânları sonuna kadar kullanarak mazlumların yanında yer almak olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için yıllardır Suriye’de çatışmalar dursun, katliamlar son bulsun diye çalışıyoruz, çabalıyoruz. Suriye’nin geleceğine binlerce kilometre öteden gelip burada kendi politik hesaplarının kavgasını verenler değil, Suriye halkı karar versin diyoruz. İşte İdlib’deki gibi katliamlardan kaçarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan 3 milyon Suriyeliye gönlümüzü de, kapımızı da, soframızı da biz açtık” dedi.

“Suriye Halkının Can Güvenliğini Hedefleyen Her Türlü Çabaya Destek Vereceğiz”

DEAŞ’ın Türkiye’yi hedef almasının sebebinin, Türkiye’nin Suriye’deki kardeşlerine sahip çıkması olduğunu, ideolojik saplantıları sebebiyle çocuk katillerinin yanında yer alan ve askerliğine soyunanların Türkiye’ye saldırmasının sebebinin de bu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Reyhanlı saldırısı niye yapıldı? Cerablus, Rai, El-Bab operasyonunu niye gerçekleştirmek zorunda kaldık? Türkiye tüm bu fedakârlıkları yaparken, sırf kendi konforları bozulmasın diye parmaklarını sallayarak bizi tehdit edenlere yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

“16 NİSAN, ÇOCUK KATİLLERİYLE ANLADIKLARI DİLDEN HESAPLAŞMANIN YOLUNU AÇACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin; kardeşlerinin can güvenliğini kendi can güvenliği gibi gördüğünü, bu tutumuyla hiçbir siyasi hesabının olmadığını ve olmayacağının altını çizerek, “Türkiye’nin hem kendi güvenliği, hem bölgenin huzuru için mücadele ettiği terör örgütlerini koruma kalkanına alanlara yazıklar olsun” diye konuştu.

“Tek başına Hatay’ın gösterdiği fedakârlığın onda birini yüz milyarlarca dolarlık bütçeleriyle göstermeyenlere yazıklar olsun” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada garip-gurebaya, fakir-fukaraya elini uzatan bir numaralı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “16 Nisan Türkiye’nin işte bu çocuk katilleriyle anladıkları dilden hesaplaşmasının da yolunu açacaktır. 16 Nisan Türkiye’nin topraklarına göz diken terör örgütlerini koruyanlara sesini yükseltmekle kalmayacağı, çok daha kararlı şekilde dur diyeceği bir dönemin de başlangıcı olacaktır.”

Erdoğan“Sıra, Milletimizin Büyüklüğüne Uygun Bir Devlet Yönetimine Sahip Olmaya Geldi”...

Hatay’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, ekonomik olarak büyük devlet olmasının önündeki en büyük engelin istikrarın korunamaması olduğunu belirterek, “Ülkemizin önünün darbelerle, krizlerle, kaoslarla sürekli kesilmesi yüzünden geride kaldık. Sorunun istikrar ve güven ortamının teşhisinde yaşanan sıkıntılar olduğunda hemfikir miyiz? Peki, çözüm nedir? Çözüm ortada. Çözüm, sorunun kaynağı olan yönetim sistemini değiştirmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. İtfaiye Meydanı’nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


“TÜRKİYE KOALİSYONLAR YÜZÜNDEN BÜYÜK KAYIPLARA UĞRADI”

Törende kendisini dinleyen vatandaşları, 16 Nisan’daki halk oylamasında, büyük, müreffeh, istikrarlı ve çocuk katillerine dersini verecek güçlü bir Türkiye için ‘evet’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük devlet olmak için büyük millet olmak gerektiğini belirtti. Türk milletinin de büyük bir millet olduğunu 15 Temmuz’da tanklara, F-16’lara, helikopterlere göğüs gererek bunu gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi sıra milletimizin büyüklüğüne uygun bir devlet yönetimine sahip olmaya geldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kalkınma yarışında, benzer şartlarda başladığı pek çok ülkenin gerisinde kaldığına, koalisyonlar yüzünden hem zaman olarak, hem imkân olarak çok büyük kayıplara uğradığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, istikrarsızlığın Türkiye’ye maliyetini göstermesi bakımından şu bilgileri verdi: “1970 yılında Türkiye’nin kişi başına millî geliri 580 dolar, Güney Kore’nin 260 dolar, Portekiz’in 820 dolar. 2003 yılına gelindiğinde Türkiye 3 bin dolara yeni ulaşırken, Güney Kore 12 bin doları aşmış, Portekiz de bu rakama yaklaşmıştı. Bugün Türkiye 2003’e göre üç katın üzerinde bir büyümeyle 11 bin dolara ulaştı bizim iktidarımızda. Güney Kore ve Portekiz 23-24 bin dolar civarında bir millî gelire sahip. Bu şu anlama geliyor: Türkiye tüm bu dönem boyunca hep son yıllarda olduğu gibi istikrarlı bir yönetime sahip bulunsaydı, biz de diğerleriyle aynı civarda bir millî gelire ulaşacaktık.”

“FRANSA, YAŞADIĞI İSTİKRARSIZLIKLARI YARI BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇEREK ÇÖZDÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, ekonomik olarak büyük devlet olmasının önündeki en büyük engelin istikrarın korunamaması olduğunu ifade etti ve “Ülkemizin önünün darbelerle, krizlerle, kaoslarla sürekli kesilmesi yüzünden geride kaldık. Teşhis tamam mı? Sorunun istikrar ve güven ortamının teşhisinde yaşanan sıkıntılar olduğunda hemfikir miyiz? Peki, çözüm nedir? Çözüm ortada. Çözüm, sorunun kaynağı olan yönetim sistemini değiştirmektir” diye konuştu.

Güney Kore’nin bu teşhisi Türkiye’den çok önce yaparak 1980’lerde yönetim sistemini değiştirdiğini, Portekiz’in de 1970’lerin sonuna doğru Anayasasını değiştirip iki partili bir sistemle istikrarı yakaladığını, Fransa’nın, geçmişte yaşadığı istikrarsızlıkları, yarı başkanlık sistemine geçerek 1960’ların başından itibaren çözdüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki, biz neden istikrarsızlık üreten bir sistemde ısrar ediyoruz? Çünkü Türkiye’yi her 10 yılda bir darbelerle, cuntalarla dizayn edenler böyle istediler, âdeta güçlü bir Türkiye’nin önünü kesmek için özel olarak geliştirilmiş çarpık bir sistemi. İşte gelin diyorum 16 Nisan’da bunu değiştirelim” diye ekledi.

“HATAY, TİCARETİN ÖNEMLİ BİR MERKEZİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih boyunca ve bugün ticaretin bölgede önemli bir merkezi olan Hatay’ın; sahip olduğu değerleri turizmle kazanca dönüştüren bir şehir alarak istikrarın kıymetini ve krizlerin ülkeye ve kendisine neye mal olduğunu çok iyi bildiğini dile getirdi. Devletin geçen 14 yılda Hatay’a 21 milyarlık yatırım yaparak, şehrin tarihine uygun yeni bir kalkınma yolu koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Hatay’ın dış ticaret hacmi bakımından Türkiye’nin 11. şehri olduğunu söyledi.

Resmî olarak açılışları yapılan 114 projenin toplam yatırım bedelinin 530 milyon lira olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hizmetlerin Hatay’a ve Hataylılara hayırlı olması dileğinde bulundu.

“KİMLERİN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE YAN YANA GELDİĞİNİ GÖRDÜK”

Milletin 16 Nisan halk oylaması sürecinde birtakım gerçekleri yeniden ve daha açık şekilde görme imkânı elde ettiğine işaret ederek, “Mesela kimlerin bu ülkede terör örgütleriyle yan yana gelebildiğini, kimlerin de milletin yanında dimdik durduğunu gördük” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleri PKK ve FETÖ’nün elebaşlarının ‘hayır’ dediğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bunlar hayır diyorsa, güzel bir söz var, ‘söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu’ Ama bir de sevgililer sevgilisi Peygamberimizin bir sözü var, ne diyor? ‘Kişi sevdikleriyle beraberdir’ diyor. Şimdi siz onlarla mademki beraber aynı yoldasınız, güle güle” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, kendisinin ‘hayır’ diyenlere terörist dediğini hatırlatarak, “Dağdaki, Kandil’deki terörist, İmralı terörist, Pensilvanya, o da terörist. Fakat biz burada bir uyarı yapmak durumundayız, yoksa biz sandığa giden herkesi bir defa hangi oyu verirse versin anlayışla karşılarız. Biz İzmir’den denize dökenlerden değiliz. Biz onlar gibi yapmayız. Biz bunlara, bu lafı edenlere var ya, onlara inşallah güzel bir demokrasi müzesi kuracağız ve orada bazı objelerle beraber onları tarihe emanet edeceğiz” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ UNUTTURMAK İÇİN SÖYLEMEDİK YALAN BIRAKMIYORLAR”

Kendisinin ve Başbakan’ın 15 Temmuz darbe girişimini ört bas etmek istemekle suçlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na cevaben, “ Kılıçdaroğlu kendinde misin? Şu anda o gecenin, o darbe girişiminin bütün o faillerini toparlayıp cezaevlerine tıkayan kim? Biz, güvenlik güçlerimiz bu operasyonları yapıyor, şu anda da yargı süreci devam ediyor. Sen yargılamayı da bizden mi bekliyorsun?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin, 15 Temmuz gecesi millet havalimanlarını ve meydanları doldurduğu kendisinin de milletin arasında olduğu sırada, İstanbul Havalimanı’ndan ayrılıp Bakırköy Belediye Başkanı’nın evine gittiğini hatırlattı.

CHP liderinin, eline tutuşturulan kâğıtlardan hareketle bazı asılsız iddialarda bulunduğunu; ancak bu iddialarını Millî İstihbarat Teşkilatı’nın açıklama yaparak yalanladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişimini unutturmak için, bu ihanetle ilişkilerini inkâr etmek için atmadık takla, söylemedik yalan bırakmıyorlar” sözlerine yer verdi.

“TÜRKİYE, DOKUZ GÜN SONRA YENİ BİR SİSTEMİ SEÇMENİN BAYRAMINI YAPACAK”

Dokuz gün sonra Türkiye’nin yeni bir sistemi seçmenin bayramını yapacağını, milletin seçeceği sistemin demokrasinin güçlendirildiği, hak ve özgürlüklerin çok daha güçlü bir şekilde kullanılabildiği bir sistem olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne kadar isabetli bir tercih olduğunu inşallah 16 Nisan’dan sonra daha da iyi anlayacağız. İşte Türkiye’nin bekası da, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin üstesinden gelmeyi, bunun için ne icap ediyorsa yapmayı gerektiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Törene iştirak eden vatandaşlara “Hatay, Amanos Dağları’nı bu değerlere karşı savaş açan terör örgütlerine mezar yapmaya hazır mı? Amanos Dağları’nı sınırın ötesinde kendisine karşı hain emeller besleyenlerin başlarına yıkmaya hazır mı?” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Anayasa değişikliğiyle getirilen yeni sistemi meydanlarda, televizyonlarda, toplantılarda konuşuyoruz, şu ana kadar konuştuk, gene konuşacağız, anlatacağız. Bize düşen görev, esbaba tevessüldür, netice Allah’tan. Ana muhalefet partisinin yalan rüzgârı ilk zamanlar belki milletimizin kafasını biraz bulandırmıştı, gerçekler ortaya çıktıkça sis dağıldı, yeni yönetim sisteminin ne olduğu, ne olmadığı her geçen gün daha iyi anlaşıldı. Yeni sistemde Cumhurbaşkanının yetkileri neymiş, Meclis ne olacakmış, yargı nasıl şekillenecekmiş, 18 yaş neymiş, seçimler nasıl yapılacakmış, hepsiyle ilgili milletimiz bilgi sahibi oldu.”

“16 NİSAN ÜLKEMİZ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN”

“Eğer bu sistem ülkemizin aleyhine olsaydı emin olun şu anda karşı çıkan herkes destekliyor olurdu. Ama bu sistemin lehte olduğu bilindiği için karşı çıkıyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının son bölümünde, ana muhalefet partisinin yeni sistemle ilgili gerçeği yansıtmayan iddialarına yer vererek sistemin gerçekte bugünkü parlamenter sistemden farklarının neler olduğuna ilişkin bilgiler verdi.

Toplu açılış töreni ile resmî olarak hizmete giren yatırımların Hataylılara bereket ve güzellikler getirmesini dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, 16 Nisan ülkemiz için, milletimiz için inşallah bir milat olsun, bir başlangıç olsun” diyerek tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından törene katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve milletvekilleri ile birlikte yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan“Türkiye’nin Daha İleriye Gidebilmesi İçin Yeni Bir Nefese İhtiyacı Var”...

“Türkiye’nin Daha İleriye Gidebilmesi İçin Yeni Bir Nefese İhtiyacı Var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana’daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada millî iradeye saygısı olmayan ve her fırsatta millete hakaret eden zihniyetin 16 Nisan’da bir kez daha hüsrana uğrayacağını belirterek, “Buraya kadar gelen Türkiye’nin daha ileriye gidebilmek için yeni bir nefese, yeni bir enerjiye, yeni bir yönetim sistemine ihtiyacı var. İşte bu değişim ihtiyacını 14 yıldır ülkeyi yönetenler olarak en iyi biz biliriz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. İstasyon Meydanında düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Konuşmasının başında, törene katılmak üzere Kozan’dan Adana’ya gelen vatandaşları taşıyan bir otobüsün kaza yaptığını ve kazada 3 kişinin öldüğünü; 20 kişinin de yaralandığını öğrendiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, duyduğu üzüntülerini ifade ederek, kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Adanalılara başsağlığı, yaralananlara da acil şifa temennisinde bulundu.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KÖKÜNÜ KURUTMANIN ÇABASI İÇİNDEYİZ”

Terör örgütlerine karşı mücadeleye değinerek, artık sivrisineklerle değil doğrudan bataklıkları ortadan kaldırıp terör örgütlerinin kökünü kurutmanın çabası içinde olduklarını ve bunun için mücadeleyi ülke sınırlarının dışına da uzanacak şekilde genişlettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK’sıyla, YPG’siyle, DEAŞ’ıyla, FETÖ’suyla tüm terör örgütlerine karşı tarihimizin en büyük mücadelesini yürütüyoruz. Hamdolsun silahlı kuvvetlerimizle, polisimizle, güvenlik korucularımızla dağa-taş her yerdeyiz, teröristlere göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin terör örgütlerinin saldırılarına en çok ülkedeki siyasi istikrarın bozulduğu dönemlerde maruz kaldığını ve terör örgütlerinin sırtlan gibi ortaya çıkıp hırlamaya başladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ortaya çıkan belirsizlik döneminde yaşananları hatırlattı ve “Terör örgütünün çukur eylemleriyle Kürt kardeşlerimize nasıl eziyet çektirdiklerini, kanallar açarak, çukurlar açarak evlerin altında adeta şehirler açarak ülkemizi bölmeye nasıl çalıştığını unutmadınız değil mi? Aynı dönemlerde DEAŞ’ın büyük şehirlerimizi nasıl kana ve ateşe boğmak istediklerini unutmadınız değil mi? Bu katil süreleri başarılı olmayınca 15 Temmuz 2016’da FETÖ ihanet çetesini devreye sokup darbeye teşebbüs ettiler” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ TEHDİTLER KARŞISINDA DAHA GÜÇLÜ HÂLE GETİRECEĞİZ”

16 Nisan’da oylanacak Anayasa değişikliğiyle amaçlarının, Türkiye’yi bu tür tehditler karşısında daha güçlü hâle getirecek bir yönetim sistemine geçmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları; Türkiye’nin bir daha böyle karanlık günler yaşamaması ve ülkenin terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleyi güçlendirmesi için 16 Nisan halk oylamasında ‘evet’ demeye çağırdı.

“ESED, 1 MİLYONA YAKIN İNSANIN KATİLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin; Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde verdiği mücadelenin o ülkelerin iç işlerine karışma amacı taşımadığının ve kendi güvenliğini sağlamanın çabası içinde olduğunun altını çizdi ve şunları ekledi: “Suriye’yle, sınırı olmayan ülkeler burada. Ne diyorlar? ‘Efendim, bizi çağırdılar da gittik.’ Çağrıldığınız her yere gitmeye mecbur değilsiniz. Bu adam katil Esed’dir. Bu adam devlet terörü uyguluyor. Teröristlerin davetine ne zamandan beri icabet ediliyor? Ve şu anda neredeyse 1 milyona yakın insanı bu katil Esed bugüne kadar ne yazık ki öldürdü. Bu insanların günahı neydi? Senin vatandaşın be, bunları öldürdün. Bunlar eli silahlı teröristler değildi; ama bu katil Esed bunları yaptı. Bize tehditler sınırlarımız dışından geldiği için mücadelemizi oralara taşımak zorunda kaldık, onun için Kandil’e gittik. Tabi bu ülkelerde yaşayan insanlarla bin yıllık kardeşliğimizi unutmuyoruz.”

16 Nisan’da sandıklardan ‘evet’ çıkmasıyla birlikte Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağını, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi, büyümesi için ihtiyacı olan istikrar ve güven iklimini güçlendireceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni sistemde Türkiye için söyleyecek sözü olan, milletimize vereceği hizmeti olan herkese yarışma imkânı getirdik, Cumhurbaşkanı adaylığını sadece partilere, sadece milletvekillerine bırakmadık. Tarihimizde ilk defa milletimiz doğrudan seçim zamanı geldiğinde ne yapacak? 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek. Bundan daha demokratik, bundan daha adil bir yarış olabilir mi?” diye ekledi.

“CUMHURBAŞKANI HÜKÛMETİ, MİLLETVEKİLLERİ MECLİSİ ÇALIŞTIRACAK”

Yeni sistemde milletin önüne 5 yılda bir, iki sandığın geleceğini; bir sandıkta Cumhurbaşkanını bir sandıkta da milletvekilini seçeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bunu maalesef ana muhalefet hâlâ anlamış değil. Cumhurbaşkanı hükûmeti çalıştıracak, milletvekilleri Meclisi çalıştıracak; olay bu kadar açık. Ne diyor? ‘Meclis diye bir şey kalmayacak’ diyor. Ayıptır yahu. ‘Geldiği gibi Meclis’i de fesih edecek’ diyor. Cumhurbaşkanın Meclisi fesih yetkisi yok, yalan söyleme, her şey ortada. Tam aksine, parlamento gerek denetlemede, gerek yasamada organı olarak yasal düzenlemeler yapmakla daha güçlü hâle gelecek” ifadelerini kullandı.

“MUHTARLIKLARI VE LOKANTALARI KAPATACAĞIMIZ YALANINI YAYDILAR”

Oylanacak sistemde, Meclis’in ve hükûmetin kendi işlerini yapacağını, böylece geçmişte çok ağır bedelleri olan tartışmaların, kavgaların ve çekişmelerin önüne geçilmiş olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği metnini okumayanların bu basit gerçeği anlamadıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Yalanın ölçüsü ve freni olmadığı için hızlarını alamayıp, işi Meclisi, muhtarlıkları, lokantaları kapatacağımızı söylemeye kadar vardırıyorlar. Muhtarlıkları da kapatacakmışız; ya muhtar bir defa Cumhurbaşkanı nasıl seçilerek geliyorsa, muhtar da seçilerek geliyor, dolayısıyla kararnameyle muhtarı kapatamazsın, çünkü yasa kararnamenin üstündedir, anayasa hepsinin üstündedir. Peki, kararname nerede devreye girer? Bir boşluk var, Cumhurbaşkanlığı bununla ilgili bir kararname hazırlar, eğer bu kararnameyi Meclis beğenmediyse, kabul etmediyse bu kararnameyi de ne yapabilir, geri iade edebilir; her şey ortada. Güç kimde? Parlamentoda. Ama bunu anlatmaktan çekiniyor. Neymiş, lokantaları kapatacakmış; ya çok ayıp. Bu ülkede lokantaları kapatıp milletimizi Adana kebabından mahrum bırakacak adamın alnını karışlarlar alnını. Böyle saçmalık olur mu? Hani ‘ağzı olan konuşuyor’ derler ya, bunların ki de tam o hesap. Sadece ağızları olduğu için konuşuyorlar, ama ne söylediklerinin farkında değiller. Biri çıkıyor, evet diyenleri İzmir’e dökmekten bahsediyor, öteki çıkıyor 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ diyor. İşte bu kadar kontrolü yitirmiş durumdalar.”

“16 NİSAN’DA BİR KEZ DAHA HÜSRANA UĞRAYACAKLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millî iradeye saygısı olmayanların, her fırsatta millete hakaret eden zihniyetin 16 Nisan’da bir kez daha hüsrana uğrayacağını ifade etti ve “Buraya kadar gelen Türkiye’nin daha ileriye gidebilmek için yeni bir nefese, yeni bir enerjiye, yeni bir yönetim sistemine ihtiyacı var. İşte bu değişim ihtiyacını 14 yıldır ülkeyi yönetenler olarak en iyi biz biliriz. Kılıçdaroğlu bu işlerden anlamaz, ver eline 5 tane koyun, kaybeder gelir” değerlendirmesinde bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminin yeni yönetim sisteminin ertelenemez hâle geldiğini ortaya koyduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Başbakan Binali Yıldırım’ın dirayetli ve sorumlu tutumu sayesinde, değişikliğin Meclis’ten geçerek halkın önüne geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti, MHP, BBP, CHP ve SP’ye gönül veren vatandaşlara, “Gelin bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım ve hep birlikte Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacak bu yeni yönetim sistemini 16 Nisan’da sandıkları patlatarak geçirelim” şeklinde seslendi.

“14 YILDA ADANA’YA 33 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Geçen 14 yılda Adana’ya 33 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten ve bu yatırımlar arasında tamamlanmış olanlardan ve yapımı hâlen devam edenlerden örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 550 yataklı Adana Şehir Hastanesinin kısa bir süre sonra hizmete açılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, devam eden projelerin tamamlanmasıyla Adana’nın; Ankara-İstanbul, İzmir ve Gaziantep-Şanlıurfa, Mardin istikametlerine hızlı tren hatlarıyla bağlanacağını kaydetti.

Yapılan törenle, yatırım bedeli 682 trilyon olan 197 hizmet ve tesisin resmî olarak açılışlarının gerçekleştirildiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların Adana’ya ve tüm Adanalılara hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve milletvekilleri ile birlikte yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış kurdelesini kesti.

“Devlet ve Millet El Ele Vererek, Ülkemize Kurulan Tuzakların Tamamını Boşa Çıkardık”...

Adana Sanayi Odası’nın kuruluşunun 50. yılı vesilesiyle düzenlenen ‘50. Yıl Onur Gecesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2016 yılında yaşadığımız onca terör saldırısına, komşularımızda devam eden çatışmalara, jeopolitik risklere, hepsinden önemlisi 15 Temmuz darbe girişimine rağmen bu yıl yakalanan büyüme oranı, ekonomimiz açısından büyük bir başarıdır, bir istikrar sinyalidir” dedi.

Gecede yaptığı konuşmasına, programın Adana Sanayi Odası’nın ikinci 50 yılına bir zemin hazırlaması temennisinde bulunarak ve onur ödülü verilen firma temsilcilerini tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin birçok sabotaj girişimine rağmen kalkınma yolculuğunda kararlılıkla yürüdüğünü vurguladı ve “İçeriden ve dışarıdan ısrarla oluşturulmaya çalışılan kötümserlik havasına rağmen ekonomimize güven her geçen gün daha da yükseliyor. Allah’a hamdolsun, devlet ve millet el ele vererek ülkemize kurulan tuzakların tamamını şu ana kadar hep boşa çıkardık. Türkiye’nin tökezleyeceğini düşünenlere unutamayacakları dersleri verdik. Milletimizin tehditlere, ekonomik suikast girişimlerine boyun eğeceğini zannedenler bir kez daha hüsrana uğradılar” diye konuştu.


Bu hafta açıklanan büyüme rakamlarıyla, 2016 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 2.9 oranında bir büyüme kaydettiğini, son çeyrekteki rakamın, beklentilerin çok üzerinde gerçekleşerek yüzde 3,5’a ulaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rakamların, Türkiye’nin tökezlemesini bekleyenler için tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti ve “2016 yılında yaşadığımız onca terör saldırısına, komşularımızda devam eden çatışmalara, jeopolitik risklere, hepsinden önemlisi 15 Temmuz darbe girişimine rağmen yakalanan bu büyüme oranı ekonomimiz açısından büyük bir başarıdır, bir istikrar sinyalidir” dedi.

“İHRACAT RAKAMLARIMIZIN ÇOK OLUMLU BİR TABLO ÇİZDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Bu oranla Türkiye G-20 ülkeleri arasında Hindistan, Çin ve Endonezya’dan sonra dördüncü sırada yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin karşılaştığı zorlukların hiçbirine muhatap olmayan onlarca ülkeyi geride bıraktığını söyledi ve “Avrupa Birliği’nin sadece yüzde 1,5 büyüyebildiği bir dönemde elde edilen bu başarı gerçekten her türlü takdiri hak ediyor. Aynı şekilde ihracat rakamlarımızın da çok olumlu bir tablo çizdiğini görüyoruz. Mart ayı ihracatımız geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 19 arttı. Son 12 aylık dönemde ise ihracat yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 artışla yaklaşık 145 milyar dolara ulaştı” diye ekledi.

Geçtiğimiz aylarda başlattığı istihdam seferberliğinin meyvelerinin, iş çevrelerinin desteğiyle almaya başlandığını kaydeden ve istihdam konusunda verilen sözlerin yakın takipçisi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hele şimdi mevsimlik istihdam süreci başlıyor ki bu kat be kat fazlasıyla gerçekleştireceğiz. Benzer şekilde küresel piyasalardaki dalgalanmalar sebebiyle enflasyon rakamlarında görülen yükselmenin bu nazik sürecin atlatılmasıyla tekrar rayına oturacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE EN ZOR DÖNEMİNİ ARTIK GERİDE BIRAKMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bu rakamlar bize özellikle şunu da gösteriyor: Türkiye Allah’ın izniyle en zor dönemini artık geride bırakmıştır. Türkiye’nin ve Türk milletinin kaybedeceğini düşünenler, 15 Temmuz gecesi bize kefen biçenler bir kez daha hezimete uğramıştır. Milletimizin inancı, sizin gibi müteşebbislerimizin gayreti elbette siyasi iradenin kararlı duruşu sayesinde 15 Temmuz darbe girişiminin ekonomik ayağını da bertaraf etmiştir. Özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarında yaşadıkları hayal kırıklığını çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Onlar biliyorsunuz tamamıyla hissi, tamamıyla ‘Türkiye’yi nasıl köşeye sıkıştırırız’ mantığıyla yaptıkları açıklamalarda, -her zaman söylemişimdir, bu açıklamalar siyasidir, objektif değildir- ısrar dahi edememişlerdir. Ama hepsi de ters köşe olmuşlardır. Bu kuruluşlar hiç istemeseler de Türkiye’nin ortaya koyduğu başarıyı kabul etmek durumunda kalıyorlar. Sürekli yanılmanın getirdiği utancı eminim sizler de hissediyorsunuz. ‘Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner’; vakıa bu. Bunların da ülkemizle ilgili olumsuz hesapları artık tamamen boşa çıktı. Kasıtlı bir şekilde aldıkları yanlı ve yanlış kararlar ile en büyük zarara yine bu kredi derecelendirme kuruluşlarının kendileri uğradı.”

“TİCARETTE EN BÜYÜK SERMAYE, İTİBAR VE GÜVENDİR”

Ticarette en büyük sermayenin itibar ve güvenilir olmak olduğunu vurgulayan ve kendisinin sanayiciye ve iş adamlarına güvendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yeni yönetim sistemine kavuştuktan sonra artık tutulamayacak bir ülke konumuna geleceğini belirtti ve şunları ekledi: “Bu malum kuruluşlar artık bizim ve dünyanın birçok ülkesinin gözünde inandırıcılıklarını kaybetmişlerdir. Örneğin komşumuz batmış, bitmiş, hali ortada, 400 milyar avro Avrupa’ya borcu var. Bütün bunlara rağmen bakıyorsunuz öyle bir kredi derecelendirme kuruluşları buna not veriyor ki bizi geçiyor. Nasıl oluyor bu iş, böyle bir şey olabilir mi? Sipariş üzere not veriyorlar. Türkiye’nin bunlara ihtiyacı yok. Türkiye’nin ekonomideki bu başarılarıyla kredi derecelendirme kuruluşlarının hegemonyasına da son vereceğine, bu çarpık sistemin değişmesine öncülük edeceğine de inanıyorum.”

Türkiye’nin bu zorlu dönemi atlatıp ekonomisini kısa sürede toparlayabilmesinin en önemli sebebinin, 14 yılda tesis ettikleri güven ve istikrar olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002’den bu yana hayata geçirdikleri reformlar olmasa, Türkiye ekonomisi bugün darmadağın bir hale gelmiş olacağını söyledi.

“ANAYASA KİTAPÇIĞININ FIRLATILMASIYLA BİLE KRİZE GİREN BİR EKONOMİMİZ VARDI”

1994 ve 2001 krizlerini hatırlatarak, “Bırakın darbe teşebbüslerini savuşturmayı, bir Anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla bile krize giren bir ekonomimiz vardı, ertesi gün Türkiye hallaç pamuğu gibi atıldı” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya ekonomisi büyürken biz küçülüyorduk. Başka ülkeler üretirken, ürettiğini satarken, yeni pazarlar bulup rekabet kabiliyetlerini geliştirirken bizler yerimizde sayıyorduk. Diğer ülkelerin milli gelirleri artarken, vatandaşları zenginleşirken bizim siyasetçilerimiz IMF kapılarında üç-dört milyon dolar için boyun büküyordu” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemin ekonomisi ile bugünkü ekonomiyi kıyaslayarak şu değerlendirmelere yer verdi: “Merkez Bankamızın döviz rezervi biz göreve geldiğimizde 27,5 milyar dolardı. Ama dönemimde 136 milyar dolara kadar çıktı, şu an yaklaşık 110 milyar dolar, böyle bir noktadayız. Fakat yeniden bunu toparlayıp inşallah bu rezervi daha da artıracağız, bundan hiç endişem yok. O dönemde hükümetlerin en büyük kaygısı yatırım, proje, üretimin artması, sanayicinin sorunları değildi; ayın 15’inde ödenecek memur maaşlarıydı. Yani devlet memurun maaşını ödeyemiyordu. Müflis tüccar gibi borcu borçla kapatmaya çalışan, ekonomik bağımsızlığını kaybetmiş, IMF komiserleri tarafından yönetilen bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıyaydık. Böyle bir şey Türkiye’ye yakışır mı, bu millete yakışır mı? Hamdolsun bütün bunlara sizlerin de desteğiyle son verdik. Bugün insanına, memuruna, emeklisine, işçisine yük olan değil hizmet eden bir ekonomimiz var. Krizlerle yatırımcısına sürekli bedel ödeten değil kazandıran, kar ettiren bir ekonomimiz var.”

İDLİB’TEKİ KİMYASAL SİLAH SALDIRISI

Konuşmasında, Suriye rejiminin İdlib şehrinde kimyasal silahla düzenlediği saldırıya ve sonrasında yaşanan gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika Birleşik Devletleri’nin sarin gazlarını, klor gazını kullanan o katil Esad’ın attığı adım, ilk cevabını buldu. Ama yeterli mi? Değil, bunun devamı gerekir diye düşünüyorum. Çünkü 1 milyona yakın insanı öldüren bu adam bunun bedelini ödemeli, yoksa yazık olur. Biz meşru bir zeminde Suriye siyasi iktidarını bulmalıdır diyoruz, yapılması gereken bunun sağlanması. Şu anda biz görüşmelerimizi yapmaya devam ediyoruz, ilgili arkadaşlarımın hepsi çalışmalarını sürdürüyor. Aynı şekilde bizler de liderlerle görüşmelerimizi inşallah yapacağız ve üzerimize ne düşüyorsa onu da çekinmeden ifa edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında yaşanan belirsizlikte Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği kazanımların nasıl bir anda tehlikeye girdiğinin herkesten tarafından görüldüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha seçim sonuçları kesin olarak açıklanmadan 7 Haziran gecesi birilerinin nasıl hemen harekete geçtiğini unutmadık. Sistem içindeki vesayet odaklarının birden nasıl canlandığını, para kaynakları kesilen faizcilerin nasıl hemen vaziyet aldıklarını unutmadık, her şey ortada. Üretmeden, riske girmeden kazanmaya alışmış belli iş adamı örgütlerinin eski alışkanları hemen depreşti, hatırlıyorsunuz, sizler onları iyi tanırsınız. Hemen işi gücü bırakıp, baktılar ki zemin hazır, siyasette ayar vermeye kalktılar, geçmişte yapıyorlardı bunu. PKK’sından DEAŞ’ına tüm örgütleri kaos ve kargaşa ortamını fırsata çevirmenin gayreti içine girdiler, hemen birbirleriyle toplantılara başladılar o dediğim malum çevrelerle birlikte. Manşetleriyle ülkeyi dizayn etmeye meraklı belli medya kuruluşları adeta fabrika ayarlarına tekrar döndüler. Şayet uyguladıkları siyaset mühendisliği başarılı olsa, terör örgütünün siyasi uzantılarını iktidara taşıyacaklardı.”

“Devlet ve Millet El Ele Vererek, Ülkemize Kurulan Tuzakların Tamamını Boşa Çıkardık”

“MÜSLÜMAN AKIL SAHİBİDİR, BİR KEZ ISIRILDIĞI DELİKTEN BİR DAHA ISIRILMAZ”

O dönemde bir siyasi parti liderinin, “Sırtımızı kandile dayadık, PKK’ya dayadık, PYD’ye dayadık, YPG’ye dayadık” diyerek devleti tehdit ettiğini hatırlatan ve “Kobani olaylarını bahane ederek 52 insanımızın kanına girenleri bakan yapacaklardı. Bütün belgeler elimizde, günlerce bunun için uğraştılar; ama muvaffak olamadılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü onlar gerçek hesabın nerede olduğunu bilmiyorlardı. Müslüman akıl sahibidir, bir kez ısırıldığı delikten bir daha ısırılmaz. Mevcut istikrarı artık şahıslara ve partilere bağlı olmaktan çıkarmalıyız” diye ekledi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ ÜLKEMİZ İÇİN BİR LÜKS DEĞİL, ÇOK GEÇ KALMIŞ BİR İHTİYAÇTIR”

Türkiye’nin kazanımlarının anayasal garanti altına alınması gerektiğinin altını çizerek, bunun için de yönetim sisteminin değiştirmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sistem değişikliğini bugün yapmazsak, ülkemiz en az bir 50-60 yıl daha kaybedecektir. Hiç kimsenin gelecek nesillere böyle ağır bir yük bırakmaya kusura bakmasın hakkı yoktur. Bunun için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemiz için bir lüks değil, çok geç kalmış bir ihtiyaçtır. Türkiye 2023 hedeflerini, 2053 ve 2071 vizyonunu her 10 yılda bir arıza veren, belirsizlik üreten çift başlı, parçalı mevcut yönetim sistemiyle gerçekleştiremez” değerlendirmelerine yer verdi.

16 Nisan referandumunda iş adamlarımızdan çok güçlü bir destek beklediğini sözlerine ekleyerek, “Çünkü toplumda yeniliğe, değişime en açık grup yatırımcılardır, sanayicilerdir ve tüccarlarımızdır. Onun için ben sizlerin tarihi bir oy oranıyla, güçlü, büyük, müreffeh, istikrarlı ve bunun yanında büyüme iradesi olan Türkiye için ‘evet’ diyeceğine inanıyorum” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasının ülke, millet ve demokrasimiz için aydınlık yarınlara vesile olması temennisinde bulundu. Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana Sanayi Odası tarafından verilen onur ödüllerini, sahiplerine takdim etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, Suriye, Halkının, Can, Güvenliğini, Hedefleyen, Her, Türlü, Çabaya, Destek, Vereceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı