Haber Detayı
10 Mayıs 2016 - Salı 20:38
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye,engelleri cesaretle öne atılarak aşmıştır
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, geçtiğimiz 13 yılda önüne çıkan engelleri ve maruz kaldığı krizleri kabuğuna çekilerek değil; daha cesaretli bir şekilde öne atılarak aşmıştır” dedi.
Ekonomi Haberi


Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hep Birlikte Türkiye’yi Büyütmenin ve İleriye Götürmenin Mücadelesini Vereceğiz”...

TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleşen törende TOBB çatısı altındaki kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra; bakanlar, milletvekilleri ve iş dünyasının önemli temsilcileri hazır bulundu. Birlik delegesi olarak 10, 20 ve 33 yılını doldurmuş üyelere hizmet şeref belgelerinin verildiği törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Birliğin delegesi olarak hizmet şeref belgelerini alan üyeleri tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB tüm üyelerinin her birine, Türkiye’nin gelişmesine, kalkınmasına, büyümesine yaptıkları katkı için teşekkürlerini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMASINDA, TOBB ÜYELERİ ÜZERLERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRECEKTİR”

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında, TOBB üyelerinin üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getireceklerine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ahilik teşkilatımızın günümüzdeki çatı kuruluşu olarak gördüğüm Birliğimizin, sahip olduğu bu mirasın hakkını vermek için gayret gösterdiğini biliyorum” dedi ve şunları ekledi: “Gerek Başkanımızla, gerekse iş adamlarımızın, esnaflarımızın temsilcileriyle bir araya her geldiğimizde, sorunlarla birlikte çözüm yollarının da ifade edildiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Sadece şikâyet etmek, sadece talep etmek bize de, size de yakışmaz. Sorunlarla, tespitlerle, teşhislerle birlikte çözüm önerilerini de konuşacağız, tartışacağız ki pratik sonuçlar elde edebilelim. Artık, sadece ülkemizin meselelerini değil, bölgemizi ve tüm dünyayı içine alacak şekilde küresel meselelerin çözümü için de sizlerle birlikte çalışıyoruz. G-20’den İslam İşbirliği Teşkilatı’na kadar, sorumluluk sahibi olduğumuz tüm platformlarda verimli bir iş birliği halindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönem daha büyük başarı hikâyelerini de yine birlikte yazacağız.”

Her işte olduğu gibi iş dünyasının meselelerini de karşılıklı görüş alışverişiyle yürütmenin temel düsturu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’un, iş dünyasının ve esnaflarımızın temsilcisi olan diğer kurumların toplantılarına katılmaya özel önem verdiğini, piyasada yaşananları yakından takip ettiğini söyledi.

“EKONOMİDE BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA DEĞİLİZ”

Piyasanın işleyişine engel olacak, ekonominin ritmini düşürecek, üretim ve ticaret peşinde koşanların önünü tıkayacak tutum içine giren hiç kimseye karşı en küçük bir müsamahalarının olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, geçtiğimiz 13 yıldır önüne çıkan engelleri, maruz kaldığı krizleri, kabuğuna çekilerek değil; tam tersine, daha cesaretli bir şekilde öne atılarak aşmıştır. Bugün de, her konuda yapmamız gereken budur. Ekonomide, hamdolsun bir krizle karşı karşıya değiliz. Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kâr saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız” dedi.

Altyapı yatırımlarından ticarete kadar her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlanması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu kuruluşlarının yatırımlarını durdurmayıp daha da artırması, özel sektörün yatırımlarına ara vermeyip yeni yatırımları için kolları sıvaması, girişimcilerin daralan pazarlar için üzülmeyip daha büyük, daha bakir pazarlar bulmak için dünyayı dolaşması, turizmcilerin gelmeyen misafirlerinin yerine, farklı ülkelerden daha fazlasını tesislerine çekmenin yollarını araması gerektiğini belirtti ve “Böylece, hep birlikte Türkiye’yi daha da büyütmenin, daha da ileriye götürmenin mücadelesini vereceğiz. Başka türlü, 2023 hedeflerimize nasıl ulaşabiliriz? Başka türlü, bölgemizin ve dünyanın adeta fokur fokur kaynadığı şu dönemden nasıl güçlenerek çıkabiliriz? Daha da ötesi, eğer böyle yapmazsak, vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini nasıl güvence altına alabiliriz?” diye konuştu.

“EKONOMİ BÜROKRASİSİ İŞ DÜNYASINA DAHA FAZLA KOLAYLIK GÖSTERMELİ”

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında, TOBB üyesi olan her bir işverenin bir işsizi işe alması yönünde yaptığı çağrıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından ‘gerekli çalışmayı yapacağız’ müjdesi ile karşılık verdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu ülke için yeni bir sıçrama noktası olarak gördüğünü söyleyerek, Hisarcıklıoğlu’na ve TOBB’a teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB üyelerine hitaben şunları ekledi: “Bu bizler için gerçekten çok çok önemli bir adım. Yılda 1 milyon 400 bin; artan nüfusla birlikte 1,5 milyon işsizin, 1 milyon 400 bin üyesi olan TOBB çatısı altında iş sahibi yapılması demek, hem sizin için, hem de ülke için inanın çok büyük bir dinamizmin kazanılması demektir. Ben bu gücün sizde olduğuna inanıyorum. Bunu TOBB gerçekleştirebilir.”

“Hep Birlikte Türkiye’yi Büyütmenin ve İleriye Götürmenin Mücadelesini Vereceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi bürokrasisinin iş dünyasına daha fazla kolaylık göstermesi, daha fazla destek olması gerektiğini, finansman konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için, faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere, her dile getirdiği hususların daha fazla dikkate alınmasını beklediğini söyleyerek, bankacılık sektörüne de şu çağrıda bulundu: “Bankacılık sektörünün reel kesime karşı tavrı, zaman zaman, altın yumurtlayan tavuğu kesme durumuna dönüşüyor. Böyle bir anlayış olamaz. Dolayısıyla bankacılık sektörünün, bankacılık sektörünün, girişimcilerimizin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Faizi düşürmek suretiyle olacak. Sürümden kazanın. Tavukların hepsini kes; ee? Ortada bir şey kalmaz. Bu adımların atılması lazım. Hâlbuki ekonomi, sadece bir tarafın kazanacağı değil, ancak hep birlikte kazanabilecek bir alandır. Sadece kendiniz kazanmaya kalkarsanız, bir süre sonra tüm muslukların kapandığını görürsünüz.”

Bakan Tüfenkci: "Başkanlık sistemini hep beraber hayata geçirmek istiyoruz"
TOBB konferans salonunda gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Tüfenkci, yapısal reformların birçoğunu gerçekleştirdiklerini belirterek, "En önemlilerden birisini de önümüzdeki dönem gerçekleştireceğiz. Sistem sorununu halledip, düzelttikten sonra yeni bir anayasayla birlikte başkanlık sistemini hep beraber hayata geçirmek istiyoruz" dedi.


Bakan Tüfenkci, dünyada ticaret daralırken Türkiye'nin kesintisiz şekilde büyümeye devam ettiğini ifade ederek, bu başarıdaCumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğindeki ekonomi ve siyaset anlayışının bulunduğunu söyledi.
Bakanlık olarak ticareti kolaylaştırdıklarını ve tüm gümrük kapılarında otomasyon sistemini hayata geçirdiklerini anlatan Tüfenkci,"Gümrüklerde iş ve işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyoruz. Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artırarak, ekonomiyi büyütmeye devam edeceğiz. AK Parti hükümetleri olarak hayal dahi edilemeyenleri başardık." diye konuştu. 

Gelinen nokta itibarıyla yapısal reformların birçoğunu gerçekleştirdiklerini dile getiren Tüfenkci, "Ancak en önemlilerden birisini de önümüzdeki dönem inşallah sizlerle beraber gerçekleştireceğiz. Sistem sorununu halledip, düzelttikten sonra yeni bir anayasayla birlikte başkanlık sistemini hep beraber hayata geçirmek istiyoruz. Biz istiyoruz ki Türkiye daha hızlansın, daha hızlı karar alsın. Dünya ile daha iyi rekabet şansını yakalayabilsin. Bu dönüşüm Türkiye'nin refahına katkı sağlayacaktır. Bu dönüşüme gereken katkıyı siz ticaret erbapları, borsalar, ticaret odaları verecektir." değerlendirmesinde bulundu.
Birilerinin çukur ve terör siyaseti yaptığını, kendilerinin ise gece gündüz demeden ülke için çalıştıklarına dikkati çeken Tüfenkci, "Birileri paralel örgütlerle ve her türlü şer odaklarıyla işbirliğine girerken biz, Türkiye olarak hep birlikte yolumuza devam edeceğiz. Paralel terör örgütüne finans sağlayanları öncelikle kendi içlerinizde ayıklayarak, öteleyerek, onları dışlayarak, gereken dersi, tavrı işadamlarımız gösterecektir inşallah
" şeklinde konuştu.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı reform ve istikrar adımlarıyla, özel sektör olarak atılımlar yaptıklarını ve birçok sektörde küresel başarı hikayeleri yazdıklarını söyledi.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin coğrafyanın en güçlü, en gelişmiş ekonomisi haline geldiğini vurgulayarak, "Sadece geçen sene, özel sektör olarak 760 bin kişiye yeni istihdam sağladık. 205 milyar lira makine-teçhizat yatırımı yaptık. Küresel durgunluğa rağmen 145 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2008 küresel krizinden sonra, yani son 7 yılda, yanı başımızdaki Avrupa Birliği ülkeleri tek bir ilave istihdam üretemedi. Tam tersine 4 milyondan fazla çalışan da mevcut işlerini kaybetti." ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin ise söz konusu dönemde 6 milyon vatandaşına ilave istihdam sağladığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, özel sektör eliyle sadece ekonomiyi büyütmekle kalmadıklarını, ahilik ve lonca geleneğini yaşattıklarını da belirtti.
Konuşmaların ardından, törene geçildi. Hizmette, 10, 20 ve 33 yılını dolduran TOBB delegeleri hizmet şeref belgesini Erdoğan'dan aldı.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a plaket hediye etti. Programın sonunda, "19. Türkçe Konuşan Girişimciler Heyeti" adına Kazakistan heyeti ile fotoğraf çektiren Erdoğan'a Kazakistan yerel giysisi giydirildi. Erdoğan, ayrılmadan önce TOBB üyeleriyle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Türkiye,engelleri, cesaretle, öne, atılarak, aşmıştır,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv