Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 23:52
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; yıl sonuna kadar il, ilçe, belde yönetimlerini yenilemek durumundayız
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen iftar programında Bakanlar Kurulu ve parti genel merkez organlarının üyeleriyle bir araya geldi. İftar programına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın yanı sıra AK Parti MKYK üyeleri ve grup başkanvekilleri de katıldı.
Siyaset Haberi


Cumhurbaşkanı Erdoğan“Milletimizin Karşısına İlk Etapta 180 Günlük Eylem Planı ile Çıkacağız”...

Bakanlar Kurulu üyeleri ve AK Parti yöneticileriyle iftar yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada “AK Parti’nin 15 yıla yakın zamandır iktidarda kalmasının sırrı, sürekli kendini yenileme iradesine sahip olmasıdır Cumhuriyet tarihindeki özellikle siyasi parti yapılanmaları içinde şu anda AK Parti’nin yapmış olduğu bu reformu bugüne kadar hiçbir siyasi hareket gerçekleştirememiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen iftar programında Bakanlar Kurulu ve parti genel merkez organlarının üyeleriyle bir araya geldi. İftar programına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın yanı sıra AK Parti MKYK üyeleri ve grup başkanvekilleri de katıldı.


“RABBİM TUTUĞUMUZ ORUÇLARI KABUL ETSİN”

Cumartesi günü başlayan Ramazan-ı Şerifi tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim tutuğumuz oruçları, yaptığımız ibadetleri, diğer hayrü hasenatımızı kabul ve makbul eylesin” dedi.

Mayıs ayının hem ülke, hem de kendileri için çok yoğun geçtiğini; bu ay içinde Türkiye’nin uluslararası ilişkileri bakımından büyük öneme sahip 6 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan, Rusya ve ABD ziyaretlerinde ikili görüşme, Kuveyt ziyaretlerin ikili görüşme ve temel atma, Çin ve Belçika seyahatlerinde de zirve toplantılarına iştirak ettiklerini anımsattı.

Ayrıca, 21 Mayıs’ta yapılan AK Parti 3. Olağanüstü Kongresinde de delegelerin teveccühüyle yeniden Genel Başkanlık görevine seçildiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı kongrede genel merkez organlarına seçilen arkadaşlarımızı da bir kez daha tebrik ediyorum” diye konuştu.

“AK PARTİ’NİN YAPTIĞI REFORMU BUGÜNE KADAR HİÇBİR SİYASİ HAREKET GERÇEKLEŞTİREMEDİ”

“Milletimizin Karşısına İlk Etapta 180 Günlük Eylem Planı ile Çıkacağız”

Bugün Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu (MKYK) toplayarak Merkez Yönetim Kurulunu da belirlediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantımızda ifade ettiğim bir hususu burada tekrarlamak istiyorum. AK Parti’nin 15 yıla yakın zamandır iktidarda kalmasının sırrı, sürekli kendini yenileme iradesine sahip olmasıdır. Olağanüstü Genel Kurulumuzda seçilen Merkez Karar Yönetim Kurulu üyelerimiz arasında 20’li yaşlarında gençlerimiz bulunuyor. Örneğin 21 yaşında bir genç kızımız var, 23 yaşında yine bir genç kızımız var, bunlar şu anda bu reform hareketimizin ki Cumhuriyet tarihindeki özellikle siyasi parti yapılanmaları içinde şu anda AK Partinin yapmış olduğu bu reformu bugüne kadar hiçbir siyasi hareket gerçekleştirememiştir. Çünkü güvenleri yoktu, gençliğe, inanmıyorlardı. 30 yaşın altını asla kabullenemiyorlardı, ama biz bunu önce 25’e, daha sonra da hamdolsun 18’e çekmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“SÜREKLİ KENDİMİZİ YENİLEYEREK MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDEKİ YERİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda yaş ortalaması 47 olan Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda 16 kişinin 40 ve daha altı yaş grubuna mensup olduğuna dikkat çekti.

Milletvekillerinin yaş ortalamasının ise 52 olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem kadro, hem program ve proje bakımından sürekli kendimizi yenileyerek milletimizin gönlündeki yerimizi güçlendireceğiz. Tabi burada bir şeye çok dikkat etmemiz gerekiyor, Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda da özellikle söyledim, bize tevazu yakışır, bu tevazudan asla taviz vermemeliyiz. Biz kendimizi alçalttıkça, biliniz ki gönüllerde yükseliriz. Ama yok, biz şöyle kedimizi yükseklerde görmeye gayret edersek alçalırız. Şunu bilelim ki; dağlar bizden yüksektir ve buradan asla taviz vermememiz gerekir” dedi.

“YILSONUNA KADAR TÜM İL, İLÇE VE BELDE YÖNETİMLERİNİ YENİLEMELİYİZ”

Yönetim sistemi değişikliğinin ardından millete verilen sözleri yerine getirmek için artık önlerinde hiçbir bahanenin, hiçbir engel kalmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bundan sonraki ilk seçim yılı olan 2019’a kadar yoğun ve netice almaya yönelik bir program uygulamaya mecburuz. İlk etapta, bugün söyledim, bakanlarımızdan 180 günlük bir çalışma programı hazırlamalarını bekliyorum. Bu çalışma tıpkı iktidara ilk geldiğimiz günlerdeki gibi 100 günlük programımız benzeri doğrudan milletimizin günlük hayatına dokunan, meselelerin çözümüne yönelik pratik teklifleri içermelidir ki bu bizim aynı zamanda bir yol haritamız olacak, yoğun bir şeklide çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Aynı şekilde partimizin de teşkilatlarımızla ilgili çalışmaları süratle tamamlayarak seçim hazırlıklarına başlaması gerekiyor. Ne demek? Yani bu yılsonuna kadar biz tüm il yönetimlerini, ilçe yönetimlerini, belde yönetimlerini yenilemek durumundayız, adeta bir metal eskimesi görüyorum, dolayısıyla bu değişikliği yapmaya mecburuz. Belediyelerimizde nerelerde ne gibi eksiklik var, şikâyetler nedir, bunların üzerine gitmemiz gerekiyor. Ve arkadaşlarla da onu konuştum, bir ekip burada oluşturacağız, bir ekip de Cumhurbaşkanlığı makamında ve bu oluşturacağımız ekiplerle çok yoğun bir kontrol mekanizmasını çalıştıracağız, çünkü aldığımız şikâyetleri neticeye ulaştırmamız gerekiyor. Efendim, işte malum bizim şikâyet mercilerimiz var, partimizde de var, Başkanlıkta da var, Cumhurbaşkanlığında da var; gelen bütün o mektuplar vesaire orada kalıyor, mesele bunu çözüme ulaştırmak, çözüme ulaştırmak için de bu adımları atmaya mecburuz.”

Son 3 yıldır ülke ve millet olarak çok yorulduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013 Mayıs’ında Gezi olaylarıyla başlayıp 17-25 Aralık yargı-emniyet darbe girişimiyle tırmanan, 2014 mahalli idareler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle devam eden, 2015’teki iki ayrı milletvekilliği seçimiyle süren, PKK’nın hendek eylemleri ve DEAŞ’ın saldırılarıyla kanlı bir boyut kazanan, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimiyle zirveye ulaşan, 16 Nisan halk oylamasıyla da şimdilik finalini yapan bir süreçten söz ettiklerini söyledi.

“DEMOKRASİ VE EKONOMİDE YAPILACAK YENİ REFORMLARLA BEKLENTİLERE CEVAP VERECEĞİZ”

Pek çok ülkenin çeyrek yüzyılda, yarım yüzyılda yaşamadığı kadar çok hadiseyi 3 yıla sığdırdıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz her birinde farklı yöntemlerin ve örgütlerin ön planda olduğu bu saldırıların hepsinde de yanımızda yer aldı, onun için milletimize bizler gerçekten müteşekkiriz ve bize güçlü bir destek verdi. Sürekli teyakkuz hâlinde tuttuğumuz millî reflekslerinde en küçük bir rehavete meydan vermedikleri için milletimizin her bir ferdine şükran borçluyuz. Bu borcu ancak demokraside ve ekonomide yapacağımız yeni reformlarla milletimizin beklentilerine cevap vererek ödeyebiliriz. Üst üste pek çok fedakârlık talep ettiğimiz milletimizi rahatlatacak bir programı süratle hazırlayıp hayata geçirmek mecburiyetindeyiz. Bunun için milletimizin karşısına ilk etapta 180 günlük, ikinci aşamada ise 2019’a kadar olan dönemi kapsayacak daha derinlikli bir eylem planıyla çıkacağız. 2023 hedeflerimizin provası mahiyetindeki bu çalışmaları hep birlikte hızla ve kararlılıkla yürüteceğiz. Bölgemizin merkezinde olduğu küresel yeniden yapılanma sürecinde karşımıza çıkacak sınamaları güçlü şekilde karşılayabilmemiz için de bu dönemi çok iyi değerlendirmemiz şart” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE TÜM SİYASİ HAREKETLERİN GIPTAYLA BAKTIĞI ÇALIŞMAYI SERGİLEYECEĞİZ”

“Zamanımız az, ama işimiz çok, bunun için tek bir gün, tek bir saat dahi kaybetmeden gündemimizdeki meselelere yoğunlaşmalıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 180 günlük programı Haziran ayı sonu itibarıyla başlatacaklarını, dolayısıyla hazırlık için yeteri kadar zamanlarının olduğunu ifade etti.

İçinde bulunulan Ramazan-ı Şerifin feyzinden, bereketinden de ifade etmenin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle ana kademeye, ana kademenin yanında Genel Merkez Kadın Kollarına, bunun yanında Genel Merkez Gençlik Kollarına özellikle ricada bulunuyorum, aman artık işi hafife almayacağız ve Türkiye’de tüm siyasi hareketlerin adeta gıptayla baktığı bir çalışmayı biz ülkemizde sergileyeceğiz. Şu ne yapıyor, bu ne yapıyor, biz birilerine illa da cevap yetiştirelim mi, yetiştirmeyelim mi, bunun gayreti içerisinde olmamıza gerek yok. Bizim soracağımız tek şey var, biz ne yapıyoruz? Ve bu sorumuza cevap bulduğumuz veya verdiğimiz anda kimse bizi tutamayacaktır. Ben bir kez daha Ramazan-ı Şerifinizi kutluyorum. Rabbimden, ya Rab, Ramazan-ı Şerife kavuşturduğun gibi Ramazan Bayramına da kavuşturmanı niyaz ediyorum” dedi.

“AK Parti Milletin Bağrından Çıkmış, Gücünü Milletten Alan Bir Partidir”...

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti demokrattır. Bunun için millî iradeyi, sandığı, milletin tercihlerini hep en üstte tutmuştur. AK Parti Cumhuriyetçidir. Bunun için bir kişiye, zümreye, hizbe, PKK gibi eli kanlı, FETÖ gibi milletimizin değerlerini istismar eden örgütlere değil, sadece ve sadece cumhura dayanmış millete teslim olmuştur. AK Parti millîdir, yerlidir. Bunun için attığı adımlarda, yaptığı icraatlarda, şu veya bu gücün, şu veya bu ülkenin değil sadece milletin ne dediğine, halkın ne istediğine bakmıştır” dedi.

“AK Parti Milletin Bağrından Çıkmış, Gücünü Milletten Alan Bir Partidir”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin haftalık grup toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıya katılmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelişinde, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti milletvekilleri tarafından karşılandı.


TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile makamında bir süre görüştükten sonra grup toplantısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

Grup toplantısının, ülke, millet, demokrasi ve gelecek için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak ve partililerin Ramazan ayını tebrik ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında, Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremden dolayı bölgede yaşayan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini, Alpaslan Türkeş’in yakın çalışma arkadaşlarından olan ve dün vefat eden Ahmet Er’e Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı temennilerini iletti.

“TERÖRİSTLERE DAĞLARI DAR EDEN KAHRAMAN GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede yurt içinde ve yurt dışında 336 teröristin etkisiz hâle getirildiği son 2 ayda asker, polis ve güvenlik korucusu olarak 43 şehit verildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütünün geçmişte hiç girilememiş inlerine girip hem rekor düzeyde, silah, mühimmat ele geçiren, hem de teröristlere dağları, mağaraları dar eden kahraman güvenlik güçlerimize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi ve şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileğinde bulundu.

Aynı salonda partililerle en son 22 Temmuz 2014 tarihinde bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1044 gün sonra, bir kez daha burada, bu salonda sizlerle beraber olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum” dedi. Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanı için parti üyeliğinin ve parti faaliyetlerine katılımının önünün açılmasıyla kendisinin de bu hakkı kullandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Mayıs’ta AK Parti’ye üye olduğunu; 21 Mayıs’ta partisinin 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde delegelerin teveccühüyle genel başkanlık görevine seçildiğini, dün AK Parti Genel Merkezinde MKYK toplantısı, bugün de grup toplantısı için TBMM’de olduğunu söyledi.

“AK PARTİ’NİN TÜM ÇALIŞMALARINDA YER ALACAĞIM”

Bundan sonra partisinin tüm çalışmalarında yer alacağını, özellikle, Merkez Yönetim Kurulu ve grup toplantılarına mümkün olduğu kadar katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak, bilindiği gibi Cumhurbaşkanı sıfatıyla yürütmem gereken pek çok görev bulunuyor. Bu sebeple şahsen katılamadığım toplantılara, ihdas ettiğimiz Genel Başkanvekilliğiyle Sayın Binali Yıldırım kardeşim başkanlık ederek yürütecektir. Kendisi demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacak bir süreci başarıyla yürütmüştür. Bu vesileyle Sayın Yıldırım’a AK Parti Genel Başkanı olarak bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalar için sizler ve milletimin huzurunda teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” diye ekledi.

“TOPLUMSAL MERKEZİ, SİYASİ MERKEZE TAŞIMA SÖZÜ VERMİŞTİK”

14 Ağustos 2001’de AK Parti’yi kurduklarında “Türkiye’nin sorunları çözümsüz değildir” dediğini ve çareyi doğrudan millette arayacaklarını söylediğini, hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En önemlisi de, toplumsal merkezi siyasi merkeze taşıma sözünü vermiştik, bu da tabi Türkiye’nin siyasi hayatında bir ilkti. İşte bu anlayışla açıkladığımız parti programımızda yer alan hususların tamamını da hayata geçirmenin çabası içinde olduk. Elbette programımızda yer alan hususlardan hâlen yapamadıklarımız var, yapmamız gerekenler var, inşallah onları da yeni yönetim sistemimizle birlikte gerçekleştirme imkânı elde edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti’nin; kendini sürekli geliştirmesine, yenilemesine, gençleştirmesine rağmen çizgisinde en küçük bir sapmaya meydan vermediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkeye gerçek manada demokrasiyi de, gerçek manada Cumhuriyeti de, gerçek manada refahı da getiren AK Parti olmuştur. Birileri kabul etmeye bilir, ama ben sosyal hayatın da bir matematiğinin olduğuna inanlardanım, 2 kere 2 4’tür, buranın da bir gerçekleri vardır” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ MİLLÎ VE YERLİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Evet, AK Parti demokrattır, bunun için millî iradeyi, sandığı, milletin tercihlerini hep en üstte tutmuştur. AK Parti Cumhuriyetçidir. Bunun için bir kişiye, zümreye, hizbe, PKK gibi eli kanlı, FETÖ gibi milletimizin değerlerini istismar eden örgütlere değil, sadece ve sadece cumhura dayanmış millete teslim olmuştur. AK Parti millîdir, yerlidir. Bunun için attığı adımlarda, yaptığı icraatlarda şu veya bu gücün, şu veya bu ülkenin değil, sadece milletin ne dediğine, halkın ne istediğine bakmıştır. AK Parti kucaklayıcıdır. Ülkemizin bütünlüğüne ve milletimizin birliğine husumet göstermeyen herkesi kökenine, meşrebine, inancına, kılığına ve diğer tüm farklılıklarına bakmaksızın kendisinin doğal bir parçası olarak görmüştür. Bunun için her fırsatta hedefimiz 80 milyon vatandaşımızın tamamının gönlünü kazanmaktır diyorum, buna gayret edeceğiz. AK Parti aynı zamanda tüm mazlumların ve mağdurların hamisidir. Bunun için hükûmetlerimiz döneminde dünyanın neresinde gözü yaşlı, gönlü kırık, eziyet çeken, zulme uğrayan mazlum varsa hepsine el uzattı.”

“EN CESUR, EN İLERİ DEĞİŞİMLER AK PARTİ HÜKÛMETLERİ DÖNEMİNDE YAŞANDI”

AK Parti’nin ülkenin zenginliklerini milletin tamamına aktardığını, Türkiye’nin imkânları aynı olmasına rağmen, kişi başına düşen millî geliri 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkarmış olmalarının, bunun en büyük ispatı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti elbette aynı zamanda muhafazakârdır. Milletimizin tarihine, kültürüne, değerlerine saldırılmasına, düşmanlık edilmesine, tahribine karşı çıkmış, bu değerlere sımsıkı sahip çıkmıştır. Bununla birlikte AK Parti, evet, açık söylemek lazım, devrimci bir partidir. Batı ne diyordu? ‘AK Parti bir siyasi sessiz devrim gerçekleştirmiştir’ diyordu. Türkiye Cumhuriyet döneminde en cesur, en ileri, en kapsamlı, en etkili değişimleri AK Parti hükûmetleri döneminde yaşamıştır. Hak ve özgürlükler konusunda hiçbir dönemde atılamayan adımlar bizim dönemimizde atılmıştır” şeklinde konuştu.

“Devrimciyiz diye konuşanlara sesleniyorum, hangi adımı attınız, söyleyin bakalım? Hak ve özgürlükler konusunda AK Parti’nin attığı adımları acaba AK Parti’den önce hanginiz attınız?” sorularını yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede kılık-kıyafet noktasında bizim yavrularımızı üniversitelerin kapısından kovanlar siz olmadınız mı? Okulların kapısında anneleri ağlatan siz olmadınız mı? Kızlarımızı sokaklarda hüngür hüngür sürüyen siz olmadınız mı? Nerede özgürlüğünüz? Devletin içinde kadınlarımızı başı açık, başı örtülü olarak sınıf sınıf ayrımlara tabi tutan siz olmadınız mı? Nerede eğitim özgürlüğü? Nerede inanç özgürlüğü? Nerede düşünce, fikir özgürlüğü? Öyle ‘özgürlük benim sınıfıma dâhil olanlarla olur’ mantığı özgürlük tanımında yoktur, böyle bir şey olamaz. Ama bizim şu anda böyle bir sorunumuz hamdolsun yok ve Türkiye’de de herkes şu anda devletin kurumlarında da, bütün değişik, özel-devlet, her yerde başı açık, başı örtülü el ele, kol kola dayanışma içeresinde yürüyorlar; demek ki oluyor. Ya bu milletin fertlerini, bu milletin bireylerini bir birine düşman ettiğiniz sürece bu millet size bu ülkede iktidar vermez, vermeyecektir, bunu böyle bilin.”

“AK PARTİ, DEVLETİ MİLLETİYLE BULUŞTURDU”

AK Parti’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni milletiyle buluşturduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmiş dönemlerde milletin uzun yıllar kimi hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını, hatta tümüyle elinden alındığını, kimi sahipsiz bırakıldığını, en basit insani ihtiyaçlarını karşılayacak imkânlara sahip olamayıp geleceğinden ümidini kestiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öyle ki, vatanları, bayrakları, mukaddesleri söz konusu olduğunda canları dâhil her şeylerini feda etmekten çekinmeyen insanlar, devlet dendiğinde başlarını yere eğer olmuşlardı. AK Parti işte bu büyük yanlışı ortadan kaldırmış, ne demiştir? ‘İnsani yaşat ki devlet yaşasın.’ Bu ifadede tezahür eden uygulamalarıyla devleti milletiyle buluşturmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

“FETÖ VE ARKASINDAKİ KAHPE İZ SÜRÜCÜLERİNE BU ÜLKE TESLİM EDİLMEDİ”

15 Temmuz’un, bunun en somut örneği olduğunu ifade ederek, milletin o gece devletinde sembolleştirdiği özgürlüğünü, bayrağını, ezanını, inancını, geleceğini korumak için ayağa kalktığını söyledi ve “249 şehit verdik, 2 bin 193 gazimiz oldu ama hiç olmazsa bu alçak FETÖ’nün, arkasındaki kahpe iz sürücülerine bu ülke teslim edilmedi” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu açıklamalarda bulundu: “Şimdi Ankara, İstanbul’da duruşmalar başladı ve bu duruşmalarla birlikte bizler tabi bütün şehitlerimizin ailelerine, gazilerimizin ailelerine inşallah bu mahkeme kararlarıyla bir defa hakların iadeiitibarın sağlanmasını temin edeceğiz. Aynı zamanda da dünyada bunları korumaya kalkan ülkelere karşı da, ‘Daha ne istiyorsunuz, buyurun size yargı kararları’ deyip bunları da onların önüne koyacağız. Üzerlerine düşeni yaparlar veya yapmazlar, önemli değil. Ama şimdi de dünyaya sesleniyorum buradan, diyorum ki; eğer sizler iade-i itibara yardımcı olmazsanız, bilesiniz ki yarın-bir gün sizlerin de bizim elimize düşenleriniz olduğu zaman istediğinizde bunları bizden alamayacaksınız, bunu bilin. Çünkü terörle mücadele lokal değildir, terörle mücadele mevzi değildir, terörle mücadele uluslararası bir mutabakatın uygulamasıdır. Uluslararası bu mücadeleyi vereceksek, eğer biz de sizden bizim ülkemize ait -ki bunları inşallah vatandaşlıktan da çıkaracağız- bunları süratle bize iade etmenizi istiyoruz. Ettiniz ettiniz, etmediğiniz takdirde, kusura bakmayın, ‘men dakka dukka’; biz de bunu yaparız.”

“AK PARTİ’NİN REFORMCU YÖNÜ OLMASA BUNCA YIL İKTİDARDA KALAMAZDI”

16 Nisan halk oylamasıyla kabul edilen yeni yönetim sisteminin de Türkiye’ye kazandırdıkları devrim mahiyetinde bir başka reform olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer AK Parti’nin bu reformcu, bu devrimci yönü olmasa bunca yıldır iktidarda kalamazdı, hâlâ milletimizin umudu olamazdı. Değişim ve değişime olan inancımız ve bağlılığımız her fırsatta bunu ortaya koymak suretiyle milletimizle bütünleşmemize fırsat veriyor” dedi.

Milletin kendilerine güvenip destek verdikçe sorumluluklarının arttığı uyarısında bulunarak, milletin genel seçimlerde 2002’den 2015’e AK Parti’yi desteklediğini, yerel seçimlerde belediyelerin çoğunu AK Parti’ye teslim ettiğini, tüm halk oylamalarında kendilerini mahcup etmediğini, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisini seçtiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun yanında 367 garabeti, 27 Nisan bildirisi, kapatma davası, Gezi olayları, FETÖ ve PKK ile mücadele başta olmak üzere karşılaştığımız her kritik hadisede milletimiz yanımızda yer aldı. 15 Temmuz’la birlikte artık can borcumuzun da olduğu milletimize olan şükranımızı ancak kendisine daha iyi hizmet sunarak ifade edebileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ’NE HAZIRLIK İÇİN ÇOK SAYIDA UYUM KANUNU ÇIKARILACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bunun için önümüzdeki süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz. İlk etapta tüm bakanlarımızdan 180 günlük kısa vadeli bir eylem programı istedim. Tıpkı hükûmette ilk geldiğimiz dönemdeki 100 günlük acil eylem planı gibi bu program da vatandaşlarımızın birikmiş sıkıntılarına hızlı çözümler üretmeye yönelik olacaktır ve 2019 seçimlerine kadar da bu çalışmaları yürütecek bir eylem planı. 2023 hedeflerimiz zaten asıl başarı çıtamız olarak geçerliliğini sürdürüyor önümüzde, onu da güncellememiz gerekiyor. Şimdi buna ilave olarak 2035 yılını hedef alan yeni bir çalışmaya daha başladı. Bu aynı zamanda gençlerimize emanetimiz olan 2053 vizyonumuzun altyapısını oluşturacaktır. Meclis Grubumuza da bu süreçte çok önemli görevler düşüyor. Her reform, idari tasarruflarla yapılabilecek yönlerinin yanında, asıl olarak yasa ve anayasa değişikliği demektir. 3 Kasım 2019 seçimleriyle birlikte yürürlüğe girecek Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne hazırlık için çok sayıda uyum kanununun çıkarılması gerekiyor. Meclisin mevcut gündemi zaten yoğunken bir de üzerine reformların ve yeni yönetim sisteminin yükü binecek. Milletimiz için, ülkemiz için, geleceğimiz için bu yükü hep birlikte omuzlayacağız.”

“TÜRKİYE’NİN İNŞASINDA OMURGA GÖREVİNİ YİNE SİZLER ÜSTLENECEKSİNİZ”

AK Partili milletvekillerine hitaben, “Türkiye’nin inşasında omurga görevini yine sizler üstleneceksiniz” şeklinde seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti milletin bağrından çıkmış ve bugüne kadar gücünü hep milletten almış bir partidir. Milletimizle irtibatımızın zayıfladığı gün bizim Allah göstermesin bittiğimiz gün olacaktır” görüşlerine yer verdi.

Milletvekillerine, Ramazan’ı, Ramazan ve Kurban Bayramları ile yaz tatilini, vatandaşların gönlünü kazanacak çalışmalarda bulunmak için iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 Nisan’da kabul edilen Anayasa değişikliğiyle artık başarı çıtası nereye çıktı? Yüzde 50+1, buraya yükseldi. Bir başka ifadeyle 2011’de ve 1 Kasım’da aldığımız tarihimizin en yüksek oy oranları dahi artık yeterli değil. Her ne kadar cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği sandıkları ayrı kurulacak olsa da, her ikisinde de yüzde 50’nin üzerine çıkmadan milletimize arzu ettiğimiz gibi hizmet veremeyiz. Öyleyse bugüne kadar yaptıklarımızdan çok daha fazlasını yapmak, çok daha çalışmak mecburiyetindeyiz. Bunun için de hiç vakit kaybetmeden kolları sıvamalı, milletimizle olan rabıtamızı güçlendirmenin yollarını aramalıyız” diye konuştu.

“80 MİLYONUN TAMAMINA ULAŞACAK BİR ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLIYORUZ”

Sandıkta yüzde 50’nin üzerine çıkmak için milletimizin tamamını kucaklamayı hedeflemek durumundayız. Bunun için milletimizin her bir ferdini bile ihmal etmeden 80 milyonun tamamına ulaşacak bir çalışma programı hazırlıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletvekillerimiz, teşkilatlarımız, kadın ve gençlik kollarımız, belediye başkanlarımız, belediye ve il genel meclis üyelerimizin yanında tüm gönüldaşlarımızla birlikte gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Gayret bizden, tevfik Allah’tandır” diye ekledi.

Yılsonuna kadar, AK Parti il, ilçe ve belde teşkilatlarının yeniden gözden geçirilerek güncelleneceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var, bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ve çok daha gayretkeş ekiplerle inşallah 2019’a hazırlanmamız gerekiyor. Bunun için de bütün ilgili birimlerimiz yoğun bir çalışma içerisinde bu hazırlıkları yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını grup toplantılarının hayırlara vesile olması, genel kurul ve komisyon çalışmalarında başarılı bir hafta geçirilmesi temennilerinde bulunarak tamamladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan;, yıl, sonuna, kadar, il,, ilçe,, belde, yönetimlerini, yenilemek, durumundayız,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv