Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 17:55
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da...
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan millî marşlarının çalınmasının ardından, heyetlerini birbirine takdim etti ve askerî geçit törenini izledi.
Dünya Haberi
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da...

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da...

Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 8. Toplantısı'na katılmak üzere Bakü'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zagulba Sarayı'nda resmî törenle karşılandı.

 
 
 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan millî marşlarının çalınmasının ardından, heyetlerini birbirine takdim etti ve askerî geçit törenini izledi.

Gazetecileri tokalaşarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, baş başa görüşme gerçekleştirmek ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı'na başkanlık etmek üzere Zagulba Sarayı’na geçti.

“Azerbaycan ile ticaret hacmimizi 2023 yılında 15 milyar dolara çıkaracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ticaret hacmimiz 2019 yılında yaklaşık 4,5 milyar dolar oldu. Bu rakamı 2023 yılında inşallah 15 milyar dolara çıkaracağız; hedefimiz bu, bunu da yakalamamız lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, baş başa görüşmeleri ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ikili ve heyetler arası yapılan görüşmelerde geleceğe yönelik çok önemli adımlar attıklarını belirtti.

“AZERBAYCAN’IN BAŞARILARIYLA İFTİHAR EDİYORUZ”

Türkiye ve Azerbaycan arasında siyasi, askerî, ekonomik, ticari, kültürel alanlarda dayanışmayı hep birlikte yaşadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aramızda bu noktalarda herhangi bir sıkıntı zaten söz konusu değil. Ama bunları bir kez daha bu Yüksek İstişari Konseyde ele almak suretiyle nerede eksiğimiz var, geleceğe nasıl yürüyeceğiz, bunları görüşme fırsatını bulduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında siyasi noktada da dayanışmanın en üst düzeyde devam ettiğinin altını çizerek, uluslararası kurum-kuruluşlarda bu dayanışmanın sürdüğünü, bundan dolayı ilgili bakanları kutladığını kaydetti.

“Biz Azerbaycan’ın başarılarıyla iftihar ediyoruz, bundan sonra bu başarılara yeni başarıların ilave olacağından da hiçbir endişemiz yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Zira ben 20 yıl öncesinin Azerbaycan’ını düşünüyorum, bir de bugünkü Azerbaycan’ı düşünüyorum; mukayesesi kabil değil ve şu anda bambaşka bir Azerbaycan gözler önünde. Altyapısıyla, üstyapısıyla sürekli gelişen, değişen bir Azerbaycan var. Tabii burada Azerbaycan ekonomisinin geçtiğimiz yıl kaydettiği gelişme reform çalışmalarının ne kadar isabetli olduğunu da ortaya koymakta. Enerji dışı sektörlerin yüzde 3,5 büyümesi bu sektörlerdeki ihracatın yüzde 14 artması tesadüfü değildir, yani bunu da görmeye mecburuz, bu da takdire şayandır. Azerbaycan’ın yakaladığı bu olumlu ivmeyi sürdüreceğine inanıyorum.”

“Azerbaycan ile ticaret hacmimizi 2023 yılında 15 milyar dolara çıkaracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda ilişkileri her alanda daha ileri nasıl götürebileceklerini konuşma fırsatı bulduklarını, sonuçta da 14 muhtıra ve metni imza altına aldıklarını vurguladı.

İmzalanan metinler arasında tercihli ticaret anlaşmasının çok önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun dışında siyasi noktada önemli bir adım olarak Nahçıvan ve Türkiye arasındaki demiryolu konusunun, Nahçıvan’ın bağımsızlığını elinden alanlara bir cevap teşkil etmesi bakımından önemli olduğunu belirtti.

“AZERBAYCAN’LA HER ALANDA İŞ BİRLİĞİMİZİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir diğer önemli adım ise; o da, Nahçıvan’da sınıra kadar doğal gaz hattının kurulacak olması, aynı şekilde Iğdır’dan Türkiye’den de yine sınıra kadar doğal gaz hattının kurulması suretiyle yaklaşık 160 kilometrelik bir hattın kuruluşuyla Nahçıvan özellikle doğal gazda çok daha rahat bir zemini yakalamış olacak. Yani hem İran’dan bir desteği almış olacak, hem Türkiye’den bir desteği almak suretiyle çok daha güçlü bir hâle gelmiş olacaktır” açıklamasında bulundu.

Enerji konusunda gerekli talimatları ilgili bakanlara verdiklerini ve hemen yarından itibaren altyapı çalışmalarına başlanacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırmada da atılan demiryolu adımına ilişkin altyapı çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl TANAP’ın Avrupa bağlantısının açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile yaptıklarını anımsatarak, şöyle devam etti: “Ticaret hacmimiz 2019 yılında yaklaşık 4,5 milyar dolar oldu. Bu rakamı 2023 yılında inşallah 15 milyar dolara çıkaracağız; hedefimiz bu, bunu da yakalamamız lazım. İşte bugünkü tercihli ticaret anlaşması bu alanda bizim için büyük önem arz ediyor. Gümrükten tarıma, enerjiden ulaştırmaya, teknolojiden turizme her alanda iş birliğimizi derinleştireceğiz. Ayrıca, elektronik devlet uygulamaları, sermaye piyasası ve finans sektöründe de yeni iş birliği imkânlarını araştıracağız.”

“TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ADETA BİRER İSTİKRAR ABİDESİ OLARAK YÜKSELİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ile dayanışmanın terörle mücadelede de omuz omuza devam ettiğine işaret ederek, FETÖ ile mücadelede en fazla desteği veren ülkenin Azerbaycan olduğuna vurgu yaptı.

Azerbaycan’ın desteğini, 24 Ocak’ta Elazığ’da yaşanan deprem felaketi sonrasında da yanlarında htiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Acımızı paylaştıkları ve dayanışmaları için Azerbaycanlı kardeşlerime ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

 “Dört bir yanımız çatışma, terör ve asayiş sorunlarıyla boğuşurken, Türkiye ve Azerbaycan adeta birer istikrar abidesi olarak yükseliyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunda sarsılmaz ilişkiler kadar güçlü ordulara sahip olunmasının da etkili olduğunu kaydetti.

Türkiye ve Azerbaycan ordularının dayanışmasının ve savunma sanayinde geleceğe yönelik atılan adımların ülkelerin bağımsızlığının en büyük teminatı olacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayi alanındaki iş birliğimizi geliştirmemiz bu bakımdan büyük önem arz ediyor. Barış Pınarı Operasyonu, Azerbaycan Hükûmeti ve halkıyla ‘tek millet, iki devlet’ olduğumuzu bir kez daha dünyaya göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“KARABAĞ MESELESİ, AZERBAYCAN’IN OLDUĞU KADAR TÜRKİYE’NİN DE MESELESİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabağ meselesinin Azerbaycan’ın olduğu kadar Türkiye’nin de meselesi olduğunu vurgulayarak, “Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde çözüme kavuşturulması en büyük arzumuzdur. Azerbaycan’a bu haklı mücadelesinde verdiğimiz desteği bundan sonra da sürdüreceğiz. Minsk Üçlüsünün burada ne yazık ki samimi davranmadığını da açık ve net olarak ifade etmek durumundayım. Çünkü yaklaşık 25 yıl oldu, bu oyalama taktikleri niçin, neden bir neticeye varılamaz” dedi.

Hocalı Katliamının yarın 28. yıl dönümünde yâd edileceğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hocalı’da insanlığın gözleri önünde masum, yaşlı, kadın-çocuk demeden 20. yüzyılın en büyük vahşetlerinden biri işlenmiştir. 106’sı kadın, 63’ü çocuk olmak üzere toplam 613 kardeşimiz hunharca şehit edilmiştir. Tarihe ‘siyah gece’ olarak geçen Hocalı Katliamını unutmadık, unutmayacağız. Azerbaycanlı kardeşlerimin, Karabağlı kaçkınların Hocalı’yı kor bir ateş gibi yüreklerinde taşıdığını biliyorum. 28. yıl dönümünde Hocalı Katliamını bir kere daha şahsım ve milletim adına lanetliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayında Türkiye A Millî Futbol Takımının 2020 Avrupa Şampiyonası kapsamında Bakü’de oynayacağı karşılamaları birlikte izleme temennisinde bulunarak, konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, basın toplantısı öncesinde iş birliği anlaşmalarının imza törenine iştirak etti.

“Rusya heyeti İdlib görüşmeleri için yarın Türkiye'ye gelecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’a gerçekleştireceği resmî ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, Almanya Şansölyesi Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirilmesi öngörülen dörtlü zirvenin ve Rusya’dan gelecek heyetin takviminin sorulması üzerine, “Rusya heyeti İdlib görüşmeleri için yarın Türkiye'ye gelecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 8. Toplantısı dolayısıyla resmî ziyarette bulunmak üzere Azerbaycan’a gitti.

Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ı son olarak 15 Ekim tarihinde Türk Konseyi Zirvesi vesilesiyle ziyaret ettiğini, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i de TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni için 30 Kasım’da Türkiye’de ağırladıklarını anımsatarak, “Türkiye ile Azerbaycan arasındaki üst düzey ziyaret yoğunluğu stratejik ortağımız Azerbaycan’la münasebetlerimizin geldiği seviyeyi de göstermesi bakımında büyük önem arz ediyor” dedi.

“AZERBAYCAN İLE TİCARET HACMİMİZİ 2023 YILINA KADAR 15 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bugüne kadar gerçekleştirilen konsey toplantılarında alınan kararlarla TANAP ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gibi stratejik projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ile 2019 yılındaki ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artarak 4,4 milyar doları bulduğunu, ikili ticareti 2023 yılına kadar 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin Azerbaycan’da 11 milyar doları bulan doğrudan yatırımları bulunduğunu, Azerbaycan’ın Türkiye’deki yatırımlarının ise bu yılsonunda 20 milyar dolara yaklaşacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk müteahhitlik firmaları bugüne kadar Azerbaycan’da 14,2 milyar dolar değerinde toplam 414 proje üstlendiler. Bundan sonra da Azerbaycan’ın imar ve kalkınmasına katkı sunmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde savunma sanayii alanında iş birliğimiz günden güne Azerbaycan’la artıyor. Rahmetli Haydar Aliyev’in ‘tek millet, iki devlet’ sözleriyle tanımladığı ikili münasebetlerimizi inşallah yeni anlaşmalarla her alanda güçlendireceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile son yaptıkları görüşmenin ardından sahada ne gibi değişiklikler beklendiğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasında İdlib ve Libya konularında yaşanan bir süreç olduğuna dikkati çekerek, Rusya Devlet Başkanı Putin ile üst düzeyde kendisinin ve dışişleri bakanları, savunma bakanları, istihbarat ve içişleri bakanına varıncaya kadar görüşmelerin yapıldığını söyledi.

“RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN İLE YOL HARİTASI ÜZERİNDE GÖRÜŞÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya ayağında da yine aynı şekilde bizim Rusya ile görüşmelerimiz var. Malum Hafter denilen orada gayrimeşru bir kişilik var ve bu gayrimeşru kişiliğin yanında Abu Dabi Yönetimi yer alıyor, bütün parasal kaynaklar oradan. Ve tabii maalesef Rusya’nın da orada Wagner diye bir güvenlik ekibi var ki sayısal olarak 2 bin 500 kişilik bir kuvvet bu. Bunun parasal kaynağının Abu Dabi Yönetimi olduğunu bizler şu anda biliyoruz. Tabii bunun dışında yine Hafter’e Sudan’dan, değişik yerlerden ayrıca destekler var ki bu destekler 10 binin üzerinde, böyle bir durum var. Bütün bunların değerlendirmesini Türkiye olarak biz Rusya’yla yürütüyoruz ve bu vesileyle de tabii Sayın Putin’le en üst düzeyde zaman zaman bu görüşmeleri yaparak yol haritamıza nerede ne tür eksikler var, bunları değerlendirme bakımından devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suriye rejimine en üst düzeyde destek verdiğini, hava kuvvetleri noktasından desteğini sürdürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz bu mücadelenin içerisinde olmaya mecbur değil mahkûmuz. Aynı şekilde bütün bu tacizler, bütün bu sınırımıza olan yüklenmeler, bunu neyle izah edeceğiz? Şu anda 1 milyonu aşan, 2, hatta 3 milyona varan eğer bizim sınırlarımıza doğru bir yüklenme varsa, buna eli bağlı mı duracağız? Nitekim şu anda 3,5-4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde. Bu konuda hiçbir ülkenin kalkıp da bir duyarlılık Batı dünyasında falan gösterdiği yok. Ama biz insani, vicdani, her türlü değer yargılarını göz önüne alarak bu değerlendirmeyi yapıyoruz ve bunları da zaten Sayın Putin’le çok açık, net devamlı paylaştım. Moskova’daki görüşmelerde arkadaşlarım aynı şekilde paylaştılar. Bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde buna devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirilmesi öngörülen dörtlü zirvenin ve Rusya’dan gelecek heyetin takviminin sorulması üzerine de Rus heyetinin yarın Türkiye’de olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili ise Sayın Macron ile aynı şekilde Merkel ve Sayın Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Fakat bizim Sayın Putin ile burada belirlediğimiz tarih 5 Mart’ta bizim en kötü ihtimalle Sayın Putin’le bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Ve bu bir araya gelişte de biz telefonun ötesine geçip yüz yüze bu görüşmeleri yapma konumunda olacağız” dedi.

Muhalefetin Libya’daki şehitlerin isimlerinin neden açıklanmadığı, neden tören yapılmadığı ve Suriye Millî Ordusu’nun hangi sıfatla Libya’ya gittiği yönündeki eleştirilerinin anımsatılması ve üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Muhalefetin bu söylemleri de beni çok ilgilendirmiyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhalefet önce kendini yargılasın. Ne diyor muhalefet? ‘Gidip Esed’le görüşeceksiniz’ diyor, bu nasıl muhalefet ya? Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor kalkıp da Bay Kemal bunların hesabını sormuyor, bizim ülkemizin sınırlarına dayanıyor milyonlarca insan bunun hesabını sormuyor, kalkıp bize akıl vermeye, o aklı sen kendine sakla da şöyle bir işe yarasın hiç olmazsa. Bizim arkadaşlar, kendimize ait iki tane orada. Libya’da şehidimiz var” ifadelerini kullandı.

“KORONA VİRÜS’LE İLGİLİ BÜTÜN TEDBİRLERİ ALDIK”

Korona Virüs’ün İran ve Irak’ta görülmesinin ardından Türkiye’nin ne gibi tedbirler aldığı sorusuna da Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle cevap verdi: “Sağlık noktasındaki hassasiyeti bir kenara koyamayız. Yani Sağlık Bakanlığımız Bilim Kuruluyla yaptıkları çalışmalar neticesinde en uygun olan neyse biz bu kararı almaya mecburuz. Nitekim İran ile ilgili attığımız adım da bunun bir neticesidir, çünkü oradan bir Korona Virüs’ünün ülkemize sıçraması, Allah göstermesin, bizde ciddi boyutlara ulaşabilir. Şu ana kadar biz bütün tedbirlerimizi aldık. Nitekim biliyorsunuz Çin’den gelen daha önce bir ekibi gerek ülkemiz insanları, gerek Azeri olan dostlar, gerek Gürcistan’dan olan dostlar bunların aldık elimizden gelen tedbirlerle bunları 14 gün ne yaptık? Bir karantinada özel onlar için bir hastane tahsis ederek o süreci atlattık o bitti. Ama bundan sonraki süreçte de biz bu hassasiyeti aynen korumak durumundayız. Bu Irak olur, bu İtalya olur, neresi olursa olsun nasıl ki onlar değişik ülkelerden gelenlere karşı bu tür tedbirleri alıyorlarsa, biz zaten bu işin formülü tek, aynı tedbirleri almak durumundayız ve bundan sonraki süreçte de böyle bir şey nereden belirlenirse, nereden Sağlık Bakanlığımız bunu tespit ederse ona göre adımımızı atarız, burada tereddüt göstermeye hakkımız yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından Azerbaycan'ın başkenti Bakü’ye hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Azerbaycan ziyaretinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan eşlik ediyor.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: , Cumhurbaşkanı, Recep, Tayyip, Erdoğan,, Azerbaycan'da...,
Yorumlar
Haber Yazılımı