Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 15:03
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'nde
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin’de düzenlenecek Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere Çin’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'nde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'nde...

Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'in başkenti Pekin'e ulaştı.

Pekin Uluslararası Havalimanı'na inişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Ali Murat Ersoy, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'nde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin ziyaretinde; eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik ediyor.

Erdoğan“Amerika'yı Terör Örgütünün Yanına Yakıştıramıyoruz”...

Çin’e hareketi öncesi Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’taki terörle mücadele konusunda “Bu bölgede ne Amerika'ya tehdit var ne Rusya'ya tehdit var, tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. NATO'da ittifak hâlinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhâlde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika'nın yanına veya Amerika'yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin’de düzenlenecek Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere Çin’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“ABD’DE HÂLEN BİR GEÇİŞ SÜRECİ YAŞANIYOR”

Çin’in ardından yapacağı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmede götüreceği yeni belgelerin ve sunacağı yeni bilgilerin olup olmayacağı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki terör örgütlerine yönelik yeni operasyonlarının olup olmayacağının yanı sıra ABD’deki FETÖ elebaşının iadesi ile ilgili değerlendirmesinin sorulduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle tabii bildiğiniz gibi bu ara bir öncü ekibi Amerika Birleşik Devletleri’ne göndermiştik ve bu sorunuzdaki içeriği ihtiva eden konularda oralarda bazı ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar ve heyetimiz döndü. Şimdi de tabii biz en üst düzeyde Sayın Trump’la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır, bu bakımdan önemli” diye konuştu.

Daha önce yaptığı bir basın toplantısında, Trump yönetimi ile Türkiye’nin Suriye bağlamındaki ilişkileri ile ilgili “Şu ana kadar yazılı-görsel medyada yer alan bütün ifadeleri, yaklaşımları çok da önemsemiyorum” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda ABD’de hâlen bir geçiş sürecininin yaşandığına işaret ederek, “Bu geçiş sürecini yaşaması sebebiyle de bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekir” dedi.

“DEAŞ’LA MÜCADELEYİ EN ÜST DÜZEYDE VEREN BİZİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruya verdiği cevabının devamında şunları söyledi: “Ama dünkü basın toplantısında da ifade ettiğim gibi, bizim bütün temennimiz; şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nden daha önceden gelen bazı işlemler var, işte bunlar YPG’ye verilen silah destekleri ki bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil, bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor nitekim böyle bir durum var. Bu tabii bizim Amerika Birleşik Devletleri’yle olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Ve biz tabii bunların olmasını asla arzu etmeyiz, bunları tabi ifade etmemiz lazım, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz. Çünkü hep söyledim, yine söylüyorum; bir terör örgütü hedefe konularak onu bir başka terör örgütüyle yok etme politikası bana göre ideal bir siyaset anlayışı değildir. Biz ne diyoruz? Bölgede DEAŞ’la mücadele mi? DEAŞ’la mücadeleyse bu mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Türkiye’den başka DEAŞ’la bu denli bir mücadele veren var mı? Yok. Hepsi işin lafını yapıyor, Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık, yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, bu PKK olabilir, PYD olabilir, YPG olabilir, tüm terör örgütleri hepsiyle Türkiye’de içerideki terör örgütleri, hepsiyle bu mücadeleyi amansız bir şekilde verdik, veriyoruz.”

“GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI ÖLÜMÜNE BİR MÜCADELE VERİYOR”

“Amerika'yı Terör Örgütünün Yanına Yakıştıramıyoruz”

Şu anda güvenlik güçlerinin Gabar’da, Tendürek Dağlarında, Cudi’de, Bestler Dereler’de, bölücü terör örgütüne karşı ölümüne bir mücadele verdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün o dağların, o mağaraların altından nelerin çıktığını görüyoruz. Bütün oralar depo hâlinde, silah depoları, mühimmat ne ararsanız var. Ama onlar kar-kış demediler çıktılar. Bakın şimdi buldozerlerle buralara yollar açıyorlar, buralara çıkıyorlar ki oralara ulaşalım diye. Başta Bakanımız olmak üzere, bütün generaller dâhil olmak üzere hepsi bu işin mücadelesini kararlı bir şekilde veriyorlar, vermeye devam edeceğiz. Kandil’de de vereceğiz, burada da vereceğiz, Suriye’nin neresi olursa olsun oralarda da vereceğiz, durmak yok” sözlerine yer verdi.

“BÖLGEDE NE ABD’YE NE DE RUSYA’YA TEHDİT VAR”

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından daha önce Telafer ve Sincar bölgelerinde bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonları ve “Aynısını bir gece ansızın nerede ne görürsek oraya da gelebiliriz” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu yapmazsak bize olan tehdit devam edecektir. Bu bölgede ne ABD’ye tehdit var, ne Rusya’ya tehdit var, tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. Peki, tehdit bize olduğuna göre başkalarına ne? Eğer bir iyilik yapacaklarsa, şu anda biz ABD ile NATO’da beraberiz. Dolayısıyla NATO’da ittifak hâlinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhâlde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika’nın yanına veya Amerika’yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz, bunu doğru da bulmuyoruz. Aynı şeyi Sayın Putin’e de söylediğim için burada da söylüyorum; Rusya’ya da yakıştıramıyoruz. Çünkü onun da bunlarla birlikte hareket etmesini veya edeceğine inanmıyoruz. Nitekim bunu kendileri de bize zaman zaman ifade ettiler. Dolayısıyla, bu ziyaretimizde ben bunların büyük ölçüde inşallah hallolacağına inanıyorum. Ve şu ana kadar gelen bütün bilgileri adeta dedikodu mesabesinde görmek istiyorum. Bunun altını biraz özenle çiziyorum, öyle görmek istiyorum. Ve bu ziyaretin de bu noktada inşallah bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum.”

“ABD, FETÖ’NÜN KULUÇKA YUVASI HÂLİNE GELMEMELİ”

ABD Başkanı Trump ile yapacakları görüşmede FETÖ elebaşının iadesi konusunu da gündeme getireceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adalet Bakanımız biliyorsunuz oradaydı ve ABD Adalet Bakanıyla da görüşmelerini yaptı ve bu görüşmelerin karşılıklı olarak bazı feedback’ler de almış durumdalar, onları gidererek üzerine-üzerine işin inşallah gidilecek. Ama ben Sayın Trump’la bunları etraflıca tabii ki görüşeceğim. Burada da yine hazırladığımız bazı bilgiler, belgeler var, onları da kendilerine takdim edeceğiz. Fakat Sayın Trump’ın buradaki iradesini tabi çok çok önemsiyorum, yani o işi sonuna kadar kovalayacağız. Yani bana göre ABD FETÖ’nün adeta bir kuluçka yuvası hâline gelmemeli. Biliyorsunuz kaçanların adeta gittiği, barındığı bir yer konumunda. Avrupa’da da Almanya birinci derecede onların barındığı yer hâlinde. Zaten kendisinin ifadesi var, ‘dünyada 170 ülkede bizim faaliyetlerimiz var’ diyor. Şimdi o tabii işin iyi niyetle ambalajlanmış şekli. Onların arkasında nelerin yattığını bu ülkede 15 Temmuz’u yaşayanlar gayet iyi biliyorlar” şeklinde konuştu.

“ANA MUHALEFETİN AKLINA İHTİYACIMIZ YOK”

“Ana muhalefetten, ABD’nin YPG-PYD’ye silah yardımını resmi olarak karar almasının ardından ‘bu ziyaret gözden geçirilmeliydi, gidilmese daha iyi olurdu’ şeklinde açıklamalar var, bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tür ifadeyi kullanmışlarsa ben o ifade üzerinden kullanayım. Önce bunların siyaset öğrenmesi lazım. Siyaseti bilmeyenlere bu şekilde cevap vermenin de hiçbir anlamı yok. Biz neyi ne zaman nasıl gözden geçireceğimizi çok iyi biliriz. Bunun için de ana muhalefetin aklına ihtiyacımız yok, onlar kendi akıllarını kendilerine saklasınlar. Biz her şeyimizin istişaresini en geniş anlamda, en derin anlamda yaparız, yolumuza da o şekilde devam ederiz. Bu, bir defa dünyadaki gelişmelerden ne kadar uzak olduklarının da bir alametifarikasıdır” şeklinde cevap verdi.

“BU ZİYARETİMİ TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE YENİ BİR MİLAT OLARAK GÖRÜYORUM”

ABD’nin terör örgütü YPG’ye ağır silah yardımı kararının ardından, kimi ABD yetkililerinin Türkiye’ye belli konularda güvence verildiği, PKK’yla mücadelede bundan sonraki süreçte Türkiye’yle daha yakın iş birliği, istihbarat paylaşımı ve belki yeni bazı yapılanmaları hayata geçirebilecekleri yönündeki açıklamalarını hatırlatan bir basın mensubunun “Bu açıklamalar, ABD tarafından yapılan güvence Türkiye’yi tatmin ve ikna edici noktada mıdır, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna karşılık ise Cumhurbaşkanı Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu: “Ben tabii bu ziyaretimi Türkiye-ABD ilişkilerinde aslında yeni bir milat olarak görüyorum. Şu ana kadar gelen bilgilerin içerisinde bizi tatmin eden bilgiler olduğu gibi, yeterli bilgiler olmadığını da maalesef yaşayarak gördük. Bu bakımdan bu ziyaret bir yeni milat olacaktır inşallah. Ondan sonra bunları değerlendirmek çok daha gerçekçi, çok daha rahat olacaktır.”

“BRÜKSEL BELEDİYE BAŞKANI NATO ADINA KONUŞACAK BİRİSİ DEĞİL”

Çin ve ABD ziyaretlerinin ardından NATO Liderler Zirvesi için Brüksel’e gideceği hatırlatılarak, “Brüksel Belediye Başkanının ‘Erdoğan yanlısı gösterilere izin vermeyeceğiz’ şeklinde bir açıklaması oldu. Brüksel’de daha önceden PKK yanlılarının eylemler yaptıklarını da biliyoruz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta, “Brüksel Belediye Başkanı, NATO’nun bir mensubu değil ve NATO adına konuşacak birisi de değil, o kendi işine baksın. Yani Brüksel sokaklarını nasıl temizleyeceğini düşünsün, ona göre ne gibi adımlar atılacak onları düşünsün” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bıraksın da bu işleri üst düzeydeki, yani Belçika’nın NATO’daki temsilini üstlenen kişiler konuşsun. Ben kalkıp da şu anda ne Brüksel Belediyesini ziyarete gidiyordum, ne de bu noktada Brüksel’deki Belçika yetkililerini ziyarete gidiyorum. Ben NATO’daki yapılacak bir zirveye katılacağım, olay budur. Ha gücü şuna yetiyorsa, ‘Ben NATO Zirvesine de Erdoğan’ı sokmam’ diyorsa, buna gücü Belçika yetkililerinin yetiyorsa çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum, zırvaya değil. Dolayısıyla da atacağımız adımın nerelere tekabül ettiğini de gayet iyi biliriz. Bunlarınki zırvalama, başka bir şey değil. Biz görevimizi yaparız. Ve NATO Zirvesinde de A’dan Z’ye bütün bu olanların hepsi zaten orada gündeme gelecek. NATO niçin var? Bunları hep konuşacağız. Eğer NATO terörle mücadelede de bir rol almayacaksa niye var, bunları da konuşacağız, bunların hepsini dile getireceğiz. Ve dünyanın değişik yerlerinde NATO’nun bütün bu terörle mücadelelerde nasıl rol aldığını da gayet iyi biliyoruz örnekleriyle, inşallah bunların da gereğini yaparız.”

ÇİN ZİYARETİ

Çin ziyareti ile ilgili değerlendirmesinin sorulduğu bir soruya verdiği cevapta, bu ziyarette ön hazırlıklarını yaptıkları Çin-Türkiye ilişkilerinde alt ve üst yapıya yönelik çok önemli bir adımın atılmasının söz konusu olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu adımın atılması gerçekleşirse, bu tabii sadece Türkiye-Çin arasında değil inşallah dünyaya da farklı bir tesir uyandıracaktır. Bunun yanında yine Türkiye-Çin arasındaki ikili ilişkilerimizde çok daha farklı görüşmeleri yapmak suretiyle ne gibi adımlar atabiliriz bunların da değerlendirmesini ikili görüşmede yapacağız” sözlerine yer verdi.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte Çin’e hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’ndan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Ankara Valisi Ercan Topaca ve diğer yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin ziyaretinde; eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’e Gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’e Gitti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin’de düzenlenecek Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmelerde bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’e hareketi öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında tarih boyunca oynadığı coğrafi ve kültürel köprü rolüne dikkat çekerek, “Türkiye, gerek Kuşak ve Yol Projesi gerek jeo-stratejik bakımdan ulaşım ve irtibat ağlarını önemseyen ülkeler için vazgeçilmez bir ortaktır” dedi.

Hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


14-15 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ‘Kuşak ve Yol Forumu’na katılımlarının yanı sıra, Çin Devlet Başkanı Şî Cinping ve zirveye katılan diğer liderlerle ikili görüşmelerde bulunacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmelerinde ikili, bölgesel ve küresel konularda fikir teatisinde bulunacaklarını söyledi.

“MODERN İPEK YOLUNA TÜRKİYE OLARAK ÇOK GÜÇLÜ DESTEK VERİYORUZ”

2013 yılında Çin Devlet Başkanı Şî Cinping’in girişimiyle başlatılan ve ‘modern İpek Yolu’ olarak da adlandırılan ‘Kuşak ve Yol’ projesinin, çok önemli bir proje olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihî projenin amacının; Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı birbirine bağlayan kapsamlı bir altyapı, ulaşım, yatırım, enerji ve ticaret ağı oluşturmak olduğunu ifade etti.

Toplam uzunluğu 109 bin kilometre olan modern İpek Yolu’nun; Doğu, Orta ve Batı Asya ile Orta, Güney ve Batı Avrupa’daki 50’den fazla ülkeyi kapsayarak yaklaşık 40 milyon kilometrekare alana, 4 milyar insana ve dünya yüzölçümünün yüzde 26’sına tekabül ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu boyutta bir çalışmanın, rekabetten ziyade iş birliğini elzem kıldığını ve bu girişime, Türkiye olarak çok güçlü destek verdiklerini belirtti.

Marmaray, Yavuz Sultan Selim ve 1915 Çanakkale Köprülerinin, Avrasya Tünelinin ve Üçüncü Havalimanının, bu projenin ilk etaptaki tamamlayıcı halkaları olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çin ile Avrupa arasında ilave bir bağlantı koridoru açan ‘Trans-Hazar-Orta Koridor’ projesini de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin 2017 yılı ortasında faaliyete geçmesiyle, Orta Koridorun önemli bir ayağını tamamlamış olacağız” dedi.

“TÜRKİYE, ULAŞIM VE İRTİBAT AĞLARINI ÖNEMSEYEN ÜLKELER İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAK”

Bu ziyaretin; Türkiye’nin ‘Kuşak ve Yol’ girişimindeki stratejik konumunu öne çıkaracağını, Asya ile Avrupa arasında tarih boyunca oynadığı coğrafi ve kültürel köprü rolüne vurgu yapacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin gerçek bir “kavşak noktası” olduğu, bu vesileyle bir kez daha tescil edilecektir. Türkiye, gerek Kuşak ve Yol projesi gerek jeo-stratejik bakımdan ulaşım ve irtibat ağlarını önemseyen ülkeler için vazgeçilmez bir ortaktır. Muhataplarımla yapacağım görüşmelerde tabii ki bu hususların da altını çizeceğim” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki temaslarının ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine Washington’a geçeceğini ve ABD Başkanı Trump ile ikili ilişkileri ve bölgede ve dünyadaki gelişmeleri değerlendireceklerini bildirdi.

“ABD ZİYARETİ GÜNDEMİMİZDE TÜRKİYE’NİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şunları söyledi: “Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra başta DEAŞ olmak üzere terörle mücadele, Suriye, Irak ve mülteci krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elbette FETÖ ve PYD-YPG gibi Türkiye’nin millî güvenliğine tehdit teşkil eden örgütler gündemimizde en üst sırada yer alacaktır. Ekonomik iş birliğimizi nasıl geliştirebileceğimiz, ikili ticaret ve yatırımlarımızı nasıl artırabileceğimiz noktasında da istişarelerde bulunacağız. ABD’nin önde gelen şirketlerinin yöneticileriyle yapacağım toplantının da bu açıdan çok çok önemli olduğunu ifade etmek isterim. Bunun yanında Museviler gibi farklı toplum kesimleriyle bir araya gelecek, Orta Doğu barış süreci, Filistin meselesi ve bölgesel konularda fikir teatisinde bulunacağız. Aynı zamanda bir düşünce kuruluşunun düzenlediği toplantıda Türk dış politikasına ve uluslararası gündeme dair değerlendirmelerimizi de katılımcılarımızla paylaşacağız.”

Bu ziyaretlerinin, bölgesel anlamda çok kritik bir döneme tekabül ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını, bu ziyaretlerinin, ülke ve millet açısından hayırlara vesile olması temennisiyle tamamladı.

Emine Erdoğan, Afrikalı Ninni Sanatçılarını Kabul Etti...

Emine Erdoğan, Afrikalı Ninni Sanatçılarını Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Esenler Belediyesi’nin düzenlediği ‘Geleneksel Ninni Festivali’ kapsamında Türkiye’ye gelen Afrikalı ninni sanatçılarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

Emine Erdoğan, kabulde Afrikalı ninni sanatçılarından ülkelerindeki ninni kültürü hakkında bilgi aldı. Cezayir, Fas, Tanzanya gibi farklı Afrika ülkelerinden gelen sanatçılar, solo ninni icralarının yanı sıra düet yaparak çeşitli ninnileri seslendirdi.

Afrikalı sanatçılar ayrıca Emine Erdoğan’ın himayelerinde Ankara’da kurulan Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ni de ziyaret etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Recep, Tayyip, Erdoğan,, Çin, Halk, Cumhuriyeti'nde,
Yorumlar
Haber Yazılımı