Haber Detayı
17 Ekim 2017 - Salı 13:00
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Polonya’da
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ın davetine icabetle resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunuyor.
Dünya Haberi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Polonya’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya’da...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Okecie Havalimanı'nda, resmî törenle karşılandı. Karşılamada Polonya Devlet Sekreteri Wojciech Kolarski, Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Maciej Lang, Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Tahsin Tunç Üğdül ve diğer yetkililer hazır bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Polonya ziyaretinde, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanlığı Sarayında

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından resmî törenle karşılandı.

 
 
 


Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde gerçekleşen törende heyetlerini birbirlerine takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Türkiye ve Polonya millî marşlarının çalınmasından sonra tören kıtasını denetledi.


Törenin ardından tokalaşarak basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Duda, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçti.

Törende; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanlığı Sarayında

“Polonya ile Barış ve Dayanışma İçerisinde Geçen Bir Dostluğumuz Var”...

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Polonya ilişkileri hakkında, “İkili ticaret hacmimizi artıracak bir nüfusumuz var. Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman, 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama iki güçlü ülke için bu çok düşük bir rakam. Bunu önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkarmalıyız” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerinde Türkiye ile Polonya arasındaki ikili ilişkileri etraflıca ele alma fırsatını bulduklarını, siyasi, askerî, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda iki ülke arasında neler yapıldığını ve yapılabileceğini görüştüklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’nın 2018-2019 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinin hayırlı olması temennisinde bulundu.


“POLONYA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ ARTIRMALIYIZ”

Türkiye’nin tarihte de Lehistan’ın bağımsızlık ve egemenliğini her zaman tanımış ve buna desteğini tam manasıyla vermiş bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin yüzyıllara uzanan geçmişlerinde barış ve dayanışma içinde geçen bir dostluğunun olduğunu söyledi.

“Biz ecdadımızdan aldığımız mirası onların ilişki, münasebet noktasındaki mirasını aynen koruduk ve korumaya da devam ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin oluşturduğu toplam 118,5 milyonluk nüfusa işaret ederek, “İkili ticaret hacmimizi artıracak bir nüfusumuz var. Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman, 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama iki güçlü ülke için bu çok düşük bir rakam. Bunu önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkarmalıyız” dedi.

Pek çok sektörde bu münasebetleri geliştirmelerinin, savunma sanayiinden tüm alanlara varıncaya kadar bu adımların atılabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinde enerji konusunu da ele alma imkânı bulduklarını aktardı. Türkiye’nin enerji alanında tedarikçi olmayıp tüketici olmakla birlikte, enerjinin sevki konusunda önemli bir ülke olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’nın doğal gazda tüketici ülke olma özelliğinin yanında kömür madenleri noktasında ciddi bir potansiyele sahip olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de iktidara geldikten sonraki süreçte hidroelektrik santrallerde de çok çaplı adımlar attıklarını ve böylece dışa bağımlılığı azalttıklarını hatırlatarak, “Bağımlılık çok tehlikeli bir şey, bunu Polonya bizden daha çok yaşadı. Ama şimdi Polonya özellikle İkinci Dünya Savaşından sonraki süreçte artık küllerinden adeta doğmuş bir ülke. Böyle bir ülkenin bundan sonraki süreci şekillendirmesi çok büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

AB ÜYELİK SÜRECİ: “MİNDERDEN KAÇAN BİZ OLMAYACAĞIZ”

“Polonya, Türk İş Adamlarına Eşsiz Fırsatlar Sunuyor”

NATO içerisindeki ülkeler olarak, Türkiye’nin Polonya’yla dayanışmasının önem arz ettiğini ve bu dayanışmayı güçlendirerek devam ettirmelerinin şart olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Fakat Polonya Avrupa Birliği’nde bulunuyor, biz de Avrupa Birliği’ne sokulmuyoruz. Polonya bizi destekliyor. Türkiye Avrupa Birliği’ne hâlâ alınmadı, alınmıyor. Hâlbuki bizim müracaatımızdan sonraki süreçte alınan ülkelerin birçoğunun bizimle mukayese edilir bir yanı yok. Şöyle fasılları masaya yatırdığımız zaman, örneğin Başbakanken liderler zirvesine katılırdım, 15 fasıl vardı, daha sonra bu fasılları 35’e çıkardılar. Çıkarmanın sebebi de ne biliyor musunuz? Türkiye’nin buraya girmesi mümkün olmasın. Hatta bazıları ‘imtiyazlı ortaklık’ dedi, bazıları ‘mümkün değil’ dedi. Tabii ben de hep şunu söylüyorum: Almayacaksanız açıklayın şu işi, bilelim, ne biz sizi meşgul edelim, ne de siz bizi meşgul edin, işi bağlayalım. Bunun da kararını vermiyorlar. Biz de ‘minderden kaçan biz olmayacağız’ diyoruz, onların kararını bekliyoruz.”

“POLONEZKÖY, İKİ MİLLETİN DOSTLUĞUNUN NİŞANESİ”

Lehistan topraklarının işgalinden sonra Osmanlı’ya sığınan Polonyalılar için tahsis edilen ve tarihte iki milletin dostluğunun nişanesi olarak bilinen İstanbul’daki Polonezköy’ü, iki ülke arasındaki ilişkilere örnek olarak gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda’ya, İstanbul’a geldiğinde Polonezköyü’ü birlikte ziyaret etme teklifinde bulundu.

Ziyaretinde 200’e yakın Türk işadamının kendisine refakat ettiğini hatırlatarak, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile birlikte Türkiyeli ve Polonyalı işadamlarına Türkiye-Polonya İş Forumunda hitap edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlara farklı bir heyecan vermemiz lazım, o vereceğimiz heyecanla inanıyorum ki Polonya’daki yatırımlarını işadamlarımız belki sadece kendi başlarına veyahut da ortaklaşa, hatta hatta sadece Türkiye-Polonya arasında değil üçüncü ülkelerde yatırım yapma yollarını da arama özellikleri olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’nin ilk 8 ayında Polonya’dan Türkiye’ye 205 bin turistin geldiğini, Schengen vizesi uygulamasının kalkması durumunda Türkiye’den Polonya’ya gelenlerin sayısının da artacağını kaydetti ve şunları söyledi: “Şimdi Latin Amerika ülkeleri için herhangi bir vize yok, rahat rahat Avrupa ülkelerine gidip geliyor. Türkiye müzakereci ülke, ama Türkiye gelemiyor; böyle saçma şey olur mu? Buradaki gariplik ortada. Ben de diyorum ki; Avrupa Birliği üyesi ülkelere, dostlara, ‘bunları dile getirmeniz lazım’ diyorum, bakın ortada böyle bir şey var. Ve 2013’ün sonunda bu vizeler kalkacaktı, imzalar atıldı, ama o günden bugüne hâlâ bizi oyalıyorlar.”

“AB, MÜLTECİLERLE İLGİLİ TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ”

Türkiye’nin Suriye, Irak’tan gelen 3,5 milyona yakın mülteciyi kamplarda, konteyner kentlerde ve şehirlerde misafir ettiğini ve bugüne kadar mülteciler için 30 milyar doların üzerinde harcama yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin mülteciler için 2016 ortası ve sonu için taahhüt ettiği 6 milyar avroluk yardımı yapmadığını ve bugüne kadar 885 milyon avroluk bir desteğin geldiğini kaydetti.

“Polonya, Türk İş Adamlarına Eşsiz Fırsatlar Sunuyor”

Polonya ile savunma sanayii alanındaki dayanışmayı önemsediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında Türkiye ile Polonya Savunma Bakanlıkları arasında imzalanan anlaşmanın da içinde olduğu beş anlaşmanın iki ülke için hayırlı olmasını diledi.

THY’NİN VARŞOVA SEFERLERİNİN ARTIRILMASI

Türk Hava Yolları’nın Varşova’ya haftada beş seferinin olduğunu, ancak talebin karşılanamadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sefer sayısının 10’a çıkarılmasının mümkün olduğunu ve bu yöndeki taleplerin karşılanmasını görüşmek üzere THY’den bir heyetin hafta sonunda Polonya’da olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmede Polonya’da iki ülkenin dostluğunu simgeleyen dostluk anıtlarının kurulması yönünde teklifte bulunduklarını açıklayarak, “Elimizden gelen her türlü desteği TİKA vasıtasıyla bizler Polonya’da gerçekleştireceğiz ki bunlar bizim dostluğumuzun, dayanışmamızın da adeta simgeleri olacaktır” dedi.

POLONYA CUMHURBAŞKANI DUDA: “POLONYA HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIM İSTEĞİNE DESTEK VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin politik ve ekonomik anlamda iki ülkenin iş birliğini gösterdiğini kaydeden Polonya Cumhurbaşkanı Duda da iki ülkenin tarihî ilişkilerine değinerek, Polonya’nın her zaman Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım isteğine destek verdiğini kaydetti. Türkiye’nin Avrupa’nın güvenliği konusunda çok önemli bir partner olduğunu ifade eden Polonya Cumhurbaşkanı Duda, “Türk Devleti kendi yükümlülüklerini yerine getiriyor ve umarım Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı bu konudaki yükümlülükler de yerine getirilecek” diye ekledi.

“Polonya, Türk İş Adamlarına Eşsiz Fırsatlar Sunuyor”...

Türkiye-Polonya İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’daki yatırım fırsatlarına dikkat çekerek, “Doğu-batı ve kuzey-güney ticaret yollarının kesiştiği stratejik coğrafi konumu, Avrupa Birliği üyeliği, istikrarlı ekonomisi ve nitelikli iş gücü ile Polonya, Türk iş adamlarına eşsiz fırsatlar sunuyor. Son yıllarda AB ortalamasının çok üstüne çıkan büyüme rakamıyla Polonya, cazibesi giderek artan bir ülkedir. Bu sebeple iş adamlarımızı Polonya'da daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Resmî ziyareti vesilesiyle Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile birlikte Türkiye-Polonya İş Forumu’na katıldı. Westin Otelde gerçekleşen forumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk ve Polonyalı iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.


Bakanların da aralarında olduğu geniş bir heyetle Polonya’ya yaptıkları ziyaretin iki ülke ilişkilerine verdiklerin önemin açık bir göstergesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı vesilesiyle Türk ve Polonyalı iş adamlarının bir araya getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

“POLONYA İLE SAMİMİ DOSTLUĞUMUZUN GÜÇLENEREK DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM”

600 yıla aşkın derin bir dostluğa sahip olan iki ülkenin, pek çok ortak ve tamamlayıcı özelliğinin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkili ilişkilerimiz, siyaset, savunma, güvenlik, kültür ve sanat, eğitim, ekonomi gibi tüm kritik alanları kapsıyor. Avrupa’nın iki büyük güçlü ve ekonomik performanslarıyla göz dolduran ülkeleri olarak, aramızda kurduğumuz bu samimi dostluğun daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin, geçen 15 yılda, Cumhuriyet tarihinin tamamında elde edilen birikimleri 3,5 kat artıran bir büyüme gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sayede dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6’ncı en büyük ekonomisi olarak geleceğimize güvenle bakıyoruz. Sadece bununla kalmadık, 2023 hedeflerimiz çerçevesinde çok daha büyük başarılar için kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

500 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ

2002 yılında 230 milyar dolar olan Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasını 860 milyar dolara yükselttiklerini ve bunu 2023’te 2 trilyon dolar seviyesine taşımak istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kişi başına millî geliri 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkarttıklarını ve hedeflerinin 25 bin dolar olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 15 yılda ihracatın 5 kat artarak 153 milyar dolara ulaştığını, hedeflerinin ise 500 milyar doları bulmak olduğunu kaydetti.

2023 hedefleri çerçevesinde başlattıkları büyük çaplı projeleri ve yatırımları kesintisiz bir şekilde sürdürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaray ve Avrasya Tünelleri ile Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprülerini hizmete açtıklarını, tamamlandığında dünyanın ilk 3 havalimanından biri olacak İstanbul 3. Havalimanı ile 1915 Çanakkale Köprüsünün inşasının devam ettiğini hatırlattı.

Polonya’nın da benzer bir ekonomik başarı hikâyesi olduğunu memnuniyetle gördüklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Polonya ekonomisi büyüdükçe hedefleri ve projelerinin kapsamı da büyüyor. Kendi alanlarında dünya çapında tecrübeye sahip şirketlerimiz birikimlerini Sayın Başbakan tarafından bir süre önce açıklanan merkezi havalimanı gibi altyapı projelerinde Polonya’nın hizmetine sunmaktan inanıyorum ki memnun olacaklardır” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ’DAKİ HAİN SALDIRIDAN DEMOKRASİ VE EKONOMİMİZ GÜÇLENEREK ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Tabii gelişme ve büyüme yolunda ilerlerken önümüze pek çok engel de çıkıyor. Geçtiğimiz yılın 15 Temmuz gecesi yaşadığımız darbe girişimi de bunlardan biridir. Ordumuzun içinde yuvalanan ihanet şebekesinin demokrasimizi, bağımsızlığımızı ve geleceğimizi hedef alan darbe teşebbüsünü 250 şehit ve 2 bin 193 gazi verme pahasına millet olarak bastırmayı başardık. Milletimizin cesareti, Polonya gibi kara gün dostlarımızın desteğiyle üstesinden geldiğimiz bu hain saldırıdan demokrasimiz ve ekonomimiz çok daha güçlenerek çıkmıştır. Darbe sonrasındaki ilk iş günü finansal piyasalar normal şekilde açılmış ve reel ekonomimiz de bir zedelenme yaşamamıştır.”

Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir büyüme oranına ulaştığına ve bu rakamlarla Çin ve Hindistan’dan sonra dünyada üçüncü sıraya yükseldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılının yüzde 5’in çok üzerinde bir büyüme oranıyla tamamlanacağını kaydetti.

“BÖLGEMİZDEKİ KRİZLERE AKTİF BİR ŞEKİLDE MÜDAHALE EDİYORUZ”

“Türkiye için bölgesindeki krizleri yönetmek ve ekonomik hedefleri doğrultusunda ilerlemek, birbirinin alternatifi değildir. Tam tersine Türkiye, bu ikisini birlikte yapabilecek deneyime, imkâna ve kaynağa sahip bir ülkedir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarıyla birlikte dünyanın dört bir yanına giderek, siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek adımları kararlılıkla attıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde bölgemizdeki krizlere de aktif bir şekilde müdahale ediyor, yeni insani dramların yaşanmasının önüne geçiyoruz. Bu mücadelemizde Polonyalı dostlarımızı yanımızda görmekten memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

2009’da iki ülke arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine çıkarttıklarını hatırlatan ve 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesinde Polonya Dışişleri Bakanının Türkiye ziyaretinin, bu stratejik ortaklığın ne derece sağlam temellere dayandığını gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üst düzey ziyaretlerle de stratejik ortaklığımızı sürekli yenileme ve güçlendirme çabası içerisindeyiz” diye ekledi.

“İKİ ÜLKE DAHA İYİSİNİ YAPABİLECEK GÜÇ VE KAPASİTEYE SAHİP”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gün, ikili ekonomik ilişkilerimizde daha yüksek hedeflere ulaşma günüdür. 2006 yılında 2,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi ortak gayretlerimiz sonucunda 2016 yılında 6 milyar dolara ulaştırdık. Ticaret hacmimiz 2017 yılının Ağustos ayına geldiğimizde 4 milyar doları aşmıştır. İnşallah şu an itibariyle 6 milyar dolara ulaştığımız ticaret hacminde yaptığımız görüşmelerle önümüzdeki 5 yıl içerisinde bunu 10 milyar dolara çıkarma hedefini hep birlikte teminat altına almalıyız. Türkiye ve Polonya’nın daha iyisini, daha yükseğini yapabilecek güç ve kapasiteye sahip olduğunu biliyoruz. İkili ticaret hacmini mümkün olan en kısa süre zarfında inşallah bu hedefe kavuşturursak, ulaştırırsak kendimize çok daha büyük hedefler belirleyebiliriz. Savunma sanayi, bankacılık, enerji, müteahhitlik, otomotiv ve yan sanayi, tekstil, mobilya, sağlık turizmi, tarım ve hayvancılık, altyapı, çevre ve atık yönetimi, kimyasallar, lojistik gibi alanlara öncelik vermemiz gerekiyor. Her iki ülkenin iş adamları bunları hayata geçirebilecek güce sahiptir.”

Ülkenin yöneticileri olarak Polonyalı yatırımcılara gerekli kolaylığın gösterilmesi için elden geleni yapmayı sürdüreceklerini, iş adamlarının işlerini kolaylaştırıp yüklerini hafifletmek için ihtiyaç duyulan alanlarda gerekli adımların atılması için çaba göstereceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü ülke pazarlarına erişim bakımından da Polonya ve Türkiye özel sektör temsilcilerinin stratejik ortaklık kurma çalışmalarını desteklemeleri gerektiğini söyledi.

“İŞ ADAMLARIMIZI POLONYA’DA DAHA FAZLA YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Doğu-batı ve kuzey-güney ticaret yollarının kesiştiği stratejik coğrafi konumu, Avrupa Birliği üyeliği, istikrarlı ekonomi ve nitelikli iş gücüyle Polonya, Türk iş adamlarına aslında eşsiz fırsatlar sunuyor. Son yıllarda Avrupa Birliği ortalamasının çok üstüne çıkan büyüme rakamıyla Polonya, cazibesi giderek artan bir ülkedir. Bu sebeple iş adamlarımızı Polonya’da daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum. Polonya makamlarının da yatırımcılarımıza her türlü kolaylığı göstereceklerine inanıyorum. Bizim de Cumhurbaşkanlığı ve hükûmet olarak Polonya’daki iş adamlarımıza desteğimizin tam olduğunu altını çizerek ifade ediyorum.”

Turizmin taşıdığı potansiyele değinerek iki ülke halkları arasındaki dostluk bağını canlı tutmaları gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür ve sanat faaliyetlerinin insani ilişkilerin geliştirilmesindeki önemine dikkat çekti.

Önümüzdeki yıllarda siyasi, ekonomik, kültürel, tüm alanlarda çok daha kapsamlı projeleri birlikte hayata geçireceklerini ümit ettiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş forumunun iki ülke iş adamları arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında Polonya Parlamentosu Alt Kanadı Sejm Başkanı Marek Kuchcinski'yi kabul etti.

Parlamento binasındaki bu kabulünün ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Parlamentosu Üst Kanadı Senato Başkanı Stanislaw Karczewski’yi de kabul ederek bir süre görüştü.

Kabullerde; Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli de yer aldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Recep, Tayyip, Erdoğan, Polonya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı