Haber Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 17:33
 
Cumhurbşkanı Erdoğan; biz davamıza inanıyoruz, onun için çok koştuk
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Ak Parti’ye, Milliyetçi Hareket Partisi’ne, Büyük Birlik Partisi’ne, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Saadet Partisi’ne gönül veren vatandaşlara, “Gelin yarın bu reformu sandıklardan çıkartalım ve Türkiye adeta sıçrayarak geleceğe yürüsün” çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün dört ayrı miting de halkla buluştu.
Gündem Haberi


“Her Şeye Karşı Çıkmayı, Hayır Demeyi Siyaset Sanıyorlar”

‘Tuzla Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasa değişikliği milletimize hem kendisinin hem çocuklarının geleceği için çok önemli bir yönetim sistemi teklif ediyor. Buna karşı çıkanlar dikkat ediniz, kendileri hiçbir teklif getirmiyor, sadece 'olmasın, yapılmasın, değişmesin' diyorlar. Siz bu kafayı çok iyi tanırsınız. Bunların ülkenin ve milletin hayrına dikilmiş bir tek ağaçları, üst üste konulmuş iki tuğlaları yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Evet Platformu tarafından İstanbul Tuzla’da düzenlenen ‘Tuzla Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. Şifa Mahallesinde gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


“TÜRKİYE KOALİSYONLARLA ZAMAN KAYBETTİ”

Tersanecilikte dünya çapında önemli bir merkez olan ve pek çok üniversite, yüksekokul ve orta öğretim kurumunu bünyesinde barındıran Tuzla’nın kısa zamanda büyük bir mesafe kat ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin geleceğine doğru atılan büyük adımı en iyi anlayacak yerlerden birinin Tuzla olduğunu söyledi.

Türkiye’nin koalisyonlarla nasıl zaman kaybettiğinin, tek parti iktidarlarıyla nasıl şaha kalktığının en yakın şahidinin yine Tuzla olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran seçimleriyle 1 Kasım seçimleri arasında yaşanan dönemi hatırlatarak, “Hiçbir parti tek başına hükûmet olamayınca bir anda hava nasıl değişti. Kendilerini hemen buğday ambarında sananlar oldu, saldırdılar. Sadece Diyarbakır’da 53 kardeşimiz ne yazık ki öldürüldü, ölenler Kürt’tü, öldürenler de Kürt’tü. Ama onlar kendileri için büyük bir fırsat var zannediyorlardı, şimdi bedel ödüyorlar” diye konuştu.

“EVET İLE HAYIR’I AYNI KEFEYE KOYAMAM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimilerinin ‘evet diyen de, hayır diyen de birdir’ ifadesine işaret ederek, “Kardeşim, ‘hayır’ diyeni ben anlayışla karşılarım, ama evet ile hayırı aynı kefeye koyamam. Aynı kefede, aynı torbada nasıl durur, olur mu böyle bir şey? Ha anlayışla karşılarız, o ayrı mesele; niye? Demokrasi bu. Ama eğer bunlara hepsini aynı yerde tartacak olursak niye bu kadar mücadele veriyoruz ki, değil mi?” ifadelerini kullandı.

Ana muhalefet partisinin yeni sistemle ilgili dile getirdiği ‘tek adam’ olacak eleştirisine cevaben, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) dışında başka hiçbir siyasi partinin kurulmasının yasak olduğu tek parti döneminde Gazi Mustafa Kemal’in ve İsmet İnönü’nün aynı zamanda hem CHP genel başkanı hem cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan yine bu dönemdeki seçimlerde resmî olarak oyların açıktan kullanılıp tasniflerin gizli yapıldığını ve bu tezgâhın sahibinin CHP olduğunu söyledi.

“MİLLET SANDIKTA ÖYLE BİR DERS VERECEK Kİ”

Partili cumhurbaşkanının olamayacağı eleştirisine de karşılık olarak da şu andaki parlamenter sistemde başbakanın hem yürütmenin başı hem de partisinin genel başkanı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesele ne biliyor musun? Kafaları karıştırmak. Ama yarın sana millet sandıkta öyle bir ders verecek ki… 7 kere bu millet sana olumsuz, sen git dedi, gitmedin, şimdi bu defa artık orada o koltukta kalacak hâlin yok, kontrollü koltuğu altından çekip alacaklar, bunu bilesin” diye ekledi.

“Her Şeye Karşı Çıkmayı, Hayır Demeyi Siyaset Sanıyorlar”

Yarın oylanacak anayasa değişikliğiyle millete hem kendisinin, hem çocuklarının geleceği için çok önemli bir yönetim sistemi teklif edildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna karşı çıkanlar, dikkat ediniz, kendileri hiçbir teklif getirmiyor, sadece ‘olmasın, yapılmasın, değişmesin’ diyorlar. Siz bu kafayı çok iyi tanırsınız. Bunların ülkenin ve milletin hayrına dikilmiş bir tek ağaçları, üst üste konmuş iki tuğlaları yoktur. Her şeye karşı çıkmayı, her şeye şimdi olduğu gibi hayır demeyi siyaset sanıyorlar. Neye hayır dediklerini bilmedikleri için de sürekli saçmalıyorlar” şeklinde konuştu.

“YENİ SİSTEMDE, TÜRKİYE İÇİN SÖYLEYECEK SÖZÜ OLANA KAPILAR SONUNA KADAR AÇIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bir meseleye siyaseten karşı olmak başkadır, yapılan işi çarpıtarak yalana, iftiraya başvurarak anlatmak başkadır. Yarın oylamasını yapacağımız Anayasa değişikliği konusunda bu iş tavan yaptı. Ana muhalefetin başındaki zatın ve aynı yolda yürüyenlerin söyledikleriyle inanın Anayasa değişikliğinin kendisi arasında en küçük bir ilişki yok. 18 maddenin içinde olmayan şeyleri bu adam söylüyor. Bu değişiklikle getirmek istediğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ülkemizin kalkınması, gelişmesi, büyümesi için ihtiyacı olan istikrar ve güven ortamını güçlendirecektir. Yeni sistemde Türkiye için söyleyecek sözü olan, milletimize vereceği hizmeti olan herkese kapılar sonuna kadar açık. Niye bizimle beraber çalışmadın? Başbakanlığım dönemimde yeni anayasa için çalışmalar başlattık, temsilcilerimiz paraf ettiler, 45 madde, 60 madde paraf edildi, ama CHP yan çizdi, geri çekildi. Bak o gün onları Parlamentodan geçirseydik bugün bu hâle gelmeyecektik.”

“CUMHURBAŞKANI VE HÜKÛMETİ MİLLET BELİRLEYECEK”

Yeni yönetim sisteminde cumhurbaşkanlığı adaylığının sadece partilere, milletvekillerine bırakılmadığının, Türkiye tarihinde ilk defa milletin 100 bin imzayla doğrudan Cumhurbaşkanı adayı gösterebileceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar böyle bir şey var mıydı? İşte demokrasi bu. Bundan daha demokratik, bundan daha adil bir yarış olabilir mi? 5 yılda bir yapılacak, birinde cumhurbaşkanını ve onunla birlikte hükûmeti kim belirleyecek? Millet. Cumhurbaşkanı hükûmeti, milletvekilleri Meclisi çalıştıracak” sözlerine yer verdi.

AK Parti’ye, Milliyetçi Hareket Partisi’ne, Büyük Birlik Partisi’ne, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Saadet Partisi’ne gönül veren vatandaşlara, “Gelin yarın bu reformu sandıklardan çıkartalım ve Türkiye adeta sıçrayarak geleceğe yürüsün” çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tuzlalı vatandaşları; daha çok hizmet için, daha büyük projeler için, daha çok aş, daha çok iş, daha çok istihdam için ‘evet’ demeye davet etti.

“BİZ DAVAMIZA İNANIYORUZ, ONUN İÇİN ÇOK KOŞTUK”

“Kardeşlerim, unutmayın; güneş balçıkla sıvanamayacağı gibi, gerçeklerin üzeri de yalanlarla örtülemez. Bunlar ne yaparlarsa yapsınlar, Allah’ın izniyle kaybetmekten kurtulamayacaklar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz çok çalıştık, 81 vilayetin tamamına gittik. Bunlar gitti mi, bunlar dolaştılar mı? Sadece düğün salonlarında, şurada-burada yaptıkları toplantılarla kampanya yürüttüler. Niye? İnanmıyorlar meselelerine. Biz davamıza inanıyoruz. Onun için de çok koştuk. Sayın Başbakan çok koştu. Aynı şekilde Sayın Bahçeli çok koştu. Ve beraberce dertli olduğumuz bu ülkede âşık olduğumuz bu millete yeni yönetim sistemiyle cumhuriyet tarihinin en büyük reformunu yapalım istedik, onun için çok çalıştık” sözlerine yer verdi.

“ÜLKEMİZE AŞKLA HİZMET EDİYORUZ”

Sadece Allah’a kulluk ettiklerini, hesap gününe inandıklarını, yardımı da sadece ondan beklediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Her akşam yastığa başımızı koyduğumuzda, ‘bugün Allah için ne yaptık, bugün halkımız için ne yaptık’, bu hesabı kendimize sorarız. İşte buna verilecek cevabımız olmazsa eyvah deriz. İşte o hesabı en iyi şekilde verebilmek için çalışıyoruz. Diyorlar ki, ya yorulmaz mısın? Ben de diyorum ki, aşk ile çalışan yorulmaz. Biz ülkemize aşkla hizmet ediyoruz.”

Konuşmasının sonunda yarın gerçekleşecek halk oylamasında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ için evet demeye çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, yarın akşamın; Tuzla, İstanbul ve Türkiye için bayram olması temennisiyle tamamladı.

Erdoğan “Avrupa Ülkelerinin Bir Bölümü, Terör Örgütleriyle Mücadelemizden Rahatsız”...

‘Kartal Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esasen Avrupa'nın bizimle sorunu, halk oylamasındaki tavrı değil. Asıl sorun, Avrupa ülkelerinin bir bölümünün terör örgütleriyle mücadelemizden rahatsız olması. Açtıkları hendeklere, çukurlara bu teröristleri gömmeye başladık ya, rahatsızlık buradan geliyor. 20 ayda yaklaşık 11 bin teröristi etkisiz hâle getirdik. Bu onları çok rahatsız ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Evet Platformu tarafından İstanbul Kartal’da düzenlenen ‘Kartal Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. Soğanlık Mahallesinde gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


“MİLLETİMİZ BİZİ YALNIZ VE YARI YOLDA BIRAKMADI”

Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasındaki sınırın Dragos Çayı olduğunu hatırlatarak, Kartal’ın bir Selçuklu ve Osmanlı emaneti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz de bu emanete gözümüz gibi bakmanın gayreti içerisindeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yıl önce açılışı yapılan metro hattıyla Kartal’ın tarihinde yeni bir dönem başlattıklarını ve ilçenin çehresinin gelişip güzelleştiğini söyledi.

“Sel gider kum kalır. Bugün konuşulan tüm sözler yarın unutulur. Ama yapılan hizmetler size de, sizin çocuklarınıza da, torunlarınıza da, onların evlatlarına da kalacaktır. Bunun için biz kimin ne dediğine değil milletimizin ne dediğine bakıyoruz” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin de bugüne kadar kendilerini hiç yanıltmayarak yalnız ve yarı yolda bırakmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bundan sonra Kartal daha kavi bir şekilde yanımızda olacağına inanıyorum. Biz de milletimize olan şükran borcumuzu daha çok çalışarak, daha büyük projeleri hayata geçirerek ödemeye gayret ettik” dedi.

“BİZ DÜŞMANA KORKU, DOSTA MUHABBET ERLERİYİZ”

Türkiye kendi geleceği için bir karar vermenin çabası içindeyken, kimi Avrupa ülkelerinin 16 Nisan’dan sonra Türkiye’nin geçeceği yeni yönetim sistemine karşı alenen kampanya yürüttüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin halk oylamasının Avrupa’nın milletvekillerini ilgilendirmediğini vurguladı ve “Parlamentosunun önünde Erdoğan’ın resmi şakağına silah dayatılmış, ‘Erdoğan’ı öldürün’ diyor. Nerede bu? İsviçre Parlamentosu. Allah’ıma hamdolsun, demek onlara dahi bu korkuyu vermişiz. Çünkü biz düşmana korku, dosta muhabbet erleriyiz, bizim farkımız bu. Nerede İsviçre’nin yönetimi, niçin bu teröristlere orada haddini bildirmiyor? İşte bunların ne olduğunu anlayın. Bunların dostluğuna falan güvenmeyin” diye konuştu.

“DOĞRULARI SÖYLEDİĞİMİZ İÇİN, AVRUPA RAHATSIZ OLUYOR”

“Avrupa Ülkelerinin Bir Bölümü, Terör Örgütleriyle Mücadelemizden Rahatsız”

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Vatikan ziyaretine işaret ederek, “Vatikan’da ne işiniz var? Vatikan Avrupa Birliği üyesi mi? Değil, eee? Bunların içinde Protestan var, Ortodoks var, ateist var ve bunların hepsi Katolik olan Vatikan’a gidiyor. Niye? Hepsi diziliyorlar, nasihatlerini aldılar. Bazı nasihatte bulundu Papa ve ondan sonra da kuzu kuzu ayrıldılar” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bunlar tek millet. Kimse bize gelip de şöyleydi-böyleydi demesin, külahımıza anlatsınlar. 54 yıldır bu ülkeyi oyaladılar. İşte 16 Nisan bunun dönüm noktası olacaktır, bunu da biliniz. ‘Erdoğan çok sert.’ Evet, biz kime sert, kime yumuşak davranacağımızı çok iyi biliriz. Ama hiçbir zaman baş eğmeyiz. Bunlara hakikati, doğruları söylediğimiz için rahatsız oluyorlar” diye ekledi.

“BİZİ 54 YIL AVRUPA KAPISINDA BEKLETTİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ülkelerinin derdinin, Türkiye’nin yeni sistemle daha da güçleneceği olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi: “54 yıl bizi kapılarında beklettiler. Şimdi çekiniyorlar. Demokratik ve ekonomik kriterler bakımından ülkemizde mukayese edilemeyecek devletleri üye yaparken Türkiye’yi niye geride tuttuklarını biz çok iyi biliriz. Hep şunu derdim: Kopenhag kriterleri, olmadı biz Ankara kriterleriyle yola devam ederiz. İşte yarın bunun da dönüm noktası olacak. Ve hem Kopenhag kriterleri denilen insan hakları, özgürlükler, temel haklar-hürriyetler bunlarda da bir değişim, dönüşüm yapıyoruz. Ekonomide zaten Avrupa Birliği’nin şu anda büyüme ortalaması 1.8. Büyümede Türkiye elhamdülillah 2.9. Topunu alın, Türkiye yarışta yavaş yavaş öne çıkıyor, daha da iyi olacağız. Ama korkunun ecele faydası yok, bunu da bilsinler. Türkiye bu meseleyi öyle veya böyle çözecek.”

“YA SİLAHLARI GÖMECEKLER, YA DA BU ÜLKEYİ TERK EDECEKLER”

Avrupa ülkelerinin bir bölümünün Türkiye’nin terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleden rahatsız olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açtıkları hendeklere, çukurlara bu teröristleri gömmeye başladık ya, rahatsızlık buradan geliyor. 20 ayda yaklaşık 11 bin teröristi etkisiz hâle getirdik. Bu onları çok rahatsız ediyor. Ya silahları gömecekler, ya da bu ülkeyi terk edecekler. O silahlar gömülmediği sürece, ETA gibi yapmadıkları sürece bu ülkede onlara yaşam hakkı yok. Çok çektik, bu milleti parçaladılar, bu ümmeti parçaladılar, artık bunlara tahammül yok, bedelini ödeyecekler” şeklinde konuştu.

Hollanda’nın Türkiye’nin bakanlarına sınır kapılarını kapattığını, bir bakanı arabanın içinde mahkûm ettiğini ve bu olayı protesto etmek için toplanan Türk vatandaşlarının üzerine atların ve köpeklerin salındığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi de ‘bu işi uluslararası mahkemelere taşımayın’ diye de haber gönderiyorlar. Nerede adaletiniz, nerede sizin hukuk anlayışınız, nerede sizin kadın haklarınız? Böyle olmayacak, yaptıklarınız yanınıza kâr kalmayacak. Çünkü Avrupa’nın neresinde olursa olsun, dünyanın neresinde olursa olsun, benim bir vatandaşım varsa, onun hakkını sonuna kadar korumak görevimdir. Arayacağız, araştıracağız, ne gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

“BUGÜNÜN HASTA ADAMI, AVRUPA BİRLİĞİ’DİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunların artık ne bize, ne de bir başka millete söyleyecek sözleri kalmamıştır. Tüm itibarlarını, inandırıcılıklarını yitirmişlerdir. Biz demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri onlar istediği için değil, kendi vatandaşımız buna layık olduğu için savunuyoruz. Biz demokrasiye yaklaştıkça onlar uzaklaşıyorlar. Daha da vahimi Türkiye’ye her yolu ve yöntemi kullanarak saldırıyorlar. Ama şu gerçeği de hep birlikte görüyoruz. Tüm saldırılara rağmen biz ayakta kaldıkça onların gücü, nefesi tükeniyor. Bir asır önce bunlar Osmanlı’ya ne diyorlardı? ‘Hasta adam.’ Bugünün hasta adamı kim biliyor musunuz? Avrupa Birliği. Ekonomisi küçülüyor, borcu artıyor, ticaret hacmi daralıyor. Şimdi bakın, çok enteresan, şu anda Avrupa Birliği üyesi komşumuz Yunanistan’a, Almanya’nın verdiği para ne biliyor musunuz borç? 400 milyar avro. Türkiye’nin böyle bir derdi var mı? Yok. Elhamdülillah, IMF’e borcumuz var mı? Yok. Geldik, 23 milyar dolardı, 2013’te bunu sıfırladık. Merkez Bankasının rezervi 27,5 milyar dolardı, şimdi elhamdülillah 106-107 milyar dolar. Biz yürüyoruz, biz büyüyoruz. Ekonomiyle, vizeyle, ticaretle tehdit edenler, önce dönüp kendilerine baksınlar. Eğer bunu yapabilirlerse, işte o zaman kimin kime ihtiyacı olduğunu daha iyi anlayacaklar.”

Türkiye’nin önünde duramayacaklarını, G-20 üyesi olarak dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye’nin hedefinin ilk 10’da yer almak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartallı vatandaşları büyük, güçlü, müreffeh ve istikrarlı Türkiye için yarın yapılacak halk oylamasında evet demeye davet etti.

“TÜRKİYE’NİN KOALİSYONLU GÜNLERE GERİ DÖNMEYE TAHAMMÜLÜ YOK”

Oylanacak Anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamlarının birleştirilerek daha etkin bir yürütme gücüne sahip olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisinin yeni sistemle ilgili olarak ‘Cumhurbaşkanı meclis feshedecek’ şeklindeki iddiasının yalan olduğunu belirtti ve “Ama artık yalancının mumu yarın saat 5’e kadar yanacak, ondan sonra sönüyor” dedi.

Türkiye’nin koalisyonlu günlere geri dönmeye artık tahammülünün olmadığını, bunu en son hiçbir partinin tek başına iktidar olma onayını milletten alamadığı 7 Haziran 2015 seçimlerinde tecrübe ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ana muhalefetin, bölücü terör örgütünün siyasi uzantılarını iktidara taşımak için nasıl çırpındığını unutmadık. Terör örgütlerinin meydanı boş bulduklarını düşünerek tüm güçleriyle ülkemizin üzerine nasıl saldırdıklarını unutmadık. Yatırımcıların nasıl tereddüde düştüklerini unutmadık. 15 Temmuz darbe girişimi de bu fotoğrafın bir parçasıdır. Bütün gerçekler ortadayken, hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam etmemiz mümkün değildir. Hani birileri şimdi böyle bir değişikliğin ne gereği vardı diyorlar ya, nasıl şimdi bu reformun tam zamanıdır. Aslında geri de kaldık, keşke bu sisteme 1970’li yıllarda geçip o dönemin acılarını ve arkasından gelen darbeyi yaşamasaydık. Keşke bu sisteme 1990’lı yıllarda geçip o ağır kayıplara maruz kalmasaydık. Keşke bu sisteme 2007 yılındaki Anayasa değişikliğiyle veya 2014’teki ilk seçimle birlikte geçebilmiş olsaydık, ama şartlar el vermedi, olmadı. Dolayısıyla şimdi tam zamanıdır; buna hazır mıyız? Hiç değilse 2023’e kadar olan 6 yılımızı ve sonrasını inşallah kurtarmış olacağız.”

“TÜRKİYE BÜYÜYÜP GELİŞTİKÇE, İÇERİDE VE DIŞARIDA BİRİLERİNİN YÜREĞİ DARALIYOR”

Türkiye büyüyüp geliştikçe, yeni yatırımlarla gücüne güç kattıkça içeride ve dışarıda birilerinin adeta yüreğinin daraldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyüme rakamımız, Avrupa Birliği ortalamasının neredeyse 2 katı. Türkiye’yi durdurmak için ne yaptılarsa olmadı, kredi derecelendirme kuruluşlarını devreye soktular tutmadı. Hep söyledim, bunlar siyasi dedim, hiç takmayın dedim. Sokakları terörize etmeye kalktılar olmadı, çukurlarla terör örgütüne yol vermeye çalıştılar, yine başaramadılar. DEAŞ’ı sahaya sürdüler yine olmadı. FETÖ ihanet çetesinin ordu, emniyet ve yargıdaki tüm militanlarını üzerime saldılar, milletimiz hiçbirine geçit vermedi. Ülkemizin güya ana muhalefet partisi de aynı değirmene su taşıdı, ama nafile” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının sonunda ana muhalefet partisi yetkililerinin dillendirdiği ‘Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nde Türkiye’nin eyaletlere bölüneceği’ iddiasına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şöyle dedi: “Bir yalan daha uydurdular biliyorsunuz, ne diyorlar? Efendim, Türkiye’yi eyaletlerle böleceklermiş; geç o işi, geç. Tayyip Erdoğan’ın ağzından böyle bir şey duydun mu? 14 yıldır biz Türkiye’yi yönetiyoruz, böyle bir şey duydun mu? Duymaz uydurur, bunlar böyle. Çünkü bunlarda iftira mekanizması acayip çalışıyor. Bunlarla ilgili de kaç kere bunlara açıkladık ve yalan makinesi bunları söylemeye devam ediyor. Çünkü bunların konuştuklarının anayasayla yakından uzaktan alakası yok. Biz gerçekleri anlattıkça bu yalanların balonları da birer birer söndü.”

“Yarınımız mübarek olsun, geleceğimiz aydınlık olsun” temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, buluşmaya katılanları tüm şehitlerin ruhu için Fatiha okumaya davet ederek tamamladı.

Erdoğan“Eskiye Methiye Düzenlerin Tek Derdi, Kendi Konumlarını ve Çıkarlarını Korumak”...

‘Ümraniye Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetim sistemini, Türkiye’nin ve milletin geleceği bakımından en doğrusu olduğuna inandıkları için istediklerini belirterek, “Türkiye’nin bunca hadiseyi yaşayıp da hiçbir ders çıkarmadan, hiçbir önlem almadan devam etmesi mümkün müdür? Eskiye methiye düzenlerin tek derdi, kendi konumlarını, kendi çıkarlarını korumaktır. Bunların hiçbirinin ülkemizin ve milletimizin geleceğiyle ilgili bir endişesi, vizyonu, projesi yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Evet Platformu’ tarafından İstanbul Ümraniye’de düzenlenen ‘Ümraniye Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanında gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


“ÜMRANİYE, ZOR DÖNEMLERDEN GEÇEREK BUGÜNLERE GELMİŞ BİR İLÇE”

Ümraniye’nin zor dönemlerden geçerek bugünlere gelmiş bir İstanbul ilçesi olduğunu belirten ve 1993 yılında Ümraniye’deki bir çöplüğün patladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kim vardı o zaman Ümraniye’de? CHP belediyesi. Sene 1993, hatırlayın, burada çöplük patladı, 39 vatandaşımız hayatını kaybetti. Zira CHP belediyesinin olduğu yerde işte bu zihniyet vardır, bu kirli zihniyet vardır, başarısız zihniyet vardır. Bu patlamanın olduğu alanda şimdi Ümraniye’mizin spor tesisleri var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ümraniye’nin 15 Temmuz darbe girişiminde sekiz şehidinin, 120 de gazisinin olduğuna dikkat çekerek, ilçenin; ülkenin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusunda şehitleri ve gazileriyle kendisini ibra ettiğini ifade etti ve böyle bir ilçeye, şanına uygun projelerin yakıştığını söyledi.

Yeraltı otoparkı ve bir kültür sanat merkezine sahip; adı, darbe girişiminden sonra 15 Temmuz Şehitler Meydanı olan Ümraniye Meydanı’nın 1,5 yıl içinde tamamlanacağını, metro hattının da devreye girmesiyle ilçenin cazibesinin daha da artacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu metro hatlarına Büyükşehir Belediyesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin meclis üyeleri hep bugün olduğu gibi ‘hayır’ demişlerdir. Bunların hayatı bu ya, bu ülkeye faydalı olabilecek hiçbir şeye bunlar bugüne kadar evet demediler ki, hayatları bu” diye ekledi.

Uluslararası Finans Merkezine ev sahipliği yapan Ümraniye’nin, o eski sıkıntılı günlerini geride bırakarak yepyeni bir geleceğe hızla ilerlediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ümraniyelileri yarınki halk oylamasında ‘evet’ diyerek, Türkiye ile birlikte kendi geleceği için de bir ışık yakmaya, tüm İstanbul’a örnek ve öncü olmaya çağırdı.

“TÜRKİYE, TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MÜCADELESİNİ VERİYOR” 

“Eskiye Methiye Düzenlerin Tek Derdi, Kendi Konumlarını ve Çıkarlarını Korumak”

Türkiye’nin, içeride ve dışarıda tarihinin en önemli mücadelesini verdiğine işaret ederek, PKK, FETÖ ve DEAŞ terör örgütlerinin üzerine salındığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu terör örgütlerinin iplerini elinde tutanlar, onlar yeterli olmadığından bizzat kendileri devreye giriyor, işte Avrupa. Almanya da giriyor mu? İsviçre de giriyor mu? Avusturya da giriyor mu? Fransa’da seçim var, yatıyorlar kalkıyorlar Erdoğan. Yahu ben seçime girmiyorum ki, benimle ne işiniz var? Ne yapacaksınız yapın” ifadelerini kullandı.

Gezi olaylarını, 17-25 Aralık yargı darbesini, bölücü terör örgütünün çukur eylemlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa 15 Temmuz maskelerin düşüp gerçek yüzlerin ortaya çıktığı bir dönüm noktası oldu. Anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde gösterilen tepkiler işte bu ifşa edilmişliğin sebep olduğu pervasızlıktan kaynaklanıyor. 16 Nisan’dan sonra, yani yarın akşamdan sonra bu konuyu da yeniden ele alacak, Türkiye’ye terbiyesizlik yapanlardan bunun hesabını soracağız” açıklamasında bulundu.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BİR MEMLEKET MESELESİ”

“Karşımdaki bu muhteşem topluluğu görünce insanın gözlerinin yaşarmaması mümkün mü? Allah’ıma hamdolsun, Ümraniye’yi bu coşkuyla görünce yarın akşamki neticeyi görür gibiyim” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhalefet nerede? Muhalefet meydanlarda yok, onlar kahvelerde. Hele hele bir de maskeli teröristlerini kahvelere gönderiyorlar, arkadan kendileri gidiyorlar. Okmeydanı’nda, benim eski semtimde yaptılar. Sağ olsun İstanbul Emniyeti bunları yakaladı; üç tanesi yakalanmış, dördüncü ne oldu bilmiyorum, Meğer daha sonra bir tanesi bunların, Cumhuriyet Halk Partisi’nin mensubu olduğu ortaya çıkıyor. Bunlar iç içe çalışıyor. Ne olacak? Konya’dan bir tanesi çıktı, ne diyor? Eğer ‘evet’ çıkarsa, İzmir’den denize dökeceklermiş. Ben dün Konya’yı gördüm, Konya bir başkaydı. Aman ya Rabbi, karşımda 100 bini aşkın insan vardı. Ama ne yazık ki bir şeyi daha üzülerek orada gördüm; bu adamı, bu milletin evlatlarını denizden dökeceğini söyleyen adamı ne yazık ki Saadet Partisi’ne mensup kadınlar gidip ziyaret ediyor. Ey benim Saadet Partili kardeşlerim, yahu siz bu hâle düşecek miydiniz? Görüyorsunuz, nerelerden nerelere. Temenni ederim ki bugün onlar için ayrı bir muhasebe günü olur. Bu muhasebe neticesinde yarınla ilgili kararlarını ona göre gözden geçirirler.”

Oylanacak Anayasa değişikliğinin, bir parti meselesi değil, bir memleket meselesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin artık koalisyona, krizlere ve kaoslara değil bunların sözünün edilmesine dahi tahammülünün olmadığını belirtti ve “Ülkemizde 1990’lı yıllarda hükûmetlerin ömrü bir yılı bile bulmuyordu. Çok partili hayatımızda, yani 1950’den beri hükûmetlerin ortalama ömrü ne biliyor musunuz? 16 ay. Ya 16 ayla hükûmet edilen bir ülkede istikrar olur mu, güven olur mu? Böyle bir ülkede kalkınma olur mu? İşte bu ülke geçmişte öyle anlar yaşadı ki 24 günlük hükûmetler bile gördü, iki aylık hükûmetler bile gördü” şeklinde konuştu.

“KAOS TÜCCARLARI HEMEN TEZGÂHLARINI KURDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 7 Haziran 2015 seçimleri sonunda yaşanan belirsizlik döneminde istikrar ve güven ortamının bozulma ihtimalinin bile Türkiye’yi nasıl bir felakete sürükleyeceğinin görüldüğünü dile getirdi ve devamında şunları söyledi: “Bir tarafta Türkiye’nin içine düştüğü belirsizlik ortamını sevinç çığlıklarıyla karşılayanlar varken, diğer tarafta milletimiz tedirginlik içindeydi. Kaos tüccarları hemen tezgâhlarını kurmuştu. Terör baronları cüretlerini artırıp ülkemize savaş ilan etmişlerdi. Ekonomi hemen dalgalanmaya başlamıştı. Baktım ki başka çare yok. Ne yaptım? Cumhurbaşkanı olarak erken seçim dedim. Gittik erken seçime, tekrar Türkiye rayına oturdu mu? Oturdu. Elhamdülillah, şimdi tek partili olarak işte bugüne geldik. Şimdi yeni bir dönemin adımını atıyoruz. Yeni yönetim sistemiyle birlikte istiyoruz ki bu dalgalanmaları Türkiye yaşamasın. Bunun adımını atıyoruz, buna hazır mıyız?”

“HİZMET EDENLERİN AYAKLARINA PRANGALAR VURULMASIN DİYE YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİNİ İSTİYORUZ”

Son dönemde yapılan ve hâlen yapımı devam eden büyük yatırımlardan örnekler vererek yükselen Türkiye’nin bunlarla yetinemeyeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, buluşmaya katılan gençlere hitaben, “Gençler, şu anda 7,5 milyon genç yarın oy kullanacak. Sizlerden isteğim var, sizi istemeyenlere yarın sandıkta bu cevabı vermelisiniz. Ve onlara şunu söylemelisiniz: ‘Biz Kandil’le beraber olamayız, biz İmralı’yla beraber olamayız, biz Pensilvanya’yla beraber olamayız. Biz bu millete efendi olmayan, hizmetkâr olanlarla beraber olacağız’ demelisiniz” sözleriyle seslendi.

16 Nisan’da sandıklardan evet çıkmasıyla güç toplayacak olan Türkiye’nin önünde yapılacak çok iş, kat edilecek çok mesafe olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü kardeşlerim, bizim daha çok delinecek dağımız var. Aşılacak çok boğazımız var, ırmaklarımız var. Biz Ferhat’ız, siz de Şirin’siniz. Ferhat dağları deldi, Şirin’e kavuşmak için. Biz de dağları deliyoruz sizlere kavuşmak için. Hamd olsun, çok yollar aştık, çok daha yollar aşacağız. Bizim daha çok çarkları döndürülecek, ocakları ateşlenecek, bacası tüttürülecek fabrikalarımız var. Bizim daha tabelası açılacak, kepengi açılacak, tezgâhları kurulacak çok dükkânımız var. Bizim işlenecek çok toprağımız var. Ekilecek çok bahçemiz var, dikilecek çok ağacımız var. Bizim daha kileri doldurulacak çok garibimiz gurebamız, başı okşanacak çok yetimimiz var. Velhasıl bizim daha milletimize edilecek çok hizmetimiz var. Cumhurbaşkanlığı sistemini işte bunun için istiyoruz. Ülkeye hizmet edenlerin ayaklarına geçmişte olduğu gibi prangalar vurulmasın diye yönetim sistemi değişikliğini istiyoruz.”

“BÖYLE BİR SİYASET ANLAYIŞIYLA TÜRKİYE BİR YERE VARAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetim sistemini, Türkiye’nin ve milletin geleceği bakımından en doğrusunun bu olduğuna inandıkları için istediklerini belirterek, geçmişte ülkenin yönetiminde sorumluluk almış kim varsa, hepsinin de önerdikleri bu sistemde karar kıldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin bunca hadiseyi yaşayıp da hiçbir ders çıkarmadan, hiçbir önlem almadan devam etmesi mümkün müdür? Eskiye methiye düzenlerin tek derdi, kendi konumlarını, kendi çıkarlarını korumaktır. Bunların hiçbirinin ülkemizin ve milletimizin geleceğiyle ilgili bir endişesi, vizyonu, projesi yoktur” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, “Biz her şey aynen kalsın diyemeyiz. Hiçbir şeye dokunmayın diyenlerin milletimize bir taahhüdü yok. Koalisyonlara methiye düzüyorlar. Böyle bir siyaset anlayışıyla Türkiye bir yere varamaz” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin de bu tavır içinde olanlara ülkeyi teslim etmediğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köprü yaparsın, yol yaparsın, karşı çıkarlar. Tünel yaparsın, baraj yaparsın, karşı çıkarlar. Hakları, özgürlükleri genişletirsin, karşı çıkarlar. Milletimiz ülkenin ayağına pranga vuranlardan bıktı artık. Önümüzdeki dönemde sadece ülkeye hizmet edenler, eser kazandıranlar, ileriye doğru adım atanlar ayakta kalabilecek” dedi.

Türkiye’yi, vesayet odaklarının değil, sadece millete hizmet edenlerin yönetmesi için vatandaşları ‘evet’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarınımız mübarek olsun, inşallah bir milat olsun, aydınlık yarınların müjdecisi olsun” temennisiyle tamamladı.

Erdoğan“Terör Örgütleri Bu Ülkeye Diz Çöktüremeyecek”

‘Sarıyer Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarıyer’in 15 Temmuz darbe girişiminde bir şehidinin ve 40’ın üzerinde gazisinin olduğuna işaret ederek, “Sarıyer o gece sokaklara çıkan milyonlarla beraber bu vatanın sahibi olduğunu, onu üç beş haine yedirmeyeceğini tüm dünyaya ilan etti. Ne dediniz? Boğaz geçilmez dediniz, öyle mi? Çünkü Boğazı siz tutuyorsunuz. Burada Sarıyer, karşıda Beykoz, emin ellerde, sağlam tuttunuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Evet Platformu’ tarafından İstanbul Sarıyer’de düzenlenen ‘Sarıyer Buluşması’ adlı programda vatandaşlarla bir araya geldi. Sarıyer Meydanı’nda gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.


“TÜRKİYE YARIN TARİHİNİN EN ÖNEMLİ KARARLARINDAN BİRİNİ VERECEK”

Sarıyerli vatandaşlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek ve iki aylık yoğun programının finalini, Cumhurbaşkanlığı Tarabya Köşkü’nün bulunduğu Sarıyer’de komşularıyla yaptığına işaret ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sarıyer Meydanı’ndaki bu muhteşem tablo, bana sizlerin kararının net, oyunun ‘evet’ olduğunu müjdeliyor. İnşallah yarın sadece Sarıyer’in değil, tüm İstanbul’un sandıkları ‘evet’le patlatacağına inanıyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisinin Kadıköy Teşkilatından bir grubun istifa ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye istifa ettiler? Çünkü terörle el ele, kucak kucağa olduklarını gördükleri için istifa ettiler, çünkü ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ diyemedikleri için istifa ettiler. Biz de buna çağrı yapıyoruz işte, diyoruz ki, yarın bu ülkede bir değişim dönüşüm yaşanacak, Cumhuriyet tarihinin en büyük reformunu benim milletim yapacak, buna ihtiyacımız var” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yarın tarihinin en önemli kararlarından birini vereceğine, milletin hür iradesiyle tercihini yapacağına işaret ederek halk oylaması ile ilgili yapılan anket sonuçlarının kimseyi rehavete sürüklememesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne kadar yüksek ‘evet’ çıkarsa Türkiye için o kadar iyi olacağını ve aynı zamanda yüksek ‘evet’ oy oranının Batıya bir ders niteliği taşıyacağını söyledi.

“SANDIK SONUÇLARININ MİLLETİMİZ İÇİN YEPYENİ GÜNLERİN MÜJDECİSİ OLACAĞINA İNANIYORUM” 

Kredi derecelendirme kuruluşlarının, Almanya’dan 400 milyar avro borç alan Yunanistan’ın puanını altı kat yükseltip Türkiye’nin puanını da aşağı çekip ‘durağan’ gösterdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu dönemde 11 milyar liralık yatırım bedeliyle yarısı yerli yarısı yabancı sermaye ile 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini attığını, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerini bitirdiğini hatırlattı.

“BU PAZAR, TÜRK DEMOKRASİSİNİN ŞÖLEN GÜNÜDÜR”

Yarın yapılacak halk oylaması sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı Tarabya Köşkü’nden takip edeceğini açıklayarak, Sarıyer sandıklarından çıkacak sonucun ‘bir işaret fişeği’ olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Tabii sandık sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için yepyeni günlerin müjdecisi olacağına da inanıyorum. İnşallah sandıkların açılmasıyla beraber Türkiye’nin önünde çok farklı dönemlerin de kapısı açılacak. Yarından sonra Türkiye hedeflerine, ideallerine çok daha fazlasıyla kilitlenebilecek. Artık eskiden olduğu gibi krizlerle, kaoslarla, siyasi belirsizliklerle zaman kaybetmeyeceğiz. Otel odalarında milletvekili borsalarının açıldığı, medya patronlarının başbakan belirlediği o eski günleri tamamen geride bıraktık, geride bırakacağız. İnşallah yarından itibaren artık darbeler, muhtıralar, aba altından siyasetçiye sopa göstermelerinin devri de sona eriyor. Sözün de, kararın da, yetkinin de doğrudan milletimizde olduğu, sizde olduğu bir dönem başlıyor.”

Halk oylamasını, 15 Temmuz’da verilen 249 kişiyi şehit eden hainlerle hesaplaşma, Türkiye’yi iki aydır bizi yıldırmak için her türlü hukuksuzluğu işleyen kimi Avrupa ülkelerine ders verme günü olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu Pazar milletimizin vesayet odaklarına karşı zafer günüdür. Hepsinden önemlisi; bu Pazar, Türk demokrasisinin şölen günüdür, karar günüdür” dedi.

“BİZ ÖLÜMÜ KORKUTTUK, ÖLÜMDEN KORKMADIK”

“Terör Örgütleri Bu Ülkeye Diz Çöktüremeyecek”

Kimi Avrupa Birliği ülkelerinin geçtiğimiz süreçte Türk bakan ve milletvekilleri ile oradaki Türk vatandaşlarına karşı sergilediği uygulamalara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre ve İsveç’e de cevap verileceğini ifade etti ve “Dev bir pankarta benim resmimi koymuşlar, yanına şakağıma bir silah dayamışlar, ‘Erdoğan’ı vurun.’ Ey kendini bilmez, haddini bilmezler; biz kefenimizi giyerek yola çıktık ya. Biz ölümü korkuttuk, ölümden korkmadık. Biz biliyoruz ki kaza ve kader bizim içindir. Biz biliyoruz ki kaderin üstünde bir kader vardır. Ey Batı, sen bunları anlamazsın, ama biz bunu iyi biliriz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Konya milletvekilinin, halk oylamasında ‘evet’ diyenleri İzmir’den denize dökmekle tehdit ettiğini hatırlattı ve “Sana bu yetkiyi, bu salahiyeti kim verdi? Kılıçdaroğlu bunu kesin ihraç istemiyle gönderebildi mi? Göndermedi, çünkü aynı kafa, aynı zihniyette. Dolayısıyla bunlar yarın akşam dersi alacak, buna hazır mıyız? İzmir’den denize dökecekmiş. Baykal, güya tecrübeli bir siyasetçi, sevsinler senin gibi tecrübeliyi. O ne diyor? O da diyor ki; ‘hayır’ çıkarsa, çıkmayacağına inanıyor da, hayır çıkarsa o zaman denize dökmüş gibi mutlu olacakmış. Ne diyelim bunlara? Bunlara denecek olan şey yarın akşam sizin cevabınız, o kadar” değerlendirmesinde bulundu.

“MİLLETLE GÖNÜL BAĞI OLMAYANIN MESULİYET DUYGUSU OLMAZ”

Sarıyer’in 15 Temmuz darbe girişiminde bir şehidinin ve 40’ın üzerinde gazisinin olduğuna işaret ederek, şehitler için Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, gazilere acil şifa dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sarıyer o gece sokaklara çıkan milyonlarla beraber bu vatanın sahibi olduğunu, onu üç beş haine yedirmeyeceğini tüm dünyaya ilan etti. Ne dediniz? Boğaz geçilmez dediniz, öyle mi? Çünkü Boğazı siz tutuyorsunuz. Burada Sarıyer, karşıda Beykoz, emin ellerde, sağlam tuttunuz. Durum bu kadar açık ve netken bakıyorsunuz ana muhalefetin başındaki zat ne diyor? 15 Temmuz için ‘kontrollü darbe’ diyor. Yani Pensilvanya şarlatanının kulağına fısıldadığını aynen söylüyor. Yüzü de kızarmıyor biliyor musunuz? FETÖ’nün avukatlığını yaparken şehitlerimizin ruhunu muazzep edeceği, o gece hayatını ortaya koyan kahramanları inciteceği aklına dahi gelmiyor. Çünkü bu zat kendini millete karşı sorumlu hmiyor. Aklını kiraya vermiş, milletle gönül bağı olmayanın mesuliyet duygusu olur mu? Tabii ki olmaz. Bu şahsın sorumlu olduğu tek bir yer var, o da Pensilvanya. Pensilvanya’daki şarlatana diyet borcu var, koltuk borcu. Yıllardır bu borçları ödemenin gayreti içerisinde. Millet ne der, vatandaş ne der, ne düşünür, asla umurunda değil. Bunun için de önüne konanı, kulağına söyleneni, önünü arkasını düşünmeden hemen gündeme taşıyor.”

“Korkaklar zafer anıtı dikemez. Onun için silahı görünce tırsan, tankı görünce sıvışan adamdan millete hiçbir hayır gelmez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın inşallah bu darbesever siyasetçilere iyi bir ders vermeye hazır mıyız? Sarıyer yarın ‘evet’ diyerek bu yüzsüzleri sandığa gömüyor mu? Sarıyer yarın ‘evet’ diyerek Pensilvanya’nın borazanlığını yapanlara haddini bildiriyor mu? Sarıyer yarın ‘evet’ diyerek terör örgütlerinin heveslerini kursaklarında bırakıyor mu? Sarıyer yarın ‘evet’ diyerek 15 Temmuz’un hesabını soruyor mu?” şeklinde seslendi.

“BİZE DÜŞEN, KİMSENİN İRADEMİZE PRANGA VURAMAYACAĞINI TÜM DÜNYAYA HAYKIRMAK”

Vatandaşlara hitaben, “Sizler bu şekilde kararlı durdukça, evelallah hiçbir güç milletimizin sırtını yere getiremeyecektir. Sizler iradenize sahip oldukça, terör örgütleri bu ülkeye diz çöktüremeyecektir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son iki aydır muhatap olduğu saldırıların, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin bu ülke için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Avrupa ülkelerinin sandıktan hayır çıkması için neler yaptıklarını, Avrupalı parlamenterlerin neler yaptıklarını görüyorsunuz değil mi? Ama yarın onlar benim milletimin cevabını görecekler. 2007’deki 367 garabeti vesaire, nasıl çalıştılar. Batılı medya organlarının Türkçe manşetlerini gördünüz. Elbette biz bu çevrelerin seviyesine inmeyeceğiz. Bize yakışan, bu millet düşmanlarına hukuk ve demokrasi içinde cevaplarını vermektir. Bize düşen, hiç kimsenin irademize pranga vuramayacağını tüm dünyaya haykırmaktır. Anladılar, bu ara kamuoyu araştırmalarında yarınki seçimin neticesini görmeye başladılar, şimdiden yarını satın almaya başladılar, Pazartesi gününü. İnşallah bize düşen bu ‘hayır’ koalisyonuna çok güçlü bir evet’le karşılık vermektir, bunun için yarın çok önemli. Yarın ülkemiz demokrasisi için inşallah bir dönüm noktası olacaktır.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ÜNİTER YAPIMIZIN TEMİNATIDIR”

Yapılacak halk oylamasının bir memleket ve millet meselesi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi tarafından çıkartılan ‘eyalet sisteminin geleceği’ yönündeki dedikodularla ilgili olarak, “Unutmayın, cumhurbaşkanlığı sistemi üniter yapımızın, birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Son günlerde bir şeyler yuvarlayıp duruyorlar, yok eyaletlere bölünecekmişiz. Kim söylüyor? Yine Kılıçdaroğlu. Böyle bir şey yok, bunların hepsi palavra, hikaye. Ben ne diyorum Cumhurbaşkanı olarak, Başbakan ne diyor; böyle bir şey var mı? Yok” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu açıklamalara yer verdi: “Eğer Türkiye’de şöyle 18 maddenin içinde böyle bir madde olsa, buna HDP, soruyorum, ‘hayır’ der mi? Adamların derdi zaten eyalet. Biz ise yola çıktığımızdan beri neyi savunuyoruz? Üniter yapıyı savunuyoruz, ülkemizin birliğini, beraberliğini savunuyoruz. Ve bunun için de ne diyoruz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Ya bunu söyleyenlerin eyaletle ilgili bir şey olur mu? Ey Kemal, hiç unutmam, Hakkâri’de bir kere bir miting yaptın, bir Türk Bayrağı dalgalandıramadın orada. HDP’lilerle, onların sayesinde gittin orada miting yaptın. Bak biz 81 vilayette miting yaptık. Sen nereye gittin? Kahve köşelerinde, düğün salonlarında şu anda bu kampanyada toplantılar yapıyor. O da inanmıyor bu işi başaracağına da; ama maalesef yine yola dökülmüşken bunları anlatayım diyor.”

“BU REFORM SIRADAN BİR REFORM DEĞİL”

HDP’nin, parti kongrelerinde Türk Bayrağını asmadıklarını ve İstiklal Marşını söylemediklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’ye gönül veren kardeşlerime söylüyorum, bunlarla siz nasıl beraber yürüyeceksiniz? Ey Saadet Partili, sen nasıl bunlarla beraber yürüyeceksin? Ah kardeşlerim ah, ben şu anda uyarı görevimi yapıyorum. Bir Cumhurbaşkanı olarak bu görevimi yapıyorum, bu milletin bir evladı olarak bunu görevimi yapıyorum, zira buna ihtiyacımız var. Bu reform sıradan bir reform değil, çok ciddi bir dönüşüm, çok ciddi bir değişim yapıyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, buluşmaya katılan vatandaşlarla birlikte söylediği “Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” vurgusuyla tamamladı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Cumhurbşkanı, Erdoğan;, biz, davamıza, inanıyoruz,, onun, için, çok, koştuk,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv