Haber Detayı
03 Nisan 2018 - Salı 16:48
 
Cumhuriyetimizin 100. yılını enerji alanında tarihî bir eserle taçlandıracağız
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu üçlü zirve, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) yedinci toplantısı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma töreni için Türkiye’ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.
Dünya Haberi
Cumhuriyetimizin 100. yılını enerji alanında tarihî bir eserle taçlandıracağız

Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’i resmî törenle karşıladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde gerçekleştirilen törenin ardından Türkiye ve Rusya bayrakları önünde basın mensuplarına el sıkışarak görüntü veren iki lider, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini video konferans yoluyla atmak, baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) yedinci toplantısına başkanlık etmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

 
 
 

Cumhuriyetimizin 100. yılını enerji alanında tarihî bir eserle taçlandıracağız...

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile birlikte Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini atan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Akkuyu Nükleer Güç Santralinin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye alınmasıyla, Türkiye de nükleer enerji kullanan ülkeler ailesine dâhil olmuş olacaktır. Böylece, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılını, enerji alanında da tarihî bir eserle taçlandırmış olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyon Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma törenine video konferans yoluyla iştirak etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bahçesinde gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu’daki tören alanından da görüntülü ve canlı olarak takip edilen bir konuşma yaptı.


“RUSYA İLE ENERJİ İŞ BİRLİĞİMİZ ADINA TARİHÎ BİR ANA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Bugün, Türkiye’nin kalkınması ve enerji alanında Rusya Federasyonu ile iş birliği bakımından tarihî bir ana şahitlik ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini, Rusya Federasyon Devlet Başkanı Putin’le birlikte atmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun son 15 yılda ikili münasebetlerde kat ettiği büyük mesafenin, gelecek için önemli bir referans olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yedincisini gerçekleştirecekleri Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin, iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği seviyenin sembolü olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, Rusya Federasyonu ile Suriye’deki terör tehdidinin ve çatışmaların sona erdirilmesi için yakın iş birliği içinde olduğuna ve birçok stratejik projeyi hayata geçirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 Hava Savunma Sistemleri, Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı, temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bunlardan sadece bir kaçı olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin 2003-2017 yılları arasında ortalama yüzde 5,8, 2017’de yüzde 7,4 oranında büyüdüğüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olan 2023’de dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini, bunun da enerjiye olan ihtiyacın artması anlamına geldiğini kaydetti.

“GELECEK İÇİN YAPTIĞIMIZ PLANLAMALAR İÇİNDE NÜKLEER ENERJİ ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji güvenliğimizin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda, enerji sektörümüzün her alanına yatırımlarımız kesintisiz devam ediyor. Ülkemizin güvenli, sürdürülebilir enerjiye sahip olacağı bir gelecek için yaptığımız planlamalar içinde nükleer enerji önemli bir yer tutuyor. Hâlihazırda dünyada 31 ülke kullandığı elektriğinin önemli bir bölümünü faaliyette olan 450 nükleer santralden elde ediyor. Hâlen 16 ülkede 55 nükleer santral de inşa hâlindedir. Bugün temelini attığımız Akkuyu ile bu sayı 56 oluyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye alınmasıyla, Türkiye de nükleer enerji kullanan ülkeler ailesine dâhil olmuş olacaktır. Böylece, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılını, enerji alanında da tarihî bir eserle taçlandırmış olacağız.”

“Cumhuriyetimizin 100. yılını enerji alanında tarihî bir eserle taçlandıracağız”

“AKKUYU, TÜRKİYE’NİN ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, tüm üniteleriyle devreye girdiğinde, tek başına Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylece hâlen ağırlıklı olarak petrol, doğal gaz ve kömüre dayanan Türkiye’nin enerji sepetinin daha sağlıklı hâle geleceğini belirtti.

Karbondioksit salınımı olmadığı için nükleer santrallerin temiz bir enerji kaynağı olduğunu hatırlatarak, yapılacak santralin enerji güvenliğine katkısının yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tecrübenin, nükleer enerji alanında insan kaynağımızın yetişmesine de katkı sağlayacağını dile getirdi. Hâlen yüzlerce Türk gencinin Rusya’daki üniversitelerde nükleer enerji konusunda öğrenim gördüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gençlerin, öğrenimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek bu alanda önemli görevler üstleneceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye’nin pek çok yatırımı, pek çok eseri gibi, ülkemizin yarım asırlık hayali olan Akkuyu projesini hayata geçirmek de hamdolsun, bize nasip oldu. Akkuyu projesine karar verdiğimiz andan itibaren, Sayın Putin başta olmak üzere, tüm Rus makamlarıyla siyasi ve teknik düzeyde çok yakın bir mesaimiz oldu. Kendileri bu aşamaya gelinceye kadar gerçekten takdire şayan bir iş birliği sergilediler. Böylesine çetrefilli bir konuda kısa sürede mesafe almamızın sebebi, süreç boyunca iki tarafın ortaya koyduğu iş birliği ruhudur.”

“RUSYA İLE BÖLGESEL MESELELERDEKİ İŞ BİRLİĞİNİ DE ARTIRARAK SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Rusya Federasyonu Devlet başkanı Putin ve Rus yetkililerin yanı sıra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve milletvekillerine, önceki bakanlara ve projeyi hayata geçiren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve ekibine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dört reaktörden oluşacak bu santralin ilk reaktörünü 2023 itibariyle işletmeye alma hedefimiz doğrultusunda hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Rusya ile bölgesel meselelerdeki iş birliğini de her geçen gün daha da artırarak sürdürmekte kararlı olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, temeli atılan santralin en kısa zamanda tamamlanması ve her iki ülke için de hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle sonlandırdı.

RUSYA FEDERASYONU DEVLET BAŞKANI PUTİN: “AKKUYU, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GELİŞİMİNE BÜYÜK HİZMET EDECEK”

Törendeki konuşmasında nükleer güç santrali dolayısıyla Türkiye’yi tebrik eden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ise bugün sadece Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin temelinin atılmadığını; aynı zamanda Türkiye’de nükleer iş sektörünün kurulduğunu vurguladı. Türkiye’nin teknoloji ve ekonomi bakımından gelişmiş bir ülke olduğuna işaret eden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin devreye girmesiyle Türkiye’nin ekonomisinin gelişimine büyük hizmet edeceğini, bilim ve teknoloji potansiyelini artıracağını söyledi.

Konuşmaların ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temeli atıldı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, baş başa görüşmelerini ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısını gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti.

“Suriye’de huzur ve güvenliğin sağlanması noktasında Rusya ile beraber çalışmayı sürdüreceğiz”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Suriye’de Rus dostlarımızla birçok temel konuda aynı endişeleri paylaşıyoruz. Suriye'nin geleceğinin DEAŞ, YPG, PYD gibi proje terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, ortak çıkarlarımıza odaklanarak iş birliğimizi devam ettireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen toplantıda, yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ve kendisini seçim zaferinden dolayı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in yeniden devlet başkanı seçilmesinden sonra ilk yurt dışı seyahatini Türkiye’ye yapmasının ayrıca bir memnuniyet vesilesi olduğunu söyledi.

“İKİLİ TİCARET HACMİ BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 32 ARTARAK, 22 MİLYAR DOLARI AŞTI”

Ziyaretin, iki ülke arasındaki münasebetlerin geldiği seviyenin de en güzel ifadesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Kemerovo şehrinde yaşanan yangında hayatını kaybedenler için tüm Rus halkına başsağlığı dileklerini iletti.

İki ülke arasındaki Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 7’nci toplantısı kapsamında yaptıkları görüşmelerde siyasi askerî, ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri ele alma fırsatını bulduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi diyalogun ekonomik alana da olumlu sirayet ettiğini kaydetti.

İkili ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak 22 milyar doları aştığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin 100 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi ve “Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşması görüşmelerinin bir an önce sonuçlandırılması, bu vesileyle de 100 milyar dolar hedefine yaklaşmamızı sağlamış olacaktır” diye konuştu.

“AKKUYU SANTRALİ, TÜRKİYE’NİN YILLIK ENERJİSİNİN YÜZDE 10’NU SAĞLAYACAK”

Bugün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile temelini attıkları Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk aşamasını 2023 yılına kadar tamamlamak istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürecin çok daha hızlı ilerlemesini ve bu tarihin daha öne çekilmesini temenni ettiğini belirtti. Bu yatırımın Türkiye’ye kazandırılmasında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in emek ve katkısının olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin tamamlanmasıyla Türkiye’nin yıllık enerjisinin yüzde 10’nun bu santralden sağlanacağını söyledi.

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı inşasının da devam ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki kültürel ve beşeri ilişkilere de değinerek, 2019’da Türkiye ve Rusya’da gerçekleştirilecek Kültür ve Turizm Yılı etkinliklerinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

“VİZESİZ SEYAHAT REJİMİNİN YENİDEN BAŞLAMASINI ARZU EDİYORUZ”

2017 yılında Türkiye’de misafir edilen Rus vatandaşlarının sayısının 4,7 milyona ulaşarak, Türkiye’yi ziyaret eden turistler arasında Rusların ilk sıraya yerleştiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sayının önümüzdeki yıl 6 milyona çıkmasının beklendiğini ve vizesiz seyahat rejiminin bir an önce yeniden başlamasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmede Suriye meselesi başta olmak üzere bazı bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunduklarını açıkladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz Astana Süreci’nde çatışmasızlık bölgelerini hayata geçirmiştik. Bazı ihlallere rağmen bu konuda hamdolsun büyük hedefler yakaladık. Tam arzu ettiğimiz kadar olmasa da Suriye’de sivil can kayıplarının önüne büyük oranda geçtik. Mutabakatın ruhuna herkesin saygı duyması başarısı için çok önemlidir. Bu konuda atılabilecek ilave adımları da görüşme imkânı bulduk. Yarın İranlı mevkidaşımızın da katılımıyla yapacağımız üçlü zirve toplantısında bu sürecin, Astana görüşmelerinin seyri hakkında görüş alışverişini çok daha farklı bir şekilde ele alma imkânımız olacak. Suriye meselesine siyasi çözüm bulmaya matuf gayretlerimizi sürdürme noktasında hemfikiriz.”

Görüşmede Zeytin Dalı Harekâtını da istişare ettiklerini ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e Afrin operasyonunun sonuçları hakkında gerekli bilgileri aktarma fırsatını bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekâtın; Türkiye’nin güvenliği yanında Suriye’nin toprak bütünlüğü ve millî birliği açısından da önemini vurguladığını ifade etti.

“SURİYE’NİN GELECEĞİ PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİNE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ”

Bundan sonra da Suriye’de istikrarın tesisi, huzur ve güvenliğin sağlanması noktasında beraber çalışmayı sürdüreceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bulunduğumuz nokta itibariyle Suriye’de Rus dostlarımız ile birçok temel konuda aynı endişeleri paylaşıyoruz. Suriye’nin geleceğinin DEAŞ ve YPG-PYD gibi proje terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, ortak çıkarlarımıza odaklanarak iş birliğimizi devam ettireceğiz” açıklamasını yaptı.

Türk-Rus ilişkilerinin, son 15 yılda iyi komşuluk, ortak menfaatler ve karşılıklı saygı temelinde büyük gelişme gösterdiğinin ve bu iş birliğinden iki ülke vatandaşlarının yanı sıra tüm bölgenin istifade ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şüphesiz aynı dönemde bazı sınamalarla da karşı karşıya kaldık. Kimi çevrelerin Türk-Rus iş birliğini zehirleme gayretlerine de şahit olduk. Ama hamdolsun ilişkilerimiz bu zorlu sınavları başarıyla atlattı. Boşa çıkan her provokasyonla ikili iş birliğimiz tıpkı su verilmiş demir gibi çelikleşti, güçlendi. Bugünkü Üst Düzey İşbirliği Konsey Toplantısı vesilesiyle imzalanan 4 anlaşmanın, ilişkilerimizi daha perçinlediğine inanıyorum” dedi.

RUSYA LİDERİ PUTİN: “S400 SİSTEMLERİNİN TESLİMAT SÜRELERİ AZALTILACAK”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin de Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin adım adım ilerlediğini ilgili bakanlıkların ve kurumların arasında yoğun bir diyalog sürecinin yaşandığını ifade ederek, sadece geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 8 kez görüştüklerine dikkat çekti. Türkiye’nin, Rusya’nın ticari ortakları arasında 7’inci sırada olduğuna işaret eden ve ileride de Türkiye ile karşılıklı yatırımların arttırılması niyetinde olduklarını söyleyen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, yeni yatırım platformları oluşturmak istediklerini belirtti.

Demir-çelik, otomotiv sanayi, tarım ürünleri ve makineleri, finans, inovasyon, bilim ve teknik alanlarında Türkiye ile iş birliklerini artırma niyeti içinde olduklarını kaydeden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmelerde savunma sanayii ile ilgili konuları da ele aldıklarını ve Türkiye’ye S400 savunma sistemlerinin teslim süresini düşürmeye karar verdiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, gerçekleştirdikleri içerikli görüşmeler ve gösterdiği hüsnü kabulden dolayı teşekkür eden Rusya Federasyon Devlet Başkanı Putin, Türk-Rus ilişkilerinin ilerletilmesinin, her iki ülke ve ülke halklarının çıkarı ve bölgenin istikrarı için önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Cumhuriyetimizin, 100., yılını, enerji, alanında, tarihî, bir, eserle, taçlandıracağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı