Haber Detayı
14 Temmuz 2020 - Salı 23:22
 
Darbenin seyrini değiştiren; destan şehir Malatya’da halk ayakta
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Darbenin seyrini değiştiren şehir…Malatya…Malatya’da halk 7’den 77’ye 15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışmasının yıldönümünde yine halk ayakta ve meydanlarda.
Gündem Haberi
Darbenin seyrini değiştiren; destan şehir Malatya’da halk ayakta

Darbenin seyrini değiştiren;

Destan şehir Malatya’da halk ayakta...

Hain FETÖ darbe kalkışmasının yıl dönümünde destan şehir Malatya’da da etkinlikler devam ediyor…Halk Malatya’da Millet meydanında…

Bugün olduğu gibi 16 Temmuz’da da Millet meydanlar da etkinlikler de yer alacak.

15 TEMMUZ 2020 ÇARŞAMBA ETKİNLİKLER…:
1- 13.00: 15 Temmuz Şehit Kabirleri Ziyareti Ve Kuran-I Kerim Tilaveti
Şehit Fuat Bozkurt (Vali, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı) (Şehir Mezarlığı)
Şehit Zekeriya Bitmez (Yeşilyurt Kaymakamı, Garnizon Komutanlığı Temsilcisi, Büyükşehir Belediyesi Temsilcisi) (Dilek Mezarlığı)
Şehit Engin Tilbeç (Pütürge Kaymakamı, İlçe Garnizon Komutanı Ve İlçe Belediye Başkanı) (Pütürge Nohutlu Mezarlığı)

2. 14.00: 15 Temmuz Şehit Aileleri Ve Gazilerin Ziyareti
Vali, Garnizon Komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanı

3. Mevlid Ve Hatm-İ Şerif Duası Okunması (Merkezi Sistem Tüm Şehirde) Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Ve İl Müftülüğü (Şehrin 4 Merkezi Noktasında Mevlid Şekeri İkramı)

ANMA PROGRAMI (15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI VALİLİK ÖNÜ)

20.30: Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı
20.40: Kuran-I Kerim Tilaveti – İl Müftülüğü (Kapalı Çarşı Üzeri)
20.55: Protokol Konuşmaları
21.30: Sayın Cumhurbaşkanımızın Konuşmaları
22.00: Mehteran Konseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı (Kapalı Çarşı Üzeri)
22.00: 15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu- Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü ( İstasyon Virajı-15 Temmuz Millet Meydanı )
22.30: 15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu Bayrak Teslimi
22.35: Cumhurbaşkanlığı 15 Temmuz Belgeseli
23.00: Şiir Dinletisi
23.50: Mehteran Konseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı (Kapalı Çarşı Üzeri)
00:13: Selanın Okunması İl Müftülüğü (İlimizdeki Tüm Camiiler)

MALATYA2DA 15 TEMMUZ MESAJLARI…:

15 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle mesajlar da yayımlandı…

MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ’UN MESAJI…:

15 TEMMUZ “BİR DİRİLİŞ DESTANI”

Milletlerin tarihinde, varlık-yokluk mücadelesi verdiği, tarihlerine ve geleceklerine yön veren, kaderlerinde dönüm noktası teşkil eden kritik anlar vardır.

Türk Milleti, binlerce yıllık tarihinde ve yaklaşık on asırdır Anadolu topraklarında verdiği ölüm kalım mücadelesinde bu tarihi dönüm noktalarından her zaman muvaffakiyetle ve alnının yüz akıyla çıkmış büyük bir millettir. Tarihin sayfaları bu büyük Milletin benliğinde yer etmiş olan sarsılmaz değerlerin kazandırdığı zaferlerle doludur.

Malazgirt Meydan Savaşı’nda Alparslan ve ordusunu, İstanbul’un Fethi’nde Fatih Sultan Mehmet Han ve yeniçerilerini, Çanakkale Savaşı ve İstiklal Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerini zafere taşıyan ruh, atalarımızın bizlere mirası olan şehadet ve gaza ruhudur.

Vatan, din, bayrak, ezan, namus, şeref, özgürlük ve bağımsızlık gibi kutsal değerler söz konusu olduğunda, canını ve kanını esirgemeden mücadele etmeyi ifade eden bu fedakârlık anlayışı Milletimizin bu topraklar üzerinde bin yıldır izzetiyle yaşamasını temin etmiştir.

Türk Milleti; tarih boyunca kendisini Anadolu topraklarından atmak isteyen, birlik ve beraberliğini, özgürlük ve bağımsızlığını yok etmek isteyen sayısızca düşman saldırısı ile karşı karşıya kalmıştır. Bize karşı savaş açan düşmanlar, harp meydanlarında mağlup edemedikleri bu kahraman milleti, içerisine nifak tohumları ekmek suretiyle bölmeyi ve ona boyun eğdirmeyi denemişlerdir.

40 yıldır bölücü terör örgütünü kullanarak ülkemizin bir bölgesini Türkiye’den koparmak, insanlarımız arasına nifak düşünceleri sokarak birbirine düşman etmek, Ülkemizi ekonomik bakımdan zafiyete uğratarak kendilerine baş eğmeye mecbur bırakmak isteyen uluslararası güçlere ve onun piyonlarına karşı, polisimizin, jandarmamızın, askerimizin ve milletimizin verdiği kahramanca mücadele, bu şer amaçlara ulaşılmasına mani olmuştur.

Türkiye’nin, her geçen gün güçlenerek dünyanın ve bölgesinin önemli güçlerinden biri haline gelmesini, dünya üzerinde hak ve adaletin sesini haykırmasını, zalimlerin zulmünden kaçan mazlumların sığındığı emin bir yurt

olmasını hazmedemeyen şer odakları, her türlü güç ve desiseyle baş edemedikleri Milletimizi bu kez içeriden vurmayı planlamışlardır.

Devletimizi yönetenlere karşı güvensizlik oluşturmak, halkımızı birbiriyle düşman hale getirmek için bin bir türlü komploya başvuran bu karanlık güçler, yıllardır himayelerine aldıkları işbirlikçileri vasıtasıyla girişimlere başladılar. FETÖ denen terör örgütü işbirlikçilerini kullanarak; seçimle gelmiş iktidarı ve devletimizin temel kurumlarını halkın gözünde örseleyerek, devletin kurumlarına olan güveni yok ederek bu amaçlarına ulaşmak istediler.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde telefonlarını dinleyen, 2012 Şubatında MİT Teşkilatımıza baskın yaparak Devletin en üst düzey görevlilerini gözaltına almaya teşebbüs eden, 2013 yılında Gezi Olaylarını organize ederek ülkemizi kargaşaya düşürmeyi amaçlayan, aynı yıl 17-25 Aralık sürecini organize ederek seçilmiş iradenin meşruiyetini yok etmeyi hedefleyen, 2014 yılında MİT tırlarını Adana’da durdurarak ve devletin en gizli toplantılarındaki sırları ifşa ederek Türkiye’yi dünya kamuoyu gözünde terör devleti olarak lanse ederek itibarsızlaştırmaya çalışanlar işte bu şer odakları ve bu odakların işbirlikçisi olan FETÖ terör örgütüydü.

Tüm bu girişimleriyle, Milletimizin teveccühüyle seçilmiş Cumhurbaşkanımızı ve seçilmiş iktidarı halkımızın oylarıyla görevi başından uzaklaştıramayacağını anlayan kötülük mihrakları, 15 Temmuz 2016’da bu kez hedeflerine sadece iktidarı değil Milletimizi de koyarak canice bir darbe girişimine imza attılar.

On yıllarca; devletimizi ele geçirmek için, bünyesine aldığı gençleri uydurdukları safsatalarla aldatarak, kendisine her koşulda itaat edecek birer Mankurt yapan, onları insan olmaktan uzaklaştırarak riyakârca davranmayı karakterleri haline getiren bu örgüt, dinimizin kutsal değerlerini önemsediği yalanıyla İslam’ın vazettiği en temel esasları ihlal etti.

Sevgili Peygamberimiz Hadis-i Şerif’inde; “Müslüman diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mümin de canları ve mallarının güvende olduğu kişidir” buyurmuştur. Bu düsturu elinin tersiyle kenara atan, suret-i haktan görünerek Yüce Dinimizin kutsal değerlerini istismar eden, insanlardan hayır adı altında topladığı yardımları menfaatleri için kullanan, başkalarının hakkını çalarak kendi elemanlarını devletin önemli kademelerine yerleştiren, kendisine boyun eğmeyenleri yalan, iftira, şantaj gibi şeytani desiselerle küçük düşüren, insanların özel hayatını takip ederek ahlaksızca

bunları afişe eden, kendi çıkarları tehlikeye düştüğünde devletin en gizli sırlarını dahi yabancılara teslim etmekten çekinmeyen, emniyet ve yargı içerisine yerleştirdiği elemanları vasıtasıyla insanları haksızca yargılayıp mahkûm eden FETÖ terör örgütü sinsi emellerine erişmenin son çaresi olarak, şanlı ordumuzun içerisine sızdırdığı militanları vasıtasıyla kanlı bir darbe girişimine kalkıştı. Milletine ve onun mukaddes değerlerine kurşun sıkarak ihanetlerin en büyüğünü sergiledi.

Bin bir türlü hile ve iftira ile halkımızın iradesini etkileyemeyeceğini anlayan bu melun örgüt, bu kanlı darbe girişimiyle; Milletimizin iradesini temsil eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ı ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırarak bu iradeyi esaret altına almayı, bağımsızlığımızı yok ederek Türkiye’yi uydu bir devlet haline getirmeyi, halkımızı bir birine düşürerek ve güvenliğimizi yok ederek ülkemizi kaosa sürüklemeyi, yurdumuzun bazı bölgelerinin terör örgütlerince işgal edilerek aziz vatanın parçalanmasını, kısacası İstiklalimizi ve İstikbalimizi hedef aldı.

15 Temmuz 2016’da, Camilerde omuz omuza kıldığımız Cuma Namazının ruhumuza verdiği huzuru yaşarken, bu beraberlik ruhuna kurşun sıkan bir suikastla karşılaştık. Bu suikastın hedefi Türkiye idi. Ülkemizin güçlenmesini, dünya arenasında hakikati savunmasını, mazlumlara kol kanat germesini hazmedemeyenler Türkiye’ye diz çöktürmek istediler.

Halkın büyük teveccühüyle işbaşına gelmiş Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alarak milli iradeyi, Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalayarak demokrasimizi yok etmek istediler. Devletin stratejik kurumlarını; MİT’i, Polisimizi, TRT’yi, TÜRKSAT’ı hedef alarak güvenliğimizi yok etmek istediler. Meydanlara akan insanlarımızı kurşun yağmuruna tutarak, tanklarla ezerek inancımızı, direncimizi ortadan kaldırmak istediler.

Ülkemize, demokrasimize, izzetimize kast eden darbeci hainlere karşı Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrısına uyarak, ölüme meydan okuyarak tarihin altın sayfalarında yer alacak destansı bir mücadele verdi. Bu millet izzet ve şerefi ayaklar altına alınmasındansa ölümü tercih eden bir millet olduğunu unutmadı. Bu millet; Namık Kemal’in; “Biz ol ulvi-nihâdânız ki meydân-ı hamiyette Bize hâk-i mezar ehven gelir hâk-i mezelletten” veciz mısraında ifade edilen asilliğini bir kez daha dünyaya gösterdi.

Malatya, Milli İradenin her zaman yılmaz savunucusu olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi de Demokrasi Mücadelesinin destana dönüştüğü en önemli noktalardan biri oldu. Malatya’nın kahraman evlatları 15 Temmuz’da Devletine, Demokrasisine, İradesine ve bu iradeyi temsil eden Liderine sahip çıktı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla caddelere, meydanlara toplanan Malatya insanı vatanını işgal altına almaya niyetlenen hainlerin yüreğine korku saldı. Milletimizin üzerine bomba yağdırmak için kalkacak olan uçakların havalanmasına, vatandaşlarımızın üzerine ateş kusmak için yürütülen tanklara izin vermedi. Malatya, geceler boyu süren Demokrasi Nöbetlerinde, milli iradenin sesi ve direniş gücü oldu.

Türkiye’nin dört bir tarafında genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, polisiyle, askeriyle, jandarmasıyla verilen bu destansı mücadelede 251 kardeşimiz şehadet makamına, 2.193 kardeşimiz gazilik mertebesine ulaştı. Canımızdan canlar kaybettik. Her birinin hikâyesi bu direnişteki azmin, sebatın ve fedakârlığın simgesi oldu. Onların kahramanlıkları, vatan ve millet aşkının ne anlama geldiği konusunda evlatlarımıza anlatacağımız ilham kaynakları oldu.

Malatya’nın şehit evlatları; Ahmet KOCABAY, Engin TİLBEÇ, Fuat BOZKURT, Ramazan SARIKAYA, Türkan TÜRKMEN TEKİN ve Zekeriya BİTMEZ çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız kahramanlık destanının yiğitleri oldular.

Şehitlerimiz atalarının kanlarıyla sulanmış bu Aziz Vatanın topraklarının üzerinde Milletimizin izzet ve şerefle yaşaması için canlarını Hakka teslim ettiler. Binlerce gazimiz, bu ülkeye ve insanına zara gelmesin diye vücutlarını siper ettiler. Allah şehadet makamına ulaşan kardeşlerimize rahmet eylesin, mekânlarını Cennet eylesin.

Şehitlerimizin ve gazilerimizin, canları ve kanlarıyla tarihin altın sayfalarına nakşettikleri bu eşsiz direniş tabirin tam manasıyla bir “Destan”dır.

15 Temmuz Kula Kulluk Edenlere Karşı Yalnızca Rabbine Kulluk Edenlerin Destanıdır.

15 Temmuz Şeref ve İzzetini Ayaklar Altına Atanlara Karşı İradesini Asla Çiğnetmeyenlerin Destanıdır.

15 Temmuz Aklını ve Vicdanını Başkalarına Kiraya Veren Mankurtlara Karşı Hür İradesini başkalarına Teslim Etmeyenlerin Destanıdır.

15 Temmuz Ruh Planında Ebedi Helake Mahkûm Olmuş Köle Ruhlulara Karşı “Ben Ezelden Beridir Hür Yaşadım, Hür Yaşarım. Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım” Diyenlerin Destanıdır.

15 Temmuz Milletini Arkadan Vurmaya Çalışan Namertlere Karşı, Canını ve Kanını Vatanına ve Milletine Adayan Yiğitlerin ve Mertlerin Destanıdır.

15 Temmuz; İnsani ve Milli Değerlerimizi Yok Etmeye Çalışanlara Karşı Ruhunu Bu Milletin Değerlerine Adayanların Destanıdır.

15 Temmuz; Milletin İradesi Karşısında Korkakça Kaçıp Başkalarının Kucağına Sığınanlara Karşı Ölüme Meydan Okuyanların Destanıdır.

15 Temmuz; Ülkesine ve İnsanına Utanmazca İhanet Edenlere Karşı Vatanını ve Milletini Canından Aziz Bilenlerin Destanıdır.

15 Temmuz; Yabancı Güçlerin Himayesi Altında yetiştiği topraklara ve Milletine Komplo Kurmakla Meşgul Bir Zebuna Karşı, Milletinin İradesini Yegâne Dayanak Bilerek Zalimlere Karşı Dimdik Duran Bir Liderin Destanıdır.

15 Temmuz ülkemizde demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyenlere karşı Milli İradeyi hâkim kılmak için eşsiz bir kıyama duranların destanıdır.

Bu Aziz Millet, vatanına, iradesine ve demokrasisine hayâsızca saldıranları asla affetmeyecektir. Milletimize bu ihaneti yaşatanlara devletimiz gerekli cezayı vermiştir ve vermeye devam edecektir. Melun Darbe girişimini gerçekleştirenler, onlara destek olanlar, FETÖ terör örgütüne kulluk edenler bugün adaletin önünde hesap vermektedirler. Millete ihanetin hesabı sonuna kadar sorulacak, hesaptan kaçanlar da nereye giderlerse gitsinler er geç adaletin önüne çıkarılacaklardır. Bizi sırtımızdan hançerleyerek diz çöktürmek isteyen bu hainler, Türk Milleti’nin vicdanında ebediyen mahkûm olmuşlardır. Hayatlarının sonuna kadar bu zillet onların peşini bırakmayacaktır.

15 Temmuz’da, hayatlarını bu Millete siper ederek Demokrasi Destanı’nı yazan Aziz Şehitlerimize olan borcumuzu asla ödeyemeyiz. Şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve vefa borcumuz vardır. Bu borcu ifa etmek için üzerimize düşen vazifeler olduğunu asla unutmayacağız. 15 Temmuz Diriliş Ruhunu Benliğimizde ve Kalbimizde Daima Yaşatacağız. Ülkemizi ve Milletimizi hiçbir menfaat gözetmeksizin, pazarlıksız ve içten seveceğiz.

Vatan, Millet, Bayrak, Din, Ezan, Namus, İzzet ve Şerefimiz tehlikeye düştüğünde hiç çekinmeden canımızı vermeye hazır olacağız. Zillet altında yaşamaktansa şerefli bir ölümü tercih edeceğiz. Türkiye’nin ve Türk Milletinin yücelmesi için çok çalışacağız. Atalarımızın ve şehitlerimizin bizlere miras bıraktığı emanetleri değerini çok iyi bileceğiz.

Ülkesini ve milletini kendi nefsinden çok seven, Türkiye’nin büyüklüğüne ve geleceğine inanan, Milletimizin bekasını sağlayan mukaddes değerlerin manasını kalbinin en ücra köşesinde hisseden, sahip olduğu bu değerleri hiç korkmadan her ortamda cesaretle haykırabilen, bu değerler uğrunda mücadele gerektiğinde ve “Kim var! Denildiğinde, sağına ve soluna bakmadan, ben varım!” diyebilme şuuruna sahip nesiller yetiştireceğiz.

Yüce Rabbimizden duamız şudur ki; bu Aziz millete, 15 Temmuz gibi ihanetleri bir daha yaşatmasın, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin şerrinden bizleri emin eylesin, ülkemize ve milletimize tuzak kurmaya kalkanlara fırsat vermesin, bizleri kardeşçe yaşama şuuruna sahip olanlardan eylesin, kalplerimizi şehadet ve gaza ruhundan mahrum bırakmasın, bu güzel topraklarda yaşamamızı kıyamete kadar baki kılsın.

15 Temmuz 2016’da en değerli varlıklarını vatan ve millet uğrunda Cenab-ı Hakka teslim ederek şehadete yürüyen cesaret abidesi şehitlerimize, varlıklarını korkusuzca ortaya atan gazilerimize ve tüm kahramanlara selam olsun.

Milletimizin yeniden dirilişinin dördüncü yıldönümü Milletimize kutlu olsun.”

MALATYA BÜYĞKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN’IN MESAJI…:

“Milletin Destanı: 15 Temmuz

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, mesajında şunlara yer verdi:

Ordumuzun içerisine yuvalanmış Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kalkıştığı 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin 4’ncü yıldönümünde Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Cumhurbaşkanımız ve AK Partimiz Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Milletimizin derin feraseti, cesareti ve kararlılığı hain girişimi bertaraf etti. Uçurumun kenarından dönen Ülkemiz, yeni ufuklara yelken açtı. Daha güçlü, daha müreffeh bir yurt, bir vatan için Milletimizin verdiği güçle çalışmaya devam ediyoruz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak Aziz Milletimize layık olabilmek için var gücümüzle görev başındayız. İnsanlık Medeniyetinin başladığı Anadolu’yu Anayurt yapan Destan Şehri Malatya’da, 15 Temmuz’da yazılan Milletimizin Destanına, yaptığımız icraatlar ile güç veriyoruz.

Aziz Milletimizin bedenleriyle ortaya koyduğu üstün iradesine ses veriyor, her geçen gün icraat arttırarak layık olmaya çalışıyoruz.

İşte son 15 ayda yaptığımız çalışmalardan bazıları:

- 25 metre genişliğinde ve 15 kilometre uzunluğunda Anayurt Bulvarı açıldı

- 25 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda Güngör Caddesi açıldı

- 50 metre genişliğinde ve 5 kilometre uzunluğunda Altın Kayısı Bulvarı tamamlandı

- 42 bin metrekarelik alana sahip Sümer Parkın revizyonu yapıldı

- 670 km sathi yol kaplama

- 253 km sıcak asfalt

- 57 bin 572 m2 kaldırım

- 422 km stabilize

- 47 km yeni yol açma

- 76 km yol genişletme, 3 adet menfez, 603 km yol yama ve onarım

- 10 adet kavşak yapıldı, 17 adet kavşak projesi hazırlandı

- 33 milyon 600 bin TL’lik maliyetli ve 65 kilometre uzunluğundaki Doğu Kolektörü (kanalizasyon hattı) tamamlandı

- 12 dönüm alan üzerinde inşa edilen ve 7 milyon 950 bin TL maliyeti olan İtfaiye Binası tamamlandı

- Beydağı Tabiat Parkında 100 dönüm alana sahip I. Etap tamamlandı. 900 dönüm alana sahip II. Etap projesi hazırlandı

- Yatırım maliyeti 54 milyon 124 bin TL olan içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj hatlarından oluşan altyapı çalışmaları tamamlandı

- Arslantepe UNESCO Dünya Mirası geçici listesindedir. Kalıcı listeye dahil edilmesi amacıyla höyük ve çevresinde koruma amaçlı imar planı çalışmaları tamamlandı

- Selçuklu Devleti döneminde inşa edilmiş olan Şahabiyye-i Kübra Medresesinde restorasyon amaçlı kazı için çalışma başlatıldı

- 31 bin metrekarelik alanda 953 bin adet Mevsimlik Çiçek Dikimi gerçekleştirildi

- 24 Ocak Depreminin yaşandığı ilk andan itibaren 5 ilçeye 5 bin personel ve 1100 iş makinası ile hizmet verildi. 27 enkazda arama tarama çalışmaları yapıldı. 500 bin ücretsiz taşındı. 39 otobüs acil durumlar için tahsis edildi

- Deprem sonrası 5 bin 948 çadır yeri ve 60 bin metrekare konteyner yerinin zemin ve altyapıları hazırlandı

- 599 bina, 63 müştemilat ve 932 bağımsız bölüm yıkılarak enkazları kaldırıldı

- Gelincik Tepesinde kalıcı konutlar için yol, ulaşım ve altyapı çalışmaları yapıldı

- Koronavirüs salgınının başlamasıyla şehir genelinde dezenfektan çalışmaları icra edilmektedir. Özellikle toplu taşıma araçlarında; bekleme alanları, alış veriş merkezleri gibi pek çok alanda yoğun olarak dezenfektan çalışmaları sürdürülüyor

- Belediye olarak verdiğimiz destekle tekstil fabrikalarında üretilen on binlerce maskeyi ücretsiz olarak vatandaşlarımıza ulaştırdık

-Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde ekmek dağıtımı gerçekleştirdik

- 106 iş makinesi ve araçtan 88’ini teslim alarak iş başı yaptırdık. Bu güçlendirmeyle makine parkımızın yüzde 50’sini yeniledik. İş verimliliğini artırdık”

MALATYA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ BAŞHEKİMİ PROF.DR. ALİ BEYTUR'UN MESAJI...:

“Dört yıl önce bugün şanlı Türk Ordumuzun içerisine sinsice sızmış hainler tarafından yapılan darbe teşebbüsü 251 vatan evladının şehadeti ile neticelendi. Şühedanın gayreti ve Allahın takdiri ile ülkemiz uçuruma sürüklenmedi.

Bu vesileyle vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehidlerimize ve gazilerimize minnetlerimi arz ederim.

Rabbim böyle bir menfur saldırıyı bir daha yaşatmasın, vatanımızın ve milletimizin birliğini daim kılsın.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz kutlu olsun.”

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR’IN MESAJI…:

“Hain Darbeyi Unutmayalım, Unutturmayalım”

15 Temmuz Darbe Kalkışması sırasında ve sonrasında çekilen tarihi resim ve fotoğrafların yer aldığı serginin açılışına katılan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Ülkemizin birliğine, kardeşliğine, bağımsızlığına ve kalkınmasına kastedilen bu hain darbe girişimini hiçbir zaman unutmamamız ve unutturmamamız lazım.” diye konuştu.

“15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK ADINA FAYDALI BİR SANATSAL ETKİNLİK”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle açılan fotoğraf sergisini gezerek, her biri fedakarlığı, özveriyi, vatan ve bayrak aşkını anlatan eserleri inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 15 Temmuz’u unutmamak ve farklı yönleriyle görebilmek adına güzel bir fotoğraf sergisinin açıldığını ifade etti.

“AZİZİ MİLLETİMİZİN FEDAKÂRLIĞI VE VATAN SEVDASI TAKDİR ŞAYANDIR”

Konuşmasında hain darbe kalkışmasının asla unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğinin altını çizen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Aradan dört yıl geçmesine rağmen 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının hafızalardaki yerini sağlamlaştırmak, unutmamak ve unutturmamak ayrıca gelecek kuşaklara taşınmasını sağlayacak faydalı bir sanatsal etkinliğe katıldık. O gece ve sonrasındaki gecelerde vatan savunması için uyumadan, dinlenmeden ellerindeki Türk Bayraklarıyla nöbet tutan vatandaşlarımızdan, şehadet şerbeti içen şehitlerimiz ve çıkan çatışmalarda yaralanan gazilerimizin yer aldığı birbirinden değerli eserleri halkımızla buluşturanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Fotoğraf sergisi bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Çünkü sayfalarca yazıyla anlatılmak istenilenler, fotoğraf sayesinde bir karede anlatılıyor. Milletimize devletimize sonuna kadar sahip çıkmamız lazım, çünkü burası bizim topraklarımız ve vatanımızdır. İnadına kardeşlik,inadına birbirimize kenetlenmemiz lazım. O günkü darbe girişimi ile içimizdeki hainler, ülkemize, bayrağımıza ve milletimize kastettiler. Bu millet aynı Çanakkale Savaşı'nda olduğu gibi vatanına, bayrağına, demokrasisine ve kendisine sahip çıktı. Bizlerin o geceyi, yapılan hainliği ve milletimizin yazdığı destanı her zaman hatırlamamız lazım. Rabbim birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz daim eylesin. Asla unutulmayacak olan o gecenin hafızalarda sürekli taze kalmasını sağlamak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. “ diye konuştu.

BATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜDER’İN MESAJI…:

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin 4. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, “Tarihi nice kahramanlıklar ve destanlarla dolu olan büyük Türk Milleti, 4 yıl önce bugün genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle destanlarına bir yenisini daha yazdı” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Güder, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain kalkışmanın 4’üncü yıl dönümü için yayımladığı mesajında, hain kalkışmanın hafızalarda yüzyıllara yayılacak derin etkiler bıraktığı gibi, ülkemizin parlak geleceği için milli birlik ve beraberliğimizi sonsuza dek pekiştirecek bir destanı da içinde sakladığını ifade etti.

BAŞKAN GÜDER: “15 TEMMUZ DESTANI HEPİMİZİNDİR”

‘15 Temmuz destanı hepimizindir’ diyen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimize, birlik ve beraberliğimize kasteden terör örgütü FETÖ’nün hain darbe girişiminin dördüncü yılındayız. Bundan 4 yıl önce ülkemiz şanlı kudretinin bir örneğini daha göstermiş ve ülkemiz üzerinde hain planlar kuran terör örgütünün planlarını bozguna uğratmıştır. O gece Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile sokaklara çıkan her vatandaşımız, vatanı için hainlere yanıt veren her vatandaşımız unutulmamalıdır ki Çanakkale ecdadının torunlarıdır. Tarihi nice zafer ve destanlarla dolu yüce milletimiz bir kez daha ecdadına ve tarihine yakışır şekilde 15 Temmuz gecesi darbeye kalkışan hainlere destansı bir şekilde gereken dersi vermiştir. 249 insanımız gözünü kırpmadan şehadete koşmuş, al bayrağın kalbindeki yıldız olmuştur. Binlerce vatandaşımız yaralanmış, gazilik payesi kazanmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, şehitler köprüsü, meydanlar, caddeler, sokaklar Üniformamızı gasp etmiş düşmanlar tarafından vicdansızca bombalanmıştır. Dünya tarihinde ilk defa bir parlamento, savaş uçaklarının hedefi olmuştur. O gece, milletin cesaretini kırmak için yaptıkları her saldırıyla cesaretimiz daha da artmış, tarihimizin en görkemli destanlarından biri yaşanarak yazılmıştır. Tarih, iman ve bayrağı için tankın önüne çıkma kudretini gösterenlerin kahramanlığını asla unutmayacaktır. 15 Temmuz Destanı hepimizindir. Darbeye direnerek, bu uğurda Hakk’ın rahmetine kavuşan 249 şehidimiz ile 2 bin 193 gazimizin omuzlarında yükselen Aziz vatanımızı gerek içte gerekse dışta tüm şer odaklarına karşı kanımızın son damlasına kadar korumaya söz verdik. Türkiye’nin önüne set çekmek isteyenler Allah’ın izniyle bu imkâna bir daha asla kavuşamayacaktır. Yüce Allah’tan böyle hain bir girişimin bir daha tekrarlanmamasını ümit ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününü kutluyor, demokrasi için can vermiş tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor; kahraman gazilerimize, uzun ömürler diliyorum” dedi.

AK PARTİ İL BAŞKANI İHSAN KOCA’NIN MESAJI…:

“AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca'nın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı.

Tarih yapan ve tarih yazan büyük milletlerin büyük davaları ve insanüstü mücahedeleri vardır. Bu dava ve mücahedeleri, uğrunda ağır bedeller ödense de bütün dünyanın gıpta ile baktığı, tepeden tırnağa erdemle, cesaretle ve fedakarlıkla doludur.

Aynı zamanda görkemlidir de. Görkemini, dayandığı imani köklerden ve ortaya koyduğu olağanüstü insani cehdlerden alır.

İnsanlığın yegâne kurtuluşu olan ve insanlık tarihine nice medeniyetler armağan eden İslam medeniyetinin, tarih boyunca en önemli aktörü olagelmiş aziz milletimiz, her devirde insanlığın umudu olmuştur.

Gizli güçlerin parçaladığı, yağmaladığı, derin acılar içinde bıraktığı İslam dünyasının onurlu ve gür sesi olmaya çalışan aziz milletimizin sesini kısmak, mazlumların bu umut ışığını söndürmek için var güçleriyle uğraşan müstekbirler, çağımızın terör örgütü ile birlikte, 15 Temmuz 2016 gecesi bir kez daha karşımıza çıktılar.

Bu hain darbe ve işgal gecesinde, Anadolu insanı melekleri imrendiren bir kıyam ile sabaha kadar canla başla mücadele ederken, dünyanın tüm mazlum milletlerinin yüreği bu necip millet ile atmış; gözyaşı ile yoğrulmuş dualar, vatanın her bir mabedinden yükselen sâlâlar mazlum milletimizi sarıp sarmalamıştır.

Aziz milletimizin her bir ferdi, 15 Temmuz'da 249 şehidimizin şahsında, kâfirlerin, zalimlerin ve hainlerin hanelerine düşen birer ateş, çağlara ve nesillere yol gösteren birer meşale, hiçbir hainin bir daha cesaret edemeyeceği bir kahramanlık destanı olmuştur.

Malatya’nın şehit evlatları, hemşehrilerimiz; Ahmet KOCABAY, Engin TİLBEÇ, Fuat BOZKURT, Ramazan SARIKAYA, Türkan TÜRKMEN TEKİN ve Zekeriya BİTMEZ çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız kahramanlık destanının yiğitleri oldular.

15 Temmuz darbe gecesinin 4. Yıl dönümünde, dünyanın tüm mazlumlarına umut, tüm mahrumlarına şefkat eli, tüm ezilmişlerine dert ortağı ve çare olmaya niyetli ve kararlı olan bu aziz milleti yok etmek ve bu vatanı bölüp parçalamak isteyen dâhili ve harici düşmanlara ve hainlere karşı, bütün kararlılığımızla ilan etmek istiyoruz ki; ne yaparsanız yapın asla başaramayacaksınız.

Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye asla diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka asla boyunduruk vuramayacaksınız.

Bu kararlılıkla bir kez daha milletimizin şeref ve istiklali için cennete kanatlanan 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yâd ediyorum.

Bu şanlı direniş sürecinde gazilik mertebesine erişen kahramanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.

15 Temmuz 2016 gecesi destan yazan şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şifa diliyor, 15 Temmuz Destanının yıldönümünde vatanımıza, milletimize, devletimize, dinimize kast eden hain terör örgütü ve işbirlikçilerini UNUTMADIĞIMIZI, UNUTMAYACAĞIMIZI ve UNUTTURMAYACAĞIMIZI kararlılıkla belirtmek istiyorum.”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ BÜLENT TÜFENKCİ’NİN MESAJI…:

“15 Temmuz 2016 gecesi milletimiz vatan toprağının her köşesinde destan yazmış, ihanet şebekesinin hain planlarını altüst etmiştir. O gece Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün liderliği ve çağrısıyla meydanlara inen, ezanların ve selaların eşliğinde yüreklerini uçakların, tankların ve mermilerin önüne koyan milletimiz, gösterdiği topyekun direnişle demokrasisine ve devletinin bekasına sahip çıkmıştır.

Aziz milletimizin direnişiyle minarelerden yankılanan ezan ve sala sesleri bomba yağdıran F-16 ve helikopterlerin sesini susturmuştur. O karanlık gecede ülkemizin demokrasisine ve ekonomisine vurulmak istenen darbe, milletimizin şaşmaz irfanıyla bir kez daha başarısızlığa uğramıştır. Şerefli milletimizi sindirmeyi, itibarını zedelemeyi hedefleyenler, ülkemizin ilerleyişini durdurmak isteyenler geçmişte olduğu gibi hüsrana uğramaya mahkumdur. Ülkemiz birlik ve beraberlik içinde her türlü tehdit ve saldırının üstesinden daima gelmiştir ve gelecektir.

Darbecilerin hedeflerine ulaşmalarını engellemek için kendilerini tankların önüne siper ederek yaralanan, şehit olan, karanlığı aydınlığa çeviren her bir vatandaşımıza minnettarlığımızı ifade edemeyiz. Bizlere düşen o geceyi unutmamak ve unutturmamaktır. O gece meydanlara inerek istiklali, istikbali ve demokrasi uğruna şehit olan güvenlik güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, canı pahasına darbecilerin karşısında duran tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tebrik ediyorum.”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ÖZNUR ÇALIK’IN MESAJI…:

“15 Temmuz kurtuluş ve yeniden kuruluş sürecidir ve bütün dünyaya örnek bir demokrasi zaferidir. 15 Temmuz, sadece Türk Milleti için değil bütün dünya mazlumları için “Dünya beşten büyüktür” haykırışı ile artık sessiz kalınmayacağının bir göstergesidir.

Devletin bekası, milletin hürriyet aşkı, ay yıldızlı bayrağın şanla şerefle dalgalanmaya devam etmesi için 15 Temmuz’da milletçe acıyı bal eyledik.

Milletimizin şanlı direnişinin yıldönümünde, hain darbe girişiminin faili olan ihanet çetesini bir kez daha lanetliyoruz.

15 Temmuz gecesi başlayan darbecilere karşı demokrasi nöbeti, günler boyunca tüm yurtta cansiperane bir mücadele ruhuyla tarihe geçti. Milyonların gece-gündüz sokakları terk etmeyerek tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajları verdiği günler tarihe kazındı.

Hainlere inat yaşamayı ve yaşatmayı görev saydığımız için 15 Temmuz’un daha iyi anlaşılması, özgürlük ışığımızın ebediyen sönmemesi için yardan ve serden geçerek daha fazla çalışıp şehitlerimizin akıttığı kanın binlerce misli kadar ter dökmeye, Allah bir daha göstermesin ancak olursa da binlerce misli kadar kanımızı dökmeye kararlıyız.

Kurulan tuzaklara, kumpaslara ve kullanılan taşeronlara rağmen katliam, şiddet, terör ve karalama kampanyalarına karşın diyoruz ki; “Yel kayadan Ne Koparır”… Türkiye büyük bir ülkedir. Birçok medeniyet kurmuş, farklılıkları, çoğulculuğu, zenginlik saymış bir barış coğrafyasıdır.

Bosna Hersek’in merhum Bilge Kralı Aliya İzzetbogoviç diyor ki “ve her şeyi bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliğidir.” 15 Temmuz’da çok ağır bedeller ödendi, büyük acılar yaşandı.

Bu millet, Türkiye’yi yok etmek isteyen mihraklara; asla unutamayacakları bir ders verdi. Biz 15 Temmuz’da hiçbir ayrımızın gayrımızın olmadığı gerçeğini tüm dünyaya tek ses olarak haykırmış olduk. 15 Temmuz’da tüm renkleriyle kenetlendi, vatanına sahip çıktı, bundan sonrada sahip çıkacak. Bir olduk, iri olduk, diri olduk. Hep birlikte Türkiye olduk.

En değerli varlıkları olan canlarını ortaya koyarak bu hayâsızca akını durduran kahramanlarla ilgili konuşurken kalemimizin yetersizliğinden endişe etmekteyiz. Allah’ın ayetleri ve Resul’ünün şehadetle ilgili hadisleri ortadadır. Bu büyük müjdeye mazhar olan kahramanlarımız için hangi söz kâfi gelir, hangi kalem ve kelâm onları hakkıyla anlatabilir ki...

15 Temmuz darbe girişiminde inanç, dirayet ve cesaretle milletimizi meydanlara davet ederek ülkemize liderlik yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a; vatanına, bayrağına, ezanına sahip çıkan, o gün meydanlara akın eden kahraman milletimize ve güvenlik güçlerimize minnettarlığımızı yineliyoruz.

15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazan kahraman şehitlerimizi rahmetle, canını hiç tereddüt etmeden ortaya koyan gazilerimizi minnetle anıyoruz.

Cenab-ı Allah bize bir daha o karanlık günleri göstermesin.” 

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ AHMET ÇAKIR’IN MESAJI…:

 “15 Temmuz; devlet içine sızmış, ülkeyi parçalamak ve milli iradeyi yok etmek isteyen hainlere karşı, milletin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış tarihe altın harflerle yazılmış şanlı bir demokrasi zaferidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde, ellerinde bayraklarıyla meydanlara, hava limanlarına koşan aziz milletimiz, vatanına, bayrağına ve demokrasisine olan bağlılığını bir kez daha göstermiştir.

Bugüne kadar kardeşliğini, vatanını, cumhuriyetini, demokrasisini, milli ve manevi değerlerini hedef alan saldırılara canı pahasına karşı koyan Milletimizin duruşu her zaman nettir. Hiç şüphesiz o gece hainlere karşı vatanımızı, demokrasimizi savunurken can veren şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini almışlardır; gönlümüzün, başımızın tacı olmuşlardır. Bizlerde her yıl “15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Günü'nde” cennetmekân şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizi özlemle yâd ederek onların öncülüğünde yazılan bu destanı asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; 15 Temmuz gecesi sabaha kadar aziz vatandaşımızdan, Türk Silahlı Kuvvetlerimizden ve Emniyet Teşkilatımızdan şehitlik ve gazilik şerefine nail olan kahramanlarımızı sonsuz rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hemşerilerimin ve aziz milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımla.”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HAKAN KAHTALI’NIN MESAJI…:

“AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda 15 Temmuz gecesi darbelerin ezanı değil, ezanların darbeyi susturduğunu belirterek, "Ayakta ölmeyi, dizüstü yaşamaya tercih eden kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz" dedi.

O karanlık gecede millete silah doğrultmaktan çekinmeyen Fetullahçı Terör Örgütü’ne en iyi cevabı yine milletin verdiğini dile getiren Kahtalı, 15 Temmuz’da Türk tarihinin en alçak darbe girişiminin yaşandığını anımsattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, göğsü iman dolu milyonlarca insanın sokağa indiğini ve bayrağına sahip çıktığını hatırlatan Kahtalı, “Mehmet Akif Ersoy, ’Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor’ diyor ya o karanlık gecede de hilaline sahip çıkan binlerce güneş, üniformalı hainlere en büyük tokadı vurmuştur" ifadelerine yer verdi.

Milletimizin yeniden bir destan yazdığı 15 Temmuz’da 7’den 70’e herkesin vatanını ve bayrağını korumak için FETÖ’cü darbecilerle ölümüne mücadele ettiğini belirten Kahtalı, “O gece bu toprakların 251 kahraman evladı, ayakta ölmeyi dizüstü yaşamaya tercih ederek bu yolda şehadet şerbetini içti” ifadelerini kullandı. Yapılan kanlı darbe girişiminin Türkiye’ye ve millete yapılmış en büyük ihanet olduğunu da dile getiren Kahtalı, mesajında, "O gece sokaklara dökülen milyonlarca insanımız üzerlerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış ve meydanları darbeci eli kanlı teröristlere bırakmamıştır. Ülkemiz tarihinde ilk defa, bu çapta bir silahlı darbe teşebbüsü, bizzat milletimiz tarafından engellenmiştir. 15 Temmuz, tüm dünyaya millet olma dersini verdiğimiz bir zaferdir. Türkiye, hukuk devletine olan bağlılığın, sadece yazıda, sadece sözde kalmayan, gerektiğinde vatandaşlarının canı pahasına bu değerlerin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Bu Milletin yaşama özgürlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti‘nin içte ve dışta bağımsızlığına, ülkemizin huzur ve refahına göz diken hain çetelerin bir Temmuz gecesinde yapmaya çalıştığı kalkışmayı, sokaklara dökülen genç yaşlı, kadın erkek, milyonların bastırdığı bir destandır 15 Temmuz. Çanakkale‘deki o asil ruhu, 15 Temmuz’da Türkiye’nin dört köşesinde yeniden gösterdik. Herkes gördü ki, Bu millet asil kanlarıyla suladığı bu vatan toprağının bir karışını bile hainlere teslim etmez. Kendisini bu ülkenin bir evladı olarak hisseden herkes, bu darbe girişiminin karşısında yer almıştır. 15 Temmuz darbe girişimi, milletin darbe heveslilerine verdiği bir büyük ders olarak, bu milletin şanlı tarihindeki yerini alacak ve hiçbir zaman hatırımızdan çıkmayacaktır. Bayrağına, devletine, kutsal değerlerine sahip çıkan bir milletin ferdi olduğumuzdan dolayı gurur duyuyoruz. Bir daha 15 Temmuz gibi bir gecenin yaşanmaması adına elimizden gelen her şeyi yapacağımızın bilinmesini isteriz. Milletin iradesinin üstünde hiçbir beşeri iradeyi tanımıyoruz. Milletimizin ve Devletimizin bekası; bizim için her şeyin önündedir. Şehitlerimiz en değerli varlıklarını gözlerini kırpmadan, ülkemizin ve milletimizin geleceği için feda etmişlerse bize düşen görev; onların davasına sahip çıkmak, gelecek nesillere aktarmaktır. 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız. 15 Temmuz hain darbe girişimini, Fetullahçı Terör Örgütünü ve tüm destekçilerini bir kez daha en şiddetli bir biçimde lanetliyoruz. Destan yazan aziz milletimizi bir kez daha kutluyoruz. Vatanımız için canını feda eden tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Gazilerimize uzun ömürler diliyoruz" denildi.”

MHP MİLLETVEKİLİ MESUT SAMANLI’NIN MESAJI…:

“Milletimiz asırlarca pek çok keskin dönemeçten geçmiş, pek çok ağır imtihanı alnının akıyla atlatmıştır. Bu tarihi vakalarda; millet adına hüküm süren, söz söyleyen kişilerin dirayetli durmaları Türk milletinin de kaderini değiştirmiştir. Kürşad İhtilali; “Çin’e karşı 40 kişiyle de olsa direnelim” diyen cesarete nasıl bağlıysa; 15 Temmuz gecesi gerçekleşen karanlık işgal girişiminin akamete uğraması da MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin duruşuyla alakalıdır.

Bu toprakların gördüğü en alçakça işgal girişimi, 15 Temmuz gecesi yaşandı. O gece; sokaklara inerek kendi halkına namlu doğrultanların, ellerinde Türk devletinin silahları, üzerlerinde Türk ordusunun üniformaları vardı. Bu milletin iradesine, meclisine, evlatlarına 1000 yıl biriktirdikleri kinle birlikte kurşun yağdıranlar; karşılarında yıkılmayacak, aşılmayacak, devrilmeyecek bir duvar gördüler. Bu duvar; Türk milletinin inancıydı. Bu güneşi hiç doğmayacak gibi karanlık ve umutsuz görünen gecede dahi milletimize inanç ve heyecan aşılayan şeylerin başında; şüphesiz Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin başından itibaren gösterdiği tavır gelmektedir.

O kanlı 15 Temmuz gecesinin ertesinde Yenikapı Mitingi’yle taçlanan milli direniş ve diriliş ruhu; Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin kelimeleriyle, tarihin şeref levhaları arasında yerini almıştır. 15 Temmuz gecesi Türk milletini ayağa kaldıran ruh; Sarıkamış, Çanakkale’de cepheye koşturan ruhtan ayrı değildir. Onlar sayesinde, Türk milletinin birlik olduğunda nelere kadir olduğu yedi düvel tarafından yeniden görülmüştür.

Milliyetçi Hareket Parti’mizin Sayın Genel Başkanı Bahçeli; 15 Temmuz gecesi, en başından beri yabancı istihbarat örgütlerinin ileri karakolu olan FETÖ’ye karşı göğüs germiş ve inisiyatifini milli iradenin tecelligâhı seçilmiş meclisten yana kullanmıştır.

Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin tavrı sayesinde; MHP ve ülkücü hareketin, devlet mekanizmasının sigortası, milletin hakiki fedaileri olduğu tekrar anlaşılmıştır. 15 Temmuz hain saldırı sonrası Türk milletinin iç dinamikleri harekete geçerek düşman karşısında yek vücut olmuş Ve Cumhur ittifakı kurulmuştur. Cumhur ittifakını atamete uğratmaya çalışanlar şunu asla unutmamalıdırlarki Cumhur ittifakı her geçen gün güçlenerek varlığını devam ettirmektedir. Ve bundan sonrada kararlı bir şekilde sürecektir.

Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ve onunla birlikte yol yürümekten şeref duyan ülkücüler; her zaman liderlerinin emrinde hak yolda hak İçin milli birlik ve beka için kanlarının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceklerdir.”

MHP ÖNCEKİ İL BAŞKANI R. BÜLENT AVŞAR’IN MESAJI…:

MHP Önceki Malatya İl Başkanı R.Bülent Avşar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 4.yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Milli iradenin önemine vurgu yapan Avşar, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’nin birlik ve beraberliğini hedef alan hain darbe girişiminin 4.yıl dönümünün geldiğini anımsatarak bir millet olarak vatana ve bayrağa sahip çıkmanın gurur ve mutluluğunun yaşandığını belirtti.

Vatan, millet, istiklal ve istikbal tehlikeye düştüğünde birlik ve beraberliği sağlayarak nasıl tek bir yürek olunabileceğinin bir kez daha tüm dünyaya gösterildiğini kaydeden Avşar, şanlı tarihimiz boyunca nice ihanet ve badireye göğüs germiş olan milletimizin, 15 Temmuz 2016 gecesi bir kez daha kendisinden bekleneni hakkıyla yerine getirmiş, vatan, millet, namus uğruna canını ve kanını vermekte asla tereddüte düşmediğini belirterek, Günler ve geceler boyunca tuttukları demokrasi nöbetleri ile de vatansever milletimiz ve kamu görevlileri bu aziz vatanın sahipsiz olmadığını tüm dünyaya emsali görülmemiş bir biçimde bir kez daha haykırmıştır dedi.

“15 Temmuz 2016. Demokrasimize kara bir leke olarak geçmiştir. Peki neydi bu ihanet kalkışmanın sebebi neydi. Bütün Dünya’da zulme uğramış İslam dininin ve Müslümanların tek kalesi olan Cennet vatan güzel ülkemiz Türkiye’mizi bölmek ve parçalamaktı. Bunlara teessür eden şimdiye kadar söylenmedi ama , Yahudiler ve Hristiyanlardır. Bunların elinde kukla olmuş onların ajanı kendini bu aziz millete Müslüman din alimi kisve tinde gösteren kansız , melanet ve iblisin yeryüzündeki garnizonu fetö ve onun kansız şahsiyetten yoksun adamlarıydı.

Biz Bu Milleti Karşılıksız olarak sevdik. Önce Ülkem dedik her zaman sonrada milletim dedik. Kumpas kurdular , kursunlar. Alayı birden üzerimize geliyorlardı. Varsın olsun. Yeter ki bizler saflarımızı sık tutalım. Birliğimizi beraberliğimizi muhafaza edelim. Öleceksek te adam gibi kahraman gibi ama tam bağımsız bir şekilde ölelim. Devlet Beyin kendisine yapılan eleştirilere cevaben; siyaset dediler, koltuk dediler, makam dediler, Bilge liderim ne dedi; Akıbet dedi, vatan dedi önce milletin gönlü dedi. Menfaat dediler , korku dediler ölüm dediler. Bilge liderim , önce şehadet sonra cesaret dedi. Kanlarının son damlasına kadar mücadele ederek destan yazan aziz şehitlerimize cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. O zulmet gecede fedakârca kahramanca karşısına dikilen gazilerimize

de Büyük Türk Milletine şükran ve saygılarımı sunuyorum. Bütün vatan hainleri şunu bilsin ki Alemde şer bitmez, Allah rızasında yapılan bizim davamız bu kutsal ova dada ülkücü nefer bitmez.”

Ne Mutlu Türküm diyene.”

MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. AYSUN BAY KARABULUT’UN MESAJI…:

Rektör Karabulut’tan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, “İhanetleri unutmayalım, ihanetleri unutturmayalım, çünkü unutulan ihanetler her zaman tekrarlanır.” dedi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayınladığı mesajı şu şekilde:

“FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimi, tarihimizin en kanlı ve en alçak kalkışması olup, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sağduyusu ve milletimizin fedakarlığı, cesareti ve mücadelesi sonucunda amacına ulaşılamadan engellenmiş ve şanlı tarihimize yeni bir zafer daha kazandırılmıştır.

15 Temmuz gecesi, Türkiye’de tüm farklılıkların bir kenara bırakıldığı, vatan, bayrak ve ezan için çokluk içinde birlik olunduğu gündür.

15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde halkın destansı direnişi ile hem içteki hainlerin, hem de dışarıdaki işbirlikçilerin, vesayet odaklarının hain planları bozulmuş, Türkiye’yi bölmek ve parçalamak isteyenler Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde olduğu gibi 100 yıl sonra da yine hedeflerine ulaşamamışlardır. Bu kapsam da 15 Temmuz 2016 FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişimi tarihimizin en büyük ihanetlerinden birisi ve Türkiye Cumhuriyeti için en önemli bir dönüm noktasıdır.

Uluslararası ölçekte bir terör örgütü olan FETÖ/PDY sadece Türkiye’yi işgal etmeyi planlamıyordu, Irak ve Suriye’de yeni terör devletlerinin de önünü açacaktı, Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin tüm hakları bir kalemde silinecekti. Son yıllarda vesayet odaklarıyla ciddi bir iktidar mücadelesi yaşanan ülkemiz de 15 Temmuz’da kazanılan zaferle çok önemli bir mesafeler alınmış, sadece ülkemiz için değil, bölgemiz içinde ortaya konan oyunlar tek tek bozulmuştur.

İhanet şebekesi FETÖ/PDY terör örgütü her aşamada ve her zeminde dini duyguları suistimal ederek, son yüzyıllarda İslam’a, ülkemize ve milletimize en büyük zararı vermiştir.

İhanetleri unutmayalım, ihanetleri unutturmayalım, çünkü unutulan ihanetler her zaman tekrarlanır.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak, ülkemizin ve milletimizin birliğine ve dirliğine yönelik her türlü terör, oluşum ve vesayet odaklarının karşısındayız. Bu konuda Malatya Turgut Özal Üniversitesi üzerine düşen akademik ve bilimsel görevleri milli bir sorumluluk olarak kabul etmektedir.   

2 Temmuz 2016 tarihinde, hain darbe girişiminden 13 gün önce rektör adayı olarak kamuoyuna açıklamış olduğum şu ifadelerimi bir kez daha tekrarlıyorum; ‘Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasına  ne PKK, ne DHKP-C, ne DEAŞ ne de Paralel yapı FETÖ engel olamayacaktır. Hiç bir güç, vatanımızın huzurunu ve istikrarını bozamayacak, milletimizin birlik ve beraberliğini de koparamayacak.’

Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, özlemle ve şükranla yad ediyor, gazilerimize Allah'tan sağlıklı, hayırlı uzun ömürler diliyorum.”

ESOB BAŞKANI ŞEVKET KESKİN’İN MESAJI…:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için yayınladığı mesajında “Bu topraklar FETÖ ve FETÖ kırıntılarından daha alçak haini görmedi. Dün olduğu gibi bugün ve yarında devletimizin ve devlet başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız” dedi.

Keskin yaptığı açıklamada, “15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanımızı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tanka, tüfeğe, uçağa göğüs vererek, dünyaya meydan okuduğumuz tarihi bir gündür. Cumhurbaşkanının bir sözü ile ölümüne meydanlara inerek ülkesine, bayrağına, ezanına, demokrasisine sahip çıkabilecek böyle ikinci bir millet dünya üzerinde yokturdur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tek bir çağrısı ile sokağa dökülen halkımızın gücü, uçakların, tankların, kurşunların önünde göğsünü siper etmiştir. Milletimiz vatanını işgal ettirmedi, bayrağını indirmedi, ezanını susturmadı. 15 Temmuz’da bir destan yazıldı” dedi.

Keskin şunları kaydetti; “Bu topraklar her çeşit haini, düşmanı, alçağı gördü, ama FETÖ ve FETÖ kırıntılarından daha alçak olanı görmedi. Kendi milletinin silahını milletine doğrultanların şeref ve haysiyetleri yokturdur. Dün olduğu gibi bugün ve yarında devletimizin ve devlet başkanımız, başustamız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız. FETÖ kırıntıları ile daha etkili mücadele bekliyoruz, bunu istiyoruz. FETÖ ile mücadele edemeyenlere devletin makamlarını teslim etmeyin. FETÖ kırıntılarına göz yumanların 15 Temmuz gecesi milletine silah sıkan hainlerden farkı yokturdur. Yeni FETÖ yapılanmalarına müsaade etmeyin. Bu vesileyle 15 Temmuz Şehitlerimiz ile birlikte tüm şehitlerimize rahmet diliyor, şükranla ve minnetle anıyoruz. 15 Temmuz gazilerimiz ile terörle mücadelede gazi olan tüm kahramanlarımıza sağlık ve şifa diliyorum”

MTSO BAŞKANI OĞUZHAN ATA SADIKOĞLU'NUN MESAJI...:

Malatya'da halk nöbet için meydanlara bayraklarla yürüdü… | Malatya Muhabir

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

DESTAN YÜREKLE YAZILDI

Başkan Sadıkoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasiye karşı bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. O gece gösterdi ki ülkemizin geldiği noktada esaret altına alınması söz konusu değildir. Bundan sonra insanların hürriyetine kast etmek kolay olmayacaktır. Türk milleti yeri geldiğinde esaret altına alınmaktansa ölmeyi, vatanı için şehit olmayı tercih eder. Bunun en bariz örneği 15 Temmuz’da yaşanmıştır. Bugüne kadar yürekleri ile destan yazan milletimiz 15 Temmuz gecesi de canına, malına ve vatanına kasteden hain ve alçakça saldırıya karşı yüreğini ortaya koyarak darbe girişimini geri püskürtmüş, destanın yürekle yazıldığını göstermişti.”

“DEMOKRASİ MÜCADELESİ GERİ GİTMEYECEKTİR”

Demokrasiyle birlikte ülke ekonomisinin de önünün açık olduğunu vurgulayan Başkan Sadıkoğlu, “Ülkemiz geçmişinde yaşanan birçok darbeler ve darbe girişimleri dolayısıyla bugün geldiği noktaya geç ulaşmıştır. Artık darbeler ülkesi konumundan sıyrılan ülkemizde demokrasi mücadelemiz kararlılığımız ve azmimizle devam edecektir. Demokrasiyle birlikte ülkemizin ekonomisinin, üretiminin ve ihracatının önü açık olacaktır. İş dünyası olarak bizler, ülkemiz ve milletimiz için büyük bir azimle ve heyecanla çalışıyor, hedeflerimizi gerçekleştirmek adına mücadele ediyoruz. Üretiyoruz, ihracat gerçekleştiriyoruz, istihdama katkıda bulunuyoruz” dedi.

“DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ”

Başkan Sadıkoğlu, mesajını şu ifadelerle tamamladı; “15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yılında bir kez daha demokrasimize ve vatanımıza sahip çıkan yüce milletimize teşekkür ederim. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle o kara gecede vatanı uğruna

şehit düşen 251 vatandaşımızı rahmetle anıyor, gazilerimizi de minnetle yad ediyorum”

MHP BATTALGAZİ İLÇE BAŞKANI İLHAN İLHAN’IN MESAJI…:

İki Meydandan Birine 'Millet Meydanı' İsmi Verilecek - Malatya Haber

“Yüce Türk milleti tarih boyunca buhranlı dönemler yaşamıştır ancak bu güçlükleri büyük feraseti sayesinde yenmesini bilmiştir. Yakın tarihimizde Özellikle, 15 Temmuz hain ve alçak darbe teşebbüsü hafızalarımızda hala yeni gibidir. Türk Silahlı kuvvetlerimizin içine sızmış kripto klikler ve benzeri unsurlar devletimizin kritik mahfillerine sızarak tarihin en büyük ihanet teşebbüsünde bulunmuştur. Bu hain girişim Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli Bey’in sarsılmaz iradesi ve hükümetimizin yanında sağlam duruşu sayesinde darbe girişimi tarihin çöplüğüne atılmıştır. Yüce Türk milletinin Devletine sahip çıkması ilk andan itibaren sokaklara inmesi ve direnişi hainlerin emellerini engellemiştir.

Küresel işbirlikçilerin taşeronu FETÖ terör örgütü amaçlarına ulaşamamış bu durumu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli şöyle özetlemiştir: “12 Eylül’de bizim çocuklar kazandı diyen ABD’nin çok şükür 15 Temmuz’da gayrimeşru çocukları kaybetti.”

Hain darbe girişimi ülkemizde yeni bir dönem başlatmış ve bu dönem Yeni Kapı ruhu İle yerli ve Milli olan Cumhur İttifakını doğurmuştur. Her geçen gün Cumhur ittifakı güçlenerek Türklüğün geleceğinin yüksek medeniyet ufkunu aydınlatmaktadır.

Liderimizin izinde, milli ruhumuz Ve hassasiyetimizle yüce Türk Milletine karşı yapılacak her türlü hain alçak saldırıları Ergenekon ateşinde dövülmüş çelik göğsümüzde parçalayacak şuur ve güçteyiz.”

Malatya'da halk darbeye karşı dimdik ayakta...Bu Millet kutlu Millet...

DES MALATYA İL BAŞKANI VEYSEL FIRAT’IN MESAJI…:

“Evvela 15 Temmuz 2016 Gecesi kendilerini öne atarak canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet ve Peygamberimize komşu olmalarını diliyorum. O gece sokakları doldurarak din, devlet, vatan ve millet düşmanlarına manevra alanı bırakmayıp vatanı işgal girişimine engel olan zeki, ileri görüşlü, akıllı, vatansever ve seçkin milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.

15 Temmuz Ülkeyi İşgal ve Darbe girişimi kısa sürdüğü için hafızalarımızdan çabuk silindi ve ciddiyeti bazı güruhlar tarafından tam olarak algılanmadı. Bu darbenin bastırılması saatleri değil de günleri alsaydı yüz binlerce can kaybı, milyarlarca lira, milyonlarca kapanmayacak yara, yıllarca sürecek toplumsal travma ve burada saymakla bitiremeyeceğimiz nice kayıplarımız olacaktı. Şükürler olsun ki Halkımızın zekâsı ve cesareti, yöneticilerimizin basiret-cesaret ve kararlılığı, ordumuzun içindeki vatansever askerlerimizin varlığı sayesinde bu çapulcu sürürsü bertaraf edilmiş devlet ve millet olarak ucuz atlattık.

Ancak toplumda 15 Temmuz’un önem algısı doğru ve tam olarak yerleşmemiştir. Sıradan bir olaymış gibi değerlendiriliyor oysa ki Tarihimizin belki de en önemli olayları arasında yer almaktadır.

Bir grup bu olaya, ‘’ Çıkarları çatıştı birbirine düştüler, bırakalım birbirini yesinler.’’ mantığıyla bakıyor. Oysa ki bu çatışma seçilmişlerin elinden devletin yönetimini devralma çatışmasıydı. Başarılı olsalardı, iktidarda Fetöş olacak ve seçim yapmadan kral gibi ölene dek ülkeyi yönetecekti. O öldükten sonra da yeni bir badem bıyıklı yönetmeye devam edecekti. Halk başına takke takıp badem bıyıklarıyla ‘’Gülen’’ marka giyim, gıda ve sanayi ürünlerini tüketerek kendi ülkesinde parya olarak yaşayacaktı. Şimdi Ak Parti iktidar da seçimle gelir seçimle gider. Bu mu birbirine düşmek. Aradaki farkı idrak etmek gerek.

Bir grup var ki ‘’Bu darbe Ak Parti’ye yapıldı bizi ilgilendirmez.’’ mantığıyla bakıyor. Ama iş böyle değildir. Bu, ne parti meselesi ne de din meselesidir. Bu tamamen bir devleti ele geçirip bir milleti köleleştirme girişiminden başka bir şey değildir. İktidarda ki seçilmiş parti ister oy verdiğim parti olsun ister oy vermediğim parti olsun o milli iradenin tecellisidir. Sahip çıkmalı yanında olmalıyız. Böyle yapmazsak ileri ki zaman da birileri gelir bizim oy verdiğimiz partiye darbe yapar. Demokrasi kültürüne sahip çıkmalıyız.

Bir grup da var ki, bu olayları hükümet kendi açığını kapatmak için tezgâhladı diyor. Yani başkenti hükümet bombalatmış, tankları hükümet kendisine karşı yürütmüş, kendi Cumhurbaşkanına binlerce mermiyi sıktırmış. Ya hükümet zaten her şeye hakim her şey elinde, niye böyle bir tezgah kursun. Zaten bu iddia gülünç ve tam bir FETÖ dilidir.

Bir ülkenin başkentinin, meclisinsin, emniyet genel müdürlüğünün, Özel Hareket Daire Başkanlığını ve Cumhurbaşkanlığının bombalanması unutulacak ve unutturulacak bir şey değildir. Cumhuriyetimize, demokrasimize ve özgürlüğümüze karşı yapılanları unutmayıp unutturmayacağız.

Demokrat Eğitimciler Sendikası her zaman Milli İrade’nin yanında olmuş ve yanında olmaya da devam edecektir. Darbelerin kime yapıldığına değil yapılmış olmasına bakıp karşısında olmalıyız. Bedel ödeyerek kazandığımız Demokrasi kültürünü ve özgürlüklerimiz uğruna daha nice bedeller ödemeye hazırız.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Darbenin, seyrini, değiştiren;, destan, şehir, Malatya’da, halk, ayakta,
Yorumlar
Haber Yazılımı