Haber Detayı
18 Kasım 2016 - Cuma 01:08
 
Dikkat!..Vergi Borçların yapılandırılmasında son gün 25 Kasım 20116
Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz Bazı Alacakların yeniden Yapılandırılmasına İlişkin kanunla ilgili açıklama yaptı. Vergi Dairesi Başkanı Yunus Boyraz, borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların son güne kalmadan Vergi Dairelerine başvurmalarını istedi. Başkan Boyraz, Malatya Olay Gazetesine yaptığı açıklamada şu hususlara dikkat çekti.
Ekonomi Haberi
Dikkat!..Vergi Borçların yapılandırılmasında son gün 25 Kasım 20116

MALATYA VERDİ DAİRESİ BAŞKANI YUNUS BOYRAZ'DAN UYARI...

19 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan ve müracaat müddeti 25 Kasım 2016 tarihinde dolacak olan yapılandırma kanunu vergi borcu olan, hatta vergi borcu olmayan vatandaşlarımıza dahi birçok kolaylık sağlıyor. Kesinleşen alacaklarda gecikme zammı faiz gibi alacaklar ile vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların tamamı kaldırılıyor. Sadece vergi aslına Yİ-ÜFE uygulanarak bulunacak meblağ mükellefin tercihine göre 6, 9, 12 veya 18 taksitte ve taksitler iki ayda bir ödenecek şekilde yapılandırılıyor.

Henüz dava açma süresi geçmemiş kesinleşmemiş alacaklarda ise vergi aslının yarısı kaldırılıyor. Bu vergiye bağlı olarak kesilen cezanın tamamı ile gecikme faizinin tamamının tahsilinden vazgeçiliyor ve kalan miktara Yİ ÜFE uygulanarak taksitlendirilebiliyor. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların ise % 75 i kaldırılıp % 25 alınıyor ve mükellefin tercihine göre taksitlendirilebiliyor. Davası devam eden dosyalarda da davanın bulunduğu aşamaya göre kolaylık sağlanıyor.

İnceleme ve tarhiyat safhasında bulunan alacaklarda da yine ihbarnamenin tebliğinden itibaren otuz gün içerisinde müracaat edilmesi halinde vergi aslının yarısı kaldırılıyor. Bu vergiye bağlı olarak kesilen cezanın tamamı ile gecikme faizinin tamamının tahsilinden vazgeçiliyor ve kalan miktara Yİ ÜFE uygulanarak altı taksite bölünebiliyor. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların ise % 75 i kaldırılıp % 25 alınıyor ve bu da altı taksitte ödenebiliyor.

Kanunun matrah ve vergi artırımında bulunulması hükümlerinden yararlanan mükellefler ise son beş yıllık dönem için vergi incelemesine tabi tutulmuyor. İşletme kayıtlarının düzeltilmesi hükümleri de önemli bir fırsat. Çünkü ilerleyen zamanlarda fiili durum ile kaydi durumun farklı olduğunun vergi incelemesi ile tespit edilmesi halinde çok yüksek meblağlarda vergi ve cezaya muhatap olunması muhtemeldir. Ancak 25 Kasım a kadar kayıtlarını düzelten mükelleflerimiz bu endişelerini de bertaraf etmiş olacaklardır.

Trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, öğrenim kredisi ve daha birçok alanda kolaylıklar sağlayan bu kanundan vergi mükellefi olmayanlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarımızın yararlanmalarını bekliyoruz. Vergi borcu olup olmadığını www.gib.gov.tr. adresi üzerinden veya cep telefonlarına indirebilecekleri GİB Mobil hizmetinden araştırmalarını, 25 kasımdan önce kanundan yararlanmak üzere başvurmalarını önemle hatırlatıyoruz. Başvurular posta yoluyla internet aracılığıyla veya doğrudan vergi dairelerine yapılabilir.

Kanundan yararlanan mükelleflerimizin ise son günü 30 Kasım 2016 olan ilk taksitlerini ve Ocak 2017 de ödenmesi gereken ikinci taksitlerini mutlaka süresinde ödemeleri gerektiğini, aksi halde kanun hükümlerinden yararlanma haklarını kaybedeceklerini önemle hatırlatıyoruz.

Haber:

Ali Aladağ

Fotoğraflar:

Şener Eroğlu

Malatya Olay

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Dikkat!..Vergi, Borçların, yapılandırılmasında, son, gün, 25, Kasım, 20116,
Yorumlar
Haber Yazılımı