Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 01:12
 
Diyanet işleri başkanımıza çağrı..! hac görevini zorlaştıran yaşlı ve hastalar
İsmail Karataş…:Malatya Olay…: Son dakika… Günün Gündemi… Hac gerçek manada her müslümanın gitmek istediği ancak ALLAH'ın bazı Müslümanlara nasip edip yoğun duygular yaşattırdığı, bazılarının ise nasibi de olmayıp o duyguyu yaşayamadığı çok özel bir ibadet.
Kültür Haberi
Diyanet işleri başkanımıza çağrı..! hac görevini zorlaştıran yaşlı ve hastalar

Diyanet işleri başkanımıza çağrı..!

Hac görevini zorlaştıran yaşlı ve hastalar ...                               
Dünya'ya bakıp araştırdığımızda bu isi en iyi yapan 4 ülkeden biri biziz,  bizim Diyanet işleri Bakanlığımız.Bu konuda Hacı ağırlama ve konaklamada bazı ufak tefek aksaklıklar dışında hac organizasyonunda her şey güzel.!  Endonezya, Iran, Malezya’da bu iste hatırı sayılır konumdalar. Hac organizasyonunu basite alıp parayla değil mi demek mantık dışı.! Asıl burayı görüp değerlendirdiğiniz zaman Diyanet isleri Hac ve Umre Genel Müdürlüğünün Hacıların rahatı,  huzuru ve ibadetlerini sorunsuz yapma noktasındaki çabalarını görünce hiçte islerinin kolay olmadığını kavramak zor değil.!Burada onların  gayret ve mücadelelerine şahitlik ediyorsunuz.!


Konumuza gelirsek, toplumda en geçerli kural Herkesin Kurallara uyması ve Kurallara uymak zorunda olmasıdır. Toplumu zora sokmamak için toplum kurallarına uymak zorunda olduğunu herkes bilmelidir. Fakat biz Birey hacıların nefsimizi fazla düşünmesi işi sıkıntıya sokuyor.Bu yazdığımla alakalı lahitliklerimin hepsini yazmaya  kalksam kitap yazılır.Bu bağlamda yanımızda muhakkak Hac farizası için Arabistan’a gelenler vardır bir sorun.! kesin Yaşlı ve Hasta hadisesi ve nefsine hareket eden Haci hadisesi,size bir kaç tane anlatacaklardır. Ben Hac da bunları yaşayacağımı sorsalar inanmaz güler geçerdim.Kendi oğlum gecen sene gitti anlattı ben yok oğlum sabırla bu iş çözülür dediğinde kızmış sen abartma demiştim.! Buradan ondanda özür diliyorum.! 
Şimdi ise tam tersi avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum.! Sağlık problemi olanlar kesinlikle hem kendileri huzur bulamıyor hem de kafile ve gurupların huzuru doğrudan ya da dolaylı olarak onlardan etkileniyor.Dolu ve üzüntü yükü ile duygusal olarak ilk icraatımı ,Yoğun  çalışma  icinde olan Sayın Hac işleri Genel Müdürü  Remzi Bir can beyi aşırı yoğunluğunun içinde rahatsiz edip Hasta ve Yaşlıların tum Kafilenin huzurunu kaçırdığını bu durumdan dolayı çok üzgün olduğumu ilettim. 


Sağ olsun Benimle ilgilenmesi ve konuyu bilmesi beni hayli mutlu etti.Konuyla alakalı yaşadıklarımın bazıları anlatmaya başlamadan önce bir giriş sadedinde şunu ifade edeyim; Malatya 1. Kafile Kafile Başkanı Yeşilyurt Müftüsü Selami Sayın ,yine 2. Grup Din Görevlisi Pütürge Müftüsü Enes Yılmaz'ın yani Müftülerimiz yaşlı arabası sürüyorlar,  bunu yaparken bir yandan da 170 kişilik kafilenin  sorunsuz olarak intikalini sağlamaya çalışıyorlar,  bakınız iki müftüm tekerlekli sandalye itiyor buna rağmen dönüp teşekkür etmeleri gerekenler tam aksine saygısızlığa varacak söz ve davranışta bulunuyor,  biz bunlara şahit olduk.Bu saygısızlık nedir,  işte en hafifini söyleyeyim "ben paramı verdim, benimle ilgilenmek zorundalar" sözü,  bu sözü hemen hemen tüm yaşlılardan,hastalardan ve onların yakınlarından duyarsınız.! İçinde saygılı olanlara bende saygı duyuyorum,  onlara hürmet ederim sözüm sadece muhatabın davranışınadır. !Bunun Yanında Görevli Hocalarımız 1. Grup Din Görevlisi İmar İskan Camii İmam Hatibi Mustafa Kartal,3. Grup Din Görevlisi İl Müftülüğü Din Eğitimi Uzmanı Mehmet Türker,4. Grup Din Görevlisi Yeşilyurt Vaizi Mehmet Zeki Kesen, hepsinin önünde saygı ile eğiliyorum Din görevlisi değil DADILIK,HASTA BAKICILIĞI yaptıklarını görmenin üzüntüsünü yaşadık.Bu arada bu yazının tek muhatabı benim hocalarımın ilgisi ve haberleri yoktur. İsteyende desin ben ne yaptığını bilecek ve yazdığının arkasında duracak yaşta ve tecrübedeyim.


Sizinde öğrenmeniz konuya muafık olmanız için,bir kaç olayı sizin ile paylaşayım.Bel fıtığı hastası,  belinde platin olan bir hasta Arafat öncesi ağrı kesici iğnelerle durdu,  Arafat sonrası yine iğnelerle tamamladı ve daha dönmesine 20 gün varken erkenden Türkiye ye gönderildi. Ayakta duramıyor. Beni burası daha kötü yaptı diye sürekli şikayet ediyor.Varan iki Astım hastası nefes alamıyor,  sürekli bir ayağı hastanede.! Hoca kafile ile mi ilgilensin onu mu sürekli hastaneye götürsün,getirsin.Varan üç; Yine Alzmair hastası olduğunu düşündüğüm bir Adam Arafat'tan sonra aklı şaştı,  eşinin tekerlekli sandalyesini sürmeye yardim eden değerli  hacıya say' da aklı başına gelince, üzerine yürüyüp "sen benim karımı mı kaçırıyorsun" ile başlayan ve  ağıza alınmayacak   galiz küfürlerle devam eden bir durum. Araya girenler olmasa belki kavga edecek. Kendisine yaptığı davranış anlatılıp ,özür dilemesi söylenildiğinde ben kime ne yapmışım,  nasıl geldim buraya  gibi birbirinden alakasız şeyler söylüyor.Pütürge Müftüsü Enes Yılmaz'ın gurubundaki hastalar yüzünden 3 veya 4 gun oteline gelemediği ve geldiyse geri döndüğüne şahit olduk.Bir yaşlı amca var hocanın adeta rozeti yakasından düşmüyor.Birde Laf anlayıp teşekkür etse.! Mecbur bakacak dediğini söyleyeni duydum.Konunun özeti güzel HAC ibadetini hasta ve çok yaşlı hacilar zora sokuyor.Diyanet işleri Başkanımızdan istek ve temennimin bu Hasta ve aşırı yaşlılara rapor alarak Hacca gelmelerini sağlamak olacaktır.


Buda Doktorların insiyatifi ile değil Sağlık Bakanlığı ile yapılacak kapsamlı bir protokol ile mümkün olur,  yoksa konunun başka çözümü    olduğunu düşünmüyorum. Konu ile Alakali olarak cok değerli Diyanet işleri Başkanımız Prof.Dr.Ali Erbaş hocamızı,Mekke' de gittim gördüm konuyu anlattım, teşekkür ederek konunun gündemlerinde olduğunu ifade ettiler. Yaşadığım bir kac olayı sadece kendisine anlattım.
Benim anlattıklarımı dinledi.Konuyu biliyoruz ve çözüm noktasında caba harcayacağız dedi.İlgisinden dolayı bir daha  kendisine ve tüm kurumuna teşekkür ediyorum. Diyanet işleri Başkanımıza ve tüm çalışanlarına, saygılarımla.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Diyanet, işleri, başkanımıza, çağrı..!, hac, görevini, zorlaştıran, yaşlı, ve, hastalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı