Haber Detayı
23 Ocak 2017 - Pazartesi 14:48
 
Dünyada Her 8 Saniyede Bir İnsan Sigara Nedeniyle Ölmektedir?
Prof. Dr Süleyman Savaş Hacıevliyagil...:Malatya Olay...: Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr Süleyman Savaş Hacıevliyagil “Her yıl ülkemizde 100 000 kişi erken yaşlarda sigara nedeniyle ölmektedir. Eğer önlem alınmaz ve insanlarımız özellikle gençler bu oranda sigara içmeye devam ederse bu sayı artarak, önümüzdeki 20 yılda 250 000’ e çıkacaktır” dedi.
Sağlık Haberi
Dünyada Her 8 Saniyede Bir İnsan Sigara Nedeniyle Ölmektedir?

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Her bir sigarada vücut için zehirli ve zararlı olan 4000’ den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan 50 tanesinin doğrudan kansere sebep olduğu ispatlanmıştır.

Sigara ve Sigara Dumanında Hangi Maddeler Vardır?

Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltan egzoz gazı olarak bilinen karbon monoksit gazı bulunur. Sigarada bulunan nikotin nedeniyle sigaraya başlayan her dört kişiden üçü bağımlı olmakta ve sigara tiryakisi olmaktadır. Akü yapımında yapılan kadmiyum, roket yakıtında bulunan metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehri arsenik, böcek ilacı DEDETE, oje ve kimyasal sökücü aseton, güve ilaçlamada kullanılan naftalin ve öldürücü zehirler( gaz odası zehri, siyanür) sigara ve dumanın da bulunmaktadır.

Sigara Hangi Organda Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Akciğerde: Öksürük, balgam, nefes darlığı, kan tükürme –KOAH( KRONİK BRONŞİT, AMFİZEM), Akciğer Kanseri

Kalp: Damarlarda tıkanma – Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kalp krizi, kalp yetmezliği, kalp ritim problemleri

Sindirim Sistemi: mide ve on iki parmak bağırsağı ülserleri, kronik gastrit, reflü, pankreas ve bağırsak hastalıkları, kemiklerde yoğunluk kaybı – Mide kanseri, karaciğer, yemek borusu kanseri

Damarlar: Damarlarda tıkanma-Beyin kanaması, İnme(felç), beyin sapı kanamaları, erken bunama, ayak damarlarında tıkanma ve ayağın kesilmesi, erken yaşlanma

Cilt: Ciltte kırışıklıklar, parmaklarda sararma

Üreme Sistemi: Cinsel güç kaybı, kısırlık( çocuk sahibi olmama hem erkek hem de kadını etkiler)- adet düzensizlikleri, kısırlık, erken menopoz

Pasif Sigaraya Maruz Kalan Bebekte ve Çocukta Ne Gibi Durumlar Meydana Gelmektedir?

Bebekte: erken doğum riski, ölü doğum riski, bebekte gelişme geriliği, bebekte zekâ geriliği riski artmaktadır. –Düşük yapma riski artar. Hamilelik süresince sigara içmiş annelerin çocukları içmemiş annelerin çocuklarından 200-250 gr daha düşük ağırlıklarla doğmaktadır.

Çocukta: Büyüme-gelişme geriliği, ateşli havale, davranış bozukluğu, akciğer gelişme bozukluğu- Alerjik hastalıklar, iltihabi solunum hastalıkları, astım, akciğer kanseri gelişme riski artmaktadır.

KOAH Nedir?

Sigara, nefes borularını ve akciğerleri çalışamaz hale gelecek şekilde hasara uğratır. Kronik bronşit olarak ta bilinen bu hastalığın ileri dönemlerinde hastalar günlük ihtiyaçlarını yapmakta bile zorluk çekebilirler. Sigara içenlerin önemli bir kısmı ancak oksijen tüpünden nefes alan ve sürekli yatağa bağımlı olan bu hastalığa neden olur.

Prof. Dr. Hacıevliyagil “ Akciğer kanseri, kanser ölümlerinin birinci sırasında yer alır, akciğer kanserinin %94’ünün nedeni sigaradır. Ülkemizde her yıl 40 bin kişide akciğer kanseri tespit edilmektedir” dedi.

Light Sigaralar Diğer Sigaralara Göre Daha mı Masum Görülmektedir?

Light sigaralar daha zararsız değil, aynı oranda kanser yapıyor ve öldürüyor. Nargile de akciğer kanseri, KOAH, damar tıkanıklığı başta olmak sigaranın neden olduğu tüm hastalıkları yapar.

Sigarayı Nasıl Bırakabiliriz, Sigara Bırakıldığında Oluşan Aşırı İsteği Nasıl Yenebiliriz?

HACIEVLİYAGİL “Sigara içenler bağımlıdır. Öncelikle kişi gerçekten sigarayı bırakmayı istemeli ve karar vermelidir. Bahanelerle sigarayı bırakma işlemini geciktirmemelidir. Sigarayı bıraktığınızda ilk 72 saatte en yoğun olmak üzere; aşırı sigara içme isteği, endişe, huzursuzluk, sinirlilik, öfke, korku, konsantrasyon güçlüğü hatta depresyon gelişebilir. Bunlar beklenen şikâyetlerdir, tüm bağımlılık yapan maddelerde olduğu gibi sigara veya bağımlılık yapıcı madde bırakılınca görülmektedir. Bu şikâyetleri en aza indirmek için; günlük aktivitenizi artırın, derin nefes alın, çok basit ama çok yararlı olan bir uygulama aklınıza sigara geldiğimde derin nefes alın, spor yapın, yürüyüşe çıkın, gece uyuyamadığınız zaman duş alın. Sigara birden bırakılır, içilen sigara sayısını azaltmakla sigara bırakılmaz. Sigara bıraktırmada kullanılan ancak etkili olduğu bilimsel yöntemlerle kanıtlanmamış birçok ürün makine ve yöntem her geçen gün ticari kaygılarla piyasaya çıkmaktadır. Bu yöntemlere itibar etmemek gerekir” diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Dünyada, Her, 8, Saniyede, Bir, İnsan, Sigara, Nedeniyle, Ölmektedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı