Efsane Malatyaspor’un efsane futbolcusu Cengiz Seçsev; dev karakter
Haber
09 Temmuz 2020 - Perşembe 21:51
 
Efsane Malatyaspor’un efsane futbolcusu Cengiz Seçsev; dev karakter
Samet Yazgan…:Malatya Olay… Günün yazısı...: Günün röportajı…: Bir efsane...Bugün efsane Malatyaspor’un efasane ismi…Efsane futbolcusu Cengiz Seçsev’in hayatını sizlere aktarıyorum…
Spor Haberi
Efsane Malatyaspor’un efsane futbolcusu Cengiz Seçsev; dev karakter

Efsane Malatyaspor’un efsane futbolcusu;

Cengiz Seçsev-dev karakter

Çok yetenekli  bir futbolcuydu daha sonra Teknik Direktörlüğe adım attı.Gerek spor hayatında, gerekse Malatyaspor Camiasında,  gerekse’de  Cemiyet hayatının kıymetli bir ismini tanıtacağız.evet bu değerli futbol adamı Cengiz Seçsev.Cengiz Seçsev diyince Futbol ve Teknik adamlıktan önce aklımızabir karekter, bir duruş, beyefendilik gelmektedir. İnsanın kendi isminin geçtiği yerde bu gibi sıfatlarla anılması çok büyük bir birikim olsa gerek diye düşünüyorum. Günümüzde bu gibi özelliklere sahip hocalarımızın çoğalması dileği ile diyoruz.

NEREDE DOĞDUNUZ ?:  9 Haziran 1960 Tarihinde 5 çocuklu İbrahim Hakkı-Müzeyyen Çiftinin ortanca   ve tek erkek çocuğu olarak Eskişehirde  dünyaya geldim.Evliyim biri kız,biri erkek iki çocuğum var.

Açıklama yok.

KENDİNİZİ NASIL TANIMLARSINIZ ?: İnsanın kendini anlatması zor ve güçtür.Cengiz Seçsev deyince insanlarda şu üç özelliğim dile getirilir.Güçlü kişilik Güçlü karekter vede en önemlisi Beyefendilik. Bu üç özellik futbolculuk yıllarımda benim şiarım olmuştur.Futbolculukta çok önemsediğim bir söz vardır.“Ben Futbolcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklisini severim”Bu söz Futbolcu’nun başarısında yol göstericidir.Ne söyleyeceğini bilen ve içten konuşan insanlar kendilerini çok iyi ifade ederler.İşte Hocalıkta başarılı olmamda  bu olgu çok önemli diye düşünüyorum.Sade ve duru dil kullanmaya özen gösteririm.Nerede olduğunu, nerede, durduğunu, nerede olması ve durması gerektiğini, neyi savunduğunu, neyi savunması gerektiğini bilecek karaktere ve kişiliğe sahip, sağlam bir duruşu olan..Kendisiyle özdeşleşmiş tavırları, davranışları, ilkeleri ve çizgileri olan , nev-i şahsına münhasır, neye, nereye, kime hizmet ettiğini bilen ve hep öyle anılan bir çizgisi olan..Karşı taraftan bakıldığında acabalarla dolu, her şey beklenir dedirttirmeyecek, zikzaklarla dolu, bu gün başka, yarın başka, sabah başka, akşam başka olmayan, güvenilir bir duruşu olan..Yeri geldiğinde duruşunu, çizgisini bozmamak için menfaatlerini, çıkarlarını, egolarını, kişisel kin ve hırslarını bir kenara bırakabilecek kadar sağlam ve ilkeli bir Çizgiye sahip olduğumu düşünüyorum.  Büyüklük hem yenilgiyi hem de zaferi kabullenebilenlerde güzel bir düşünceyle güçlü bir karakter birleşince harikalar ortaya çıkar. İyi insan, güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen insandır.İkbal kapılarının açılması için ne ilkelerimden nede kişiliğimden  asla ödün vermem.işte Cengiz Seçsev budur.

Açıklama yok.

 FUTBOLA NEREDE BAŞLADINIZ ?:  Habip Edip Törehan İlkokulunda mezun olduktan sonra Mehmetçik Orta okulunu bitirdim.Bu sıralarda Futbola ilgim çok fazla olduğundan okul takımlarında yer almaya başladım. Genellikle güçlü fiziğimden vede yetenekli olmamdan dolayı akranlarımdan daha büyüklerle futbol oynuyordum.Fakat eğitimimide aksatmak istemiyordum. Bu sırada ailem katiyen eğitimime devam etmem yönünde ısrarcılardı. Okulda’da başarılı bir öğrenciydim. Futbol aşkı girmişti benliğime bir kere. Daha doğrusu futbolla yatıp futbolla kalkıyordum.Seyretmekten ve ilgilenmekten zevk aldığım futbolu hayatımın odak noktası haline getirme noktasında kararlı oldum. Futbol adeta benim yaşam tarzım olmuştu.Futbolla eğitimimi birarada sürdürüp Atatürk Lisesinde başarılı bir şekilde mezun oldum.

Futbola Semt Sahalarında oynayarak başladım. Daha önce belirttiğim gibi okulumu’da aksatmadan ikisini bir arada yürütmeye çalışıyordum. Sol ayağımı ustalıkla kullanmam ve ayrıyeten güçlü bir fiziğe sahip olmamdan dolayı Hocam beni okul takımına aldı. Bu sırada bir yandan Atatürk lisesinde eğitimime devam ederken bir yandanda okul takımı ile maçlara çıkıyordum.Okul takımı  ile oynarken benim hayatım değişti.Futbole böylece başlamış oldum.Atatürk Lisesindeki Hocalarımın katkısı ile okul takımında futbolumu geliştirip okullararası yapılan müsabakalarda gol kralı oldum.Burada şampiyon olduk akabinde Sakaryaya gittik.Bu sırada Eskişehirspor ve Eskişehir Demirspor her iki takımda beni istiyordu.Okul takımındaki arkadaşlarım Eskişehir Demirspor da oynuyorlardı.Oraya geçmemin benim açımdan daha uygun olacağını düşündüm.1976 yılında Eskişehir Demirspor’u tercih ettim. Ben futbola sol açık olarak başladim. Zaman içinde hocalarım  beni sol bekte görevlendirdiler. Burada çok başarılı maçlar çıkardım ve futbolculuğa sol bek olarak devam ettim. Eskişehir Demirspor Türkiyenin en eski kulüplerinden biridir.1930 yılında Eskişehir ilinde kurulmuştur.1940 yılında Fenerbahçeyi finalde 3-1  yenerek Türkiye Futbol şampiyonu olmuştur Burada futbol hayatıma ilk adımımı atmış oldum Burada genç takım-Amatör takım ve A takımın üçündede oynuyarak kırılması zor bir rekorun sahibi olmak güzel bir duygu idi.16.5 -17 yaşında E.Demirsporda 6 sene oynadıktan sonra 1982-83 Sezonunda yüksek transfer ücreti ile o dönemde 1.Ligin iddalı takımı olan  Malatyaspora transfer oldum.

Açıklama yok.

FUTBOLA BAŞLADIĞINIZDA HANGİ FUTBOLCUYU ÖRNEK ALDINIZ ?: Eskişehirspor’un Efsane oyuncusu olan Ender Konca abimizi kendimize örnek almıştım.Ender abi o dönemler Eskişehirde futbolcu iken sol açıkta oynardı.Bileklerine çok hakim yırtıcı bir futbolcuydu.1970’ li yıllarda Milli takımdaki başarılı maçından dolayı yabancı takımların gözde oyuncusu olmuş Eskişehirspor’dan Almanya’nın Eintracht Frankfurt takımına transfer olarak Türk futbolunda bir devri değiştirdi. Bu transfer Anadolu’dan Avrupaya ilk transferdi. Ender Konca Futbolculuk hayatımda  Örnek aldığım efsane futbolcu abimdir.

Açıklama yok.

HANGİ TAKIMLARDA OYNADINIZ ?: Sırasıyla Eskişehir Demirspor-Malatyaspor-Kahraman Maraşspor takımlarında futbol oynadım.

MALATYASPORA  GELİŞİNİZ NASIL OLDU ?:  Ben Malatyaspor’a 1982-83 sezonunda Türkiyenin en eski kulübü olan E.Demirspor’dan geldim. O sezon çok kaliteli transferler yapılmıştı.Malatyaspor o sezon ligi Orduspor ve İskenderunsporun ardından Ligi üçüncü tamamlamıştı. Malatyasporda 1987-88 Sezonunda ayrılıp Kahraman Maraşspora gittim.

benim transferimi bizzat Nihat Atacan Hocamın olur vermesi ile Başkan Nurettin Soykan ve 2. Başkan Cahit Kurdal abi yaptı.Benim Malatyaspora geliş şeklim hayli enteresandır.Eskişehir Demirspor’dayım beni birçok takım istiyordu.Ben ise futbol hayatımı 1.Ligde sürdürmek istiyordum. Bu sıralarda Bursasporlu yöneticiler beni transfer etmek için  Benimle bir görüşme yaptılar. Bu görüşmeden sonra bana birgün sonra haber vereceklerini söyleyince kızdım. Akabinde  Eskişehire döndüğümde Malatyasporlu yöneticiler Nihat abi vasıtasıyla bana ulaştılar.Zaten Nihat Atacan’da beni istiyordu.Oldukca yüksek transfer ücreti ile Malatyasporlu olmuştum. 4 Sezon süresince Malatyada ve Malatyasporda Futbolun bütün güzelliklerini yaşadık ve yaşattık. Ben futbola sol açık olarak başladim.zaman içinde hocalarım sol bekte görevlendirdiler. Burada çok başarılı maçlar çıkardım ve futbolculuğa sol bek olarak devam ettim......

Malatyaspora geldiğim sene 22 transfer yapıldı.

Açıklama yok.

38 miyon lira harcandı. ve takım o yıl 3. oluyor. o sezon maçların tamamına yakınında   en çok oynuyan futbolculardan  biriydim..1983-84 sezonu için takım olarak vede Şehir olarak ümitleniyoruz.Kulüp Yönetimde,Takımımız  ise oyununda oturmuştu.48 Milyon harcanarak yeni Transfer edilen arkadaşlarımızla takımımız dahada güçlenmişti.Taraftarlarımız bizden yeni sezonda Şampiyonluk bekliyorlardı. Bu heyecan dalgası giderek büyüyordu.Yöneticiler ve biz futbolcularda havaya girmeye başlamıştık.Lige iyi bir başlangıç yaptık.Özellikle Şampiyonluğun en yakın adayı olarak gösterilen rakibimiz olan İskenderunspordan Deplasmanda sahaya çıktığımız maçta arkadaşlarımın güzel mücadelesi sonucu aldığımız 1 puan  heyecanı arttırmıştı.Sezon sonuna kadar bu heyecanımızı namağlup Şampiyonlukla süsleyerek tarihe damgamızı vurmuştuk.Bu arada şunuda belirteyim. Ben herzaman şunu demiştirim bunu Başkanımızada söylemiştim..Başkanım sizler varsanız bizler varız demiştim .

Açıklama yok.

Başta onlar vardı onlar çok iyi işler yaptılar.Bizlerde onlara yardımcı olduk.Takım olarakta çok düzgün insanlar transfer edildi taraftarlarımızla birlikte  Şampiyonluğa inandık bu inancın sonucuda Namağlup Şampiyonlukla sonuçlandı. Buda Alah’ın bir lütfudur.

 UNUTAMADIĞINIZ ANINIZ VARMI ?: Kırşehirspor maçını unutamıyorum2-0  geriden gelip 3-2 kazanmıştık.Kırşehirli taraftarların vede Malatyasporlu taraftarlarımızın uzun seneler unutamıyacağı bir maçtı..Şampiyon olduğumuz sene antepteki 1-0 kazandığımız maçı unutamıyorum.Çünkü Gazi Antepspor’un kadrosu çok güçlü isimlerden oluşuyordu.Daha sonra Malatyasporda oynuyacak  olan Ünal Karaman-Fenerbahçeye giden Hüseyin Çakıroğlu’da dahil birçok ünlü futbolcu Gaziantep’te oynamasına rağmen Gaziantepspor’u Antepte yendik bu maçda unutamadığım maçlardandır.

Açıklama yok.

MALATYA HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?: Malatyayı çok seviyorum.Bu sevgi kuru kuruya bir sevgi değil yaşanmışlığın vermiş olduğu bir duygudur sevmek.  36  yıl geçmesine rağmen sizler bizleri unutmuyorsanız, unutulmadıysak tabiki bu vefalı taraftarların bulunduğu Malatya’da tabiki tarif edilemiyecek kadar sevilir.Boşuna dememişler bulunmaz eşin diye bir eşi  daha bulunmuyan insanlarının olduğu zeki, parlak fikirli, dünyaya  nam salmış kayısısı kadar  kendisininde içinin güzel olduğu insanların yaşadığı Anadolunun şirin ve güzel bir şehri olan Malatya hiç sevilmezmi. Namağlup Şampiyonluk yaşadığımız bir eşi daha bulunmayan  Cumhurbaşkanları ve  Başbakanlar yetiştiren Malatya bizim ikinci Şehrimizdir.Malatyada unutamıyacağımız çok çok büyük duygu ve sevinç yoğunluğu yaşadık ve yaşattık.Tabiki Malatya ve Malatyaspor taraftarları bizi unutmadı bizlerde onları hiç unutmadık.Benliğimde yaşattığım hiç unutmadığım yerlerden birisidir Malatya. Bu arada Malatyaspor’da futbolcu olarak bizlere ağabeylik yapan Sefa Tatlıcı abinin yardımlarını gözardı edemeyiz buradan sevgilerimi selamlarımı yolluyorum..

Açıklama yok.

ŞU ANDA  NE YAPIYORSUNUZ. FUTBOLCUYDUNUZ ŞİMDİ İSE TEKNİK DİREKTÖRSÜNÜZ. HANGİSİ DAHA ZOR ?: Futbolu Kahraman Maraşsporda noktaladıktan sonra Antrönörlük serüveni ilk hocalık yaptığım 2.Türkiye Ligi Yozgatsporla başlamış oldu.Daha sonra Bilecikspor-Eskişehir Şekerspor-Tavşanlı Linyitspor-Bugşasspor-Kütahyaspor-Eyüpspor-Tarsusidmanyurdu-Niğde Belediyespor-Batman Petrolspor olmak üzere birçok güzide kulüplerimizde hocalık yaptım.Tavşanlı Linyitsporu ve Niğde belediyesporu Şampiyon yaparak bir üst lige çıkardık.2. Türkiye Liginden P.T.T Ligine gittim.

Açıklama yok.

Tavşanlı Linyitspora. Tavşanlı Linyitspor-Bucaspor maçında ilk yarı 2-0 yeniktik.ikinci yarı çıktık maçı 7-2 aldık.Bu sonuç Ulusal basında çok dikkat çekmiş ve beni aradılar rekor kırdınız hocam dediler.Antrenörlük kariyerimde düştü düşecek denilen 7 Takımı kümeye düşmekten kurtardım.Tavşanlı linyitsporun Teknik Direktörü olarak şampiyonluk yaşadım. Niğde belediyesporu şampiyon yaparak bir üst lige çıkardık.ayrıca şampiyon yaptığımız takımları yapılandırarak bizden sonrada başarının  devamını  sağlamış oluyorduk. Mesela  Tavşanlı Linyit PTT 1 lige kadar çıktı. Niğde Belediye ise 2 kademe yükselmişti. Profesyonel ligde hoca olarak 2 şampiyonluk yaşadım. 24 yıldır Bölgesel Amatör lig-3. Lig-2.ligve TFF 1.Liglerde birçok takımı başarı ile çalıştırdım. Kısaca uzunyıllar  futbol oynadım.Futbolcu iken sadece kendinizden sorumlusunuz.Saha içinde takımın sorumluluğu var.Ama Teknik Direktörsen herşeyden sorumlusun.Takımından ,Yöneticinden, taraftarından görev yelpazen çok daha geniş oluyor.Sorunlara çözümler getirmen gerekiyor.Egoları yönetmen gerekiyor.Hem Yöneticilerle hemde futbolcularla  diyalog içinde bulunman gerekiyor.Kısaca Teknik Direktörlük meşakkatli bir meslektir. Uefa Prolisans belgesine sahibim..

Açıklama yok.

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ ?:  Cengiz Seçsev Allah Rahmet eylesin çok iyi bir Başkanımız vardı.Birlik ve beraberlik içinde uyumlu bir yönetimimiz vardı. Birbirleririni seven ve Şampiyonluğa inanan futbolcu topluluğu vardı.Malatyasporlu futbolcular çok iyi fizik ve kondisyonla lig boyunca 23 galibiyet 7 beraberlik 53 Puanla Namağlup Şampiyonluğa ulaşarak kırılması zor bir başarıya imza attık.Bu başarıda emeği geçenlere başta Başkan Nurettin Soykan’a Cahit Kurdal abimize ve Nurhan Taştepe’nin nezdinde Yönetim kuruluna Ayrıca Vefakar ve Cefakar muhteşem taraftarlarımıza Masöründen Amigosuna kadar herkese şükranlarımı sunarım. Vede  aramızda ebediyete göç edenlere tekrar Allahtan rahmet dilerim.ve Malatya ve Malatyaspor  bir sevdadır yaşandı bunu yaşıyanlar ve yaşatanlar bilir tekrarı mümkün değildir.özlemle yadediyoruz. 200 Bin nufuslu Malatyaya Namağlup   Şampiyonluk yaşattık. Bu şampiyonluk bu güzel şehire analarının aksütü gibi helali hoş olsun.Hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum.Hoşca kalın sağlıcakla kalın.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Efsane, Malatyaspor’un, efsane, futbolcusu, Cengiz, Seçsev;, dev, karakter,
Yorumlar
Haber Yazılımı