Efsane Malatyaspor’un efsane ismi İbrahim Okutan; Nam-ı değer Tibili Malatyalıyım
Haber
23 Haziran 2020 - Salı 17:26
 
Efsane Malatyaspor’un efsane ismi İbrahim Okutan; Nam-ı değer Tibili Malatyalıyım
Samet Yazgan…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Efsane Malatyaspor’un efsane futbolcusu İbrahim Okutan…Nam-ı değer Tibili…O gönüllerde hep şampiyon olarak anılıyor…
Spor Haberi
Efsane Malatyaspor’un efsane ismi İbrahim Okutan; Nam-ı değer Tibili Malatyalıyım

Efsane Malatyaspor’un efsane ismi İbrahim Okutan;

Açıklama yok.

Nam-ı değer Tibili Malatyalıyım

Su gibi akan yıllara rağmen Malatya’da hep konuşulan bir futbol efsanesi…İbrahim Okutan…Yıllar sonra Malatya Olay olarak şampiyon-efsane İbrahim Okutan’la o günleri konuştuk…

Nereden nereye?

Efsane Malatyaspor’un efsane ismi İbrahim Okutan’ın nam-ı değer Tibili’nin çıklamaları…

NEREDE DOĞDUNUZ ? : İbrahim Okutan 29 Mart 1959, Adanada dünyaya geldim.

FUTBOL OYNAMAKTAN MUTLUMUYDUNUZ ? : Futbolla yatıp futbolla kalkan insanım. Futbol benim velinimetimdir. Benim için en büyük mutluluk oynadığım takımın şampiyon olması ve şampiyonluktaki vermiş olduğum katkım. Malatyaspor takımı da şampiyon olduğuna göre benden daha mutlu kimse olamaz herhalde.

Açıklama yok.

FUTBOLA NEREDE BAŞLADINIZ ? : Adanaspor genç takımında futbola başladım. akabinde genç milli takıma seçildim. Daha sonra Adanaspor’da profesyonel oldum akabinde Adana'mızın bir diğer güzide takımı  Adana Demirspor’a transfer oldum.ayrıca futbol hayatına orta saha oyuncusu olarak adana ve adana Demirspor’da oynadım fakat Malatyaspor’a Transferimde pay sahibi olan Hocamız Cengiz Turcan  Malatyada beni libero olarak oynatmıştı. O günden sonrada libero olarak oynamıştım. Vede başarılıda görev yaptığım söylenir.

FUTBOLA BAŞLADIĞINIZDA HANGİ FUTBOLCUYU ÖRNEK ALDINIZ ? : Futbola başladığımda örnek aldığım kişi Adanaspor'dada severek birlikte oynadığım Timuçin Çuğ  Abim benim için idoldü,örnek aldığım futbolcuydu. tam bir profesyonel di.

Açıklama yok.

MALATYAYA GELİŞİNİZ NASIL OLDU ? :   Malatyaspor yönetimi  yeni gelmiş göreve  şampiyonluk için güçlü bir kadro oluşturmak için ihtiyaç duyulan mevkilere yetenekli ve kendini ispat etmiş futbolcu arıyorlardı. O sırada Cengiz Turcan Hocam  beni Malatyaspor’a transfer etmek için Başkan Nurettin Soykana bilgi veriyor. Konu Yönetim kurulunda görüşülüyor kabul edilmesine ediliyor fakat Teknik Direktör Cengiz Turcan hocamız bir futbolcunun  daha alınmasını istiyor o futbolcuda dönemin kaliteli Forvetlerinden 1.Lig Takımı Adana Demirspor'dan takım  arkadaşım olan Forvet  Bilbay Taştemel’di.  Malatyaspor’un Yeni Başkan'ı  şampiyonluk yolunda benimle Bilbay'ı  Malatyaspor'a getirmek istiyordu. Teknik Ekipten Cengiz Turcan Adana'ya gelerek bizimle bir görüşme yaptı.bizlerle çalışmak istediğini söyledi.  Her ikimizle yapılan transfer görüşmeleri sonunda ikimiz ile  anlaşma sağlandı.daha sonra Malatyaspor Başkanı Adana’ya gelerek Kulüp Başkanımız ile görüşerek bu transferi olumlu sonuçlandırdı. 1980 Yılında Adana Demirspor’dan Malatya'ya kiralık olarak gelmiştik.Malatyaspor küme düşmeme mücadelesi veriyordu.Taraftarların katkısı biz  futbolcuların özverili gayreti ve yönetimin güven vermesiyle sezonu küme düşme tehlikesinden uzakta tamamladık. Kısaca Malatyaspor'a gelmemde Adana Demirspor Başkan

Açıklama yok.

Hacı Döner Başkanım sağ olsun Sorun çıkarmaması ve benim alınmamda ısrarcı olan Cengiz Turcan hocam nihayetinde Başkanımız Nurettin Soykanın özverili çabaları ile hayatımın bir dönemine damga vuracak unutamayacağım şampiyonluk yaşamama sebep oldu.

Malatyaya ve Malatyaspora gelmeme sebep olanlar iyiki de olmuşlar. Sezon sonunda Malatyaspor yönetimi rahmetli başkan Nurettin Soykan benimle tekrar anlaşmak istediğini iletti. Bende şartlarımı sundum sayın başkana.Başkanımız    bonservisimi Adana Demirspor’da almak istedi . Adanademirspor Başkanı Hacı Döner ile Nurettin Soykanın  yıllar öncesine dayanan arkadaşlığı söz konusu münasebetiyle bu transferden hiçbir pürüz çıkmadan gerçekleşir.ve bonservisimi alıp Malatyaya getirdi. 2 Yıllık mukaveleye imza atarak Malatyasporda kaldım.daha sonraları 3 sözleşme daha yeniledim Malatyaspor’da. Malatyaspor’da 6 yıl,yarım dönemde kiralık olarak bulundum.toplamda 6.5 yıl kaldım Malatya’da.1987-88 sezonunda ayrıldım.1982-83 sezonunda ligi  Orduspor ve İskenderunsporun arkasından 37 pua^nla 3. bitirdik.

Açıklama yok.

UNUTAMADIĞINIZ ANINIZ VARMI ? :  Unutamadığım Anı tabi ki çok var. İlk aklıma geleni anlatayım o zaman. Şampiyon olduğumuz sezonda 1983-84  Sezon hazırlığını bitirmiş Takım Otobüsü ile Malatya’ya dönüyoruz.  Malatya'ya 25 km. kala mesafede yolumuz kesilmişti. Birde ne görelim; sanki Tüm Malatya orada.Davullar vuruyor, Zurnalar zafer türküleri  çalıyordu. Binlerce Malatya'lı ve Malatyasporlu sanki "Şampiyon" olmuşuz gibi bizi karşılamışlardı. Bir söz vardır. Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olurmuş ya ben o manzarayı görünce içimden Malatyaspor Şampiyonluk yolunda başarıya ulaşacak inşallah dedim çünkü taraftarlarımız inanmıştı gerisi biz futbolculara düşüyordu......ikinci anım ise 1983-84 Sezonu sonunda elde ettiğimiz Namağlup Şampiyon'luğun Malatya'da Bayram yaşanmasına 7 'sinden 70'ine kadar herkes sokaklarda çılgınca şampiyonluk coşkusunu yaşıyor. Bu coşku Tüm Türkiye sınırlarını da aşıp tüm dünyadaki Türk futbolseverlerin Anadolu da bir takımın namağlup olarak 1.Lige çıkmasının sevincine ortak oluyorlardı. Ayrıca taraftarlarımız 300 Araçla Beylerderesi’nden şehir merkezine kadar konvoy yaparak takımına sevgi gösterilerinde bulunmaları  buda beni çok duygulandırmıştı. Artık ikinci memleketim olmuştu Malatya.

HANGİ TAKIMLARDA OYNADINIZ ? : Adanaspor-Adana Demirspor-Malatyaspor-İskenderunspor-Antalyaspor Takımlarında Futbol oynadım.

HANGİ TAKIMLARI ÇALİŞTIRDINIZ ? :  Adanaspor-Adana Demirspor-Hatayspor-Tarsus İdman Yurdu-Kozanspor-Ceyhanspor’da Teknik Direktör olarak görev yaptığım takımlardır.

ŞU ANDA NE YAPIYORSUNUZ ? :  Futbolu bıraktıktan sonra öncelikle antrenörlük ve sonra teknik direktörlük kurslarını bitirdim. Şu anda Türkiye Futbol Federasyonu  Milli Takım antrenörü ve antrenör eğitmeniyim.

Açıklama yok.

MALATYA HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ? :  Ben Adana’lıyım fakat 6.5 yıl  Malatyalılardan gördüğümüz sevgi,saygı ve misafirperverlik benim ikinci  memleketim olmuştu Malatya. Malatya’ya ara ara görevim icabı da olsa gelir giderim. Bu güzel şehirde çok sevdiğim arkadaşlarım dostlarım var. O arkadaşlarımla ,dostlarımla hala görüşüp konuşuruz. Bendeki Malatya sevgisi ilk gün ki gibi hala devam ediyor. Bu sevginin kıymetini de çok iyi biliyorum. Gördüm ki Malatyalılar sevdiği bir kişiyi yıllar geçse de unutmazmış. Bunu gördüm ve yaşadım.

Açıklama yok.

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ ? : Büyük başarımızda herkesin, hepimizin katkısı var vefakar taraftarlarımız,futbolcu arkadaşlarımız,tüm kulüp çalışanları ve Malatyaspor’u sorunsuz bir kulüp yapan sayın Başkanımız Nurettin Soykan ve Yöneticilerimiz şampiyonluğun en büyük mimarları ,hissedarlarıdır. Malatyaspor’un durumu Malatyalıları üzdüğü gibi beni de ifade edemdiğim bir üzüntüye sokuyor. Çün ki Malatyaspor’u kendimden bir parçaymış gibi görüyorum. Bu nedenle hak etmediği bir yerde olması insanı üzüyor. İnşallah sağduyulu insanların, dirayetli yöneticilerin bu konuya bir çözüm bularak bu sorunu halledeceklerini düşünüyorum. Malatyaspor demek heyecan demek.Heyecanın olmadığı bir şehirde de futbolda lezzet,tat alamazsın.çocuklara da futbolu sevdiremezsin.

MALATYASPORUN NAMAĞLUP ŞAMPİYONLUKTA OLAYLARIN GELİŞİMİ:  1981-82  Sezonu başında Nurettin Soykanın talimatı ile Cahit Kurdal’ın  Malatyaspor Teknik Direktörü Cengiz Turcan ile yapılan Bir telefon görüşmesinden sonra Cengiz Turcan'a istekleri sorulduğunda önce stoper ,sonrada  Santrafor istedi. Malatyaspor'un evinde 1-0 mağlup olduğu ve Cengiz Turcan’ın istifa etmesine sebep olan takım Mersin İdmanyurdu 47 Puanla 45 puanlı Kayserispor’un önünde şampiyon oluyor. Yerine Nihat Atacan Malatyaspor Teknik Direktörlüğüne getiriliyor..

Açıklama yok.

Atacan’lı 2. lig takımı Malatyaspor o sezon kümede kaldı. Ertesi sezon 13 sporcu transfer edildi. Futbolda fizik kapasitenin şimdiki kadar yüksek olmadığı, maç sayılarının az olduğu, dolayısıyla takımların daha düşük sayıda oyuncudan kurulu kadrolara ihtiyaç duyduğu bir dönemde takımın yeni baştan kurulması demekti. Malatyaspor, hiç hesapta yokken, bir anda şampiyonluk potasına yaklaşır gibi oldu ama kapasitesi yeterli değildi.

Nitekim rakipleri İskenderunspor ve Orduspor'a kritik maçlarda kaybetti ve ligi 1982-83 Sezonunu  .45 puanlı Orduspor şampiyon oldu. Malatyaspor ise 37 Puanla 3. sırada tamamladı. Ama oynanan futbol, o tarihe kadar 2. ligin sıradan bir takımı olmaktan öteye geçemeyen Malatyasporu ve Malatyayı ümitlendirdi. 21-12-1981 Tarihinde Malatyaspor-Mersin İdman Yurdu maçında alınan 1-0 'lık mağlubiyetten sonra  Cengiz Turcanın istifası ile artık yeni bir hoca aranıyordu. Önce Şükrü Ersoy’a teklif yaptı Yönetim.

Takım 27-12-1981 tarihinde oynanan Kayserispor-Malatyaspor maçında takım 4-0 yenilince gözü  korkan Şükrü Ersoy antrenörlüğe yanaşmadı.ancak Nihat Atacan’ı hararetle tavsiye etti. Malatyaspor Yönetimi bu defa Nihat Atacan’ın peşine düşüyor.. Fakat takımın durumu Nihat Atacan’ı endişelendiriyordu.Bu yüzden teklifi  kabul etmiyor.Şükrü Ersoy ne pahasına olursa olsun Nihat Atacan’ı alın diye ısrar ediyordu.

Açıklama yok.

Bu gelişmeler sürerken Ligin dibindeki  Malatyaspor’daki Kiralık futbolcular bir bir kaçmıştı. Ne olacaksa bir an evvel olmalıydı. Dört kişilik ikna  heyeti  Eskişehir’e giderek Atacan’ı evet dedirtmeye çalışacaklardı. Birkaç gün süren ısrar ve inat sonucu Hoca peşin para 900 bin lira karşılığı 6 aylığına gelmeye razı oldu.Antrenörde istenen sadeçe küme düşmemekti. Atacan’ın Yönetiminde  İlk maçta yeni transferler İbrahim ve Bilbay’lı kadro Elazığspor’la deplasmanda 1-1 berabere kaldı.. S

onradan Elazığ’dan başka takımlarda puan alınca 17 Puala Elazığspor 1981-1982 Sezonu'nda küme Düştü. Malatyaspor 22 Puanla  kümede kaldı.............Atacan’ın sakin ve saygın kişiliği Yönetim ile taraftarlar arasında sevilmesini sağladı. Başkan Soykan; Atacan içingüzel bir daire tutmuş içine büyük masraflar yaparak döşemişti. Atacan Başkanın deyimi ile "Elinde bir çantası ile geldiği "Malatya’da çok şeye sahip olmuştu.

Bunun sonucu olarak 1 50 bin lira maaş ve 3 milyonlira peşin paraya evet diyerek kulüpte kaldı. Bu arada futbolcu olan kardeşi Muzaffer'ide Bursaspor’dan transfer etti..

Açıklama yok.

Muzaffer kulübü ile birlikte 12 milyon liraya mal olmuştu....1983-84 Sezonu başlamış Malatyaspor Lige doğrusu çok iyi girdi. Özellikle şampiyonluğun en yakın adayı olarak gösterilen İskenderunspor’dan deplasmanda alınan 1 puan heyecanı iyice kızıştırdı. Yönetim kurulu prim ödemelerinde patlama yaparak 1. ligde bile zor rastlanan bir düzeye çıkardı. Deplasmandaki galibiyetlere kulüp 25 bin, Başkan ise özel olarak 75 bin lira veriyordu. Kendi sahalarındaki galibiyetlerde ise kulüp 15 bin,  Başkan ise 30 bin lira  ödeme yapıyordu. Böylece bir futbolcunun maaş zaman zaman 250 bin lirayı bulmaktaydı. Hiç aksamayan prim ödemelerine, transfer alacaklarının da zamanında önce verilmesi eklenince,futbolcular adeta paraya boğuldu.ancak bu uygulama halk ve bir kısım basın arasında abartılmış yargılara yol açtı. Gazetelerde" Başkan her futbolcunun altına araba çekti" şeklinde haberler  yayınlanıyordu. Bu arada soykanın daire bile aldığı söylentiler arasındaydı. Oysa Başkan futbolcuları toplamış şöyle konuşmuştu:"Arkadaşlar bugün oynuyorsunuz, bugün kazanıyorsunuz. Hayatınız boyunca futbol oynuyamazssınız. Elinize geçen parayı boşa harcamayın değerlendirin,mala yatırın." Başkanın bu konuşması etkisini göstermiş. Futbolcuların hepsi ellerindeki parayla Otomobil sahibi olmuş. Önemli bir bölümüde Gayrimenkul(ev) almıştı. Başkan Soykan "Ben Otomobil ve Ev için kimseye fazla para vermedim.

Açıklama yok.

Ama Ev yada Otomobil almak isteyenlere transfer alacaklarında öncelik sağladık" diyordu. Başkan Nurettin Soykanın mali desteği,sonradan istifa eden ikinci Başkan Cahit Kurdal’ın taraftar basın ve federasyonla olan olumlu diyaloğu Nihat Atacan'ın futbol bilgisini süsleyen sevecenliği ve primlerle kamçılanan futbolcuların hırsı ile Malatyaspor Namağlup Şampiyonluğa ulaşmada en büyük etkendi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Efsane, Malatyaspor’un, efsane, ismi, İbrahim, Okutan;, Nam-ı, değer, Tibili, Malatyalıyım,
Yorumlar
Haber Yazılımı