Haber Detayı
07 Mayıs 2016 - Cumartesi 18:59
 
Erdoğan; Battal Gazi’nin torunları, kendilerine hizmet edenlere sahip çıktı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Başkan Erdoğan Malatya'da halka seslendi Malatya’da yapımı tamamlanan hizmetlerin toplu açılış törenine katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milleti bölmeye çalışanların başarılı olamayacağını vurgulayarak “Bizi ayırmak, bölmek isteyenler bunun bedelini Temmuz’dan bu yana ödedikleri gibi, kazdıkları çukurlarda kendileri gömülecek” dedi.
Gündem Haberi
Erdoğan; Battal Gazi’nin torunları, kendilerine hizmet edenlere sahip çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak, şehirde yapımı tamamlanan hizmetlerin toplu açılış törenine katılmak ve STK temsilcileri ile bir araya gelmek üzere Malatya’ya gitti.


2. ORDU KOMUTANLIĞI VE MALATYA VALİLİĞİ’Nİ ZİYARET

Malatya Havalimanı’nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. Ordu Komutanlığı’nı ve Malatya Valiliği’ni ziyaretlerinin ardından, şehirde yapımı tamamlanan hizmetlerin toplu açılış törenine katıldı. Kent Meydanı’nda gerçekleşen törende; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan törene katılan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

“BATTAL GAZİ’NİN TORUNLARI, KENDİLERİNE HİZMET EDENLERE SAHİP ÇIKTI”

Yapımı tamamlanarak hizmete sunulan; öğrenci pansiyonları, spor salonları, çevre yolları, devlet hastanesi, toplu konut, alt yapı hizmetleri, hizmet binaları, restorasyon çalışmaları, nikah sarayı, gölet, park ve yeşil alanların toplam maliyetinin 460 milyon lira olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan kamu ve belediye yatırımlarının Malatya’ya ve Malatyalılara hayırlı olmasını diledi.

Boşuna heveslenmesinler gereği neyse yapıyoruz

Şehrin yakın tarihinin sembol isimlerinden biri olan Hamido’yu (Hamid Fendoğlu) ve memleketi Malatya olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı rahmetle andığını ifade eden ve Malatyalılara hitaben, “Battal Gazi’nin torunları, hem şehirlerine, hem ülkelerine, hem de kendilerine hizmet edenlere sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdiler” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana devam eden terör operasyonlarında Malatya’nın verdiği 13 şehidin her birini ismiyle andı ve şehitlere Allah’tan rahmet, Malatyalılara başsağlığı dileğinde bulundu.

“KAPILARIMIZI TÜM DÜNYAYA AÇIYORUZ”

Malatya’nın; Türk’üyle Kürt’üyle, Sünni’siyle Alevi’siyle Türkiye’nin tüm renklerini içinde barındırıyor olmasına rağmen, teröre karşı en net, en sert tepkiyi veren şehirlerin başında geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niyazi Mısri’nin, İbnü’l Arabi’nin şehri Malatya, tarihine, kültürüne, medeniyetine saldıranlar karşısında ortaya koyduğu vakur duruşla, gerçekten de eşi bulunmaz bir şehir olduğunu gösterdi.  

Evliya Çelebi, Malatya halkının ‘garip dostu olduğunu ve ikramlarının bolluğunu’ anlatır. Öyle mi? Sofrası bol, tenceresi bol... Malatyalı aynı zamanda emin insandır, güvenilir insandır. Bunun için gümrüklerimizi Malatyalı bir kardeşimize emanet ettik. Çukur siyasetiyle Türkiye’yi bölmeye, parçalamaya çalışanlara inat, biz kapılarımızı tüm dünyaya açıyoruz. İslam dünyası Türkiye’ye bakıyor, Türkiye’de size bakıyor. Gerektiğinde tüm dünyaya meydan okurken, arkamda, ülkemizin tamamının, özellikle de Malatyalı kardeşlerimin olduğunu biliyorum” diye konuştu.

“PARALEL YAPIYLA MÜCADELEDE GEREĞİ NEYSE YAPIYORUZ”

Konuşmasında, ‘Tek devlet, tek bayrak, tek millet ve tek vatan’ vurgusu yapan ve “Dört sütün üzerinde yükselen bir Türkiye. Eğer bunlardan biri sallanırsa, inanın bana bizi bu topraklarda bir gün dahi yaşatmazlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü terör örgütü ile paralel devlet yapılanması ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de 79 milyonun tek millet olduğunun ve milleti bölmeye çalışanların başarılı olamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi ayırmak, bölmek isteyenler bunun bedelini Temmuz’dan bu yana ödedikleri gibi kazdıkları çukurlarda kendileri gömülecek” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletin olmadığının altını çizerek, Paralel devlet yapılanması mensuplarının boşuna heveslenmemeleri gerektiğini söyledi ve ekledi: “İşte Amerika’da kendilerine 400 dönüm yer vermişler. Herhalde onların devleti orası... Biz diyoruz ki legal görünüm altında illegal çalışmalar yapan bu kişiyi ya deport edin veyahut da bize gönderin. Oradan ülkemin içini karıştırıyor. Gereği neyse biz de bunu yapıyoruz yapacağız. Bir kısmı kaçıp Amerika’ya, Avrupa’ya gidiyor, bir kısmı da şu anda hapishanede yaşıyor.”

“BU COĞRAFYAYI KANA VE ATEŞE BOĞANLAR, KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRIYOR”

Konuşmasında Türkiye’de ve Türkiye’nin çevresinde yaşananlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu coğrafyayı kana ve ateşe boğanlar, kardeşi kardeşe kırdırıyorlar. Bakıyorsunuz, öldüren ‘Allahu Ekber’ diye öldürüyor, ölen ‘Allahu Ekber’ diye ölüyor.  Maalesef böyle acı bir tabloyla karşı karşıyayız.  Bölge insanının başına musallat edilen terör örgütlerinin tek zararı Müslümanlara olmuştur. Ama sorsanız, cihat ediyorlar, İslam için savaşıyorlar. Batı ülkeleri, bölgeye demokrasiyi getirmek istediklerini söylüyorlar. Sonra bakıyorsunuz, demokratik yollarla iş başına gelenleri deviren darbecileri kırmızı halılarla karşılıyor, hürmette kusur etmiyorlar. Sahip oldukları enerji kaynakları sayesinde refah içinde yaşaması gereken ülkeler ve toplumların başı, bir türlü musibetten kurtulmuyor. Petrol paraları, bu ülkelerin kendi vatandaşları dışında herkesi zengin ediyor.”

“SURİYE’DE YAKILAN ATEŞ, DÜNYAYI ETKİLEYECEK BOYUTA ULAŞTI”

Suriye’de yakılan ateşin, Türkiye’de de dâhil olmak üzere, bölgenin tamamını ve hatta dünyayı etkileyecek boyuta ulaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, barındırdığı 3 milyon göçmen ile bu alanda ilk sırayı alan Türkiye’nin bu fedakârlığını görmezden gelenlerin, kapılarına birkaç yüz bin mülteci dayanınca sınırlarını kapattığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'da

Terörle mücadelesi yüzünden Türkiye’yi eleştirenlerin, bombalar kendi topraklarında patlamaya başlayınca, demokrasiyi ve özgürlükleri rafa kaldıracak hâle geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin vize konusunda Terörle Mücadele Yasası’nı değiştirme şartı ile ilgili olarak, “Vize konusunda Türkiye’ye, terörle mücadele konusunda ‘Terörle Mücadele Yasası’nı değiştirin’ diyenler, önce Avrupa Parlamentosu’nun yanında terörist çadırını açanların o çadırlarını kaldırsınlar” açıklamasında bulundu.

Sözlerini “Günümüz kutlu olsun, geleceğimiz aydınlık olsun” temennisiyle tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, yapımı tamamlanan hizmetlerin temsili açılış kurdelesini, törene katılan bakan ve diğer yetkililerle birlikte kesti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreninin ardından, şehirdeki programı kapsamında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Battal, Gazi’nin, torunları,, kendilerine, hizmet, edenlere, sahip, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı