Haber Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 22:16
 
Erdoğan; Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için elimizi taşın altına koyalım
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu yılki genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teröristler faaliyetlerini sürdürüyor. Endişe ile takip ediyoruz. En etkili yol bu çatı altında samimi iş birliği önemlidir. Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için elimizi taşın altına koyalım. Sayın Başkan değerli delegeler Suriye tüm dünyada derin yaralar açtı."
Dünya Haberi
Erdoğan; Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için elimizi taşın altına koyalım

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BM'DE KONUŞTU...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72'nci Genel Kurul Toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

“Dünya Barışı İçin Yeni Bir Bakış Açısı Geliştirmeye İhtiyacımız Var”

“Dünya Barışı İçin Yeni Bir Bakış Açısı Geliştirmeye İhtiyacımız Var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Dünya barışı için yeni bir bakış açısı geliştirmeye ihtiyacımız var. Hiçbir kriz ve hiçbir tehdit, kendi haline bırakılarak çözülemez. Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Türkiye, işte bu anlayışla, girişimci ve insani bir dış politika yürütüyor” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu görüşmelerine katıldı.

120'den fazla devlet ya da hükûmet başkanının katılımıyla BM Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“RADİKAL AKIMLARIN, ŞİDDET DOLU EYLEMLERİNİ ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ”

“İnsana Odaklanmak: Sürdürülebilir Bir Dünyada Herkes İçin Barış ve İnsanca Yaşama Mücadelesi” temasıyla toplanan bu yılki Genel Kurulun tüm dünya halkları için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yılki Genel Kuruldan bugün kadar geçen sürede küresel barış ve istikrarın daha da geriye gittiğini söyledi.

Terörün ve savaşın çirkin yüzünün, dünyanın farklı köşelerinde görülmeye devam ettiğine, çatışma ortamlarından beslenen teröristlerin, faaliyetlerini muhtelif bölgelere yayarak sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yabancı düşmanlığı, kültürel ırkçılık ve İslam karşıtlığı etrafında buluşan radikal akımların, şiddet dolu eylemlerini endişeyle takip ediyoruz” diye konuştu.

“Bu olumsuz tabloyu tersine çevirmenin en etkili yolu, bizlerin burada, bu çatı altında gerçekleştireceği samimi iş birliğidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya barışı için yeni bir bakış açısının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu, hiçbir kriz ve tehdidin kendi haline bırakılarak çözülemeyeceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Türkiye, işte bu anlayışla, girişimci ve insani bir dış politika yürütüyor” dedi.

“ULUSLARARASI TOPLUM SURİYE HALKINI YALNIZ BIRAKTI”

Yedinci yılına giren Suriye ihtilafının, ülkede, bölgede ve tüm dünyada derin yaralar açtığını, Suriye’de siviller ve çocuklarla birlikte bir medeniyetin yok edildiğini istikrarsızlığın ve zulmün beslediği terörün, sınırları aşarak adeta bir kanser gibi yayıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasi, özgürlük, adalet, aydınlık bir gelecek talebiyle harekete geçen Suriye halkını, maalesef, uluslararası toplum yalnız bırakmıştır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Biz Türkiye olarak, hangi kökenden, hangi meşrepten olursa olursun, hepsini de kardeşimiz olarak gördüğümüz, derin tarihî ilişkilerle bağlı olduğumuz bu insanların yaşadıkları trajediye kayıtsız kalamazdık. Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılı baharından beri, sorunun çözümü için her türlü insani ve siyasi gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Şu anda ülkemizde, 3 milyonun üzerinde Suriyeli ile 200 binin üzerinde Iraklı sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Ülkede kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve barışın tesisi için Rusya ve İran’la birlikte, tüm kesimlerin katılımıyla Astana toplantılarını başlattık. Bu girişimlerimizin ardından, uzun zamandır tıkanmış olan Cenevre Süreci de yeniden canlandı. Astana’da varılan mutabakat çerçevesinde İdlip bölgesinin güvenliğe kavuşturulmasıyla ilgili yeni bir planı hayata geçiriyoruz. Ülkenin toprak bütünlüğü esasına dayanan, halkın demokratik taleplerine saygı duyan, istikrarlı ve müreffeh bir Suriye’nin inşası yolunda atılacak her adımın destekçisiyiz.”

“MÜLTECİ AKINININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDIK”

Suriye krizinin başlamasıyla Avrupa’ya yönelen mülteci akınının önüne geçmek için her türlü tedbiri aldıklarını, barınmadan gıda ve giyime, sağlık hizmetinden eğitime kadar sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını, Türkiye’yi ziyaret eden herkesin takdirini kazanan bir standartta karşıladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çalışmalarda Avrupa Birliği başta olmak üzere, uluslararası toplumdan yeterli destek alamadıklarını belirtti.

Türkiye’deki kamplarda ve şehirlerde yaşayan sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan harcamaların tutarının 30 milyar doları bulduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna karşılık, Avrupa Birliği’nin söz verdiği 3 milyar Avro+3 milyar Avro yardımın sadece 820 milyon Avrosunu gönderdiğini, uluslararası toplumdan Birleşmiş Milletler aracılığıyla gelen yardımların tutarının ise 520 milyon dolar civarında kaldığını aktardı.

“TÜRKİYE, DÜNYA ÇAPINDA İNSANİ YARDIM FAALİYETLERİ YÜRÜTÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar için gelen yardımların hiçbirinin Türkiye’nin bütçesine girmediğine ve BM’nin ilgili kurumları üzerinden yardım kuruluşları vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştığına dikkat çekti ve “Buradan tüm dünyanın huzurunda, topraklarında barındırdığı 3,2 milyon sığınmacının tüm yükünü Türkiye’nin omuzlarına bırakan ülkeleri ve uluslararası kuruluşları, verdikleri sözleri tutmaya davet ediyorum” diye ekledi.

Türkiye’nin, dünya çapında insani yardım ve kalkınma yardımı faaliyetleri yürüten bir ülke olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece Türkiye’ye gelen sığınmacılara kucak açmakla kalmadıklarını; TİKA, AFAD, Kızılay gibi kurumlar ve çeşitli sivil toplum örgütleri aracılığıyla dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlum duruma düşmüş herkesin yardımına koştuklarını kaydetti.

“2016’DA 6 MİLYAR DOLARLIK İNSANİ KALKINMA YARDIMIYLA, DÜNYADA 2. SIRADA YER ALDIK”

Türkiye’nin, Somali’nin yeniden yapılandırılması için, resmî kurumları ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla bir milyar dolarlık bir kaynak kullandığını ve yaptıkları çalışma ve elde ettikleri sonuçların benzer çalışmalara örnek teşkil ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin OECD istatistiklerine göre 2016’da yapmış olduğu 6 milyar dolarlık insani kalkınma yardımlarıyla, bu alanda, rakam olarak dünyada 2’nci sırada, millî gelirine oranla da ilk sırada yer aldığını vurguladı.

Gerçekleştirdiği insani kalkınma yardımlarının, millî gelirinin binde 8’ine ulaşan Türkiye’nin, bu çerçevede BM hedeflerini tutturabilen 6 ülkeden biri olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüldüğü gibi ülkemiz, Genel Kurulumuzun ana mesajını oluşturan ‘sürdürülebilir bir dünya’ hedefi için tüm gücüyle çalışmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hassasiyetlerle yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu Görüşmelerine Katıldı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu Görüşmelerine Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu görüşmelerine katıldı.

120'den fazla devlet ya da hükûmet başkanının katılımıyla BM Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmelere, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile Görüştü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile Görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kuruluna katılmak üzere bulunduğu ABD'nin New York kentinde ikili görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Görüşme, BM Genel Merkezinde gerçekleşti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu vesilesiyle ABD'nin New York kentinde temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Genel Kurul görüşmelerinin yapıldığı BM Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmeye; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Abbasi'yi Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Abbasi'yi Kabul Etti

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu nedeniyle ABD'nin New York kentinde ikili temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi'yi BM Genel Merkezinde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı May'i Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı May'i Kabul Etti

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu vesilesiyle bulunduğu ABD'nin New York kentinde ikili temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May'i kabul etti.

Kabul, 72. Genel Kurul görüşmelerinin yapıldığı BM Genel Merkezinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabulün ardından BM Genel Sekreteri Guterres'in görüşmelere katılan heyet başkanları onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Emine Erdoğan: “İnsanlık, Rohingya Müslümanlarına Sırtını Dönmemeli”

Emine Erdoğan: “İnsanlık, Rohingya Müslümanlarına Sırtını Dönmemeli”

Emine Erdoğan’ın Myanmar’daki insanlık dramına dikkati çekmek üzere kaleme aldığı makale CNN International'da yayımlandı. Makalesinde, Myanmar’da yaşanan krizi Türkiye’nin tek başına çözmesini beklemenin makul bir yaklaşım olmadığını vurgulayan Emine Erdoğan, “Bu nedenle dünya liderleri, Türkiye’nin adımlarını takip ederek bölgede kalıcı çözümü sağlayacak kapsamlı ve uzun vadeli bir strateji geliştirmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Myanmar’daki insanlık dramına dikkati çekmek ve Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yardım ulaştırmak üzere 7 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirdiği Bangladeş ziyaretine ilişkin bir makale kaleme aldı. Emine Erdoğan’ın “Dünya Rohi̇ngya Müslümanlarının Acılarına Gözlerini Kapatamaz” başlığını taşıyan makalesi CNN International'da yayımlandı.

Makalesinde, Myanmar’ın köklü geçmişe sahip topluluklarından biri olan ve şu anda dünyanın en büyük vatansız grubu konumunda bulunan Rohingya Müslümanlarının on yıllardır tehlike altında yaşadığına dikkat çeken Emine Erdoğan, 25 Ağustos’tan itibaren bu topluluğa yönelik artan saldırılarda binden fazla insanın hayatını kaybettiğini, on binlercesinin ise Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığını belirtti.

“TÜRKİYE, BÖLGEDEKİ DİPLOMATİK VE İNSANİ ÇABALARINI HIZLANDIRDI”

Türkiye’nin tarihe ‘bir sonraki soykırım’ olarak geçebilecek bu süreci durdurmak için bölgedeki diplomatik ve insani çabaları hızlandırdığını hatırlatan Emine Erdoğan, dünya liderlerinin çok geç olmadan bu adımları takip etmesi gerektiğini kaydetti.

Rohingya Müslümanlarının yaşadığı acıların bugün başlamadığına; 1982’de çıkarılan bir kanun uyarınca vatandaşlıktan mahrum bırakılan bu azınlığın bugün seçme ve seçilme haklarının da aralarında bulunduğu siyasi ve toplumsal haklardan faydalanamadığına işaret eden Emine Erdoğan, “Üstelik karşı karşıya kaldıkları zorlu ekonomik koşullar, günlük hayatın her alanında etkisini göstermektedir” diye ekledi.

“Açıkçası ülkede yaşananlar, ırkı, rengi, cinsiyeti, dili, dini, görüşleri ve kökenleri ne olursa olsun herkesin insan haklarının devletler tarafından korunmasını zorunlu kılan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 2. maddesini açıkça ihlâl etmektedir” ifadelerini kullanan Emine Erdoğan, Rohingyaların haklarının keyfî bir biçimde kısıtlanmasının, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile Ulusal veya Etnik, Dinsel veya Dilsel Azınlıklara Mensup Olan Kişilerin Haklarına Dair Bildiri’nin hükümlerine ters düştüğünün altını çizdi.

MYANMAR’DAKİ İNSANİ KRİZİ GÖZ ARDI ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Emine Erdoğan, makalesinde şu bilgileri paylaştı: “Geçtiğimiz yıllarda Rohingya Müslümanlarına yönelik şiddet olaylarında artış meydana gelmiş; bunun sonucunda birçok kişi yerlerinden edilmiş veya hayatlarını kaybetmiştir. Yaşanan gelişmeleri incelemek için Myanmar’a ilk kez 2012 yılında gittiğimde, çoğunluğu Rohingya Müslümanlarından oluşan yaklaşık 200 kişi yaşanan olaylarda hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz yıl içerisinde güvenlik koşulları daha da kötüleşmiş; on binlerce insan neredeyse kesin olarak öldürülmekle kendisi de ekonomik sorunlarla boğuşan komşu Bangladeş’e sığınmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalmıştır. Bölgede yaşanan insani krizi göz ardı etmek mümkün değildir: Uluslararası Göç Örgütü’nün 31 Ağustos’ta yayınladığı verilere göre 18 bin 500 Rohingya Müslümanı, Bangladeş’te bulunan mülteci kamplarına ulaşmıştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri ise bu sayıyı 270 bin olarak güncelledi. Geçtiğimiz hafta Bangladeş-Myanmar sınırında bulunan Kutupalong Mülteci Kampını ziyaret ettiğimde, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Rohingya Müslümanları bana sevdiklerinin ve akrabalarının nasıl katledildiğine dair korkunç hikâyeler anlattı. Bazıları, eşlerinin katledilişini izlemek zorunda bırakılmıştı. Diğerleri ise köylerinin yakılıp yıkılmasına şahit olmuştu. Hayatta kalabilmek için başkalarının merhametine muhtaç oldukları açıkça belli oluyordu.”

“MYANMAR’DA YAŞANANLARI DERİN BİR KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ”

Makalesinde, bugün dünyanın en büyük ikinci insani yardım sağlayıcısı konumunda olan Türkiye’nin, 2011’den itibaren kendi sınırları içinde 25 milyar dolar harcayarak yaklaşık üç milyon Suriye ve Iraklı mülteciyi misafir ettiğini; Sahra Altı Afrika ve Güneydoğu Asya’da yaşanan krizlere müdahalede bulunduğunu hatırlatan Emine Erdoğan, “Türkiye, Myanmar’da yaşananları derin bir kaygıyla takip etmektedir. Ancak kaygı duyduğumuzu ifade etmenin sahadaki gerçekleri değiştirmeye yetmediğini gayet iyi biliyoruz” sözlerine yer verdi.

Emine Erdoğan, kaleme aldığı makalesinin devamında şunları aktardı: “Bu nedenle bölgede yaşanan sorunları çözmek amacıyla geçtiğimiz haftalarda bir dizi diplomatik ve insani adım attık. Bangladeş ve Myanmarlı liderlerle temaslarda bulunarak mülteci konumundaki Rohingya Müslümanlarına bin ton insani yardım ulaştırdık. Geçtiğimiz hafta bu yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını şahsen takip ettim; katliamdan kurtulanlarla ve şahitlerle görüştüm. Aynı zamanda Bangladeş’te bulunan Rohingya Müslümanlarının ihtiyaçlarının karşılanması için maddi yardım yapma sözü verdik. Bangladeş-Myanmar sınırındaki mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yeni barınma merkezleri kurma niyetimizi ifade ettik.”

Türkiye’nin burada yaşanan krizi tek başına çözmesini beklemenin makul bir yaklaşım olmadığını vurgulayan Emine Erdoğan, “Bu nedenle dünya liderleri, Türkiye’nin adımlarını takip ederek bölgede kalıcı çözümü sağlayacak kapsamlı ve uzun vadeli bir strateji geliştirmelidir” ifadelerini kullandı.

“ROHİNGYA MÜSLÜMANLARININ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI”

İlk adım olarak Bangladeş hükûmetine maddi destek sunularak Rohingya Müslümanlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini ekleyen Emine Erdoğan, bugün Bangladeş’in, saldırı altındaki bu azınlık için tek güvenli liman konumunda olduğuna dikkat çekti. Emine Erdoğan, “Daha sonra, uluslararası toplum Myanmar hükûmetiyle birlikte çalışarak Rohingya Müslümanlarına vatandaşlık verilmesini ve Bangladeş’teki mültecilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmesini sağlamalıdır” görüşüne yer verdi.

Emine Erdoğan, makalesini şu cümlelerle noktaladı: “Rohingya Müslümanlarının dünyanın ücra bir köşesinde yaşaması onların hayatlarını daha değersiz, yaşadıklarını daha az acılı veya bölgedeki durumu daha iyi kılmıyor. İnsanlık, Srebrenica’da ve Ruanda’da hayatlarını kaybeden milyonlarca masuma yaptığı gibi Rohingya Müslümanlarına sırtını dönmemelidir. Gerekli adımlar bugün atılmalıdır.”

Emine Erdoğan, bu makalesini kaleme almadan önce, geçen hafta da dünya liderlerinin eşlerine, Myanmar’daki insanlık dramına ilişkin uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda iş birliği teklifi içeren bir mektup göndermişti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Daha, güvenli, ve, müreffeh, bir, dünya, için, elimizi, taşın, altına, koyalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort