Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 17:43
 
Erdoğan; Dava Kalıcı, İsimler Fanidir; Sadakatimizi Davamıza Göstereceğiz
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: AK Parti içinde küsmenin, darılmanın ve bu mücadeleye zarar verecek davranışlar içine girmenin hiç kimseye yakışmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü biz sıradan bir parti değiliz, bu parti bir davanın sembolüdür, bunu böyle bilmemiz lazım. Bir davanın eri olmak başkadır, bir siyasi partinin bireyi, elemanı, ferdi olmak başkadır” değerlendirmesinde bulundu.
Siyaset Haberi
Erdoğan; Dava Kalıcı, İsimler Fanidir; Sadakatimizi Davamıza Göstereceğiz

"Dava Kalıcı, İsimler Fanidir; Sadakatimizi Davamıza Göstereceğiz"...

AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediye başkanlarımız şehirlerine yük olan değil, şehirlerinin yükünü omuzlayan, mazeret değil çözüm üreten, AK Parti’nin yüzünü ağartan hizmetler ortaya koyan kişiler olmalıdır. Böylesine kritik bir yol ayrımında hiçbirimizin hesabî düşünmeye, nefsimizin peşine takılmaya hakkımız bulunmuyor. Hizmet yarışında en önde de olsak, en geride de kalsak tüm gücümüzle ve imkânlarımızla mücadeleye devam etmeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katıldı. Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarına hitaben bir konuşma yaptı.


Toplantının AK Parti, Türkiye ve millet için hayırla vesile olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrasında ödüllerini takdim edeceği “Yerel Yönetimler Proje Yarışmasında” sosyal projeler ve kent ekonomisine katkı kategorilerinde dereceye girenleri tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmayı partili belediyeler tarafından hayata geçirilen özgün ve orijinal çalışmaların tüm Türkiye’ye tanıtılması bakımından önemli gördüğünü belirtti.

“AK PARTİ BELEDİYELERİNİN HİZMET KALİTESİ DİĞER BELEDİYELERLE KIYASLANAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de artık 2019 yılında dördüncü dönemine girecek olan AK Parti belediyeciliği modelinin ortaya çıktığına işaret etti.

2004 yılından itibaren ise önceki dönemlerle mukayese edilemeyecek derecede yüksek bir destekle, il genel meclislerinde yüzde 42, büyükşehir belediyelerinde yüzde 46, il belediyelerinde yüzde 40’lık oy oranıyla AK Parti belediyeciliğinin sahneye çıktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ne kadar 2009 yılında yüzde 38’e gerilemiş olsa da bu destek 2014 yılında yeniden yüzde 43-45 düzeylerine çıkmıştır” diye ekledi.

Şimdi önlerinde yeni bir seçim ve yeni bir sınavın olduğuna dikkat çekerek, “2019 seçimlerinde sadece Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğinde değil aynı zamanda belediye başkanlığı seçiminde de asgari yüzde 50+1 oya ulaşmayı hedefliyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyeciliğin sadece hizmet işi olmadığını, AK Parti belediyelerinin hizmet büyüklüğünün ve kalitesinin diğer belediyelerle kıyaslamanın mümkün olmadığını belirtti.

“BELEDİYECİLİKTE RAKİPLERİMİZLE DEĞİL KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ”

Türkiye’deki 1397 belediyeden 884’ünün AK Parti tarafından yönetiliyor olmasının, bu gerçeğin millet tarafından da teyidi anlamına geldiğini ve belediyecilikte de rakipleriyle değil, kendileriyle yarıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendimizi rakiplerimize göre ayarlamaya kalksak, yaptıklarımızın yarısına bile ulaşamayız. Aramızda işte o derece büyük bir fark var. Önümüzdeki seçimde çıtayı biraz daha yükseltiyoruz. Milletimizin gönlünde daha fazla yer edinmek için de buna uygun bir vizyon ortaya koymamız, projeler geliştirmemiz, ekipler oluşturmamız gerekiyor” dedi.

“AK Parti belediyelerdeki tecrübelerimizin hizmetlerimizin, başarılarımızın üzerine kurduğumuz hükûmetteki kadrolarımızın özünü de belediyedeki arkadaşlarımızın oluşturduğu bir partidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelerin adeta birer mektep olduğunu söyledi.

“MİLLETİMİZLE OLAN GÜÇLÜ BAĞIMIZI TABANDAN GELEN SİYASET HİKÂYEMİZE BORÇLUYUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediyecilikten Türkiye’nin yönetimine, oradan da bölgesel ve küresel bir güç olmaya doğru giden bu yolun doğru bir yol olduğunu sayısız tecrübeyle gördük yaşadık. Milletimizle olan güçlü bağımızı tepeden inme değil de tabandan gelen siyaset hikâyemize borçlu olduğumuz bir gerçektir. Belediyecilik dönemimizde millete hizmet etmenin sadece yol yapmaktan, su, kanalizasyon, ulaşım sorunlarını çözmekten ibaret olmadığını, aynı zamanda gönülleri de yapmaktan geçtiğini yaşayarak gördük” diye konuştu.

Geçen 15 yılda seçmen sayısının 41 milyondan 55 milyonun üzerine çıkarak 14 milyon gencin seçmen olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tablo bizim de hem AK Parti olarak kurumsal anlamda, hem de bireysel olarak kendimizi geliştirmemiz, yenilememiz, geleceğe hazırlamamız gerektiğini gösteriyor. Esasen her seçim döneminde hem parti teşkilatlarında, hem Meclis’te, hem belediyelerde nispeten kapsamlı bir yenilenmeye gittik. Ancak ülkemiz ve dünya öylesine hızlı değişiyor ki bu değişimi, bu yenilenmeyi, bu tazelenmeyi çok daha köklü bir şekilde yapmamız gerektiği anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti teşkilatlarında, Meclis Grubunda ve AK Parti belediyelerinde görev alanların kendisinin gözünde ‘şehrine ve ülkesine çok büyük hizmetler yapmış birer kahraman’ olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim partimizde en vasat arkadaşımızın performansı muhalefet partilerinin yıldızlarından çok daha ileri düzeydedir, çok daha iyidir. Biraz önce de ifade ettiğim gibi bizim ölçümüz kesinlikle diğer partiler ve onların belediye başkanları değildir. Çıtayı o kadar düşürmeye hakkımız yok. Biz kendi kendimizle yarışıyoruz, öyle de devam ediliyor” sözlerine yer verdi.

“BELEDİYELERİMİZİN MİLLETİMİZLE BİRLİKTE VERDİĞİ MÜCADELEYLE 15 TEMMUZ İHANETİ BAŞARISIZ OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükûmetlerimizin hayata geçirdiği reformlarda ilkemiz hep ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı olmuştur. Belediye başkanlarımız da hemşerilerine en güzel, en medeni hizmetleri vererek, geçmişi ve geleceğiyle şehirlerini yaşatarak aynı yolda ilerlemişlerdir. Şehre hükmeden değil şehre hizmet eden belediyecilik anlayışı ve bulunduğu görevi bir emanet olarak gören belediye başkanları sayesinde bugün bulunduğumuz noktaya ulaştık. Emaneti ehline verme konusundaki hassasiyetimiz, AK Parti belediyelerini milletimizin gözünde hep yüceltmiştir. Aynı zamanda birer demokrasi okulu olan AK Parti belediyeleri 15 Temmuz’da bu sıfatlarının hakkını ziyadesiyle vermişlerdir, kendilerini tebrik ediyorum. Darbecilerin karşısına hem yürekleri ve bedenleriyle, hem de ellerindeki tüm imkânlarıyla dikilen belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin, belediye çalışanlarımızın her birine ayrı ayrı şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz ihanetinin başarısızlığa uğramasında belediyelerimizin milletimizle birlikte verdiği destansı mücadelenin çok büyük katkısı olmuştur. Büyük Türkiye’yi, güçlü Türkiye’yi 2023 Türkiye’sini yine birlikte kuracak, 2053 ve 2071 Türkiye’sinin temellerini de yine birlikte atacağız.”

“SİYASETÇİLER DAVALARINA VERDİKLERİ KATKI NİSPETİNDE İSİMLERİNİ TARİHE YAZDIRIR”

İsimlerin fani, davanın kalıcı olduğunun altını çizerek, sadakatin davaya gösterilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetçilerin davalarına verdikleri katkı ve millete yaptıkları hizmet nispetinde isimlerini tarihe yazdırdığını ya da unutulup gittiğini vurgulayarak şöyle dedi: “AK Parti çatısı altında ülkemize ve milletimize hizmet eden bizler isimlerimizi tarihe yazdırabilmişsek ne mutlu bize. Şayet şimdiye kadar bunu başaramamışsak kimseye söyleyecek bir sözümüz de olamaz.”

Belediyelerdeki başarının, 2019 yılında hayata geçecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde istedikleri neticeyi alabilmenin en başta gelen şartlarından biri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Mart’ında aday olacak belediye başkanları ile şu andaki belediye başkanlarından, hedeflerini 2019’un Mart’ına değil, 2019’un Kasım’ına koymalarını istedi.

AK Partili belediyeler hakkında en ufak bir spekülasyona fırsat vermeyecek şekilde çalışmaların yürütülmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehirlerdeki, ilçelerdeki, beldelerdeki bütün dedikoduların ortadan kalkması için belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, il genel meclis üyelerimize çok büyük işler düşüyor” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ AK PARTİ’NİN YÜZÜNÜ AĞARTAN HİZMETLER ORTAYA KOYMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da belediye başkanlarımızdan beklentimiz bellidir. Bizim belediye başkanlarımız şehirlerine yük olan değil, şehirlerinin yükünü omuzlayan, mazeret değil çözüm üreten, AK Partinin yüzünü ağartan hizmetler ortaya koyan kişiler olmalıdır. Bugün Türkiye milletlerin tarihlerinde belki yüzyılda bir yaşadığı kritik bir dönemden geçiyor. Bu dönemde yapacağımız tercihler, hayat geçireceğimiz çalışmalar bizden sonraki nesillerin hayatını doğrudan etkileyecektir. Şayet doğru tercihlerde bulunur, doğru ve güzel işler yaparsak, 2053 ve 2071 Türkiye’si tam da hayal ettiğimiz hedeflediğimiz gibi bir Türkiye olur. Böylesine kritik bir yol ayrımında hiçbirimizin hesabi düşünmeye, nefsimizin peşine takılmaya hakkımız bulunmuyor. Hizmet yarışında en önde de olsak, en geride de kalsak tüm gücümüzle ve imkânlarımızla mücadeleye devam etmeliyiz.”

AK Parti içinde küsmenin, darılmanın ve bu mücadeleye zarar verecek davranışlar içine girmenin hiç kimseye yakışmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü biz sıradan bir parti değiliz, bu parti bir davanın sembolüdür, bunu böyle bilmemiz lazım. Bir davanın eri olmak başkadır, bir siyasi partinin bireyi, elemanı, ferdi olmak başkadır” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye başkanlarını birer dava eri, yol arkadaşı ve gönüldaşı olarak gördüğünü sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu dönemde AK Parti’ye zarar verecek her tutum, her söz Türkiye’ye ve milletimizin geleceğine vurulmuş bir darbe olacaktır. Gerek teşkilatlarımızda, gerek belediyelerimizde, gerek diğer kademelerde hiçbir arkadaşımın böyle bir yanlışın içine düşeceğine, böyle ağır bir vebalin altına girmeyeceğine kesinlikle ben inanıyorum” dedi.

“Belediyeler Heykel Değil, Hizmete Yönelik Eserler Diksin”

“Belediyeler Heykel Değil, Hizmete Yönelik Eserler Diksin”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, bazı belediyelerce heykelinin yapıldığını hatırlatarak, “Ben ne heykelimin dikilmesini, ne masklar yapılmasını, ne bu tür görseller yapılmasını istiyorum. Bizim belediyelerimiz bundan sonra lütfen bu yanlışlara tevessül etmesinler, heykel değil, hizmete yönelik eserler diksinler. Bunların bizim değerlerimizle çatışan şeyler olduğunu bilmemiz lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katıldı. Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarına hitaben bir konuşma yaptı.

 

Önlerinde ülke ve millet için çok zorlu bir dönem olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke içinde, bölgede ve küresel düzeydeki gelişmelerin, sağlam durmalarını ve Türkiye’nin gücünü artırmayı gerektirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz bu önemli görevi bizlere, AK Partililere vermiştir. Vazifemizi başarıyla yerine getirdiğimiz ölçüde milletimizin desteğine mazhar oluruz” diye konuştu.

“AK PARTİ’NİN BAŞARISIZLIĞI, TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDEKİ FIRSATLARI KAÇIRMASI DEMEKTİR”

“Başarısızlığımızın tek neticesi sadece AK Parti’nin iktidar kaybetmesi olsa, inanın bana bu çok küçük bir bedel olur. AK Parti’nin başarısızlığı demek, Türkiye’nin önündeki çok büyük fırsatları kaçırması, daha da kötüsü elindekileri kaybetmeyle veya kaybetme tehlikesiyle yüz yüze kalması demektir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kaderiyle AK Parti’nin kaderinin adeta bütünleştiği bir süreçten geçildiğini vurguladı ve “AK Parti kazandığında Türkiye kazanıyor, Türkiye kazandığında AK Parti kazanıyor. Bunun için milletimizin tamamıyla kucaklaşmalıyız” dedi.

Seçimdeki başarı çıtasını ‘asgari yüzde 50+1 oy elde etmek’ olarak ifade eden; ancak asıl hedeflerinin milletin tamamının gönlünü fethetmek olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti ve Tayyip Erdoğan düşmanlığını varlık sebebi, hatta ekmek kapısı hâline getirmiş küçük bir kesimi hariç tutarsak, yeteri kadar gayret gösterirsek ülkemizde desteğini alamayacağımız hiçbir vatandaşımızın bulunmadığına inanıyorum. Yeter ki çalmadık kapı, sıkmadık el, bakmadık göz bırakmayalım. Bunun için seçimlere kadar 81 vilayetimizin tamamında milletimizin tüm fertlerine inşallah ulaşmayı hedefleyerek çalışmalarımızı yoğunlaştırmalıyız” dedi.

“SINIR ÖTESİ OPERASYONLARDA DAHİ SİVİLLER ZARAR GÖRMEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Biz kendi kaderimizi ülkemizin kaderiyle bütünleşmiş olarak görürken, ana muhalefet partisi unvanını taşıyan bir partinin milletvekilleri maalesef teröristlerle aynı safta olmak üzere adeta can atıyorlar. Daha da kötüsü, bu partinin genel başkanı da devletinin ve milletinin yanında yer alarak bu tür faaliyetler içindeki milletvekillerinden hesap sormak yerine, benzer tavırlar içine girmekten çekinmiyor. Terörle mücadele operasyonlarında ülkemize çok büyük imkânlar sağlayan silahlı insansız hava araçlarına yönelik iddialar bu çarpıklığın en son örneğidir. Terörle mücadele ederken sivillerin zarar görmemesine yönelik hassasiyetimizi herkes gıptayla takip eder ve takdirlerini belirtirken, birilerinin suyu bulandırmak için uğraşması ibretlik bir hadisedir. Türkiye, bırakınız kendi sınırlarımızın içerisindeki operasyonları, sınır ötesi operasyonlarında dahi sivillerin zarar görmemesi politikasından taviz vermemiş bir ülkedir. Hatta bu uğurda çoğu kez güvenlik güçlerimizi riske attığımız, şehitler verdiğimiz durumlar olmuştur.”

Türkiye’nin terörle mücadele yönetiminden ve son dönemde elde ettiği ciddi başarılardan, terör örgütünün ve onu destekleyenlerin rahatsızlık duyabileceğini; ancak bu ülkenin hiçbir milletvekilinin böyle bir hakkı bulunmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Silahlı insansız hava araçlarıyla sivillerin hedef alındığı gibi tam da terör örgütünün uluslararası alana taşımak isteyeceği türden bir iddiayı gündeme getirmenin siyasetle, insan haklarıyla ilgisi kesinlikle yoktur. Kendi ülkesine, kendi ülkesinin güvenlik güçlerine, kendi milletinin terörle mücadelesine husumet besleyenlere milletimiz hak ettiği dersi sandıkta mutlaka verecektir” şeklinde konuştu.

“FİTNE VE İHANETİ KENDİSİNE YOL EDİNENLERLE KAVGA ETMEKTEN KAÇMAYIZ”

Ana muhalefet partisi liderinin, “Artık kavgaysa kavga” dediğini hatırlatarak, “Sizin hayatınız zaten bu milletle, bu milletin değerleriyle, bu milletin kutsallarıyla kavgayla geçti” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bizimle kavga edeceksen bunu her fırsatta Avrupa Birliği’ne, yabancı ülkelere, yabancı kuruluşlara şikâyet ederek zaten yapıyorsun. Bu zat kendi ülkesini, kendi devletini, kendi milletini yabancılara şikâyet ederek, hedef göstererek siyaset yapmayı alışkanlık hâline getirdi. Üstelik bu kavgada yalnız da değil, terör örgütlerini ve onların destekçileri olan yerli-yabancı odakları yanına alarak bu kavgayı büyütmeye çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunus Emre’nin ‘Biz gelmedik kavga için/Bizim işimiz sevgi için/Dostun evi gönüllerdir/Gönüller yapmaya geldik’ dizelerine atıfta bulunarak, siyaseti bu anlayışla yaptıklarını belirtti ve “Bu sevgi ve dostluk, bunu hak edenler içindir. Düşmanlığı, fitneyi, ihaneti kendisine yol edinenlerle kavga etmekten ise hiçbir zaman kaçmadık, kaçmayız, bunu da söylüyorum” diye ekledi.

İnsanlara, akıllarının alacağı dilden konuşmasını bildiklerini, yaşanan dönem ve içinde bulunulan şartlar sebebiyle ömrünün kavgayla geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayatımızın her döneminde Türkiye’ye ve Türk milletine düşman kim varsa onlarla kavga ettik, etmeyi de sürdürüyoruz. Darbecilerle, darbe heveslileriyle, vesayet odaklarıyla, karanlık lobilerle, terör örgütleriyle, her türden ihanet çeteleriyle kavgamızı Allah ömür verdikçe devam ettirmekte de kararlıyız. Kendimiz için değil, uğruna canımızı vermeyi göze aldığımız değerlerimiz, ülkemiz, milletimiz, bayrağımız, ezanımız için yürüttüğümüz bu kavgada yanımızda olan herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

“SİHA’LAR VATANA İHANET EDEN TERÖRİSTLERİ YOK EDİYOR”

‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ vurgusunda bulunarak, bu ilkelerin ve AK Parti’nin sembolü olan Rabia işaretini, ana muhalefet liderinin henüz öğrenemediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatan topraklarında operasyon yapmaya yeltenenlerin şu anda ya hapiste ya mezarda olduğunu hatırlattı ve “Ey Kılıçdaroğlu, ey yanındaki kendini bilmezler, silahlı insansız hava araçlarının yaptığı iş, bu vatana, bu millete ihanet eden teröristleri yok etmektir, bunu böyle biliniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şu değerlendirmelere yer verdi: “Sen bir gün başka konuşacaksın, bir gün başka konuşacaksın. Biz sizi biliyoruz zaten, siz gökkuşağı gibisiniz, devamlı renkten renge giriyorsunuz. Ama bir gün başka, bir gün başka… İşte bu siyasetçiye yakışan bir yürüyüş değildir. Onun için de dokuz seçimde dokuz mağlubiyet aldın, almaya da devam edeceksin. Çünkü bu milletin evlatlarını şehit edenleri savunanlar bu milletin oyunu alamaz, bunu böyle bileceksin. Yani benim Mehmetçiğim ki onlar bizim evladımız, onları şehit edenler teröristler. Ha onları yok etmek bizim görevimiz değil, öyle mi? Ondan sonra utanmadan, sıkılmadan da çıkacaksın, ‘4 yılda ben terörü bitiririm’ diyeceksin. Sen kimsin, neyi bitireceksin? Öyle lafla peynir gemisi yürümüyor. SSK’da Genel Müdür yaptılar seni, nasıl yaptıysalar, sen icraatını ve kendini o zaman gösterdin zaten. SSK Genel Müdürüyken SSK’yı nasıl batırdığını, bitirdiğini, o dönem hastanelerimizin hâlini bu millet çok iyi biliyor, biz çok iyi biliyoruz. Ondan sonra da seni görevden almak durumunda kaldılar veya kaçıp gittin. Ve o hastanelerin hâli neydi? Rahmetli Savaş Ay bir televizyon programında onu gayet güzel ortaya koydu; sen osun. Sana beş tane koyun teslim etseler kaybeder gelirsin ya, busun sen.”

“DEVLETİMİZİ AYAKTA TUTABİLMEK İÇİN NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ”

Türkiye Cumhuriyeti devletini dimdik ayakta tutabilmek için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını, bunu SİHA’larla, tanklarla, toplarla ve tüm silahlarla güvenlik güçlerini donatarak yapacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet liderine hitaben, “Kandil’den sana destekler geliyor, memnunsun değil mi? Şimdi işte beraber kendi koalisyonunuzu da yaparsınız, beraber de yolculuğunuza devam edersiniz, size de yakışır. Sözde adalet yürüyüşünde de beraber yürüdünüz zaten, sağınızda-solunuzda kimler olduğu belli. Bir tarafınızda malum o takım, PKK ve onun desteği altında olanlar; öbür tarafınızda da FETÖ” sözlerine yer verdi.

Milletin bunları gördüğüne ve gerekli olan dersi en kısa zamanda vereceğine inandığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz, uyanık olacağız. Düşünün, SİHA’larla ilgili adam bunu konuşuyor. Bize yıllarca Amerika, İsrail, insansız hava araçlarını vermemekte adeta kılı kırk yardılar. Verdikleri zaman da bunların tamiratı, tadilatı, bize gerçekten hendek atlattı. Artık bu ülke kendi insansız hava araçlarını, silahlı olanlarını yapar hâle geldi, şimdi asıl bundan rahatsız oluyorlar. Daha güzel şeyler de yapar hâle geliyoruz ve geleceğiz, önemli adımlar atıyoruz. Şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler. Ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Biz de başımızın çaresine bakacağız, bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız.”

“HEYKEL DEĞİL HİZMET”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimi AK Parti belediyelerinin kendisinin heykelini yaptığını belirterek, “Şahsımın heykel veya benzer görsellerini yapmışlar, tabii bunu duyunca ben çok üzüldüm. Bir defa bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykelimin dikilmesini ne masklar yapılmasını ne bu tür görseller yapılmasını istiyorum. Bizim belediyelerimiz, bir defa bunları kaldırttık ayrı mesele, bundan sonra lütfen bu yanlışlara tevessül etmesinler, heykel değil, hizmete yönelik eserler diksinler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birileri ülkesini ve milletini karalamak, sıkıntıya düşürmek için çalışabilir. Biz hem bunlarla mücadele edeceğiz, hem de milletimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin gayreti içinde olacağız. Belediye başkanlarımızın şimdiden şehirlerini 2023 Türkiye’si hedeflerimize uygun bir konuma getirecek projeler, programlar, yatırımlar için harekete geçirilmesi şarttır. Sadece bununla kalmayıp 2053’ün, 2071’in şehirlerinin planlamasını da yapmaya başlamalıyız. İmardan ulaşıma, altyapıdan sosyal yardımlara kadar her alanda ülkemizin ve dünyamızın yönelimlerini dikkate alan bir yaklaşımla kendimize yeni ufuklar çizmeliyiz.”

BELEDİYELERE KAYNAK AKTARIMI

Belediyelerin kaynaklarında da ciddi bir artış yaşandığını hatırlatarak, belediyelere bütçe gelirlerinden 2002 yılında sadece 4,7 milyar lira gönderilirken geçen yıl bu rakamın 52 milyar liranın üzerine çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde bu değişimin devam edeceğini, AK Parti belediyelerinin Türkiye’yi geleceğe hazırlama konusunda tüm dünyaya parmak ısırtacak başarılara imza atmayı sürdüreceğine inandığını söyledi.

2004’te “Yerel kalkınma başlıyor” sloganıyla başlattıkları, 2009’da “marka şehirler”, 2014’te “Büyük medeniyet yolunda” diyerek sürdürdükleri belediyelerdeki hizmet yolculuğunu, 2019’da bir üst aşamaya çıkartarak devam ettireceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda “Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım, AK Parti olalım” çağrısında bulundu.

AK Parti MYK, Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında Toplandı

AK Parti MYK, Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında Toplandı...

Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında AK Parti Genel Merkezinde toplandı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Dava, Kalıcı,, İsimler, Fanidir;, Sadakatimizi, Davamıza, Göstereceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı