Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 17:47
 
Erdoğan; Devletin İçinde Paralel Bir Yapılanmaya İzin Veremeyiz
Ali Aladağ...:Malatya Olay...:
Eğitim Haberi
Erdoğan; Devletin İçinde Paralel Bir Yapılanmaya İzin Veremeyiz

Erdoğan “Devletin İçinde Kimsenin Paralel Bir Yapılanmaya Gitmesine İzin Veremeyiz”...

Polis Akademisi Mezuniyet Töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmişte FETÖ’nün emniyet teşkilatı içindeki paralel yapılanma girişimlerine dikkat çekerek, “17-25 Aralık ve 15 Temmuz tecrübeleri bize bir gerçeği göstermiştir; emniyet, yargı ve ordu gibi kritik kamu kurumları ile medya, üniversite, iş dünyası gibi toplum üzerinde yüksek etkisi olan yerlerde yerli ve millî anlayışı çok güçlü bir şekilde yerleştirmeliyiz. Hangi görünüm, hangi iddia, hangi kisve altında olursa olsun kendini devletin ve milletin menfaatlerinin üstünde gören hiçbir anlayışın buralarda hâkim olmasına izin vermemeliyiz” dedi.

 
 
 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polis Akademisi’nin mezuniyet törenine katıldı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende bir konuşma yaptı.


Tüm şehitler için Allah’tan rahmet, gaziler için şifa temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde aldıkları eğitimin ardından göreve başlamayı hak eden bin 859 komiser yardımcısını tebrik etti.

“GÖREVİNİZİ YAPARKEN ARKANIZDA DEVLETİN BULUNDUĞUNU UNUTMAYIN”

Polislerin ebeveynlerine; evlatlarını vatan ve millet seferberliğine hazırladıkları için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimini tamamlayan polislere de görev yerlerinde başarı dileğinde bulunarak “Her meslek grubundan, her sosyal kesimden, her meşrepten insanlarla bu kadro âdeta Türkiye’nin bir özü, bir özeti gibidir, böyle de olması gerekir” dedi.

Milletin içinden gelen insanların, milletin beklenti, hassasiyet ve ihtiyaçlarına uygun hizmetleri çok daha iyi bir şekilde verebileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerden bu çok renkli yapıya uygun şekilde şu veya bu grubun, şahsın, ekibin değil milletin ve devletin polisleri olarak görev yapmanızı özellikle bekliyorum. Görevinizi yaparken arkanızda devletin ve milletin, bunların temsilcisi olan Cumhurbaşkanınızın bulunduğunu asla unutmayın. Hayatımızda devletten ve milletten daha büyük bir güç yoktur” diye konuştu.

“AHLAKA AYKIRI YOLLARLA ELDE ETTİKLERİ GÜCÜ DEVLETİ ELE GEÇİRMEK İÇİN KULLANDILAR”

Geçmişte pek çok kurum gibi Polis Akademisi’nin de bir grup tarafından sinsice kontrol altına alınarak kendi amaçlarına hizmet eder hâle getirildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınavlarından terfilerine kadar her konuda hakka, hukuka, ahlaka aykırı yollarla elde ettikleri gücü, devleti ele geçirmek için kullanan FETÖ’nün, işi millete saldırmaya kadar vardırdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında FETÖ’ye karşı 17-25 Aralık’tan sonra başlattıkları mücadeleyi 15 Temmuz’dan sonra hızlandırarak bu ihanet çetesini devletten ve ülkeden temizlediklerini ve buna devam edeceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ’nün propagandasına kanarak terörle mücadele için yapılan tasfiyelerin kurumlarımızı, özellikle de Emniyet Teşkilatımızı zaafa uğratacağını düşünenlere en güzel cevabı sizler veriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Teşkilatının en altından en tepesine kadar tüm kademelerindeki terfilerin tamamen liyakate, bilgiye, beceriye, başarıya dayalı bir sisteme bağlanacağını ifade ederek, “Böylece sistemi hiçbir şaibeye, hiçbir haksızlığa meydan vermeden meslekte yükselme yolları tüm polislerimize açık olacak şekilde işletme imkânını elde edeceğimize inanıyorum” diye ekledi.

“YERLİ VE MİLLÎ ANLAYIŞI YERLEŞTİRMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: “17-25 Aralık ve 15 Temmuz tecrübeleri bize bir gerçeği göstermiştir; emniyet, yargı, ordu gibi kritik kamu kurumları ile medya, üniversite, iş dünyası gibi toplum üzerinde yüksek etkisi olan yerlerde yerli ve millî anlayışı çok güçlü bir şekilde yerleştirmeliyiz. Hangi görünüm, hangi iddia, hangi kisve altında olursa olsun kendini devletin ve milletin menfaatlerinin üstünde gören hiçbir anlayışın buralarda hâkim olmasına izin vermemeliyiz. Bu bizim olmazsa olmazımız olmalıdır. Meşruiyetinin kaynağı millet ve hukuk olmayan adaletten, ahlaktan, vicdandan, değerlerine saygıdan, hoşgörüden nasibini almamış hiçbir kişi ve grubun fikirleri ve eylemleriyle ortak geleceğimize hizmet etmesi mümkün değildir.”

‘Müslüman, aynı delikten iki kez ısırılmaz’ hadisine atıfta bulunarak, FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinin Türkiye’ye verdiği zararları ve toplumsal yapıda yol açtığı tahribatları yeniden yaşamak istemediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk milleti varlığına, birliğine, özgürlüğüne, geleceğine kasteden dış güçlerle mücadelede yeteri kadar yoruldu, yoruluyor. Bir de aynı mücadeleyi onar yirmişer yıllık periyotlarla içeride vermemizin akılla, mantıkla izah edilebilir bir tarafı yoktur” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİMİZİN KARARLILIĞIYLA TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ÜSTESİNDEN GELİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK ile mücadelede sadece 2015 Temmuz’undan bu yana binin üzerinde şehit verildiğini, 10 bine yakın teröristin ise etkisiz hâle getirildiğini hatırlattı. Konuşmasında, “Ama dikkat edin ölen de, yıkılan da, kaçıp göçen de hepsi bizden gidiyor” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde FETÖ’yle mücadelede kamudan ihraçlarla, tutuklamalarla, kaçıp gidenlerle birlikte 100 bini aşkın bir insan kaybının olduğunu söyledi.

Bunların hepsinin de milletin kendi ekmeğinden kısarak artırdığı kaynaklarla büyütülüp eğitildiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu açıklamaları yaptı: “Elbette teröre bulaştıkları için, kan döktükleri için, devletlerine ve milletine ihanet ettikleri için bunların hiçbirinin gözünün yaşına bakmıyoruz, bakmayacağız. Adaletimizin gereği de budur. Fakat faturayı kendimizin ödediğini de asla unutmayacağız. Allah’ın izni, milletimizin desteği, devletimizin kararlılığıyla biz tüm terör örgütlerinin, tüm teröristlerin üstesinden geliyoruz ve geleceğiz, bu konuda kimsenin en küçük bir şüphesi olmasın. Çünkü bu konuda kararlılığımız var. Allah’ın izniyle bu işi halledeceğiz. Aksi takdirde tarih bize bunun hesabını soracak. Gelecek nesiller bize bunu hesabını sorar. En az bu mücadele kadar önemli olan, bundan sonra ne yapacağımızdır. Eğer büyük bedeller ödeyerek imha ettiğimiz terör örgütlerinin, teröristlerin yerlerine sürekli yenileri türeyecekse, o zaman burada bir sorun var demektir.”

FETÖ elebaşının ABD’nin tahsis ettiği 400 dönüm arazide ikamet ederek, 160 ülkeyi buradan idare ettiği söylemesine rağmen ABD’li yetkililerin sesinin çıkmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütünün elebaşı ve örgütü ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin verildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında, “Ondan sonra diyorlar ki böyle böyle, işte filanca papazı bize verin. Bir papaz da siz de var, siz onu bize verin, biz de size onu yargılayıp verelim. ‘Onu karıştırma.’ Ne demek? Sizde yargı var, bizde yargı yok mu? Kaldı ki, bizdeki yargılanıyor, sizdeki yargılanmıyor, Pensilvanya’da bir kâşanede yaşıyor. Sizin vermeniz çok daha rahat, hemen verebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE DOST VE KARDEŞ TOPLULUKLARIYLA BİRLİKTE BÜYÜK BİR ÜLKE”

Devletin içinde hiçbir kişinin, ekibin veya grubun paralel bir yapıya veya yapılanmaya gitmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdi göreve gidiyorsunuz, işte gittiğiniz yerlerde bunları didik didik aramanız bulmanız, çıkartmanız gerekiyor. Nerede ne var, bunları çıkartacağız hep beraber, çünkü bunlar bu ümmeti bölmek, parçalamak istiyorlar. Bizi içimizden böldüler, yaralamaya çalıştılar, ama Rabbim fırsat vermedi.”

Türkiye’nin dost ve kardeş topluluklarıyla birlikte çok büyük ve güçlü bir ülke olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylesine büyük bir ülkede herkesin kendi alanında yapacağı fazlasıyla iş olduğunu dile getirdi ve “Ne yapsanız karşılık bulur, hangi hizmeti sunsanız teşekkürle karşılanır. Bu kadar çok hizmet ve faaliyet alanı önümüzde dururken, tutup tüm gücü, tüm imkânları devlet içinde paralel bir yapı oluşturmaya teksif etmek netice vermeyeceği gibi, yılların emeğinin hebasına da yol açar” dedi.

Herkesin ülke yönetimine talip olma hakkı olduğunu; ancak bunun yolunun siyasetten geçtiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurarsınız partinizi, çıkarsınız milletin karşısına, programınızı, hedeflerinizi anlatırsınız. Eğer gereken desteği bulursanız iktidara gelir ülkeyi de yönetirsiniz. Ülke yönetiminde söz sahibi olmanın tek meşru yolu budur. Bunun dışındaki yol ve yöntemlerin darbelerden, cuntalardan, vesayet güçlerinden, işgallerden bir farkı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

“Suriye ve Irak Üzerinde Yapılan Hesapları, Türkiye’den Bağımsız Görmüyoruz”

“Suriye ve Irak Üzerinde Yapılan Hesapları, Türkiye’den Bağımsız Görmüyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreninde yaptığı konuşmada, bölgemizdeki gelişmeleri değerlendirerek, “Eğer Türkiye konusundaki niyetler gerçekleşmiş olsaydı, zaten şu anda Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm bölgemizde başka şeyler konuşuluyor olurdu. Bizim bozduğumuz oyunlar sebebiyle sürekli yeni senaryolar üretiliyor ve tedavüle sokuluyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Törenine katıldı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen törende, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende bir konuşma yaptı.

 

Konuşmasında, ülke içindeki ihanet odaklarıyla mücadele ederken, bir yandan da bölgede ve dünyada yaşanan büyük değişim sürecinden Türkiye’yi güçlü bir şekilde çıkarmanın hesapları içinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz üzerinde yapılan hesapları boza boza bugünlere geldik, ne toplumsal kaos senaryoları tuttu, ne darbe teşebbüsleri neticeye ulaşabildi, ne üzerimize salınan terör örgütleri başarılı olabildi” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin terörü sıfırlamak olduğunu belirtti.

“BOZDUĞUMUZ OYUNLAR SEBEBİYLE SÜREKLİ YENİ SENARYOLAR ÜRETİLİYOR”

Suriye ve Irak’ta yaşanan hadiseleri, bu ülkeler üzerinde yapılan hesapları Türkiye’den bağımsız olarak görmediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer Türkiye konusundaki niyetler gerçekleşmiş olsaydı, zaten şu anda Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm bölgemizde başka şeyler konuşuluyor olurdu. Bizim bozduğumuz oyunlar sebebiyle sürekli yeni senaryolar üretiliyor ve tedavüle sokuluyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Böylesine değişken, böylesine sisli bir zeminde biz hem kendi hedeflerimize bağlı kalarak, hem de tüm kardeşlerimize sahip çıkarak farklı bir yol izliyoruz. Büyük devlet olmanın, büyük bir millet olmanın verdiği o vakarla, günlük gelişmelerin heyecanına kapılmadan asıl oyunun, asıl amacın bilincinde olarak kararlılıkla adımlarımızı atıyoruz, atacağız. Bu süreçte çıkarlarımızın yüzde 100 uyuştuğu, hedeflerimizin tam olarak kesiştiği hiçbir gücün olmadığını belirtmek isterim. Herhangi bir konuda buluştuğumuz her ülkeyle ve güçle, bir başka yerde mutlaka maalesef ayrışıyoruz, hatta karşı karşıya da geliyoruz. İşte bu karmaşık ilişkiler yumağı içinde ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını koruyarak istiklalimizi ve istikbalimizi önceleyen bir anlayışla mücadelemizi yürütüyoruz.”

“IKBY, ANLAMSIZ BAĞIMSIZLIK GİRİŞİMİYLE KENDİNİ ATEŞİN ORTASINA ATIYOR”

Kuzey Irak’ta ortaya çıkan son durumun, üzüntü verici olmakla birlikte, üstesinden gelemeyecekleri bir mesele olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birlikte hareket etmeyi sürdürmemiz hâlinde çok güzel neticeler elde edebileceğimiz Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, anlamsız bir şekilde başlattığı bağımsızlık girişimiyle adeta kendini ateşin ortasına atmış bulunuyor” şeklinde konuştu.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin bağımsızlığının kabul edilmeyeceğine işaret ederek, Kosova’nın bağımsızlığının pek çok ülke tarafından kabul edilmediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak tavsiye etmelerine rağmen, üye ülkelerden Kosova’nın bağımsızlığını hâlâ tanımayan ülkeler olduğunun altını çizdi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin, 350 kilometre sınırı olan Türkiye’nin yanı sıra İran, Suriye ve merkezi Irak yönetimleri ile mutabık kalmadan bu sürece yöneldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “İşte devlet yönetmek, öyle bir aşiretin reisi olarak işi çözmekle bu iş olmuyor. Şimdi oradan hareketle herhâlde kendisine de bu noktada çok ciddi teşvikler oldu, bu oyuna gelerek böyle bir adımı atmış bulunuyor. Maşallah, yüzde 92 filan da kabul görmüş. Yüzde 72 katılım varmış, yüzde 92 evet demiş. Bunları biz çok gördük. Burada da darbeler olduğu zaman, bu darbelerin neticesinde yüzde 90-95 evet diyenlerin olduğunu çok gördük.”

“BAŞTA KÜRTLER OLMAK ÜZERE; ARAPLAR, TÜRKMENLER VE DİĞER KESİMLERİN İYİLİĞİNİ İSTİYORUZ”

Bölgede yakılan her ateş gibi bunun da Türkiye’yi teğet geçmesini umduğunu; ancak bunun birilerinin canının fena hâlde yakabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün sırf kendi çıkarları için kullanacak araç arayanlara gönüllü asker yazılanlar, yarın her şey normale döndüğünde kapı komşularının, kardeşlerinin, kaderdaşlarının yüzüne bakamayacaklardır. Bunu böyle bilsinler” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atılan bu adım, dün bölgedeki kötülüklerin sembolü hâline gelmiş olanlara dahi rahmet okutacak vahamette gelişmelerin önünü açma faaliyetlerinin potansiyelini taşımaktadır, işte böylesine bir tehlike var. Geçmişte kendilerinin maruz kaldığı zulüm ve baskı politikalarını bugün zayıf gördükleri herkese uygulayanların artık mağduriyet sözünü ağızlarına almaya hakları kalmamıştır. İşte Türkmenlere orada zulmediyorlar. Onların haklarını-hukukunu asla göz önünde bulundurmuyorlar. Ama öbür taraftan da, ‘Biz devlet olacağız.’ Biz dostlarımızın ve kardeşlerimizin sadece iyiliğini isteriz. Bugün Kuzey Irak’taki gelişmelere eğer böyle sert bir tepki veriyorsak, tek sebebi; en başta Kürtler olmak üzere Arapların, Türkmenlerin ve diğer kesimlerin iyiliğini istiyor olmamızdır. Yapılan ve esasen hiçbir hukuki ve fiili karşılığı olmayan referandum kimsenin faydasına değildir.”

“KUZEY IRAK’TAKİ MESELE, DEVLET KURMA HAKKIYLA ALAKALI DEĞİL”

Yaptıkları tüm ikazlara rağmen ısrarla girişilen bu maceranın hüsranla sonuçlanmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimse kendini kandırmasın, Kuzey Irak’taki mesele şu veya bu kesimin devlet kurma hakkıyla alakalı değildir. Buradaki asıl konu, bölgedeki halkların birliğini, beraberliğini, dayanışmasını ortadan kaldırarak ardı arkası gelmez çatışmaların önünü açmak isteyenlere payanda olunmasıdır” vurgusunda bulundu.

“Mezhep gerilimi sebebiyle zaten yeteri kadar acı çeken bölgenin şimdi bir de etnik kavgalarla daha da örselenmesinin kime faydasının olduğunu çok iyi hesap etmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelere yer verdi: “Türkiye’ye, Irak’a, Suriye’ye, buralarda yaşayan hiç kimseye faydası bulunmayan bir girişimin birileri tarafından açık veya örtülü şekilde desteklenmesinin sebebi, elbette ki onların birilerinin işine geliyor olmasıdır. Bugün bir gazetede okudum, ‘İsrail bayraklarının olduğundan haberimiz yoktu’ diyor Kuzey Irak Yerel Yönetimindeki bir yetkili. Ben Türkiye’den görüyorum da, sen Kuzey Irak’ta nasıl görmüyorsun? Bir gün, iki gün, üç gün… Çünkü geçmişte İsrail’in MOSSAD’ı onların ileri gelenleriyle iş birliği hâlindeydi. Şimdi yine bu hareketlendi. Biz hem bu konudaki tavrımızı net bir şekilde ortaya koyacak, hem de sonuna kadar ikaz vazifemizi yerine getireceğiz. Suriye’ye yakılan ateşin nasıl ülkemize sıçramasına izin vermediysek, Irak’ta teşebbüs edilen bu fitneyi de inşallah durduracağız.”

“YENİ LAWRENCE’LAR BU DEFA BAŞARILI OLAMAYACAK”

Yeni Lawrence’ların bu defa başarılı olamayacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya haritasını şöyle önünüze alıp baktığınızda ülkemizin bulunduğu yerin ne derece önemli olduğunu başka hiçbir izaha gerek kalmadan görebilirsiniz. Böylesine büyük bir hazineye sahip olmanın bir bedeli mutlaka olacaktır. Türk milleti olarak bin yıldır biz bu bedeli ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim 2023 hedefimizi, 2053 ve 2071 vizyonlarıyla daha da ileriye taşımamızın sebebi, hâlen içinden geçtiğimiz imtihanları başaracağımıza olan inancımızdır. Bu tarihlerin hiçbiri de tesadüf değildir, sıradan değildir, rastgele belirlenmiş değildir. Geçtiğimiz 15 yılda yaptıklarımızın taçlandırılması olan bu vizyonlarımızın mesajını dışarıdaki herkes aldı. Ama maalesef içimizdeki bazıları hâlâ bu meseleyi anlayamadı. 2019 yılından itibaren geçeceğimiz yeni yönetim sistemimiz, hedeflerimiz doğrultusunda çok daha kararlı ve süratli bir şekilde ilerleyebilmemizi sağlayacaktır.”

NAİM SÜLEYMANOĞLU’NA GEÇMİŞ OLSUN TEMENNİSİ

Konuşmasında, siroz ve karaciğer yetmezliği sebebiyle tedavi gören millî halterci Naim Süleymanoğlu’nun yoğun bakımdan çıktığı müjdesini de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Süleymanoğlu’nu vatandaşlığa alarak Türk sporuna kazandıran eski Cumhurbaşkanlarından merhum Turgut Özal için de Allah’tan rahmet diledi.

Görevlerine başlayacak polislere hitaben, “Sizler de ülkemizin bu tarihî dönüşümüne, Emniyet Teşkilatımızın belkemiğini teşkil eden kritik noktalarda üstlendiğiniz, üstleneceğiniz görevlerde ülkemizin güvenliğine, barışına, katkıda bulunacaksınız” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, huzur ve güvenin olmadığı bir toplumun orta ve uzun vadeli hedeflerine odaklanabilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, mezun olarak göreve başlamayı hak eden polislere mezuniyetlerinin hayırlı olmasını ve görev yerlerinde başarılı olmalarını dileyerek tamamladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Devletin, İçinde, Paralel, Bir, Yapılanmaya, İzin, Veremeyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort