Haber Detayı
26 Şubat 2018 - Pazartesi 17:34
 
Erdoğan; FETÖ’nün en çok istismar ettiği ülkeler Afrika’da
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, dört Afrika ülkesini kapsayan ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “FETÖ’nün en çok istismar ettiği ülkelerin Afrika'da bulunduğunu görüyoruz. Aynı şekilde örgütün kanlı ve karanlık yüzünü ilk keşfeden, örgütün tasfiyesine dair adım atan ülkeler de Afrika kıtasındadır. Çabalarımız sayesinde birçok ülke örgütle iltisaklı okulları kapattı ve Maarif Vakfımıza devretti” dedi.
Dünya Haberi
Erdoğan; FETÖ’nün en çok istismar ettiği ülkeler Afrika’da

“FETÖ’nün en çok istismar ettiği ülkeler Afrika’da”...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’yi kapsayan Afrika resmî ziyaretlerinin ilk durağı olan Cezayir’e gitti.

Cezayir’e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretlerine ve gündemdeki bazı konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“FETÖ’nün en çok istismar ettiği ülkeler Afrika’da”

“CEZAYİR, AFRİKA’DAKİ EN GÜÇLÜ TİCARİ ORTAKLARIMIZ ARASINDA”

Gerçekleştireceği dört Afrika ülkesini ziyaretinde bakan ve milletvekilleri ile birlikte kalabalık bir iş adamı heyetinin de kendisine refakat edeceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika seyahatinin ilk durağı olan Cezayir’in, Türkiye’nin bölgedeki en güçlü ticari ortakları arasında bulunduğuna işaret etti.

Cezayir’in Türkiye’nin doğal gaz tedarikinde dördüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’le olan ilişkileri, 2006 tarihli “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” temelinde askerî, içişleri, savunma sanayii ve kültürel alanda güçlendirmek istediklerini söyledi.

Cezayir ziyareti kapsamında gerçekleştireceği görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele alacaklarını; Kudüs, Suriye ve Libya gibi her iki ülkeyi de etkileyen konularda istişarelerde bulunacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, uzun zamandır ziyaret etmeyi istediğini belirttiği Moritanya’ya geçeceğini açıkladı.

Ziyaretinin, Türkiye’den Moritanya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk resmî ziyaret olacağını ve bu yönüyle tarihî öneme sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan Senegal’in Başkenti Dakar’a gideceğini ifade etti.

“AFRİKA’DA BÜYÜKELÇİLİK SAYIMIZI 12’DEN 41’E ÇIKARDIK”

Senegal’i daha önce biri Başbakanlığı döneminde iki kez ziyaret ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu üçüncü ziyaret, Senegal ile mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin nişanesi olacaktır. Senegal ile aramızdaki yakın bağları daha da güçlendirmek istiyoruz. Bilhassa ticari ve ekonomik iş birliğimize yeni projeler, yeni halkalar eklemeyi arzu ediyoruz” dedi.

Afrika turunun son ayağında ise Mali’ye geçeceğini, bu ziyaretinin de ülkeye Türkiye’den Cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk resmî ziyaret olacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin, Türkiye ile Mali’nin 14’üncü yüzyıla dayanan tarihî bağlarını canlandıracağına inandığını dile getirdi.

Göreve geldiklerinden bu yana Afrika kıtasındaki ülkelerde Türkiye’nin büyükelçilik sayısını 12’den 41’e çıkardıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştireceği ziyaretlerin ardından bu sayıyı artırmanın gayreti içinde olacaklarını söyledi.

“MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜMÜZ KITA ÇAPINDA BAŞARILI İŞLERE İMZA ATIYOR”

Türk işadamlarının Afrika kıtasında giderek önemli bir rol üslendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle müteahhitlik sektörünün kıta çapında başarılı işlere imza attığını, taahhütlerini çoğu zaman öngörülen sürelerden önce tamamladığını, bu durumun da firmalara olan güveni daha da perçinlediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Her ne kadar kıtadaki tarihimiz bin yılı geçse de, son bir asırda Afrika’yı ihmal ettik. İç sorunlarımızla uğraşmaktan diğer kıtalara açılma fırsatı bulamadık. Son 15 yılda bu ihmale de son verdik. 2005 yılında başlayan süreci ki Afrika yılıydı, hızlandırarak devam ettiriyoruz. Karşılıklı ziyaretler ve zirveler vesilesiyle Afrikalı kardeşlerimizle kucaklaştık, hasret giderdik. Hamdolsun bugün kıtanın sathında Türk yatırımlarına, gönüllü kuruluşlarımızın çalışmalarına, resmî görevlilerimize rastlıyoruz. Bugün 5 bine yakın Afrikalı öğrenci ülkemizde eğitim öğretim görüyor. Turizm, kültür, ticaret, savunma, eğitim gibi alanlarda iş birliğimiz gün geçtikte derinleşiyor. İnşallah önümüzdeki süreçte bunu daha da ileri taşıyacağız.”

Yaptığı açıklamada, FETÖ terör örgütünün en çok istismar ettiği ülkelerin, Afrika’da bulunduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde örgütün kanlı ve karanlık yüzünü ilk keşfeden, örgütün tasfiyesine dair adım atan ülkeler de Afrika kıtasındadır” diye ekledi.

“GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ GÜNDEMİMİZDEKİ ÖNEMLİ BİR KONU OLACAK”

Gösterdikleri çabaların sayesinde pek çok ülkenin FETÖ terör örgütüyle iltisaklı okulları kapatıp Maarif Vakfı’na devrettiğini, Moritanya, Senegal ve Mali’nin bu ülkelerin başında geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maarif Vakfı’nın Türkiye’yi ve Türk milletini en güzel şekilde temsil edeceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turu kapsamında ziyaret edeceği ülkelerin hepsinin de terörle mücadele etmiş veya terör tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti ve şunları ekledi: “Bunları en iyi anlayacak, çektikleri acıları en iyi hissedecek ülke, hiç şüphesiz Türkiye’dir. Bu anlamda güvenlik alanında iş birliğimiz gündemimizdeki diğer önemli bir konu olacaktır.”

Açıklamasını ziyaretlerinin hayırlara vesile olması temennisiyle tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlediği basın toplantısının ardından beraberindeki heyetle Cezayir’e hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçıları kabul etti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtı’na ve teröre karşı verilen mücadeleye desteklerini ifade etmek ve doğum gününü kutlamak üzere kendisini ziyaret eden sanatçıları kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçıları kabul etti

Beylerbeyi Sarayı'nda gerçekleşen kabulde; müzik ve sinema sanatçıları Orhan Gencebay, Ajda Pekkan, İbrahim Tatlıses, Yavuz Bingöl, Hülya Koçyiğit, Cengiz Kurtoğlu, Hasan Kaçan, Cemal Hünal, Kadir Çöpdemir, Sibel Can, Serdar Gökhan, Burak Hakkı, Demet Tuncer ile yapımcı ve senarist Mehmet Bozdağ ve Osman Soykut yer aldı.

Kabulde sanatçılar, özellikle Zeytin Dalı Harekâtı ve terörle mücadelede görev alan güvenlik güçlerine verdikleri desteği ifade etti. Türkiye'nin devleti ve milleti ile bütün zorlukları aşabilecek kudret ve iradeye sahip olduğunu belirten sanatçılar, bu vesileyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününü de kutladı. Kabulde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı El Sarrac’ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı El Sarrac’ı kabul etti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa El Sarrac’ı Beylerbeyi Sarayında kabul etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, FETÖ’nün, en, çok, istismar, ettiği, ülkeler, Afrika’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı