Erdoğan, Gül sorusuna bu konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmayacağım
Haber
29 Nisan 2018 - Pazar 19:49
 
Erdoğan, Gül sorusuna bu konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmayacağım
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylığı ile dün yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi: “Ben müsaadelerinizi alarak bu konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmayacağım. Zaten Sayın Gül değerlendirmeleri kendileri de yaptılar. Sadece sizlere de teşekkür edeceğim."dedi.
Siyaset Haberi
Erdoğan, Gül sorusuna bu konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmayacağım

“Buhara’da, İmam Buhari adına bir enstitü kurmayı hedefliyoruz”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in davetine icabetle Özbekistan'a yapacağı ziyareti öncesi havalimanında yaptığı basın toplantısında, “Buhari, Hadis Külliyatı içerisinde en önemli eserlerden bir tanesidir. Dolayısıyla İmam Buhari adına orada bir enstitü kurmayı hedefliyoruz. Bir de İmam Matüridi, itikadi anlayışımızda da bizim odur ve onunla ilgili de orada bir enstitü kuralım istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in davetine icabetle Özbekistan’a gitti. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e hareketinden önce Atatürk Havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ve ardından gerçekleştireceği Güney Kore ziyaretleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özbekistan ziyareti kapsamında Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüşeceğini, Özbekistan Ali Meclisi’ne hitap edeceğini ve Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Buhara’yı ziyaret edeceğini aktardı.

“ÖZBEKİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLERDE KAYBEDİLEN İVMEYİ YENİDEN KAZANACAĞIZ”

Buhara’da büyük hadis âlimi İmam Buhari ve İmam Maturidi ile ilgili birer enstitü kurulması yönünde Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir mutabakatlarının olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buhari, Hadis Külliyatı içerisinde en önemli eserlerden bir tanesidir. Dolayısıyla İmam Buhari adına orada bir enstitü kurmayı hedefliyoruz. Bir de İmam Matüridi, itikadi anlayışımızda da bizim odur ve onunla ilgili de orada bir enstitü kuralım istiyoruz. Bu konuda aramızda bir mutabakatımız var. Bu adımları da inşallah bu gidişte inşallah kesinleştireceğiz” dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerde uzun yıllardır kaybedilen ivmeyi yeniden kazanacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yüzden ziyaretinde geniş bir işadamları heyetinin kendisine refakat edeceğine işaret etti.

Özbekistan ziyaretinin ardından Güney Kore’nin başkenti Seul’e geçeceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile bir araya gelerek baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunacağı ve Güney Kore Ulusal Meclisi’ni ziyaret ederek Meclis Başkanı ile görüşeceği bilgisini paylaştı.

Güney Kore’nin bölgesinde ve küresel ölçekte bir ekonomik güç olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin Kuzey Kore ile Güney Kore’nin bir araya geldiği anlamlı bir döneme rastladığını ifade etti.

“GÜNEY KORE VE KUZEY KORE LİDERLERİNİN BİR ARAYA GELİŞLERİ, İLİŞKİLERİMİZE ZENGİNLİK KATACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kore Cumhuriyeti teknoloji alanında dünya çapında bir oyuncu. Bu ziyaretimiz vesilesiyle önde gelen Koreli firmaların üst düzey yöneticileriyle çok sayıda görüşmelerim olacak. Ziyaretim sırasında iş birliğimizi ileriye dönük adımlarla geliştirmek amacıyla görüş alışverişinde bulunacağız. İkili iş birliği alanlarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları da ele alacağız. Ziyaretim Kore Yarımadası’nda önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde olması buna ayrı bir zenginlik katıyor. Güney Kore Cumhurbaşkanı ve Kuzey Kore Liderinin 27 Nisan günü tarihî bir zirvede bir araya gelişleri, bizim de onlarla olan ilişkilerimize ayrı bir zenginlik katacaktır diye düşünüyorum. Nükleer silahsızlanma amacıyla başlatılan görüşmelerin başarıyla neticelenmesini arzu ediyoruz. Özellikle on yıllardır hasretle beklenen kalıcı barışın Kore Yarımadası’nda tesis edilmesini diliyoruz.”

Özbekistan ve Güney Kore ziyaretlerinin beşeri münasebetler ve ekonomik ilişkiler açısından hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“SEÇİM MEYDANI HERKESE AÇIKTIR”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylığı ile dün yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi: “Ben müsaadelerinizi alarak bu konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmayacağım. Zaten Sayın Gül değerlendirmeleri kendileri de yaptılar. Sadece sizlere de teşekkür edeceğim. Seçim meydanı herkese açıktır ve seçim meydanı da bu noktada zaten temenni ederiz ki bir an önce her siyasi parti adayını belirler, ona göre de bizler kampanyamızı çok daha değerli kılacak adımlarımızı atarız.”

24 Haziran seçimlerinin tahminine ilişkin kendisine ulaşan anketlerin olup olmadığı yönündeki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paylaşacağım tek şey var; hamdolsun anketler Cumhur İttifakı’nın açık ara önde olduğunu gösteriyor. Ama rakamsal bir şey bizden beklerseniz rakamsal bir şey vermeyeceğim, onu zaten sizler yayın grubu olarak da yapıyorsunuz ve değişik yerlerden de alıyorsunuz, sizler de bunu görüyorsunuz. Ama açık ara Cumhur İttifakı hamdolsun çok olumlu, gayet güzel bir yerde” sözleriyle cevap verdi.

“Buhara’da, İmam Buhari adına bir enstitü kurmayı hedefliyoruz”

“BEDELLİ ASKERLİK HÜKÛMETİN GÜNDEMİNDE DEĞİL”

Toplantıda, bedelli askerlik konusu ile ilgili değerlendirmesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun hükûmetin gündeminde olmadığını, Afrin ve Fırat Kalkanı Harekâtı’nın olduğu bir dönemde bu konuyu gündemlerine almanın şehit ve gazilere saygısızlık olacağını söyledi. Bu konunun istismarını yapanların da çok fazla olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayırlısıyla şu önümüzdeki seçim bitmiş olsun, inşallah başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır, ona göre atılması gereken bir adım bu konuda varsa o zaman bu adımlar atılır. Ama şu anda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil” sözlerine yer verdi.

“ÖĞRENCİ SAYISI ARTTIKÇA KALİTEDE DÜŞÜŞ YAŞANIYOR”

“İstanbul Üniversitesi’nde, özellikle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden yükselen bölünmeye dair ciddi bir tepki var. Kendisi de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Aziz Sancar Hocayla da dün görüştünüz. Bu konuda size akseden veya sizin bölünmeye ilişkin görüşünüzü, düşüncenizi merak ediyoruz?” şeklindeki soruya verdiği cevapta Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aziz Sancar Hocamızın böyle bir derdi, böyle bir sıkıntısı kesinlikle yok, bakın bunların hepsinde istismar var. Bir defa İstanbul Üniversitesi niye ikiye bölünüyor, bunun üzerinde durmamız lazım” dedi. İstanbul Üniversitesi’nin öğrenci sayısının 105 bine ulaştığına ve bundan dolayı kalitede bir düşüşün yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nin bir marka ve tarihi itibariyle eski bir üniversite olduğunu; ancak eski bir üniversite olmasının, öğrenci sayısının azaltılmasına mani olmadığını dile getirdi.

Yapılacak düzenlemeyle İstanbul Üniversitesi markasını ortadan kaldırmadıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine itiraz eden kimi profesörlerin dahi bundan haberdar olmadığını, anlatıldığında da ‘Ben öyle olduğunu bilmiyorum’ dediğini aktardı. Yeni kurulacak üniversite ile ilgili önce İbn-i Sina isminin söz konusu olduğunu; ancak daha sonra yaptıkları müzakerelerle bu ismin gündemden kalktığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bir tarafta İstanbul Üniversitesi başlı başına bir isim, öbür tarafta da İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi şeklinde oluyor, İstanbul yine oluyor. Ama bu 500 yıllık maziye sahip olan bu isim korunuyor” diye ekledi.

“ÜNİVERSİTELERDE NİTELİK ARIYORUZ”

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi olarak iki üniversitenin yaklaşık 50’şer bin öğrenciye sahip olacağını hemen hemen birçok fakültenin her iki üniversitede de olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Dert nerede, onu da söyleyeyim. Dert yine ideolojik. ‘Efendim, işte bunlar da bizim camiadan’; kusura bakmasınlar, bizim camia, şu camia, bu camia diye bir şey yok. Her şeyde ideolojik yaklaşımdan uzak, dürüst olacağız. Biz nitelik mi arayacağız, yoksa nicelik mi arayacağız, biz buna bakıyoruz. Ve burada öğrenci sayısı itibariyle kaliteyi artıracak bir adımı atalım istiyoruz. Kaldı ki İstanbul Üniversitesi’ne biz Hasdal tarafında yaklaşık 700-800 dönüm bir arazi tahsis ettik. Şimdi orada da İstanbul Üniversitesi’nin asli kampüsü veya külliyesi olacak. Oraya taşındığı zaman zaten çok daha farklı bir konuma ulaşacak. Mesela önce biz Çapa’yı da düşündük, ama biz Çapa’yı zaten deprem riski sebebiyle birçok binasının yıkılması gerekiyor. Oralar yıkılacak ve orası belki İstanbul Üniversitesi’nin merkezde bir irtibat bölümü olacak, oradaki tarihi tescilli olan binalardan bazıları kalacak. Zaten Beyazıt’taki bina tartışılmaz, o zaten bütün hususiyetiyle, özelliğiyle ortada. Ve bütün bunlar üzerinde de YÖK çalışmalarını sürdürecek.”

Ankara’da Gazi Üniversitesi’yle ilgili de bazı spekülasyonların olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı buradaki uygulama neyse orada da onu yapacağız. Ama bunların sayısı, sadece ikisi değil ki, ama ikisinde maalesef bir tezgâhtır gidiyor” ifadelerini kullandı.

“İTİRAZLAR İDEOLOJİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şunları kaydetti: “Şu anda biz 20’ye yakın üniversitenin bu şekilde değişimini yapıyoruz. Hepsinde de kimisinde sayı 80 bine ulaşmış, 90 bine ulaşmış ve buralardan halkın bizden talepleri var. Oralardan milletvekillerimizin halkla olan görüşmeleri vesaire bunlar var, bu talepler üzerine bu adımlar atıldı. Yani bu salt hükûmetin almış olduğu bir karar değil; YÖK’e talepler var, bize talepler var, bu talepler üzerine de yapılan çalışmalar var ve daha önce de bu konuda attığımız adım var. Mesela Konya’da Selçuk Üniversitesi’ni biz ikiye böldük; birisi Erbakan Üniversitesi oldu, birisi Selçuk, hiç böyle bir ses çıkmadı ve şu anda bu şekilde devam ediyor. Olmaz diye bir şey yok. Aynı şekilde Kayseri’den talep var, orada da şu ana kadar gelen bir şey bize yok, ses olarak olumsuz bir yaklaşım yok, ama hep ideolojik yaklaşım.”

Basın toplantısının ardından beraberindeki heyetle Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanından İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve diğer ilgiler tarafından uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özbekistan ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile bazı milletvekilleri eşlik ediyor.

“Ahlakı, ilkesi olmayan siyasetin ne ülkeye ne de millete faydası olur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’da...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Özbekistan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Taşkent Uluslararası Havalimanına gelişinde Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov karşıladı. Karşılamada; Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Taşkent Valisi Jakhongir Ortikhodjaev ile Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve elçilik personeli hazır bulundu.

Özbekistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’da

“Ahlakı, ilkesi olmayan siyasetin ne ülkeye ne de millete faydası olur”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Ahlakı, ilkesi olmayan siyasetin ne ülkeye ne de millete faydası olur. Rüzgârgülü gibi esintiye göre yön değiştiren, eğilip bükülen bir siyasi anlayış, popülizmin bataklığında debelenmeye mahkûmdur” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’ne katıldı. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde gerçekleşen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“BU MİLLET ŞEHİTLERİYLE YAŞAYAN BİR MİLLETTİR”

Terörle mücadele eden Mehmetçiği, güvenlik güçlerini, isimlerini sayarak 15 Temmuz’un şehit gençlerini selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülke asırlardır ölümü öldüren o yiğitler sayesinde ayaktadır. Bu millet şehitleriyle yaşayan, onları baş tacı eden bir millettir” dedi ve şehitler için Allah’tan rahmet diledi. Kendilerine Avrupa’yı yurt kılan Türk gençleri, İsrail’in devlet terörüne boyun eğmeyen Filistinli gençleri, açlık ve yoksulluktan kaçarken Akdeniz’de canlarını teslim eden gençleri de selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin başarılı geçmesi ve hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Siyasetin özünde millete hizmet yarışının bulunduğunu, var oluş gayesinin ise ülkeye ve millete en kaliteli şekilde hizmet etmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetin; ilkelerle, prensiplerle ve belli değerlerle yapılması gereken bir iş olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ahlakı, ilkesi olmayan siyasetin ne ülkeye, ne de millete faydası olur. Rüzgârgülü gibi esintiye göre yön değiştiren, eğilip bükülen bir siyasi anlayış, popülizmin bataklığında debelenmeye mahkûmdur” diye konuştu.

“SİYASİ GEÇMİŞİMİZ ERDEMLİ SİYASET YAPANLARLA, İLKESİZ SİYASETÇİLERİN MÜCADELE SAHASI OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şunları söyledi: “Türk siyasi hayatı bu açıdan gerçekten ibret verici hadiselerle doludur. Siyasi tarihimizde bir tarafta ülkesine hizmet için gecesini gündüzüne katan asil devlet adamları, diğer tarafta da üç kuruluşluk menfaati için 40 takla atan şahsiyet fukaraları vardır. 90 yıllık siyasi geçmişimizde milletin emanetini canı pahasına koruyan kahramanlar olduğu gibi, darbecilere selam duran, tankları görünce sıvaşıp kaçan korkaklar da vardır. Türk siyasetinde ülkenin bekası için kurşun yağmuru altında kenetlenenler olduğu gibi, ülke düşmanlarına yancılık yapmayı siyaset zanneden muhterislere de rastlanır. Bu ülkenin siyasi geçmişi bir bakıma erdemli siyaset yapanlarla, ahlaksız, ilkesiz siyasetçilerin mücadele sahası olmuştur. Farklı partiler ve politik karakterler üzerinde bu iki anlayış daima birbiriyle mücadele etmiştir.”

“SİYASET KAPALI KAPILAR ARKASINDA YÜRÜTÜLEN PAZARLIKLARLA KİRLETİLDİ”

Merhum Adnan Menderes’in darağacında sonlanan hayatının bu kavganın tarihi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Turgut Özal’ın ömrünün son yıllarının, ülkenin ve milletin sırtına kene gibi yapışan asalaklarla mücadeleyle geçtiğini söyledi ve “Rahmetli Erbakan, merhum Türkeş, merhum Yazıcıoğlu gibi siyasetçilerin tamamı sırf bu vatana bağlılıkları ve millete sevdaları dolayısıyla muhterislerin hedefi olmuş, onların saldırılarına maruz kalmıştır” diye ekledi.

Türk siyasetinin hiçbir ilke ve ahlakla bağdaşmayan, kapalı kapılar arkasında yürütülen pazarlıklarla kirletildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumun Türk siyasi tarihine yeni bir utanç vesikası olarak kaydolduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ne kadar kendileri ve medyadaki aveneleri bu skandalı örtbas etmeye kalksalar da, milletimiz meseleyi çok net bir şekilde görmüştür” değerlendirmesine yer verdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Erdoğan,, Gül, sorusuna, bu, konuyla, ilgili, hiçbir, değerlendirme, yapmayacağım,
Yorumlar
Haber Yazılımı