Haber Detayı
08 Ekim 2017 - Pazar 10:41
 
Erdoğan; İdlib Operasyonu: Ciddi Bir Harekât Var ve Devam Edecek
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı bitti. Bunun adı da açıklanır" cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askerler orada mı şu anda?" sorusuna ise "Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" ifadesini kullandı.
Dünya Haberi
Erdoğan; İdlib Operasyonu: Ciddi Bir Harekât Var ve Devam Edecek

İdlib Operasyonu: “Ciddi Bir Harekât Var ve Devam Edecek”...

AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında partililere hitap eden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekâtı ile kendimize bölgemizde açtığımız alanı, şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib'de ciddi bir harekât var ve bu devam edecek. Halep'teki zulümden kaçarak İdlib'e gelen kardeşlerimize, 'ister ölün, ister kalın' diyemeyiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26. AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılarak, bin 244 gün sonra ilk kez “Cumhurbaşkanı ve Parti Genel Başkanı” sıfatıyla partililere hitap etti.


Toplantıya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu ile Kurucular Kurulu, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve genel merkez yöneticileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hep Birlikte, Büyük Hedeflere" temalı 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasını yaptı.

“NE İŞİ VAR BARZANİ'NİN SAĞINDA VE SOLUNDA BU ADAMLARIN?”

Konuşmasında, bölge ve Türkiye üzerinde operasyon yapanların AK Parti'yi kendi başına bırakmayacaklarının çok açık olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşlere yer verdi: "İşte görüyoruz, Kuzey Irak'ta, Barzani'nin sağında Fransa'nın eski dışişleri bakanı, sol tarafında Bernard Henry-Levy bir Yahudi... Bunlar bir Siyonizmin planlamasını masa üstünde yapıyorlar. Bu planların içerisinde nelerin olduğunu gayet iyi biliyoruz ama uyanık olacağız. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünden bahsederken orada, o masanın üzerinde yapılan nedir? Birileri geliyor gaz veriyor. Enteresan... Şimdi şu dillendirilmeye başlandı, 'küçük İsrail.' Bütün bu oyunları görerek, kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız ve bunlara da fırsat vermeyeceğiz. Ne işi var orada Barzani'nin sağında ve solunda bu adamların? 350 kilometre sınırı olan Türkiye, senin dostun, kardeşin olarak buradayken, en zor zamanında senin yanındayken, sana kardeşim derken, sen Türkiye'yi bırakıp bunlarla beraber neyin planlamasını yapıyorsun? Buna müsaade edilir mi? İsrail'den başka destek görmeyen, destek alamayan Kuzey Irak yerel yönetiminin akıbetini göreceğiz. Ben bunu zaten bir sebep-neden ilişkisi olarak görüyorum."

“ELİNDEKİ TÜM İMKÂNLARI DA KAYBEDECEKSİN”

İdlib Operasyonu: “Ciddi Bir Harekât Var ve Devam Edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Açık ve net söylüyorum. Buradan, bu anlayışla gidersen hiçbir netice çıkartamazsın. Yapacağın tek iş var. Başladığın noktaya geri dönmektir. Eğer başladığın noktaya geri dönmüyorsan orada yalnızlığa mahkûm olacaksın ve elindeki tüm imkânları da kaybedeceksin. Biz ülkemiz üzerinde operasyona izin vermediğimiz gibi komşularımızda da bu ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik adımlara müsaade edemeyiz. Çünkü buralarda bizim kardeşlerimiz, soydaşlarımız var" dedi

Suriye'den üç milyonu aşkın insanın bugün Türkiye'de ağırlanmasının bir kardeşlik hukukundan geldiğini, mağdur, mazlum insanlara sahip çıkma anlayışından dolayı olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 bin Iraklıya Türkiye'de sahip çıkılması ve onlara her türlü hizmetin verilmesinin de yine kardeşlik hukuku gereği olduğunu söyledi.

“NE KADAR GÜÇLÜYSEN O KADAR ÖZGÜRSÜN”

Davalarının "kutlu bir dava" olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir davaya kendi kişisel veya zümre çıkarları için zarar vermek isteyenlerin karşına başta kendileri olmak üzere, AK Partililerin ve tüm milletin çıkacağını söyledi. Bu süreçte AK Parti'nin duruşu ne kadar güçlendirilirse Türkiye'nin geleceğinin de o kadar güvence altında olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu gerçeği bilhassa son 4 yılda yaşadığımız hadiselerin ışığında hep birlikte gördüğümüze inanıyorum. Ne kadar güçlüysen o kadar özgürsün. Gücünü yitiren milletler sadece özgürlüklerinden olmakla kalmıyor. Onunla birlikte haysiyetlerini ve geleceklerini de kaybediyor" diye konuştu.

“SANDIKLA GELEN ELBETTE SANDIKLA GİDER AMA O SANDIĞA KADAR OLAN SÜRECİ DE KİMSE GÖZ ARDI EDEMEZ”

AK Parti'nin, demokrasinin sağladığı imkânlar yanında, bir dava sahibi olmanın getirdiği sorumlulukların da bilincinde olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim siyasi terbiyemizde 'görev istenmez, verilir' anlayışı vardır. Sandıkla gelen elbette sandıkla gider ama o sandığa kadar olan süreci de kimse göz ardı edemez, kusura bakmasınlar. Yine bizim siyasi geleneğimizde ihanet etmediği sürece görevden çekilmiş olanı yeniden değerlendirme yolu da daima açıktır" dedi.

AK Parti'de her gelişmenin aynı zamanda Türkiye'nin geleceğini ilgilendirdiğine inandıkları için her şeyi milletin gözü önünde tartışıp değerlendirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elbette kapalı kapılar ardında yapmamız gereken istişarelerimiz, müzakerelerimiz, değerlendirmelerimiz vardır. Ama bu demek değil ki AK Parti kimi partiler gibi sadece kulislerin, kumpasların, hiziplerin partisidir. AK Parti, her şeyden ve hepimizden önce milletimizin partisidir. Bunun için de mahremiyet çizgimizin sınırlarını doğru tespit ederek sonuna kadar açık yürekli ve açık sözlü olmanın gayreti içindeyiz" ifadesini kullandı.

“DAHA BÜYÜK BAŞARILAR İÇİN KENDİMİZİ HAZIRLAMAMIZ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin istişare ve değerlendirme toplantılarının siyasette şeffaflık, katılımcılık ve çoğulculuk sembolü olduğunu vurgulayarak, toplantıdan çıkan sonucun bağlayıcı ve uyulması gereken bir karar olduğunu bildirdi. Önümüzdeki dönemde de bu istişare yönteminden taviz vermeden hem kendi içlerindeki birlik ve beraberliği güçlendirecek hem de milletle olan bağlarını tahkim edeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Yalan yanlış haberlerle AK Parti kalesinden taş düşürdüklerini sananların heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz. Kurulduğumuz günden beri her seçim öncesi AK Parti'ye yönelik bu tarz kampanyalar yapılır. Bu defa biraz erken başladılar. İnşallah netice daha öncekilerden farklı olmayacak. Ancak bizim başarı çıtamızın her zamankinden daha yükseğe çıktığını da unutmamalıyız. Dolayısıyla AK Parti düşmanları, her zamankinden daha erken harekete geçip daha büyük saldırıların hesabı içindeyken bizim de daha büyük başarılar için kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Ben şunu her zaman söylüyorum. Hesabi değil hasbi hareket ettiğini bildiğimiz bu kadroya güveniyorum."

“SURİYE SINIRLARIMIZ BOYUNCA TERÖR KORİDORU OLUŞTURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

"Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu büyük küresel ve bölgesel meselelerinin sayısı, çetrefilliği arttıkça bizim yükümüz de ağırlaşıyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunun için de şunu bir defa görmemiz şart; çok daha fazla çalışmamız lazım. Bizim için 24 saat yeterli değil, yoğun bir çalışma. Bu anlayışla Suriye'deki güvenlik krizinin geldiği nokta ortada. İnsani dramların çözümü konusundaki görüşlerimi, girişimlerimizi, operasyon noktasında attığımız adımları biliyorsunuz. Ülkemizi dışlamaya yönelik tüm çabalara rağmen, bu meselenin bizim milli güvenliğimizle yakından ilgili olduğunu defaatle gerek şahsım, başbakanımız, ilgili bakanlarımız zaten açıklıyorlar. Fırat Kalkanı Harekâtı ile kendimize bölgemizde açtığımız alanı, şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdlib'de ciddi bir harekât var ve bu devam edecek. Halep'teki zulümden kaçarak İdlib'e gelen kardeşlerimize, 'ister ölün, ister kalın' diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak durumundayız ve şu anda da bu adım atıldı, devam ediyor. Suriye sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına da asla izin vermeyeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları her fırsatta herkese anlattıklarını belirterek, İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler alma imkânını elde edeceklerini vurguladı.

“SURİYE'DE; RUSYA, İRAN VE TÜRKİYE OLARAK ÜÇLÜ BİR MEKANİZMAYI ÇALIŞTIRDIK”

Tüm provokasyonlara, engellemelere ve engelleme girişimlerine rağmen Suriye'de katedilen mesafeyi önemli gördüklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En doğudan en batıya, terör koridoru olarak nitelendirdiğim bu koridorda eğer biz, bu terör örgütlerine hayat hakkı verecek olursak her an bu sınırlardaki 911 kilometrelik bu sınırlarda bizim kardeşlerimiz, vatandaşlarımız tehdit altında kalacaktır. Bu Hatay için de Şanlıurfa için de Kilis için de Gaziantep için de böyledir. Bunlara fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan DEAŞ terör örgütünün ve mezhepçi yapıların pençesinde adeta inim inim inleyen Irak'ın şimdi de kuzeydeki yönetimin referandum hamlesiyle yeni bir krizin eşiğine geldiğini hatırlattı.

Şu anda İran ve Irak merkezi yönetimiyle Kuzey Irak'la ilgili bir üçlü mekanizmaları olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde Suriye'de de Rusya, İran ve Türkiye olarak yine üçlü bir mekanizmayı çalıştırdıklarını söyledi. Bu üçlü mekanizmalarla beraber şu anda güneydeki bu gelişmeleri kontrol altında tutmanın gayreti içerisinde olduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu kontrol altında tutmak suretiyle istiyoruz ki buradan en az zayiatla daha büyük bir neticeyi alalım. Şu anda 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak sınırı dediğimiz zaman işte buralardaki çalışmalarımızı tüm birimlerimizle ama kararlılıkla devam ettiriyoruz, bunu da devam ettireceğiz" diye konuştu.

“IKBY'NİN REFERANDUMU GAYRİMEŞRU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) gayrimeşru referandumuna da değindi. Bu sürecin Irak'taki Kürtlerin haklarıyla alakalı olmadığını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar oradaki Kürt kardeşlerimizin başlı başına tek müdafi aslında Türkiye olmuştur. Biz hiçbir zaman oradaki Kürt kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Memurlarının maaşını ödeyemediğinde dahi biz yanlarında olduk. Biz kendilerine kredi açtık. Şu anda sağına soluna aldıkları veya talimat aldıkları yerler, onlara kalkıp da bu konularda böyle bir kredi musluğu açmadılar" ifadesini kullandı.

Gelinen noktanın düşündürücü olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşlere yer verdi: "Onun için bu bizim de canımızı yakmaktadır. Bazı haberler gönderip duruyorlar, hayır. Başladığınız yere döneceksiniz. Aksi takdirde bu olmaz. 1960'ların başında nüfusunun yüzde 80'i Türkmenlerden oluşan Kerkük'ü ve çevresindeki diğer yerleşim birimlerini böyle bir girişimin içine sokmak zaten niyetin başka olduğunu göstermeye yetiyor. Arap nüfusun çoğunlukta olduğu yerleri, başta Musul olmak üzere ele geçirmeye kalkmak yine niyetin ne denli art niyet olduğunu göstermeye yeter. Şimdi şöyle bir arkamıza yaslanalım salim kafayla bir düşünelim; Kuzey Irak'ta ortaya çıkan ve tüm bölgeye sirayet edeceği kesin olan böyle bir fitne ateşini kim yakmak ister ve bundan kim fayda sağlar? Bunu neye dayanarak böyle bir şeyi yapabiliyorsunuz? Cevabı görmek için referandum sürecinde ve gecesinde Kuzey Irak'ta hangi ülkenin bayraklarının sallandırıldığını görmek herhalde yeterlidir."

“EL ATINA BİNEN, TEZ İNER”

Türkiye'nin bu konudaki tavrını açıkça ortaya koyduğunu, netice alana kadar da bu şekilde devam edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Atalarımız, 'El atına binen, tez iner' demişler. Bugün başkalarının atlarıyla gençlik hayallerine doğru dörtnala koşturanlar, çok yakında hakikatlerin acı yüzüyle karşılaşacaklardır. Unutmayalım ki hiçbir zaman 16 yaşında kalmayacaksın. Dolayısıyla da bu öyle '16 yaşımdaki hayalimdi' demekle o hayale ulaşmaya yetmez. Umarız çok geç olmadan ve çok bedeller ödenmeden o güne ulaşırız" ifadesini kullandı.

Dün Doğu ve Güneydoğu'dan gelen kanaat önderleriyle görüştüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, onlarla geniş bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm kanaat önderlerinin bu işten ne kadar rahatsız olduklarını bizzat dile getirdiklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Altmışı aşkın kanaat önderinin düşünceleri hep bu istikamette ama hepsi de tabii farklı endişeleri de taşıyorlar" dedi.

Bugünkü toplantılarında, enerji, ulaştırma, ekonomi, güvenlik ve dış politika alanlarında ilgili banların sunumları olacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın da Başbakan Binali Yıldırım'ın değerlendirmelerini paylaşacağını ifade etti. Kendisinin yapacağı kapanış konuşmasıyla da bu dönemki istişare kampını tamamlayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüş alış verişlerinin ve tüm faaliyetlerin hayırlara vesile olmasını diledi.

“HENÜZ ASKERİMİZ İDLİB’DE DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşması sonrasında salondan çıkarken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "İdlib'de ciddi bir harekât var, dediniz, Fırat Kalkanı Harekâtı gibi operasyonel olarak mı biz burada yer alacağız?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı bitti. Bunun adı da açıklanır" cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askerler orada mı şu anda?" sorusuna ise "Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" ifadesini kullandı.

İdlib'deki insanların güvenliği noktasında Türkiye ve Rusya'nın beraber hareket ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'in içinin Türkiye tarafından korunacağını, dış tarafı ve sınırının korunmasının ise Rusya tarafından sağlanacağını söyledi.

“TÜRKİYE OLARAK TEDBİRİMİZİ ALIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Orada yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adımı attık. Rejimle münasebetler, Rusya'nın yürüttüğü bir süreç, diğer noktada da Türkiye olarak biz tedbirimizi aldık, alıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'den Türkiye'ye yaşanması muhtemel göç hareketine ilişkin ise her türlü tedbirin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekâtı’nda olduğu gibi bir yöntem mi kullanılacak?" sorusuna, "Boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz" cevabını verdi.

“AK Parti, Dayanışmanın ve Kardeşliğin Partisidir”

“AK Parti, Dayanışmanın ve Kardeşliğin Partisidir”...

26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı kapanış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik her saldırının, önüne çıkartılan her engelin, musallat edilen her belanın, kendi sorumluluklarını daha da artırdığını belirterek, “AK Parti’yi yıkmadan Türkiye’yi yıkamayacağını görenler, ülkemizde birlikte partimizi de hedef alıyorlar. Bunun için bizim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi her zamankinden çok daha güçlü tutmamız gerekiyor” dedi.

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının kapanış oturumuna katıldı. Afyonkarahisar’da gerçekleşen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan partililere hitaben bir konuşma yaptı.


Toplantı vesilesiyle üç gün süren çalışmaların Türkiye ve AK Parti için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üye sayısı ve geçmişten bugüne tüm kademelerinde görev yapan isimlerin kalitesi itibarıyla AK Parti, ülkemizin en büyük siyaset ailesidir. Her gün daha da genişleyen, büyüyen, birbirine kenetlenen bu ailenin bir mensubu olmaktan iftihar ediyorum” diye konuştu.

“BİRLİK, BERABERLİK, DAVA VE YOL ARKADAŞLIĞIMIZ KİŞİLERLE KAİM DEĞİLDİR”

AK Parti’nin; vefanın, dayanışmanın, kardeşliğin partisi olduğunu belirterek, birilerinin, AK Parti’deki değişimle ilgili ifadelerinde neyi kastettiğinin belli olduğu hâlde, ısrarla farklı yönlere çekmenin gayreti içinde olduğunu söyledi.

Kurucularından milletvekillerine, partinin genel merkez organlarında çalışanlardan, kadın ve gençlik kollarına kadar herkesin toplantıda olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Bu büyük birlik, beraberlik, kardeşlik, dava ve yol arkadaşlığı asla kişilerle kaim değildir. Şahsım dâhil hiç kimse elbette kendini davamızın üzerinde göremez, ama aynı zamanda bu davanın her bir ferdi ülkemize, milletimize, medeniyetimize, tarihimize yaptığı hizmetler itibarıyla başlı başına bir abidedir, başlı başına bir kahramandır. Hiç kimse bilmese, hiç kimse takdir etmese de ben bunların hepsini de çok iyi biliyorum ve her birinize ayrı ayrı samimi şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız, iyi ki sizlerle yol arkadaşlığı yaptım, iyi ki tüm bu başarıların altına sizlerle birlikte imza atma şerefine nail oldum. İyi ki geleceği de sizlerle birlikte inşa etme şansına sahibim. Bir faniye bundan daha büyük mutluluk nasip olabilir mi?

Türkiye’ye yönelik her saldırının, ülkenin önüne çıkartılan her engelin, musallat edilen her belanın, kendi sorumluluklarını daha da artırdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Partiyi yıkmadan Türkiye’yi yıkamayacağını görenler, ülkemizde birlikte partimizi de hedef alıyorlar. Bunun için bizim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi her zamankinden çok daha güçlü tutmamız gerekiyor” dedi.

“Milletimize hizmetkâr olarak başladığımız bu yolda aynı şekilde devam ettiğimiz müddetçe, Allah’ın izniyle bize kimse zarar veremez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’ye verdiği desteğe karşılık millete şükran borcunu ödemenin yolunun; çok çalışmak, daha çok proje üretmek, daha çok yatırım yapmak ve refahı daha çok artırmak olduğunu dile getirdi.

“MİLLETİMİZE GÖNÜLDEN BAĞLI OLDUĞUMUZ İÇİN 15 YILDIR İKTİDARDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şunları söyledi: “Biz milletimize gönülden bağlı olduğumuz, her işimizi de milletimizin gönlüne girmemeyi amaçlayarak yaptığımız için 15 yıldır iktidardayız. Dikkat ediniz, iktidara ilk geldiğimiz yıllarda vesayet odaklarıyla birlikte hareket etmeyi, milletin rızasını kazanmaya tercih edenler vardı, bugün onların hiçbirinin esamisi okunmuyor. Bölücü örgüt ve uzantıları, zehirli siyaset dilleri, kan kusan silahları, her adımda buram buram ihanet kokan eylemleriyle bölge halkıyla birlikte te tüm milletimizi sindireceklerini, devlete diz çöktüreceklerini sandılar, hatta parselasyona başladılar. Teröristler dağlarda birer birer imha edilirken, onların uzantıları da artık kimsenin ne dediklerine, ne yaptıklarına bakmadığı birer siyasi ceset hâline dönüşmüşlerdir. Bu süreçte, bir de eğitim, hizmet, himmet, yardımlaşma gibi hasletlerimizi istismar ederek devlet ve toplum hayatımızın içine bir kanser hücresi gibi sızmaya çalışanlar ortaya çıktı. FETÖ denen bu ihanet çetesi, emniyet, yargı, ordu, eğitim, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları içindeki militanları aracılığıyla el koymaya, millete boyunduruk vurmaya çalıştı.”

“FETÖ İHANET ÇETESİ, MİLLETİMİZİN VİCDANINDA ÇOKTAN MAHKÛM EDİLDİ”

Darbe girişiminde bulunan FETÖ mensuplarının hukuka hesap verirken, milletin vicdanında çoktan mahkûm edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz onların mahkemelerde yaptıkları şovlara, yurt dışına kaçmış kılıç artığı elemanlarının oralarda yürüttükleri provokasyonlara bakmayın. Şu anda yargı önünde hesap verenler, davalar bitip kendilerini hükümlü olarak cezaevlerinde bulduklarında yaptıkları ihaneti düşünecek çok zamanları, etraflarında bunu kendilerine hatırlatacak çok kişileri olacak” şeklinde konuştu.

“Yıllarca samimi duygularını istismar ettikleri insanların nafakalarından artırarak verdikleri paralarla kurdukları safahat düzenlerini yurt dışında sürdürenlerin akıbeti de karanlıktır” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin FETÖ terör örgütüyle ilgili girişimlerinin netice vermeye başladığını, mahkemelerden çıkan mahkûmiyet kararlarının yargılanan FETÖ mensuplarına ulaştırılmaya başlandığını hatırlattı.

“İHANETİN HESABINI VERECEKLER”

Kararların ulaştırılmasının ardından, yurt dışına kaçmış FETÖ sanıklarının durumunun, uluslararası hukuk açısından daha iyi görüleceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne doğuda, ne batıda artık bu örgütün hiçbir mensubu eskisi gibi rahat değildir, olmayacaktır. Bugün olmazsa yarın, ama bir gün mutlaka FETÖ ihanet çetesi mensubu herkes ülkesine ve milletine yaptığı ihanetin hesabını verecek” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık vatansız olduklarını bir marifet gibi anlatanların, gittikleri her yerde sığıntı gibi muamele gördüklerini fark ettiklerinde yaşayacakları pişmanlığın bir faydası olmayacak. Muteber alimlerimizin yaptıkları çalışmalar, ortaya koydukları görüşler, FETÖ örgütünün sadece devletimiz için değil, aynı zamanda dinimiz içinde de paralel yapı kurduğunu gösteriyor. Evet, açık konuşmak, adını doğru koymak lazım; FETÖ, başladığı yer neresi olursa olsun, geldiği nokta itibarıyla fasık, sapkın, ehlisünnet akaidine mugayir bir harekete dönüşmüştür. Bunun için de FETÖ tarihteki her fasık hareket gibi dinimizle ve milletimizle ilgili karanlık düşünceleri olan kesimlerin doğal müttefiki, kullanılmaya elverişli aracı hâline gelmiştir. İslam’ın ana çizgisinden, yani sıratı müstakimden sapan her yapıya kollarını, kucaklarını, imkânlarını sonuna kadar açan Batının, bunları niçin böylesine sıkı bir şekilde sahiplendiğini artık daha iyi anlıyoruz.”

"EZANIN GÜCÜ, SİLAHIN GÜCÜNE GALEBE ÇALMIŞTIR"

Son iki asırda birçok bölgede ortaya çıkan farklı hiziplere, DEAŞ ve El Kaide türü yapıların fikri nüvesini oluşturan hareketlere bakıldığında hep Batının elinin ve gölgesinin görüleceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK nereye sığınıyor? Batıya. DEAŞ nerede? Batıda. Batıdan gelip Türkiye üzerinden Suriye’ye de girmek istediler, yakaladıklarımızı zaten gönderdik. Peki, FETÖ nerede? O da Batıda. Bakınız, şu anda Batıda Ali’siz Alevilik var mı? Var, onları da kendi içinde ayrıca parçalamaya gayret ediyorlar. Bununla da kalmıyorlar, çok ciddi parasal destekler vermek suretiyle de bunların güçlenmesine, oradaki bu faaliyetlerin sürdürmesine de destek veriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti olarak tüm bu fitne ve terör odaklarına karşı Türkiye’nin ve milletin beka müdafaasıyla birlikte sahih İslam anlayışını yüceltmenin mücadelesini de verdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esasen milletimizin bağımsızlık ve gelecek mücadelesiyle sahih İslam geleneğinin temsili bin yılı aşkın süredir iç içe geçmiştir. İşte bu sebeple, 15 Temmuz gecesi selanın gücü, ezanın gücü, silahın gücüne galebe çalmıştır. Rabbimden kıyamete kadar da milletimizi bu yoldan ayırmamasını diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, İdlib, Operasyonu:, Ciddi, Bir, Harekât, Var, ve, Devam, Edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı