Haber Detayı
06 Ağustos 2017 - Pazar 00:52
 
Erdoğan; Malatyalılar, Battal Gazi’nin torunu olduklarını bir kez daha ispatladı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Malatya’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz ihanetine ortak olanlar şimdi mahkemelerde hesap veriyor. Yalan üstüne yalan. Bunların bir kısmı diyelim ki darbeciler tulum giyecek, diğerleri de yani teröristler ceket pantolon giyecek. Artık bundan sonra istedikleri gibi giyinip gelme yok. Bunlar bu şekilde tüm dünyaya tanıtılacak” dedi.
Gündem Haberi


Erdoğan“Mahkemelerde Şov Yapan Hainler, Acı Akıbetleriyle Baş Başa Kalacak”...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da, Malatya Stadyumu ve yapımı tamamlanan diğer tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Havaalanından şehir merkezine seyir hâlindeyken Yazıhan Atlı Cirit ve Binicilik İhtisas Kulübü üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşıladı ve sevgi gösterisinde bulundu. Kulüp üyeleri atlarla bir süre Cumhurbaşkanlığı otobüsüne eskortluk yaptı.


Tören alanına Cumhurbaşkanlığına ait otobüsle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, protokoldeki yerine oturduktan sonra, ismi "Recep Tayyip" olan küçük bir çocuğu kucağına alarak sevdi.

“MALATYA, 15 TEMMUZ'A KARŞI EN CESUR VE KARARLI DURUŞU GÖSTEREN ŞEHİRLERİMİZDEN”

Kent meydanında halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, Malatya’nın 15 Temmuz darbe girişime karşı en yürekli, en cesur ve en kararlı duruşu gönderen şehirlerden biri olduğunun altını çizerek başladı.

15 Temmuz gecesi vatanları, ezanları, bayrakları, istiklalleri ve istikballeri uğruna ölümü göze alarak sokakları, meydanları dolduran tüm Malatyalılara teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihanet girişiminin duyulduğu andan itibaren şehirdeki 2. Ordu Karargâhını ve 7. Jet Üssünü kuşatarak, buraların darbeciler tarafından kullanılmasını engelleyen Malatyalıların, Battal Gazi’nin torunu olduklarını bir kez daha ispatladıklarını söyledi.

“Mahkemelerde Şov Yapan Hainler, Acı Akıbetleriyle Baş Başa Kalacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 70 gibi tarihî bir oy oranıyla "evet" diyerek, anayasa değişikliğini kabul eden, böylece yeni yönetim sistemine geçtiğini gösteren Malatyalılara şükranlarını da sundu.

“MALATYA, 16 NİSAN'DA RAHMETLİ ÖZAL'IN BAŞKANLIK SİSTEMİ HEDEFİNE SAHİP ÇIKTI”

Malatyalıların, 16 Nisan'daki duruşuyla rahmetli Özal'ın 'büyük Türkiye' hayaline, başkanlık sistemi hedefine de sahip çıkmış olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aynı oy oranıyla bizi desteklemiş olan Malatya'nın şimdiden 2019'a hazır olduğunu görüyorum fakat 2019'da yüzde 70 Malatya da yetmez” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı döneminde dördüncü defa Malatya'ya gelmenin memnuniyeti içinde olduğunu söyledi,

2015 yılı Şubat ayında 239 milyon liralık, 2016 yılı Mayıs ayında 460 milyon liralık ve 2017 yılı Şubat ayında da 1 milyar 162 milyon liralık eser ve hizmetin açılışını yaptıklarını; bugün de çeşitli kamu kuruluşlarına ve belediyelere ait 375 milyon liralık eser ve hizmetin toplu açılış törenini gerçekleştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “120 milyon liralık bir yatırım olan 27 bin seyirci kapasiteli stadyumun açılışını yapıyoruz. Size 27 bin kişilik stadı bugün açıyoruz, stat boş kalırsa yandınız, ondan sonra kapıyı da kilitleriz. Dolduracaksınız ve Malatya'yı şanına yakışan yere taşıyacaksınız. Bu stadyum, gerçekten Malatya'ya yakışan bir eser oldu. Malatyaspor’umuzun oyunuyla, Malatyalıların da koltuklarını doldurmak suretiyle bu stadın hakkını vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

“MALATYA KAYISISI, AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN COĞRAFİ İŞARET OLARAK TESCİLLENDİ”

Alanda bulunan vatandaşlara kayısı hasadının durumunu da soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin birçok yerinde kayısıyı marka hâline getirenin Malatya olduğunu söyledi.

Malatya kayısısının 7 Temmuz 2017 tarihinde Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret olarak tescillendiğini de müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra dünyanın her yerinde Malatya kayısısının koruma altında olduğunu dile getirdi.

Yapılan tescille birlikte Malatya kayısısına Malatya dışında kimsenin sahip çıkamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tescil işlemlerinin zamanında ve süratli bir şekilde yapılmaması sebebiyle yoğurttan dönere kadar Türkiye’nin pek çok ürününe başka ülkelerin sahip çıktığına dikkat çekti.

“BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜ, SURİYE VE IRAK'TA DA ASLA RAHAT BIRAKMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her yönden yoğun bir saldırı altında olduğunu belirterek, “Güneyimizde bir terör devleti kurma çabaları sürüyor. Sürekli ismi değiştirilen bir terör örgütü üzerinden ülkemizi kuşatmaya çalışıyorlar. Bölücü örgüt yurt içinde de eskisine göre çok azalmış olmakla birlikte zaman zaman eylemler yapabiliyor. İnşallah çok yakında bu örgütün yurt içindeki faaliyetlerini tamamen çökertmiş olacağız. Bölücü örgütü, Suriye ve Irak'ta da asla rahat bırakmayacağız” diye konuştu.

“DEAŞ'TAN PKK'YA KADAR TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİ SURİYE’DEKİ BATAKLIKTAN BESLENİYOR”

Bataklık kurutulmadan sivri sineklerden kurtulmanın mümkün olmadığını, şu anda hem Türkiye hem de bölge için en büyük bataklığın Suriye ve Irak'taki kaos ortamı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ'tan PKK'ya kadar tüm terör örgütlerinin bu bataklıktan beslendiğini vurguladı.

Bölgedeki terörle mücadele faaliyetlerinin uluslararası güçlerin çekişme arenasına dönmüş durumda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleri bahanesiyle her güç kendi etki alanını mümkün olduğu kadar genişletmenin gayreti içinde olduğunu söyledi.

“15 TEMMUZ İHANETİNE ORTAK OLANLAR MAHKEMELERDE HESAP VERİYOR”

Bu oyunu bozabilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi saf dışı bırakamayacaklarını gördükleri için başımıza yeni dertler açmaya çalışıyorlar. FETÖ ihanet çetesinin 15 Temmuz darbe girişimini bu gelişmelerden bağımsız görmemek lazım. Bu alçaklar eliyle ülkemize diz çöktürebileceklerini sandılar. Hamdolsun milletimizle birlikte bu girişimi boşa çıkardık. 15 Temmuz ihanetine ortak olanlar şimdi mahkemelerde hesap veriyor. Yalan üstüne yalan. Hâkim diyor ki 'Kim bu?', 'Ben değilim.' diyor. Pantolonun aynı, gömleğin aynı ama şimdi bunlara tek tip elbiseyi getiriyoruz fakat bu tek tip elbise renk olarak badem var ya badem, badem içinin koyusu bir renk olacak. İki tip olacak. Bir tulum olacak, bir de ceket pantolon olacak. Bunların bir kısmı diyelim ki darbeciler tulum giyecek, diğerleri de yani teröristler ceket pantolon giyecek. Artık bundan sonra istedikleri gibi giyinip gelme yok. Bunlar bu şekilde tüm dünyaya tanıtılacak” dedi.

Hainlerin en iyi bildikleri şeyi yaptığına, sürekli yalanla, inkârla, takiyeyle kendilerince bir taktik uyguladıklarına ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık mızrak çuvala sığmaz. Bunların ihaneti, ellerine bulaşan kan, yüzlerine bulaşan kara leke açıkça ortadadır. Mahkemeler bu hakikatlere göre kararlarını vereceklerdir” şeklinde konuştu.

“DARBECİLERİN CEZALARI HUKUK DEVLETİ SINIRLARI DÂHİLİNDE VERİLECEK”

“Duruşmalarda soytarılık yapıyorlar. Yaptıkları ihanetin, işledikleri cinayetlerin karşılığı olan cezaları alıp hapishanelerde, tutuklu değil hükümlü olarak gittiklerinde, gerçeğin soğuk yüzüyle tanışacaklar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Gittikleri yerde artık pişmanlık da fayda etmeyecek. Bugün hâlâ onlara el altından moral ve belki de destek verenler yakında emin olun birer birer ortadan kaybolacaklar. İşte o zaman şimdi mahkemelerde şov yapan bu hainler göreceksiniz acı akıbetleriyle baş başa kalacaklar. Üzüntüm odur ki kendileriyle birlikte ailelerinin de mahvına bunlar yol açacaklar. Dört duvar arasında çürürken bütün bunları düşünecek çok zamanları olacak. Darbeyi milletimizin gücüyle engelleyen Türkiye, darbecilerin cezalarını da hukuk devleti sınırları dâhilinde verecektir.”

Otomatik alternatif metin yok.

Türkiye olarak bu süreci hata yapmadan tamamlamak mecburiyetinde olduklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hainlerin tüm hazırlıklarını, iplerini ellerinde tutanlara göre yaptıklarını bildiklerini ve süreci dikkatli bir şekilde yöneterek onlara bu fırsatı da vermeyeceklerini vurguladı.

Hem terör örgütleri hem de ekonomik tehditlerle yürütülen saldırılara rağmen Türkiye'nin her geçen gün daha da güçlenerek yoluna devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, rüzgâr enerjisi santralleriyle ilgili bir ihale yapıldığını anımsattı.

İhaleye 8 farklı ülkedeki firma tarafından teklif verildiğini bunların 4 tanesinin ise Alman olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk firmalarıyla ortak ihalelere girdiler. Bu ihalelerin sonunda dünyada bir rekor oldu. Ondan kısa bir süre önce güneş enerjisinde de başarılı bir ihale oldu. Bu, elektrik enerjisi fiyatlarının yakın bir zamanda düşeceğinin sinyalidir” diye konuştu.

“SURİYE’DEKİ KATLİAMA 'DUR' DEMEK, İNSANLIĞIN ORTAK GÖREVİDİR”

“Fırat Kalkanı Harekâtı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak. Suriye'deki meselenin bir terör örgütü ile mücadele sınırlarının çok ötesine taştığı artık açıkça ortadadır. Suriye'de etkisiz hâle getirilen terörist sayısından 50 kat, 100 kat daha fazla sivil ölüm yaşanıyor olmasını kimse izah edemez. Bu katliama 'dur' demek, insanlığın ortak görevidir. Biz, üzerimize düşenleri yaptık, yapıyoruz, yapacağız. İstiklalimize ve istikbalimize yönelik senaryoları bozmanın bedelini kendi topraklarımızda ödemektense Suriye ve Irak'ta ödemeyi tercih ederiz. Buralarda yaşayan kardeşlerimizin, masumların, mağdurların feryatlarına kulak tıkama hakkına da sahip değiliz. Türkiye’deki 3 milyon Suriyeliyi tartışanların, asıl aynı durumun kendi başımıza gelmesi hâlinde karşılaşacağımız felaketi hesaplaması lazım. Şimdi az önce ‘Recep Tayyip Erdoğan’ adında bir yavruyla tanıştım Suriyeli, annesi de orada ve şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 4 çocuğundan bir tanesi. Bakın, nereden nereye” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhacirler var, Ensar var, biz Ensar olmaya talibiz. Muhacirlere de gönlümüzü açtık ve onları kucaklayacak kadar bizde gönül zenginliği var. Suriye'de bu süreç böyle devam etmeyecek. FETÖ ihanetini nasıl başarısızlığa uğrattıysak, bu mücadelemizi durdurmak veya rayından çıkartmak için atılabilecek diğer adımları da akamete uğratacak güce ve inanca sahibiz” dedi.

“MİLLETİMİZİN HUZURUNU KAÇIRAMAYACAKLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerini dev aynasında görenlerin, yarın nerede, ne durumda olacaklarının bilinemeyeceğini söyledi.

“Herkes emin olsun ki biz burada olacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bunun için ne diyoruz? Tek millet. Türk’üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abazası'yla, Romanı'yla, Boşnağı'yla, Arnavutu'yla, 80 milyon tek millet. Şüphe var mı? İki, tek bayrak, işte bayrak. Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehitlerimizin ta kendisi. Tek bayrak, eşi benzeri olamaz. Üç, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' Tek vatan, 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bunu kimse bölemez, bölmeye de gücü yetmez. Bölmeye gayret edenler şimdi nerede? Kimi yurt dışında, kimi cezaevlerinde, kimisi dağlarda... Güvenlik güçlerimiz bunları inlerine kadar kovalıyor mu? Kovalamaya devam edeceğiz. Durmak yok, yola devam. Milletimizin huzurunu kaçıramayacaklar. Bu vatanımızı bölmek isteyenlerin akıbeti bilsinler ki karanlıktır. Dördüncüsü; tek devlet. Devletimiz içinde devlet asla. Bu devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Devletimiz içinde devlet kurmak isteyenleri biliyoruz, işte birisi Pensilvanya’ya gitmiş, orada. Gelsene, niye gelemiyorsun, niye oralara sığınıyorsun? Aldın bütün alçakları, onlarla beraber sana 400 dönüm arazi tahsis ettiler, oradan dünyaya hükmetmeye çalışıyorsun. Kainatın imamıymış; ne imamı ya, ne imamı? Bir kısmını da nereye gönderdiler? Almanya'ya. Bir kısmı da Almanya'da, Avrupa'da. Almanlarla da araları iyi. Bir kısmı Hollanda'da. Bir kısmı Belçika'da. Hepsi birleştiler, bütünleştiler ve şimdi Tayyip Erdoğan'a oralardan meydan okuyorlar. Hepiniz toptan gelin. Bizim Rabbimizden başka hiçbir güce borcumuz yok. Onun için de hiçbir gücün önünde eğilmedik. Sadece rükûda Allah'ın huzurunda eğildik, o kadar. Onun için de tek devlet noktasında zaten hassasiyetimiz bellidir, o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Onun dışında lafügüzaftır. Onun için kimse bize bir şeyler uydurmaya gayret etmesin. Kusura bakmasınlar”

“HER ALANDA VERİLEN TEŞVİKLER, EKONOMİDE ÇARKLARIN YENİDEN DÖNMESİNİ SAĞLADI”

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve düğün

Son yıllarda yaşanan sıkıntıların ekonomide, büyümede, ihracatta, yatırımda, turizmde, istihdamda olumsuz yansımalarının olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi terörle, bölgesel krizlerle alt edemeyenlerin, "acaba ekonomide netice alabilir miyiz?" diyerek ellerini ovuşturduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomideki sıkıntılı süreci geride bırakmaya başladığını, turizm ve ihracatın canlanmaya başladığını söyledi.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 5 büyüme oranına ulaştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Potansiyelimize doğru yürüyoruz. İnşallah daha iyi olacak. İhracatta güzel haberler geliyor, en son Temmuz ayında yıllık ihracatımız yeniden 150 milyar doları aştı. Yılın ilk 7 ayındaki ihracat artışımız da bir önceki yıla göre yüzde 11’e yaklaştı. Turizmde kimi Avrupa ülkeleri yönetimlerinin aksi yöndeki tüm çabalarına rağmen ülkemiz hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Bu yılın ilk yarısındaki yüzde 14’ün üzerinde bir yabancı artışı elde ettik hamdolsun. Temmuz ve Ağustos’ta bu oranların çok daha yükseleceği görülüyor. Yatırımlar derseniz, yine kimi Batı ülkelerinin gayretlerinin aksine hızla artıyor. İşte rüzgâr enerjisini söyledim, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güveni ve ilgisinde gözle görülür bir artış var. İşsizlik oranı düşüyor. Enflasyonda tek haneli rakama düştük. Her alanda verilen teşvikler, adeta bir can suyu gibi ekonomide çarkların yeniden dönmesini sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

Girişimcilerin, esnafın ve sanayicinin geleceğe güvenle bakmaya başladığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019'da yapılacak seçimlere kadar Türkiye'nin yeniden eski ritminin de üzerinde bir yükseliş trendine kavuşacağını ifade etti.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, iç mekan

“ÜLKENİZE GÜVENİN, DEVLETİNİZE SAHİP ÇIKIN, GELECEĞİNİZE SIMSIKI SARILIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hemşehriniz, değerli dostum Erman Bey, Rönesans, İstanbul'da dev bir şehir hastanesi yapıyor. Japonlarla bir kredi anlaşması yaptılar. Yaklaşık 1,5 milyar dolar. Bak şimdi bu hastane 36 ayda bitecek. 2 bin 500 yataklı dev bir şehir hastanesi. Japon işte, hemşehriniz, değerli dostum Erman Bey'e inandı, güvendi, bu krediyi verdi ve Türkiye'ye giriyor. Türkiye bak nereden nereye geliyor. Milletimin her bir ferdine seslenmek istiyorum; ülkenize güvenin, devletinize sahip çıkın, geleceğinize sımsıkı sarılın. Terör örgütlerine kök söktüren, bölgede üzerine oynanan oyunları birer birer bozan Türkiye, 2023 hedeflerine mutlaka ulaşacak, oradan aldığı güçle 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirecektir. Biz milletimizle birlikte buna inanıyoruz, inandığımız için güçlüyüz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sahnede ve ayakta

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Stadyumu'nun açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, statta bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a video konferansla bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle, Malatya Stadyumu ve yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılış kurdelesini kesti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Erdoğan;, Malatyalılar,, Battal, Gazi’nin, torunu, olduklarını, bir, kez, daha, ispatladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv