Haber Detayı
26 Ağustos 2017 - Cumartesi 21:43
 
Erdoğan; Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Tarihi bir gün... Malazgirt Zaferi’nden 4 yıl sonra 1075’de İznik’te Anadolu Selçuklu Devleti’nin kuruluşunun ilan edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 2 asır sonra da dünyanın gördüğü en büyük devletlerden biri olan Osmanlı çınarının Anadolu’da kök salmaya ve 4 kıtayı gölgesi altında toplamaya başladığını söyledi.
Gündem Haberi
Erdoğan; Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı

“Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı”

Anadolu’nun Fethi 1071 Malazgirt Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sultan Alparslan Malazgirt’te kazandığı zaferle, Anadolu’yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı atmıştı. Anadolu’ya Malazgirt’ten girip Avrupa’nın ortalarına kadar şanla, şerefle, zaferle yürüyen ecdadımızla iftihar ediyoruz. Sultan Alparslan, savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde, ‘Şehit olursam bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir’ demişti. Gerçekten de bu zafer, milletimize yeni bir vatan, yeni bir istikbal kazandırdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı’na katıldı. Muş’un Malazgirt ilçesinde, 1071 Malazgirt Anıtı’nın bulunduğu alanda düzenlenen anma programında; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Başbakan Yardımcıları Hakan Çavuşoğlu ve Recep Akdağ, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, milletvekilleri, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil de hazır bulundu.


İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Okçular Vakfı tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Sanatçı Arslanbek Sultanbekov aralarında Dombıra'nın da bulunduğu eserlerini seslendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması boyunca mehter takımı ve tarihte kurulmuş Türk devletlerini temsilen askerler, platformda yer aldı.

“SULTAN ALPARSLAN KAZANDIĞI ZAFERLE ANADOLU’YU BU MİLLETİN EBEDİ YURDU YAPTI”

Törende yaptığı konuşmasına, Türkiye’nin dört bir yanından Malazgirt’e gelerek etkinliğe katılan vatandaşları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 946 yıl önce bir Cuma günü Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te kazandığı zaferle Anadolu’yu bu milletin ebedi yurdu yapacak adımı attığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir elinde al bayrağı, diğer elinde yeşil sancağıyla Anadolu’ya Malazgirt’ten girip Avrupa’nın ortalarına kadar şanla, şerefle, zaferle yürüyen ecdadımızla iftihar ediyoruz” diye konuştu.

Sultan Alparslan’ın savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde, ‘Şehit olursam bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbal bizimdir’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin milletimize yeni bir vatan, yeni bir istikbal kazandırdığını ifade etti.

Malazgirt Zaferi’nden 4 yıl sonra 1075’de İznik’te Anadolu Selçuklu Devleti’nin kuruluşunun ilan edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 2 asır sonra da dünyanın gördüğü en büyük devletlerden biri olan Osmanlı çınarının Anadolu’da kök salmaya ve 4 kıtayı gölgesi altında toplamaya başladığını söyledi.

946 yıldır bu vatanı korumak için can veren şehitlere rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklali ve istikbali için aynı mücadeleyi verecek tüm evlatlarımızın, tüm çocuklarımızın yolu açık olsun” temennisinde bulundu.

“ANADOLU, ÇOCUKLARIMIZA BIRAKACAĞIMIZ EN DEĞERLİ MİRASIMIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Anadolu, ey Anadolu, cennet vatan Anadolu, altı kanla, üstü çileyle yoğrulmuş Anadolu, ecdadın emaneti geçmişimiz Anadolu, çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirasımız Anadolu, bugün tam 946 yıldır bizimlesin, bunca yıldır doğudaki ve batıdaki, kuzeydeki ve güneydeki kardeşlerinin hep köprüsü, hem umudu oldun. Bugün de tüm soydaşlarının, tüm dindaşlarının umudu olmaya devam ediyorsun. Yazık sana ağlamayan şaire, yazık sana titremeyen vicdana, yazık sana uzanmayan ellere, yazık seni kurtarmayan insana. Ey Anadolu, sen ki asırlarca hem Yavuz’u, hem Yunus’u bağrında yaşattın, sen ki asırlarca sevgiyle bakanı yüreğinde, düşmanlıkla bakanı bileğinle karşıladın. Bir asır önce senin kollarını, kanatlarını budamakla kalmayıp, kalbini de yerinden söküp çıkarmaya niyetlendiler. Galiçya’dan Yemen’e, Trablus’tan Kafkasya’ya kadar dört bir yanından saldırıya uğradın. Ama Çanakkale’de, Dumlupınar’da, 15 Temmuz’da Türk milleti sana öyle bir sarıldı, öyle bir sahip çıktı ki, tüm dünya şaştı kaldı.”

“MALAZGİRT ZAFERİ ÜLKEMİZDE UZUN ZAMAN İHMAL EDİLDİ”

“Malazgirt Zaferi, Milletimize Yeni Bir Vatan ve İstikbal Kazandırdı”

Her tümseğinin altında bir şehit yatma pahasına da olsa Türk milletinin bağımsızlığından ve namusundan vazgeçmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi öğrenmeyenler onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar. Maalesef ülkemizde Malazgirt Zaferi uzun zaman ihmal edildi. Anadolu’daki varlığımızı, bin yıl önceki Malazgirt’i atlayıp Anadolu’daki zayıf bağlantılarla daha eskilere götürme çabası belki iyi niyetliydi, ama beyhudeydi. Malazgirt’i devleti yönetenler unutsa da bu millet unutmadı” dedi.

Milletin, çağrısına cevap vererek sıcağa rağmen Malazgirt meydanına geldiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara “Ya Rab, bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattın, ne kadar çalışsak az, çok çalışacağız” şeklinde seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki yıl Malazgirt’in başka olacağını, alanın imarını farklı bir projeyle ele alarak Malazgirt’teki bu törenleri çok daha farklı hâle getireceklerini açıkladı.

“MİLLETİMİZE KEFEN BİÇENLERİN SONLARI KORKUNÇ OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Siyasi hayatımızın her döneminde biz milletimizi takip ettik, onun iradesine, tercihlerine ram olduk, inşallah bundan sonra devlet ve millet olarak Malazgirt Zaferini burada, bizzat yerinde önemine, anlamına, mesajına uygun şekilde kutlayacağız. Tıpkı 2023 gibi, tıpkı 2053 gibi, 2071’i de kendimize bir ufuk çizgisi, bir kızılelma olarak belirledik. Sultan Alparslan 1071’de Malazgirt’teki zaferiyle Anadolu’nun Malazgirt’te kapılarını milletimize açmıştı, biz de 2071 vizyonumuzla bu çerçevede hayata geçireceğimiz projelerle Anadolu’yu yeniden gönül coğrafyamızın atan kalbi, nefes alan ciğeri, düşünen beyni, her anlamda merkezi hâline getireceğiz. Malazgirt Savaşı Anadolu’daki çokluk içinde birlik, günümüzün deyimiyle çoğulculuk anlayışının en somut tezahürüdür. Malazgirt’i anlamayanlar, bugün bizim niçin her fırsatta ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ dediğimizi anlayamazlar.”

“Anadolu, Tarih Boyunca 7 Düvele Bedel Bir Güç Olmuştur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt 1071 Anma Programı’na Genelkurmay Başkanından Kuvvet Komutanlarına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Cumhurbaşkanı ve bakanlarıyla devletin ve tarih boyunca 16 devlet kurmuş milletin katıldığına dikkat çekti. Devlet ve milletin bu meydanda bir olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu demek tüm gönül coğrafyamızı ezip geçmek isteyenlerin önünde çelikten bir set olmaktır. Bizim milletimize kefen biçenlerin sonları hep korkunç olmuştur” dedi.

“Anadolu, Tarih Boyunca 7 Düvele Bedel Bir Güç Olmuştur”...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun Fethi 1071 Malazgirt Anma Programı’nda yaptığı konuşmada, “Hayatımız boyunca beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki Türkiye artık ayağa kalktı, bunu böyle bilesiniz. Ne yaparsanız yapın bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı’na katıldı. Muş’un Malazgirt ilçesinde, 1071 Malazgirt Anıtı’nın bulunduğu alanda düzenlenen anma programında; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Başbakan Yardımcıları Hakan Çavuşoğlu ve Recep Akdağ, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, milletvekilleri, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil de hazır bulundu.


İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Okçular Vakfı tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Sanatçı Arslanbek Sultanbekov aralarında Dombıra'nın da bulunduğu eserlerini seslendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması boyunca mehter takımı ve tarihte kurulmuş Türk devletlerini temsilen askerler, platformda yer aldı.

“ZAFERDEN ZAFERE KOŞAN ECDADIMIZIN HAREKET NOKTASI VE GÜÇ KAYNAĞI ANADOLU’DUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmasında, Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın karşısına çıkan iki kattan daha fazla sayıdaki Doğu Roma Ordusunun, tüm Müslüman Türk coğrafyasını ezip geçmek için harekete geçmiş bir ordu olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaderin üstündeki kader tecelli etti ve işte bu niyetle yola çıkanlar Anadolu’nun anahtarlarını kendi elleriyle Sultan Alparslan’a teslim ettiler” ifadelerini kullandı.

Anadolu’daki Selçuklu Devletini ezip Kudüs’e ulaşmak isteyen Haçlı Ordusunun 600 bin kişiyle başladığı Anadolu’daki yürüyüşünü 100 bin kişiyle tamamladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mayıs 1453’te Bizans surlarında Osmanlı bayrağının dalgalanmaya başladığında dünyanın artık yeni bir çağa adım attığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bayrak altında asırlarca zaferden zafere koşan ecdadımızın hareket noktası ve güç kaynağı hep Anadolu olmuştur. Çanakkale Zaferi, artık ayağa kalkamaz denilen bir milletin yeniden şahlanışı olmuştur. Kurtuluş Savaşı’mızda da bu şahlanışı yeniden bir devlet kurma iradesiyle neticeye ulaştırdık” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ İŞGAL TEŞEBBÜSÜNÜ BOŞA ÇIKARTTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “En son 15 Temmuz’da bir darbe girişimi gibi gözüken, ama aslında tıpkı daha öncekiler gibi bizi esir etmeye ve bu topraklardan söküp atmaya yönelik bir hamleyle karşılaştık. Ucu Pensilvanya’ya dayanan bu malum zata 15 Temmuz’da milletim çok ciddi bir fatura ödetti onlara. 946 yıldır olduğu gibi bu defa da bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza, devletimize, bağımsızlığımıza ve geleceğimize sahip çıkarak, bu işgal teşebbüsünü boşa çıkarttık. Sultan Alparslan kimlerle mücadele etmişse, Sultan Kılıç Arslan kimlerle mücadele etmişse, biz de 15 Temmuz’da onlarla mücadele ettik. 15 Temmuz’da Osmangazi kimlerle mücadele etmişse, Fatih Sultan Mehmet Han aynı şekilde kimlerle mücadele etmişse, Abdülhamid-i Sani Han kimlerle mücadele etmişse, Gazi Mustafa Kemal kimlerle mücadele etmişse, biz de onlarla mücadele ettik. Kardeşlerim, oyun aynı, hedef aynı, sadece senaryo farklı, figüranlar farklı. Bu oyunda FETÖ bir piyondur, PKK, YPG, PYD bir piyondur, DEAŞ bir piyondur, diğer terör örgütleri birer piyondur, hepsi de gözünü vatanımıza dökmüş olan güçlerin kullandıkları birer araçtır. Bizim mücadelemiz sadece araçlara değil, asıl onları kullananlara karşıdır. Bu gün milletçe 7 düvele karşı mücadele ediyor olabiliriz. Ama unutulmasın; Anadolu, tarih boyunca 7 düvele bedel bir güç olmuştur.”

Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te giydiği kefenin, bu millete liderlik eden herkesin sırtında olmaya devam ettiğinin altını çizen ve meydandaki vatandaşlara, “Kefenleri giymeye hazır mıyız? Aynı şekilde, kefenleriyle yürümüş olan ecdadımızın arkasından yürümeye hazır mıyız?” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de yola çıktığında bu sözü verdiğini ve bu uğurda nice devlet adamının, merhum Adnan Menderes ve arkadaşları gibi meydanlarda darağacına çekilerek canlarını feda ettiklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE ARTIK AYAĞA KALKTI, BU ŞAHLANIŞIN ÖNÜNE GEÇEMEYECEKSİNİZ”

Yabancı bir devlet adamına atfedilen, “Türkleri ne yerde süründüreceksin, ne de doğrulmalarına izin vereceksin. Sürünecek olurlarsa gururlarına dokunur, küllerinden yeniden doğalar, ayağa kalkarlarsa da artık önlerinde duramazsın. Bunları belleri bükük vaziyette bırakacaksın ki idare edebilesin” sözlerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bunu başaramadılar, başaramayacaklar. Hayatımız boyunca beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki, Türkiye artık ayağa kalktı, bunu böyle bilesiniz. Ne yaparsanız yapın, bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz. Çünkü biz ancak rükûda eğiliriz, çünkü biz sadece Allah’a ibadet eder, sadece ondan yardım dileriz, çünkü bizi doğru yola iletecek olan, yanlış yoldan koruyacak olan sadece Rabbimizdir. Allah’ın yardımı ve milletimizin ferasetiyle üstesinden gelemeyeceğiz hiçbir saldırı, hiçbir tuzak yoktur” vurgusunda bulundu.

“Türkiye’nin 2023 Hedefleri Sadece Bizim Değil, Tüm Coğrafyamızın Kurtuluş Anahtarıdır”...

Anadolu’nun Fethi 1071 Malazgirt Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kararlı bir şekilde, tıpkı Sultan Alparslan, Selahattin Eyyubi, Yavuz Sultan Selim ve Gazi Mustafa Kemal’in yaptığı gibi, ancak bir ve beraber olursak zulmün ve kötü gidişin önüne geçebiliriz. Türkiye’nin 2023 hedefleri, sadece bizim değil, tüm coğrafyamızın kurtuluş anahtarıdır. Türkiye’nin 2053 ve 2071 vizyonları, bizimle birlikte tüm kardeşlerimizin aydınlık geleceğinin müjdecisidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı’na katıldı. Muş’un Malazgirt ilçesinde, 1071 Malazgirt Anıtı’nın bulunduğu alanda düzenlenen anma programında; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Başbakan Yardımcıları Hakan Çavuşoğlu ve Recep Akdağ, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, milletvekilleri, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil de hazır bulundu.


İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Okçular Vakfı tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Sanatçı Arslanbek Sultanbekov aralarında Dombıra'nın da bulunduğu eserlerini seslendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması boyunca mehter takımı ve tarihte kurulmuş Türk devletlerini temsilen askerler, platformda yer aldı.

“TÜRKİYE’NİN 2053 VE 2071 VİZYONLARI TÜM KARDEŞLERİMİZİN AYDINLIK GELECEĞİNİN MÜJDESİDİR”

Törende yaptığı konuşmada, ‘Ağaç dallarıyla ve yapraklarıyla gürler’ atasözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu dediğimiz bu ulu çınar gölgesinde yaşayan 80 milyon insanıyla, çevresindeki yüzlerce milyon dostuyla, tarihiyle, kültürüyle, tüm zenginlikleriyle hamdolsun gürlemektedir. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Büyük devlet olmak, güçlü olmak, müreffeh millet olmak kolay değil; bunun için hem vatanımıza yönelik saldırılarla mücadele edeceğiz, hem de daha çok yatırım yapmak, daha çok üretmek, daha çok ihraç etmek, daha çok istihdam etmek suretiyle kalkınmamızı sürdüreceğiz. Bizim bir medeniyet iddiamız var ve bunu da başaracağız. Medeniyetleri taş üstünde taş koymayanlar değil, taş üstüne taş koyanlar kurabilir, geliştirebilir, yükseltebilir, bunun yolu da çalışmaktan geçiyor. Eğer siz kendiniz için çalışmazsanız, birileri gelir sizi kendileri için çalıştırır. Artık bu millete eğilmek yok. Kardeşlerim, şunu unutmayalım: Kararlı bir şekilde tıpkı Sultan Alparslan’ın, tıpkı Selahaddin Eyyubi’nin, tıpkı Yavuz Sultan Selim’in, tıpkı Gazi Mustafa Kemal’in yaptığı gibi, ancak bir ve beraber olursak bu zulmün, bu kötü gidişin önüne geçebiliriz. Türkiye’nin 2023 hedefleri sadece bizim değil, tüm coğrafyamızın, kurtuluşumuzun anahtarıdır. Türkiye’nin 2053 ve 2071 vizyonları bizimle birlikte değerli kardeşlerim, çok daha farklı bir şekilde tüm kardeşlerimizin aydınlık geleceğinin müjdesidir.”

“BÖLGEMİZİN YAŞADIĞI KARAKIŞI UMUT DOLU BİR BAHARA HEP BERABER DÖNÜŞTÜRELİM”

Ahlat’taki mezar taşlarında, mezarda kimin yattığının Arapça ifade edilip Farsça dile getirildiğine, yatanın da Türk veya Kürt olduğunun görüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sultan Alparslan Malazgirt Savaşı’nı bu meydanda vermiş, ordugahını da işte böylesine zengin bir kültüre sahip Ahlat’ta kurmuştur. Bugün de diyoruz ki, gelin ecdadımızın yolundan gidelim, gelin hep beraber bölgemizin yaşadığı karakışı umut dolu bir bahara hep beraber dönüştürelim. Sultan Alparslan’ın ve Malazgirt’te aslanlar gibi dövüşen ecdadın ruhunu ancak bu şekilde şad edebiliriz. Şehitlerimizin hatırasını ve gazilerimizin fedakârlıklarını ancak bu şeklide yüceltebiliriz. Peygamberimizin fetih müjdesinin anahtarı olan bu bölge, inşallah hep birlikte inşa edeceğimiz yeni geleceğimizin de sembolü hâline gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“ZAFERİN SABIR İŞİ OLDUĞU UNUTMADAN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Malazgirt Zaferi kutlamaları kapsamındaki etkinliklere baktığında okçuluk, binicilik, güreş gibi ata sporlarını ihya etme çabasının öne çıktığını gördüğünü, bu gayreti kendisinin de desteklediğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda yeniden ayağa kaldırıldığını görmekten büyük bir memnuniyet duyduğu okçuluk sporunu destekleyen Okçuluk Vakfı’nın bu yöndeki çabalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Osmanlı’da okçu olmak isteyen kişiye üstadının kulağına fısıldadığı sırda Enfal Suresinin 17. ayetinin bir bölümü olan, ‘Attığın zaman onu sen atmadın, Allah attı’ ifadesinin yer aldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Attığımız oku da, attığımız adımı da bizlere Allah attırsın, bizleri yolundan ayırmasın” temennisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm sporlar, tüm sanatlar, tüm mücadeleler gibi okçuluk da sabır, disiplin, çalışma, hedefe odaklanma işidir, yani men sabera zafera, sabreden kimse zafere ulaşır. Zaferin sabır işi olduğu unutmadan yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin son 15 yılı, bu hakikatin en müşahhas örneğidir. Ülkemize adım adım nereden nereye getirdiğimizin şahidi bizatihi milletimizin ta kendisidir” dedi.

“7 BÖLGEMİZİN HER BİRİNE YATIRIMLAR YAPARAK, ADETA ÇAĞ ATLATTIK”

Eksiklerin olduğunu; ancak bunların aşılacağını, Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere 7 bölgenin her birine geçmişle mukayese edilemeyecek büyüklükte yatırımlar yaparak adeta çağ atlattıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1971’de Malazgirt Zaferinin 900. yılı kutlamaları sırasında, Malazgirt ilçesinin, ‘Nüfusu 2 bini bulmayan, elektrikten mahrum, ulaşılması güç, sadece bir ilkokulu ve bir fırını olan köy görünümlü bir kasaba’ şeklinde tarif edildiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, “Bugün Malazgirt 50 binin üzerindeki nüfusu, okul öncesinden yüksekokula kadar her kademedeki eğitim kurumları, sağlık tesisleri, yolları ve diğer imkânlarıyla pırıl pırıl bir Anadolu ilçesi, daha iyi olacak, yatırımlarımızla daha iyi hâle getireceğiz hiç endişeniz olmasın” dedi.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a günün anısına Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız tarafından aralarında Selçuklu Sancağı ve Malazgirt'in temsili anahtarının da bulunduğu hediyeler takdim edildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Malazgirt, Zaferi,, Milletimize, Yeni, Bir, Vatan, ve, İstikbal, Kazandırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı