Haber Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 00:08
 
Erdoğan; Metin Temel Paşamız teröristlerle Afrin’de göğüs göğse mücadele eden bir Paşamız
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak haber... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce'ye "Korgeneral İsmail Metin Temel'in apoletlerini sökeceğim." sözlerini hatırlatarak "O apoletleri Demirtaş'a mı takacaksın?" diye sordu.
Gündem Haberi
Erdoğan; Metin Temel Paşamız teröristlerle Afrin’de göğüs göğse mücadele eden bir Paşamız

Erdoğan; Metin Temel Paşamız teröristlerle Afrin’de göğüs göğse mücadele eden bir Paşamız
Erdoğan “Cumhurbaşkanının kimsenin apoletini sökmek gibi bir yetkisi yoktur”
AK Parti’nin Sakarya mitinginde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren hain örgütün mensuplarının hukuka göre, yargı tarafından cezalandırıldığının altını çizerek, “Cumhurbaşkanının kimsenin apoletini sökmek gibi bir yetkisi yoktur, bu işi yargı yapar” dedi.
“YENİ SİSTEMDE TÜM SORUMLULUĞU CUMHURBAŞKANI ÜSTLENECEK”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına 24 Haziran seçimleriyle birlikte geçilecek olan yeni yönetim sistemiyle ilgili değerlendirmelerle devam etti. Yeni sistemde tüm sorumluluğu Cumhurbaşkanının üstlendiğini, hükûmeti de Cumhurbaşkanının kurduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı adayların bu değişimi yanlış anladığını, Türkiye’ye Cumhurbaşkanı değil, kral olacaklarını zannettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı adaylarından birinin Afrin operasyonunun komutanı İsmail Metin Temel’in apoletlerini sökmekten bahsettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bir hukuk devlet olduğuna işaret ederek, “Neymiş, biz de 15 Temmuz’da 150 tane generalin apoletini sökmüşüz. Her şeyden önce, 15 Temmuz’da kendi milletine silah çeken, masumların kanını döken o alçaklar üniforma giymiş birer FETÖ teröristiydi, onlarla onu birbirine karıştırma. Metin Temel Paşamız ise o teröristlerle Afrin’de göğüs göğse mücadele eden bir Paşamız” şeklinde konuştu.
“Cumhurbaşkanının kimsenin apoletini sökmek gibi bir yetkisi yoktur, bu işi yargı yapar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren hain örgütün mensuplarının hukuka göre, yargı tarafından cezalandırıldığının altını çizdi.
“SOSYAL MEDYADAN SALDIRMAKLA NETİCE ALAMAZSINIZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Diyarbakır’daki Kanaat Önderleri iftarında yaşanan prompter olayına dair açıklamalarda bulundu. Olayın kamuoyuna yansıtıldığı gibi olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İftarda yanımdaki Hoca Efendi akşam namazını kılmak için çıktı. Ben konuşmamı yaparken o dönüyordu. Korumalar önünü kestiler, onu tekrar sandalyesine göndermediler, bu beni rahatsız etti. Rahatsız edince koruma müdürümü çağırdım. Dedim ‘Bak söyle, şurada Hoca Efendinin önünü kestiler, onu tekrar yerine döndürmediler.’ Bu benim ilim ehline gösterdiğim saygımdır. Öyle sosyal medyadan saldırmakla netice alamazsınız. Bunların her işi böyle, yalap şalap, iftirayı, yalanı, çarpıtmayı, hakareti siyaset yapmak sanıyorlar. Şimdiden böylesine zıvanadan çıkanların, Allah göstermesin, ülkenin başına geçme imkânı bulsalar neler yapacaklarını tahmin bile edemiyoruz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusu yaparak, “Sakarya’dan yükselen bu sesi duymayanın sadece kulağı değil, gönül gözü de kapanmış demektir. Ama bunu gerçekleştirmek için bir şey daha yapacağız; bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” diye konuştu.

“KUR ÜZERİNDEN OYNANAN OYUNLARA BAKMAYIN”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu teveccühü karşılıksız bırakmamak için gece gündüz çalıştığını ifade ederek, bugüne kadar yaptıkları her şeyi Sakarya’yla birlikte yaptıklarını söyledi. Türkiye’yi ekonomide satın alma paritesine göre 18’incilikten 13’üncülüğe hep birlikte yükselttiklerini, millî geliri hep birlikte 236 milyar dolardan 851 milyar dolara çıkardıklarını, Türkiye’yi yılda ortalama yüzde 5,7 büyüyen bir ülke hâline getirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçtiğimiz 10 yılda neredeyse 8 milyon ilave istihdamla Avrupa ülkelerinin tamamı kadar yeni iş imkânı sağladığını vurguladı.
“Siz bakmayın kur üzerinden oynanan oyunlara” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar Türkiye üzerinde oynanan manipülasyonlardır. İnşallah 24 Haziran’dan sonra bunlarla hesaplaşacağız. Yine yapsınlar manipülasyonlarını, göreceğiz. İnşallah bunlara çok ciddi bir manifestoyu 24 Haziran’dan sonra biz çekeceğiz” şeklinde konuştu.
Türkiye ekonomisinin bütçe açığından borçlanma oranına kadar tüm başlıklarda gelişmiş ülkelerden dahi ileri seviyede olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçe açığında, kamu borç stokunda Türkiye’nin Avrupa Birliği standartlarının yarısı kadar bir düzeyde olduğuna dikkat çekti. 2002’de 36 milyar dolar olan ihracatın bugün 162 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın 27,5 milyar dolar olan döviz rezervinin ise şu an 110 milyar dolar olduğunu kaydetti. Kendi dönemlerinde bu rezervin 136 milyar dolara kadar çıktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ara bir düşüş olduğunu ifade ederek bu rakamı yeniden çok daha ileriye taşımaları gerektiğini söyledi.

ERDOĞAN “BİRİLERİ ÜLKEMİZİ YENİDEN ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRME KONUSUNDA AZİMLİ GÖZÜKÜYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak programı çerçevesinde maden işçileriyle iftar programında bir araya geldi. Dedeman Otel’de düzenlenen iftarda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, madencilerle bir araya gelmelerinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Konuşmasında seçimden seçime değil, bulabildikleri her fırsatta Türkiye’nin dört bir tarafını ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletle birlikte olmanın kendilerine güç ve enerji verdiğini, daha çok çalışmak için motivasyon sağladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, huzurun, güvenin, kalkınmanın ve demokrasinin temel şartının istikrar ve güven olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin geçen 16 yılda 3,5 kat büyüyebilmesini güven ve istikrar ortamının sürekliliğine borçlu olduğunu belirtti. “Bu ortam öylesine güçlü bir zemine oturmaktadır ki, son 5 yılda ardı ardına yaşadığımız terör saldırıları, sosyal ve siyasi kaos denemeleri dahi istikrarımızı bozamadı” ifadeleriyle konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, güven ve istikrar ortamının kökleşmesine katkı sağlayacağına inandıkları için Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.

24 Haziran’da girilecek seçimlerde yeni sistemin ilk meyvelerini vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz güven ve istikrar ortamı konusunda ne kadar hassas ve ısrarcıysak, birileri de kaos çıkarma, ülkemizi yeniden eski günlerine döndürme konusunda o derece azimli gözüküyor. Öyle ki, biz ‘yapacağız’ diyoruz, onlar sadece ‘yıkacağız’ diyorlar. Biz ‘ileriye gideceğiz’ diyoruz, onlar tek parti CHP’si dönemine dönmenin hayalini kuruyor. Biz ‘demokrasi’ diyoruz, onlar yeni sistemi kendi diktatörlerini kuracakları bir düzen olarak tasavvur ediyor. Biz ‘kalkınma, büyüme, gelişme’ diyoruz, onlar ‘devam edenleri durduracak, yenilerini iptal edeceğiz’ diyorlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede seçim vaadi olarak tüm yatırımları durduracağını söyleyen adayların olduğuna dikkat çekerek, “Bu ülkede bölücü terör örgütüne kan kusturan komutanlarımızı apoletlerini sökmekle tehdit edenler var. Bu ülkede nasıl olsa yapmak zorunda kalmayacağını bildiği için hesapsız, kitapsız atıp tutanlar var. Biz yatırımları durdurmak bir yana, tam tersine iki katına, üç katına, beş katına, mümkünse on katına çıkartacağız diyoruz. Ancak bu şekilde Zonguldak’taki madencimizin ekmeğini büyütebiliriz. Ancak bu şekilde nafakasını binlerce derecelik fırınların karşısında demir üreterek çıkartan işçimizin emeğinin karşılığını verebiliriz. Ancak bu şekilde tarlasında mahsulünün bereketi için dua eden çiftçimize alın terinin karşılığını sunabiliriz. Ancak bu şekilde her zaman besmele ile açtığı dükkânında, atölyesinde emek veren esnafın hakkını verebiliriz” diye konuştu.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Metin, Temel, Paşamız, teröristlerle, Afrin’de, göğüs, göğse, mücadele, eden, bir, Paşamız,
Yorumlar
Haber Yazılımı