Haber Detayı
01 Ekim 2017 - Pazar 22:49
 
Erdoğan; MTV Zammını Bakanlar Kurulu Tekrar Değerlendirebilir
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ama daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz şöyle tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükûmetimizin takdiridir” diye konuştu.
Gündem Haberi
Erdoğan; MTV Zammını Bakanlar Kurulu Tekrar Değerlendirebilir

“MTV Zammını Bakanlar Kurulu Tekrar Değerlendirebilir”

TBMM'nin 26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz şöyle tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükûmetimizin takdiridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman tarafından TBMM'nin 26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyon öncesinde; TBMM Başkanı Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyona katılan gazetecilerin sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Motorlu taşıtlar vergisine (MTV) yapılacağı açıklanan zam oranı ile ilgili soruya verdiği cevapta, hükûmet yetkilileri ile görüşmeden konu ile ilgili konuşmasının doğru olmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz şöyle tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükûmetimizin takdiridir” diye konuştu.

“MTV Zammını Bakanlar Kurulu Tekrar Değerlendirebilir”

Gazetecinin, konunun hükûmet tarafından tekrar değerlendirileceğinin gündemde olduğunu söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onu ancak Başbakanımızla görüştüğümüzde gündemde var mı yok mu öyle öğrenebiliriz” cevabını verdi.

“FRANSA'NIN ARABULUCULUĞUNU TARAFLARIN KABUL ETTİĞİNE DAİR BİR BİLGİ YOK”

Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin bağımsızlık referandumu sonrasında yaşanan süreçte Fransa'nın arabuluculuğunda Irak Merkezi Yönetim ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin bir araya geleceğine ilişkin bir haberin kendisine ulaşıp ulaşmadığı yönündeki soruya cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Fransa'nın şu anda arabuluculuğunu tarafların kabul ettiğine dair bir bilgi bende yok. Sadece Federal Irak Yönetiminin, 'Biz her türlü görüşmeye hazırız' gibi bir şeyi bize ulaştı ama Kuzey Irak'ın böyle bir şeye nasıl baktığını bilmiyorum. Onun için de söyleyecek pek bir şey yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Irak konusunda liderler zirvesi yapmayı planlıyor musunuz?” sorusuna ise, “Perşembe günü sadece Sayın Bahçeli ile görüşmem olacak. Ondan sonra da duruma göre Sayın Kılıçdaroğlu'na da davet yapmak suretiyle, onunla ayrıca bu konudaki kanaatlerini alırım. Bu kanaatleri de pekiştirmek suretiyle, bu noktadaki sürecimizi zenginleştirmiş oluruz” şeklinde cevap verdi.

“BÜTÜN BÖLGE ÜLKELERİ İLE İRTİBAT HÂLİNDEYİZ”

İran’a yapacağı ziyaretle ilgili soruya verdiği cevapta, ziyaretinin Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısı vesilesiyle olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Ama bunun içeriğinde şu anda aktüalitesi çok zengin olan Kuzey Irak durumu var. Kuzey Irak konusunu da görüşeceğiz. Bu görüşmelerimizin içerisinde gerek Sayın Ruhani ile gerekse Sayın Hamaney ile görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerden sonra çok daha değerlendirmiş olarak, süreç için ciddi bir yol haritasını belirlemiş olarak dönmüş olacağız. Ama biz bütün bölge ülkeleri ile zaten bu konuda irtibat hâlindeyiz."

“ŞU ANDA BÜTÜN GÜÇLERİMİZ SİLOPİ'DE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine yönelik yaptırımlarla ilgili olarak, “Vanalar kapanabilir mi veya ne zaman kapanır?” sorusuna da şu cevabı verdi: “Onu söyledik. Bir yol haritası... O yol haritası esnasında ne, ne zaman yapılacak? Bunlar konuşulursa her şeyden önce böyle bir mücadelenin kesinlikle gizliliğine aykırıdır. Ben ne diyorum? Bir gece ansızın gelebiliriz. Şu anda bütün güçlerimiz Silopi'de, sınırda. Oralarda her türlü manevrayı yapıyor mu? Bu ne demektir? Biz hazırız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” Basın Turu'na Katıldı 

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın turunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, organizasyonun 2017 itibarıyla bisiklet sporunun dünyadaki zirvesi olan World Tour kategorisine yükseltildiğini hatırlatarak, “Devlet olarak, altyapı imkânlarından sporcularımızın desteklenmesine, uluslararası organizasyonlardan tanıtıma kadar hemen her alanda sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için gayret sarf ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da katıldığı basın turu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


10 Ekim’de Alanya-Kemer etabıyla başlayacak olan 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun, 15 Ekim’de İstanbul’da sona ereceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, turnuvaya iştirak edecek olan sporculara, takımlara, ülke temsilcilerine başarılar diledi.

“BİSİKLET TURU, TÜRKİYE’NİN EN PRESTİJLİ ORGANİZASYONLARINDAN BİRİ”

1963 yılında Marmara Turu adıyla başlayan etkinliğin bugün Türkiye’nin en prestijli spor organizasyonlarından biri hâline geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, organizasyonun 2017 itibarıyla bisiklet sporunun dünyadaki zirvesi olan World Tour kategorisine yükseltildiğini hatırlattı ve bu yükselişin önümüzdeki dönemde de süreceğini söyledi.

Sporun bireylerin sağlıklı hayat sürmelerine yaptığı katkı yanında, ülke tanıtımlarında da ciddi bir rol üstlendiğine ve bugün artık bazı sporların belli ülkelerle anılır hâle geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önce varlık gösteremediğimiz kategorilerde bile sporcularımız madalya kazanmaya, derece yapmaya başladılar. Elbette henüz arz ettiğimiz yerde değiliz, daha kat etmemiz gereken önemli bir mesafe olduğunun fakındayız. Ama devlet olarak altyapı imkânlarından sporcularımızın desteklenmesine, uluslararası organizasyonlardan tanıtıma kadar hemen her alanda sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

“SPORA, ÖZELLİKLE DE BİSİKLET SPORUNA DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Spora, özelikle de bisiklet sporuna verdikleri desteği sürdüreceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerde belediyelerle birlikte bisiklet yollarının yapımı ve çoğaltılmasının ve gençliğin bunları sahiplenmesini sağlanmasının bunun önemli adımı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” Basın Turu'na Katıldı

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun başarılı geçmesi temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarışacak tüm sporcuların ellerine, kollarına, bacaklarına kuvvet versin, pedallarının dönüşünü kolaylaştırsın diyor, hepsine muvaffakiyetler temenni ediyorum” temennisiyle sözlerini tamamladı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Salcano Bisiklet'in Yönetim Kurulu Başkanı Salih Akgül tarafından, Dünya Bisiklet Birliği’nce onaylanan ilk Türk bisiklet markası olan Salcano bisiklet takdim edildi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bisikletçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, MTV, Zammını, Bakanlar, Kurulu, Tekrar, Değerlendirebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı