Erdoğan; Sırbistan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor
Haber
06 Mayıs 2018 - Pazar 22:28
 
Erdoğan; Sırbistan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Vuçiç’in her konuda Türkiye’nin yanında olduğunu beyan etmesinin önemli bir irade olduğunu ifade etti. İş adamlarımızın bu iradeyi de en güzel şekilde değerlendirmesinde fayda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk şirketlerinin istihdam oluşturan yatırımları her geçen gün katlanarak artıyor” dedi
Dünya Haberi
Erdoğan; Sırbistan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor

“Balkanlar’ın tam merkezindeki Sırbistan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Balkanlar’ın tam merkezindeki stratejik konumu ve uygun iş ortamıyla Sırbistan’ın yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğuna işaret ederek, “Türkiye ile Sırbistan arasında her alanda, ikili münasebetlerin ilerletilmesi noktasında, bilhassa da liderler düzeyinde gerçekten güçlü bir irade var. Son dönemdeki başarılarımız işte bu güçlü iradenin birer yansımasını oluşturuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile birlikte İstanbul WOW Otel’de gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan İş Forumu'na katıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen toplantının, her iki ülke için yeni iş birliklerine, projelere ve yatırımlara kapı aralaması temennisinde bulundu.

“SIRBİSTAN, BALKANLAR'DA BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN KİLİT ÜLKEDİR”

Konuşmasında Sırbistan’ın kendileri için dost; Balkanlar’da barış ve istikrar için ise kilit bir ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkileri her alanda geliştirmek, çok daha ileriye taşımak noktasında her iki ülkede de çok güçlü bir irade olduğunu kaydetti. “Cumhurbaşkanı Sayın Vuçiç’in Türkiye ziyaretini işte bu iradenin anlamlı bir nişanesi olarak görüyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah yarın yapacağımız Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısıyla iş birliğimizdeki ivmeyi daha da artıracağız. Konsey mekanizması sayesinde düzenli olarak gündemimizdeki konuları ilgili muhataplarıyla ele alacak, karara bağlayacak ve aldığımız kararların sonuçlarını da değerlendirme fırsatını yakalayacağız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir yerde niyet varsa, inanç varsa imkân da muhakkak bulunur” sözleriyle, Türkiye ile Sırbistan arasındaki her alanda ikili münasebetlerin ilerletilmesi noktasında güçlü bir iradenin olduğuna dikkat çekerek, son dönemdeki başarıların bu güçlü iradenin birer yansıması olduğunu belirtti.

“TÜRK ŞİRKETLERİNİN İSTİHDAM OLUŞTURAN YATIRIMLARI KATLANARAK ARTIYOR”

Gelinen seviyenin asla yeterli olmadığını, iki ülke olarak iş birliğini daha da derinleştirmek, çeşitlendirmek, yeni alanlara teşmil etmek istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Nitekim bu çabalarımızın meyvelerini yavaş yavaş toplamaya başladık. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz ilk defa bir milyar doların üzerine çıktı. İnşallah bu rakamı kısa vadede iki milyar dolara, daha sonra da üç milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Bu hedefi yakalayabilmemiz için hepimize, bilhassa da siz iş adamlarımıza önemli görevli düşüyor” dedi.

Balkanlar’ın tam merkezindeki stratejik konumuyla, uygun iş ortamıyla Sırbistan’ın yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Vuçiç’in her konuda Türkiye’nin yanında olduğunu beyan etmesinin önemli bir irade olduğunu ifade etti. İş adamlarımızın bu iradeyi de en güzel şekilde değerlendirmesinde fayda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk şirketlerinin istihdam oluşturan yatırımları her geçen gün katlanarak artıyor” dedi

“HALKBANK, SIRBİSTAN’DA GURUR VERİCİ İŞLERE İMZA ATIYOR”

“Balkanlar’ın tam merkezindeki Sırbistan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor”

Bankacılık sektöründe Halkbank’ın Sırbistan’da gurur verici işlere imza attığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçen yılki ziyaretimiz sırasında Halkbank’ın Sırbistan’da sermaye artırımına gideceğinin sözünü vermiştik, hamdolsun bu sözümüzü hayata geçirmeye başladık. 40 milyon avroluk sermaye artışının ilk 20 milyon avroluk bölümü Şubat ayında gerçekleşti. Kalan 20 milyon avroluk sermaye artışı da inşallah önümüzdeki aylarda gerçekleşecek. Böylece Halkbank, Sırbistan’da 90 milyon avroluk sermaye ve 400 milyon avrodan fazla büyüklüğe ulaşacaktır. Bu kritik adım Sırbistan’da yatırım yapmak isteyen firmalarımızın işlerini kolaylaştıracağı gibi, ayrıca bir güven ortamını da hazırlayacaktır. Şüphesiz bütün bu başarı hikâyelerinin yazılmasında kıymetli dostum Vuçiç’in katkılarını memnuniyetle ifade etmem gerekir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 16 yıldır süren siyasi istikrar ve güven ortamıyla devamlı büyüyen bir ülke olduğunu, 2003-2017 yılları arasında ortalama yüzde 5,8 büyüme oranını elde ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl yüzde 7,4 büyüme oranıyla Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında birinci, OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bugün Türkiye gayrisafi millî hasıla bakımından dünyanın 17’nci, satın alma paritesine göre 13’üncü büyük ekonomisidir. Millî gelirimizi dört kata yakın bir artışla 236 milyar dolardan 860 milyar dolara çıkardık. Türkiye’ye son 16 yılda 195 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişi oldu. 2002’de 36 milyar dolardan aldığımız ihracatı, geçen sene 157 milyar doların üzerine çıkardık. İhracatımız Nisan sonu itibariyle yıllık 160 milyar doların üzerine çıkmış vaziyette. Cumhuriyetimiz 100. yılı hedefimiz, bu rakamı 500 milyar dolara ulaştırmaktır” dedi.

“PAKET TURİZM İLE TÜRKİYE-SIRBİSTAN ORTAK BİR ÇALIŞMANIN İÇERİSİNE GİREBİLİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran seçimlerinden sonra yeni hükûmet sisteminin sağladığı imkânlarla yatırım hamlelerini hızlandırarak sürdüreceklerini, bu sistemle daha etkin karar alarak, bürokratik vesayetin engellemelerine maruz kalmadan bunları uygulama imkânı bulacaklarını kaydetti. Böylelikle 2023 hedefleri ile 2053 ve 2071 vizyonları doğrultusunda daha süratli bir şekilde ilerleneceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan ile iş birliği hedefleri konusunda şunları söyledi: “Ekonomik istikrarlar yanında pek çok tarihî ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Türkiye ile Sırbistan’ın ilişkilerini daha da geliştirebileceği sektörlerden biri de turizm, bunun başarmamız lazım. Hele hele paket turizm ile Türkiye-Sırbistan ortak bir çalışmanın içerisine girebilir. 2017 yılında Sırbistan’dan 150 bin turisti ülkemizde ağırladık. Türkiye’den de yaklaşık 100 bin turist Sırbistan’ı ziyaret etti. Bu sayının içinde bulunduğumuz yıl daha da artacağını düşünüyorum.”

Altyapı dâhil ulaştırma alanının iki ülke arasında yatırım ve iş birliği için önemli fırsatlar sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin de katkılarıyla inşa edilmesi öngörülen Belgrad-Saraybosna Otoyolu projesini bölgesel ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak, her şeyden öne bir dostluk projesi olarak görüyoruz. İlgili makamlarımız Sırbistan ve Bosna Hersek’ten muhataplarıyla beraber teknik çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben de gerek Başbakanımız, gerek Ulaştırma Bakanımız, kendileriyle bu çalışmaları sürekli olarak devam ettiriyoruz. Bu proje inşallah kısa sürede hayata geçtiğinde bölgesel barışa da çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Tabii bugün bu konuda bir mutabakat muhtırasının imzalanması da ayrıca anlamlı ve önemlidir.”

“SIRBİSTAN İLE ŞİMDİ DE KÜRESEL İŞ DÜNYASINDA ORTAK OLMAK İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ”

Sırbistan’la sahip olunan vizyon birliğini bölge için büyük bir fırsat olarak gördüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ortak geçmişi ve pek çok ortak özelliği paylaştığımız Sırbistan’la şimdi de küresel iş dünyasında ortak olmak için yola çıkıyoruz. Bu yolda siz iş dünyamızın da bizimle beraber yürümesini, bizlere yoldaşlık yapmasını özellikle istiyoruz” dedi.

İki ülkenin cumhurbaşkanı olarak kendilerinin iş adamlarının önünü açmak, işlerini kolaylaştırmak için gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarının da iki ülkenin potansiyelinden tam anlamıyla istifade edecek projeler, iş birlikleri geliştirmelerini beklediklerini belirtti.

Toplantının hayırlı olması temennisiyle sözlerine son veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile birlikte iki ülke arasındaki iyi ilişkileri dünyaya duyurmak hedefiyle düzenlenen “İstanbul Kapısı'ndan Belgrad Kapısı'na Dostluk Köprüsü” organizasyonu kapsamında, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'dan İstanbul'a kadar pedal çeviren sporcularla görüştü.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Sırbistan, yatırımcılar, için, büyük, fırsatlar, sunuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı