Haber Detayı
19 Kasım 2017 - Pazar 20:03
 
Erdoğan; Türkiye, Bağımsızlığını Birilerinin İhsanına Borçlu Bir Ülke Değildir
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan"Türkiye bağımsızlığını birilerinin ihsanına borçlu, sınırları cetvelle çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye, istiklalini kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklara borçlu bir ülke de değildir, o iş geçti, onlar tarih oldu tarih. Biz 1071’den beri vatanımız olan bu topraklarda başı dik ve özgür yaşamanın mücadelesini veriyoruz.”
Siyaset Haberi
Erdoğan; Türkiye, Bağımsızlığını Birilerinin İhsanına Borçlu Bir Ülke Değildir

“Türkiye, Bağımsızlığını Birilerinin İhsanına Borçlu Bir Ülke Değildir”...

AK Parti Bayburt İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taraftan ülkenin bağımsızlığına sahip çıkarken diğer yandan atılım hamlelerini sürdürdüklerini belirterek, “Artık IMF kapılarında borç dilenen, ekonomisi çökmüş, sağlık sistemi bitmiş, terörle mücadelesinde dışa bağımlı bir Türkiye yok. Artık belli uluslararası örgütlere sadece ‘ileri garnizonluk’ yapan bir Türkiye de yok” dedi.

 
 
 


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte AK Parti Bayburt 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Bayburt Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongrede; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da hazır bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin yapılacağı Bayburt Kapalı Spor Salonuna gelişinde, salonun önünde kendisini bekleyen vatandaşlara kısa bir selamla konuşması yaptı. Konuşmasında; Gümüşhane ve Bayburt illerine hizmet verecek havalimanının 2020’ye kadar tamamlanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt ve Gümüşhane’ye yeni ve daha büyük spor salonları yapılması için Gençlik ve Spor Bakanına gerekli talimatı verdiği müjdesini de paylaştı.

Daha sonra kongrenin yapılacağı kapalı spor salonuna geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin hayırla vesile olması temennisinde bulunarak konuşmasına başladı. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Bayburt il teşkilatında görev alanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburtluların bugün olduğu gibi daima yanlarında olacağına inandığını söyledi.

“BAYBURT, 16 NİSAN’DA TARİHÎ DURUŞ GÖSTERDİ”

Bayburt’un 2007 seçimlerinden bu yana AK Parti’ye yüksek oranlarla destek verdiğini, 16 Nisan’daki referandumda Türkiye’deki en yüksek oran olan yüzde 82 ile kalıcı istikrardan, büyük ve güçlü Türkiye’den yana olduğunu gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bayburt, 16 Nisan’daki tarihî duruşuyla Türkiye’nin önünde farklı bir yol açmıştır” dedi.

16 Nisan’la beraber Türkiye’nin istikrarsızlıkların tarihe karıştığı, gayrimeşru güç odaklarının artık hükmünü kaybettiği yeni bir döneme girdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah girilen bu yol önce bizi 2023 hedeflerimizle buluşturacak, ardından da 2053 ve 2071 vizyonumuza taşıyacaktır” diye ekledi.

2019 yılında yapılacak seçimlerin, Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinin en kritik dönüm noktaları olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 2019 kavşağını da geçtikten sonra inşallah çok daha güçlü ve hızlı bir şekilde hedeflerine ilerleyecektir. Bu anlayışla 2019 hazırlıklarımıza şimdiden başlamış bulunuyoruz. İşte bugünkü kongre 2019 seçimlerinin hazırlık kongresidir” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECİN PAROLASI; DEĞİŞİM VE YENİLENMEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlerindeki sürecin parolasının iki kavramdan ibaret olduğunu belirterek, bunların ‘değişim’ ve ‘yenilenme’ olduğunu söyledi ve “Biz kendimizi günün şartlarına ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yenilemekten asla korkmadık, korkmayız. Tıpkı Hazreti Mevlana’nın pergel misalinde olduğu gibi bir ayağımızı kadim değerlerimize sabitliyoruz, diğeriyle de daha güzelin, daha iyinin, daha yeninin peşinde koşuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Bağımsızlığını Birilerinin İhsanına Borçlu Bir Ülke Değildir”

Siyasetin bir bayrak ve millete hizmet yarışı olduğuna değinerek, milletin efendisi değil, hizmetkârı olma anlayışının kendilerini diğer partilerden ayırdığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “AK Parti bir davadır, bir dava hareketidir. Şahsım dâhil herkes bu kutlu davada sadece birer nefer konumundadır. Zaten nefer olmayı hazmedebiliyorsak zafer yakındır. Gençler, şunu unutmayın: Makamlar gelip geçicidir, milletimize ve canımızdan aziz bildiğimiz vatanımıza hizmet için makamlar birer araçtır, birer fırsattır. Kimsenin bu unvanları, bu makamları araç olmaktan çıkartıp amaç hâline getirmesine bizler rıza göstermeyiz.”

“AK PARTİ, POLİTİKALARINI YENİLEDİKÇE BİRİLERİNİN UYKUSU KAÇIYOR”

AK Parti’nin değişime vurgu yaparak kadrolarını, söylemlerini ve politikalarını yeniledikçe birilerinin uykusunun kaçtığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genel başkan değişikliğini dahi kasetle, türlü ayak oyunlarıyla yapabilenler, AK Parti’nin bütün bu süreçleri şeffaf bir şekilde yürütmesinden rahatsızlık duyuyorlar. Koltuğa oturduğu günden beri girdiği tüm seçimleri kaybetmiş bir zat, kendi başarısızlıklarının bedelini ödemeyi aklına dahi getirmemiş olmasına rağmen, AK Parti’ye dil uzatma hadsizliği gösteriyor” şeklinde konuştu.

“Şark kurnazı” olarak nitelediği bu çevreler için “Demokrasi karneleri, özgürlük anlayışları, hukuk algıları o kadar kötü ki bunların pişkinliğini biz de hayretle takip ediyoruz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimse kusura bakmasın, artık bunların ikiyüzlülüğüne daha fazla tahammül göstermeyeceğiz. Gazete köşelerini tutmuş, televizyon ekranlarına ipotek koymuş, kültür ve sanat dünyasını esir almış bir avuç millet düşmanının ülkemizin ortak değerlerini sömürmesine sessiz kalmayacağız” vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların zihinleri öyle bulanmıştır ki terör örgütünün Pravda’sına çevirdikleri gazetelerinde şehitlerimize şehit demeye dahi dilleri varmaz. Bir taraftan FETÖ’nün söylemlerine borazanlık yaparlar, Avrupa kapılarını ağlama duvarına çevirirler, diğer taraftan da Cumhuriyetimize sahip çıkmaktan bahsederler” diye konuştu.

“MEYDANI KİFAYETSİZ MUHTERİSLERE BIRAKMAYACAĞIZ”

İlgili çevrelerin seslerinin sadece meydanı boş zannettiklerinde çıktığını; ancak meydanı bu kifayetsiz muhterislere bırakmayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâlâ ülkemizin kendi şahsi mülkleri olduğunu zanneden bu ruhu faşist, beslenme kaynağı komünist, söylemi popülist kesimlere sesleniyorum: Türkiye’de Cumhuriyetimizin ortak değerleri adına demokrasi düşmanlığı, millet düşmanlığı, ezan, bayrak düşmanlığı yaptığınız günler artık sona ermiştir. Bunlara ihtiyacı olan mühimmatı sağlayan Pensilvanya’daki şarlatan gibi ihanet şebekelerinin devri de kapanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ne 1400 yıllık medeniyet değerlerinden ne 2 bin yıllık devlet geleneğinden ne de 94 yıllık Cumhuriyet kazanımlarından asla geri adım atmayacağının altını çizerek, ülkenin 80 milyon vatandaşı ve 81 vilayetiyle bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak muasır medeniyet yolculuğuna devam ettiğini vurguladı.

“AK PARTİ, OYUNLARI VE PLANLARI BOZDU”

2019 yaklaştıkça elbette Türkiye’ye çelme takmak isteyenlerin operasyonlarının da artacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son birkaç gündür yaşananların, gerçeği görmek isteyenler için yeterli olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerinde, devletin himayesinde alnına silah dayanmış görsellerin olduğu posterlerle gösterilerin yapıldığını, şahsını öldürene araba vermeyi vaat edenlerin çıktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bunlar olurken bazıları sanıyordu ki sorun Tayyip Erdoğan'dır. Değil, sorun AK Parti'dir. Çünkü AK Parti bunların oyunlarını bozdu, planlarını bozdu” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi diyorlar ki; ‘Tayyip Erdoğan ve AK Parti aradan çekilirse her şey düzelecektir’ bunu söylüyorlar. Değerli kardeşlerim, hâlbuki sürekli köpürtülmeye çalışılan İslam karşıtlığı ve Türk düşmanlığının sebebi Türkiye’nin sıratı müstakim üzere olmasıdır, bu onları çıldırtıyor. Bizi devre dışı bırakmadan ülkemizi durduramayacaklarını bildikleri için şahsımızı hedef tahtasına oturtuyorlar. İşte en son NATO tatbikatında hem Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hem de şahsımı hedef tahtasına yerleştirdiler, bir skandala imza attılar. Bugüne kadar bize yapılan saldırıları gizleyemedikleri bir sevinçle karşılayanların, işin içine Atatürk de dâhil edilince meselenin gerçek yüzünü anlamış olduklarını ümit ediyorum. Bu çerçevede yapılan açıklamaları da olumlu buluyorum. Artık hepimiz de çok iyi biliyoruz ki mesele şahıs meselesi, parti meselesi değildir. Hedef, Türkiye'dir, Türk milletidir.”

“HER ALANDA 15 YIL ÖNCESİYLE KARŞILAŞTIRILAMAYACAK BİR TÜRKİYE VAR”

Önümüzdeki dönemin çok daha çetin sınamalarla dolu geçeceğini ancak kendilerinin her şeye hazırlıklı olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün artık ekonomiden savunma sanayine, ticaretten diplomasiye kadar her alanda 15 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak bir Türkiye var. Şimdi kendi silahını yapan bir Türkiye var. Kendi tankını imal eden, terörle mücadelesini kendi insansız hava araçlarıyla sürdüren bir ülke var. Şimdi yerli otomobilini yapmaya hazırlanan bir Türkiye var” dedi.

Bayburt ve Gümüşhane’ye hizmet verecek havalimanının proje ve ihale hazırlıklarının sürdüğünü ve 2020’ya kadar biteceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrede hazır bulunan Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan süreci hızlandırmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirde inşasına başlanan 200 yataklı hastanenin de 450 gün sonra açılışını yapacaklarını açıkladı.

“TÜRKİYE, SINIRLARI CETVELLE ÇİZİLMİŞ BİR ÜLKE DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece Bayburt’a değil ülkemizin tüm şehirlerinde benzer tarihî projeleri hayata geçiriyoruz. Bir taraftan bağımsızlığımıza sonuna kadar sahip çıkarken, diğer taraftan da yatırım hamlelerimizi devam ettiriyoruz. Hamdolsun artık IMF kapılarında borç dilenen, ekonomisi çökmüş, sağlık sistemi bitmiş, terörle mücadelesinde dışa bağımlı bir Türkiye yok. Artık belli uluslararası örgütlere sadece ‘ileri garnizonluk’ yapan bir Türkiye de yok. Bizi 1980’lerin, 90’ların Türkiye’siyle karşılaştıranlar, çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını elbette anlayacakladır. Bizi 1980’lerin, 90’ların Türkiye’siyle karşılaştıranlar çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını elbette anlayacaklardır. Türkiye bağımsızlığını birilerinin ihsanına borçlu, sınırları cetvelle çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye, istiklalini kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklara borçlu bir ülke de değildir, o iş geçti, onlar tarih oldu tarih. Biz 1071’den beri vatanımız olan bu topraklarda başı dik ve özgür yaşamanın mücadelesini veriyoruz.”

Bu mücadelede Bayburtluların safını gayet iyi bildiğini, Bayburt’un şimdiye kadar olduğu gibi 2019’da ve sonrasında da büyük ve güçlü Türkiye iddiasına omuz vereceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler için çok çalışmalarını istediği partililere hitaben, “Son 15 yıldaki başarılarımızla, vizyonumuzla, milletimizle aramızdaki güçlü bağ ile bunu başarabilecek bir partiyiz. Yeter ki biz çalışalım, gayret gösterelim, Allah’ın izniyle gerisi gelecektir” şeklinde konuştu.

“Önemli Olan Karşımızdaki Güçlerin Azameti Değil, Mücadele Azmimizin Büyüklüğüdür”

“Önemli Olan Karşımızdaki Güçlerin Azameti Değil, Mücadele Azmimizin Büyüklüğüdür”...

AK Parti Gümüşhane İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel güç olmaktan çıkıp küresel güç olmaya doğru giden Türkiye’yi; 17-25 Aralık, Gezi olayları, çukur eylemleri, DEAŞ saldırıları ile durduramayacağını görenlerin işi 15 Temmuz’a kadar vardırdığına dikkat çekerek, “Tehditlere boyun eğip, istiklalimizi ve istikbalimizi tehlikeye atmayacağız. Milletçe ya adam gibi yaşayacağız ya da adam gibi mücadelemizi verip neticesine katlanacağız” dedi.

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gümüşhane 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Gümüşhane Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongrede Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mahir Ünal, Çiğdem Karaaslan, Ravza Kavakcı Kan ve milletvekilleri de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrede partililere hitaben bir konuşma yaptı.


16 Nisan halk oylamasında Gümüşhane’nin yüzde 75’i aşkın oranla “evet” dediğini hatırlatarak “Desteğiniz, itimadınız, ahde vefanız, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkarken gösterdiğiniz kararlı duruş için bir kez daha her birinize teşekkür ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Gümüşhane il teşkilatlarında görev yapmış olanlara şükranlarını ifade etti.

Dün hayatını kaybeden millî halterci Naim Süleymanoğlu’na da Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha nice nice Naim Süleymanoğlu inşallah bu ülkemizde yetişsin ve onlarla dünyada gerçekten nam salalım” dedi.

“KONGRELER, YENİLENME İÇİN VESİLE OLACAK”

Türkiye’deki pek çok şehrin sorunu olan imar sorununun Gümüşhane’yi de pençesine almasından üzüntü duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane Belediye Başkanından; şehri saran çirkin yapılaşmayı önleyecek ve ortadan kaldıracak bir imar anlayışının hâkim kılınarak, yerel mimariye uygun bir yapılaşmanın tesisi konusunda çalışmasını istedi.

AK Parti il kongreleriyle başlayan sürecin; değişim, yenilenme ve daha iyi hizmetler için enerji tazeleme vesilesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yolda aynı ihlasla, aynı samimiyetle devam ediyoruz. Rabbim bizleri yolundan ayırmasın. Rabbim bizlere, ülkemize ve milletimize çok daha büyük hizmetler verme imkânı, basireti, azmi ve gücü versin” temennisinde bulundu.

Bir yandan Türkiye’yi büyütmek, güçlendirmek, kalkındırmak, zenginleştirmek için çalışırken, diğer yandan da ülkenin ve milletin bekasına yönelik tehditlerle canhıraş bir mücadele içinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Dünyanın düzeni belki her zaman sorunluydu, ama şu anda çok daha çarpık bir işleyişle karşı karşıyayız. Bazı ülkeler tüm dünyayı kendi tapulu mülkleri gibi görüp istedikleri gibi kural koyma, kural çiğneme hakkına sahip olduklarını sanıyorlar. Hâlbuki şöyle tarihe bir baktığımızda nice tiranların, nice firavunların, nice zalimlerin aynı hissiyatla hareket ederek hem kendilerinin, hem de bölgelerinin mahvına sebep olduklarını görüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında, Türkiye’nin ileri adım atması gereken günlerden geçtiğine dikkat çekerek, “Bize göre önemli olan karşımızdaki güçlerin azameti değil, kendi mücadele azmimizin büyüklüğüdür” dedi.

“TÜRKİYE, MİLLETİYLE VE DEVLETİYLE BÜYÜK BİR ÜLKEDİR”

Kadim medeniyetleri yıkan güçlerin hiçbirinin, dünya tarihinde kalıcı olmadığını, kısa sürede ya yok olup gittiğini ya da kendi kabuklarına çekildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün de benzer bir hoyratlıkla karşı karşıyayız. İnsanlığın kadim değerlerinden arta kalan bir avuç miras, yine hoyrat bir istilacı güç tarafından hedef alınmıştır” diye konuştu. Türkiye’nin de bu hedeflerden biri olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun Türkiye; milletiyle, devletiyle, tarihiyle, bugünü ve geleceğiyle büyük bir ülkedir. Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, 15 Temmuz’a kadar hep karşımızdakilerin cesametine değil kendi cesaretimize ve hedeflerimize ulaşma konusundaki kararlılığımıza baktık. Bugün de öyle yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Masa başında ülkemiz ve bölgemizle ilgili yapılan hesapları, çizilen haritaları bir asır önce nasıl yırtıp attıysak, bugün de Allah’ın yardımıyla aynı şekilde paçavraya çevireceğiz” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi, istedikleri gibi evirip çevirebilecekleri uydu devletleriyle karıştıranların, gerçekleri yavaş yavaş görmeye başladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyoruz ki durmayacaklar; ama biz de durmayacağız. Önce 2023 hedeflerimize ulaşacağız, ardından 2053 ve 2071 vizyonlarımızı hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bugüne kadar milletimize hep; ‘Aman kimseyi ürkütmeyelim, başımıza bassalar bile herkesle iyi geçinelim. Bir yanağımıza tokat atıldığında karşılık vermek bir yana, öte yanağımızı çevirelim’ dendi. İşte bu telkinler sebebiyle darbeler yapıldı, sesimizi çıkarmadık. Ülkemizi kriz, faiz oyunlarıyla soyup soğana çevirdiler, sesimizi çıkarmadık. Sanayimizi, ticaretimizi, teknolojik altyapımızı, üretimimizi, ihracatımızı, istihdamımızı geliştirecek adımlar engellendi, sesimizi çıkarmadık. Bunlar da yetmedi, kendi vatanımızda parya muamelesi gördük sesimizi çıkarmadık. Sandılar ki bu millet artık öldü bitti, kül oldu. Hâlbuki Türk milleti binlerce yıldır olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. 15 Temmuz bunun en büyük ispatıdır.”

“HEP BİRLİKTE YENİ BİR GELECEK İNŞA EDİYORUZ”

Milletlerin tarihteki uzun yürüyüşlerinde iniş ve çıkışların olabileceğine, bazı dönemlerinde çok önemli dönüm noktalarının olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin böyle bir süreçten geçtiğine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte hem kendimiz, hem de dostlarımız için yeni bir gelecek inşa ediyoruz. Her inşa gibi bu da meşakkatlidir, zorluklarla doludur, aynı zamanda bu süreç çok çalışmayı, çok mücadele etmeyi, çok risk almayı gerektirir” sözlerine yer verdi.

Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyetin, bu milletin son 200 yıldaki en büyük başarısı olduğunu; ancak Cumhuriyet tarihi boyunca pek çok fırsatın da kaçırıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2000’li yıllara geldiğimizde bulunduğumuz yer ile olmamız gereken yer arasındaki makas gerçekten çok açılmıştı. AK Parti olarak 15 yıl boyunca büyük bir gayretle çalışarak bu farkı nispeten kapattık” diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ HÂLİNE GETİRMENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

Türkiye’yi kişi başına 3 bin 500 dolarlık millî gelir seviyesinden 11 bin dolar seviyesine getirdiklerini, 79 senede yapılmış olan 6 bin 100 kilometre bölünmüş yola 15 senede 19 bin 500 kilometre daha ilave ettiklerini; 25 havalimanına 27 tane daha eklediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geldiğimiz yer çok önemliydi, ancak asıl zor olan, ‘orta gelir tuzağı’ denilen bu seviyeyi geçerek üst gelir grubuna çıkabilmekti. Biz bir süredir ülkemizi işte bu orta gelir tuzağından çıkartıp dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline getirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin başına gelenlerin biraz da bundan kaynaklandığını; kendi silahlı ve silahsız insansız hava aracını yapmasından rahatsızlık duyulduğunu söyledi ve “Yapacağız, isteseniz de istemeseniz de yapacağız, yaptık ve yapıyoruz” diye ekledi.

2013 yılından itibaren Türkiye’ye yönelik gözle görülür bir siyasi, diplomatik, ekonomik, hatta askerî taarruz başlatıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Türkiye 2002-2013 yılları arasındaki performansıyla devam ediyor olsaydı, sadece 2023 hedeflerine çok daha erken ulaşmakla kalmayacak, bölgesel güç konumunda, küresel güç konumuna da geçecekti” ifadelerine yer verdi.

“DEAŞ, PYD VE FETÖ; SADECE AMBALAJI FARKLI TERÖR ÖRGÜTLERİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizi 17-25 Aralık gibi sofistike operasyonlarla, Gezi gibi toplumsal tahriklerle, çukur eylemleri gibi bölücü provokasyonlarla, DEAŞ saldırıları gibi sinsi yöntemlerle durduramadıklarını görenler işi 15 Temmuz’a kadar vardırdılar. FETÖ davalarındaki soruşturmalar ilerledikçe görüyoruz ki karşımızdaki yapı öylesine ince bir planla kurgulanmış ki bu örgütün bizim insanlarımızın eseri olması mümkün değil. Tıpkı bir Matruşka gibi açtığınız kapının ardında yeni bir kapı karşınıza çıkıyor. Tıpkı bir labirent gibi, girdiğiniz hiçbir yol sizi asıl faillere götürmüyor, bir yerlerde tıkanıyor kalıyor. Ancak dünyadaki en azılı terör örgütlerinde görülebilen bu karmaşık organizasyon yapısı, bize FETÖ’nün gerçek amacını çok daha iyi anlatıyor. Kendilerini hâlâ bu ihanet şebekesine kullandırtanlar şunu iyi bilsinler: Bu alçak yapının mensubu olarak kalmayı tercih edenlere acımaktan başka elimizden gelen bir şey yoktur. Ama şunu da unutmayın: Acırsanız acınacak hâle gelirsiniz.”

DEAŞ, PYD ve FETÖ terör örgütlerinin aynı olduğunun altını çizerek, “Hepsi de aynı fabrikada üretilmiş, sadece ambalajları ve etiketleri farklı bu terör örgütlerinin aynı amaca hizmet ettiklerini anlamak için öyle allame filan olmaya da gerek yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şey gün gibi ortada. DEAŞ ile PYD’nin Rakka’da anlaşması, FETÖ ile PKK’nın ülkemizdeki yoldaşlığı, bunları tedavüle sokan ve yöneten gücün amacını gayet iyi anlatıyor. Adana’daki MİT tırları hadisesiyle ülkemizi ‘DEAŞ’a yardım ediyor’ bahanesiyle uluslararası alanda yargılamaya kalkanlara çanak tutanların da birbirinden farkı yok” değerlendirmesinde bulundu.

İster etnik milliyetçilik histerisiyle, ister mezhep bağnazlığıyla, ister ideolojik saplantıyla bu oyuna destek veren herkesin, aynı gücün kullandığı bir araç hâline geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz işte böyle olmayı reddettiğimiz için bunca saldırıya maruz kalıyoruz” dedi.

“TEHDİTLERE BOYUN EĞİP İSTİKLALİMİZİ VE İSTİKBALİMİZİ TEHLİKEYE ATMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Hiç kimse kusura bakmasın, Cumhuriyet döneminde defalarca yapılmış olan bir hatayı biz bugün tekrarlamayacağız. Kendi ikbalimiz uğruna ülkemizin ve milletimizin geleceğini feda etmeyeceğiz. Tehditlere boyun eğip istiklalimizi ve istikbalimizi tehlikeye atmayacağız. Milletçe ya adam gibi yaşayacağız ya da adam gibi mücadelemizi verip neticesine katlanacağız. Terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitlerimize, bu uğurda gazi olan kahramanlarımıza borcumuzu başka türlü ödeyemeyiz. Kardeşlerim; AK Parti’nin milletimize karşı sorumluluğu seçime kadar değil kıyamete kadardır.”

Partililerden 2019 için şimdiden çalışmaya başlamaları tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda görev alacaklara başarılar dileyip bayrağı devredecek olanlara da hizmetleri için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında Gümüşhane Belediyesini de ziyaret ederek, şehirde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Türkiye,, Bağımsızlığını, Birilerinin, İhsanına, Borçlu, Bir, Ülke, Değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı