Haber Detayı
29 Ekim 2017 - Pazar 14:13
 
Erdoğan; Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir.
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel deftere yazdığı metinde şu ifadelere yer verdi: “Aziz Atatürk, bugün ağır bedeller ödeyerek sahip olduğumuz son devletimiz cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü büyük bir heyecanla idrak ediyoruz. Bizlere emanetiniz olan bu Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla her safhası fedakârlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir.
Yaşam Haberi
Erdoğan; Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de Düzenlenen Törene Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de Düzenlenen Törene Katıldı

Törende, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları, yüksek yargı temsilcileri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi parti temsilcileri ve diğer devlet erkânı da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.


Ardından Misak-ı Millî Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deftere yazdığı metni okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel deftere yazdığı metinde şu ifadelere yer verdi:

“Aziz Atatürk, bugün ağır bedeller ödeyerek sahip olduğumuz son devletimiz cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü büyük bir heyecanla idrak ediyoruz. Bizlere emanetiniz olan bu Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla her safhası fedakârlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir.

“CUMHURİYETİMİZE HAYAT VEREN RUH DİMDİK AYAKTADIR”

İstiklal Harbi'mizi zaferle taçlandıran, cumhuriyetimize hayat veren ruh hamdolsun tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Tarihe 15 Temmuz Destanı olarak geçen şanlı direniş, bu ruh ve iradenin tüm ülke sathında tecessüm etmiş halidir. Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü kutlarken, başta zatıâliniz ve silah arkadaşlarınız olmak üzere, tüm gazilerimizin hatıralarını saygıyla yâd ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Cumhuriyet Bayramı'mız kutlu olsun."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Tebrikleri Kabul Etti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabulde davetlilerle tek tek tokalaştı. Törende TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, emir komuta kademesi ve kamu kurumlarının yöneticilerinin de aralarında olduğu devlet erkânı ile yabancı misyon şefleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bayram tebriklerini sundu.

 

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin Sahipleri Belli Oldu...

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla; 2017 yılında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Göksel Baktagir, Yavuz Turgul, Ali Toy, Selahattin Kara ve Nurettin Topçu’ya ödül verilmesi uygun görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı H. Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ile Yazar Alev Alatlı ve Yazar Rasim Özdenören’den oluşan Değerlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin aşağıdaki isimlere verilmesini uygun buldu:

TARİH: PROF. DR. İLBER ORTAYLI

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin Sahipleri Belli Oldu

Tarihini bilmeyen milletlerin geleceğini de inşa edemeyeceği hakikatinden hareketle, tarihimizin derinlikli biçimde araştırılıp aktarılması, geniş halk kitlelerine sevdirilmesi, yurt içinde ve yurt dışında, başta akademik platformlar ve medya ortamı olmak üzere tüm kesimlerle paylaşılmasındaki değerli katkıları münasebetiyle Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya,

MÜZİK: GÖKSEL BAKTAGİR

Kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra, özellikle sol el için geliştirdiği teknikle dikkatleri üzerine çeken, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan kanunun açısını New Age, Caz gibi diğer müzik türlerine doğru genişleterek evrensel bir senteze ulaşan ve icracı, yorumcu ve bestekâr kimliğiyle müziğin pek çok alanında kemale ermiş bir kabiliyet olarak temayüz eden, ruh dinginliği telkin eden tarzını kitlelere sevdiren Göksel Baktagir’e,

SİNEMA: YAVUZ TURGUL

Türk Sinemasının siyasi ve kültürel ayrışmalar yaşadığı çalkantılı dönemde ısrarla nitelikli filmler çeken, sinemanın komedi ve dram gibi birbirinden farklı alanlarında iz bırakan senaryo ve filmleriyle kendisinden sonra gelenlere öncülük eden, senarist, yazar ve yönetmen olarak çok yönlü kişiliğiyle Türk sinemasına kimlik kazandıran Yavuz Turgul’a,

GELENEKSEL SANATLAR: ALİ TOY

Geleneksel sanatların yeni nesil sanatçılar eliyle tekrar fark edildiği bir dönemde, olgunluk çağında modern mimari ile hat sanatını aynı güzellikte buluşturmayı başaran, tasarımlarındaki kendine has yalın, etkili ve dengeli üslubuyla geleneksel hat sanatımıza bir bakıma yeniden can suyu veren Ali Toy’a,

RESİM: SELAHATTİN KARA

Her karesi bir resim estetiğine sahip olan “Aziz İstanbul”u fırçanın diliyle yorumlayan, ondaki saklı güzellikleri gönül gözüyle de hmemize imkân tanıyan, şehir ressamı olmanın ötesinde “İstanbul ressamı” olarak anılan ve kendine özgü tarzıyla ürettiği eserlerle yurt içinde ve dışında takdirler toplayan Selahattin Kara’ya,

VEFA ÖDÜLÜ: NURETTİN TOPÇU

İnsanın var oluşunu sadece et, kemik, kan ve maddeden ibaret görmeyip ruhun derinliklerine inen, isyanın da bir ahlakı olduğunu ve bireyin toplumda bir ahlak nizamı çerçevesinde kendine yer edineceğini anlatan, bu millete Anadolu irfanının kıymetini ve düzen kurucu ahlakını kuşanmayı telkin eden, kadim İslam ve Türk tarihini, tasavvufu ve modern dönemdeki sosyolojik gerçekliğimizi tahlil eden eserleriyle merhum Nurettin Topçu’ya, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Ödül töreni daha sonra ilan edilecek bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilecek.

“Cumhuriyetimiz, Ulu Bir Çınar Olma Yolunda Büyümeye Devam Ediyor”

“Cumhuriyetimiz, Ulu Bir Çınar Olma Yolunda Büyümeye Devam Ediyor”...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel ve bölgesel düzeyde başarıya ulaşan projelerin, senaryoların hiçbiri de hamdolsun ülkemizde işe yaramadı. Türkiye’yi, Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyor olmamıza bakarak, nevzuhur bir devlet sananlar, gerideki binlerce yıllık birikimi, tecrübeyi ve gücü göremediler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir resepsiyon verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen resepsiyona; siyaset, sanat ve iş dünyasından pek çok kişinin yanı sıra şehit yakınları ile gazi ve gazi yakınlarından oluşan yaklaşık iki bin kişilik bir davetli grubu katıldı. Davranışlarıyla tüm Türkiye’yi duygulandıran ve çeşitli alanlarda başarılara imza atmış kişiler de davetlilerin arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonda davetlilere hitaben bir konuşma yaptı.


Resepsiyona teşriflerinden dolayı davetlilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.


“TÜRKİYE CUMHURİYETİ; HUZURUN VE UMUDUN ADI OLAN BİR DEVLETTİR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin, 1923 yılında, binlerce yıllık devlet geleneğinin toprakla buluşmuş son fidanı olarak doğduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aradan geçen 94 yılın sonunda artık Cumhuriyetimiz, ulu bir çınar olma yolunda büyümesine, gelişmesine devam ediyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti; bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir” diye konuştu.

Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti için ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma’ hedefini belirlediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde yıllarca Cumhuriyetin ve Gazi Mustafa Kemal’in adını kullanarak kendilerine bir statü elde etmeye çalışanların, bu hedef doğrultusunda attıkları somut hiçbir adımın olmaması dikkat çekicidir. Hatta tam tersine, Türkiye ne zaman muasır medeniyet seviyesi yönünde bir kalkınma hamlesi başlatsa, birileri hemen çıkıp Cumhuriyeti korumak ve kollamak adına buna engel olmuştur” diye ekledi.

“MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ GECESİ DEVLETİNE VE BAYRAĞINA SAHİP ÇIKTI”

Darbelerin, cuntaların ve vesayet girişimlerinin, Türkiye tarihine hep Cumhuriyetin kazanımlarına darbe vuran karanlık duraklar olarak geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi ise, Türkiye’nin demokratik ve ekonomik kazanımları yanında, doğrudan istiklalimize ve istikbalimize yönelik bir saldırı olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Daha önceki darbelerde, kimi zaman içinden ‘lahavle’ çekerek, kimi zaman dişini sıkarak sabreden milletimiz, bu defa özgürlüğüne ve geleceğine sahip çıkmak için sokaklara, meydanlara inmiştir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin bu manzaraya en son Kurtuluş Savaşı’nda şahit olduğuna işaret ederek, “Türkiye’nin dört bir yanında kurulan müdafaa-i hukuk cemiyetleri, milletimizin tamamen kendi iradesiyle başlattığı bir büyük kıyamın ortak adıdır. 15 Temmuz gecesi, aynı ruh, aynı heyecan, aynı azim bir kez daha dirilmiş; milletimiz tamamen kendi iradesiyle, çağrımıza kulak vererek ülkesine, devletine, bayrağına, ezanına sahip çıkmıştır” dedi.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü olan 2023’e yaklaşıldığına dikkat çekerek, Cumhuriyetin 100. Yılını ortaya koydukları hedeflere uygun olarak kutlamayı planladıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için hazırlıklara şimdiden başladıklarını kaydetti.

“2023 TÜRKİYE’SİNİ İNŞA ETMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Türkiye’nin gelecek çeyrek ve hatta yarım yüzyılının belirleyicisi olacağına inandığım 2019 yılı, bu vizyonun başarıya ulaşmasında kritik öneme sahiptir. Bu çerçevede sorumluluk sahibi herkesin, birikimini ve imkânlarını, ülkemizin daha güçlü, daha müreffeh, daha huzurlu, daha mutlu geleceği için seferber etmesini bekliyoruz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak, milletimize söz verdiğimiz 2023 Türkiye’sini inşa etmek için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışacağız. Önümüze çıkartılan engelleri, yıllardır neredeyse kesintisiz bir şekilde süren saldırıları, Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle birer birer boşa çıkartıyoruz. Küresel ve bölgesel düzeyde başarıya ulaşan projelerin, senaryoların hiçbiri de hamdolsun ülkemizde işe yaramadı. Türkiye’yi, Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyor olmamıza bakarak, nevzuhur bir devlet sananlar, gerideki binlerce yıllık birikimi, tecrübeyi ve gücü göremediler.”

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA BÜYÜK UYANIŞ İKLİMİNDE GİDİYORUZ”

Türkiye’nin bir kabile devleti olmadığını; asırlara varan birikimiyle dünyada örnek bir devlet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Milletini, sadece 80 milyon vatandaşımızdan ibaret sananlar, bizim için dua eden, gönüllerini ve gözlerini ülkemize yöneltmiş yüz milyonlarca kardeşimizi bunlar fark edemediler. Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru, işte bu büyük mücadele, bu büyük silkiniş, bu büyük uyanış ikliminde gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Zor oyunu bozar’ atasözünü hatırlatarak, milletle bir olup oyunu bozacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızdakiler demokrasinin sınırları içinde hareket ediyorlarsa, demokrasinin kurallarıyla bozacağız. Karşımızdakiler hakka, hukuka uygun hareket ediyorlarsa, hukukun kurallarıyla bozacağız. Ama karşımızdakiler bunların hiçbirine uymuyorsa, o zaman bu oyunu zorla bozacağız” sözlerine yer verdi.

“BİZİM KİTABIMIZDA ESARET YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü bizim kitabımızda esaret yoktur. Kimse bu millete esaret zincirini yakıştıramaz. Bizim kitabımızda köle olmak yoktur. Bizim kitabımızda kula kul olmak yoktur. Bizde Hakka kul olmak vardır. Bizim kitabımızda haksızlık karşısında susmak yoktur. Bizim kitabımızda bir yanağımıza tokat atanlara diğer yanağımızı dönmek de yoktur. Tam tersine, bizim için özgürlük her şeyin başıdır. Bizim için ezanımız ve bayrağımız başta olmak üzere kutsallarımız, canımızdan bile önce gelir. Milletimiz son bir asırda, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, 15 Temmuz’da işte bu ruhla, ellerinde teknolojinin en son ürünü silahlarıyla üzerine gelen düşmanları tarumar etmiş, hüsrana uğratmıştır.”

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLLERİ

Konuşmasında 2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin verileceği isimleri davetlilerle paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; tarih alanında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın, müzik alanında kanun sanatçısı ve bestekâr Göksel Baktagir’in, sinemada yönetmen Yavuz Turgul’un, geleneksel sanatlarda hattat Ali Toy’un, resim alanında Selahattin Kara’nın ödüle layık görüldüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vefa ödülünü ise Anadolu merkezli tezleriyle bilinen fikir adamı merhum Nurettin Topçu’nun hatırasına adadıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, “Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmetle, tazimle yâd ediyorum. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” sözleriyle tamamladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Türkiye, Cumhuriyeti,, her, satırı, kahramanlıklarla, dolu, çetin, bir, mücadelenin, eseridir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı