Haber Detayı
26 Mart 2018 - Pazartesi 16:22
 
Erdoğan; Türkiye ve AB uzun süreli stratejik ortaktır...
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Varna’da düzenlenecek Türkiye-AB Zirvesi’ne katılmak üzere Bulgaristan’a gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanında düzenlenen basın toplantısında ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Dünya Haberi
Erdoğan; Türkiye ve AB uzun süreli stratejik ortaktır...

“Sincar’dan gelecek tacizlere karşı Türkiye her an gereğini yapacaktır”...

Bulgaristan’a hareketi öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sincar’daki PKK varlığı konusunda, “Bugün Irak'tan bu konularla ilgili olarak bir yetkili Türkiye’ye gelecek, onlarla da MİT Müsteşarımızın görüşmesi olacak. Bu görüşmelerden sonra çok daha sağlıklı bir neticeyi alırız. Temennimiz odur ki Irak Merkezî Yönetimi, gerçekten Sincar’da bu operasyonu hakkıyla versin. Eğer bunu başarmakta bir sıkıntı varsa burada da ikili görüşmelerimizi yapalım, gereğini de Sincar’da biz yaparız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Varna’da düzenlenecek Türkiye-AB Zirvesi’ne katılmak üzere Bulgaristan’a gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanında düzenlenen basın toplantısında ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin terör örgütü PKK’nın Sincar’dan çekildiği yönünde bilgiler geldiğini, diğer yandan bunun bir oyun olduğu, PKK’nın orada başka bir isimle faaliyetlerini sürdüreceğine dair iddiaların bulunduğunu ve Irak ordusunun Sincar’a girdiğini açıklamasına yönelik değerlendirmelerini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Merkezî Yönetiminin Sincar’a yönelik bazı operasyon girişimleri olduğu bilgisini kendisinin de MİT’ten aldığını, sürecin tamamlanıp tamamlanmadığı hususunu takip ettiklerini söyledi.

“SİNCAR’DA BEKLEMEYE ÇOK FAZLA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Irak’tan bir yetkilinin konuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye gelerek MİT Müsteşarıyla bir araya geleceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmelerden sonra sağlıklı bir netice alınabileceğini belirtti.

Irak Merkezî Yönetiminin Sincar’daki operasyonu hakkıyla yapmasını temenni ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu başarmakta bir sıkıntı olursa gereğini kendilerinin de yapacağını ifade etti. Sincar’da beklemeye tahammülleri olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bildiğiniz gibi, 60-70 kilometrelik bir mesafede, bu kadar yakın bir mesafede olan ve terör örgütünün girip çıkmalarının yoğun olduğu böyle bir yerde, isminin şu olması, bu olması, artık bunlara biz yabancı değiliz alıştık. PKK’ydı, PYD’ydi, YPG’ydi, yeni yeni isimlerle, bazı uydurma isimlerin de çıkmasıydı, bunları artık biliyoruz. Bundan sonra zaten çıkacak isimlere de pek yabancı olmayız. Bütün mesele, o bölgeden bize yapılabilecek herhangi bir tacize karşı şunu bilecekler ki, Türkiye gereğini her an yapacaktır” değerlendirmelerinde bulundu.

PYD/YPG’NİN MÜMBİÇ’TEN ÇIKARTILMASI

“Sincar’dan gelecek tacizlere karşı Türkiye her an gereğini yapacaktır”

Başka bir gazetecinin Mümbiç konusuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri ile görüşmelerde gelinen son noktanın ne olduğunu sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mümbiç’in kendileri için Obama döneminden beri üzerinde durdukları bir konu olduğunu ifade etti. Eski ABD Başkanı Obama’nın kendilerine PYD/YPG’nin bu bölgede durmayacağı, Fırat’ın doğusuna çekileceği sözü verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetimin de benzer sözler verdiğini kaydetti.

Kendilerinin Obama’ya bu bölgenin yüzde 90’ının Arap nüfusa ait olduğunu, PYD/YPG’nin bölgeyle alakası olmadığını, kendilerine düşenin buraları sahiplerine teslim etmek olduğunu söylediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha sonra Sayın Tillerson’ın Türkiye ziyaretinde kendisiyle konuştuğumuzda da bize Mümbiç’in güvenliğini beraber sağlayalım teklifiyle geldi. Şimdi güvenliğini beraber sağlayalım dediği zaman bundan ne anlaşılır? Yani buralara bizim girmek gibi bir niyetimiz yok, buradan bu terör örgütlerini çıkaralım ve buranın güvenliğini Amerika-Türkiye birlikte sağlayalım. Bizim şu anda bulunduğumuz nokta bu. Ya güvenliği sağlamada müşterek hareket edebiliriz, ama buradan biz çıkmayız, biz buradayız filan gibi yaklaşımlar bana göre Sayın Trump’ın kendi iradesi değildir diye düşünüyorum. Ama biz zaten bu tür gelişmelerde de anında Sayın Trump’la da, Sayın Putin’le de bu tür görüşmeleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.”

“TÜRKİYE OLARAK BURALARDA BİR İŞGAL KUVVETİ OLARAK BULUNAMAYIZ”

Bir gazetecinin eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yapılan görüşmelerde gelinen bir nokta olduğunu, yeni Dışişleri Bakanıyla nasıl bir süreç izleneceğinin henüz belli olmadığını, kendilerinin Trump’la yaptıkları son görüşmede, varılan mutabakata sadık kalınıp kalınmayacağına dair nasıl bir izlenim aldıklarını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Tillerson’la yaptığımız görüşmeyi şu anda dile getiriyorum ve onu da tabii Amerika’nın bir teklifi olarak, düşüncesi olarak düşünüyorum. Ama bizim bu konudaki düşüncemiz belli. Biz Mümbiç’le ilgili ne diyoruz? Türkiye olarak biz kesinlikle buralarda bir işgal kuvveti olarak bulunamayız. Buraların sahipleri kimlerse, biz buraları sahiplerine teslim edelim, bu konuda yardımcı olalım. Amerika’nın üzerine düşen görev budur, bizim üzerimize düşen görev budur, Rusya’nın üzerine düşen görev budur, İran’ın üzerine düşen görev de budur. Hep birlikte biz bunu yapmalıyız” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bulgaristan'da...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-AB Zirvesi’ne katılmak üzere Bulgaristan’a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Varna Havalimanına gelişinde; Varna Valisi Stoyan Pasev, Varna Belediye Başkanı İvan Portnih, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ile büyükelçilik personeli karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra zirvenin yapılacağı Euxinograd Sarayına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u kabul ederek baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

“Türkiye ve AB uzun süreli stratejik ortaktır”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varna’da gerçekleştirilen Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, “Küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa'nın Türkiye'yi genişleme politikalarının dışına itmesi vahim bir hata olacaktır. Türkiye bölgede kilit aktör, jeostratejik öneme haiz bir müttefik, genç nüfusa sahip dinamik bir ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-AB Zirvesi nedeniyle bulunduğu Bulgaristan’ın Varna şehrinde, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Euxinograd Sarayı'nda gerçekleşen çalışma yemeği öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tusk, Juncker ve Borisov'un katılımıyla aile fotoğrafı çektirildi.

Çalışma yemeğinin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi nedeniyle Varna'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov'a zirveye ev sahipliği yaptığı ve misafirperverliği için teşekkür ederek, Başbakan Borisov ile zirve öncesinde çok verimli bir ikili görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE ZORLU BİR DÖNEMİ GERİDE BIRAKMIŞ OLMAYI UMUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir sürenin ardından Varna'da AB kurum liderleriyle bir araya geldiklerini hatırlatarak, “Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz” diye konuştu.

Tusk ve Juncker ile daha çok çalışmaları gerektiğini ve birtakım tıkanıklıkların nasıl aşılabileceğini de konuşma imkânı bulduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sene 1963 ve sene 2018, gerçekten Türkiye'nin hâlâ Avrupa Birliği'ne aday ülke olmanın ötesinde gelebildiği bir nokta yok. Bu müspet adımı bir an önce atalım, bunun üzerinde durduk. Avrupa Birliği ile önceki görüşmelerimizde ortak meselelerimizin çözümüne yönelik atılacak adımları tespit etmiş ve karşılıklı taahhütlerde bulunmuştuk” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ve AB uzun süreli stratejik ortaktır”

“AVRUPA'NIN TÜRKİYE'Yİ GENİŞLEME POLİTİKALARININ DIŞINA İTMESİ VAHİM BİR HATA OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve AB'nin uzun süreli stratejik ortaklar olduğunu vurgulayarak, “Küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa'nın Türkiye'yi genişleme politikalarının dışına itmesi vahim bir hata olacaktır. Türkiye bölgede kilit aktör, jeostratejik öneme haiz bir müttefik, genç nüfusa sahip dinamik bir ülkedir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Avrupa'nın tarihî, kültürel ve insani bağlarına ilave olarak ekonomi, enerji, ulaştırma ve göçle mücadele gibi kritik başlıklarda ortak çıkarları bulunduğunu hatırlattı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdoğan;, Türkiye, ve, AB, uzun, süreli, stratejik, ortaktır...,
Yorumlar
Haber Yazılımı