Haber Detayı
28 Ocak 2018 - Pazar 17:44
 
Erdolğan; Kahraman Askerlerimiz Afrin’de Destan Yazıyor
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İşte bu sabah itibariyle komutanımızla görüştüm ve şu an itibariyle bu teröristlerden 484 tanesi ilâ cehenneme zumerâ. İnşallah Burseya Tepesi de düştü. Orası da alındı inşallah çok daha emin bir şekilde yola devam, durmak yok. Azez’de şu anda âdeta huzur var."dedi.
Gündem Haberi
Erdolğan; Kahraman Askerlerimiz Afrin’de Destan Yazıyor

Erdoğan“Ülkenin Bekasına Yönelik Tehditleri Kaynağında Bertaraf Ediyoruz”...

AK Parti Amasya 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kahraman askerlerimiz dün Fırat Kalkanı bölgesinde destan yazdı. Bugün Afrin’de destan yazıyor. Yarın sınırlarımız boyunca teröristlerin bulunduğu diğer yerlerde de aynı destanı yazacak” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Amasya 6. Olağan İl Kongresine katıldı.

“BU MİLLETİN TARİHİNDE İŞGAL YOK”

Amasya Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen kongre öncesinde kendisini bekleyen vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihî sömürü ve işgallerle dolu olanların askerimize ‘İşgal kuvveti’ demelerini eleştirerek “Bu milletin tarihinde işgal yok” dedi. Türkiye’nin Suriye topraklarında gözü olmadığını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’e de, El-Bab’ta, Cerablus’ta olduğu gibi Türkiye’de yaşayan Suriyelileri güvenle evlerine göndermek için girdiklerini, bunun için çalıştıklarını söyledi.

“AMASYA HARŞENA DAĞI GİBİ MAĞRUR BİR ŞEHİRDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra kongrenin yapılacağı salona geçerek partililere hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine 16 Nisan halk oylamasındaki yüzde 56’lık ‘evet’ oranı sebebiyle Amasyalılara teşekkür ederek başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Amasya’nın tarihî önemine değindi ve Amasya’nın 5 bin 700 kilometrekarelik toprağıyla kendisi küçük olsa da 24 milyon kilometrekarelik Osmanlı’ya yıllarca şehzade, sultan ve paşa yetiştiren bir şehir olduğunu kaydetti. Amasya’nın Timur’un sarstığı Osmanlı’yı yeniden derleyip toparlayan Çelebi Mehmet’in, çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han’ın, ince ruhlu padişah Sultan Bayezid’in şehri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya’nın aynı zamanda Yavuz Sultan Selim’in gözlerini dünyaya açtığı şehir olduğunu ifade etti. Amasya’nın Osmanlı’nın büyük devlet adamları Ak Şemseddin’in ve Karamustafa Paşa’nın da şehri olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için Amasya tarih boyunca hep istikamet çizen bir şehirdir, Amasya’nın böyle bir özelliği var. Bunun için Amasya Kurtuluş Savaşına da yön veren bir şehir olmuştur. Bugün de Amasya Harşena Dağı gibi mağrur bir şehirdir, sıradan değil. Bugün de Amasya Yeşil Irmak gibi topraklarından tarih akan, destan akan, aşk, yiğitlik, mertlik akan bir şehirdir. Dün Ferhat Şirin’e kavuşmak için bu yalçın kayaları delip su yolu açtığı bu şehrin, bugün de büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yolun üzerindeki engelleri aşmanın öncülüğünü yapacağına ben inanıyorum; siz inanıyor musunuz?” şeklinde konuştu.

Afrin Harekâtı’nda şu ana kadar 484 teröristin etkisiz hâle getirildiğini, Özgür Suriye Ordusuyla birlikte toplamda 20 şehit olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim onları sevgili Peygamberimize komşu yaptı. İnşallah bizleri de aynı makama layık kılsın” dedi.

“BİZİM KİMSENİN TOPRAĞINDA, MALINDA GÖZÜMÜZ YOK”

Fırat Kalkanı Harekatı ile temizlenen alana Türkiye’de yaşayan 130 bin Suriyelinin geri döndüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şeyin Afrin’de ve İdlib’de de gerçekleşeceğinin altını çizdi. Bu topraklara sahiplerinin geri döneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim gözümüz yok bu topraklarda, böyle bir derdimiz yok. Biz Batının herhangi bir ülkesi değiliz. Biz Türk’üz ve Türkiye’yiz ve bu yolculuğa da böyle çıktık, böyle gidiyoruz” şeklinde konuştu.

“Amasya’nın gençleri bu ülkenin, bu milletin, evet, istiklaline ve istikbaline göz dikenlere dünyayı dar etmeye hazır mı?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sizlerde işte bu ruh, işte bu heyecan, işte bu azim olduğu müddetçe Allah’ın izniyle yedi düvel bir araya gelse ülkemizdeki tek bir çakıl taşını dahi yerinden oynatamaz. Amasya’dan yükselen bu ses var ya, işte bu ses bırakınız sınırlarımıza yığılan o terörist bozuntularını, dünyanın dört bir yanında bize şaşı bakan herkesi tir tir titretiyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim Nene Hatunlarımız var, bizim Şerife Bacılarımız var ve hepsi de dimdik ayaktalar ve cephedeler. Bu sabah ekranda izliyorum bayan jandarmalarımızı, maşallah, dimdik silahlarıyla beraber. Baktım ki verilen görevi yerine getiriyorlar, cepheyse cephe diyorlar, burasıysa burası, öyle yetiştiler, öyle devam ediyorlar. Bizim kimsenin toprağında, malında, mülkünde, ırzında, namusunda gözümüz yok. Ancak, bizim inancımıza, ezanımıza, bayrağımıza, sınırlarımıza, insanımızın can ve mal güvenliğine bir tehdit olduğu zaman da hiç kimse kusura bakmasın, gözümüz kimseyi görmez. Kimseden de izin almayız ha, öyle bir şeyi beklemesinler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında Arif Nihat Asya’nın dizelerine atıfla, “Biz hangi destanı okuduğumuzu hangi destanı yazacağımızı da biliyoruz. Kahraman askerlerimizin dün Fırat Kalkanı bölgesinde destan yazdı. Bugün Afrin’de destan yazıyor. Yarın sınırlarımız boyunca teröristlerin bulunduğu diğer yerlerde aynı destanı yazacaklar” şeklinde konuştu.

“BUNLAR AYDIN DEĞİL MANKURT SÜRÜSÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye’nin terör örgütüyle mücadelesini karalamak isteyenleri eleştirdi. Bu kesimlerin ‘savaşa hayır’ diyerek bildiri yayınladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki, bu zatlar terör örgütü Suriye’de on binlerce insanı sırf kendilerine tabi olmuyor diye öldürürken, milyonlarca insanı evinden, yurdundan ederken neredeydiler? Bu zatların aklına terör örgütüne 5 bin tır, 2 bin kargo uçağı dolusu silah verilirken savaşa hayır demek hiç mi gelmedi? Terör örgütüne bu silahlar herhalde süs eşyası olsun diye verilmedi. Kilis’e, Reyhanlı’ya, Şanlıurfa’nın ilçelerine düşen roketler, bombalar herhalde gül niyetine atılmadı. Bizim vatandaşlarımız, bizim askerimiz, bizim polisimiz ölürken, benim Aybüke öğretmenim şehit olurken, benim Necmettin öğretmenim şehit olurken değerli kardeşlerim, bunların sesini hiç duydunuz mu? Benim kaymakamlarım şehit olurken duydunuz mu? Bu kişiler iş teröristlere gelince nasıl oluyor da bir anda ortalığa dökülebiliyorlar?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü öğretmenleri okul önünde, öğrencileri yatılı eğitim gördükleri yurtlarında, pansiyonlarında, anneleri alışverişe çıktıkları sokak ortasında, babaları evlatlarının gözü önünde, imamları ibadet için çıktıkları cami yolunda, polisleri uyudukları yataklarında, kaymakamları halka hizmet verdiği masasının altına koydukları bombayla odasında, kurban eti dağıtmaya çıkmış gençleri, Yasin Börü’leri kıstırdıkları binada, binlerce masumu en savunmasız hâllerinde katlederken bu kesimlerden hiç ses çıkmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi çıkmış bu sözde Tabipler Birliği savaşa hayır diyor. Ne tabibi ya, senin her yerin tabip olsa ne yazar? Öyle profesör, sözde profesör, senin her yerin profesör olsa ne yazar? İçimizdeki profesörleri tenzih ederim, bunlar farklı şey” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kesimlerin yüz binlerce Arap, Kürt, Türkmen, terör örgütlerinin zulmünden kaçıp ülkemize sığındıklarında en küçük bir üzüntü beyanı, yardım çağrısı yapmadıklarını, Suriye’de ve Irak’ta asırlardır oturdukları evleri, köyleri, kasabaları, şehirleri terör örgütü tarafından yağmalanan, yakıp yıkılan, gasp edilen insanlar için kıllarını kıpırdatmadıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bunlar aydın değil mankurt sürüsü. Bunlar zihinlerini ve imkânlarını, tüm ideolojilerini karşıtlığı üzerine oturttukları ve bunu da âdeta varlık sebepleri gibi gösterdikleri emperyalizmin emrine vermiş uşaklardır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Ömründe gerçekten ihtiyaç sahibi, gerçekten masum, gerçekten mazlum tek bir Kürt’ün, tek bir Arap’ın, tek bir Türkmen’in, Afrikalının, Asyalının başını okşamamış, elini tutmamış bu güruhun ‘savaşa hayır’ narası, ruhlarındaki ihanetin dışa vurumundan başka bir şey değildir. Bunlar ‘savaşa hayır’ diyerek aslında ‘zulme evet’ diyorlar. Aslında bölgenin terör örgütü eliyle işgaline ‘evet’ diyorlar. Asıl kirlilik budur, asıl ‘hayır’ denmesi gereken onursuz duruş budur. İşte onun için buradan, Amasya’dan Türk milleti adına bu güruha topunuza da ‘hayır’ diyoruz. Tıpkı daha önce benzer girişimleri yapanlar olduğu gibi, bunları da millet ve devlet olarak hafızamıza kaydediyoruz. Ataların dediği gibi, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.”

“ÜLKEMİZİ VE MİLLETİMİZİ AYDINLIK YARINLARA KAVUŞTURACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her dönemde, her devirde olduğu gibi bugün de siyasetten akademiye, medyadan iş dünyasına kadar ülkesini ve milletini sırtından hançerlemeye kalkan bir avuç gafil çıkabileceğini kaydetti. Gezi olaylarında Türk milletinin metanetini, dirayetini, irfanını, 17-25 Aralık emniyet yargı darbe girişiminde bu sağlam duruşu gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu iradenin tezahürünü bizzat yaşadıklarını belirtti. 2015 yılındaki sandıkta ve hendeklerdi girişilen kaos denemelerinde de bu sarsılmaz duruşa şahit olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da Türk milletinin gerçekleştirdiği kıyamın ise tarifi mümkün olmayan bir hadise olduğunu vurguladı. Böylesine büyük bir kırılmanın hemen ardından ordunun başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı’nın bambaşka bir sayfanın açılışını gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde emniyet güçlerinin bölücü terör örgütünü Türkiye’den söküp atmak için yürüttükleri operasyonların da yeni bir dönemin habercisi olduğunu belirtti. İdlib’de süren çatışmasızlık bölgeleri ve bu bölgelerin oluşturulması harekâtı ve dokuz gün önce de Afrin’de başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu’nun Türkiye’nin kararlılığını bir kez daha ispatladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu imtihanları başarıyla verecek ülkemizi ve milletimizi aydınlık yarınlara kavuşturacağız” dedi.

“ÇOK DAHA BÜYÜK HİZMETLERİ AMASYA İLE BULUŞTURACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, 81 vilayeti kalkındırma, büyütme, geliştirme çabalarını da asla ihmal etmediklerini söyleyerek Amasya’ya yapılan yatırımları şu şekilde aktardı: “Geçtiğimiz 15 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütürken Amasya da bundan nasibine düşeni aldı. Bugüne kadar Amasya’ya yaptığımız 9 katrilyon liralık yatırımla şehrimizi her alanda çok önemli hizmetlere kavuşturduk. Şehrimizin lokomotifi Amasya Üniversitesi 18 bin öğrencisiyle giderek daha da büyüyen bir eğitim öğretim kurumu oldu. Sağlıkta yedisi hastane, dördü sağlık ocağı 11 yeni tesisi sizlerin hizmetine sunduk. TOKİ kanalıyla 5 bine yakın konutun inşasına başladık, bunların büyük bölümünü de hak sahiplerine teslim ettik. Amasya’nın sadece 29 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğuna, bakın 79 senede 29 kilometre, biz buna ne ilave ettik? 220 kilometre ilaveyle 249 kilometreye çıkarttık. Tüneller, viyadükler, köprülerle geçit vermeyen dağları, dereleri aştık. Samsun-Amasya-Çorum-Ankara hızlı terin hattının proje ihalesi yapıldı, inşallah yakında inşasına başlanacak. Yerköy-Aksaray hattının açılmasıyla Samsun’da Karadeniz’den başlayıp Mersin Limanına, Akdeniz’e kadar ulaşacak demir yolu projesinin önemli duraklarından biri de Amasya olacak. Geçtiğimiz yıl 224 bin kişiye hizmet veren Merzifon Havalimanı’nı şehrimizin ve çevre illerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde modernize ettik. Sefer sayıları ile güzergâhların arttırılması konusunda beklentilerinizi biliyorum. Bunun için ilgili birimlerimizle gereken çalışmaları yapacağız. Türk Hava Yollarına da gerekli talimatları verdik. Barajlar, sulama tesisleri, içme suyu tesisleri gibi yatırımlarla Amasya’nın boşa akan sularını inşallah berekete dönüştürüyoruz. Çiftçilerimize verdiğimiz desteklerle, teşviklerle, hibelerle tarım sektörümüzü geliştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde inşallah çok daha büyük hizmetleri Amasya’mızla buluşturacağız. Bunun için 2019’a kadar durmak, dinlenmek yok. “

“DAĞILMAK, BÖLÜNMEK, AYRILMAK YERİNE DAHA KUVVETLİ BİR ŞEKİLDE BİRLEŞTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında bugünün Türkiye’sinin dünkü Türkiye’den daha güçlü, daha müreffeh, daha özgüven sahibi olduğunu, yarınki Türkiye’nin de bugünden çok daha büyük olacağını kaydetti. Son beş yılda Türkiye’nin önüne çıkartılan onca engelin asıl amacının işte bu kutlu yürüyüşü durdurmak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin zoru görünce vazgeçeceğini sandıklarını, kendilerinin de tehditlere, kumpaslara, ayak oyunlarına boğun eğip çekip gideceklerini sandıklarını, hesaplarını böyle yaptıklarını ifade etti. Bu hesapları yapanların ne milleti, ne de kendilerini tanımadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Durmak yerine biz daha da hızlandık. Geri çekilmek yerine daha da ileri atıldık. Vazgeçmek yerine daha da kararlı hâle geldik. Dağılmak, bölünmek, ayrılmak yerine daha da kuvvetli bir şekilde birleştik, bütünleştik. Dünyadan tecrit olmak yerine milyonlarca kardeşimizin gönlünde âdeta taht kurduk. Çünkü Türkiye umudun adıdır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin umudun yeşerdiği her yerde var olduğunu ve olmaya da devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer biz Afrin’de bölücü teröristlerle çarpışırken Afrika’daki, Balkanlar’daki, Kafkasya’daki kardeşlerimizin dualarını yanımızda buluyorsak doğru yoldayız demektir. Bak, Somali’de bize dua ediyorlar ya, Sudan’da dua ediyorlar ya, Afrika’da dua ediyorlar ya. Şu devlet şöyle demiş, bu kuruluş böyle demiş, bunların hiçbirinin önemi yok. Biz Allah ne demiş buna bakarız, milletimiz ne istiyor ona bakarız. Aynı zamanda kalplerini bize çevirmiş kardeşlerimizin ne yaptığına bakarız” şeklinde konuştu.

Afrin’de bölge halkının ‘Türkler geldi, artık güvendeyiz.’ dediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ey Rabbim, sana hamdolsun, tarih yeniden ayağa kalkıyor. Türkler geldiği zaman oraya adalet gelir. Türkler geldiği zaman oraya güven gelir. Türkler geldiği zaman oraya hizmet gelir. Tarih böyle ayağa kalktı” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, DEAŞ’lı teröristlerden temizlenen Cerablus, Rai, El-Bab bölgesine 130 bin Suriyelinin geri dönüp yerleştiğini söyleyerek aynı şeyi Afrin’de yaptıklarını bir kez daha tekrarladı. Bu şekilde adım adım tüm Suriye sınırımızı teröristlerden temizleyeceklerini ve yıllardır ülkede yaşayan Suriyelilerin evlerine dönebilmelerini sağlayacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Birbirimiz Allah için seveceğiz. Makam, mevki, para pul için sevmeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu kardeşliğimizi böldürtmeyeceğiz, ezanımızı susturmayacağız, yolumuza emin adımlarla yürüyeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” dedi.

“Kahraman Askerlerimiz Afrin’de Destan Yazıyor”

AK Parti Çorum 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz terörü bitirdikçe, terör örgütü tarihin en büyük zayiatlarını verdikçe bakıyorsunuz birileri hemen rahatsız oluyor. FETÖ’cülerin, bölücü örgüt sempatizanlarının, DEAŞ’lı canilerin ve tescilli Türkiye düşmanlarının, terörün kökünü kazımamızdan endişeye kapılması elbette doğaldır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Çorum’da düzenlenen 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.


Çorum Atatürk Kapalı Spor Salonunda düzenlenen kongre öncesinde salon önünde kendisini bekleyen vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekâtı’nın başarıyla devam ettiğini belirterek operasyonun Afrin’den sonra İdlib’de de devam edeceğini ifade etti. Azez’in, Cerablus, Rai ve El-Bab gibi huzura kavuştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer bölgelerin de ihyasının süreceğini kaydetti.

“BABA OĞUL BÜYÜK BİR KAHRAMANLIK DESTANI YAZDILAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapılacağı salona geçerek partililere hitap etti. Konuşmasının başında 15 Temmuz şehidi Çorumlu Erol Olçok’u ve oğlu Abdullah Tayyip’i rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Onlar 15 Temmuz gecesi, ‘Mesele vatansa gerisi teferruattır’ diyerek bir ok gibi ileri atıldılar. İhanetin karabasan gibi ülkemizin üzerine çöktüğü o meşum gecede, baba oğul şehadete yürüyerek, nesilden nesile aktarılacak büyük bir kahramanlık destanı yazdılar. Bu kardeşlerimiz, tüm şehitlerimiz gibi, canlarını feda etmekten çekinmeyerek vatanı bir kez daha bize emanet ettiler. Bunu imansızlar anlamaz, Çalık Camiini bombalayanlar anlamaz. Ama burada bu topluluk bunu ruhuna sindirmiştir” şeklinde konuştu.

“BURSEYA TEPESİ DÜŞMEK ÜZERE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “İşte bu sabah itibariyle komutanımızla görüştüm ve şu an itibariyle bu teröristlerden 484 tanesi ilâ cehenneme zumerâ. İnşallah Burseya Tepesi de düşmek üzere. Orası da alındığı andan itibaren inşallah çok daha emin bir şekilde yola devam, durmak yok. Azez’de şu anda âdeta huzur var. Güneyden aynı şekilde kuzeye taarruzlar devam ediyor. Bu karda kışta Mehmedimiz Özgür Suriye Ordusu’yla beraber yola devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu, askerinin büyük ve güçlü bir asker olduğunu, belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu devlet zalime karşı acımasız, mazluma karşı da merhametli bir devlettir, merhametli bir millettir; bu böyle bilinmeli” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’den işledikleri cinayetlerin hesabını hukuk önünde sonuna kadar soracaklarını ifade etti. Yurt dışına kaçanların da kurtulduklarını sanmamalarını, onlar için de adaletin eninde sonunda muhakkak tecelli edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin ülkeye yönelik tehditleri tamamen ortadan kalkana kadar mücadelenin kararlılıkla süreceğini vurguladı.

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Burseya dağı düştü. Mehmetgçik Türk Bayrağını kaleye çekti. 

“2019 YILINDAKİ TARİHÎ SEÇİMDE DE ÜLKEMİZİ İSTİKRARA KAVUŞTURACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında 16 Nisan halk oylamasından altı gün önce Çorum’a geldiğini ve Abide Meydanını dolduran on binlerce vatandaştan bir söz aldığını hatırlattı. Türkiye’nin yeni bir hükûmet sistemine geçtiği tarihî oylamada Çorum’un sözünü yerine getirdiğini ve Türkiye ortalamasının çok üzerinde, yüzde 64,5 gibi bir oy oranıyla ‘evet’ dediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ahde vefa göstererek, demokrasiye, millî iradeye, geleceğine sahip çıkan tüm Çorumlulara teşekkürlerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki seçim sürecinde de Çorumluların demokrasi sancağını çok daha yükseklere taşıyacağına olan inancını belirterek AK Parti Çorum İl Kongresi’nin bu yönde atılmış tarihî bir adım olduğunu vurguladı. Kongreler vasıtasıyla ahitlerini yenileyerek dava ve yol arkadaşlıklarını perçinlediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine bu vesilesiyle hem teşkilat mensuplarıyla istişare ettiklerini hem de milletle yüz yüze görüşme, dertleşme imkânı bulduklarını kaydetti. Bugüne kadar çoğuna bizzat katıldığı 42 il kongresini gerçekleştirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Allah’a şükürler olsun her kongremiz bir demokrasi şöleni içerisinde büyük bir coşkuyla, kardeşlik ve uhuvvet ikliminde icra edildi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki seçim döneminde partililerden gayret göstermelerini beklediğini söyleyerek “Şüphesiz çaba bizden, takdir Allah’tandır. Kardeşlerim, bizim mesuliyetimiz ulaşılmadık tek bir seçmen, kapısı çalınmadık tek bir hane bırakmadan çalışmak, gayret göstermektir. İnşallah tıpkı diğer seçimlerde olduğu gibi 2019 yılındaki tarihî seçimlerde de ülkemizi refaha, huzura ve istikrara kavuşturacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

“81 VİLAYETİN TAMAMI EN KALİTELİ HİZMETE LAYIKTIR”

2002’den beri ne şehirler arasında ne de vatandaşlar arasında asla ayrım yapmadıklarını, yapılmasına da müsaade etmediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim nazarımızda hiçbir şehrimiz ikinci sınıf değildir, üvey evlat asla değildir. 81 vilayetin tamamı, 80 milyonun her bir ferdi bizim gözümüzde birinci sınıftır, en iyi, en kaliteli hizmete layıktır” ifadelerini kullandı.

15 yılda Çorum’a 12 milyar liralık yatırım yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Çorum’u Hitit Üniversitesiyle buluşturduk. Üniversitemizin bugün öğrenci sayısı ne oldu? 16 bin. Bizden önce Çorumlu kardeşlerim en basit ameliyatlar için nereye gidiyordu? Ankara’ya veya İstanbul’a. Çorum’daki sağlık hizmetleri maalesef ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi yetersizdi. Biz inşa ettiğimiz yedi hastane ve dört sağlık ocağıyla bu sıkıntıyı da önemli ölçüde çözdük. Nasıl çözdük? Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi 155 bin metrekarelik kapalı alanı, bin 600 araçlık otoparkı ve 800 yatağıyla bölgenin en modern sağlık kuruluşlarından biri oldu. Bu hastaneyle hem şehit Erol kardeşime vefa borcumuzu bir nebze ödemiş olduk hem de Çorum’a şehir hastanesi konforunda bir sağlık tesisi kazandırdık. Elbette ilçelerimizi de ihmal etmedik. 100 yataklı İskilip Devlet Hastanesiyle birlikte beş adet sağlık yatırımımızın yapımı devam ediyor. İskilip ve Bayat devlet hastanelerinin inşaatlarının planlanandan çok daha uzun sürdüğünü biliyorum, haklısınız. İnşallah aksaklıkları bir an önce giderip bu hastanelerin kısa sürede tamamlanmasını sağlayacağız.”

Devane’de inşa edilen TOKİ konutlarıyla bir taraftan şehrin göbeğindeki gecekondu sorununu çözerken, diğer taraftan da Çorum’a yepyeni bir meydan kazandırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kent Park projesinin tamamlanmasıyla Hıdırlık’ın da hem tarifine, hem de Kerebi Gazi ile Süheybi Rumi Hazretlerinin manevi mirasına yaraşır bir çehreye kavuşacağını söyledi.

2002 yılına kadar Çorum’da sadece 59 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 79 senede yapılan bu yola karşın kendilerinin 14 yılda 260 kilometre bölünmüş yol ilavesiyle bu rakamı 319 kilometreye çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda Çorum’da toplam maliyeti 2 milyar lirayı aşan 11 adet projenin yapımının sürdüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum-İskilip-Çankırı karayolu ile Çorum-Merzifon yolunu en kısa sürede tamamlanarak hizmete sunacaklarını ifade etti. Böylece havalimanına olan mesafenin hem süre hem de yol olarak daha da kısaltılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırkdilim Geçidi’ndeki sıkıntıyı da yeni ihalesi yapılan 480 milyon lira maliyetli yol ve tünel projesi ile 2020 senesine kadar tamamen çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

“2023 SENESİNDE ÇORUM'U HER AÇIDAN LAYIK OLDUĞU YERE TAŞIYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çorum’a yapılan diğer yatırımları şöyle aktardı: “Şimdi geliyorum hızlı trene. Biliyorum hızlı tren Çorumlu sanayicilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın hayaliydi, rüyasıydı. Hamdolsun şimdi biz bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. 286 kilometrelik Samsun-Çorum-Ankara hızlı tren hattının üç kesim halinde proje ihalesini gerçekleştirdik. Bu yıl içinde inşallah projesi, etüt çalışmaları tamamlanacak, sonra da yapım için gereken adımları atacağız. Bu hızlı tren hattıyla Çorum bir taraftan Karadeniz’e, bir taraftan Sivas, Erzincan üzerinden Doğu Anadolu’ya, bir taraftan da Akdeniz ve Ege bölgelerine bağlanmış olacak.15 adet sulama projeleriyle 146 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yalnız bir şey söylüyorum, sulama birliklerini de kaldırıyoruz, bunlarla yürünmez. Büyük ihtimalle çalışmalar yapılıyor, bu işi belediyeler vasıtası ile çözmenin gayreti içine gideceğiz. Zira sulama birliklerindeki tespitlerimiz çok acı ve çok ciddi bedeller ödettiler. Koçhisar Barajı ile 118 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Obruk Barajı ve HES’iyle 70 bin dekar araziyi suyla buluşturacağız. Çorum, sanayi şehri olmanın yanında tarım ve hayvancılıkta da öncü bir vilayetimizdir. Son 15 yılda Çorumlu çiftçi kardeşlerimize 1,2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Çorum’u ve Sungurlu’yu önceki yıllarda doğal gaz ile buluşturmuştuk. Şimdi İskilip, Alaca ve Osmancık ilçelerimize de doğal gaz sağladık. Dodurga, Mecitözü ve Oğuzlar ilçelerimize ise 2019 yılında doğal gazı getiriyoruz.”

Çorum’un turizmde büyük hamle yapabilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 bin yıllık tarihî ile Hattuşaş ve Alacahöyük antik kentleriyle, şehrin farklı köşelerine yayılmış Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle, müzeler ve ören yerleriyle Çorum’da kültür turizminin canlandırılmasının gerektiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlayacağımız 2023 senesinde Çorum'u her açıdan layık olduğu yere elbirliği ile taşıyacağız. Allah güç kuvvet verdikçe, sizler bizden desteğinizi esirgemedikçe, mazlumların sığınağı olan bu ülke için çalışmaya, üretmeye, tuğla üstüne tuğla koymaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“İKBALİNİ TÜRKİYE’NİN TÖKEZLEMESİNE BAĞLAYANLARIN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMASI NORMAL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taraftan bu yatırımları gerçekleştirip şehirleri ayağa kaldırırken, diğer taraftan da ülkenin bekasına yönelik tehditleri de kaynağında bertaraf ettiklerini ifade ederek, “Biz terörü bitirdikçe, terör örgütü tarihin en büyük zayiatlarını verdikçe bakıyorsunuz birileri hemen rahatsız oluyor. Türkiye’nin başına musallat edilmiş en büyük engeli ortadan kaldırması, hem ülkemiz içinde, hem de yurtdışında kimi çevreleri çok ciddi rahatsız ediyor. FETÖ’cülerin, bölücü örgüt sempatizanlarının, DEAŞ’lı canilerin ve tescilli Türkiye düşmanlarının, terörün kökünü kazımamızdan endişeye kapılması elbette doğaldır. İkbalini Türkiye’nin tökezlemesine bağlayanların, kirli planları boşa çıkanların da operasyonlarımızdan hayal kırıklığına uğraması normaldir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha düne kadar sırtımızı YPG, PYD’ye dayadık diyerek devletimize meydan okuyan kifayetsizlerin yaşadığı hezimeti de şüphesiz normal karşılıyoruz. İsminin önünde profesör yazan, doçent yazan, kendini gazeteci, düşünür, sanatçı, siyasetçi diye adlandıran birilerinin niçin bu operasyonlardan rahatsız olduğunu açıkçası bilemiyoruz. Neymiş, bunlar savaş karşıtıymış. Neymiş, bunlar bölgede çatışma istemiyormuş. Neymiş, Türkiye’nin sınırlarını korumasının yolu YPG terör örgütüyle sulh içinde yaşanmasından geçiyormuş. Yememiş, içmemişler bunun gibi bir sürü hezeyanın altına imza atmışlar. Sonra da utanmadan bunu milletvekillerine göndermişler. Adama sormazlar mı, şimdiye kadar aklınız neredeydi diye. Madem çatışma istemiyorsunuz, terör örgütü son bir senede 700 defa ülkemize saldırırken siz neredeydiniz? Kan dökülmesine karşısınız da, bölücü örgüt Suriye’de girdiği her yerde on binlerce insanı vahşice katlederken niye sizin gıkınız çıkmadı? Terör örgütü çukur eylemleriyle, bombalı barikatlarla bölgedeki vatandaşlarımızın hayatını zindana çevirirken, sözde profesörler, sözde doçentler, sözde sanatçılar, siz neredeydiniz ya? Siz ne vicdansızsınız ya. Profesör olmak size artı bir değer mi kazandırıyor? Doçent olmak size artı bir değer mi kazandırıyor? Sanatçı olmak size artı bir değer mi kazandırıyor? Benim vatandaşımın canına kastedecekler, onları öldürecekler, siz hâlâ kalkacaksınız, yok biz savaş istemiyoruz, biz barış istiyoruz. Barış kanla tesis edilmez; bunlar bunu yaptılar. Madem barışseversiniz, niçin bölücü örgüt mensupları ailelerinin gözü önünde polislerimizi, askerlerimizi, güvenlik korucularımızı şehit ederken üç maymunu oynadınız? Hainler. Niye üç maymunu oynadınız? Neden öğretmenler, imamlar, sokakta yürüyen vatandaşlar, Aybüke Hoca, bir bayan, genç bir öğretmenimiz şehit edilirken vicdansızlar niçin sesiniz çıkmadı? Necmettin öğretmenimiz şehit edilirken vicdansızlar niye sesiniz çıkmadı? Polislerimiz, askerlerimiz şehit edilirken niye sesiniz çıkmadı? Onların kanı yerde kalmayacak, bunu böyle biliniz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında eşi teröristlerin elinde rehin olan bir vatandaşla yaptığı telefon görüşmesini şöyle aktardı: “Bakınız, dün akşam bir kardeşimizin, şu anda teröristlerin elinde olan bir kardeşimizin eşini aradım. Bana ne dedi biliyor musunuz? Cumhurbaşkanım, eşim canlı veya şehit, ne olur beni onlara verin, onlar eşimi bana versinler. Bakın, eşi bana bunu söylüyor. Dedim ki, bak biz şu anda her türlü adımları atıyoruz, elimizde bu terör örgütünden çok kişi var. Biz görüşmelerimizi yapıyoruz. Biz ne yapacak yapacak inşallah ulaşacağız, biraz sabırlı ol. Benim canlı veya şehit kardeşimin eşi bunu düşünürken, be ahlaksızlar, be adiler, siz ne konuşuyorsunuz ya, siz bizimle neyin pazarlığını yapıyorsunuz? Profesör olsan ne yazar, doçent olsan ne yazar, sanatçı olsan ne yazar? Siz sözde sanatçısınız! Biz burada konuşmayacağız da nerede konuşacağız. Burası sözün bittiği yerdir, bu böyle bilinsin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözde savaş karşıtı olan kesimlerin niçin bugüne kadar bir kez olsun bölücü örgütün evlerinden kovduğu milyonlarca Suriyeli için bir araya gelip herhangi bir açıklama yapmadıklarını sorarak “Hem bunların hiçbirini yapmayacaksınız hem de çıkıp utanmadan, arlanmadan bugün bize barıştan, adaletten bahsedeceksiniz. Biz barış konusunda bizimle yarışa çıkabilecek bir yiğit göremiyoruz. Bunların yaptığı riyakârlıktır, sahtekârlıktır. Daha doğrusu fikir soytarılığıdır. Bunun adı teröristlere canlı kalkan olmaktır. Sözüm ona barışseverlik adı altında bölücü terör örgütüne yardakçılık yapanlar, ancak bu şekilde sıfatlandırılabilir” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ, BİR MEŞREBİN, HİZBİN VEYA KÖKENİN DEĞİL MİLLETİN PARTİSİDİR”

Cerablus ve El-Bab’daki teröristlerin yok olmaktan kurtulamadıkları gibi Afrin’deki, Münbiç’teki teröristlerin de kendilerini bekleyen acı sondan kaçamayacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin güney sınırı terörden arındırılıncaya, ülke sınırları içinde tek bir terörist dahi kalmayıncaya kadar mücadelenin sürdüreceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Kardeşlerim, ülkemizin içeride ve dışarıda yürüttüğü bu çok yönlü mücadele AK Parti olarak bizim mesuliyetimizi de ağırlaştırıyor. Türkiye’nin istikbal ve istiklal mücadelesinde bu kadro, yani sizlere çok önemli görevler düşüyor. Hiç kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, varsa kırık kalpleri tamir ederek, vatandaşlarımızın tamamını kucaklayarak yoğun bir çalışmanın içine şimdiden girmemiz gerekiyor.

Bizim boş geçirecek tek bir anımız dahi yok. Bizim hiçbir vatandaşımızı dışlamak gibi bir lüksümüz yok. AK Parti bir meşrebin, hizbin veya kökenin değil milletin partisidir. AK Parti ülkemizi 2023 hedeflerine, ardından da 2053 ve 2071 vizyonuna taşıyacak yegâne harekettir. Ben buradaki tüm kardeşlerimin bu şuurla hareket edeceğine inanıyorum. Ben 2019 seçimlerinde Çorum’dan yeni rekorlar, yeni başarılar bekliyorum. Sizlere güveniyorum. Sizin samimiyetinize inanıyorum. Rabia’nıza da inanıyorum.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Erdolğan;, Kahraman, Askerlerimiz, Afrin’de, Destan, Yazıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort