Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 18:01
 
Gazeteciler Cemiyetinde; Malatyalı bilim adamı Kara Mor ekmek ile MorMiks’i anlattı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin on yıllık araştırmaları sonucu Malatyalı Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından ilkler gerçekleştiriliyor.
Bilim Haberi
Gazeteciler Cemiyetinde; Malatyalı bilim adamı Kara Mor ekmek ile MorMiks’i anlattı

Gazeteciler Cemiyetinde Malatyalı bilim adamı;

Prof.Dr. İhsan Kara Mor ekmek ile MorMiks’i anlattı...

Bugün Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Dilekliler Derneği Başkanı Ali Karadoğan ve Prof.Dr. İhsan Kara, önemli açıklamalarda bulundular.

Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden ve Başkan Vekili Ali Aladağ’la görüşen Dilekliler Derneği Başkanı Ali Karadoğan ve Prof.Dr. İhsan Kara”Malatya bir harika diyar” dediler.

Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret sırasında Prof.Dr. İhsan Kara, Mor Ekmek ve Mor Miks konusunda da açıklamalar yaptı.

MOR EKMEK’İN FAYDALARI…:

Türkiye'de 12 yıllık çalışma sonucu üretilen mor ekmeğin mucidi olarak kabul edilen İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Kurucusu Malatya Dilek’li Prof.Dr. İhsan Kara, mor ekmeği tüketen şeker hastalarının 2 hafta sonra insüline ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Prof.Dr. İlhan Kara, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Mor ekmek üretilen yerde insanların kullanımı nedeniyle duyduğumuz olumlu etkileri var. Herkesin ortak olduğu görüş şu; eğer günlük 2 dilim mor ekmek yersek 2 hafta içerisinde kullandığımız insüline gerek kalmıyor ifadelerini duyuyoruz. Bu görüş artık yerleşti, buna inandık.

Mor ekmek nedir? Mor ekmeğin içinde ne var? Kolay mor ekmek tarifi ...

Ekmeğe rengini veren ‘mor miks’ denilen ürünün amacı, toplumda var olan metabolik hastalıkların yan etkilerini azaltmak, onlara engel olmak. Bu amaçla üretildi. Kullanılmaya 2019 yılının Nisan ayında başlandı. Hali hazırda 8 ilde sürekli üretiliyor. Üretilen yerde insanların kullanımı nedeniyle duyduğumuz olumlu etkileri var. Herkesin ortak olduğu görüş şu; eğer günlük 2 dilim mor ekmek yersek 2 hafta içerisinde kullandığımız insüline gerek kalmıyor ifadelerini duyuyoruz. Bu görüş artık yerleşti, buna inandık" 

DİYABETİN KOMPLİKASYONLARI SİLİNİYOR'

Mor ekmek tüketen, tansiyon hastası insanlardan da olumlu dönüşler aldıklarını dile getiren Kara, daha sonra şunları söyledi: "Kullandıktan 2 ay sonra da tansiyonu yüksek olan insanlar, kullandıkları ilaçları bırakıyorlar. Yine değişik bölgelerden insanlardan öğrendiğimiz kadarıyla kan yağları, kolesterol, hiperlipidemi, hipertrigliseridler de düşüyor. Diyabetin komplikasyonları siliniyor, glisemik indeks düşüyor. Buna bağlı olarak evlerine huzur geldiğini, yatmalarının kalkmalarının daha iyi olduğunu, kol ve bacaktaki uyuşuklukların, yanmaların 3 aydan sonra azaldığını söylüyorlar. Aslında bunların ortadan kalkması için bu ürünü geliştirmedik ama böyle sonuçları duymak da keyiflendiriyor" 

MOR EKMEK BELEDİYE TARAFINDAN ÜRETİLMELİ…

Dilekliler Derneği Başkanı Ali Karadoğan ve Prof.Dr. İhsan Kara, Malatya Büyükşehir belediyesine aait MEGSAŞ tarafından da Mor ekmek üretilmesi için belediye de de görüşmelerde bulunduklarını Cemiyeti ziyaretlerinde dile getirdiler.

Malatyalı bilim adamı Prof.Dr. İhsan Kara, daha sonra MorMiks’i anlttı.

MorMiks

“Fonksiyonel gıdalara olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Fonksiyonel gıdalar, tüketildiğinde sağlığımıza bir fayda sağlayan gıdalar olarak bilinmektedir. Japonya gibi gelişmiş ülkeler toplum sağlığını korumak ve güçlendirmek için fonksiyonel gıdalardan faydalanmaktadır. Evinizde pişirdiğiniz ekmekleri ya da diğer unlu mamülleri daha sağlıklı bir hale getirebilmeniz için mor sebze ve meyvelerden elde edilen bileşenleri unlu mamullerinize katabilecek hale getirdik! Sankara MorMiks ile yaptığınız ürünlerin antosiyaninlerce yüksek konsantrasyonlu olmasının yanında ürünlerin tadını ve kokusunu da değiştirmemektedir.

Geliştirdiğimiz bu madde 100 doğal! İçeriği mor sebze ve meyvelerden elde edilen bileşenlerden oluşmaktadır. Bu bileşenler "antosiyaninler” olarak bilinmekte ve sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Fakat olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için bu bileşenlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmekte. Antosiyaninler güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antosiyaninlerce zenginleştirilmiş ürünler düşük glisemik indekse sahiptirler. Bu ürünlerin kan şekerini düzenlediği de bilimsel literatürde yer almaktadır.  

MorMiks Ürünü İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mormiks Nedir? Antosiyanin Nedir? | Mor Ekmek sağlıklı bileşenler ...

Organik gıdanın bir üst versiyonu olarak bilinen Fonksiyonel Gıdalar ya da Süper Gıdalar ile sağlığınızı korumak ve güçlendirmek artık mümkün. Fonksiyonel Gıdalar, zenginleştirilmiş gıdalar olarak da tanımlayacağımız, içerisinde sağlığımıza faydalı doğal bileşenleri barındıran oldukça özel gıdalardır. Fonksiyonel gıdaları geliştirmek için yoğun Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç vardır. Sankara Araştırma Merkezi olarak ürettiğimiz yenilikçi karışım ile sağlığımızı korumak ve güçlendirmek artık mümkün. Kırmızı/mor sebze meyvelerdeki özleri alarak hazırladığımız karışımla yapılan unlu mamüller mor renkte ve oldukça güçlü antioksidan özelliğe sahip.

MorMiks Ürünü Nedir? İçeriğinde Ne Vardır?

MorMiks ürünü İstanbul Üniversitesi, Avcılar Kampüsü, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer alan ve ülkemizin Ar-Ge ve endüstriyel üretimin bir arada olduğu tematik araştırma merkezi olan Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde üretilmektedir. Mormiks temelde gıdaların içerisinde katılabilecek ve hazırlanan gıdaların Fonksiyonel Gıda olmasını sağlayabilecek, toz formda bir etken bileşendir. İçeriğinde mor sebze ve meyvelerden saflaştırılan ve sağlığa faydaları binlerce bilimsel yayına konu olan antosiyaninler (renk pigmentleri) vardır. Ürünümüz doğal ve yerlidir.

Rengi neden mor?

Yoksa gıda boyası mı var? diye düşünebilirsiniz. Mor renk kırmızı sebze meyvelerdeki aktif bileşenlerin doğal renginden geliyor. Aslında sebze ve meyvelerde sağlığımıza faydalı olan kısım şekerli olan kısım değil, rengini veren doğal kısım. Bu nedenle üretilen unlu mamüller de mor renkte oluyor. Teknoloji kullanılarak saflaştırıldığı için yapılan ürünün lezzetinde ve kokusunda bir değişiklik olmuyor. Yani mor renk unlu mamüller doğal tadında ve kokusunda. Tek fark içeriği mor bileşenlerce zenginleştirilmiş olması. Yani sentetik herhangi bir kimyasal içermiyor!

MorMiks ile Neler Yapılabilir?

Başta ekmek, poğaça, açma, simit, kurabiye, tatlı, makarna olmak üzere birçok unlu mamül MorMiks katılarak geliştirilebilir. Benzer şekilde sütlü tatlılar, peynir, yoğurt gibi ürünler de MorMiks katılarak fonksiyonel hale getirilebilmektedir. Soslar, reçeller, çiğ köfteler, baklavalar vs. her türlü farklı üründe, su aktivitesinin yüksek olduğu birçok üründe rahatlıkla kullanılabilir.

MorMiks Nasıl ve Ne Amaçla Geliştirildi?

Geleceği sağlıklı bir şekilde kuracak olan en etkili şeylerin başında "gıda” gelmektedir. Gıdaların sağlıklı olması, toplumların sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Prof. Dr. İhsan KARA’nın tıpta 50 yılın üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar ve gözlemler ayrıca ekibinin özverili Ar-Ge çalışmaları neticesinde mor renkli sebze ve meyvelerden sağlığımız için faydalı bileşenler yüksek teknoloji kullanılarak saflaştırıldı ve MorMiks isimli ürün geliştirildi. Antosiyanin denilen bu bileşenler saflaştırıldığında saflaştırıldığı kaynaktan gelen tatlar son üründe kalmıyor. Böylece antosiyaninler yaygın bir biçimde her mamülde kullanılabilir hale gelmektedir. MorMiks’in geliştirilmesinin temel amacı geniş kitlelerin sağlığını sıklıkla tüketilen gıdaların zenginleştirilmesini sağlayarak, toplumda görülen kronik hastalıkların etkilerini azaltmak ve daha sağlıklı bir toplum inşa etmek amacını taşımaktadır. 

MorMiks’le Ürün Geliştirme Bilgileri

MorMiks’le ürün geliştirirken sağlık etkilerinin görülebilmesi için genel kullanım dozu kuru madde üzerinden ortalama 8’dir. Örneğin 300 gram undan bir ekmek yapılacaksa 24 gram MorMiks ürüne eklenerek ekmek geliştirilebilir. Unlu ürünlerde eklenilen MorMiks kadar un eksiltmeye gerek yoktur. Fakat nişastalı ürünlerde eklenilen MorMiks miktarı kadar nişastanın ürün formülünden eksiltilmesi ürün geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Ürün geliştirme aşamasında Mormiks una eklenerek ürün üretimi gerçekleştirilir. Suyun az olduğu, su aktivitesinin düşük olduğu ürünlerde ise suda çözündürülerek ürüne katılır. MorMiks içerisindeki antosiyaninler özel saflaştırma yöntemleri ile saflaştırıldığı için ısıdan yüksek oranda zarar görmezler. Ürünün içeriğindeki diğer bileşenler ile etkileşim gerçekleştirebilirler. MorMiks içerisindeki antosiyaninler bazik ürünlerde mor-mavi, asidik ürünlerde ise kırmızı-mor renk verirler, bu antosiyaninlerin kendi doğalarında olan bir doğal bir etkileşimdir.

MorMiks’le Geliştirilen Ürünler Ne Gibi Sağlık Etkilerine Sahip Olacaklar?

MorMiks’le geliştirilen ürünler, antosiyaninlerin etkilerinden dolayı "düşük glisemik indekse” sahiptirler. Düşük glisemik indeks demek, tüketilen gıdanın sindiriminin 20 oranında yavaşlatılması ve böylece daha dengeli bir kan şekeri değerlerine ulaşılması anlamına gelmektedir. 

Antosiyaninlerin günlük kullanım dozu olarak üst sınır söz konusu değildir. Örneğin, 8 oranında MorMiks’le hazırlanan bir ekmeğin 100 gramı 20 mg antosiyanin içermektedir. Bu sağlığımız açısında oldukça iyi bir orandır. Bu oranların belirlenmesinde Avrupa Gıda Otoritesi (EFSA) verileri temel alınmıştır.

MorMiks’le Geliştirilen Ürünleri Kimler Kullanabilir?

Geliştirdiğimiz MorMiks ürünümüzle üretilen ürünleri her yaştan birey güvenle kullanabilir. Düzenli spor yapanların, sağlığına dikkat eden herkesin kullanımına uygundur. Sağlıklı bireylerde sağlığın daha da güçlendirilmesi için iyi bir antioksidan kaynağıdır. Tüm hastalık gruplarında (yüksek tansiyon, diyabet, kanser vs.) herhangi bir sakınca olmadan düzenli bir şekilde kullanılabilir.

MorMiks Ürününü Nereden Satın Alabilirim?

 MorMiks ürünümüz deneme amacıyla www.sankaragida.com adresi üzerinden küçük ölçeklerde sipariş verilebilir. 

Kullanılışı
Hazırlayacağınız hamur işinin ununa karıştırılarak kullanılır. 500 gram una 1 paket MorMiks katmanız yeterli. Hamur iyice mor olana kadar yoğurun ve dilediğiniz ürünü hazırladığınız hamurla yapabilirsiniz. İster ekmek hamuru yapın, ister kek, isterseniz de diğer hamur işlerinden yapabilirsiniz.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Gazeteciler, Cemiyetinde;, Malatyalı, bilim, adamı, Kara, Mor, ekmek, ile, MorMiks’i, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı