Haber Detayı
21 Ocak 2018 - Pazar 21:39
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve Kuvvet Komutanları sınır bölgesinde
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Sıcak haber... Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, bugün Hatay bölgesinde Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili inceleme ve denetlemelerde bulundular.
Gündem Haberi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve Kuvvet Komutanları sınır bölgesinde

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve Kuvvet Komutanları sınır bölgesinde 
Bu kapsamda Orgeneral Akar, 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve bölgedeki diğer birlik komutanlarından harekât hakkında bilgi alarak değerlendirmelerde bulundu.
Orgeneral Akar denetlemeler sırasında;


- Harekâtın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştirildiğini,
- TSK’nın faaliyetlerini, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ve BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda yürüttüğünü,

undefined
- Harekât esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğu, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini,


- Faaliyetlerin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini,
- Harekâtın bir maksadının da dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğunu bir kez daha vurguladı.
Orgeneral Akar bilahare personeli harekât kapsamında göstermiş olduğu kahramanlık ve fedakârlıklardan dolayı kutlayıp başarılar diledi.
ARFİN’DE 45 HEDEF İMHA EDİLDİ…


TSK’da Arfin operasyonu ile ilgili de şu açıklama geldi:
“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, “Zeytin Dalı Harekâtı” 20 Ocak 2018 saat 17:00'de başlatılmıştır.


Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.


Zeytin Dalı Harekâtı esnasında tespit edilen terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 45 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 32 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Harekât planlandığı şekilde devam etmektedir.
Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

undefined
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
AKAR, İRANLI MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın İranlı mevkidaşı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein Bagheri ile Suriye konusunda görüşme yaptı.

undefined
İşte TSK’nın açıklaması:
“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein Bagherı  ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Suriye’deki güvenlik sorunları ve terör örgütleriyle mücadelede yapılan işbirliği kapsamında görüş alışverişinde bulunulmuştur.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Genelkurmay, Başkanı, Orgeneral, Akar, ve, Kuvvet, Komutanları, sınır, bölgesinde, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı