Haber Detayı
22 Şubat 2017 - Çarşamba 17:37
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı'nı açtı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarının açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, kırtasiye sektörünün Türkiye'de büyüme potansiyeli olduğunu kaydederek, "Hem sektörün ticaret hacmini, hem üretimi geliştirelim. Aynı zamanda da gençlerimizi, çocuklarımızı hem de ofis anlamında yetişkinlerimizi sağlıklı ürünlerle buluşturalım." diye konuştu.
Ekonomi Haberi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı'nı açtı

Bakan Tüfenkci İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı'nı açtı...

- "Döviz kurundaki oynaklık en aza inecek"
Tüfenkci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerinin "siyasi" ve "haksız" olduğunu belirterek, Türkiye'nin aynı görünüme sahip ülkelerle arasında büyük farklılıklar bulunduğunu söyledi.
Buna rağmen her not indiriminden sonra Türkiye'nin ve milletin bu kuruluşları şaşırtacak şekilde büyük sıçramalar yaptığını dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:
"Geçen yılın sonları ve 2017'nin başlarında döviz kurlarındaki suni artışlar piyasalar tarafından olumsuz olarak algılatılmak istenmiştir. Bu algı operasyonundan sonra gördüğünüz gibi döviz kurlarında düşüşler var. İnşallah 16 Nisan'dan sonra döviz kurlarındaki oynaklığın en aza indiğine şahit olacağız. Şubat ayına baktığımızda TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimlerinin başında gelmektedir. 1 Şubat'ta 3,77 seviyesinde işlem gören dolar kuru 21 Şubat itibarıyla 3,62 seviyelerinde işlem görmektedir. İnşallah Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin almış olduğu kararlar ve milletimizin gayretiyle faiz lobilerinin saldırılarına karşı faizlerin de, önümüzdeki dönem içerisinde yakalanan siyasi istikrar ve güvenle birlikte düştüğüne hep birlikte şahit olacağız."
- "Kırtasiye sektöründeki ihracatımız artıyor"
Tüfenkci, 18 ülkeden 165 firma ve 216 markanın fuarda yer aldığı bilgisini vererek, böyle geniş katılımlı bir fuarı gerçekleştirmenin dahi algı operasyonlarına karşı güçlü duruşun göstergesi olduğunu söyledi.
Ekonomi anlamında Türkiye'nin müthiş bir potansiyele sahip olduğunu ve olağanüstü girişimcilerinin bulunduğunu dile getiren Tüfenkci, "Tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizden sonra kırtasiye sektöründeki ticaret hacmimiz yüzde 22 oranında arttı. 2010 yılında 2,2 milyar dolar olan kırtasiye ihracatımız bugün 3,2 milyar dolara yükseldi." diye konuştu.
Tüfenkci, 2010'da 4,8 milyar dolar olan kırtasiye ithalatının bugün 5,3 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, özellikle 2011-2013 arasında kırtasiye ihracatının yüzde 35 gibi yüksek bir büyüme oranını yakaladığını bildirdi.
Geçen yıl kırtasiye ihracatının yüzde 2,2 artarak 3,2 milyar dolara, ithalatın ise yüzde 1,5 azalarak 5,3 milyar dolara gerilediğini dile getiren Tüfenkci, "Bizim bu noktada ithalatımız daha yüksek. Özellikle yerli üreticilerimize bu anlamda geniş bir alan var. Bu alanları özellikle yerli kırtasiye üretimi noktasında, bu açığı kapatma konusunda, seferber olurlarsa ihracatımızı artırabiliriz." ifadelerini kullandı.
 
- "Sağlığa zararlı üretim azalıyor"
Tüfenkci, yeni pazarlara girme konusunda üreticilerin istekli olduğuna değinerek, bu konuda destek vereceklerini vurguladı.
Her pazarın farklı ürün talebi olduğunu dile getiren Tüfenkci, esnek üretim kapasitesine sahip Türk üreticilerine yeni pazarlara gidip farklı talepleri dikkate alıp ona göre üretim yapılması çağrısında bulundu.
Tüfenkci, Bakanlık olarak yaptıkları denetimlerde sağlığa zararlı maddelerin kırtasiye ürünlerinde her geçen yıl daha az ürün üretildiğini belirterek, geçen yıl 1,5 milyon adet ürünün denetlendiğini, bu denetimler neticesinde sağlığa zararlı ürünlerin yüzde 1'lere kadar indiğinin görüldüğünü bildirdi.
Türkiye'nin üretim ve ihracata dayalı büyüme modeline sahip olduğunu belirten Tüfenkci, "Kırtasiye ve ofis malzemeleri üreten sektöre de üretim ve ihracatı artırma yolunda yürümeleri çağrısında bulunuyorum." dedi.
Tüfenkci, geçen yıl ihracatın canlanması için ihracata verdikleri desteklerden bahsederek, sözlerini şöyle noktaladı:
"Biz daha kaliteli üreteceğiz ve inşallah daha çok satacağız. Dünyada girmedik pazar bırakmayacağız. Hükümet olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yapılacak çok iş, atılacak çok adım olduğunu biliyoruz. Zaman kaybetme niyetinde değiliz. Yolumuza devam ediyoruz. Yatırımların her türlüsünü destekliyoruz. Tıkandığınız her noktada Bakanlığın yetki ve görev alanlarındaki bütün konularda başvurabileceğiniz gibi bizim dışımızdaki alanlarda da sorunları çözme konusunda üzerimize düşen görevi yaparız."
Tüfenkci, konuşması sonrası fuarın açılış kurdelesini kestikten sonra stantlarda incelemelerde bulundu.

Bakan Tüfenkci sebze ve meyve ucuzlatma formülünü anlattı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci CNN Türk canlı yayınında sebze ve meyve fiyatlarını ucuzlatacak, hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyacak formülü anlattı. Tüfenkci, sicil affına rağmen kredi vermekte direnen bankaları uyardı “gereğini yaparız” dedi. Bakan Tüfenkci bankaların kapısından dönen esnafa da yol gösterdi.

Sebze ve meyveyi ucuzlatacak formül
Dün ilgili bakan arkadaşlarımız ve bürokratlarımızla beraber Merkez Bankamızın sekretaryasında Gıda Komitesi’nin toplantısı vardı orada da sebze meyve fiyatlarına yönelik sunumlar yapıldı. Kararlarımızı gözden geçirdik. Türkiye’de üreticinin de tüketicinin de kazanacağı bir sistemi oluşturmak için gayret gösteriyoruz.
Bu o kadar kolay değil çünkü sektöre baktığımızda kayıt dışılığının yaygın bir şekilde olduğu, arada aracıların çok fazla olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Özellikle üreticilerin ürünü ekimden toplanmasına kadar bir takım kurallara dikkat edilmesi gereken bir sektör.  Biz neler yapacağız, o toplantıda şunu konuştuk ve inşallah önümüzdeki toplantıda kararını verip uygulamaya geçeceğiz artık.
Özellikle sebze ve meyvede küçük ölçekli üreticileri kooperatifler, üretici birlikleri veya büyük şirketler vasıtasıyla onları sözleşmeli üretim yapabilir hale getireceğiz.
Kooperatifler için üyelerinden ürün alıp onları tasniflendirilmesi sınıflandırmasını ve standarttı belirlenmiş usulüne uygun kaplarla tüketiciye ulaştırılmasını ve bu taşınmada da soğuk zincir içerisinde taşınmasını istiyoruz. Hallerde mutlaka soğuk hava depolarını zorunlu olmasını istiyoruz. Bunun için de sadece düzenlemede zorunlu hale getirmek yetmez bunu teşvik mekanizmalarıyla da desteklemek istiyoruz.
Pazar yerlerinin modernize edilmesi, disipline edilmesi ve buradaki kayıp-kaçak oranını düşürmek ve tüketicinin ucuz fiyatlarla mal almasını sağlamak istiyoruz.
Domatesin masala 10 çeşidi var biberin patlıcanın da aynı şekilde. Bunların da sınıflandırılması fiyatlandırılması ve tadı da farklı. Dolayısıyla salçalık domates üretenle başka bir cins domates üretenin aynı kefede olmaması için kafa karışıklığını gidermek lazım.
Fire oranlarının düşürülmesi
Bizim üzerinde ısrarla durduğumuz yaş sebze ve meyvede fire oranlarını düşürmek istiyoruz. Türkiye’de sebze ve meyvelerin bütün ticareti 100 milyar civarında bunun en az yüzde 25’nin fire olarak düşündüğümüzde 25 milyarlık ürünü çöpe atıyoruz ve bu tüketiciye maliyet olarak yansıyor. Biz bu aldığımız tedbirlerle yüzde 25’leri yüzde 10’lara düşürürsek Türkiye’nin 15 milyar kazancı olduğu gibi tüketiciye de ucuz sebze ve meyve olarak yansıyacak. Bunun mevsimsel etkileri de var. Sadece bizim bakanlık değil Tarım Bakanlığı Üretim Havza Bazlı Desteklerle üretimin ne kadar olması gerektiğini, Ekonomi Bakanlığı’nın ithalatı kontrol etmesiyle sağlamış olacağız.
Şimdi örneğin mesela nohutta bir fiyat artışı vardı bunun suni bir artış olduğunu görüyoruz.  Üretim az ama biz bununla ilgili verdileri sıfırladık ve bu noktada ithalatın önünü açtık ki tüketicimiz daha ucuz nohut yesin. Arpada da suni bir artış var bundan hayvancılık sektörü zarar görür arpa ithalatımızın önünü açtık. Aynı şeyi unluk buğdayda da yapabiliriz bununla ilgili Tarım Bakanlığımız çalışıyor. Biz piyasayı yakından izliyoruz. Buradaki stoklamalardan dolayı ve ya ürün azlığından dolayı bunu bir fırsatçılığa dönüştürecek aracıları da ithalat kapısını açık tutarak dengeleme yapmak istiyoruz. Bunun da uygulamalarına başladık. Yerli üreticimizi ezmeden ama tüketicimize de asla ve asla yüksek fiyatla ürün yedirmeme adına piyasaları yakından izleyeceğiz.
“Stokçuluk yapanlar için ilgili mekanizmaları çalıştırmaktan çekinmeyeceğiz”
Denetimlerle bunu yapacağız yani yurt dışından ithalat yapanların bunu stoklayarak fiyatların yükselmesine sebep oluyorlarsa bunu da antrepolarda yapacağımız denetimlerle ki talimatlarını verdik antrepolarda bunu piyasaya sürmüyorlarsa fiyatların artmasını bekliyorlarsa bununla ilgili mekanizmaları da çalıştırmaktan çekinmeyeceğiz.
Baktığımız zaman Türkiye’ de hal diye nitelendirilen ama gerçekte hal olmayan en az 78 tane çok küçük haller var. Bunları sistemden ayıklamamız lazım halden çıktıktan sonra da denetimlerimizi elbette yapmamız lazım. Bunu özellikle marketler boyutu ile pazar boyutu ile denetlememiz lazım.
Tüfenkci’den bankalara uyarı
Biz 2017 yılında beyaz bir sayfa açmak istedik ve sicil affını getirdik. Bu affı getirirken bankalar birliği ile ortak çalıştık ve onların istediği metni yasallaştırdık. Bunu niye yaptık özellikle sicil affı işlesin diye. Şimdi şikayetler de almıyoruz orada özellikle yapılandırma ve ya kredisi çıktığı halde kredi vermeme noktasında direnen bankalar varsa o noktada da gereğini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.  
Bu konuda gerçekten katıyız biz istiyoruz ki bankalar sicil affı konusunda talepleriniz doğrultusunda biz bunu gerçekleştirdiysek siz de bunu uygulamak zorundasınız uygulamanız gerekir. Kişinin kredibiletisi zayıfsa ona bir şey demiyorum ama sicil affı noktasında onu hayata geçirmek zorundasınız.
 Ama yapılandırma istiyorsa ve yapılandırmanın şartlarını taşıyorsa sizin ona yardımcı olmanız gerekir. Eğer geçmişte çeki ödememişse sonradan onu ödemişse zaten yasanın aradığı şartları gerçekleştirmiş oluyor ve 10 gün geciktirdi evet zaten sicil affı da bunun için var. Onun için biz burada esnafımıza, sanayicimize, ihracatçımıza veya üreticimize bu noktada sicil affı konusunda direnen bankalar varsa buradan sizin aracılığınız ile ben seslenmek istiyorum. Bizlere ulaşsınlar bizlere yazsınlar bizlere bildirsinler bizlerde gereğini yapalım.
Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Gümrük, ve, Ticaret, Bakanı, Bülent, Tüfenkci, İstanbul, Kırtasiye, Ofis, Fuarı'nı, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı