Haber Detayı
11 Temmuz 2017 - Salı 23:51
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Malatya Kayısısı Angola’da
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Malatyalı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Angola’ya gitti. Beraberinde bir heyetle Angola’ya giden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci çeşitli görüşmeler de bulundu. Bakan Tüfenkci Malatya kayısısını da Angola'ya götürdü.
Dünya Haberi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci ve Malatya Kayısısı Angola’da

BAKAN TÜFENKCİ ANGOLA'DA...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci Angola Dışişleri Bakanı Georges Chicoti ile ikili, tercihli ticaret anlaşması ve bunların hukuki zemini hakkında ilk görüşmeleri  yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci “Angola'da Büyükelçiliğimizi ziyaret ettik. Büyükelçimiz İhsan Kızıltan'dan çalışmalar hakkında bilgiler alıp, hatıra fotoğrafı çektirdik.”dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir dizi resmi temasta bulunmak üzere Angola’nın başkenti Luanda’da bulunuyor. Ziyaret, Angola’ya Bakan düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret özelliği taşıyor.

Ziyaretleri kapsamında Bakan Tüfenkci ilk olarak Angola Dışişleri Bakanı Chikoti ile bir araya geldi.

Angola Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmenin konu başlıkları arasında Angola ile hukuki alt yapının tamamlanması için yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması ayrıca tarım, savunma sanayii, eğitim alanlarında işbirliği anlaşmalarının imzalanması,  ikili ticaretin geliştirilmesi ve bu kapsamda tercihli ticaret anlaşmasının imzalanması, THY’nin Luanda’ya  direk uçuşu konuları yer aldı. Görüşmede iki ülke özel sektörleri arasında temasların artırılması ve bu çerçevede en kısa sürede Türkiye-Angola iş forumunun düzenlenmesi hususu da gündeme geldi.

Bakan Tüfenkci, gerçekleştirdiği ekonomik atılım ile tüm Afrika ülkelerine model teşkil eden Angola’ya özel bir önem atfettiklerini belirtti.

2008 yılında imzalanan Karma Ekonomik Komisyon mekanizmasının ilk toplantısını gerçekleştirerek bu mekanizmayı işler hale getireceklerini vurgulayan Bakan Tüfenkci, toplantı kapsamında ticari ve ekonomik gündem maddelerinin yanı sıra gümrükten enerjiye, eğitimden lojistiğe kadar bir dizi konuyu ele alacaklarını kaydetti.

Bakan Tüfenkci, her iki ülke arasında imzalanacak asimetrik bir modele dayalı tehcihli ticaret anlaşmasının önemine değinerek, “Bu anlaşmanın öncelikle sınırlı sayıda ürünü kapsayacak şekilde hazırlanması ve ürün sayısının tedrici olarak artırılmasının uygulamada kolaylık sağlayacağı kanaatindeyim. Bu kapsamda heyetlerin anlaşma kapsamını belirlemek için 2017 bitmeden Ankara’da görüşmesi taraftarıyım.” dedi.

2015 yılında kurulmuş olan Türkiye-Angola İş Konseyi’ne büyük önem atfettiklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, İş Konseyi’nin etkin bir şekilde işlemesinin özel sektörler arasındaki temasları artıracağının altını çizdi.

Bakan Tüfenkci, 2017 yılı sona ermeden Türkiye-Angola İş Forumu’nun Türkiye’de gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Enerji ve tarım sektöründe de işbirliklerine açık olduklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, Angola’da bulunan FETÖ iltisaklı okulların kapatılması konusunda duyduğu memnuniyeti de sözlerine ekledi.

Bakan Tüfenkci’nin Galatasaray Sürprizi...

Angola’ya bakan düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İnsan Hakları ve Adalet Bakanı Rui Jorge Carneiro Mangueira’ya öyle bir sürpriz yaptı ki herkesi gülmekten kırdı geçirdi.

Bakan Tüfenkci, Angola’nın Başkenti Luanda’da KEK Eşbakanı ve İnsan Hakları ve Adalet Bakanı Rui Jorge Carneiro Mangueira ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede iki ülke arasında işbirliğinin artırılmasına vurgu yapıldı, Türkiye-Angola Karma Ekonomik Komisyonu I. Dönem Toplantısı Tutanağı imzalandı.

Törenin sonunda Bakan Tüfenkci’nin Angola İnsan Hakları ve Adalet Bakanı Rui Jorge Carneiro Mangueira’ya hediyeleri vardı. “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var” dedi, kahve fincanı hediye etti, memleketi Malatya’nın kaysısını verdi. Son hediye ise Angola Bakanını çok şaşırttı. Bakan Tüfenkci, koyu Galatasaray taraftarı olan Bakana adına hazırlanmış forma hediye etti. 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Gümrük, ve, Ticaret, Bakanı, Bülent, , Tüfenkci, ve, Malatya, Kayısısı, Angola’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı