Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 20:07
 
Hiçbir Devlet, Kendisini İçeriden Tehdit Edecek Ajanlara Müsaade Etmez
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Erdoğan'dan net sözler... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında vize gerginliğinin çözümü için nasıl bir yol haritasının izleneceği yönündeki soruya verdiği cevapta, “Bu sorunu biz başlatmadık, bu sorunun faili Amerika Birleşik Devletleri’nin ta kendisidir” ifadelerini kullandı.
Dünya Haberi
Hiçbir Devlet, Kendisini İçeriden Tehdit Edecek Ajanlara Müsaade Etmez

Erdoğan; Hiçbir Devlet, Kendisini İçeriden Tehdit Edecek Ajanlara Müsaade Etmez...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçic ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasına ilişkin bir soruya “Bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir ve üst düzey yöneticilerin, özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara'daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması, daha sonra da 'Ben bunu devletim adına aldım' gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür” cevabını verdi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Sırbistan Sarayı’nda düzenlenen toplantıda, yaptıkları görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İŞ ADAMLARIMIZIN SIRBİSTAN'DA YATIRIM YAPMALARI İÇİN ÖNLERİNİ AÇACAĞIZ”

Yaptıkları görüşmeleri verimli bir şekilde tamamladıklarını aktaran ve Türkiye-Sırbistan İş Forumuna katılarak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile iş adamlarına hitap edeceklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de ve yurt dışındaki işlerinde kendilerini ispatlamış Türk iş adamlarının Sırbistan’da yatırım yapma fırsatı için önlerini açacaklarını söyledi.

Türkiye ile Sırbistan arasında 870 milyon dolar civarındaki ticaret hacminin istedikleri seviye olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hacmin 3-5 milyar dolara çıkma şansının olduğunu söyledi.

“Hiçbir Devlet, Kendisini İçeriden Tehdit Edecek Ajanlara Müsaade Etmez”

Cumhurbaşkanı Vuçiç’in bu makamda bulunmuş olmasının Türkiye-Sırbistan ilişkilerini çok çok farklı bir konuma taşıdığını ve bunun semeresi olarak ziyareti kapsamında iki ülke arasında 12 anlaşmayı imzaladıklarını yarın da Novi Pazar’da da 4 anlaşmaya daha imza atacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmaların Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey düzeyine taşınacağını ve iki ülke arasındaki iş birliğinin kararlı bir şekilde yürütüleceğini dile getirdi.

“SIRBİSTAN’LA, BALKANLARDAKİ BAZI OLUMSUZ GELİŞMELERİ ÇÖZMEK İÇİN ADIMLAR ATIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Sırbistan yakınlaşmasını iyi görmeyenlerin, kıskananların olabileceğini; ancak onlara inat bu dayanışmayı artırmaları gerektiğini belirtti ve “Eğer onlara kalsa aç kalsan ‘niye aç kaldın’ demezler, gelip destek verelim demezler. Kendi başının çaresine kendin bakacaksın. İşte biz de o günlerden bugünlere geldik. O dönemleri yaşamış bir ülke olarak şimdi de Sırbistan’la biz adeta Balkanlar’ın tümünde de bazı olumsuz gelişmeleri çözmek için adımlar atacağız, atıyoruz. Ve bu konuda da acaba şu ne der, bu ne der bunlara bakmayacağız, biz yolumuza bakacağız” şeklinde konuştu.

Su ve yol sorunları olan bir ülkenin ‘ben medeniyim’ diyemeyeceğini ifade ederek Belgrad-Saraybosna yolunu süratle yapmaları gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’da bulunan doğal sıcak su kaynaklarına işaret etti ve bu kaynakların sağlık turizmi kapsamında değerlendirilerek Sırbistan’ın ciddi bir gelir elde edebileceğini söyledi.

“FETÖ İLE MÜCADELEDE, SIRBİSTAN’IN VERDİĞİ DESTEĞİ UNUTMAYACAĞIM”

FETÖ ile mücadelede ve örgütün 15 Temmuz darbe girişiminde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in açıkladığı ve sonrasında sürdürdüğü desteğini unutmayacağını vurgulayan ve kendisine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütlerine karşı uluslararası iş birliği ve mutabakat çok büyük önem arz ediyor. Bu alandaki yapılacak iş birlikleri, ülkelerin refahını, huzurunu sağlayacaktır. İç barışımızı terörle mücadeledeki dayanışmayla yürütmeliyiz” dedi.

Türkiye-Sırbistan arasındaki ticari, ekonomik, askerî, kültürel alanlar ve savunma sanayindeki iş birliğinin büyük önem arz ettiğini ve bu dayanışmanın güçlenerek artacağına inandığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün atılan bu imzalarla geleceğe yönelik çok ciddi temelleri attığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUÇİÇ: “BİZ TÜRK HALKININ DA DEVLETİNİN DE DOSTUYUZ”

Sırbistan’ın Türkiye’yi her zaman dost bildiğini, bundan sonra da öyle olacağını ve bu dostluğun daha iyi neticeler getireceğini söyleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç de Türk iş adamlarının Sırbistan’a yaptığı yatırımlara değinerek, bu yatırımlar sayesinde pek çok kişinin iş bulduğunu ve istihdam edildiğini aktardı.

Görüşmelerinde ticaret, altyapı ve enerjinin yanı sıra bölgesel konuları da ele aldıklarını açıklayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, bölgedeki barış ve istikrarın önemine işaret ederek, “Her zaman söylediğim gibi şimdi de söylüyorum, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladım. Bunun dışında en iyi ilişkilerimizin devamı için çaba sarf edeceğimizi belirttik. Boşnaklarla iyi ilişkilerin devamı için çalışacağız. Ve Türkiye’den bu konuda destek aldığımızı da söyleyebilirim” diye ekledi.

ABD’NİN VİZE KARARI: “BU SORUNUN FAİLİ ABD’NİN KENDİSİDİR”

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında vize gerginliğinin çözümü için nasıl bir yol haritasının izleneceği yönündeki soruya verdiği cevapta, “Bu sorunu biz başlatmadık, bu sorunun faili Amerika Birleşik Devletleri’nin ta kendisidir” ifadelerini kullandı.

ABD üst düzey yöneticilerinin Türk Dışişleri Bakanı ile herhangi bir görüşme yapmamasını yadırgadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp böyle bir karar alması ve bu kararı ile ilgili ‘ben bunu devletim adına aldım’ ifadesini kullanmasının düşündürücü olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Eğer durum böyleyse, o zaman zaten Amerika’daki üst düzey yönetimlerle bizim konuşacak hiçbir şeyimiz yok. Ama durum böyle değil de büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa, o zaman Amerikan üst yönetiminin bu büyükelçiyi orada bir dakika tutmaması gerekir. ‘Sen Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl bozarsın, sana böyle bir yetkiyi kim verdi’ demeleri gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa, biz orada onu bir saat tutmayız.”

“BU AJANLAR AMERİKAN BAŞKONSOLOSLUĞUNA NASIL SIZDI?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şunları kaydetti: “Zira verilen yetkiyi kullanmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısının vermiş olduğu bir kararı FETÖ terör örgütüyle ilgili diplomatik hiçbir ilgisi olmayan Amerikan Konsolosluğundaki bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bu tür FETÖ’yle ilişkilerinin tespit edilmesi ve bunu Türk polisinin tespit ederek yargıyla paylaşmak suretiyle bunu belgelemesi, bunun neticesinde bu kişinin önce gözaltına alınıp, sonra yargılanmak suretiyle tutuklanmış olması, tutuklandıktan sonra içeride ikinci bir kişinin daha aynen bu noktada olduğunun bildirilmesi, bütün bunlar bir defa İstanbul Başkonsolosluğunda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor. Amerika’nın burada bir defa bir şeyi değerlendirmesi lazım, bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna nasıl sızdı? Eğer bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna sızmadıysa, o zaman bunları buraya kim soktu? Bunların üzerinde durulması lazım.”

“BU BÜYÜKELÇİYİ, ABD’NİN TÜRKİYE'DEKİ TEMSİLCİSİ OLARAK GÖRMÜYORUZ”

Hiçbir devletin kendisini içeriden tehdit edecek olan bu tür ajanlara müsaade etmeyeceğini vurgulayan ve dün Ukrayna’da konu ile ilgili açıklamasında kullandığı, “Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir” ifadelerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin asırlara uzanan bir devlet deneyiminin olduğunu hatırlattı ve böyle bir şeye bizim müsaade etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nitekim veda ziyaretlerinde bulunuyor bu Büyükelçi ve şu anda da bu Büyükelçiyi gerek bakanlarımız, gerek Parlamento Başkanımız ve gerekse şahsım veda ziyaretini de kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Çünkü onu Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak da görmüyoruz, bunu da çok açıkça söyleyeyim” açıklamasında bulundu.

“TÜRK AKIMI PROJESİ’NİN İNŞASI DEVAM EDİYOR”

Bir Sırp basın mensubunun, Türk Akımı Projesi kapsamında Sırbistan’ın bu projeye bağlantısını destekleyip desteklemeyecekleri yönündeki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi: “Öncelikle Türk Akımı noktasında bildiğiniz gibi Rusya Federasyonu’yla beraber gerçekleştirdiğimiz bir proje. Bu proje Avrupa Birliği’nin TANAP Projesini gerçekleştirememesinin ardından ortaya çıkan bir kararlı proje ve şu anda bu projenin inşası devam ediyor. Tabii bildiğiniz gibi Karadeniz’den Türkiye’ye geçen bu proje, kara tarafında da bizim topraklarımızdan devam edecek ve Avrupa’ya açılacak. Şu anda enerji bakanlarımız da bugün görüştükleri gibi, aynı şekilde Sayın Putin’le de biz bu görüşme sürecini devam ettiriyoruz. En kısa zamanda tabii Sırbistan gibi dostlarımıza bu yenilenebilir enerji konusundaki bu doğalgazın ulaşması bizim temennimizdir, süratle bunun ulaşmasını arzu ederiz, isteriz. Ve ben Sayın Putin’in de bu konuda olumsuz düşüneceğine inanmıyorum, onun da olumlu yaklaşacağını düşünüyorum ve böylece kısa zamanda Sırbistan’a doğalgaz ulaşmış olur ve bu sorun böylece çözülmüş olur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın Novi Pazar’a hangi mesajlarla gidiyorsunuz?” sorusuna cevaben, Novi Pazar’ın Sırbistan içindeki birlik ve beraberliğe olduğu gibi Türkiye’nin Sırbistan’la olan ilişkilerine de bir köprü vazifesi görebileceğinin altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Oradaki kardeşlerimize Sırbistan’ın birliği, beraberliği, dayanışması noktasındaki rollerini hatırlatacağız ve bu rolün gereği olarak da yarın değerli dostum Vuçiç’le oraya gidiyoruz ve orada bu mesajları tüm Novi Pazar halkına vereceğiz. Ve hiçbir zaman etnik milliyetçilikten yana olmadığımızı, özellikle ülkenin bütünlüğünü korumaya yönelik bir adımın atılmasının gereğini onlara hatırlatmak suretiyle, bence Sırbistan’daki bu gerçeği oradaki dostlarımızla, kardeşlerimizle paylaşmanın gayreti içerisinde olacağız. Ve şu anda bildiğiniz gibi Belgrad-Sarayova yoluyla alakalı olarak da yine müjdeyi yarın orada değerli dostum Vuçiç de verecek, bizler de bu müjdeyi vereceğiz. Yapılacak bu yoldan burada tabii ki Novi Pazar da nasibini alarak onların da ulaşım noktasındaki sıkıntıları ciddi oranda aşılmış olacaktır diye düşünüyorum.”

Toplantıda, Sırbistan’a geçinin ilerleyen saatlerinde gelmesine rağmen Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in Bakanlar Kurulu ile birlikte kendisini ve heyetini havalimanında karşıladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında biz ilk kabine toplantısını orada yaptık. Bundan dolayı mutluluğumu kendisiyle paylaşmak isterim. Bu tabii aramızdaki muhabbetin ne denli derin olduğunu da gösteriyor” diye ekledi.

“Türkiye, Balkanlar'ın Barışla Anılmasını İstiyor”

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Maja Gojkovic'in, onuruna verdiği resmî öğle yemeğine katıldı.

“Türkiye, Balkanlar'ın Barışla Anılmasını İstiyor”...

Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Balkanlarda ayrılık ve parçalanma istemediğini vurgulayarak, “Türkiye, Balkanlar'ın istikrarsızlıklarla değil bütünleşmeyle, barışla ortak çıkarlar temelinde müreffeh bir gelecek temeliyle anılmasını istiyor. Biz Balkanlar'da ayrılık, parçalanma, bölünme istemiyoruz. Birilerinin adeta bu ülkeleri kendi arka bahçesi olarak görmesine de karşı olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile birlikte Türkiye-Sırbistan İş Forumuna katıldı.


Hyatt Otelde gerçekleşen forumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.

“SIRBİSTAN, BALKANLAR’DA BARIŞ VE İSTİKRARIN KİLİT ÜLKESİ”

Başbakan olarak 7 yıl önce geldiği Sırbistan’ı Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gösterilen samimi misafirperverlikten dolayı Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’e şükranlarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumu düzenleyen Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na (DEİK) da teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’ı Balkanlar’da barış ve istikrarın kilit ülkesi ve aynı zamanda Türkiye dostu olarak gördüklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve Türk iş dünyasının önde gelen temsilcileriyle gerçekleştirdiği ziyaretinin Sırbistan’la ilişkilere verdikleri önemin ispatı olduğunu söyledi.

Forumda, Türkiye’den yaklaşık 200 iş adamı, Sırbistan’dan da 500 iş adamının bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu da bundan sonraki sürecin ne denli güçlü olarak yürüyebileceğinin bir ispatıdır, ifadesidir. Bu tabloyu ilişkilerimizi daha da ileriye taşıma arzumuzun ifadesi olarak görüyorum” diye ekledi.

“TÜRKİYE, EKONOMİSİNİN GÜÇLÜ TEMELLER ÜZERİNE KURULDUĞUNU DÜNYAYA İSPAT ETMİŞTİR”

Türkiye’nin, hem içinde bulunduğu coğrafyanın özelikleri, hem de kendi iç dinamikleri sebebiyle sık sık ciddi sınamalarla karşı karşıya gelen bir ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun en çarpıcı örneklerinden birini geçtiğimiz yılın 15 Temmuz gecesi yaşadık. Özgürlüğümüze ve geleceğimize yönelik tarihimizin bu en sinsi, en kanlı saldırısını milletimizin gösterdiği büyük cesaret ve fedakârlıkla başarısızlığa uğratmayı başardık. Türkiye, darbe girişimi nedeniyle karşı karşıya kaldığı tehlikeyi geride bırakmış ve ekonomisinin güçlü temeller üzerine kurulu olduğunu bir kez daha dünyaya ispat etmiştir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011-2015 yılları arasında yüzde 7,1 büyüyen Türkiye ekonomisinin, bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1’lik bir büyüme oranına ulaşarak yeniden hedeflenen düzeye ulaştığını ifade etti ve “Türkiye’nin genel ekonomik görümünde geçtiğimiz 15 yılda yaşanan değişim, tam bir başarı hikâyesidir” sözlerine yer verdi.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

2002 yılında 230 milyar dolar olan gayrisafi yurt içi hasılayı 860 milyar dolara, kişi başına millî geliri 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkarttıklarını, ihracatın ise 15 yılda 5 kat artarak 153 milyar dolara çıktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu rakamı 2023 hedeflerimiz bağlamında 500 milyar dolar seviyesine taşımak istiyoruz, kararlıyız. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde gayrisafi yurt içi hasılamızı 2 trilyon dolara, kişi başına millî gelirimizi 25 bin dolara yükselterek dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Büyük çaplı proje ve yatırımları, iç ve dış çalkantılardan etkilenmesine müsaade etmeden kararlılıkla sürdürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl her biri kendi alanlarında dünya çapında yatırımlar olan Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri ile Avrasya Tünelinin açılışlarını yaptıklarını, Mart ayında dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsünün temelini attıklarını hatırlattı ve İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanının ilk etabının önümüzdeki yılsonuna kadar hizmete alınması için çalışmaların sürdüğünü, Kanal İstanbul’un temelinin bu yılsonu ya da 2018 yılı başında atılacağını sözlerine ekledi.

“BALKANLAR’DA AYRILIK İSTEMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye, Balkanlar’ın istikrarsızlıklarla değil, bütünleşmeyle, barışla ortak çıkarlar temelinde müreffeh bir gelecek hedefiyle anılmasını istiyor. Biz Balkanlar’da ayrılık, parçalanma, bölünme istemiyoruz. Birilerinin adeta bu ülkeleri kendi arka bahçesi olarak görmesine de karşı olduğumuzu ifade etmek isterim. Sırbistan’la Türkiye’nin bu bütünleşme veya bir araya gelişini kıskananlar olabilir. Varsın olsun, biz kendi işimize bakacağız, kazan-kazan esasına göre de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz, birikimlerimizi paylaşacağız, dayanışmamızı artıracağız. Sırbistan’la bölgemizin geleceği için müşterek bir vizyona sahip olduğumuza inanıyoruz. Sayın Vuçiç liderliğindeki Sırbistan’ı bölgemizde önemli bir ortak, bu vizyon birliğimizi de bölge için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunma kararlığını her vesileyle teyit eden Sırbistan, güvenilir ve istikrarlı bir ülke olarak bölgede öne çıkıyor.”

Türkiye ile Sırbistan’ın ikili ilişkilerinin son yıllarda gelişiyor olmasının memnuniyet verici olduğunu; ilişkilerin bu noktaya gelmesinde tarafların sorumlu, anlayışlı ve diyalogu ön planda tutan yaklaşımının etkili olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son birkaç yılda ekonomisinde önemli reformlar gerçekleştiren Sırbistan, bunun meyvelerini görmeye başlamıştır. 2002 yılında benzer bir süreci başlatan bir ülke olarak, yapısal reformlar alanındaki bu adımlarınızı biz de destekliyoruz. Türk iş adamlarının Sırbistan’a ilgilerinin arttığını görüyoruz ve bunun devamı temennimizdir” dedi.

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA GÖRE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’e, Türkiye’den bu ülkeye gelen yatırımcılarla ve onların sorunlarıyla bizzat ilgilendiği için teşekkürler eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine hitaben, “Bu yaklaşımınız buradaki Türk iş adamları kadar, ülkenize yatırım yapmayı düşünen diğer Türk iş adamları için de önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için gerekli hukuki altyapıyı beraberce kurmuştuk. Serbest ticaret anlaşmasının günümüz şartlarına göre gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu konudaki çalışmaların süratle neticelendirilmesini temenni ediyorum. Hukuki altyapıda yaşanan gelişmelere uygun şekilde ikili ticaret hacminin de istikrarlı biçimde arttığını görüyoruz. İkili ticaret hacmimiz 2016 itibariyle 870 milyon dolar oldu. Bu rakamı önemli görmekle birlikte potansiyelimizi yansıtmadığını da çok iyi biliyoruz. İnanıyorum ki yılsonuna kadar 1,2 milyar dolara bu potansiyel ulaşabilir.”

Kendilerinin koyacağı siyasi irade ve destekle ikili ticaret hacminin 3 milyar dolara çıkabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu yaparız. Elele vereceğiz, biz üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız, sizler de iş adamları olarak yatırımları yapacaksınız. Çünkü Sırbistan’ın kalkınması iş adamları olarak sizlerin de kazanmanız demektir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Türk ve Sırp iş çevrelerine güvenlerinin tam olduğunu sözlerine ekledi.

HALKBANK’IN SIRBİSTAN’DAKİ FAALİYETLERİ

2015 yılında Sırbistan pazarına giren Halkbank’ın, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ekonomik ilişkilere de son derece önemli katkı sunduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gibi başarı hikâyelerini beraberce artırmalıyız. Şu anda 30 şubesiyle Sırbistan’da faaliyet gösteren Halk Bankasının sağladığı ve sağlayacağı imkânlar inanıyorum ki iş adamlarımızın burada da işini kolaylaştıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Hâlen Türk yatırımcıların Sırbistan’da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam imkânı sağladığını hatırlatan ve bu rakamın önümüzdeki yıl iki katına çıkacağını ümit ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk firmalarına Sırp makamları tarafından verilen desteğin sürmesi hâlinde bu rakamların katlanarak artması pekâlâ mümkündür” diye konuştu.

Sırbistan’da yapılacak yatırımlarda özellikle ulaştırma ve turizm alanlarının imkân sunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Sırbistan Balkanlar’ın iki kilit ülkesidir. Bu konumlarımızın gereği olan sorumluluklarımızı hassasiyetle yerine getirmek durumdayız” görüşlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belgrad’da Tarihî Kalemeydan ile Bayraklı Camisini Ziyaret Etti

Konuşmasında özellikle basketbol ve futbolda Sırbistanlı sporcuların ve Sırbistanlı takımların başarılarına da değinerek, Sırbistan’ın sporda nüfusuyla mukayese edilemeyecek bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini forumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini yenileyerek tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belgrad’da Tarihî Kalemeydan ile Bayraklı Camisini Ziyaret Etti...

Resmî temaslar nedeniyle Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Belgrad’ın tarihî mekânı Kalemeydan ve Bayraklı Camisini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalemeydan İstanbul Kapısı önünde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Belgrad Belediye Başkanı Sinija Mali, Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlovic, Ekonomi Bakanı Goran Knezevic ve Savunma Bakanı Aleksandar Vulin tarafından karşılandı.


Kalemeydan’da ziyaret güzergâhındaki yürüyüşü esnasında Belgrad Kalesi Etkinlikler Müdürü Relja Seratlic de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mekânın tarihine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Belgrad’ın tek camisi olma özelliğini taşıyan, 1570 tarihli Bayraklı Camisi ile Damat Ali Paşa Türbesini ziyaret etti.

Camiye gelişinde, Sırbistan Riyaseti Başkanı Sead Nasufoviç, Sabor Başkanı Muhamed Yusufspahiç, Belgrad Müftüleri Abdulah Numan ve Mustafa Yusufspahiç ile caminin imamı Mehmedi Ramadan tarafından kapıda karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, camideki tarihî eserlerle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

SİMİT VE ÇAY İKRAMI

Her iki ziyaretinde de halkın ve Sırbistan’da bulunan Türk vatandaşların yoğun ilgisi ve sevgi gösterileri ile karşılaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Ziyaretlerinin ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ve ziyarete eşlik eden bazı bakanlarla birlikte, bir Türk yatırımcının iş yerini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a burada simit ve çay ikram edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in Verdiği Devlet Yemeğine Katıldı...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından onurlarına verilen devlet yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in Verdiği Devlet Yemeğine Katıldı

Donguarde’de düzenlenen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ve eşi Tamara Djukanovic karşıladı.


Yemekte; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve eşi Şule Akar, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Maja Gojkovic ile Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic de yer aldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Hiçbir, Devlet,, Kendisini, İçeriden, Tehdit, Edecek, Ajanlara, Müsaade, Etmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort