Haber Detayı
13 Mayıs 2018 - Pazar 21:09
 
İngiltere'de Erdoğan coşkusu; Londra Kırmızı-Beyaz'a Büründü
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Erdoğan “Birleşik Krallık ile iş birliğimizin gelişmesine özel önem veriyoruz. Tabii Tatlıdil Forumu’nun da buna çok ciddi katkıları oluyor. Bölgesel ve küresel sınamalar karşısında görüşlerimizi ve tutumlarımızı büyük ölçüde karşılıklı değerlendirme fırsatı bulduğumuz oturumları burada gerçekleştiriyoruz” dedi.
Dünya Haberi
İngiltere'de Erdoğan coşkusu; Londra Kırmızı-Beyaz'a Büründü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Krallık’ta...

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek ve Tatlıdil Forumu’na katılmak üzere Birleşik Krallık’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Londra’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra Brize Norton Askerî Havalimanı'na gelişinde, Kraliçe II. Elizabeth’in temsilcisi John Harwood, Dışişleri Bakanı temsilcisi Nicholas Jarrold, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve büyükelçilik personeli tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Krallık’ta

“Terörle mücadele alanında aldığımız önlemlerle, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini de sağlıyoruz”

Resmî ziyaret için Birleşik Krallık’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, “Türkiye, aynı anda çok sayıda terör örgütüne karşı son derece etkili bir mücadele yürütüyor. Biz, terörle mücadele alanında aldığımız önlemlerle, kendi halkımız yanında, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini de sağlıyoruz” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun kapanış oturumuna ve yemeğine katıldı. De Vere Wokefield Estate’de gerçekleştirilen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

Türkiye’de yakında Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Genel Seçimleri’nin yapılacağına ve kendisinin de aday olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecine rağmen, önceden planlanan bu ziyareti gerçekleştirmeyi ve forumda katılımcılarla bir araya gelmeyi özellikle istediğini açıkladı.

“TATLIDİL FORUMU İLİŞKİLERİMİZE ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR”

Konuşmasında. Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun gönlünde ayrı bir yeri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’la mevcut stratejik ortaklığın ve Tatlıdil Forumu’nun temellerinin başbakanlığı döneminde atıldığını hatırlatarak, “İkili ilişkilerimize önemli katkı sağlayan bu platformu 2011 yılında gerçekleştirdiğim Londra ziyaretim sırasında dönemin Başbakanı David Cameron birlikte kurmuştuk” dedi.

Tatlıdil Forumu’nun, iki ülke siyasetçilerinin yanı sıra iş adamları, akademisyenler ve medya mensuplarının bir araya gelerek oluşturdukları bir olgunluk ve adeta bir “think tank” mecrası olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de forumun güçlenmesi ve gelişmesi için destek vermekle yetinmeyip, fırsat buldukça forum kapsamında düzenlenen toplantılara katıldığını dile getirdi.

“TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK İLİŞKİLERİ HER ALANDA DAHA DA GELİŞİYOR”

Köklü bir tarihî geçmişe sahip Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri ve iş birliğinin her alanda daha da geliştiği, derinleştiği ve ivme kazandığı bir dönemden geçildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü: “İlişkilerimizin bugün ulaştığı yüksek düzeyde, yakın zamanda her iki ülkede gerçekleştirilen halk oylamalarının önemli etkisi vardır. Türkiye geçen yılki Anayasa değişikliğiyle yönetim sistemini değiştirme kararını almıştır. Bu değişiklikle Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak daha etkin ve verimli bir yönetim modeli oluşturuyoruz.”

“BİRLEŞİK KRALLIK’IN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SONRASINDA GÖSTERDİĞİ DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ”

Birleşik Krallık’ın da 2016 yılındaki halk oylamasında alınan brexit kararını uygulamak konusunda adımlar attığını ve reformlar üzerinde çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlişkilerimizi yakınlaştıran bir başka önemli husus ise, Birleşik Krallık’ın, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkemizle gösterdiği samimi dayanışmadır. Türk demokrasisini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, seçilmiş hükûmeti ve doğrudan şahsımı hedef alan bu alçak darbe girişiminin ardından ülkemizle sergilenen dayanışmayı asla unutmayacağız” şeklinde konuştu.

Birçok Batı ülkesi hain saldırıyı kınamaktan dahi acizken, İngiliz makamlarının anında gerekli destek açıklamalarını yaptığını ve demokrasiden yana tavır koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece, Birleşik Krallık, 15 Temmuz sonrasında, müttefikliğimizin ve stratejik ortaklığımızın yanı sıra, gerçek bir dost olduğunu da gösterdi” dedi.

“EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZDE YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ KORUMAKTA KARARLIYIZ”

Birleşik Krallık’ın, Türkiye için Avrupa’daki en büyük ikinci ihraç pazarı ve toplam ticaret hacminin 16 milyar doların üzerinde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başbakan Sayın May, geçen yıl ülkemizi ziyaret ettiğinde koyduğumuz 20 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için de el birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yakaladığımız ivmeyi korumak ve değişen şartlara uyum sağlamak konusunda kararlıyız” şeklinde konuştu.

“Terörle mücadele alanında aldığımız önlemlerle, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini de sağlıyoruz”

İki ülke uzmanlarının, düzenli aralıklarla bir araya geldiklerini ve iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması da dâhil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda bulunan iş dünyası mensuplarına hitaben şunları söyledi: “Ülkemizde, 3 binden fazla İngiliz şirketine ev sahipliği yapıyoruz. Kendi şirketlerimiz ile Birleşik Krallık şirketleri arasında en ufak bir ayırım gözetmiyoruz. Bu sayede sizler de sadece son 15 yılda ülkemizde yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiniz. Bu durumu ülkemize olan güveninizin bir tezahürü olarak değerlendiriyoruz. Biz de sizlere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE’YE YATIRIM ÇAĞRISI

Türkiye’nin, 81 milyonluk bir iç pazara sahip olduğuna, bu pazarı yabancı yatırımcılar için genç, dinamik, yetişmiş işgücü, güçlü altyapı ve deneyimli özel sektörle daha cazip hâle getirmeye çalıştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiliz yatırımcılara, “Son dönemde iddialı ve kapsamlı teşvik programlarını yürürlüğe koyduk. Yenilerini açıklamak için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede daha fazla yatırım için sizleri ülkemize bekliyorum” sözleriyle seslendi.

İki ülke firmalarının karşılıklı olarak faaliyet göstermesi, mal ve hizmet alıp satmayla yetinmemeleri, katma değeri fazla ve yüksek teknoloji içeren ürünleri birlikte üretme çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayii alanındaki ortaklığın, birlikte neler başarılabileceğini gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Millî Muharip Uçak projemiz çerçevesinde beşinci nesil savaş uçağı üretme hedefimizle, artık çıtayı çok yukarı çıkarmış bulunuyoruz. Ayrıca, ortak tasarladığımız ve imal ettiğimiz ürünleri üçüncü ülkelere gelin birlikte pazarlayalım. Dünyanın değişik coğrafyalarındaki iş ve ticaret imkânlarından birlikte yararlanalım. Türkiye’nin operasyonel imkânları ve Birleşik Krallık’ın finans gücü bir araya geldiğinde ortaya çıkacak sinerji, her iki taraf için de çok büyük kazançlar sağlayacaktır. Gelin bu büyük fırsatı birlikte değerlendirelim diyorum.”

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ STRATEJİK ORTAKLIK TERCİH OLMANIN ÖTESİNDE BİR GEREKLİLİK”

Geçen yıl Eximbank ile Birleşik Krallık’ın ihracat finansman kuruluşu UKEF aracılığıyla bu konuda önemli bir adım atıldığını, Türk ve İngiliz firmalarının üçüncü ülkelerde birlikte üstlenecekleri projelere ortak finansman sağlanmasına imkân veren kapsamlı bir iş birliği tesis edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iş birliğinin, iki ülke firmalarının üçüncü ülkelerde ortaklıklar kurmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki stratejik ortaklığı; basit bir tercih olmanın ötesinde, her iki ülkenin ve aynı zamanda geniş bir coğrafyanın menfaatleri açısından bir gereklilik olarak gördüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye olarak, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine önem veriyoruz. Orta Doğu’da kalıcı barış ve güvenliğin tesisi için çalışıyoruz. Suriye, Irak, Afganistan ve Somali gibi ülkelerin istikrara kavuşturulmasını hedefliyoruz. Terörizmin her türüyle ortak mücadele edilmesini istiyoruz. Tüm bu hususlar ülkelerimizin öncelikli gündeminde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin yanı başında, tüm dünyayı etkileyen çok ciddi sınamalar yaşanıyor. Türkiye ve Birleşik Krallık, uluslararası toplumun iki sorumlu üyesi ve iki müttefik olarak, bu sınamalarla omuz omuza mücadele ediyor. Terör ve düzensiz göçün sebepleriyle kaynağında mücadele edilmesi konusunda karşılıklı olarak kararlıyız.”

“TÜRKİYE, ÇOK SAYIDA TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI ETKİLİ BİR MÜCADELE YÜRÜTÜYOR”

Dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahiplerine insani yardımlar ulaştırılması bakımından daha fazla iş birliği yapılması hususunda da İngiltere ile ortak iradeye sahip olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, aynı anda çok sayıda terör örgütüne karşı son derece etkili bir mücadele yürütüyor. Biz, terörle mücadele alanında aldığımız önlemlerle, kendi halkımız yanında, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini de sağlıyoruz” dedi.

Konuşmasında DEAŞ’ın “İslam Devleti” olarak adlandırılması ve değerlendirilmesinin çok yanlış olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü DEAŞ, en büyük zararı Müslümanlara veren, masum Müslümanları katleden eli kanlı bir çetedir, bir terör örgütüdür. İslam lafzının kökünde barış vardır. Bizim dinimiz barış dinidir, kardeşlik dinidir. Birleşik Krallık’ın, pek çok Müslüman vatandaşıyla, çok kültürlü çoğulcu yapısıyla, diğer müttefik ve dostlarımıza kıyasla, bu konuda bizi daha iyi anlayabileceğini düşünüyorum.

Birleşik Krallık’ın, Türkiye’nin değer verdiği ve güven duyduğu stratejik ortak olduğunu vurgulayarak, brexit sonrası dönemde de her alanda daha fazla iş birliği yapmaya hazır olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu doğrultuda sizlerden destek ve katkı bekliyoruz. Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli gelin bölgesel ve küresel düzeyde birlikte değerlendirelim” dedi.

Konuşmasının sonunda, “Biz zor zamanlarımızda yanımızda olan dostlarımızı asla unutmayan bir milletiz. Yeni bir dönemin eşiğinde olduğumuz şu günlerde bizimle birlikte yol yürüyecek dostlarımıza vereceğimiz değer ise, çok daha farklı olacaktır” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda bulunanları forumun bir sonraki etkinliği için Türkiye’ye davet etti.

“Türkiye olarak Birleşik Krallık ile iş birliğinin gelişmesine özel önem veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’a hareketi öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık ile iş birliğimizin gelişmesine özel önem veriyoruz. Tabii Tatlıdil Forumu’nun da buna çok ciddi katkıları oluyor. Bölgesel ve küresel sınamalar karşısında görüşlerimizi ve tutumlarımızı büyük ölçüde karşılıklı değerlendirme fırsatı bulduğumuz oturumları burada gerçekleştiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaretini gerçekleştirmek ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na katılmak üzere Birleşik Krallık’a gitti. Atatürk Havalimanından hareketi öncesi düzenlediği basın toplantısında, ziyareti ile ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak değerlendirmelerde bulundu.

“TATLIDİL FORUMU’NUN İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKILARI OLUYOR”

Tatlıdil Forumu’nun kuruluşunu 2011’de başbakanlığı döneminde Birleşik Krallık’a yaptığı bir ziyarette ilan ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aradan geçen 7 yıllık sürede gelişen forumun, önümüzdeki süreçte fonksiyon ve kapsamını daha da güçlendireceklerini söyledi. Türkiye’nin Birleşik Krallık ile iş birliğinin gelişmesine özel önem verdiklerini ve bu konuda Tatlıdil Forumu’nun ciddi katkılarının olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel ve küresel sınamalar karşısında görüşlerimizin ve tutumlarımızın büyük ölçüde karşılıklı değerlendirme fırsatını bulduğumuz oturumları burada gerçekleştiriyoruz. Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler, stratejik ortağımız ve müttefikimiz Birleşik Krallıkla üst düzeyde düzenli tabii bir tema oluşturuyor” diye konuştu.

“KIBRIS’LA İLGİLİ SON DURUMU GÖZDEN GEÇİRECEK, AVRUPA’DAKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Ziyareti kapsamında 15 Mayıs Salı günü Kraliçe II. Elizabeth ile bir araya geleceklerini, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile de görüşeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan May ile ikili ilişkilerin yanı sıra ortak gündemlerinde yer alan bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele alacaklarını kaydetti.

Ekonomi, güvenlik, savunma ve terörle mücadele konularının iki ülke için de öncelik taşıyan konular olduğunu ve bu alanlarda iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesini konuşacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Tabii iki garantör ülke olarak Kıbrıs’la ilgili son durumu gözden geçirecek, Avrupa’daki gelişmeleri değerlendireceğiz. Başta Suriye, Irak, İran ve kapsamlı ortak eylem planı olmak üzere bölgemizdeki güncel gelişmeleri de ele alma fırsatını bulacağız.”

“İKİLİ TİCARET HACMİNDE HEDEFİMİZ 20 MİLYAR DOLAR”

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ikili ticaret hacminin 2017 yılında 16,2 milyar dolara ulaştığını, 2018 Ocak-Mart döneminde ikili ticaretin yüzde 39 oranında artarak 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin 20 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin potansiyelinin bu rakamın da üzerinde olduğuna inandığını kaydederek, “Bu hedefe ulaşmak için özellikle yatırımlar ve ortak projeler büyük önem arz ediyor. Birleşik Krallık son 15 yılda ülkemize 10 milyar dolara yakın doğrudan yatırım yaparak Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkeler arasında yer almıştır” dedi.

“SAVUNMA SANAYİ ALANINDA PEK ÇOK ORTAK PROJEYE İMZA ATACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Özellikle TAİ ve İngiliz savunma sanayiine yönelik sistemler konusunda bu firmalar beşinci nesil savaş uçağı olarak tasarladığımız millî muharip uçak projesinde iş birliği içerisindeler. İnşallah savunma sanayi alanında stratejik önemi haiz daha pek çok ortak projeye imza atacağız. Türkiye ve Birleşik Krallık hükûmetleri olarak ekonomik iş birliğimizin Brexit sonrasında kesintisiz sürmesini istiyoruz. Bu dönemi zaten çok olumlu seyreden ekonomik iş birliğimizin daha da ilerletilmesi bakımından böyle bir fırsata dönüştürelim istiyoruz ve bu yönde de gerekli adımları kararlı bir şekilde atıyoruz.”

Ziyareti kapsamında, Türkiye’de yatırımı olan ve yatırım arzusu içinde olan firmaların yöneticileri ile de görüşeceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House’da bir hitabının olacağını, buradaki katılımcılarla görüşerek mesajlarını uluslararası camiaya verme fırsatını bulacağını açıkladı. Ziyareti çerçevesinde bazı düşünce ve sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşeceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

AF TEKLİFİ: “ŞU ANDA BÖYLE BİR DÜŞÜNCEMİZ KESİNLİKLE YOK”

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin af konusu ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, “Sayın Bahçeli’nin bu talebi veya teklifi tabii kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükûmetimizle böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok” cevabını verdi.

“KADROSUNU SÜREKLİ OLARAK YENİLEYEN VE GÜÇLENDİREN BİR PARTİYİZ”

Genel Başkanı olduğunu AK Parti’nin milletvekili adaylarının belirlenmesinde hangi kriterlerinin gözetileceği ve aday listelerinde yeni isimlerin ağırlıkta olup olmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Biliyorsunuz hücre yenilemesini siyasette başaran bir partiyiz ve mevcutla yetinen, iktifa eden değil; kadrosunu, hücrelerini sürekli olarak yenileyen, güçlendiren, nerede eksiklerimiz var, aksamalarımız var, bunları gidermeye çalışan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla burada da nerede aksama varsa, nerede sıkıntılar varsa bunları gidermek suretiyle yeni bir kadro ortaya koymanın gayreti içerisinde olacağız. Bir defa biz siyasette kadroyu Ankara’ya milletvekili taşımak olarak görmüyoruz, böyle bir şey olmaz. Yani siyasette milletvekilliği sorumluluğunu üstlenmiş olan arkadaşlarımız bir defa kesinlikle bu işin hakkını dört dörtlük vermeli. Ankara’ya taşınıp Ankara’da da Parlamentoya bile doğru dürüst gelmeyen bir ekiple, bir kadroyla yürümek, böyle bir şeyi düşünmüyoruz. Bu konularda kimlerin zaafları olmuşsa, kimler bu konularda falso yapmışsa, tabii ki onlarla artık yürümek mümkün değil. Onun için kadroyu tazelemek, bu bizim için çok önemli.”

Çağrısı sonrasında 6 bankanın konut kredisi faizlerinde indirime gittiğini hatırlatan bir basın mensubunun, “Ama yalnızca konut faizlerinde sınırlı kaldı. Siz bunu yeterli buluyor musunuz? İş dünyası da diğer kalemlerde özellikle faiz indirimleri bekliyorlar, yeni bir çağrınız daha olacak mı bankalara?” şeklindeki sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim faiz konusundaki kanaatlerimi biliyorsunuz. Oluyor, olacak, hele hele 24 Haziran’dan sonra bunun şekli de, bunun oranı da çok daha farklı bir şekilde gelişecek” diye cevap verdi.

“FAİZİ EKONOMİK ALANDA HER TÜRLÜ KÖTÜLÜĞÜN ANASI BABASI OLARAK GÖRÜYORUM”

Faizi ekonomik alanda her türlü kötülüğün anası-babası olarak gördüğünü, faizlerin indirilmesini başarmaları gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yetkililerle yaptığı toplantının tesirini gösterdiğine ve konut kredisi faizlerinin düşerek, konut satışlarını etkilediğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim bu konulara artık kör olmak gibi, yani bir böyle garipliğimiz olamaz, bu bir vaka. Onun için de hem yastık altındaki parayı çekelim diyorsun, kayıt dışını kayıt altına alalım diyorsun, hem bunu söyleyeceksin, hem de bu noktada gerekli adımları atmayacaksın; olmaz. Biz şu anda iyi yoldayız, gerek son Sayın Başbakanın açıklamış olduğu tedbirler paketi, gerekse şu anda faizdeki son uygulamalar inanıyorum ki bizi çok daha iyi bir yola taşıyacaktır. Ama birileri gibi de öyle ‘bedava konut verelim, daire verelim’; böyle bir şey yok. Bir de onları duymaya başladık, bedava konut dağıtacaklarmış, nasıl oluyor bu iş? Artık bunlara da alıştık. Ama benim milletim herhâlde bunları yutmayacaktır.”

“İDLİB’TE 12 GÖZLEM NOKTASI OLUŞTURULACAK”

“Türkiye olarak Birleşik Krallık ile iş birliğinin gelişmesine özel önem veriyoruz”

“Suriye’de devam eden çatışmalarda yeni bir boyut ortaya çıktı, İsrail ile İran güçleri karşı karşıya. Bizim de Suriye’de askerimiz var, pozisyonumuz nedir, bu olaya nasıl bakıyoruz?” şeklindeki soruya verdiği cevapta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Biz kimseyi rahatsız etmiyoruz. Şu anda bize dokunana biz dokunuruz; ama bize dokunmayanla bizim herhangi bir işimiz olmaz. Biz terör örgütüyle mücadelemizi verdik-veriyoruz, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Afrin bunun en güzel örneğiydi, Cerablus bunun en güzel örneğiydi. Ve bundan sonraki süreçte de o terör koridoru olarak oluşturulmaya çalışılan malum en doğudan en batıya bölgeyi zaten kontrolümüzün altına aldık, alıyoruz.”

İdlib bölgesinde Türkiye’nin 10 gözlem noktası oluşturduğuna ve 2 gözlem noktasının daha bir hafta içinde oluşturulacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 gözlem noktasıyla kontrol altına alınan İdlib bölgesindeki sıkıntıların büyük oranda hâlledilmiş olacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum bizim Tel Rıfat sorunumuz var, Münbiç sorunumuz var. Bu konuda Dışişleri Bakanımızın Amerika Dışişleri Bakanıyla görüşmeleri -bir ön görüşmeleri- oldu, devamı olacak. Bununla birlikte bize verdikleri sözü tutmalarını istiyoruz. Eğer verdikleri sözü de tutarlarsa, o zaman Münbiç’te de PYD-YPG, bunların orayı terk etmesini kendilerinden istiyoruz ve oraya da gerçek sahipleri gelip yerleşecek” şeklinde konuştu.

Açıklamalarının sonunda anneler gününü kutlayan ve tüm annelere saygı ve sevgilerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıdan sonra beraberindeki heyetle birlikte Londra’ya hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ile bazı ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Birleşik Krallık resmî ziyaretinde; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve bazı milletvekilleri eşlik ediyor.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: İngiltere'de, Erdoğan, coşkusu;, Londra, Kırmızı-Beyaz'a, Büründü,
Yorumlar
Haber Yazılımı