Haber Detayı
27 Ocak 2018 - Cumartesi 21:11
 
İstiklalimize ve İstikbalimize Kast Eden Hiç Kimsenin Gözünün Yaşına Bakmayız
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Erdoğan “Bize dostluk elini uzatana biz kucağımızı açarız. Bizden yardım isteyene biz ekmeğimizi böler veririz. Ama istiklalimize ve istikbalimize kasteden hiç kimsenin de gözünün yaşına bakmayız. Bu terör örgütünün adı ister FETÖ olsun, ister DEAŞ olsun, ister PKK olsun, ister PYD-YPG olsun, hangi farklı isimlerle karşımıza çıkarlarsa çıksınlar fark etmez. Allah’ın izniyle hepsinin üzerinden de silindir gibi geçeriz” dedi.
Gündem Haberi
İstiklalimize ve İstikbalimize Kast Eden Hiç Kimsenin Gözünün Yaşına Bakmayız

“İstiklalimize ve İstikbalimize Kast Eden Hiç Kimsenin Gözünün Yaşına Bakmayız”...

“FIRAT KALKANI HAREKÂTI’NDA 3 BİN DEAŞ’LIYI ETKİSİZ HÂLE GETİRDİK”

Ülkemizin kat ettiği mesafenin dostlarımızı sevindirirken, birilerini fena hâlde kaygılandırıp, düşündürdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için Türkiye’nin önüne, dünyaya telkin ettikleri tüm değerleri ayaklar altına alma pahasına, akılla, izanla, insafla bağdaşmayacak engeller çıkarıldığını ifade etti. DEAŞ tehdidini öne sürerek bölgenin altını üstüne getirip, taş üstünde taş bırakmayanların Türkiye’nin Fırat Kalkanı’nda DEAŞ’a tarihinin en büyük darbesini vurmasının ardından bambaşka yerlere savrulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hâle getirdiklerini söyledi. 2 bin kilometrekarelik alanda Türkiye’ye gelen mültecilerden 100 bininin tekrar kendi topraklarına döndüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, orada onlara insanî hizmet verdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan o bölgeye geri dönenlerin okullarını, sağlık ocaklarını yaparak, onlara bu imkânları sağladıklarını çünkü olaya insanî baktıklarını vurguladı.

“İstiklalimize ve İstikbalimize Kast Eden Hiç Kimsenin Gözünün Yaşına Bakmayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Fırat Kalkanı sırasında bölgede bulunan DEAŞ’lı sayısının 400-500’den bir anda 3 bine nasıl çıkabildiğinin sebebini dillendirmiyoruz bile. Ama Rakka’da sıkıştırılan DEAŞ’lıların kamyonlarla diğer bölgelere nasıl taşındığını tüm dünya gördüğü için herhâlde ifade etmekte beis yoktur. Suriye’de savaşabilecek durumda DEAŞ’lı kalmadı, ama bu bahaneyle ülkeye hâlâ silah yığılmaya devam ediliyor. Bölücü terör örgütünün özellikle kendisini terör listesine alanlar, aynı örgütün tamamen göz boyama kabilinden harf değişikliğiyle faaliyet yürüten unsuruyla kol kola yürüyor. Biz bunu ifade ettiğimizde de, ‘bunlar bizim partnerimiz’ diyerek tepki gösterme yoluna gidiyorlar. Yani kendilerini överken kabahatlerini ikrar ediyorlar. Suriye’deki terör örgütünün patronunun Kandil olduğunu dünyanın tamamı gördüğü hâlde, bunu sadece bir müttefikimiz kabul etmiyor. Unutmayın, güneş balçıkla sıvanamayacağı gibi, bu hakikatler de inkârla ortadan kalkmaz.”

“İSTİKLALİMİZİ VE İSTİKBALİMİZİ GÜVENCE ALTINA ALMANIN PEŞİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin kendi güvenliği ve kardeşlerinin huzuru için üzerine düşenleri yaparken bunu müttefikleriyle birlikte hayata geçirmeyi tercih edeceğini kaydetti. Ülkemizin hiçbir devlete, hiçbir uluslararası kuruma karşı özel bir husumeti olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke olarak sadece kendi istiklalimizi ve istikbalimizi güvence altına almanın peşinde olduğumuzu vurguladı. “Sınırlarımızın ötesinden topraklarımıza roketle, silahla, bombayla yüzlerce, binlerce taciz yapılırken, bu saldırılar yüzünden vatandaşlarımız camilerde, evlerinde, iş yerlerinde, sokaklarında hayatlarını kaybeder, yaralanıp huzursuz olurken bizim ne yapmamızı bekliyorlar acaba?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD, YPG, DEAŞ’ın dinsiz, kitapsız, Allah’sız terör örgütleri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Camide namaz kılan, namaz esnasında şehit olan kardeşlerimi nereye nasıl izah edecekler? Aynı şeyde Batı, Batıda şu anda bu PYD, YPG, bu terör örgütleri, DEAŞ camilerimizi yakıp yıkıyorlar. İşte Almanya’da son gelişmeler, Almanya daha neyi bekliyor? Polislerinin güvencesi altında orada bizim vatandaşlarımıza saldırılıyor, camilerimize saldırıyor, Alman polisi hâlâ neyi bekliyor? Belçika’da aynı şeyler yapılıyor. Bunları dillendirdiğimiz zaman rahatsız oluyorlar. Aynı şeyler acaba Türkiye’de olsa dünyayı ayağa kaldırırlar ya. Burada herhangi bir kiliseye karşı böyle bir şey yapılsa, benim polisim de bunu izlese, seyretse, acaba dünya buna ne der?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan gelişmelerin açık olduğunu, son 10 gün içerisinde Almanya’da camilere yapılan saldırıların, kundaklamaların hiçbir şeyle izah edilmeyeceğini ifade etti. Hannover’den Türkiye’ye hareket edecek bir uçakla yolculara, teröristlerin saldırdığını, polisin de onları izlediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bunlar söylendiği zaman, uyarıldıkları zaman işte yaptık, yapıyoruz… Neyi yapıyorsunuz ya, her şey ortada. Bizim kusura bakmasınlar, elimiz böğrümüzde oturup bekleyecek hâlimiz yok” şeklinde konuştu. Türk milletinin tarihinin hiçbir döneminde böyle bir zillete teslim olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bize dostluk elini uzatana biz kucağımızı açarız. Bizden yardım isteyene biz ekmeğimizi böler veririz. Ama bize saldıran, istiklalimize ve istikbalimize kasteden hiç kimsenin de gözünün yaşına bakmayız. Bu terör örgütünün adı ister FETÖ olsun, ister DEAŞ olsun, ister PKK olsun, ister PYD-YPG olsun, hangi farklı isimlerle karşımıza çıkarlarsa çıksınlar fark etmez. Allah’ın izniyle hepsinin üzerinden de silindir gibi geçeriz” ifadelerini kullandı.

“8 GÜN İÇERİSİNDE 394 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili son bilgileri de paylaştı. 8 gün içerisinde 394 teröristin etkisiz hâle getirildiğini, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte 16 kaybımız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bunlar hem teröristin yanında durup, hem de ‘aman ha bizimkilere bir şey olmasın’ demek suretiyle hâlâ kendilerine göre istikamet çiziyorlar. Islanmak istemiyorsanız, yağmurun altında durmayacaksınız. Bununla ilgili bizim bir atasözümüz var; ‘Zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına.’ Evet, bu coğrafya öyle bir yerde ki herkes bahtına çıkana razı olmak zorundadır. Biz bin yıldır yaşadığımız coğrafyamızın ve kader ortaklığı yaptığımız kardeşlerimizin huyunu-suyunu çok iyi biliriz. Buralardaki geçmişi bir asrı ancak bulanlar da yavaş yavaş öğrenecekler. O güne kadar durmak yok, mücadeleye devam” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin çok uzun bir dönem kendi iç meseleleriyle, iç çatışmalarıyla gerçekten çok zaman kaybettiğini ifade ederek, bu durumun hem demokrasi, hem de ekonomi alanında altın kıymetinde fırsatların kaçırılmasına yol açtığını söyledi. Ülkemizin son 15 yıldaki kazanımlarından birinin de, hangi sorunlarla uğraşırsa uğraşsın, demokrasi ve ekonomi konusundaki hedeflerinden asla vazgeçmiyor, uzaklaşmıyor oluşu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Zeytin Dalı Operasyonu’nu yürütürken, diğer yandan pek çok uluslararası meseleyi göğüsleyip, aynı zamanda da Kasımpaşa-Hasköy Tüneli’nin açılışını yaptıklarını kaydetti.

“AK PARTİ İKTİDARI, HUZUR VE REFAH İKTİDARI DEMEKTİR”

Yatırımların devam edeceğini, bu konuda duraksama olmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un kuzeyinde dünyanın en büyük havalimanının inşasının büyük bir hızla sürdüğünü bu yılsonu açılışının yapılacağını söyledi. Kanal İstanbul Projesi’nin ihalesinin bu yıl içinde yapılacağını diğer aşamaların da süratle tamamlanıp inşaata geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda şunları söyledi: “İstanbul-İzmir Otoyolu etap-etap hizmete giriyor. Şu ana kadar 433 kilometrelik yolun 219 kilometresi ve en önemli kısımlarından biri olan Osman Gazi Köprüsü tamamlandı. Artık İstanbul-Bursa bir saat, bilemedin 1 saat 15 dakika, bu hâle geldi. Eskiden ne çileydi o. AK Parti iktidarı demek, huzur iktidarı demektir, refah iktidarı demektir. İşte şimdi 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini geçtiğimiz yıl attık. En geç 2023 yılında onu da hizmete açıyoruz. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu gibi İstanbul’u yakından ilgilendiren projeler süratle devam ediyor. Bunların dışında ülkemizin dört bir yanında her alanda yapılan çok ciddi, çok önemli yatırımlar var. Kiminin inşası sürüyor, kiminin projesi hazırlanıyor, kiminin fizibilitesi yapılıyor. Ekonomide büyümeden ihracata, istihdamdan borsaya kadar her konuda birbiri ardına güzel haberler alıyoruz. Velhasıl Türkiye arı gibi çalışıyor üretiyor. Biz de bu sürecin önünü açmak, milletimize hizmet etmek için gece-gündüz gayret ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasımpaşa-Hasköy Tüneli Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, “Bize dostluk elini uzatana, biz kucağımızı açarız. Bizden yardım isteyene, biz ekmeğimizi böler veririz ama bize saldıran, istiklalimize ve istikbalimize kasteden hiç kimsenin de gözünün yaşına bakmayız. Bu terör örgütünün adı ister FETÖ olsun, ister DEAŞ olsun, ister PKK olsun, ister PYD, YPG olsun, hangi farklı isimlerle karşımıza çıkarsa çıksınlar hiç fark etmez. Allah'ın izniyle hepsinin üzerinden de silindir gibi geçeriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yapımı tamamlanan Kasımpaşa-Hasköy Tüneli’nin açılış törenine katıldı.


"İSTANBUL'UN TOPRAĞININ ALTINI DA GÜZELLEŞTİRİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada tünelin İstanbul trafiğini rahatlatmak için yapımı planlanan 16 tünel projesinin en önemli etaplarından biri olduğunu söyledi. Yedi tepeli İstanbul’u 16 tünelle tepelerin altından da birbirine bağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Metro projeleriyle birlikte düşündüğümüzde üstü ayrı bir güzel, boğazı ayrı bir güzel, Haliç’i ayrı bir güzel, Marmara ve Karadeniz’i ayrı bir güzel İstanbul’un toprağının altını da güzelleştiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karaköy-Beyoğlu arasındaki tünelin dünyanın ilk metro hatlarından biri olduğunu söyleyerek, 1875 yılında hizmete giren bu tünelin devamı getirilemediği için, İstanbul’un yakın zamana kadar, tarihî ve doğal güzellikleri yanında trafik çilesiyle meşhur bir kent olarak hafızalarda kaldığını ifade etti. Aradaki bu büyük boşluğu doldurmak için geceli gündüzlü bir çalışma içinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar tünellerde 17 kilometreye ulaşıldığını, metroda ise 160 kilometrenin aşıldığını kaydetti.

Bu rakamı 2020’ye girerken tünellerde 68 kilometreye, metroda 355 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonrası için 120 kilometre yeni tünel, 650 kilometre yeni raylı sistem projeleri olduğunu belirtti. Bu sayede İstanbul’u 190 kilometreyi bulan tünel ve bin kilometrelik raylı sistem uzunluğuyla, dünyanın en yaygın ulaşım ağıyla donatmış olacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şehre hizmet etmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“İSTANBUL’A HİZMET ETMEKTEN İFTİHAR EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şehirde doğmuş olmaktan, bu şehirde büyümüş olmaktan, bu şehirde bedenimi, ruhumu, kimliğimi keşfetmiş olmaktan, bu şehirde nice güzel insanları, nice sadık yoldaşları tanımış olmaktan ve bu şehre hizmet etme şerefine nail olmaktan, bu şehirden aldığım feyz ve güçle Türkiye’ye hizmet etmiş olmaktan, bu şehirden aldığım ilham ve özgüvenle dünyanın her köşesinde ülkemi temsil etmiş olmaktan, işte içinde doğduğum Kasımpaşa’dan dolayı da özellikle bunu burada iftiharla ifade ediyorum. Velhasıl kaderimin Kasımpaşa’da ve İstanbul’da yazılmış olmasından dolayı çok bahtiyarım. Rabbim herkese böyle bir sevda nasip etsin diyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında Belediye Başkanı olarak seçildiği günden itibaren İstanbul’a hizmet ettiklerini, milletin kendisine Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı vazifelerini tevdi ettiği günden bu yana da hep hizmet etmenin gayreti içinde olduklarını ifade etti. İstanbul’un ulaşım sıkıntısı çözmek için verdikleri mücadeleyi diğer 80 vilayete de teşmil ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 15 yılda ülkemizdeki bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden 19 bin 900 kilometre ilaveyle 26 bin kilometreye çıkardıklarını söyledi. 79 senede yapılan 6 bin 100 kilometre yola mukabil kendilerinin 15 senede 19 bin 900 kilometre yol yaptıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim iktidarımızın gücü bu, aradaki fark bu. Hepsini toplasan bizimle mukayesesi kabil değil” dedi.

“76 ŞEHRİMİZ BÖLÜNMÜŞ YOLLARLA BİRBİRİNE BAĞLANDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidarları döneminde yapılan karayolu hizmetlerini şöyle aktardı: “Otoyol uzunluğunu 945 kilometre ilaveyle 2 bin 660 kilometreye ulaştırdık. Göreve geldiğimizde 81 vilayetimizde sadece altı tanesi bölünmüş yolla birbirine bağlıydı şehirlerimizin. Bugün 76 şehrimiz bölünmüş yollarımızla birbirine bağlı. Kalan beş şehir arasındaki çalışmalar da bizden kaynaklanmayan sebeplerle gecikti, onu da halledeceğiz. En kısa sürede onlar da bölünmüş yola kavuşacak. Biz hükûmete geldiğimizde ülkemizde toplam uzunluğu 50 kilometre olan 83 adet karayolu tüneli vardı. Bugün toplam uzunluğu 433 kilometreyi bulan 341 karayolu tüneline sahibiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye’nin Yüksek Hızlı Tren diye bir kavramla ilk defa kendi dönemlerinde tanıştığını kaydetti. Kendilerinden önce Türkiye’de yüksek hızlı tren olmadığını, çünkü yolun medeniyet olduğunun bilinmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ama biz su medeniyettir dedik, yol medeniyettir dedik, bu adımları attık. 1213 kilometre uzunluğundaki hızlı tren hatları Ankara, İstanbul, Eskişehir, Konya arasında hizmet veriyor, var mıydı böyle bir şey? Yok. Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir başta olmak üzere çok sayıda istikamette hızlı tren hatlarının inşası da şu anda sürüyor” ifadelerini kullandı.

"HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI, ULAŞIMDA BAŞKA BİR DEVRİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan hava taşımacılığının da ülkenin ulaşımında gerçekleştirdikleri bir başka devrim olduğunu ifade ederek bu alandaki çalışmaları şöyle aktardı: “Biz geldiğimizde kaç tane havalimanı vardı? 26. Biz bunu 55’e çıkardık. Uçak sayımız 150 idi, şimdi 517. Dünyada en fazla noktaya uçan bir numaralı hava yolu Türk Hava Yolları, bir numara. Yolcu sayısını 34 milyondan 193 milyona yükselterek hava yolunu halkın yolu hâline getirdik. Artık eski lüks otobüslerle seyahat ediyorduk değil mi, şimdi o lüks otobüslerle yolculuk eden benim vatandaşım rahatlıkla uçakla gidebiliyor mu? Bak nereden nereye geldik. Geldiğimizde bir tane hava yolu vardı: Türk Hava Yolu. Ama şimdi aklımda kaldığı kadarıyla altı tane hava yolu var, rekabet orada da var.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ulaşımda gerçekleştirilen bu atılımların yanı sıra eğitimden sağlığa, enerjiden sulamaya, tarımdan sosyal yardımlara kadar diğer alanlar da hesaba katıldığında 15 yılda 3,5 kat büyümüş, zenginleşmiş, güçlenmiş bir Türkiye manzarasıyla karşılaşıldığını kaydetti. Bugün Türkiye’nin, hiçbir telkine, hiçbir tehdide, hiçbir gizli-açık ambargoya aldırmadan, savunmadan ekonomiye kadar her alanda millî politikalarını hayata geçirebilmesinin arkasında böyle bir tablo olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah 2023 hedeflerine ulaşarak bu tabloyu çok daha güçlü hâle getireceğiz” dedi.

“Gönül Sınırlarımız İçindeki Hiçbir Kardeşimizin Zulüm Görmesine Seyirci Kalamayız”

“Gönül Sınırlarımız İçindeki Hiçbir Kardeşimizin Zulüm Görmesine Seyirci Kalamayız”...

AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yoktur. Ama gönül sınırlarımız içindeki hiçbir kardeşimizin mahzun kalmasına, hele hele zulüm görmesine de seyirci kalamayız. Ülkemizden binlerce kilometre uzaktaki Arakan Müslümanlarına sahip çıkan bir Türkiye, Hatay’ın, Kilis’in, Gaziantep’in hemen karşısındaki Suriye topraklarında yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimize nasıl sırtını dönebilir?” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlenen Kocaeli Gençlik Kolları Kongresi’ne katıldı. Kongre öncesinde spor salonu önünde bekleyen vatandaşlara selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongre alanına geçerek partililere hitap etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halk oylamasında Anayasa değişikliğine Türkiye ortalamasının üstünde yüzde 57’lik bir oranla “evet” diyerek büyük ve güçlü Türkiye mücadelesine destek veren Kocaelilere teşekkür ederek başladı. Önümüzdeki seçim döneminin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 virajı sağlam alınmadığı takdirde 2023 hedeflerinin tehlikeye düşebileceğine dikkat çekti.

“AK Parti tek başına iktidar olamayınca, kimlerin ellerini ovuşturmaya, kimlerin göbek atıp oynamaya başladığını, kimlerin kibirlerinden yanlarına dahi varılamadığını hep birlikte gördük, yaşadık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin sağduyusu, irfanı, metaneti sayesinde, bu sıkıntılı dönemi kısa sürede geride bıraktıklarını ve Kasım ayından itibaren yeniden asli gündemlerine döndüklerini belirtti.

“MİLLETİMİZ MEYDANLARA İNEREK, DARBECİLERİN YUVALANDIĞI HER DELİĞİ FETÖ’CÜ HAİNLERE DAR ETTİ”

Daha önce 2013’te, 2014’te, 2015’te farklı yol ve yöntemlerle deneyip başaramadıklarını, 15 Temmuz’da silah zoruyla tekrarlamaya kalkıştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, o güne kadar sözünü sandıkta söyleyen, gövdesini seçim meydanlarında gösteren milletimizin, bir anda meydanlara inerek, sokakları, caddeleri, köprüleri, darbecilerin yuvalandığı her deliği FETÖ’cü hainlere dar ettiğini ifade etti.

Milletin aynen 15 Temmuz’da olduğu gibi şimdi de Afrin’e yürüdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte gittim gördüm, askerimizi gördüm, subaylarımızı gördüm, generallerimizi gördüm, Allah’ıma hamd ettim. Bu sabah itibariyle 394 terörist etkisiz hâle geldi. 20 şehidimiz var, ÖSO ve Mehmetçik olmak üzere. Rabbimiz ne buyuruyor: ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler, ancak bilemezsiniz’ buyuruyor. İşte bu müjdeye ulaşırcasına, bu müjdeye kavuşurcasına benim Mehmedim, Mehmetçiğim Afrin’e yürüyor, İdlib’e yürüyecek Allah’ın izniyle. Kardeşlerim, sınırlarımızı taciz eden, bu vatana ihanet edenler bedelini ödeyecekler. PKK’sı, PYD’si, YPG’si, DEAŞ’ı, hepsi bunu ödeyecek, FETÖ’sü, hepsi bunu ödeyecek ve onun için de bu mücadele kararlı bir mücadele. Fırat Kalkanı Harekâtı’nda ilk örneğini verdik. Fırat Kalkanı Harekâtı’ndan sonra elhamdülillah bu Afrin mücadelesinde de kararlı bir şekilde şu anda Silahlı Kuvvetlerimiz, hükûmetimizle el ele, omuz omuza bu mücadeleyi yürütüyoruz”

Tarih boyunca Sultan Alparslan’dan Osman Gazi’ye, Fatih Sultan Mehmet’ten Yavuz Sultan Selim’e, Sultan Abdülhamid-i Sani’den Gazi Mustafa Kemal’e kadar kesintisiz bir mücadeleyle vatanımıza sahip çıktığımızı söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi de vatanımıza sahip çıkıyoruz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca da vatanımıza yönelik saldırılar dolayısıyla verdiğimiz mücadele hiç eksilmedi. Terör örgütleri birbiri ardına üzerimize salınarak bin yıllık sahibi de olsak bu topraklarda rahat bırakılmayacağımız bize hep hatırlatıldı” dedi.

“GENÇLERİMİZİ AK PARTİ’DE SİYASET YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

Terörle mücadelede verilen binlerce şehidin acısının hâlâ yüreklerde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu’nun neresine gidilirse gidilsin mezarlıklarda dalgalanan bayrakların görüleceğini, her bayrağın altında bir şehidin yatmakta olduğunu ifade etti. Şehitlerin canlarından vazgeçerek yaptıkları fedakârlığa layık olup olmadığımızı takip ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerden şehitlerimize layık olmak için çok çalışmalarını, emanetlerine sahip çıkmak için kendilerini en iyi şekilde yetiştirmelerini, klasik eğitim yanında manevi eğitimde de kendilerini en üst noktaya taşımalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere yönelik tavsiyelerine şöyle devam etti: “Mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, hiç fark etmez hangi alanda eğitim görürse görsün her kardeşimden beklentim, kendini çok yönlü yetiştirmesidir. Öncelikle her biriniz kendi alanınızda en mükemmele ulaşmanın çabası içinde olacaksınız. Bunun için en az bir yabancı dili mutlaka bileceksiniz. Kendi alanınızda dünyadaki muadillerinizden asla geri kalmayacaksınız. En iyi mühendis, en iyi doktor, en iyi iktisatçı olacaksınız. Ama aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin tarihini, kültürünü, güncel gelişmeleri de ihmal etmeyeceksiniz. Yıllarca ülkemizde insanlara, özellikle de gençlere siyaset kötü bir uğraş gibi gösterilmeye çalışıldı. Hâlbuki siyaset, ülkenin geleceği için söz söyleme, fikir belirtme, irade ortaya koyma sanatıdır. Bunun için tüm gençlerimizi AK Parti’de siyaset yapmaya davet ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında seçme yaşını 18, seçilme yaşını 18 olarak yasal hâle getiren partinin AK Parti olduğunu hatırlattı. Fatih’lerin torunları olarak bu adımı atıp, seçme seçilme yaşını 18’e indirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin kendi gayreti, emeği, birikimiyle siyaset kademesinde yer almasının en doğrusu olduğuna inandıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere ‘okulunuzda ve işinizde en iyisi olun’ derken kariyer fetişizmini kastetmediğini, kariyerle birlikte ilkelerine ve ülkemize sahip çıkmalarını, hizmet etmelerini istediğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin ‘Reis bizi Afrin’e götür’ tezahüratlarına karşılık olarak, “Afrin’in kenar kıyılarına ben gittim, komutana sordum, ‘Ne durumdayız, ihtiyaç var mı?’, ‘Şimdilik henüz yok’ dediler. Olduğu anda beraber gideceğiz” dedi.

“TÜRKİYE, ÖZ KARDEŞLERİNİN FERYATLARINA KULAKLARINI TIKAYAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin tarihin her döneminde kendi sınırlarının çok ötesinde sorumluluklar üstlenmiş bir ülke olduğunu söyledi. Ecdadımızın Güney Asya’nın uçlarından Afrika’nın derinliklerine, Avrupa’nın farklı köşelerinden Orta Asya’ya kadar her yerde bu sorumluluklarını yerine getirmenin gayreti içinde olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de bu mirası kendilerinin sürdürdüğünü belirtti. Suriye sınırları boyunca yaşanan tacizler, vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik tehditler karşısında daha fazla sabretme imkânının kalmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bıçağın kemiğe dayandığını söyledi. Bunun yanında ülkemizde yaşayan 3,5 milyon Suriyelinin kendi evlerine dönüp huzur içinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamanın sorumluluğunu da üzerlerinde htiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye toprakları içinde terör örgütlerinin tasallutu altında inleyenlerin yardımına koşmayı da görev olarak gördüklerini ifade etti.

Türkiye’nin fiziki sınırlarının başka, gönül sınırlarının bambaşka olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yoktur, ama gönül sınırlarımız içindeki hiçbir kardeşimizin mahzun kalmasına, hele hele zulüm görmesine de seyirci kalamayız. Ülkemizden binlerce kilometre uzaktaki Arakan Müslümanlarına sahip çıkan bir Türkiye, Hatay’ın, Kilis’in, Gaziantep’in hemen karşısındaki Suriye topraklarında yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimize nasıl sırtını dönebilir? Peki, 12 bin kilometre uzaklıktan buraya gelenlere ne demeli, soruyorum sizlere. Afrika’nın en ücra köşelerinde insanların yaralarını sarmanın, dertlerine derman olmanın çabası içindeki bir Türkiye, öz kardeşlerinin feryatlarına nasıl kulaklarını tıkayabilir?”

“İNSANLIK VİCDANI, SURİYE’DE KATLEDİLENLER KARŞISINDA NASIR TUTTU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan terör örgütlerinin dünyanın başka yerlerinde eylem yapınca her türlü müdahaleyi, her türlü kınamayı, her türlü tepkiyi hak ettiğini, ama iş Suriye’ye gelince dokunulmazlık kazandığını vurgulayarak, insanlık vicdanının Suriye’de katledilen çoğu çocuk ve kadın 1 milyon insanın karşısında nasır tuttuğunu ifade etti. Amerikalı için, Avrupalı için, Çinli için, diğer ülkeler için Suriye, Irak, Kuzey Afrika coğrafyalarının ve buralarda izledikleri politikaların günlük çıkarları bakımından elverişli gördükleri taktik bir araç olabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendileri içinse bu coğrafyanın Karadeniz’den, Ege’den, Akdeniz’den, İç Anadolu’dan, diğer bölgelerimizden bir farkı olmadığını söyledi. “Annemiz, babamız, evladımız, kardeşimiz başka eve, başka şehire, hatta başka ülkeye taşındı diye nasıl onları kalbimizden silemez, yaşadıkları her acıyı yüreğimizde hissedersek, bu coğrafyalar da bizim için aynıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü terör örgütünün ülkemizin ne kadar düşmanıysa, bu coğrafyalardaki insanların da o derece düşmanı olduğunu, DEAŞ denilen İslam düşmanı örgütün ise orada yaşayanlar kadar bizim için de büyük bir tehdit olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Bize öz kardeşlerimizin politik hesaplara kurban edilmesine göz yummak yakışır mı? Bize masum insanların bedenlerinin ve geleceklerinin masa başında hazırlanmış projelerin dolgu malzemesi gibi kullanılmasına rıza göstermek yakışır mı? Gençler, biz koskoca bir coğrafyanın, adeta sınırsız bir coğrafyanın umudu olan Türkiye’yiz. Çünkü biz arkasında yüz milyonlarca kardeşinin duası olan Türk Milletiyiz. Varsa bu onurlu duruşun bir bedeli, onu ödemeye de hazırız. Nitekim tarih boyunca olduğu gibi, dün çukur eylemlerinde, dün 15 Temmuz’da, dün Fırat Kalkanı’nda, bugün Zeytin Dalı Operasyonu’nda, yarın da neresi gerekiyorsa orada bu bedeli ödemekten asla çekinmeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Gençlik Kolları Kongresi’nin ardından, Yuvacık Çarşı Meydanı'nda kendisini bekleyen vatandaşlara da hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yola çıkarken "Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece" dediklerini anımsatarak, şöyle devam etti: "Ne demiştik? Gideceğiz gündüz gece. Şu anda bu yolculuğumuz devam ediyor. Oradan kardeşimiz şöyle bir ifade kullandı, ‘kefenimizle' dedi. Eyvallah. Biz bu yola çıkarken ne dedik? 'kefenimizle beraber bu yoldayız'. Ta ki bu can bu tende oldukça biz Rabbimizin tayin ettiği ömrü inşallah bu davada tüketmenin gayreti içerisinde olacağız. Bu nedir, bu? Millete efendilik değildir, bu sadece halkımıza hizmettir. Biz şuna inanıyoruz, insanların en hayırlısı insanlara en çok faydalı olanıdır. Biz bu yolda yolumuza devam ederken önümüze bazen işte bu terör örgütleri çıkacaktır. Bu terör örgütleri yolumuza çıktığı zaman da işte sabah aldığım netice 394 teröristi saf dışı etmişler. Bunu kimler yaptı? Bunu Mehmet’im yaptı, bunu ÖSO'lar yaptı. Hani o, bu CHP'nin kendini bilmez bazı terbiyesizleri var ya hani, o terörist diye ifade ettiği ÖSO'lar var ya. Sen sıcak yatağında yatarken o ÖSO'lar benim Mehmet'imle beraber senin kol kanat gerdiğin teröristleri yok ediyorlar. 394 sabahtı şimdi kim bilir 400'ün üzerinde."

"BUNLARIN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sırasında bazı vatandaşların "500" demesi üzerine şunları kaydetti: "Ne 500'ü? Dur bakalım bunların kökünü kazıyacağız. Kökünü kazıyacağız. Siz kalkıp da oradan Hatay'a, Reyhanlı'ya, Kilis'e, Şanlıurfa'ya, Akçakale'ye buralara oradan havan atacaksın. Bunun bedelini ödeyeceksiniz. Bizim şehitlerimizin bedeli öyle ucuz değil. Kökünü kazıyacağız, hem içeride hem dışarıda. Bu yolda yorulmak yok.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: İstiklalimize, ve, İstikbalimize, Kast, Eden, Hiç, Kimsenin, Gözünün, Yaşına, Bakmayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort