Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 15:50
 
Karantina sırasında tercih edilecek yiyecekler ve sağlıklı besinler…
Dr. Şükrü Bingöl Öğretim Üyesi…: Gündem...Yazı... Virüsler çeşit çeşittir. Bunlardan bazıları belirli dokuları hedef alır. Koronavirüs de akciğerlerde yerleştiği için bu gruptandır. Virüslerin vücuttaki görevleri de farklı olabilmektedir. Ortaya çıkmak için vücudun zayıf düşmesini, besin yetersizliğini veya stresli anları bekler ve sonra ortaya çıkarlar.
Yaşam Haberi
Karantina sırasında tercih edilecek yiyecekler ve sağlıklı besinler…

Karantina sırasında tercih edilecek;
Yiyecekler ve sağlıklı besinler…

Pandemiye karşı korunmak için bireysel temizlik, fiziksel ortamın hijyeni, bağışıklık sistemini güçlendirmek, yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli aktive ile dinlendirici uykunun önemini vurgulayabiliriz.

Bir kimsenin karantina sırasında kendi kendine sağlıklı beslenmesi, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yapması gerektiği hakkında bilgi paylaşılacaktır. En başta evde kalmak tavsiye edilmektedir. Bu kurala çoğunluğun uyması elzemdir. Taze yiyecek tüketmek ve fiziksel olarak aktif olmak için çok fırsatımız olmayabilir. Fakat elimizde bulunan malzemelerle bile sağlıklı bir diyet yapmaya devam edilebilir. Karantina ve izolasyon sırasında, özellikle sağlıklı beslenme noktasında kişilerin ve ailelerin bilinçlenmesi için destek verilmelidir.

Devletler, bu günlerdeki COVID-19 salgınını önlemek için güçlü önlemler almaktadırlar. İşletmelerin geçici olarak kapatılmıştır. Bazı ülkelerde, restoranlar için paket servis teklifleri sınırlandırılmıştır. Süpermarketlerde ise bazı ürünlerin çok kısıtlı olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak, taze gıdaya erişiminiz sınırlı olabilir, bu da daha yüksek işlenmiş gıda tüketimine yol açabilir. Sağlıklı ve besleyici bir diyet, genel sağlık ve refah için hayati önem taşır.

Yiyecekleri almadan önce haftalık menünüzü hazırlayın. Bu hazırlık gerçekten ihtiyacınız olanı satın almanıza ve yiyecek israfından veya aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bu zor dönemi olabildiğince kolay bir şekilde aşabilmek için protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin bir diyet seçmek önemlidir.

Taze Gıdalara Öncelik Verin

Varsa taze gıdalara öncelik verin ve önce kullanın. Taze gıdalar genellikle besin açısından daha zengindir.

Kendiniz Pişirin

Durumdan yararlanın ve zamanınızı kendi yemeklerinizi hazırlamak için kullanın. 

Aşırı yemekten kaçının.

Can sıkıntısı aşırı yemeye yol açabilir, ancak şimdi hareket alanımız sınırlı olduğu için daha az kaloriye ihtiyacımız olacak. Bu nedenle; kalori yakımı olmadan aşırı yemek, kilo alımına yol açabilir.

Tuz Alımınızı Sınırlandırın

Taze yiyeceklerin az bulunduğu durumlarda, tuzu yüksek olan, işlenmiş ya da konserve edilmiş yiyecek tüketimi olabilir. Alışveriş esnasında daha az tuz içeren veya hiç içermeyen yiyecekler seçilmelidir.

Kan Şekeri Seviyenizi Dengeleyin

Kan şekeri seviyeleri, stres hormonu olan kortizol düzeyleriyle bağlantılıdır. Bu nedenle enerji dengesizliği ruh halini etkileyebilir.

Tatlı bir şey için can attığınızda, meyve (taze, dondurulmuş veya kurutulmuş) veya bitter çikolata ( 85) gibi sağlıklı bir atıştırmalık tercih edin.

Karbonhidratların daha yavaş emilmesini sağlamak için proteinler ekleyin ve lif tüketimini artırın. 

Atıştırmalık için meyve tercih edilecekse protein kaynağı olarak biraz fındık ekleyin.

Su Kullanın

Günde yaklaşık iki litre su içmeyi hedefleyin. Enerji içeceklerinden kaçının. Çay, kahve ve alkol tüketimini sınırlayın. 

İşte 7 güçlü bağışıklık sistemi güçlendiricisi:

Turunçgiller: Turunçgillerdeki C vitamini, bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. Enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarı olan, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırırlar. En yaygın narenciye; greyfurt, portakal, mandalina ve limondur.

Brokoli: A, C ve E vitaminleri ile doludur.

Sarımsak: Çiğ sarımsak antibakteriyel ve antiviraldir.

Zencefil: Enflamasyonu (iltihaplanma) azaltmaya ve boğaz ağrısını dindirmeye yardımcı olabilir.

Zerdeçal: Anti-enflamatuar ve hastalığı önleyici etkileri vardır. Zerdeçalda bulunan ve doğal olarak oluşan curcumin, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Yeşil çay: Etkili enfeksiyon savaşçıları olan polifenol adı verilen antioksidanlar içerir.

Ayçiçeği tohumu: Fosfor, magnezyum, B-6 ve E vitamini içerirler. Ayrıca serotonine dönüştürülen iyi bir triptofan kaynağıdır. Serotonin, doğal bir ruh hali dengeleyici olarak kabul edilir. Bu şekilde, ayçiçeği tohumları kaygıyı düzenlemenize yardımcı olabilir.

Bu dönem hepimiz için zor ve stresli bir zamandır. Sağlıklı ve besleyici bir diyet, sizin ve ailenizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktır. Yemek saatlerini, ailenizin günlük rutininin pozitif bir parçası haline getirin. Birlikte yemek yapmak, birlikte yemek, birlikte sohbet etmek ve birlikte başa çıkmak yapılacak aktivitelerin başında olmalıdır. En kolay ve sağlıklı atlatmayı umduğumuz bu süreçte en büyük arzumuz;

 SAĞLIKLA KALIN...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Karantina, sırasında, tercih, edilecek, yiyecekler, ve, sağlıklı, besinler…,
Yorumlar
Haber Yazılımı