Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 00:41
 
Keskin: Kapsamlı ve bankaları bağlayıcı bir sicil affı getirilmeli
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika…Sıcak haber… Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TSEK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın video konferans sistemi ile TESK Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek esnaf ve sanatkarların taleplerini dinlediğini bildirdi.
Ekonomi Haberi
Keskin: Kapsamlı ve bankaları bağlayıcı bir sicil affı getirilmeli

Keskin;

Resim

Esnafımızın sorunlarımızı Bakanımız Pekcan’a ilettik

Keskin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ına esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunları ve beklentilerine ilişkin talepleri aktardıklarını ifade ederek, “Esnafımızın pandemi sürecinde yaşadığı sorunları, çözüm önerilerini ve taleplerimizi esnaf dostu Bakanımıza ilettik. Malatya esnaf ve sanatkarlarımızın taleplerini de ilettik” dedi. Keskin,  “İlimizde meydana gelen deprem sonrasında ilimiz mücbir sebep ilan edilmiş ve vergiler ve SGK primleri, gelir,  stopaj vergileri, Damga Vergisi,  KDV, MTV ertelenmişti. Mücbir sebep halinin iler bir tarihe ertelenmesini, uzun vadeye yayılmasını bir kez daha talep ettik. Ancak söz konusu ödemelerin devletin belli bir fonundan karşılanmasını da ilettik.” şeklinde konuştu.

Resim

Keskin şu bilgileri paylaştı, “Sayın bakanımızdan 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi talebinde bulunduk. Bu dönemde zaten zor durumda olan esnafların ticaret sicili bozuldu. Esnaflarımız için etkin bir sicil affı getirilmesini de gündeme getirdik.  Yine, esnaf ve sanatkarların kamuya olan borçlarının da yeniden yapılandırılmasını talep ettik.  Esnafımıza bu süreçte sahip çıkan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a,  Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a, TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’e,  Halk Bankası genel Müdürü  Osman Arslan’a, Halk Bankası Bölge ve Malatya Şubesi yönetici ve çalışanlarına teşqekkür ediyoruz. Bu vesile ile Ramazan bayramının hayırlara vesile olmasını cenabı Allahtan niyaz ediyorum.”

Keskin: Kapsamlı ve bankaları bağlayıcı bir sicil affı getirilmeli

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya ESOB Başkanı  Şevket Keskin, esnaf ve sanatkarın krediye ulaşımının kolaylaştırılması için  uygulanabilir, tüm bankaları bağlayıcı geniş kapsamlı bir sicil affının hayata geçirilmesini  bir kez daha talep ettiklerini kaydetti.

şevket keskin ile ilgili görsel sonucu

 TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya ESOB Başkanı  Şevket Keskin yaptığı yazılı açıklama da, “Binlerce esnaf kredi sicil affı ve yapılandırmayı beklemektedir.  Devletimizin vermiş olduğu imkan ve  teşvik edici uygulamalarına rağmen, gerek kamu ve gerekse de özel bankalar daha önce takibe düşmüş olan esnaf ve sanatkârlara krediye ulaşımını  engellemektedirler. Daha önce yapılmış olan sicil afları hiçbir şekilde uygulamaya alınmamıştır.  Covid_19 salgını sürecinde sermaye sıkıntısı çeken küçük esnaf ve sanatkar kredi imkanı ile sıcak para akışını sağlayamamıştır ve kredi kullanmadığı için mağdur olmaktadır.  Önemli bir esnaf kesimi değişik sebeplerden zamanında borcunu ödeyemediğinden sıkıntı çekmekte ve kara liste sorunu yüzünden krediye ulaşamamaktadır.  Hükümetimizin çok önemli esnaf ve sanatkara yönelik kredi imkanları da sağlanmasına karşın, bu krediler kullanılamamaktadır. Covid_19 sonrası piyasaların canlı tutulması, küçük esnaf ve sanatkarın ayakta kalabilmesi için piyasadaki sıcak paranın dönüşümü çok önemli.  Bu nedenle;  Esnaf ve sanatkarın krediye ulaşımı mutlaka kolaylaştırılmalı ve kara listeler askıya alınmalı. Yeni, uygulanabilir ve tüm bankaları bağlayıcı ve suiistimale kapalı bir sicil affı talep ediyoruz.”  Dedi.

Keskin, Covid_19 sürecinin en çok esnaf ve sanatkarı olumsuz etkilediğini belirtip şöyle devam etti, “Bağkur primler içinde destek uygulanması yada düşürülmesini, 2020 Yılına ait ticari araçların MTV'lerin 1/2 oranında uygulanmasını,  2020 Yılına ait işyeri emlak vergilerinin 1/2 oranında uygulanmasını yada hiç alınmamasını,  Asgari ücretin 1 Hazirandan itibaren vergi dışı bırakılmasını, Covid-19 salgın Mucbir sebep süresinde kapsama giren küçük esnafa vergi ödemeleri için gecikme zammı ve faizi uygulanmamasını,  6736-7020 ve 7143 sayılı kanunla sağlanan borç yapılandırmalarının Covid-19 salgın süresince ödenmeyen taksitlerinin yapılandırmanın bozulmaması yönünde düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.  Servisçi, taksici, minibüsçü, nakliyatçı,  halk otobüsçüleri ve toplu taşımacılık yapan esnaflarımız ileCovid_19 sürecinde kapanan ve işlerinden dolayı olumsuz  etkilenen esnaflarımız  2020 yılı vergilerinden muaf tutulmalı. Belediyelerimiz, esnaf ve sanatkârdan tahsil ettikleri tüm vergi ve harçları 1 yıl süreyle almamasını ve belediyelerimizden bu konuda destek ve katkı bekliyoruz.  Malatya’da 24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrasında ilimiz mücbir sebep ilan edilmiş ve vergiler ve SGK primleri, gelir,  stopaj vergileri, Damga Vergisi,  KDV, MTV ertelenmişti. Mücbir sebep halinin ileri bir tarihe ve uzun vadeye yayılmasını  da talep ediyoruz.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Keskin:, Kapsamlı, ve, bankaları, bağlayıcı, bir, sicil, affı, getirilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı