Haber Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 02:55
 
Kucaklaşamadığımız ilk ve son bayram olsun;Bayramı evlerimizde kutluyoruz;
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını gölgesinde Ramazan Bayramı, şimdiye kadarki tüm bayramlardan farklı olacak evlerimizde kutluyoruz.
Kültür Haberi
Kucaklaşamadığımız ilk ve son bayram olsun;Bayramı evlerimizde kutluyoruz;

Kucaklaşamadığımız ilk ve son bayram olsun;

Bayramı evlerimizde kutluyoruz; 

Kucaklaşamadığımız ilk ve son bayram olsun… Evet...Türkiye'nin ve malatya'nın en eski gazetecilerinden birisi olarak arife'de inne atsan yere düşmüyor...Çarşı-pazar bayram alış-verişi yapanlarla dolup taştı haberini manşetini ilk ke yazamadım...

Buruk mu dersiniz...Adını ne korsanız koyun...

Kuçaklaşamadığımız ilk ve son bayram olsun...

Ramazan Bayramı nedeniyle mesajlar da yayınlanarak bayram kutlandı.

İşte o mesajlar…

MALATYA VALİSİ AYDIN BARUJŞ’UN MESAJI…:

“Birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde htiğimiz, manevi zenginliklerle dolu bir Ramazan Ayı’nı daha idrak ederek bayramı karşılamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bizleri Ramazan Bayramı'na kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

Rahmet, bereket ve mağfiret vesilesi olan Ramazan Ayı’nı, maruz kaldığımız salgın tehlikesi nedeniyle camilerden ve teravihlerden mahrum kalarak geçirmenin burukluğunu htik.

Bayram günlerinde, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle komşularımız, yakınlarımızı ve büyüklerimizi ziyaret edemeyecek olmamız bayram sevincimizi gölgelese de, onlarla birlikte gelecek bayramlara sağlıklı bir ortamda ulaşma umudu bizlere teselli kaynağı olacaktır.

Bayram günleri, milli ve manevi değerlerimizi bütün güzellikleriyle htiğimiz, kırgınlık ve küskünlüğü bir kenara bırakarak barıştığımız müstesna günlerdir. Bu günlerin sevincini, heyecanını, yardımlaşma ve dayanışma duygularını hayatımızın her anına yayabilmek, ortak hedefimiz olmalıdır. Bu günleri fırsat bilerek aramızdaki sevgi, merhamet, kardeşlik ve hoşgörü duygularını güçlendirmemiz bayramı gerçek anlamda idrak etmemizi sağlayacaktır.

Bu mukaddes günlerde, Şehit Ailelerimizi, Şanlı Gazilerimizi, fakir ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızı, hasta, yaşlı, yetim, öksüz ve kimsesiz kardeşlerimizi hatırlamalı, telefonla da olsa kendileriyle hemhâl olmalı, yalnız olmadıklarını onlara htirebilmek için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Ramazan Bayramı vesilesiyle, milletimizin huzur içerisinde yaşaması ve vatanımızın bütünlüğü için görev yaparken hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, şehit ailelerimize, gazilerimize ve yakınlarına bir defa daha şükranlarımı ifade ediyorum.

Saygıdeğer Malatya Halkımız başta olmak üzere Aziz Milletimizin ve bütün İslam Âleminin Ramazan Bayramını kutluyor; bayramın tüm insanlığa dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ediyor, Cenab-ı Hak’tan herkese sağlık ve esenlikler niyaz ediyorum.”

MİLLETVEKİLİ BÜLENT TÜFENKCİ’NİN MESAJI…:

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci’nin Ramazan Bayramı Mesajı

Kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma duygularının en üst seviyede yaşandığı bir Ramazan ayını daha geride bırakarak, Ramazan Bayramı’na hep birlikte ulaştık. Rabbimizin bize lütfu olan bayramlar; dostlukların hatırlanması, dargınlıkların giderilmesi, geleneklerimizin yaşatılması için eşsiz bir fırsattır. Ramazan Bayramı'nın manevi ikliminin herkesi kuşatmasını, milletimizi iyilikte ve hayırda buluşturmasını diliyorum.

Ramazanın ibadet, bayramın ise ziyaret zamanı olduğunu biliyoruz. Ancak bu bayram KOVİD-19 pandemisi nedeniyle, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için evde kalmak zorundayız. Bu bayramda yapacağımız fedakarlık, özlediğimiz ve alıştığımız diğer bayramlara ulaşmamızı sağlayacaktır. Milletimiz, karşılaştığı bütün sıkıntılardan dayanışma ruhuyla kurtulmuştur. Bu zorlu süreci de dayanışma ruhuyla inşallah atlatacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin ve tüm İslam âleminin bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, Ramazan Bayramı’nın, birliğimizi ve kardeşliğimizi daim kılmasını yaşadığımız coğrafyaya ve tüm dünyaya, sağlık, barış ve huzur getirmesini Cenab-ı Hak’tan diliyorum.”

MİLLETVEKİLİ HAKAN KAHTALI’NIN MESAJI…:

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Kâhtalı, mesajında, “Rahmet merhamet ve bereket ayı olan kutlu Ramazan ayını huzur ve sükûnet içinde tamamlayarak bir güzel bayrama daha kavuştuk. Bu sene ne yazık ki, iftar ve sahur sofraların bir araya gelemedik, teravih ve mukabelelerde buluşamadık ama gönüllerimiz yine her daim bir ve beraberdi. 

Kâhtalı: tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten dolayı bu bayramda ziyaretlerimizi gerçekleştiremeyecek olmanın hüznü içerisindeyiz. Vatandaşlarımız devletimizin almış olduğu tedbirlere riayet ederse inşallah diğer bayramda yine eski günlerdeki gibi bir arada olacağız…

Koronavirüsle mücadelenin getirdiği kısıtlılıklar içinde de olsa milletimiz yine sabrın, dayanışmanın, kenetlenmenin ve yardımseverliğin en güzel örneklerini yaşadı ve yaşattı.

Allah’tan, rızasını kazanmak amacıyla tutulan oruçları ve yapılan ibadetleri kabul etmesini diliyorum.

Bayramlar, aile ve sosyal hayatımızın en önemli günleridir.

Bayramlar, kırılan gönülleri onarmak, dargınlıkları, küskünlükleri ortadan kaldırmak için değerlendirmemiz gereken paha biçilmez fırsatlardır.

Millet olarak bayramları daima dostluk ve kardeşlik duygularıyla kenetlenerek coşku ve heyecan içinde yaşıyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz ülke olarak önümüze çıkan her türlü badireyi aşmakta, her türlü zorluğun üstesinden gelmekte bize büyük bir güç ve irade kazandırıyor.

Bu sebeple maneviyatımızı kuvvetlendiren bayramlarımızı çok önemli görüyor, bizi birbirimize kenetleyen bu ruhu gelecek nesillere aktarmak noktasında büyük hassasiyet gösteriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün milletimizin ve İslam âleminin Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. Bu güzel bayram günlerinin hayırlara vesile olmasını, bütün insanlığa sağlık ve esenlik getirmesini, hepimizin gelecek umutlarını tazelemesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”

CHP MİLLETVEKİLİ VELİ AĞBABA’NIN BAYRAM MESAJI…:

“Kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, yine de sevgi dolu nice bayramlara. Ramazan Bayramınızı kutluyorum…”

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN’IN BAYRAM MESAJI…:

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Ramazan ayını dualarla uğurlarken, Ramazan Bayramının heyecanını yaşadıklarını kaydetti. Bu yıl Ramazan Bayramını korona virüs salgınından dolayı sevdiklerimizden biraz uzakta ve buruk bir şekilde kutluyoruz.

Bayramlar yürek coşkusudur, kaynaşmaktır, buluşmaktır. Hele Ramazan bayramı ki; Allah rızası için tutulan oruçların bu dünyadaki ecridir, karşılığıdır, mükâfatıdır.

Sevgileri birleştiren, kardeşlik duygularını pekiştiren, hüzünleri azaltan, sevinçleri çoğaltan, Ramazan Bayramı'nın yurdumuza ve insanlığa sağlık, barış ve huzur dolu günler getirmesini diliyor, halkımızın mübarek Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR’IN MESAJI…:

 “Bayramlar; Birlik, Beraberlik ve Kardeşliktir”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Dostluğun, barışın, huzurun, kardeşliğin ve yardımlaşmanın en üst seviyeye çıktığı mübarek Ramazan ayının sonuna gelirken toplumumuzun en önemli ortak değerlerinden bir tanesi olan Ramazan Bayramı’na ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”dedi.

Ramazan Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Başkan Çınar, “Bayramlar, insanların birbirine yakınlaşması, kaynaşması, sevincini ve mutluluğunu paylaşması, kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da pekiştirmesini sağlayan günlerdir.

Bayramlar, her yıl gelip geçen sıradan günler olmaktan öte, dargınlık ve kırgınlıkların giderildiği, barış ve sevginin toplumun bütün kesimlerine yayıldığı günlerdir. Ramazan bayramı; Allah rızası için tutulan oruçların bu dünyadaki ecridir, karşılığıdır, mükâfatıdır. Dolayısıyla bizleri böyle bir iklim ve atmosferden mahrum etmediği için Yüce Allah’a ne kadar şükretsek azdır.

Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle büyüklerimizle, sevdiklerimizle ve dostlarımızla belki sarılıp kucaklaşamayacağımız, bir arada olup sohbet edemeyeceğiz ancak yeter ki gönül köprülerimizi sıkı tutalım. Birbirimize karşı hoşgörümüzü ve saygımızı bu zor günlerde daha da güçlendirmeli, birlik ve beraberliğimizi bu vesileyle kuvvetli hale getirmek durumundayız. İnanıyoruz ki bugün alınan tedbirler ve gösterilen sabır neticesinde; bayramı bayram tadında yaşayacağımız günlere el birliğiyle kavuşacağız.

Yaşadığımız sıkıntılı ve zorlu süreci evimizde kalarak, sosyal mesafeye dikkat ederek geçirmek durumundayız.

Özellikle bu mukaddes günlerde bir sıcak tebessümünüz ile içlerini ısıtabileceğiniz dualarına her zaman muhtaç olduğumuz anne ve babamızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı arayarak onlara duyduğumuz özlem ve sevgimizi ifade etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, çok değerli hemşerilerimin, aziz milletimizin ve tüm İslam Âleminin Ramazan Bayramını kutluyor, bu güzel bayramın huzura, kardeşliğe, sevgiye ve dünya barışına vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

BATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜDAR’İN BAYRAM MESAJI…:

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Ramazan Bayramı dolayısıyla yazılı bir kutlama mesajı yayımladı.

‘Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bir Ramazan ayını daha geride bırakarak bayrama kavuştuk’ sözleriyle mesajına başlayan Başkan Güder, “Bizlere verdiği nimetler arasında en mühimlerinden biri olan bayramlardan ilkine, mübarek Ramazan Bayramına bizleri ulaştıran Yüce Allah’a hamd-ü senalar olsun. Cenab-ı Allah bu büyük nimetinin sorumluluğunu taşıyabilmeyi bizlere nasip etsin. Çok şükür başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bir Ramazan ayını daha geride bırakarak, bayrama kavuştuk. Bir süredir dünyanın en önemli gündemi olan ve tüm alanlarda belirleyiciliğini sürdüren yeni tip korona virüs salgını kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde ilk defa bu Ramazan Bayramı’nı evlerimizde geçireceğiz. Tüm dünya ülkelerinin ve Türkiye'mizin, koronavirüs tehlikesiyle mücadele ettiği zorlu bir sürece denk gelen Ramazan ayı, bize yeni tecrübeler kazandırırken, toplumumuzdaki paylaşma, dayanışma, birlikte hareket etme duygularımızı pekiştirmemize vesile olmuştur. Manevi duyguların yoğun olarak yaşandığı Ramazan Bayramı'nı bu yıl koronavirüs nedeniyle mesafeleri koruyarak kutlayacağız. Bu bayramı, sevdiklerimizle kucaklaşmadan geçireceğiz. Belki de yaşamımız boyunca ilk kez bir bayram sabahında sevdiklerimizle sofralarda bulaşamayacak, büyüklerimizin ellerinden öpemeyecek, hayır dualarını alamayacak ve küçüklerimize şekerlerini ikram edemeyeceğiz. Ancak önemli olan onları hatırlamamız, telefondan da olsa onlara en güzel duygularımızı ifade etmemizdir. Bu bayramda karantina bize şunu da öğretecek. Birbirimizi göremesek de gönüllerimizin bir olduğunu, birliğin beraberliğin sandığımızdan çok daha kıymetli olduğunu gösterecek ve kalplerimiz gelecek çok daha güzel günlerin hayaliyle hep birlikte çarpacak. Tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgınının bir an önce son bulmasını; huzur, barış ve kardeşliğin hâkim olmasını yürekten arzu ediyor, bunun için dua ediyor, bunun için gayret gösteriyoruz. Millet olarak nice zorlukları birlik- beraberlik yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla aştık. Yaşadığımız bu günleri de tedbir ve tevekkülle, istişare ve sağlam bilgiyle, sağduyu ve basiretle, ilimle bilgiyle, hikmetle, sabır ve dua ile atlatacağız inşallah. Bu vesileyle tüm İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramı'nı kutluyor, sağlık, mutluluk, huzur, bereket ve sosyal barış dolu, hastalıklardan arındırılmış aydınlık yarınlar diliyorum. Ülkemizi ve dünyayı sarsan salgın dolayısıyla yaşadığımız zor günleri hep birlikte atlattığımız, sosyal mesafe engelini aştığımız ve tekrar kucaklaştığımız bayramları yaşamak en büyük temennimizdir. Kurallara riayet ederek geçireceğimiz Ramazan Bayramı’nın ardından inşallah korona virüs belasından kurtulacak ve çifte bayram yapacağız” dedi.

MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. AYSUN BAY KARABULUT’UN MESAJI…:

“Malatya basınımızın değerli bir üyesi olan sizin ve ailenizin Ramazan Bayramı'nızı en içten dileklerimle kutlar, Covid_19 süreci dolayısıyla bir araya gelemediğimiz fakat gönüllerimizin bir arada olduğu bu günlerde bayramın size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.”

AK PARTİ İL BAŞKANI İHSAN KOCA’NIN BAYRAM MESAJI…:

“Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olarak müjdelenen mübarek Ramazan ayını geride bırakmanın hüznü kalbimizde oluşurken; bir yandan da Ramazan Bayramı'na kavuşmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

İnsanı insan yapan değerlerin çok güçlü olarak yaşandığı birlik, beraberlik ve kardeşliğin simgesi olan bayramlarımız, milletimiz için de son derece önemli ve kutsal bir yere sahiptir.

Bayramlar aile, eş, dost akraba, komşuluk ilişkilerinin geliştiği, karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği, dargınlıkların unutulduğu, küskünlerin barışıp kardeşçe kucaklaştıkları mana yüklü özel günlerdir. Virüs salgını ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle her ne kadar yüz yüze görüşemesek de teknolojinin bize sunduğu iletişim kanalları ile onların yanında olduğumuzu; sevinç ve kederlerini, varsa sıkıntılarını paylaşmaya hazır olduğumuzu htirmeliyiz. Bu zor günleri, devletimiz ve milletimizle birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza yürekten inanıyorum.

Bu nedenle Ramazan Bayramı ve sokağa çıkma kısıtlaması süresince, evlerimizde kalarak ülkemizin virüse karşı verdiği mücadeleye zarar verebilecek tutum ve davranışlardan kaçınmamız gerekmektedir. Bu bayramda nasıl ki annelerimizi, babalarımızı, eşimizi, dostumuzu hatırlayacak isek, aynı şekilde kahraman gazilerimizi, eşsiz fedakarlıklarını daima htiğimiz aziz şehitlerimizin ailelerini, çocuklarını da hatırlayarak, onların da yanında olmalıyız.

Bu duygu ve düşünceler ile Ramazan Bayramı'nın birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesine vesile olması ümidiyle teşkilat mensuplarımızın, Malatyalı hemşehrilerimin ve bütün İslam aleminin Bayramını en içten duygularımla kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum"

MHP, MKYK ÜYESİ ÖMER EKİCİ’NİN MESAJI…:

“Milletimizin ve Tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, tuttuğumuz oruçların, yaptığımız hayırların kabul olmasını niyaz ediyorum.”

PROF.DR. MURAT ALADAĞ’IN MESAJI…:

“Mubarek Ramazan bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar sağlıklı günler dilerim”

MALATYA SAĞLIK İL MÜDÜRÜ PROF.DR. RECEP BENTLİ’NİN MESAJI…:

“Rabbim şu zor günlerde Şafi ismi ile tüm hastalarımıza şifa versin…Bayramınız mübarek olsun.”

KIZILAY MALATYA ŞUBE BAŞKANI RAMAZAN SOTLU…:

“Vesile olalım kardeşliğe ve barışa. Yorulalım hepimiz yarınki uğraşa. Erişelim birlikte nice bayramlara. Mübarek ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutlar; küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği bir bayram dilerim”

CEM VAKFI ALEVİ-İSLAM İNANÇ HİZMETLERİ BAŞKANI MÜRŞİD-İ KÂMİL EŞREF DOĞAN DEDENİN MESAJI…:

Alevi-İslam inanç hizmetleri ve Cem vakfı Malatya şube başkanı Sayın Eşref Doğan dede mübarek ramazan bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında Şöyle dedi: "21. Ramazanda Şehadete erişen Şah-ı Velayet İmam Ali efendimizin buyurdukları gibi: Günahsız geçen her gün bayramdır" sözünün taşıdığı hakikat manasına edebildiğimiz, insanlık bahçesine sevgi fidanları diktiğimiz, mazlumun ve yetimin hakkını gözetleyebildiğimiz bir dünya nizamında, gök kubbe'nin, hepimize yetecek kocaman bir çadır olduğunun idrakı ile şu zor günlerde sabırla şifaya kavuşacağımızın duası ile mübarek ramazan bayramınızı tebrik ediyorum.”dedi.

MHP İL BAŞKANI MESUT SAMANLI’NIN BAYRAM MESAJI…:,

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan Ayını geride bırakarak bayram günlerine ulaşmış, bulunmaktayız.

Cenab-ı Allah’tan, O’nun rızasını kazanmak amacıyla tuttuğumuz oruçların, samimiyetle gerçekleştirdiğimiz ibadetlerin kabulünü niyaz ediyorum.

 Ramazan, nefsin terbiyesiyle birlikte, fiziki açlığın manevi doygunlukla telafi edildiği, amellerin halis niyetlerle tazelenip tahkim edildiği sabır ve tevekkül ayıdır.

Hemen ardından karşıladığımız bayram ise gönüllerin hürmet ve hatırlatmayla coştuğu, küslük ve dargınlıkların kavuşma ve kucaklaşmayla onarıldığı barış, kardeşlik, vuslat iklimidir.

Bayramlar Türk-İslam ahlakının yaşanıp yaşatıldığı manevi ve kültürel bir varlık alanı, ortak hatıra ve hedeflerimizin nefes aldığı buluşma ve kavuşma sahasıdır.

Ne var ki  Ülkemiz ve Dünya Coğrafyası Covid-19 Salgını ile mücadele etmektedir.  huzur, Sağlık ve istikrara kavuşturulmadıkça sevinçlerimizin bir yanı buruk, umut ve hayallerimizin bir tarafı buhranlıdır.

Bütün Dünya'yı mesken tutan Covid-19 Salgını bayramımızı gölgelemekte ve Yeryüzünde nice acılara sebep olmaktadır.

En kısa sürede bu illetin yeryüzünden yok olmasını yüce Allah'tan temenni ediyorum.

Beklenti ve ümidimiz budur.

Tedbir ve gayret bizden, yardım ve himaye Yüce Allah’tandır.

Bu duygu ve düşüncelerle Bütün vatandaşlarımızın ve Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı içtenlikle tebrik ediyor, her günümüzün bayram havasında geçmesini diliyorum.”

MALATYA EKKK BAŞKANI ALİ EVREN’İN MESAJI…:

“2020 yılında önce deprem sonra korona virus salgininin yaşanması ülke ekonomisini olumsuz etkiledi. Devlet,Millet, Esnaf ve sanatkarlarımız ile el ele vererek bu süreçten kurtulmak dileği ile Ramazan bayramınızı en icten dileklerimle kutlar,Ailece saglik ve mutluluklar diliyorum.”

MHP ÖNCEKİ İL BAŞKANI R.BÜLENT AVŞAR’IN MESAJI…:

MHP Malatya önceki İl Başkanıve iş insanı R.Bülent Avşar, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Avşar, Ramazan Bayramı’nın inanç ve kültürdeki yerine dikkat çekerek, “Ramazan Bayramı’nı milli ve manevi değerlerimizin öngördüğü hoşgörü ve birliktelik anlayışı kapsamında kutlamalıyız. 11 ayın sultanı Ramazan ayına veda ederken, Ramazan Bayramı’na kavuşmanın sevinci ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar, milletlerin ve ümmetlerin tarihindeki önemli gün ve olayların zamanı gelince milletçe ve ümmetçe coşku ve sevinç içerisinde kutlanılan günlerdir. İdrak etmekte olduğumuz Ramazan Bayramı da bu müstesna günlerden bir tanesidir. Milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin en güzel şekilde sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun perçinlendiği müstesna günlerden olan bayramlar, sıla-i rahim açısından da özel günlerdir. Böyle bir günün, milletimiz, İslam Alemi ve insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyor, tüm hemşehrilerimizin, milletimizin ve İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

MHP BATTALGAZİ İLÇE BAŞKANI İLHAN İLHAN’IN MESAJI…:

MHP Battalgazi İlçe Başkan’ı İlhan İlhan’ın Ramazan Bayram’ı vesilesiyle yayınladığı mesajı.

Allah’a hamd olsun bir Ramazanı tamamladık, orucumuzu tuttuk, vazifemizi yerine getirdik, bu doğrudan doğruya karşılıksız, yalnız Allah’ın rızasına yönelik bir ibadettir. Nefislerin dizginlendiği ruhun ve bedenin temizlendiği bu mübarek ayı tamamlamanın huzur ve mutluluğu içindeyiz. Tüm Dünya’nın  olduğu gibi Devletimizinde mücadele ettiği bir salgın nedeniyle bedenen kucaklaşıp bayramlaşamayabiliriz ama kalpler bir attıkça bayram coşkumuzu asla kaybetmeyeceğiz. Bu durumda eğer umudumuzu kaybedersek işte en büyük felaket odur, içinde bulunduğumuz durumdan daha kötüsü umudumuzu kaybetmektir. Şartlar ne olursa olsun umudumuzu kaybetmememiz gerekmektedir. Çünkü biz Müslümanız. Müslüman, Allah’tan umut kesmeyen insandır. Allah ise her şeye kadirdir. Hep birlikte, tek yürek olarak tarih boyunca bir çok badireyi birlikte atlattık. Bu kötü günleride hep birlikte atlatıp önce camilerde buluşmayı ,omuz omuza saf tutmayı ve daha sonrada önümüzdeki yıl  aynı iftar sofralarında hep birlikte Allah’a yönelerek oruçlarımızı birlikte açmayı ve nice Ramazan Bayramı’na hep birlikte kavuşmayı Rabbimden niyaz ederim. Tüm Türk İslam Aleminin Ramazan Bayramı’nı kutlar oruçlarınızın Allah katında kabulünü dilerim.  “

AK PARTİ YEŞİLYURT İLÇE BAŞKANI MUHAMMED YALÇINKATA…:

Ak Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Av. Muhammed Emin Yalçınkaya, Ramazan Bayramı vesilesi İle bir mesaj yayınladı… Korona virüsü sebebiyle Cumhuriyet tarihinde ilk defa bayramı sadece evlerde buruk bir sevinle karşılayacaklarını belirten Yalçınkaya; “ Bu bayramda sarılıp kucaklaşamasak da, yan yana oturum bağdaş kuramasak da, gönüllerimiz bir, umutlarımız başta ülkemiz ve tüm İslam âlemi için dualarımız birdir. Neşemiz umudumuz, sevincimiz birdir. Tarihte eşine çok rastlanılmayacak bir şekilde buruk bir Ramazan geçirdik. Teravih coşkusundan mahrum ibadetler yaşadık. Paylaşmanın bir arada olmanın sembolü olan iftarlarımızı gerçekleştiremedik” dedi. Muhammed Yalçınkaya; “İç yakıcı Cuma’lar yaşadık. Hülasa, garip bir zaman diliminden geçiyoruz. Lakin umudumuzu Allah’ın izniyle hiçbir zaman kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki inananlar için umutsuzluğa asla yer yoktur. Nasıl ki her gecenin bir sabahı varsa, nasıl ki her kışın bir baharı varsa, her darlıkta muhakkak bir ferahlık vardır. Bundan dolayıdır ki bu hüzünlü ve buruk bayram bize güzel günler getirecek. Kıymetli hemşerilerim, dostlarım, kardeşlerim. Hz. Mevlana’nın buyurduğu gibi, ümitsizliğin ardından nice ümitler vardır, karanlığın ardından nice güneşler vardır. Millet olarak hep birlikte gösterdiğimiz engin sabrın meyvesini alacağımız güzel günlerin geleceği umuduyla Ramazan Bayramı’nızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor sizleri Allah’a emanet ediyorum ”dedi.

MALATYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BAŞHEKİMİ PROF. DR. ERDAL AKTÜRK’ÜN MESAJI…:

“Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle, bu bayramı her birimiz evimizde geçirmek durumundayız. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 81 ilimizde olduğu gibi, Malatya’da da sokağa çıkma yasağı uygulanacak olması nedeniyle bu Ramazan Bayramı’nda ne yazık ki bir arada olamayacağız.

Bayramlaşma kültürünün geleneğimizdeki yeri çok kıymetli. Bu süreçte sevdiklerimizden uzak kalsak da teknolojinin bize sağladığı ölçüde sevdiklerimizin sesini duymaya, onları görmeye çalışalım. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı ve daha huzurlu bayramlarda yeniden hep bir arada olacağız; zira bu süreç bize bayramlaşma kültürümüzün kıymetini daha iyi anlatmış olacak.

Ramazan Bayramı süresince ve sonrasında tedbirlere uymak, sokağa maskesiz çıkılmaması ve 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulması büyük önem arz etmektedir. Kendimizin, sevdiklerimizin ve çevremizin sağlığını ancak böyle koruyabiliriz. Sosyal mesafe ve maske kuralına uymamız ileriki bayramlara daha rahat ulaşmamızı sağlayacaktır.

Yüce Allah’tan hepimizi bir sonraki Ramazan ayına sağlıkla, esenlikle, huzurla kavuşturmasını diliyor, Ramazan Bayramı’nızı tebrik ediyorum.”

TÜRFKİYE KAMU-SEN MALATYA İL TEMSİLCİSİ ÇETİN TÜRKYILMAZ’IN MESAJI…:

“Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennem azabından kurtuluş olan bir Ramazan’ı daha geride bıraktık.

Sabır ayı olan Ramazan’ı yaşamayı nasip eden ve nihayetinde bayrama kavuşturan Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

Küresel salgın nedeniyle bu yıl Ramazan’ı buruk tamamladık; teravih namazlarımızdan ve gönüllerimizin hasbihal ettiği kalabalık iftar sofralarımızdan yoksun kaldık.

Şimdi de camilerimizde coşkuyla bayram namazlarımızı kılamadan ve töremiz gereğince sevdiklerimiz ve akrabalarımızla kucaklaşamadan mahzun şekilde bir bayram eda ediyoruz.

Bu kutlu bayram günlerinin; insanlık alemine musallat olan salgının sona erdiği, ülkemizde sükunetin sağlandığı ve milletimizin daha müreffeh olduğu yarınlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Huzur ve sıhhat içerisinde, bela ve musibetlerden kurtulduğumuz nice bayramlara kavuşabilmek niyazıyla tüm inananların Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum.”

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. AHMET KIZILAY’IN MESAJI:

Son iftarımızı da ailelerimizle yaptık. Oruçu, Ramazan'ı, teravihi gelecek yıl sağlık ve afiyet içinde tekrar kavuşmak üzere uğurluyoruz. Elveda "ya şehri Ramazan". Hoş geldin Ramazan Bayramı…Bayramınız mübarek olsun…”

TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ BAŞHEKİMİ PROF.DR. ALİ BEYTUR’UM MESAJI…:

“Mutlu, Huzurlu ve Sağlıklı Nice Bayramlara…”

YEŞİLYURT BELEDİYESİ MECLİS BAŞKEN VEKİLİ BURHAN KILIÇ’IN MESAJI…:

“Büyük Türk milletinin, değerli vatandaşlarımızın, Türk-İslam aleminin bayramını yürekten kutluyorum.”

AKÇADAĞDER BAŞKANI CAHİT ZAFER LEVENTOĞLU’NUN MESAJI…:

 “Ve…Bayrama eriştik…Evlerimizde bayramımı kutluyoruz…Mutlu, Huzurlu ve Sağlıklı Nice Bayramlara…”

GÖZDE SAĞLIK GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI DR. KENAN KALI İLE BAŞKAN YARDIMCISI DR. İBRAHİM KARAMAN’IN MESAJI…:

 “Bayramlar vefanın sırrını, hatırlamanın ve sadakatin zenginliğini, tanışmanın ve kaynaşmanın derin anlamını yaşadığımız ve yaşattığımız eşsiz zamanlardır. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz, kenetlenmemiz, saygı ve sevgi unsurlarının yeniden hayat bulması gereken bir zeminde; ötekileştirmeden, ayırmadan insanca aynı topraklarda yürekten birbirimize samimiyetle gerçek bir bayram havasında bir bayram olmasını temenni ediyorum. Gazetecilik mesleğine emek veren meslektaşlarımız başta olmak üzere değerli Muratlı halkının ve tüm İslam âleminin mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Kucaklaşamadığımız, ilk, ve, son, bayram, olsun;Bayramı, evlerimizde, kutluyoruz;, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı