Haber Detayı
10 Aralık 2017 - Pazar 17:11
 
Kudüs’e Sırtımızı Dönmemiz, Kendimizi İnkâr Etmemiz Demektir
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizden bu tabloya sessiz kalmamızı istiyorlar. Köşemize çekilmemizi, adaletsizliğe boğun eğmemizi, çocukların kanları üzerine inşa ettikleri zulüm düzenine rıza göstermemizi bekliyorlar. Bizden değerlerimizi ayaklar altına alarak teslimiyet yolunu seçmemizi talep ediyorlar” şeklinde konuştu.
Siyaset Haberi
Kudüs’e Sırtımızı Dönmemiz, Kendimizi İnkâr Etmemiz Demektir

“Kudüs’e Sırtımızı Dönmemiz, Kendimizi İnkâr Etmemiz Demektir”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sivas’ta toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin Kudüs kararının bölgede barışa ve huzura yönelik bir kışkırtma olduğunu belirterek, “Kudüs bizim ilk kıblemiz, Peygamberimizin Miraç’a çıktığı kutsal mekân, ecdadımız Yavuz Sultan Selim’in bize emanetidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas’ta yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Sivas Yeni Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Sözlerine, Büyük Birlik Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu, terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanları rahmetle anarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 71’in üzerinde “evet” oyu veren Sivaslılara teşekkür etti.

“SİVAS’A 15 YILDA 20 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Toplu açılış töreni ile resmî açılışları gerçekleştirilen 53 hizmet ve tesisin yatırım bedelinin 821 milyon lira olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırımların şehre kazandırılmasında emeği geçen bakanlıkları, kurumları, belediyeleri ve yüklenici firmaları tebrik etti.

Geçtiğimiz 15 yılda Sivas’a yapılan yatırımların toplam bedelinin 20 milyar lira olduğunu da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı devam eden hızlı tren hatlarıyla Sivas’ın, tüm demir yolu ağlarının merkezine yerleşeceğini söyledi.

Türkiye’yi dünyanın; Sivas’ı da Türkiye’nin en büyük ekonomileri arasına sokmakta kararlı olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunları değerlendirebilmemiz ancak bir olmamıza, iri olmamıza, diri olmamıza, kardeş olmamıza, hep birlikte Türkiye olmamıza bağlı. Sivas’ın tarihî misyonuna uygun şekilde bu büyük birlikteliğin lokomotifi olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin kalkınması, büyümesi ve güçlenmesi için gayret gösterirken, Suriye ve Irak’ta terör bahanesiyle sergilenen vandallığı, yıkımı, şiddeti ve dökülen kanları asla unutmayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uygulamaya konan senaryoları Fırat Kalkanı Harekâtında olduğu gibi evvel Allah ezip geçeceğiz. İnşallah daha fazlasını da yapacak, kendimizle birlikte tüm kardeşlerimiz için güvenli, huzurlu, müreffeh bir gelecek inşa edeceğiz” dedi.

“KUDÜS ÜZERİNDEKİ OYUNLARA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Konuşmasında, ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu, Kudüs üzerindeki oyunlara asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı ve “İslam dünyasının Kudüs konusundaki hassasiyeti bilindiği hâlde, alınan bu karar bölgede zaten sürekli örselenen barışa, huzura, güvenliğe yönelik bir kışkırtmadır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “1980 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı 478 sayılı ve altında Amerika’nın da imzası olan belgeye göre, İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etme kararı geçersizdir. Ey Trump, sen 1980’de 478 sayılı bu kararı tek başına nasıl yok farz ediyorsun? Senin böyle bir yetkin var mı? Sen kendin tek başına bir emlak mı alıp satıyorsun? Büyük bir devlete yakışan nedir? Barışı sağlamaktır, çatışmasızlıktır, karmaşa çıkarmak değildir. Bu bölgedeki hassasiyetler bilindiği hâlde, nasıl oluyor da böyle bir şeyi yapıyorsun? Buna yetkin yok. 1947’den itibaren zaten Filistin hep işgale uğramıştır, İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir. Ey Trump, senin düştüğün bu yanlışa biz düşemeyiz. Biz beklerdik ki, bu konuda böyle bir düşüncen varsa bu bizimle önce paylaş. Şu anda Tayyip Erdoğan Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatının Dönem Başkanıdır, bizimle bunu paylaşman gerekirdi ve hiç paylaşmadan böyle bir adım atamazsın.”

“ABD’NİN KUDÜS KARARI HUKUK TANIMAZ BİR ADIMDIR”

Söz konusu kararla ilgili olarak günlerden beri İslam ve Hristiyan dünyasının ileri gelenlerini tek tek telefonla aradığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü İstanbul’da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi sonrasında kararla ilgili olarak sonuç bildirgesi açıklayıp etkinliklerini sürdüreceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yani Trump’ın ‘ben yaptım oldu’ demesiyle olmuyor. İstediğin kadar sen oraya büyükelçiliğini taşı, istediğin kadar İsrail orayı başkent ilan etsin, ne olur biliyor musunuz? Sadece İsrail yaptıklarıyla kalır, Amerika da aldığı bu adaletsizce kararıyla baş başa kalır. Çünkü bu hukuk tanımaz bir adımdır” şeklinde konuştu.

Hukuk tanımaz bir adımı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Kudüs ve Filistin meselesi yeni değildir. İsrail yönetimi Müslümanların Kudüs’teki varlığını sınırlandırmaya ve hatta sonlandırmaya yönelik kötü niyetini, bölgeyi işgal ettiği 1947’den beri her fırsatta gösteriyor” dedi.

Kudüs’te şehirdeki genel baskıların yanında, özellikle Mescid-i Aksa’nın ve Kubbet-üs Sahra’nın içinde bulunduğu Harem bölgesine yönelik İsrail’in tacizlerinin ve saldırıların kesilmeden devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müslümanların Harem’e girişlerini engellemek için İsrail güvenlik güçleri yıllardır akla, hayale gelmeyecek yollara başvuruyor. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar dâhil tüm Filistinlileri baskıya, kendi topraklarından kaçırmaya yönelik bir politika bilinçli olarak ve insafsızca yürütülüyor” sözlerine yer verdi.

“KUDÜS, ECDADIMIZ YAVUZ SULTAN SELİM’İN BİZE EMANETİDİR”

“Kudüs’e Sırtımızı Dönmemiz, Kendimizi İnkâr Etmemiz Demektir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ey Trump, ey Netanyahu; siz bunları yapsanız da biz sizin düştüğümüz bu acze, bu duruma düşmeyeceğiz. Biz çünkü daha vakur, daha onurluyuz. İspanya’dan Yahudiler sürüldüğü zaman dünya onlara kapısını kaparken, benim ceddim kapısını açtı ve onları burada ağırladı. Nereden sürülürlerse sürülsünler mazlumların el aman dediği anda kapısı Türkiye oldu. Biz böyle bir milletiz, böyle bir ecdada sahibiz. Eğer bizden buna seyirci kalmamız bekleniyorsa, hiç kimse kusura bakmasın, biz böyle bir ayıbı sırtımızda taşımayız. Bakın, sinagoglarda biz hiçbir zaman orada böyle oluyor diye kalkıp da ülkemizde de karşıtı olsun istemedik ve istemeyiz. Tüm güvenlik güçlerimize, aman ha dikkatli olun, hep bunu deriz. Niye? Çünkü biz inancımıza güveniyoruz, onun için inanç hürriyetinden korkmayız. Biz düşüncemize güveniyoruz, onun için düşünce hürriyetinden de korkmayız. Çünkü biz haklıyız, onun için de güçlüyüz. Ama Amerika herhâlde pazularına güveniyor, ‘benim pazum var, onun için güçlüyüm.’ Hayır, değilsin, çünkü haksızsın.”

Kudüs’ün, Müslümanların ilk kıblesi, Hz. Peygamberin Miraç’a çıktığı kutsal mekân ve Hz. Ömer’in İslam ümmetine emaneti olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs, ecdadımız Yavuz Sultan Selim’in bize emanetidir. Asırlarca Müslümanların göz bebeği olan bu mübarek beldeye sırtımızı dönmemiz, kendimizi inkâr etmemiz demektir. Biz Sultan Abdülhamid’i inkâr edebilir miyiz? Onların hiçbir bedel kabul etmeksizin sahiplendikleri bu toprakları biz yok fark edebilir miyiz? Türk milleti aslını inkâr eden haramzade olmamıştır, asla olmayacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer Kudüs’ü sıradan bir şehir sananlar varsa çok yanılıyor. Kudüs diğer pek çok vasfının yanı sıra bir semboldür, hem de öyle bir sembol ki dostu düşman, düşmanı dost yapar” dedi.

“MÜSLÜMAN SIFATI TAŞIYIP, ZALİMLERİN YANINDA YER ALANLAR BİZİ ÇOK ÜZÜYOR”

ABD’nin söz konusu kararını protesto eden bir çocuğa 20 kadar İsrail askerinin uyguladığı şiddeti gösteren fotoğrafa atıfta bulunarak, “Bu ne vicdansızlıktır, bu ne kahpeliktir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maalesef Müslüman sıfatı taşıyıp da safları gayet açık olan bu mücadelede hâlâ zalimlerin yanında yer alanların olması bizi çok üzüyor. Ama su-i misal emsal olmaz, kötü örnek asla örnek olamaz. Biz doğrunun, iyinin, güzelin, Hakk’ın rızasına uygun olanın peşinde koşacağız. Bu mücadeleyi de zafere ulaşana kadar sürdüreceğiz. ‘Men sabera zafera’; sabreden kimse zafere ulaşacaktır unutmayın” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs’ün ilk fatihi Hazreti Ömer bizimdir, Kudüs’ü Haçlıların barbarlığından kurtaran Selahaddin Eyyubi de bizimdir. Kudüs’ü 3 kıta 7 iklim devleti Osmanlı’ya katan Yavuz Sultan Selim Han da bizimdir. Kudüs’teki son nöbetçimiz Iğdırlı Hasan Onbaşı da bizimdir. Kudüs’ü içinde yaşadığı zulüm düzeninden kurtaracak olan Allah’ın izniyle yine biz olacağız” şeklinde konuştu.

“KUDÜS’ÜN YÜZÜ ELBETTE BİR GÜN GÜLECEK”

Merhum Âşık Veysel’in ‘Uzun ince bir yoldayım / Gidiyorum gündüz, gece” sözleriyle başlayan şiirinden dizeler aktararak, “Bizler de kâh ağlayarak, kah gülerek, bize biçilen menzile yetişmek için gece-gündüz gidiyoruz, gideceğiz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Önemli olan, bizim için uzun ama dünya tarihine göre adeta deryada bir damla mesafesinde olan bu yolculuğu nasıl yaptığımızdır. Şahıs olarak, şehir olarak, ülke olarak, millet olarak, ümmet olarak, cümle insanlık olarak yaptığımız her güzel iş bizimle beraber ilanihaye kalacaktır. Buna karşılık yapılan zulümler, çektirilen acılar, sergilenen haksızlıklar da aynı şekilde sonsuza kadar faillerinin yakasını bırakmayacaktır.”

“Rabbimizden bizleri doğru yolda olan kullarından eylemesini, gafletten, ihanetten, tembellikten muhafaza buyurmasını diliyoruz” temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs’ün yüzü elbette bir gün gülecektir. Bu kurtuluşta ne kadar çok payımız varsa, o kadar çok bahtiyar oluruz. Önce biz kendimizi her bakımdan güçlü, kuvvetli hâle getireceğiz ki, mazlumların kurtuluşuna da öncülük edebilelim, bunun için hep birlikte gece-gündüz çalışmamız gerekiyor” dedi.

“Türkiye; Barış ve İstikrar İçin Çalışırken, Birileri Çatışma İçin Gayret Gösteriyor”...

AK Parti Sivas İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözde ileri demokrasinin beşiği ülkeler tarafından, en temel hak ve özgürlükler fütursuzca katlediliyor. Bizden de bu tabloya sessiz kalmamızı istiyorlar. Köşemize çekilmemizi, adaletsizliğe boyun eğmemizi, çocukların kanları üzerine inşa ettikleri zulüm düzenine rıza göstermemizi bekliyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sivas 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Sivas Yeni Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililere hitaben bir konuşma yaptı.


16 Nisan halk oylamasında Sivas’ın yüzde 71,3 oy oranı ile Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne “evet” dediğini hatırlatan ve Sivas’ın aynı tavrı 2019 seçimlerinde de göstereceğinden şüphesi olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, il kongresinin 2019 seçimleri için bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

AK Parti olarak 2002 yılında başladıkları hizmet seferini devam ettireceklerini, Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Peygamberin, “İki günü birine eşit olan ziyandadır” tavsiyesini rehber edinerek çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

“BİRİLERİ İSLAM DÜNYASINI GÖZYAŞINA BOĞMAK İÇİN UĞRAŞIYOR”

Son yıllarda bölgede meydana gelen olaylarla milletin ve ümmetin ağır bir imtihandan geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir sorun çözülmeden yenisiyle, bir badire atlatılmadan daha büyüğü ile karşılaşıldığını dile getirdi. 7 yıldır süren ve bir milyon kişinin canına mal olan Suriye krizini hâl yoluna koymak için adım attıkları günlerde, Kudüs’te yeni bir provokasyonun ortaya çıktığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, barış, istikrar ve güvenlik için çalıştıkça, birileri de çatışma ve savaş için gayret gösteriyor. Biz akan kanı durdurmak için imkânlarımızı seferber ederken, birileri de İslam dünyasını gözyaşına boğmak için uğraşıyor” diye konuştu.

Bu amaçla etnik ve mezhebi farklılıkların kışkırtıldığına, terör örgütlerinin en modern silahlarla donatıldığına, sahte davalar üzerinden Türkiye’ye ekonomik ve siyasi saldırılar düzenlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kirli planlarını gerçekleştirmek için; altında kendi imzaları olan Birleşmiş Milletler kararlarını dahi ayaklar altına almaktan çekinmiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“ZALİM ÖZ KARDEŞİMİZ DE OLSA KARŞISINA DİKİLMEKTEN ÇEKİNMEYİZ”

Son 7 yılda işlenmeyen vahşetin, paçavraya çevrilmeyen prensip, ilke ve değerin, kardeşi kardeşe düşürmek için yapılmadık provokasyonun kalmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizden bu tabloya sessiz kalmamızı istiyorlar. Köşemize çekilmemizi, adaletsizliğe boğun eğmemizi, çocukların kanları üzerine inşa ettikleri zulüm düzenine rıza göstermemizi bekliyorlar. Bizden değerlerimizi ayaklar altına alarak teslimiyet yolunu seçmemizi talep ediyorlar” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Müslüman, hele de bu Müslüman Türk ise cesur insandır, bu böyle biline. Biz, ‘kim var’ diye seslenilince sağına ve soluna bakmadan fert fert ‘ben varım’ diye haykırmayı hayatının merkezine yerleştirmiş insanlarız. Bizim için zalimin de, mazlumun da kim olduğunun önemi yoktur. Tavrımızı muhataplarımızın kimliğine, diline, dinine, gücüne göre değil, haklı mı, haksız mı olduğuna bakarak belirleriz, zalim öz kardeşimiz de olsa karşısına dikilmekten çekinmeyiz. Tarihimizde bunun sayısız örneği vardır. 1492 yılında, Yahudiler İspanya’dan göçe zorlandığında onlara kapılarını açan biz olduk, bizim ecdadımız oldu. Osmanlıya Yahudi göçleri bu tarihlerle sınırlı değildir. 19. yüzyılda Yahudiler Rusya’da yaşadıkları baskılar karşısında yine kurtuluşu Osmanlıya sığınmakta buldular. İkinci Dünya Savaşında zulümden kaçanlara kucağını açan yine biz olduk.”

“ANADOLU, ASIRLARCA ZULÜM GÖREN HERKES İÇİN BİR SIĞINAK OLDU”

Anadolu’nun asırlarca zulüm gören herkes için bir eman yurdu, bir güven kapısı ve yegâne bir sığınak olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu milletin geçmişinde ey İsrail, asla holokost yoktur, soykırım yoktur, bunu böyle biliniz. Bu milletin tarihinde etnik temizlik yoktur, katliam, zulüm, işkence yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu devletin mazisine sömürgecilik yoktur, işgal ve talan yoktur. Çok şükür çiğ süt içmedik ki karnımız ağrısın. Allah hamdolsun alnınız ak, başımız dik; böyle yürüdük, böyle yürüyoruz. Biz bugün haksızlık karşısında tepkimizi en net şekilde ortaya koyabiliyorsak, bunu şanlı tarihimizden aldığımız kuvvetle yapıyoruz. Zalimler karşısında sesimizi yükseltirken, gücümüzü ecdadımızın bize bıraktığı o tertemiz sicilden alıyoruz. Ecdat nasıl geride hâlâ hayırla yâd edilen bir miras bırakmışsa, bizim de evlatlarımıza her daim iftihar edecekleri bir miras bırakmamız gerekiyor. Şüphesiz bunun yolu da bu tür zor zamanlarda sağlam bir duruş sergilemekten geçiyor. Türkiye, hakikatin hatırını çıkar hesaplarına kurban etmeyecek kadar güçlü bir ülkedir. Bu millet, tavrını birilerinin cüssesine göre belirlemeyecek kadar cesur bir millettir.”

“KUDÜS KONUSUNDA TÜM İMKÂNLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ”

Mert ile namerdin, korkakla cesurun ayrıldığı olduğu bugünlerde mazlumların yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bu anlayışla ilk kıblemiz, gözbebeğimiz Kudüs konusunda tüm imkânlarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi. ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını açıklayacağını ilan ettiği günden itibaren yoğun bir telefon diplomasisi yürüttüğünü, Papa dâhil birçok devlet ve hükûmet başkanıyla görüşmeler yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinde; konunun sadece Müslümanları ilgilendirmediğini, Hıristiyanların haklarının da gasp edildiğini ifade ettiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın bu adımının tamamıyla evangelist bir yaklaşım olduğunu da çok açık ve net ortaya koymak durumundayım. Amerika’nın bu adımının ne uluslararası hukukla, ne de diplomasiyle, ne de insanlıkla bağdaşmadığını tüm muhataplarımıza dile getirdik” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK ÜLKE LİDERLERİ ÇATIŞMAYI DEĞİL, BARIŞMAYI SAĞLAR”

İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, Arap Ligi Dönem Başkanı Ürdün Kralı II. Abdullah’la birlikte çarşamba günü İstanbul’da İslam ülkelerinin liderlerini, hükûmet başkanlarını ve yetkililerini olağanüstü bir zirvede bir araya getireceklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu açıklamaları yaptı: “Burada belirleyeceğimiz yol haritasıyla bu kararın hayata geçirilmesinin hiç de öyle kolay olmayacağını göstereceğiz. Kaldı ki, Trump’ın açıklaması bizim için zaten bir yok hükmündedir, bunun bir kıymeti harbiyesi yoktur. Orayı başkent olarak ilan etmenizin, büyükelçilik binanızı oraya taşımanızın bizim nezdimizde bir kıymeti harbiyesi yoktur, yok hükmündedir. Biz beklerdik ki, büyük ülkelerin liderleri çatışmayı değil, barışmayı, barıştırmayı sağlasınlar. İşte şecaat arz ederken sirkatin ortaya koydular, olay bu kadar basittir.”

Yarın akşam Türkiye’ye resmî ziyarette bulunacak olan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de hem bu meseleyi, hem de Suriye konususnu etraflıca değerlendireceklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gayretlerinin, Filistinliler başta olmak üzere tüm İslam alemi için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Konuşmasında, Filistin topraklarının 1947 yılından bugüne İsrail tarafından nasıl işgal edildiğini, ekranda harita üzerinden gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’in mazlum ve mağdur; İsrail’in tam bir işgal devleti olduğunu vurguladı ve İsrail’in, Birleşmiş Milletler’in kendileri ile ilgili hiçbir kararını tanımadığını hatırlattı. Yine ekrandan, İsrail polisinin kararı protesto eden Filistinli sivillere ve çocuklara uyguladığı şiddet görüntülerini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail terör devletidir” sözüne, kimi İsrailli yetkililerin ‘böyle demeseydiniz’ şeklinde sitemde bulunduğunu aktardı ve ekledi: “Ne diyecektik ya, ne diyecektik, ne yapacağız? Elimizle müdahale edeceğiz, olmuyorsa dilimizle müdahale edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KUDÜS, İSTANBUL’UN KARDEŞİDİR”

“Türkiye; Barış ve İstikrar İçin Çalışırken, Birileri Çatışma İçin Gayret Gösteriyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Buradan bir kez daha herkese şu çağrıyı yapmak istiyorum: Kudüs Müslümanların harim-i ismetidir, Kudüs İstanbul’un kardeşi, Konya’nın, Sivas’ın, Diyarbakır’ın dostudur, kardeşidir. Kudüs bizim gözümüz nurudur. Kudüs’ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. Kudüs’ü işgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin vicdanına da bırakmayacağız, hukuk ve demokrasi içerisinde mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Peygamber Efendimiz ne buyuruyor: ‘Men sabera zafera’; kim ki sabreder zafer onundur. Biz de sabırla çalışacak, mücadele edecek, Allah’ın izniyle zafere ulaşacağız.”

Konuşmasının son bölümünde yazar ve şair Nuri Pakdil’in Kudüs’le ilgili bir şiirinden dizeler aktaran ve gençlere Nuri Pakdil’i okumayı tavsiye eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Rabbim yar ve yardımcımız olsun, Mevlam yolumuzu, bahtımızı açık etsin” duasıyla tamamladı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Kudüs’e, Sırtımızı, Dönmemiz,, Kendimizi, İnkâr, Etmemiz, Demektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı