Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 19:58
 
Lozan Konusunda Hâlâ Anlaşılmayan Bazı Noktalar Var
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Geçen 94 yıl içerisinde dünyanın adeta yeniden inşa edilip yeniden kurulduğunu, bu süre içinde Türkiye ile Yunanistan arasında da birçok şeyin değiştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesela Lozan’da buradaki Türklerle ilgili ‘Müslüman azınlık’ ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz, doğrudur; ama aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde ‘Türk’ ifadesi geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır” diye konuştu.
Dünya Haberi


Lozan Konusunda Hâlâ Anlaşılmayan Bazı Noktalar Var...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada Lozan Antlaşması'na ilişkin hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler olduğunu belirterek, “Batı Trakya’da maalesef oradaki Müslümanların başmüftüsünü oradaki imamlar, din adamları seçememiştir. Nasıl oluyor da Lozan Antlaşmasının uygulamada olduğunu söylüyoruz? Demek ki Lozan uygulamada değil. Lozan’ın uygulanabilirliğini bu şekilde ortaya koymamız lazım” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi.


Görüşmenin basına açık bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, ziyarete ve iki ülke arasındaki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bugünün iki ülke adına önemli bir gün olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı merhum Celal Bayar’ın ziyaretinden 65 yıl sonra gerçekleşen ziyaretin kendisine nasip olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve ziyaretin iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcına vesile olmasını diledi.

Ziyareti öncesinde bir Yunan televizyonuna verdiği demeçte, “Lozan'da güncellemeye ihtiyaçlar var” açıklamasına cevaben Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un; “Lozan Antlaşması, ikili ilişkiler açısından hiçbir boşluk bırakmayan, tamamlanması gerekmeyen muğlak bölge sınırı veya kuramı taşımayan bir antlaşmadır. Bunun tartışılacak, gözden geçirilecek, reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz” sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirmelerde bulundu.

“LOZAN, SADECE TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA BİR ANTLAŞMA DEĞİL”

Lozan Antlaşması konusunda hâlâ anlaşılmayan bazı noktaların olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “94 yıl önce yapılmış bir antlaşma ve bu antlaşma sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılmış bir antlaşma değildir. Bu antlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Lozan Antlaşması’nda Japonya bile var, İngiltere var, Portekiz var. Bütün ülkelerle beraber hepsini kapsayan bir antlaşma, bunu konuşuyoruz” dedi.

Geçen 94 yıl içerisinde dünyanın adeta yeniden inşa edilip yeniden kurulduğunu, bu süre içinde Türkiye ile Yunanistan arasında da birçok şeyin değiştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesela Lozan’da buradaki Türklerle ilgili ‘Müslüman azınlık’ ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz, doğrudur; ama aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde ‘Türk’ ifadesi geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır” diye konuştu.

“BATI TRAKYA MÜSLÜMANLARI BAŞMÜFTÜLERİNİ KENDİLERİ SEÇEMİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı Trakya’da yaşayan Türklerin yaşam koşullarına dikkat çekerek bu duruma göz atılıp değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar inandıklarını Lozan’a göre yaşayabiliyorlar mı? Batı Trakya’da yaşayan Müslümanların bugün ne yazık ki başmüftülerini kendi seçtikleri başmüftü değil, atanan bir başmüftüyle yönetilme gayretleri var. Türkiye’de mesela Patrik, atanan bir patrik değildir. Patrik, San Sinod Meclisinin seçmiş olduğu bir patriktir. Lozan’a göre de malum belli bir sayıda San Sinod Meclisi oluşur ve bunların da Türk vatandaşı olması lazım. San Sinod Meclisi’ndeki bu sayı azaldığı için ben mesela Patrik’e demişimdir ki; ‘siz bize isimler verin, biz bunları Türk vatandaşlığına alalım ve San Sinod Meclisinde bu sayıyı dolduralım.’ Ve bize verilen bu isimleri biz vatandaş yaptık, San Sinod Meclisinin bunlar üyeleri oldular. Şu anda yanılmıyorsam 17 kadar San Sinod Meclisinde üye var. Patrik’i kim seçiyor? Bundan sonra seçecekse bu 17 kişi seçecek. Ama Yunanistan’da gerek Başbakanlığım döneminde, gerek Cumhurbaşkanlığım döneminde hâlâ biz Batı Trakya’da maalesef oradaki Müslümanların başmüftüsünü oradaki imamlar, din adamları seçememiştir. Bu nasıl oluyor da Lozan Antlaşmasının uygulamada olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil. Lozan’ın uygulanabilirliğini bu şekilde ortaya koymamız lazım.”

Bu konuyu Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde, bugüne kadar pek çok Yunanistan başbakanı ve devlet adamıyla görüştüğünü; ancak bir netice alamadıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun ekonomik boyutuna da işaret ederek, Yunanistan’ın açıklanan kişi başına millî gelirinin 18 bin dolar iken, Batı Trakya halkının ise ortalama kişi başına millî gelirinin 2 bin 200 dolar civarında olduğunu hatırlattı.

“TÜRKİYE’DE YAŞAYAN RUM VATANDAŞLARINA YÖNELİK AYRIMCILIK GÖREMEZSİNİZ”

Yatırım noktasında, atılması gereken adımların atılmadığının ve gerekli olan desteklerin Batı Trakya halkına verilmediğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir ayrımcılık orada söz konusudur. Türkiye’de benim Rum vatandaşlarıma yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz. İbadethaneleri noktasında en ufak bir ayrımcılık göremezsiniz. Ama Batı Trakya’da bırakın bunları, ‘Türk’ kelimesinin yazılmasını dahi hazmetmek mümkün değil. Bir okulun kapısında veya dernekte eğer ‘Türk’ yazıyorsa, onu bile hazmedemiyorlar. Bence bizim bunları bir defa aşmamız lazım” şeklinde konuştu.

“Lozan'da güncellemeye ihtiyaçlar var” sözü ile bunları kastettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında askerî konularda da sıkıntı yaşandığını kaydetti ve “NATO’dan siz çıktınız, tekrar NATO’ya girişinizi biz sağladık. Eğer biz engel olsaydık siz NATO’ya giremezdiniz. Çünkü bir ülkenin muhalefeti NATO’ya girmenizi engelleyebilirdi. Ama biz öyle bakmadık, biz komşu diye baktık, bugün de öyle bakıyoruz” sözlerine yer verdi.

Görüşmede Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un, Kıbrıs meselesi ile ilgili olarak; Cenevre anlaşmalarına, Avrupa müktesebatına ve Avrupa Birliği Anayasasının dördüncü maddesine atıfta bulunarak, “Bütün bunlarda her bir Avrupa Birliği üyesinin bir Avrupa Birliği üyesi olan başka bir ülkenin egemenlik haklarını ihlal edemeyeceği sorunu açık bir şekilde dile getiriliyor” sözlerini de ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs konusu ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

“KIBRIS VE EGE’DE KALICI VE ADİL BİR ÇÖZÜM BULUNMALI”

Kıbrıs görüşmelerinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un olmadığını, kendisinin bizzat bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yunanistan garantör ülke olduğu gibi, Türkiye de garantör ülke. Bu Burgenstock’ta bizzat o final görüşmelerinin içerisinde oldum. Kofi Annan’la beraber o süreci birlikte yürüttük. Oradaki görüşmeler neticesinde aslında işin çözüme kavuşması gerekirken, ne yazık ki orada alınan kararlar uygulamaya girmedi. Kıbrıs’taki Türkler yapılacak olan referandumda yüzde 60’ın üzerinde ‘evet’ oyu verdiler; ama güneyde Rumlar ne yazık ki tam tersine ‘hayır’ oyu verdiler. Avrupa Birliği’nin verdiği sözler de yerine gelmedi. Mali noktada vereceği desteklerin hiçbirini uygulamaya sokmadılar. Bugün bile hâlâ bunlar yerine gelmiş değil. Ve bizler bu noktadaki sadakatimizi aynen sürdürüyoruz.”

Kıbrıs’ta ve Ege’de kalıcı ve adil bir çözüm bulunması gerektiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lozan’da şöyle olmuş-böyle olmuş, tamam eyvallah; ama biz o zaman olması gerekenleri şöyle bir an önce yapalım. Kolay değil, 94 yıl geçti bu arada. 94 yılda birçok şey değişti. Ve eğer bunlar gözden geçirilirse, birçok şeyin olması gerektiğini inanıyorum ki taraflar da kabul edecektir” ifadelerini kullandı.

“BATI TRAKYA’DAKİ SOYDAŞLARIMIZIN HAKLARI KORUNMALI”

“Lozan Konusunda Hâlâ Anlaşılmayan Bazı Noktalar Var”

Yunanistan’da arzu ettikleri konuların başında, Türkiye’nin Batı Trakya’daki soydaşlarının haklarının korunmasının geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bakın 65 yıl aradan sonra biz bugün buraya çok farklı bir heyecanla geldik. Tabii Batı Trakya’da soydaşlarımıza bundan önce yaptığım ziyaret gibi bir ziyaret yapmayı da arzu ettim. Ama birileri de maalesef bu ziyareti provoke ediyor. Dağıtılan broşürlerden tutunuz, oradaki binaların kapılarına çizilen çeşitli işaretlere varıncaya kadar... Her toplumun içerisinde tabii artılar-eksiler vardır, o ayrı bir konu; ama 65 yıl aradan sonra böyle bir cesareti ortaya koyarak buraya eğer bir Cumhurbaşkanı geliyorsa, bunların kontrol altında tutulması gerekir diye düşünüyorum.”

Gerçekleştirdiği ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha zengin ve barışa yönelik bir şekilde yürüyebilmesinde tarafların özel gayretlerinin önem arz ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aramızdaki gerek siyasi, gerek askerî, gerek ekonomik, ticari, kültürel, bütün bu ilişkileri bizim süratle yoğunlaştırmamız lazım, güçlendirmemiz lazım” dedi.

“MÜNASEBETLERİMİZİ GÜÇLENDİRELİM”

İki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin hatırı sayılır oranda arttığına, iki ülkenin coğrafi olarak bir taraftan seslenildiğinde diğer taraftan duyulacak kadar yakın olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak arzum şudur: Biz bardağın boş tarafıyla uğraşmayalım, bardağın dolu tarafına bakalım ve münasebetlerimizi güçlendirelim. Bu ziyaretimizin de inanıyorum ki 65 yılı bir kenara koyup artık ileriye bakacak bir ziyaret olması temennisindeyim” şeklinde konuştu.

Görüşmede, ülkesinde cumhurbaşkanlığı statüsünün, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığının sahip olduğu yetkilere sahip olmadığına işaret ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a altını çizdiği konuların Yunanistan Başbakanı ve hükûmeti ile görüşebileceğini söyleyen Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, mesleki olarak bir hukuk profesörü olduğunu hatırlattı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, teklif ettiği “antlaşmaların güncellenmesi” konusuna değindi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, “Hem üniversite profesörü olarak, hem de devlet adamı olarak bir antlaşmanın veya hukukun, hukuk ilkelerinin güncelleşmesi, reformu mümkün değildir. Biz hukukta bir ilkenin, hukuk ilkesinin anlamını tekrar yeni bir şekilde yeni bir anlam kazandırmak anlamında var olan bir sözleşmeye yeni bir metin ekleyebiliriz, yeni anlam ekleyen bir metin ekleyebiliriz. Fakat izin verirseniz, antlaşmayı güncelleştirme veya bir antlaşmayı gözden geçirme veya reform etme gibi bir kavramı genellikle kullanmıyoruz” görüşlerine yer verdi.

“SİYASET HUKUKUNDA ANTLAŞMALARIN GÜNCELLENMESİ DİYE BİR ŞART VARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: “Ben tabii hukuk profesörü değilim; ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Siyaset hukukunda da, bu belki hukukta yoktur, özellikle ‘antlaşmaların güncellenmesi’ diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar. Ve bunun dünyada çok örnekleri var. Ben tabii bugün sizler bu konuyu açtığınız için bunlara girdim. Sizler bu konuları açmamış olsaydınız Sayın Çipras’ı kabulümde bu konulara girerdim. Ama öyle de olsa sizler Yunanistan adına, ben de Türkiye adına bu konuları görüşmüş olduk. Sizlerin de bu denli zaman ayırmanızdan dolayı ben de sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Biz de çok sıkıntılar yaşadık, onun için sistem değişikliğine Türkiye’de gidiyoruz. 2019’da nasip olursa biliyorsunuz yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemiyle bir sistem değişikliğine gideceğiz. Bu da işte seçim hukukuyla ilgili yanlışlar sebebiyle yeni bir sürece girmenin adımıdır.”

YUNANİSTAN CUMHURBAŞKANI PAVLOPOULOS: “İKİ ÜLKE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ KÖPRÜSÜ GÜÇLENDİRİLMELİ”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, görüşmede ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin altın harflerle tarihe geçeceğine inandığını kaydederek, Yunanistan’ın, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen bir ülke olduğunu hatırlattı ve şunları ekledi: “Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin tam katılımı hem Türkiye halkına, Türkiye’ye ülke olarak yararlı bir olgu olacaktır. Ve biz ikimiz Yunanistan ve Türkiye olarak bu dostluk ve iş birliği köprüsünü inşa etme aşamasındayız ve bu inşa, bu köprü daha da güçlendirilmeli. Bu köprü var olan bir köprüdür; fakat bu ziyaret sayesinde daha da güçlendirilecek bir köprü olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı Kabul Etti...

Resmî ziyareti nedeniyle Yunanistan’ın başkenti Atina’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Artık Türkiye ve Yunanistan bir şeye inanıyor, bir şeye inanmalı; bardağın boş tarafını bir kenara koyup dolu tarafına yönlenmeliyiz, müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz” dedi.

Yunanistan Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras açıklamalarda bulundu.


Başbakanlığı döneminde Yunanistan’ın üç ayrı başbakanı ile bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin; Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın resmî ziyaretinden sonra Türkiye’den Yunanistan’a cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan ilk resmî ziyaret olduğuna dikkat çekti.

“TÜRK VE YUNAN HALKLARININ PEK ÇOK ORTAK YANI VAR”

“Artık Türkiye ve Yunanistan bir şeye inanıyor, bir şeye inanmalı; bardağın boş tarafını bir kenara koyup dolu tarafına yönlenmeliyiz, müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke halklarının pek çok ortak yanının olduğuna işaret etti ve “Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım” diye ekledi.

Türkiye’nin komşusu olan hiçbir ülkenin toprak bütünlüğünde gözünün olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Ama biz geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz, burada soydaşlarımız var, sizin bizde soydaşlarınız var. Keşke geçmişteki bazı yanlışlar olması hasebiyle bir kısım Rum vatandaşlarımız da ülkemizden ayrılmasaydı. Yanlışları artık tarihe bırakıyoruz, geleceği çok daha sağlam bir zeminde inşa etmeliyiz. Bunun için yapabileceğimiz çok şey var. Eğer gerçekten söylem birliğini oluşturabilirsek, ortak akıl oluşturabilirsek bunları çözeriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı Kabul Etti

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS: “ÇABAMIZ ÜLKELERİMİZ ARASINDA YENİ KÖPRÜLER İNŞA ETMEK”

İki ülke ilişkilerinin her zaman iyi olmasından yana olduğunu, başbakanlığı döneminde de bunu kanıtladığına inandığını ifade eden Yunanistan Başbakanı Çipras da, “Sayın Cumhurbaşkanımı, size bu daveti göndermesi için cesaretlendirdim. Sadece bu ziyaret tarihî bir ziyaret değil, aynı zamanda yapılan davet de tarihîdir. Bizim bu dönemdeki çabalarımız aslında ülkelerimiz arasında yeni duvarlar inşa etmek değil yeni köprüler inşa etmektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İki ülke arasında her zaman bazı ihtilafların olduğuna işaret ederek, anlaşmazlıklardan ziyade ortak noktalara yoğunlaşmak durumunda olduklarını kaydeden Yunanistan Başbakanı Çipras, “Bu fikir ayrılıklarımızı da her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde tahriklerden, kışkırtmalardan uzak bir şekilde ortaya koymak gerekir diye düşünüyorum. Ben inanıyorum ki bugün eğer biz bunu başarabilirsek, sizin ziyaretiniz sadece tarihî olmaktan öte iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın, yeni bir başlığın açılmasına da vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs Sorununu Adil ve Kalıcı Bir Çözüme Kavuşturmalıyız”

“Kıbrıs Sorununu Adil ve Kalıcı Bir Çözüme Kavuşturmalıyız”...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kıbrıs sorunu hakkında, “Biz istiyoruz ki adil, kalıcı bir çözüme bu işi kavuşturalım ama Güney Kıbrıs’ın böyle bir derdi, böyle bir sorunu yok. Çünkü haklı olduğumuzu görüyorlar, her şey ortada. Bunu gördükleri için de bakıyorsunuz en kısa yoldan bazı kaçamak yollara başvurup ‘yine olmadı’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakanlık binasında gerçekleşen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras açıklamalarda bulundu.


65 yıl aradan sonra resmî olarak Cumhurbaşkanı nezdinde böyle bir ziyareti gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihî bir gün yaşandığını ve ziyareti iki ülke diyalogunda önemli bir adım olarak gördüğünü söyledi.

“ORTAK KÜLTÜREL MİRASIMIZ KORUNARAK GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI”

Belirlenen hedef 10 milyar dolar iken, 2016 yılında ikili ticaret hacminin 2,6 milyar dolarda kaldığını; bunda da 2014’ten sonra yaşanan geri gidişin etkili olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun toparlanacağını temenni ettiğini dile getirdi.

İstanbul-Selanik hızlı tren hattı, İzmir-Selanik feribot hattı, İpsala-Kipi sınır kapısında ikinci köprü inşası gibi ulaştırma projelerine önem vermeyi hedeflediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016’da Türkiye’den Yunanistan’a giden 800 bin, Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen 600 bin turist sayısının da bu konuda ciddi bir altyapının olduğuna işaret ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültürel alandaki ilişkileri de geliştirmek istediklerini kaydederek, “Ortak kültürel mirasımızın aslına uygun bir şekilde korunarak gelecek nesillere aktarılması, aynı zamanda halklarımızın da kaynaşmasına, yeniden bir özgüven tesisine vesile olacaktır” dedi.

“15 TEMMUZ GECESİ DEMOKRASİMİZE KASTEDEN FETÖ MİLİTANLARI ADALETLE YÜZLEŞMELİ”

Türkiye’nin uzun yıllardır PKK, DHKP-C, DEAŞ ve FETÖ gibi eli kanlı çetelerle mücadele ettiğine, Yunanistan’ın da 17 Kasım terör örgütü dolayısıyla bu konuya yabancı olmadığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın terörle mücadele konusunda Türkiye ile en rahat empati kurabilecek ülkelerin başında geldiğini belirtti. Son dönemde Yunan güvenlik birimlerinin attığı adımları takdirle karşıladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim için özellikle 15 Temmuz gecesi demokrasimize kasteden, 251 insanımızı şehit eden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.

“GECİKMİŞ ADALET, ADALET DEĞİLDİR”

“Gecikmiş adalet, adalet değildir” diyerek, basın toplantısı vesilesiyle Yunan yargısına çağrıda bulunan ve 15 Temmuz darbe girişimine karışmış ve sonrasında Yunanistan’a kaçmış olanların Türkiye’ye iade edilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de biliyorsunuz işkence, idam, böyle bir şey söz konusu değil, bunların Türkiye’ye iadesi de mümkündür. Çünkü bunlar bir darbe gerçekleştiren kişilerdir” diye ekledi.

Yaptıkları görüşmelerde azınlık sorunlarını ele alarak, Batı Trakya’daki Türk azınlığın durumunda uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin yapılmasını talep ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, son zamanlarda özellikle Yunanistan’da gündeme gelen Lozan Antlaşması’nın iyi anlaşılması gerektiğini, antlaşmanın sadece Türkiye ile Yunanistan arasında olmayıp 11 ülkenin katılımıyla gerçekleştiğini hatırlattı.

Lozan Antlaşması’nda sadece Ege konusunun olmadığına işaret ederek, “Batı Trakya’daki azınlıkların hukuku yok mu? Şimdi buradaki azınlıkların hukukunu bu anlaşmayla biz nasıl teminat altına alacağız?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlen Batı Trakya’da yaşayan Müslüman, Türk, Pomak azınlığın hukukunu korumanın Yunanistan’daki yönetimin görevi olduğunu vurguladı.

“BATI TRAKYA’DAKİ TÜRK AZINLIĞIN İNANÇLARINI YAŞAMASI NOKTASINDA DA SIKINTILAR VAR”

Yunanistan’da kişi başına millî gelirin 15 bin avro iken Batı Trakya’da 2 bin 200 avro olduğunu hatırlatarak, bu farkın Batı Trakya’daki Türk azınlığın hangi şartlar içinde yaşadığını göstermesi bakımından da önemli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, azınlığın özellikle inançlarını yaşaması noktasında da sıkıntıların olduğunu kaydetti.

Batı Trakya’da başmüftülük meselesinin hâlâ çözülemediğini ifade ederek başmüftünün, seçimle değil, Yunanistan makamlarınca yapılan atamayla geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı “Peki, Lozan ne diyor? Lozan seçim diyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oysa Türkiye’de patriğin San Sinod Meclisi tarafından seçildiğini vurguladı ve şunları ekledi: “Bakın San Sinod Meclisi patriği seçmekten düşmüştü ve ben o zaman sayın patriğe haber gönderdim, dedim ki ‘bize bazı isimler gönderin biz onları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapalım ve onları San Sinod Meclisi’ne böylece girmiş olsunlar ve sizdeki seçim gayrimeşru değil meşru olsun.’ Ve bize isimler geldi, 7’ydi ben bu çağrımı yaptığımda, 17’ye çıktı. Şu anda 17 tane san Sinod Meclisinin dini elemanları, dini görevleri var. Daha da ileri gideceğim, mesela patrik yurt dışına çıkmak istese Lozan’a göre Eyüp Kaymakamlığı’nın müsaadesiyle çıkabilirdi. Ama biz bunu bile bir kenara koyduk, ‘patriklik makamı farklıdır’ dedik önünü açtık.”

“LOZAN’I HEMEN EGE’YE HASREDİP İŞİ BİTİRMEYELİM”

Batı Trakya’da başmüftünün atama usulüyle değil artık seçimle gelmesi yönünde, 15 yıldır Yunanistan başbakanlarına ve cumhurbaşkanlarına çağrıda bulunduğunu; ancak bir netice alınamadığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bu da Lozan. Lozan’ı hemen Ege’ye hasredip işi bitirmeyelim” diye ekledi.

Açıklamasında, inanç hürriyeti konusu ile ilgili söylenenlere de değinerek, Atina’da Fethiye Camii meselesi çözülmezken, Türkiye’de bugüne kadar Hristiyanların kiliseleriyle ilgili bir sorunun yaşanmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, elverişsiz coğrafi şartlara rağmen Sümela Manastırı’nı restore ettiklerini ve bittikten sonra tüm Hristiyan dünyasının hizmetine sunacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz inanç hürriyetinden korkmuyoruz ki, inancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz; bizim böyle bir derdimiz, böyle bir sıkıntımız yok. Ama Batı Trakya’da da bu sorunu diyoruz artık bir an önce aşalım. Artık bunlar bizim masamızın üzerinde durmasın, bunları masadan kaldıralım istiyoruz” şeklinde konuştu.

“GÜNEY KIBRIS MASADAN ÇEKİLDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusuna da değindi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben Kıbrıs meselesinde aktif rol oynamış bir siyasetçiyim ve bu işin en zirve yaptığı nokta Burgenstock’taki görüşmelerdir. O zaman Davos’taki bir görüşmede Kofi Annan benden rica etmiştir, demiştir ki; ‘Bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ ‘Ben size soruyorum, gel şu işi beraber ele alalım’ dedim. Dedi ki, ‘Ben üç kere teşebbüs ettim başarılı olamadım, bir daha girmek istemiyorum.’ ‘Gel dördüncüsüne beraber girelim’ dedim. ‘Tamam’ dedi ve beni 1 hafta, 10 gün sonra aradı. Ben görüşmelerimi yaptım, ‘başlayabiliriz’ dedi ve başladık. Çok enteresandır, tabii Yunanistan garantör ülke, Türkiye de garantör ülke, İngiltere de garantör ülke. Ve çalışmalarımıza başladık önce dışişleri bakanlarımız hepsi çalışmaları yürüttükten sonra final çalışmasını da İsviçre-Burgenstock'ta yaptık. Kofi Annan, başbakanlar orada bir araya geldik. O zaman Karamanlis Yunanistan Başbakanıydı ve görüşmeler-çalışmalar bittikten sonra son ana geldiğimizde hatta Güney Kıbrıs tarafı masadan çekilmek istedi. Kofi Annan ‘Ben söz verdim, burada bu işi bitireceğiz’ dedi ve imzalar atıldı, ayrıldık. İş referandum safhasına geldi, işte bildiğiniz gibi yüzde 65-70 oranında Kuzey Kıbrıs’ta Türkler ‘evet’ dedi. Ama Güney bir o kadar tam ters, ‘hayır’ dedi. Ve oradan Avrupa Birliği’ne Güney Kıbrıs girdi. Yoksa o ana kadar Güney Kıbrıs’ın böyle bir şansı söz konusu değildi. Ve bize de orada söz verdiler, dediler ki ‘bu iş bu şekilde yürürse biz bunu bitireceğiz.’ O süreci de ben yaşadım.”

Tarafların yakın dönemde Cenevre’de yine bir araya geldiğine; ancak Güney Kıbrıs’ın masadan çekildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz istiyoruz ki adil, kalıcı bir çözüme bu işi kavuşturalım. Ama Güney Kıbrıs’ın böyle bir derdi, böyle bir sorunu yok. Çünkü haklı olduğumuzu görüyorlar, her şey ortada. Bunu gördükleri için de bakıyorsunuz en kısa yoldan hep bazı kaçamak yollara başvurup diyorlar ki yine olmadı” ifadelerini kullandı.

“BARDAĞIN BOŞ DEĞİL DOLU TARAFIYLA UĞRAŞALIM”

Ege’deki meselelerin çözümü ile ilgili olarak Türkiye’nin görüşmelerin yapılıp yürütülmesinden kaçmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı: “Ama bütün mesele adil olalım, adil olmak suretiyle de işin üzerine gidelim. Bir de, çözüme odaklanalım ve bardağın boş tarafıyla uğraşmayalım, dolu tarafıyla uğraşalım, netice isteyelim. Eğer dolu tarafıyla uğraşmazsak, o zaman zaman kaybından başka hiçbir iş olmaz. Ama bizim artık zaman kaybına tahammülümüz yok, artık bu işi başarmamız lazım. Ve yeni bir dönem diyorsak, bu yeni dönemi de bizim bu şekilde özellikle de adanın gerçekleriyle ilgili olarak adımları atmamız lazım.”

Açıklamalarında mülteci konusunu da ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 milyonu aşkın mülteciyi barındıran ve bugüne kadar 30 milyar dolar harcama yapan Türkiye’ye AB’nin 2016 yılı sonuna kadar mülteciler için vermeyi taahhüt ettiği 6 milyar avroluk desteği vermediğini, gelen tutarın 850-900 milyonda kaldığını hatırlattı.

“KUDÜS KARARI, ULUSLARARASI HUKUKUN AYAKLAR ALTINA ALINMASIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının son bölümünde ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması ile ilgili kararı imzalaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kararı, “bölge ve dünya barışı adına son derece talihsiz bir açıklama” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kudüs, semavi üç dinin kutsal bir mekânıdır; Müslümanların, Hıristiyanların ve Yahudilerin. Yapılan açıklamalar her şeyden önce uluslararası hukukun açıkça ayaklar altına alınmasıdır. 1980 Birleşmiş Milletlerin bu konuda kararı var. Sadece Amerika ve İsrail’den başka o kararı reddeden yok, tüm dünya o kararı sahiplendi. Şimdi farklı bir yöntemle ‘ben yaptım oldu’ demek suretiyle bir açıklama yaptılar ve bu talihsiz adımla bölgeyi ciddi manada sıkıntıya sokacaklarına inanıyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 13 Aralık’ta İstanbul’da tüm üye ülkelerle bir zirve yapacağız. Aynı zamanda Arap Ligi’nin bütün mensupları da orada beraber olacağız ve oradan bir sonuç bildirgesi çıkacak.”

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS: “2018 YILINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNDE YENİ BİR SAYFA AÇILMALI”

Yunanistan Başbakanı Çipras da, dünyada ve bölgede gerginliklerin ve meydan okumaların yükseldiği bir dönemde, iki ülke arasındaki diyalog kanallarının daha da güçlendirilmesinin önemli olduğunu söyledi ve “Karşılıklı olarak saygı çerçevesinde tahriklerde, kışkırtmalarda bulunmadan konuşabilmeliyiz. Ve tabii aramızda bir güven ilişkisi oluşturabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Bunun zor olduğunu bildiğini, ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin modernleşerek, 21. yüzyıla uygun bir düzeye çıkacağını ifade eden Yunanistan Başbakanı Çipras, “Ancak bu modernleşme sadece Lozan Antlaşması’na kat’i saygı çerçevesinde gerçekleştirilebilir. Bu antlaşmanın yeniden yapılandırılması, güncellenmesi söz konusu olamaz” dedi.

Yunanistan’ın uzun süredir ekonomik krizle ilgili bir maceranın içinde olduğunu; fakat 2018 yılının Yunanistan için son derece önemli bir yıl olacağını kaydeden Yunanistan Başbakanı Çipras, “2018 yılında Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması çağrısında bulunuyorum. Bu sebeple, 2018 yılında Yunanistan için mevcut olan bu olumlu atmosfer çerçevesinde iki ülke arasında da en iyi ortamın, en iyi havanın yakalanması için elimizden gelen çabayı sarf etmek durumunda olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

“BAŞMÜFTÜNÜN ATAMA USULÜYLE BELİRLENMESİ CİDDİ BİR YARA”

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı Trakya Türkleri ile ilgili konuda, başmüftünün seçilerek değil, atama usulüyle belirlenmesinin ciddi bir yara olduğunu ve konunun çözümüyle ilgili gerekli adımın atılacağına inandığını söyledi. Yunanistan Başbakanı Çipras’ın, Batı Trakya Türkleri konusunu “bizim konumuz, bizim meselemiz” şeklindeki değerlendirmesine atıfta bulunarak, bunun güzel bir düşünce olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim ona aykırı bir şey söylememiz mümkün değil. Ama müsaade ederlerse en azından ricada bulunmamız herhalde isabetli olur. Çünkü soydaşımızdır, onların hukukuyla da biz dostluğumuza güvenerek ilgilenmemiz lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Mülteci konusunda iki ülkenin bugüne kadarki iş birliğinde yeni bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konu teknik boyutu çok ileri derecede ve Dışişleri Bakanımız, Yunanistan Dışişleri Bakanı birlikte bu işi çalışmak suretiyle bu işin teknik boyutunu da aşmanın yollarını arayacaklar” cevabını verdi.

“ANNAN PLANI UYGULANMIŞ OLSAYDI BUGÜN BU NOKTAYA GELMEYECEKTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ın Kıbrıs meselesinin çözümü ile ilgili değerlendirmelerine cevaben de şunları kaydetti: “Bunu çözmenin yollarını ararken de ben burada ciddi bir tecrübeye, deneyime sahibim, süreci de yakından hep takip ettim. Takip ettiğim bu süreçte de minderden kimlerin kaçtığını da çok iyi biliyorum ve bu konuyla ilgili de bütün belgeleri, bilgileri rahatlıkla verebilirim. Buna eğer hassas davranır, dikkat edersek çok şeyi aşarız diye düşünüyorum. Mesela ikide bir ‘asker bulundurma’ deniyor, tamam da Yunanistan asker bulundurmadı mı, bulundurmuyor mu? Aynı şekilde orada asker bulundurma olayı; Annan Planı eğer uygulanmış olsaydı bugün bu noktaya gelmemiş olacaktık. Bütün oradaki asker sayısı hepsi belli bir düzene oturtulmuştu. Ama oradaki referandumda kim ters hareket etti? Evet, Güney Kıbrıs ters hareket etti ve bugünlere geldik. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bu işi daha iyi ele alır ve arkadaşlarımızın ortak çalışmaları, bizim ortak çalışmalarımız da bunu çözüme kavuştururuz.”

YENİ DEMOKRASİ PARTİSİ GENEL BAŞKANI MİÇOTAKİS'İ KABUL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından ülkedeki temasları kapsamında, Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kiryakos Miçotakis'i Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği binasında kabul etti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan Onuruna Akşam Yemeği

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan Onuruna Akşam Yemeği

Yunanistan’ın başkenti Atina’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos eşi Vlasia Pavlopoulos tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim bütün hedefimiz bu ziyaretle birlikte geleceği çok daha farklı inşa edelim, ihya edelim. Burada birlik olsun, beraberlik olsun, dayanışma olsun” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da katılımıyla gerçekleşen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir konuşma yaptı.


“TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN’IN YILLARA UZANAN KADİM BİR TARİHİ VAR”

65 yıl aradan sonra Türkiye’den Yunanistan’a cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk resmî ziyareti gerçekleştiriyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan’ın iç-içe geçmiş iki millet olduğunu ve yıllara uzanan kadim bir tarihinin olduğunu söyledi.

“Şimdi bizim bütün hedefimiz bu ziyaretle birlikte geleceği çok daha farklı inşa edelim, ihya edelim. Burada birlik olsun, beraberlik olsun, dayanışma olsun” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik süreçlerin ve ciddi sıkıntıların yaşandığı bu dönemde iki ülkenin dayanışmasının; siyasi, askerî, ekonomik, kültürel ve turizm alanlarındaki iş birliğinin büyük bir önem arz ettiğini vurguladı.

Yunanistan’da yatırımları olan Türk iş adamları ile zaman zaman görüştüğünü ve onların Yunanistan’daki yatırımlara yönelik kanaatlerini, düşüncelerini aldığını da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarının memnuniyetlerini duydukça, geleceğe yönelik daha nelerin yapılabileceğini konuştuklarını dile getirdi.

“ENERJİDE ATABİLECEĞİMİZ ÖNEMLİ ADIMLAR VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geleceğe bakarken artık geçmişten ibret almanın önemli olduğuna inanıyorum. Eğer geçmişten ibret alırsak tarih tekerrür etmez, ibret alırsak geleceği çok daha farklı bir şekilde inşa ederiz. Zira şu anda gerek Yunanistan’ın yatırımcıları, gerek bizim yatırımcılarımız el-ele vermek suretiyle veya karşılıklı olarak atacakları adımlarla, hatta hatta üçüncü ülkelerde yapacakları yatırımlarla her iki ülke de kazan-kazan esasına göre geleceği çok daha farklı inşa ederiz. Şu anda enerjide atabileceğimiz önemli adımlar var, çünkü Türkiye bu noktada gerçekten bir hub durumunda. Bir tarafta TANAP, TAB, öbür taraftan Türk Akım Projesi, bütün bunlar bölgede artık doğal gazın hem ısınmada, hem özellikle sanayide, teknolojide nelere altyapı oluşturabileceğini ortaya koyuyor.”

Avrupa Birliği sürecinde Yunanistan’ın Türkiye’ye verdiği desteğin bir kenara konulamayacağını belirten ve Yunanistan’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleceği inşa ederken atılacak ortak adımları, özellikle terörle mücadeledeki dayanışmayı önemsediklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yemek öncesinde şeref defterini imzaladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Lozan, Konusunda, Hâlâ, Anlaşılmayan, Bazı, Noktalar, Var,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv