Haber Detayı
15 Ağustos 2019 - Perşembe 16:54
 
Malatya 25 ayrı yangın; itfaiye Orduzu yangınını kontrol altına aldı
Ali Aldağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Her yan alev alev...Malatya’da aşırı sıcaklarla yangınlarda da artış olmaya başladı. Malatya’da şu an itibarı ile 25 ayrı yangın var.
Yaşam Haberi
Malatya 25 ayrı yangın; itfaiye Orduzu yangınını kontrol altına aldı

Malatya 25 ayrı yangın;

İtfaiye Orduzu yangınını kontrol altına aldı...
Malatya Büyükşehir itfaiyesi yangınlara müdahale etti. İtfaiye ekipleri Orduzu Mahallesi Kültür Caddesi Vaizpınar Mevkiinde ki bahçe yangınına 6 araç 15 personel ile müdahale etti.
Orduzu’da ki yangında hasar oluştu zarar var.


An itibariyle 4 bahçe, 19 arazi ve ot 1 orman ve köy arazisi  olmak üzere itfaiye 25 yangına müdahale ediyor.
Malatya İtfaiye Daire Başkanı M. Hanifi Acar “Malatya’da bütün il sınırında toplam 25 yangın meydana geldi.
Şu ana kadar yangınlar devam ediyor, maalesef sadece Orduzu’daki yangında on dönüm alan zarar gördü.”dedi.

HASANÇELEBİDE’DEKİ YANGIN;

RÜZGARIN DA ETKİSİ İLE GENŞŞ ALANA YAYIILDI…

Malatya İtfaiyesinin açıklaması şöyle: “Hekimhan Hasan Çelebi Mahallesi'nde saat 9.30 civarında başlayan arazi yangını rüzgarın da etkisiyle geniş alana kısa sürede yayılmış Hasan Çelebi Mahallesi'nde yaklaşık 10 hektar bağ bahçe ve orman arazisi yanarak zarar görmüştür söndürme çalışmalarına Malatya büyükşehir belediyesi itfaiye daire başkanlığı 6 arazöz 18 personel ile müdahale etmiş ve hala soğutma çalışmalarına devam etmektedir Rüzgarin çok fazla olması sebebiyle söndürme çalışmaları güçlükle ilerlemekte”

VALİ BARUŞ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI…” 

Vali Aydın Baruş, Hasan Çelebi Köylü Mahallesinde sabah saatlerinde çıkan orman yangını nedeniyle Hekimhan ilçemizde incelemelerde bulundu.

Yangına yapılan müdahale ve söndürme çalışmalarını yakından inceleyen Vali Baruş, Hekimhan Kaymakamı Ahmet Özdemir, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ve Orman İşletme Müdür Vekili Cengiz Mağmur’dan bilgiler aldı.

Vali Baruş, konu ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Sabah 9.00 sıralarında Hekimhan İlçemize bağlı Köylü Mahallesinde sebebini tespit edemediğimiz ama bir kıvılcımdan kaynaklandığını düşündüğümüz yangına müdahaleler devam ediyor. Kuru otlar vasıtasıyla geniş bir alanı etkiledi. Ceviz ve kavak ağaçlarının bulunduğu dere yatağındaki ağaçlarda hasar var. Ormanlık alandaki meşe ağaçlarında ise çok ciddi olmamakla birlikte bazı hasarlar mevcut. Gerek itfaiye ekiplerimizin gerek orman ekiplerimizin müdahalesi devam ediyor. İtfaiye ve orman işletmemize ait araçlar ile belediyemize ve özel şirketlere ait iş makineleri ayrıca vatandaşlarımızın traktörleri ile canla başla çalışmaları sonucu şu an da yangın tamamen kontrol altına alındı. Buradaki en büyük risk havanın rüzgârlı olmasıydı buna sıcak havanın artması ve nem miktarının 72’ye düşmesi de yangın riskini arttırmıştı. İlimizin her tarafında bu risk devam ediyor.

Buradan tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Kesinlikle arazide herhangi bir ateş yakmasınlar, sigara atmasınlar çünkü ormanlarımız bizim canımız, ciğerimiz. Onlar yandığı zaman çok üzülüp kahroluyoruz. Tüm vatandaşlarımızdan aynı duyarlılığı bekliyoruz. Çünkü rüzgârlı havalarda yangına müdahale oldukça zor oluyor. Bu koordineli çalışmayı kaymakamlığımız, belediyemiz, büyükşehir ve ilçe itfaiyemiz, orman işletmemiz ve vatandaşlarımız iş birliği içinde gerçekleştirdiler. En önemlisi de vatandaşlarımızın bu duyarlılığı hakikaten takdire şayan.

Çoban Yusuf yerleşkesine çok yakınlaşmış olan yangın evlerin avlusuna kadar gelmişti. Burada yapılan mücadele neticesinde yerleşim yerleri için tehlike olmaktan tamamen çıkmış durumda. Şu an da soğutma çalışmaları devam ediyor. Orman ekiplerimiz bir risk kalmaması için gün boyu çalışacaklar, ellerinden geleni yapacaklar. Ben buradan tüm Köylü Mahallesi sakinlerine geçmiş olsun diyorum. Emeği geçen, çalışmalarda canla başla gayret sarf eden tüm ekiplerimize ve arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, 25, ayrı, yangın;, itfaiye, Orduzu, yangınını, kontrol, altına, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı