Haber Detayı
04 Şubat 2018 - Pazar 18:38
 
Malatya Bakkallar Odası’nda Turan Cıcık güven tazeledi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Bakkallar ve Bayiler Odası’nın yapılan genel kurulunda mevcut başkan Turan Cıcık yeniden başkan seçildi. Ve…ESOB Başkanı Şevket Keskin’den sert sözler…
Yaşam Haberi


Malatya Bakkallar Odası’nda Turan Cıcık güven tazeledi
Malatya Bakkallar ve Bayiler Odası’nın genel kurulu Akpınar’da bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirildi.  Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’in divan başkanlığını yaptığı genel kurula İl Ticaret Müdürü Ahmet Demirbağ, esnaf odası başkanları ve Oda üyeleri katıldılar.


Genel Kurulda mevcut başkan Turan Cıcık, eski başkan Faruk Yılmaz, Cebrail Büyükelçi, İsmail Akyürek ve Erdoğan Aslankan aday oldular.
Genel Kurul sonucunda mevcut başkan Turan Cıcık 525 oy alarak yeniden başkan seçilirken, eski başkan Faruk Yılmaz 162 oy, Cebrail Büyükelçi 50 oy, İsmail Akyürek 123 oy ve Erdoğan Aslankan ise 77 oy aldılar.


Malatya Bakkallar ve Bayiler Odası’nın Turan Cıcık başkanlığındaki yönetim kuruluna Levent Ergül, Aziz Hamamcı, Hüseyin Çiçek, Mahmut Özbek, Cengiz Demirhan, Mustafa Duran, Nejdet Özyalın ve Mehmet Ali Ataş getirildiler. Denetim Kuruluna ise İsmail Gürbüz, Yavuz Selim Doğan ve Adnan Tosunoğlu seçildiler.
Keskin: Hepimiz ülkemiz için, Malatya’mız için çalışalım
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Onkoloji Hastanesi talebinde bulunmam, ikinci üniversite talep etmem, Şeker Fabrikasının akıbetinin ne olacağını sormam, çevreyolunun biran önce yapılmasını talep etmem neden birilerini rahatsız ediyor?  İstemediğimiz zamanda ‘Ya bu Oda başkanları ne yapıyor?’ diyorlar. İsteyince de, eleştiriyorlar. Hepimiz ülkemiz için, Malatya’mız için çalışalım.” dedi.


-“Esnaf camiası operasyonunu sonuna kadar destekliyor”
Malatya Bakkallar ve Bayiiler Odası’nın genel kurulunda divan başkanlığı yapan MESOB Başkanı Şevket Keskin, yaptığı açılış konuşmasında; esnaf ve sanatkar camiasının Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yönelik başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatını sonuna kadar desteklediğini tekrarlayarak, “Bayrağımız için, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü savunan kahraman Mehmet’imize, Mehmetçiklerimize, başkomutanımıza, komutanlarımıza, bölgede görev yapan 2. Ordu Komutanımıza, esnaf ve sanatkar camiası olarak başarılar diliyoruz,  Cenab-ı Allah Ordumuza başarılar nasip eylesin. Ülkemize yapılan saldırıları tamamen yok edeceklerine yürekten inanıyoruz. Hükümetimizi ve operasyona destek veren bütün siyasi partileri yürekten alkışlıyoruz. Esnaf ve sanatkar camiası bu operasyonu sonuna kadar destekliyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminde esnaf ve sanatkar camiası nasıl gece demokrasi nöbeti tutup, gündüz ise işinin başına geçerek ekonominin işlemesine katkı sunmuşsa, bugünde aynı noktadadır. Kurtuluş Savaşında devletimiz Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde nasıl 7 düvel ile savaşmışsa, bugünde milletimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 70 düvel ile savaşıyor.  Ama zafer yine bu milletin olacak, zafer Allah’ın zaferi olacak, bu millete kimse boyun eğdiremeyecek, kimse bu milleti hizaya getiremeyecektir.”  diye konuştu.
-“Taleplerde bulunduğumuz zaman eleştiriyorlar”


Keskin, esnaf ve sanatkarların sorunlarını her zaman gündeme getirdiklerini ve her platformda takip ettiklerini belirterek, “Emekli olan esnafımızdan yüzde 15 sosyal destek primi kesiliyordu. Neredeyse emekli esnafımızın maaşlarında 250 TL’ye yakın bir kesinti yapılıyordu. Yapılan icraatları bazıları görmüyor. Bugün Pazar Ruhsatı tamamen kaldırıldı. En ufuk bakkal da 600 TL veriyordu, Basancı ve Koç’ta 600 TL veriyordu. Pazar ruhsatının kaldırılmasını Türkiye’nin gündemine ilk biz getirdik. Ama o zamanda eleştirildik. Yüzde 15’in kaldırılmasını istediğimiz zamanda eleştirildik. TESK Genel Başkanımız ve aynı zamanda Bakkallar Federasyonu Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken ile birlikte esnaf ve sanatkarımızın talepleri konusunda hükümetimize ne götürdüysek aldık. Açık ve net olarak ifade ediyorum; yanlış yaptığımız yerde bizi açıkça eleştirsinler. Ama doğruyu söylediğimiz zamanda bunu yansıtın. Emekli esnafımız ya maaşında yüzde 15 kesinti yapılıyordu, yada işyerlerini başkalarının adına yapıyordu. Ama bugün yüzde 15 tarihe karıştı. Bugün bankalar arasındaki kredi yüzde 16. Bugün Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde hükümetimizin büyük destekleri ile 500 bin TL’ye kadar verilen krediler yüzde 5 ve 7 arasında. Bugün ÖTV’siz araçlar veriliyor. Faizsiz krediler verildi. Bu taleplerimizi, esnaf ve sanatkarımızın sorun ve taleplerini biz her zaman gündeme getirdik ve takibini de yaptık, yapıyoruz.” diye konuştu.
-“ İstemediğimiz zamanda ‘Ya bu Oda başkanları ne yapıyor?’ diyorlar”
Keskin, “Onkoloji Hastanesi talebinde bulunmam, ikinci üniversite talep etmem, Şeker Fabrikasının akıbetinin ne olacağını sormam, çevreyolunun biran önce yapılmasını talep etmem neden birilerini rahatsız ediyor?  İstemediğimiz zamanda ‘Ya bu Oda başkanları ne yapıyor?’ diyorlar. İsteyince de, eleştiriyorlar. Ama biz yine doğru bildiğimizi, hak bildiğimizi, Malatya’da ne eksik görüyorsak, ne sıkıntı varsa bunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a götüreceğim. Bunu herkes böyle bilsin. Biz çalışacağız, ama herkes çalışacak.  Çalışmayınca beni de eleştirin. Ama birileri bu işin dozunu kaçırmasın, konuşunca yer yerinde oynar, birileri de bunu bilsin. Hepimiz ülkemiz için, Malatya’mız için çalışalım.” İfadelerini kaydetti.
-“Ahmet başkanımıza teşekkür edince de kızıyorlar”


Malatya’da talep edilerek yapılan hizmetler için teşekkür edilmesinden de bazı çevrelerin rahatsızlık duyduğunu anlatan Keskin, “Hepiniz çarşıda ve pazardasınız; çarşılarımızın üzerinde güneşten korunmak için perdeler vardı, her renkte perdeler vardı. Yağmur çarşıda damla damla damlardı. Ne oldu? Bugün bakın çarşının her tarafı kapalı alan oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a ben teşekkür ediyorum. Ahmet başkanımıza teşekkür edince de kızıyorlar.  Bu kızınlar geçmişte İstanbul Pasajını görmedi mi?  Orası Malatya’nın ilk ticaret merkezlerinden birisi. Oraya vatandaşımız ailesiyle giremiyordu. Bugün vatandaşlar hanımını koluna takarak, çocuğunun kolundan tutarak oraya çay içmeye gidiyor, alışverişe gidiyor.  Tüccar Pazarının, Bakırcılar Pazarının, Şire Pazarının, Manifaturacılar Pazarının, Kasap Pazarının bugünkü durumunu görüyorsunuz.  Birazda yapılanı görmek lazım. Açık Oto Pazarına bakın, Kamyoncular Garajına bakın, Galericiler Sitesine bakın. Bütün bunlar çaba verilerek yapıldı. Yapılan hizmetler için teşekkür ediyorum, ama yeri geldiğinde de esnafımızın hakkını koruruz. Ben hem esnafımızın, hem de Malatya’nın emrindeyim, yanlış yapanında her zaman karşısındayım, kim ne diyorsa desin.” diye konuştu.
-“Esnaf bir adrestir, güvenilir bir kapıdır.”
Keskin, Türkiye’de son dönemde en çok işyeri açılan esnaf sektörleri içinde bakkalların olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti;  “Esnaf ve sanatkarı bitirmeye hiç kimsenin gücü yetmez. Biz marketlerden, market zincirlerinden şikayetçiyiz. Ama artık büyük marketler birbirlerini yemeye başladılar. Esnaf ve sanatkar yine ayakta kalacak. Esnaf ve sanatkar camiası bu memleketin temel taşıdır, omurga kemiğidir. Esnaf ve sanatkar bu memleketin çimentosudur, karanlık caddeleri aydınlatan esnaftır. Esnaf bir adrestir, güvenilir bir kapıdır.  İnsanımız bir kız istediği zaman, kızını vereceği zaman önce gidip mahalle bakakalına sorar. Bu kültür ayakta kalacak ve yaşatılacak.”

turan cıcık ile ilgili görsel sonucu
-“Biz denetime hazırız, aksi takdirde bizi haksız yere itham edenler namerttir”
Keskin, esnaf odaları üzerinde olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, aksine bütün genel kurulların bakanlık temsilcilerinin gözetiminde ve denetiminde, seçim kurulunun ise kontrolünde gerçekleştirildiğini belirterek, “Bütün Oda başkanlarım adına söylüyorum; eğer bize gönderilen müfettişlere bütün hesaplarımızı vererek destek olmazsak, biz namerdiz, aksi takdirde bizi haksız yere itham edenler namerttir. Biz açığız, biz denetlenmeye açığız. Biz denetlenmeye her zaman açığız. İki satır yazı yazarsınız bakanlığa, müfettiş istersiniz, müfettişte gelir bizi denetler. Biz her yıl denetlenen insanlarız. Biz her zaman denetlenmeye açığız, hesap vermeye açığız. Biz genel kurullarımızda esnafımıza hesap veriyoruz, devletimize hesap veriyoruz, milletimize hesap veriyoruz, ama en büyük hesabı Cenab-ı Allah’a vereceğiz. Bunu hiç kimse unutmasın. Biz Cenab-ı Allah’a hesap vermek için çalışıyoruz.” diye konuştu.
Doğanşehir Esnaf Odası’nda Topal güven tazeledi
Doğanşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın genel kurulunda mevcut başkan Rıfat Topal yeniden seçildi.
Doğanşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın genel kurulu Doğanşehir İş merkezinde gerçekleştirildi.


Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkan vekili Orhan Özbek’in divan başkanlığını yaptığı genel kurula Oda üyeleri katıldılar.
Genel Kurulda tek liste ile aday olan mevcut başkan Rıfat Topal yeniden Doğanşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın başkanı seçilirken yönetim kuruluna İsmet Bayram, Ömer Akbıyık, Evsal Kamacı, Fehmi Tuncel, Fehmi Zelyurt ve İslam Sülü seçildiler. Denetim Kuruluna ise Nusret Ürkmez, Yaşar Ata ve Bülent Akbaş getirildiler.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya, Bakkallar, Odası’nda, Turan, Cıcık, güven, tazeledi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv