Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 16:28
 
Malatya basını Gaziantep’de …İlk Mutfak Müzesini gezdi darısı Malatya'ya
Vahap Güner...:Malatya Olay...: Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in özel konuğu olan Malatya Gazeteciler Cemiyeti mensupları, Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Gaziantep’de Emine Göğüş Mutfak Müzesini gezdi.
Kültür Haberi
Malatya basını Gaziantep’de …İlk Mutfak Müzesini gezdi darısı Malatya'ya

BİR İLK...GAZİANTEP'TE...DARISI MALATYA'NIN BAŞINA...

Gaziantep Büyükşehir Belediye yetkilileri nezaretinde, Türkiye'nin ilk Turizm Bakanı olan Ali İhsan Göğüş tarafından 2005 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne annesinin adını taşıyan bir müze yapılması şartı ile bağışlanan Mutfak Müzesi Gaziantep mutfağının tarihsel yapısını gelecek kuşaklara ulaştırıyor. 
Malatyalı basın mensuplarınca çok beğenilen mutfak müzesi hakkında şu bilgiler veriliyor:

fatma şahin ile ilgili görsel sonucu
“Sizlere Emine Göğüş Mutfak müzesi Gaziantep Şahinbey ilçesinde. Özelliği Türkiye'de açılan ilk mutfak müzesi olması. Yemek ve mutfak kültürümüzü geleceğe taşımak adına çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Gaziantep Kalesi'nin güneyinde bulunan Göğüş Konağı, tarihi dokunun içerisinde yer almakta.1905 yılında yapıldığı bilinen konak, Kethüdazade Göğüş İbrahim Efendi Konağı olarak adlandırılmakta. 

Gaziantep'in önemli şahsiyetlerinden biri olan, 13 yıl boyunca bakanlık ve milletvekilliği yapan ve Türkiye'nin ilk Turizm Bakanı olan Ali İhsan Göğüş tarafından 2005 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne annesinin adını taşıyan bir müze yapılması şartı ile bağışlanmış. 2007 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanmış ve müze ziyarete açılmıştır.
Müze geleneksel Gaziantep mutfak kültürünü tanıtıyor. Mutfak malzemeleri, sofra düzeni, yöreye özgü kullanım şekilleri ve yöresel adları ile sergilenmekte.

Gaziantep mutfağında kullanılan kazan, tencere, tabak, kepçe ve kaşıklar. Hemen hemen hepsi bakırdan yapılmış. Yiyeceklerin saklandığı kiler bölümü aslına uygun olarak restore edilmiş. Bakır kepçeler, ibrikler, tepsiler.
Müzede, her odada ayrı bir tema işlenmiş. Müzenin duvarlarında Gaziantep mutfağında kullanılan etler, baharatlar, bakliyat, hamur işleri, tatlıların resimli afişleri ve yemek tarifleri var. Amaç bu yemeklerin tariflerinin geleceğe taşınması. Gaziantep içecek kültürü, özel gün yemekleri, misafir ağırlama adabı, fekke sofrası, sahre adı verilen piknik canlandırmalarla gösteriliyor. 
Gaziantep yöresel yemeklerin başında gelen yuvalama( yuvarlama) çorbasının yapımının temsili görüntüsü. Gaziantep' te misafir ağırlama sahnesi. Misafir ağırlamada kullanılana tabaklar, fincanlar.”

Malatyalı Gazeteci Ali Aladağ ise Müze gezisinde "Darısı Malatya'nın başına" dedi.

MALATYA BASINI GAZIANTEP 
HAMAM MÜZESINİ GEZDİ

Yerel Medya seminerine katılmak üzere Gaziantep'e gelen Malatya Gazeteciler Cemiyeti mensupları Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in konuğu oldular. 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Hamam Müzesini gezen Gazteciler, Hamam hakkında bilgi aldılar. 
Hamam Müzesi hakkında yetkililer şu bilgileri verdiler:

"Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Halûk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır."

 

Katılan Gazeteciler:

Halil İbrahim Kılıç

Vahap Güner

Ali Aladağ

Ferdi Durdu

Remzi Hayta

Kayhan İnceoğlu

H. Sercan Duran

Mehmet Taşkın

Ayhan Sezgin

Erdal Kaynar

Yılmaz Yaşar

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, basını, Gaziantep’de, …İlk, Mutfak, Müzesini, gezdi, darısı, Malatya'ya,
Yorumlar
Haber Yazılımı