Haber Detayı
03 Mart 2017 - Cuma 01:59
 
Malatya bir değerini daha kaybetti...Avukat Hayrettin Abacı 88 yaşında vefat etti
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya’nın abisi…Malatya’nın değeri…Malatya Barosu’nun eski başkanlarından olan Avukat Hayrettin Abacı 88 yaşında hakka yürüdü. Avukat Hayrettin Abacı’nın vefatı Malatya’da üzüntüye yol açtı.
Yaşam Haberi


AVUKAT HAYRETTİN ABACI VEFAT ETTİ…
Malatya bir değerini daha kaybetti.
Uzun süredir İzmit’te bulunan çocuklarıyla yaşayan Avukat Hayrettin Abacı organ yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdiği öğrenildi.
88 yaşındaki Avukat Hayrettin Abacı 3 çocuk babasıydı. Avukat Hayrettin Abacı, 1980 ile 1985 yılları arası Malatya Barosu Başkanlığı görevi ifa etmişti.
Abacı’nın cenazesinin bugün Cuma namazı sonrasında İzmit’te toprağa verileceği haber alındı.
Malatya Olay Gazetesi ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoru.

hayrettin abacı ile ilgili görsel sonucu

KİM NE DEDİ?
CHP GENEL BAŞKABN YARDIMCISI VELİ AĞBABA; “ABACI’YI UNUTMAYACAĞIZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Av. Hayrettin Abacı’nın vefatının ardından bir taziye mesajı yayımladı.

veli ağbaba ile ilgili görsel sonucu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yayınladığı mesajda; “Malatya’nın en renkli simalarından biri olan, yaşayan tarih tanımlaması yapılan Av. Hayrettin Abacı’nın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Onu bazen siyasetçi, bazen hukukçu, bazen şifalı bitkiler uzmanı ,bazen de yazar olarak gördük. 88 yıllık yaşantısında unutulmaz izler bırakan, bir Malatya hayranını kaybettik” dedi.
Ağbaba, “Avukat Hayrettin Abacı, 1950 li yıllarda çıkardığı gazetelerde Malatya’nın sorunlarını yazan, kayısının tanıtımı için verdiği emek herkes tarafından takdirle karşılanan, partimizin belediye başkan adaylığı dönemindeki üslubu ile tüm Malatyalıları kendisine hayran bırakan, Malatya’nın değil belki de Türkiye’nin en geniş arşivine sahip kişilerden birisiydi. Cebinde antibiyotik diye taşıdığı sarımsağı ile hafızalarımıza kazınan Hayrettin Abimizi asla unutmayacağız. Hayrettin Abacı’ya Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm Malatyalılara başsağlığı dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.
CHP ÖNCEKİ DÖNEM İŞL BAŞKANI CELAL BERKTAŞ “MALATYA SEVDALISIYDI”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta
Malatya ve yeşil sevdalısı, İnönü Üniversitesi kurucu heyet üyelerinden ve Baro eski Başkanlarından Avukat Hayrettin Abacı, tedavi gördüğü İzmit’te yaşama veda etti. Özellikle Tecde’deki yeşil dokunun katledilmesini ve Malatya’daki çarpık kentleşmeyi protesto etmek amacıyla çok sevdiği kenti yaklaşık 7-8 yıl önce terk ederek çocukları ile beraber yaşayan Av. Abacı, çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu.
88 yaşında yaşama veda eden ve 3 çocuk babası Hayrettin Abinin Naaşı, İzmit’te yarın (03.03. 2017) Cuma Namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

CHP BATTALGAZİ İLÇE BAŞKANI AV. SELAHATTİN SARIOĞLU "İYİ Kİ MALATYA'NIN SON HALİNİ GÖREMEDEN ÖLDÜ
GÖRSEYDİ KAHRINDAN ÖLÜRDÜ! "

SELAHATTİN SARIOĞLU ile ilgili görsel sonucu
Malatya'mızın simge isimlerinden, Malatya Baro'muzun Altıncı Başkanı Av. Hayretttin Abacı'nın vefatı bizi derinden üzmüştür.
Merhum Abacı, dürüstlüğün, hukukun, avukatlığın, siyasetin, sanatın, edebiyatın ve özellikle 'Malatyalılık'ın yeri doldurulmaz önderiydi.
O, kendi deyimiyle, 'Malatya'nın özel ve güzel meyvesi' kayısının Malatya'ya getirisinin hak ettiği düzeye gelmesi, sağlığımıza sağladığı yararlarının tüm dünyaca anlaşılması için yüzlerce yazı yazmış, sayısız televizyon konuşması yapmıştır. 
 5-6 yıl önce Malatya'dan ayrılmak zorunda kalarak İstanbul'a gitmiş ve o tarihten sonra Malatya bağını, yaptığımız uzun telefon konuşmalarıyla sürdürmüştür. Bu konuşmalarında, hafızasının zayıflamasından, yaşlılıktan ve alevlenen Malatya hasretinden, görebileceği bir yere gidip Malatya'ya giden otobüslere el sallayıp ağladığından söz etmiştir. 
88 yaşında aramızdan ayrılan Üstat Hayrettin Abacı, her alanda yaptığı çalışmalarla etki yaptığı Malatya tarihinin son tanıklarından biriydi.
O, nefsini düşünmeyerek, Malatya'nın temiz havası için, yeşili için, kirazlarından, armutlarından, eriklerinden kızılcıklarından hülasa envai çeşit dünya nimeti meyvesinden yoksun kalmaması için sahibi olduğu milyonlar değerindeki bahçelerinin de içinde bulunduğu Tecde Bahçelerinin imara açılmaması için mücadele etmiştir.
O, iyi ki hasretini çektiğini Malatya'yanın son halini, Kanal Boyunu, Kernek Parkını, Tecde'yi göremedi.
Görseydi kahrından ölürdü..
Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun, ailesinin, yargı çevresinin ve tüm sevenlerinin başı sağolsun. 
"

HAYRETTİN ABACI KİMDİR ?

av ukat hayrettin abacı ile ilgili görsel sonucu
1929 yılında Malatya, Tecde mahallesinde doğdu. İlk ve orta-lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Lise yıllarında çok okuyan, araştırmacı kişiliği ile tanındı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirerek Malatya’da Avukatlığa başladı. Avukatlık mesleğinin yanı sıra, bilimsel ve kültürel konulardaki birikimiyle Malatya sorunları ve çözümleri için gazete ve dergiler çıkardı. Uzun yıllar yerel ve ulusal basında köşe yazarlığı yaptı. Türkiye İşçi Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif siyaset içinde oldu. Malatya Baro Başkanlığı yaptı. Malatya’ya üniversite kurulması için yoğun faaliyetlerde bulundu, bu amaçla dernekler kurulmasına öncülük etti. İnönü Üniversitesi kurulduktan sonra bir süre burada öğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Malatya’nın pek çok sorununun yanı sıra özellikle kayısı ve kayısıcılık konusunda bilimsel araştırmalar gerçekleştirdi. Bir süredir ikamet ettiği İzmit’te, Derince Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nde 01 Mart 2017’de 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya, bir, değerini, daha, kaybetti...Avukat, Hayrettin, Abacı, 88, yaşında, vefat, etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv