Haber Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 13:54
 
Malatya bugün Bakan Kurtulmuş ve Tüfenkci ile Çalık'ı ağırlıyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya bugün 2 Bakanı ağırlıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık Malatya’ya geldi. Malatya’ya gelen Bakanlar Kurtulmuş ve Tüfenkci Hava Limanında karşılandı.
Gündem Haberi


Malatya bugün Bakan Kurtulmuş, Tüfenkci ve Çalık'ı ağırlıyor...
Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık'ın Malatya’ya programı şöyle:.


“11:00 – İnönü Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yıl Açılışı / Turgut Özal Kongre Ve Kültür Merkezi
13:30 – Eski Cezaevi Müzesi Temel Atma Töreni / Yer :Yeşilyurt
14:30 – Malatya Etnografya Müzesi Ziyareti / Yer:Beşkonaklar
15:15 – Malatya İmam Hatip Lisesi Aşure Dağıtım Etkinliği / Yer:Sıtmapınarı
15:30 – Büyükşehir Belediyesi Ziyareti
16:00 – Büyükşehir Belediyesi Kültürevi Açılışı (Malatyabb ) Fotoğraf Müzesi Ziyareti
17:00 – AK Parti İl Başkanlığı Ziyareti
17:30 – Sivil Toplum Kuruluşları Ve Muhtarlarla Toplantı – Yer Ramada Otel”

Kurtulmuş, Tüfenkci ve Çalık'ın yanı sıra Milletvekilleri Nurettin Yaşar ile Mustafa Şahin'de Malatya'ya geldi.

BAKAN KURTULMUŞ NE DEDİ?

Kültür ve Turizm bakanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş Malatya’da Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen İnönü Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde ‘Mili Kültürün Oluşumunda Medeni Perspektif’ konulu ilk dersi verdi.

Bakan Kurtulmuş; Dünyanın zor bir süreç ve dönemden geçtiğini ifade edip şunları söyledi:
“Yaşadığımız zorlukları görüyoruz. Bölge bir bölünme, parçalanma süreci içerisinde. Bir asır evvel hangi oyun tezgahlandıysa, o oyunun ikinci perdesi maalesef 90’lı yılların başından itibaren titizlikle böyle her gün işlenerek sürdürülüyor. Bölge daha fazla etnik çatışmaların, bölge daha fazla mezhebi ve kültürel çatışmaların içerisine sokulmaya çalışılıyor ve ne yazık ki bu bölgelerdeki gelişmelerde ve bu bölge insanlarının bir takım sağa sola savrulmaları da bu projeyi çok daha ciddi bir şekilde destekliyor.

Bölge ülkelerinin içerisinden yeniden yeni ülkelerin çıkarılması, bölge ülkelerinin içerisindeki mezhebi, etnik, kültürel çatışmaların kalıcı hale getirilmesi ve sınırların yeniden dizayn edilmesinin çok açık bir şekilde görülüyor. Türkiye olarak bir taraftan kendi içimizdeki birliği, bütünlüğü sürdürürken diğer taraftan da bu bölgenin daha fazla derlenmesini ve toparlanmasını sağlayacak, bu bölgenin parçalanma projelerine karşı bölge halklarının birleşmesini esas alan perspektif ile siyasetimiz sürdürmeye gayret edeceğiz. Bunu yaparken sağdan solan bir takım saldırıların olacağını, bu anlamda Türkiye’nin ayağına bir takım çelmeler takılmasının mukadder ve muhtemel olduğunu biliyoruz. En sonuncusunu 15 Temmuz hain darbe girişiminde gördüğümüz gibi çok farklı, çok değişik şekilde girişimlerle Türkiye’nin önü tıkanmaya çalışılmaktadır. Buna karşı da hem uyanık olmak hem bir ve beraber olmak mecburiyetindeyiz. Ve milli menfaatlerimizi her türlü iç tartışmalarımızın ötesine koyarak, milli menfaatler etrafında birleşmesini başarabilmeliyiz.

Her şeyden evvel NATO içerisinde 1952’den bu yana çok derin ittifakımız olan, ayrıca Ortadoğu politikalarında stratejik işbirliği düzeyinde ilişkilerimiz olan bir ülkenin Türkiye’de 80 milyon halkı cezalandırmak anlamına gelen son derece anlamsız bu adımı niçin attığını anlamakta gerçekten zorlanıyoruz.

Ayrıca 15 Temmuz’dan bu yana, ondan öncesi de vardı ama 15 Temmuz’dan bu yana yüksek sesle her platformda bu müttefik ülkeye karşı dile getirdiğimiz bu darbe teşebbüsünün ele başını Türkiye’ye iade edin taleplerinin karşısında bırakın iade etme konusunda adım atmayı hala bu şahsı orada saklayabilmeyi müttefikliğe nasıl sığdırdıklarını anlamakta zorluk çekiyoruz.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan kişilerin soruşturma kapsamında gözaltına alınmalarının Amerika Birleşik Devletleri yetkililerini rahatsız ettiğinin görüyoruz.

Bu vesileyle şunu çok açık şekilde ifade etmek isteriz ki Türkiye olarak bir taraftan bize karşı yapılan hususlardan mütekabiliyet esasına göre biz de gerekli adımları atarız. Ancak amacımız suhuletle ve sakin bir şekilde bu sürecin geçilerek Amerika Birleşik Devleti yöneticilerinin, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yapılan bu yanlış uygulamadan bir an evvel vazgeçmesini sağlamak ve ilişkilerin yeniden bu durumdan hasar almadan eski seviyesine dönmesini temin etmektir. Bu vesileyle Türkiye olarak yapılan bu yanlışlığı kabul etmediğimizi ifade ediyor meselenin suhuletle ve gerçekten kolay bir şekilde aşılabilmesini ümit ediyoruz. Bunun için de görüşme kanallarımızın diplomatik kanallar çerçevesinde devam edeceğini de ifade etmek istiyoruz. Bölgenin bu kadar büyük sıkıntıları olduğu bir dönemde Türkiye’nin de belli problemlerle karşılaşması olağandır ancak ifade ettiğim gibi bunların hepsine karşı milli birlik duygusu içerisinde beraber olacağız ve gerekli cevapları vererek inşallah Türkiye’nin yoluna devam etmesini sağlayacağız.

BAKAN TÜFENKCİ NE DEDDİ?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci İnönü Üniversitesinin yeni akademik yılın Türkiye’ye Malatya’ya hayırlar getirmesini temenni etti. Bakan Tüfenkci şunları söyledi:

“2017-2018 eğitim yılı başarılarla dolu olarak geçer ve hem şehrimize yapacağımız hem de ülkemize yapacağınız katkılarla siz geleceğin inşası noktasında adımlarımızı emin adımlarla atmış olursunuz.” 

ÇALIK'IN SÖZLERİ...

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, İnönü üniversitesinin Türkiye’nin en eski üniversiteleri arsında bulunduğunu aktarıp şunları dile getirdi:“Eğitimde kat ettiğimiz yol Türkiye için çok önemli. Anaokulundan üniversiteye kadar okullaşmadaki oranlarımız her geçen gün arttı. 2002’de üniversitelere aktarılan kaynağımız 3 milyar liraydı, şu an ise 37 milyar liraya çıktı. Üniversite sayımızı 76’dan 181’e çıkardık. 2002’de 45 lira olan burslar ve krediler şu anda 425 liraya çıkmış vaziyette. Eğitme verdiğimiz önem sadece rakamlarla değil her alanda atmış olduğumuz adım da en önemli vesile. Kuran’ın ilk emri oku ve biz de okumayı kendimize ilk hedef olarak, bilmi, ilmi ilk hedef olarak aldık. Okuyarak Türkiye’mizi ilerletmek muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak istiyoruz. İstiklal Marşımızın ilk kelimesi korkma ile karşımızda duran tüm terör örgütleriyle PKK, DEAŞ, PYD, FETÖ ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. 15 Temmuz gecesindeki korkmayan milletimiz gibi bundan sonra da bir eğitim ordusuyla Türkiye korkmadan yoluna devam edecek. Liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle korkmadan Türkiye dünya devleti, dünya lideri olmaya devam edecek.”

Malatya Vali Vekili Mehmet Ali Aytaç, yeni akademik yılın hayırlı olmasını konuşmasında ifade etti.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hedeflerinin Türkiye’nin ilk 10 üniversitesi arasına yer almak olduğunu söyledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya, bugün, Bakan, Kurtulmuş, ve, Tüfenkci, ile, Çalık'ı, ağırlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv