Malatya büyükşehir belediyesi; YKS tercihlerinde rehberlik hizmeti verecek
Haber
01 Ağustos 2021 - Pazar 18:53
 
Malatya büyükşehir belediyesi; YKS tercihlerinde rehberlik hizmeti verecek
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika Sıcak haber… Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi öğretmen ve sosyologları tarafından, YKS’de başarılı olan ve tercih yapacak öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek.
Eğitim Haberi
Malatya büyükşehir belediyesi; YKS tercihlerinde rehberlik hizmeti verecek

Malatya büyükşehir belediyesi;

YKS tercihlerinde rehberlik hizmeti verecek...

Malatya’da birçok alanda yaptığı çalışmalarla göz dolduran Malatya Büyükşehir Belediyesi, YKS tercih döneminde öğrencilere tercih danışmanlığı ve rehberlik hizmeti verecek. Malatya Sümer Park içerisinde bulunan Aile Danışma Merkezi’nde (MADEM) üniversite okuma hayali kuran öğrencilere hizmet verecek olan öğretmen ve sosyologlar, 2 Ağustos Pazartesi gününden itibaren tercih yapacak öğrencilere yardımcı olacak.

MADEM’de yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu, “ Geçtiğimiz günlerde YKS sonuçları açıklandı. Kadın, Aile, Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız sosyologlarımız eşliğinde 2 Ağustos Pazartesi gününden itibaren YKS sınavına giren ve tercih yapacak olan öğrencilerimize rehberlik hizmetinde bulunacağız. Sümer Park içerisinde bulunan Malatya Aile Danışma Merkezimizde (MADEM) sosyologlarımız genç kardeşlerimizin geleceğe adım atmasında birlikte hareket edecekler ve mihmandarlık yapacaklar” dedi.

YKS’de tercih yapacak olan öğrencilerin MADEM’de sosyolog ve öğretmenlerden rehberlik hizmeti alabileceklerini söyleyen Başkan Gürkan, “ YKS sonuçları açıklandı ve Malatya’da gittikçe yükselen bir yerde. Sonuç olarak Malatya daha başarılı bir segmente erişti. Bu anlamda Milli Eğitim Müdürlüğümüzün nezdinde bütün öğretmenlerimizi kutluyorum. İlerleyen dönemlerde Malatya’da ki eğitim seviyesi ve standardının Türkiye’de üst segmentlerde olmasını, ilk üçlerde olmasını temenni ediyorum. Öğrencilerimiz sınava girdiler. Başarılı olan öğrencilerimiz var, başarı gösteremeyen öğrencilerimiz var. Başarı gösteremeyen öğrencilerimiz inşallah önümüzdeki sene eksikliklerini tamamlayarak daha güzel bir hazırlıkla sınava girip istedikleri yere girme noktasında başarılı olmalarını temenni ediyorum.

Sınavda başarı gösteren öğrencilerimize tercihler noktasında rehberlik edilmesi gerektiğine inanıyorum. Özellikle kişilerin ilgi ve isnatlarına göre yönlendirilmelerinin çok daha uygun olacağını düşünüyorum. Günün şartlarının

getirdiği popülizmle bir tercih yapmak yerine, bilgileri, istekleri, isnatları ve yetenekleri doğrultusunda sevecekleri bir mesleğe yönlendirilmesi noktasında MADEM’de bulunan öğretmenlerimiz, sosyologlarımız ve uzmanlarımız öğrencilerimize rehberlik edeceklerdir. Öğrencilerimiz bu rehberlik sonucunda üniversite tercihlerinde doğru bir seçenek ve doğru bir seçme fırsatı yakalayacaklar. YKS sınavında başarılı olan ve tercih yapacak olan öğrencilerimizin MADEM merkezimize gelerek ilgili ve yetkili uzmanlarımızdan rehberlik yönlendirmelerini almalarını temenni ediyorum. MADEM merkezimizde öğrencilerimize fahri olarak rehberlik edileceğini ifade etmek istiyorum. Bütün öğrencilerimize, ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN GÜRKAN, ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK ÖĞRENCİLERİ MALATYA’YA DAVET ETTİ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) başarılı olan ve tercih yapacak olan öğrencileri tebrik ederek öğrencilerin tercihlerini Malatya’ya yapmaları konusunda davette bulundu.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan YKS sonuçlarının ardından öğrencilerin tercih heyecanı başladı. İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitelerinin yeni öğrencileri de yapılacak olan tercihler sonunda belli olacak. Bu doğrultuda tercih döneminde Malatya’da bulunan üniversiteleri tercih etmek ve Malatya’ya öğrencileri davet etmek için çağrıda bulunan Başkan Gürkan, Malatya Türkiye’de segment noktasında Büyükşehirler arasında en güzel şehirlerden bir tanesi dedi.

Başkan Gürkan yaptığı açıklamada, “ Özellikle Malatya’ya dışarıdan gelen insanlarımızın ilimizi çok farklı gördükleri ifadelerine şahit oluyoruz. Temizliğiyle, düzeniyle, yollarıyla, kavşaklarıyla, yeşil alanlarıyla ve hizmet alanlarıyla ilgili hakikaten Malatya bugün Türkiye’de en önde olan bir ilimiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle belediye çalışmaları ve hizmetleri noktasında Malatya’yı örnek vermesi tesadüfi bir örnek değildir. Malatya bugün Türkiye’nin her tarafında konuşulan bir ildir. Hizmetlerle birlikte, çalışanlarımızla birlikte Türkiye nezdinde Malatya’nın göz doldurması, son süreç içerisinde Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması, Malatya’mızda önemli okullarımızın olması, sosyal donatılar anlamında bütün öğrencilerimize cevap verebilecek sosyal altyapının olması önemli.

Malatya’da özellikle Türkiye genelindeki öğrencilerimizin üniversite okuma anlamında Malatya’yı tercih etmeleri kendilerinin hem eğitim öğretim, hem de sosyal çevrelerinin genişlemesi anlamında ve üniversite kampüs hayatını dolu dolu yaşamaları anlamında önemli bir potansiyele sahibiz. İnönü ve Turgut Özal Üniversitelerimizin kampüsü de doğayla iç içe, yeşille mütenasip bir şekilde. Eğitim kalitesi ve fiziki yapılarıyla iki üniversitemizde göz dolduran yapılara sahip. Bu anlamda YKS’de başarılı olmuş öğrencilerin Malatya’da bulunan okulları tercih etmeleri okuma standartlarının yükselmesi anlamında hem de şehrin güzelliğini görme ve şehrin değerleriyle de aynı zamanda dışarıdan bir eğitim alma fırsatı yakalayacaklardır.

Ayrıca Malatya’nın dışarıdan ilimize gelenler açısından çok ekonomik bir il olduğunu da ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimizin tercihlerini İnönü ve Turgut Özal Üniversitemize yapmalarının kendileri açısından faydalı olacağına inandığımı belirtmek istiyorum. Şimdiden huzur şehri Malatya’mızı tercih edecek olan öğrencilerimize teşekkür ediyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, büyükşehir, belediyesi;, YKS, tercihlerinde, rehberlik, hizmeti, verecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı