Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 17:48
 
Malatya CHP İl Başkanı Kiraz; Mustafa Kemal’in Kurduğu Diyanet Bu Değil
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sert açıklama... CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz; “9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ifadesi bardağı taşıran son noktalardan birisi olarak karşımıza geliyor… Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu Diyanet bu değildir.”
Siyaset Haberi
Malatya CHP İl Başkanı Kiraz; Mustafa Kemal’in Kurduğu Diyanet Bu Değil

Malatya CHP İl Başkanı Kiraz; Mustafa Kemal’in Kurduğu Diyanet Bu Değil
Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinde yer alan çocukların buluğ çağına erdikten sonra evlenebilmeleri yönündeki açıklamayı eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kiraz, “ Özellikle son yapılan değerlendirme çerçevesinde 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ifadesi bardağı taşıran son noktalardan birisi olarak karşımıza geliyor… Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu Diyanet bu değildir. Tamamen amacından sapmış tamamen farklı bir anlayış ile hareket eden bir pozisyona bürünmüştür.” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve iç mekan
CHP İl Başkanlığı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinde yer alan, çocukların buluğ çağına ermeleri konusuyla alakalı ilmihal bilgileri ile ilgili açıklama yapıldı. İl Başkanlığında yapılan toplantıya İl Başkanı Enver Kiraz, Battalgazi İlçe Başkanı Bahattin Önen, Yeşilyurt İlçe Başkanı Ahmet Pektaş, Kadın Kolları Başkanı Güllü Tuncer ve çok sayıda partili katıldı. Yapılan açıklamayı eleştiren İl Başkanı Kiraz şunları dile getirdi: “Diyanet'in son dönemlerdeki fetvaları ve çeşitli açıklamaları değerlendirmeleri ülkede dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle son yapılan bir değerlendirme çerçevesinde 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ifadesi bardağı taşıran son noktalardan birisi olarak karşımıza geliyor. Şunu çok net açık görüyoruz ki Diyanet artık son dönemde yapmış olduğu açıklamalar ve değerlendirmeler neticesinde İslam dinine zarar verebilecek en önemli kurumlarından birisi haline dönüşmüş durumdadır.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, iç mekan

Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu Diyanet bu değildir. Tamamen amacından sapmış tamamen farklı bir anlayış ile hareket eden bir pozisyona bürünmüştür. Bu anlayışı kabul etmek mümkün değildir. Diyanetin gerçekten Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu laiklik anlayışını yansıtır, din ve devlet işlerini birbirinden ayıran siyasetin içerisinde söz sahibi olmayan, siyasetçilere öncülük etmeyen bir anlayış ile O yüce kurumu gerçekten kendi içerisinde korunması gereken bir kurum olması gerekir. Bunun başındakiler buna dikkat etmeleri gerekir diye düşünüyoruz. Bu anlamda bugün açıklanan bu kavramlara baktığımızda cahiliye döneminin anlayışını görüyoruz. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni yakışmayan bir anlayışı görüyoruz. Bunu asla kabul etmemiz mümkün değildir. Bunun karşısında da her türlü mücadeleyi Türkiye Cumhuriyeti'ndeki bütün vatandaşlarımızla birlikte elbette ki birlikte vereceğiz. Diyanet'in gerçekten Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bu anlayışa bir an önce dönmesini ve gerçek anlamda görevini yapmasını beklerken diğer iki arkadaşımız da bu konuda değerlendirme yapacaklardır. İlçe başkanlarımızdan Bahattin Öner konuyu İslam Hukuku açısından, Yeşilyurt İlçe başkanımız Av. Ahmet Pektaş ise konuyu Medeni Hukuk açısından değerlendirecektir.”
BİR ŞEYİN OLABİLİRLİĞİNİ SÖYLEYEBİLMEK İÇİN BİLİMİN YANINDA DİĞER DİSİPLİNLERE DE BAŞVURMAK GEREKİR

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Battalgazi İlçe Başkanı Bahattin Öner: “ Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak bazı konularda susmayı görüş belirtmemeyi tercih ederiz. Bunlardan bir tanesi de din ve diyanet meselesidir. Çünkü dinin siyasete, siyasetin ise dine müdahalesini esas itibariyle uygun görmemekteyiz. Ancak son zamanlarda dine ait olan değerlerimizi istismar ederek siyaset yapan diyanetin söylemlerine karşı sessiz kalmamız bizden beklenemez. Diyanet Türkiye cumhuriyeti devletinin önemli bir kurumudur. Kuruma gerekli saygınlığı veren de Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu kurumun saygınlığı için siyaset yapmamalı ve siyasetçilerin de sözcüsü olmaması gerekir. Bilim çağında ve medeni dünyada kalkıp bilim dışı ve çağ dışı olan fetvaları bu necip millete aktarmamaları gerekir. İslam hukukunda mükellefiyet ve mesuliyet için dört çağ bulunmaktadır. Bunlardan birincisi akil olma çağıdır. İkincisi ise bulûğ çağıdır. Üçüncüsü mümeyyizlik çağıdır. Dördüncüsüne gelince reşitlik çağı adı altında 4’e ayrılmaktadır. Yine İslam hukukunda Tedbiri Menzil yani ev idaresi denilen önemli bir başlık vardır. Zira toplumsal yapı aile kurumu ile başlar farkında olmayanların ev idaresini başarabilmesi mümkün değildir. Böylelerinin evliliği yıkım getirir. Onun için tedbiri menzilde aciz olanların evlilikleri doğru görülemez. Evlenme ile devlet olma birbiri ile eş değerdedir. Evlenmek demek bir yuva kurmak demektir. İnsanların hukuki, ahlaki ve estetik olarak uygun olması lazım. Diyanet gibi bir kurum ilgisi alakası olmayan bu gibi hususlarda konuşacağına Adnan Oktar gibi bir insanın din adına hem de kendi televizyonunda işlediği rezaletler konusunda konuşmadığı da ortadadır. İçinde bulunduğumuz çağ bilgi çağıdır. Bilgi çağında bir şeyin olabilirliğini söyleyebilmek için sadece bilime başvurmanın yanında 9 yaşında evlilik olabilir diyenler için sosyolojiden, psikolojiden, felsefeden bu gibi bilim dallarından da yararlanılması gerekir. Sözlerimi bir alimin güzel bir ifadesi ile bitirmek istiyorum. Bu günkü Müslümanların yapıp etmeleri sebebiyle İslam’ın yerde olduğu bir açık gerçektir. 9 yaşındaki bir kız çocuğunu evlendirmekle diri diri toprağa gömmek arasında hiçbir fark olmadığını görmekteyiz.”

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, takım elbise
“İSLAM HİÇBİR KİMSEYE ZULÜM ETMEYİ EMRETMEZ”
CHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Ahmet Pektaş ise : “Maalesef medyada Diyanet'in artık siyasi bir kurum olduğunu görüyoruz. Ve maalesef artık İslam temsilcisi olarak değil, tamamen siyasi bir partinin, siyasi bir durumun temsilcisi olduğunu görüyoruz. Ve maalesef artık İslam'ı temsil ettiğini değil, İslam'a zarar verdiğini görüyoruz. Bu kapsamda öncelikli şunu belirtmek istiyorum: Hukuk kuralları, medeni kanun ve diğer kanunlar kesinlikle insanlara eziyet etmek için, insanlara zulmetmek için konulmazlar. Bu kanunlar insanların hayatlarını düzeltmek, adaleti topluma yerleştirmek için konulurlar. Ancak, şu anda görüyoruz ki diyanetin vermiş olduğu bu fetva, maalesef pedofiller yaratacak.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, sakal

Ve çocuklara bile zulmedecek kadar neredeyse İslam'ı aşağılamıştır. Bu kapsamda da İslam hiçbir kimseye zulmetmeyi emretmez. Hiçbir çocuğa zulmetmeyi kesinlikle emretmez. Dokuz yaşında bir çocuğun evlenebileceğini ortaya kopmak ancak ona zulüm etmek anlamına gelir bu kitabımız Kur’an’ı Kerim’le bile bağdaşmaz. “ şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, CHP, İl, Başkanı, Kiraz;, Mustafa, Kemal’in, Kurduğu, Diyanet, Bu, Değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı